#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2011 16:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ο Γάλλος Πρωθυπουργός είδε το Σαμαρά;



Η Γαλλία είναι ένα μεγάλο κράτος με σοβαρές και αυστηρές δομές.

Για τους Γάλλους το πρωτόκολλο στη διπλωματία τους είναι κορυφαίας σημασίας και τηρείται κατά γράμμα.

Το αναφέρω γιατί μετά τη συνάντηση Φιγιό – Σαμαρά, έχουν γράψει τα πιο απίθανα πράγματα που βεβαίως δεν έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα.

Βάσει πρωτοκόλλου της Γαλλικής διπλωματίας, ο Γάλλος Πρωθυπουργός ποτέ δε βλέπει και πολύ περισσότερο δεν καλεί τον Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης μιας χώρας.

Στην προκειμένη περίπτωση ο κος Φιγιό κάλεσε και είδε τον κο Σαμαρά, γιατί βλέπει μια διάδοχη κατάσταση.

Και αυτό γιατί ήθελε προασπίζοντας τα δικά τους συμφέροντα, να ξέρει ποιές είναι προθέσεις του κου Σαμαρά, από πρώτο χέρι και φυσικά να έχει μια εικόνα τουλάχιστον για το πως έχει σκοπό να κινηθεί, την επόμενη ημέρα.

Για τους μηυμένους αυτά και για να είναι καθαρός ο λόγος για τον οποίο κάλεσε το Σαμαρά, ο Γάλλος Πρωθυπουργός. Όλα τα υπόλοιπα που έχουν ακουστεί από χθές και έχουν γραφτεί, είναι απλός αστεία για μικροπολιτική κατανάλωση.

Διπλωματικός



[caption id="attachment_105300" align="alignnone" width="600" caption="Από την σημερινή συνάντηση: Σαμαράς- Ρομπάι-Μέρτενς - Δήμας"][/caption]



 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 17:00:36

    Μεγαλοπιαστηκε και ο Δημας....
    κοντα στο βασιλικο ποτιζεται κ η γλαστρα...
    αντε μην αρχισω.. με την πρασινη αναπτυξη

    ΠΠ

    • factorx avatar
      factorx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 17:28:51

      ΠΠ, η μονομανία με τα περιβαντολογικά καταντά γραφική. Ο Δήμας είναι το πρόβλημα; Επίτροπος στην ΕΕ ηταν και καλά έκανε που τον πήρε μαζί του

  2. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 08/06/2011 17:07:51

    Σωστή η επισήμανση "Διπλωματικέ"!
    Όσο για τον κ. Δήμα σίγουρα κατέχει τα περιβαλλοντικά καλύτερα από πολλούς "αγωνιστές" του πληκτρολογίου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Εύμηλος 08/06/2011 17:15:03

      για πες.. τι γνωριζει ο Δημας που εγω το αγνοω...??
      περιμενω λιστα περιβαλλοντικων γνωσεων και θεσεων Δημα...

      ΠΠ

      ΥΓ κακο του κανεις!!! για πες Ευμηλε

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/06/2011 21:11:06

        A reponse to door dour:
        Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ είναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
        ΔΕΝ διχάζει, ΕΝΩΝΕΙ.
        ΔΕΝ φοβίζει, ούτε πτοείται. ΜΑΧΕΤΑΙ.
        ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ, ΔΙΝΕΙ ΕΛΠΙΔΑ.
        Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ είναι ΕΝΙΑΙΟΣ, ΚΑΘΑΡΟΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ.
        ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΣ ΗΓΕΤΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ

        ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Εύμηλος 08/06/2011 18:10:55

      Να πω ότι είναι πράσινο μούσμουλο; Αρσενική Μπιρμπίλη;

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ archaeopteryx 08/06/2011 19:10:55

        Οχι να μην πεις, δεν είναι έτσι ! Δεν έδωσε λωκό στους "συμμάχους" Εντιμος και δημοκρατικός άνθρωπος που κλώτσησε τον Μητσοτάκη. Ορθώς στέκεται πλάϊ στον Σαμαρά. Για απειλές του Ρομπάϊ στον Σαμαρά να συμμορφωθεί ακούσατε κάτι?

  3. kiki avatar
    kiki 08/06/2011 17:16:45

    ΠΠ,
    η πρασινη γλιτσα απλωνεται και ειναι και εξαιρετικα επικινδυνη και αντιπαθης και στην θεα και στην υφη.
    Εχει δε για ολους τους τιποτα ,ιδιαιτερη αδυναμια, διοτι κολαει και καθεται πανω τους.
    Εδω εχουν συγκεκριμενο ρολο τα αντιπαρασιτικα φαρμακα.
    Ειναι μεν επικινδυνα για τις βιολογικες καλλιεργειες, αλλα πολυ αποτελεσματικα για την γλιτσα.
    Εδω στις πλατειες θα τα ξεκαθαρισουμε ολα, και ολους.
    Κατ αλλα ο γραφων εχει απολυτο δικιο, τον ειδε σαν τον επερχομενο και ειπε να του επιστησει την προσοχη στα συμφεροντα της Δανειστριας Γαλλιας , γιατι απο οτι θυμαμαι μαζι με το δανειο κατι εξοπλιστικα παραγγειλαμε, ταυτογχρονα.
    Ασε που μπορει να θυμηθουμε και τον Λουβαρη που περναγε απ εξω και ειχαν βγει οι κλεινοντες την συμφωνια για τα αεροπλανα τα Μιραζ, και ρωταγαν ποιος ξερει γαλλικα, και βρεθηκε ο Λουβαρης, που ειχε και σκληρυνση κατα πλακας, τοτε.
    Μετα μια χαρα τον εβλεπα με τον Κοκκαλη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ kiki 08/06/2011 17:19:51

      το κολαρο εκανε δουλεια !
      μεταφραστης πυραυλων ματζικ ! ξερεις ποσο παλιο κολπο ηταν αυτο??? αρχαιο !

      ΠΠ

    • kiki avatar
      kiki @ kiki 08/06/2011 17:21:45

      Επισης ΠΠ ,
      αυτο ειναι ενα δευτερο διαζυγιο που πληρωσαμε, με τα Μιραζ,
      και ηταν και τυφλα.
      Πολλα λεφτα μαζι με αλλα ,
      αλλα αξιζε τον κοπο, εφυγε ικανοποιημενη η συζυγος, και ο λαος ικανοποιητο μεσω αντιπροσωπου.
      Το κακο ειναι οτι γυρισε η συζυγος ως μητερα.
      " Δεν σε θελει ο λαος παρ την μανα σου και μπρος"
      Απο το 65 το ιδιο συνθημα.

  4. Μάρκος avatar
    Μάρκος 08/06/2011 17:17:21

    Η μόνη σχέση που μπορεί να έχει ο Δήμας με το περιβάλλον είναι τα...ντολμαδάκια της Μαρίκας:-)

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ Μάρκος 08/06/2011 19:57:59

      μάλλον απίθανο. Ο Μπους Πατήρ που τα δοκίμασε (κατόπιν πιέσεων) στο εξοχικό στα Χανιά, δε βγήκε 2η τετραετία.

  5. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 08/06/2011 17:17:59

    Αυτοαναιρείσαι όμως...αν έχεις αυστηρό πρωτόκολλο δεν το παραβιάζεις για κανένα λόγο..

    Συμφωνώ πάντως ότι βλέπουν τον επόμενο πρωθυπουργό στο πρόσωπο του Σαμαρά..
    Νομίζω ότι η Γαλλία πατά σε δύο βάρκες:
    Στη μία του Γαλλογερμανικού Άξονα που θα έχει αναγκαστικά το ρόλο του δεύτερου και θα σύρεται στις επιλογές της Γερμανίας..
    Στην άλλη της Μεσογειακής Ένωσης, που είχε προωθήσει παλαιότερα, στην οποία νομοτελειακά θα έχει ηγετικό ρόλο...

    Για μένα η συνάντηση με το Σαμαρά αφορά τη δευτερη "βάρκα"..
    Θα δούμε..

    • Kennan avatar
      Kennan @ Φακ Κωστας 08/06/2011 17:31:24

      Επειδη γενικά εκτιμώ αυτά που γράφεις, προσεχε μην σε δαγκώσει κανένας ..ψυλος στα άχυρα που ψάχνεις.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ Kennan 08/06/2011 17:50:57

        Δεν δήλωσα ποτέ γνώστης της γεωπολιτικής, Κεννάν...
        Μια σκέψη έκανα...

      • sxolioblog avatar
        sxolioblog @ Kennan 08/06/2011 18:19:02

        παρ ολα αυτα αν και η μεσογειακη ενωση ηταν μια ιδεα του Σαρκοζυ που προφανως δεν μπορει να παραβληθει η αντιπαραβληθει με το βαρος αλλων σχηματισμων στην Ευρωπαικη Ενωση, και φυσικα οχι με τον Γαλλογερμανικο αξονα, ηταν απολυτη χαζομαρα της Ελληνικης διπλωματιας και επι Θεοδωρας και επι Δρουτσα, να μην εχουμε σαν χωρα διεκδικησει περισσοτερα στην λεγομεη μεσογειακη ενωση. Που οντως οι γερμανοι δεν ηθελαν ....

        και προφανως ηλιθιως δεν διεκδικησαμε καμια θεση στην Γραμματεια για την μεσογειακη ενωση ...

        sxolioblog

  6. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 08/06/2011 17:26:20

    Το έχω ξαναγράψει.Που είναι οι βουλευτές και τα μεγαλοστελέχη να υποστηρίξουν δυναμικά και με ουσία τη σθεναρή-πατριωτική στάση του Σαμαρά?Μόνο συνωστίζονται για φωτογράφιση...Ο Σαμαράς αγωνίζεται μόνος του.Το βλέπουν όλοι.Δεν θέλει φιλοσοφία.Έχει πάρει στους ώμους του μια ολόκληρη παράταξη και προσπαθεί να την προχωρήσει μπροστά έχοντας ως αρχή τον δημοκρατικό πατριωτισμό.

    • Igor Rasputin avatar
      Igor Rasputin @ Komis Montechristo 08/06/2011 17:38:23

      +1.000.000

    • Orestios avatar
      Orestios @ Komis Montechristo 08/06/2011 18:43:52

      Θα τα πούμε ένα χεράκι με τους βολευτές την κατάλληλη ώρα της εκλογής.
      Δεν ξεχνάμε κανέναν. χιχιχιχιχιχιχιχι

  7. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 08/06/2011 17:52:24

    Ο Φιγιόν φοβάται μήν τυχόν και δεν είναι πλήρως ελεγχόμενος ο επόμενος πρωθυπουργός στην Ελλάδα.

  8. soup avatar
    soup 08/06/2011 18:21:00

    Στο ύψος τους ξεπερνάει τους Ευρωπαίους ο Σαμαράς, σκύβει λίγο να μην τους κομπλάρει;

  9. Aris avatar
    Aris 08/06/2011 19:12:15

    Την ανακοίνωση Φιγιόν την είδατε; Την ανακοίνωση Ρομπάι την είδατε; Τον καλούν να συναινέσει και να συνεργαστεί με τον ΓΑΠ; Για αυτά θα γράψετε κάτι; Θα πάρετε θέση; Γιατί πολύ φοβάμαι ότι αύριο θα βγούνε κάποιοι και θα γράφουν ότι ο Αντώνης τρώει φάπες στην περιοδεία του στην Ευρώπη...

  10. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 08/06/2011 19:13:49

    Λοιπόν επειδή έχουμε ξοδέψει αρκετή φαιά ουσία εδώ και πολύ καιρό για τα μνημόνια, τις αναδιαρθρώσεις και τις επαναδιαπραγματεύσεις νομίζω ότι αρκεί να δούμε τη σημερινή δήλωση του Βαν Ρομπάϊ σχετικά με την στάση που υποδεικνύει στον Σαμαρά : ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΙΝΕΣΕΙ !!! (είπε η παλιο-ρόμπα) !!! ΤΙ ΔΟΥΛΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ MADE IN EUROPE ??? Θα αρχίσουν να παίρνουν τα αεροπλάνα οι αγανακτισμένοι και θα διαδηλώσουν έξω από το Ευρωκοινοβούλιο (ή ευρω - κυνο - βούλιο ? ) ! ! ! ! !

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ EΛΛΗΝΑΣ 08/06/2011 21:12:38

      φίλε, είναι όπως όταν έπρεπε να συναινέσει ο Τάσσος στο Σχέδιο Ανάν.

      Απειλούσαν τότε όλοι τους Κύπριους, ή ''προειδοποιούσαν γεμάτοι αγωνία'' (βλέπε δικούς μας χαφιέδες) για τις συμφορές που θα έπεφταν πάνω στην Κύπρο.

      Τίποτα δεν έγινε. Οι Δυνατοί, ήταν ΤΟΣΟ σίγουροι για το ''ναι'', που δεν είχαν σχέδιο Β.

      Όταν σε πιέζουν ΑΥΤΟΙ να πείς άσπρο, λες μαύρο. Πείτε με απλοϊκό, αλλά νιώθω πως εκεί κάτι υπάρχει.

  11. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 08/06/2011 22:35:18

    Γι' αυτό γράφω ότι είναι δούλεμα η όλη ιστορία. Το τοπίο γίνεται ολοένα και πιο θολό. Αν βρουν τη συναίνεση στο πρόσωπο του Σαμ δε θα τη βρουν σίγουρα στις στρατιές των ανέργων που σήμερα δημιουργούνται στην Ελλάδα και στους νέους ανθρώπους που κατακλύζουν τις πλατείες .....

  12. Γιάννης Μ avatar
    Γιάννης Μ 09/06/2011 16:12:32

    Δεν κάνω σχόλιο στο καλός-κακός ο Σαμαράς αλλά στο γιατί η ΕΕ τον πιέζει υπερ-ασφυκτικά για την συναίνεση . Απλά , όπως βλέπουν και μερικοί φίλοι παραπάνω , τον έχουν ήδη επιλέξει για διάδοχη κατάσταση και το τι θα κάνει ο Σαμαράς μετράει γι αυτούς περισσότερο . Φυσικά , θα βγουν μετά οι ΠΑΣΚΟικοι διαρρυγνύοντας τα ιμάτιά τους για την αδικία στον λαό - σαν αντιπολίτευση - αλλά το κράξιμο και τα γιαούρτια που έχουν φάει δεν τους επιτρέπει πια να το παίξουν λαϊκοί - παρά μόνο 'γραφικοί' - ηγέτες . Άσε δε που κακιές γλώσσες λένε το ΠΑΣΟΚ σαν κόμμα πέρνάει ήδη τις τελευταίες μέρες του , γιατί αυτό βολέυει και για την δημιουργία ενός ευρύτερου Κέντρου - Βολικώτερο από πολλές απόψεις στην γνωστή βουλευτική πρακτική . Φαινόταν από το 2009 ότι ΓΑΠ και ΠΑΣΟΚ θα παιζαν μαζί το τελυεταίο τους χαρτί , δεν το είπα εγώ μόνο , το διάβασα πολλαπλώς και στον επίσημο ( και ΠΑΣΟΚοδηγούμενο ) ελληνικό τύπο !