#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2010 12:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί μεγαλώνει η μύτη του Γιώργου, πατέρα;



Στα 36 χρόνια της μεταπολίτευσης επήλθε πλήρης οικονομική χρεοκοπία της πατρίδος μας. Όλες οι κυβερνήσεις προσθέσανε ένα λιθαράκι στην οικονομική διάλυση του κράτους. Όλοι προεκλογικά ευαγγελίζονταν καλύτερες ημέρες για τους πολίτες και έσπρωχναν την χώρα κάθε επόμενη ημέρα πιο βαθιά στον γκρεμό. Ο σημερινός πρωθυπουργός, υπήρξε πρωτοκλασάτος υπουργός των «εκσυγχρονιστικών» κυβερνήσεων του ΠΑ.ΣΟ.Κ. επί Σημίτη και έχει τεράστιες ευθύνες για την αποτυχία του εκσυγχρονισμού του κράτους.

Πρίν από τις εθνικές εκλογές του 2009 έταξε στον Ελληνικό λαό «λαγούς με πετραχήλια» και τελικά βύθισε την χώρα στην ύφεση και την απόγνωση. Την οδήγησε δε, στην υπαγωγή του ΔΝΤ και της Τρόϊκας. Ψαλίδισε τους μισθούς και τις συντάξεις, έκοψε τα δώρα από τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, έβαλε λουκέτα σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις, έσπρωξε στην ανεργία χιλιάδες συμπολίτες μας και  αναγκάζει πολλούς συνέλληνες  να λένε ήδη, το ψωμί- ψωμάκι.

Αποδεικνύει πως, δεν είναι ο ίδιος και η κυβέρνησή του, απλώς πολιτικοί πινόκιο, αλλά και ανίκανοι πολιτικά !!!

Η μεγάλη γάγγραινα της οικονομίας μας είναι η φοροκλοπή και η φοροδιαφυγή. Είχε φροντίσει γι’ αυτό ο πατέρας του, που διόγκωσε τα δύο αυτά καρκινώματα, την εποχή που κυβερνούσε και οι απόλυτοι εκφραστές της πολιτικής του, οι αυριανιστές, μέσω των κλαδικών σε όλους τους δημόσιους οργανισμούς, είχαν φροντίσει να μην μπορούμε να λέμε πια να ένας κλέφτης, αλλά  να ένας τίμιος.

Έτσι, ενώ προεκλογικά υποσχόταν πως έχει τους μηχανισμούς είσπραξης του ΦΠΑ για όσους φοροδιαφεύγουν, ένα χρόνο διακυβέρνησης της χώρας από το ΠΑ.ΣΟ.Κ., παραδέχεται ο ίδιος πως υπάρχει μεγάλη στέρηση εσόδων και ίσως αναγκαστεί να πάρει νέα σκληρά μέτρα  κατά των εργαζομένων, προκειμένου να μπορέσει η χώρα να λάβει την νέα δόση από τους δυνάστες του λαού μας, το ΔΝΤ.

Εκτός όμως της δυνατότητας της είσπραξης του ΦΠΑ,  όπως έλεγε θα πάτασσε δραστικά και τους μεγάλους φοροκλέπτες, διακυρήτοντας, πως είναι έγκλημα η μη έκδοση αποδείξεων από οποιοδήποτε επαγγελματία και η παράνομη αυτή πράξη θα αντιμετωπιζόταν σαν διακίνηση μαύρου χρήματος. Αντί των παραπάνω, ανακοίνωσε προ ημερών από την 75η ΔΕΘ, πως θα προχωρήσει σε περαίωση όλων των φορολογικών εκκρεμοτήτων της τελευταίας δεκαετίας. Δηλαδή με άλλα λόγια, δικαιώνει αυτούς που δεν ήταν όλα αυτά τα χρόνια νομοταγείς απέναντι στο κράτος και στις υποχρεώσεις τους ως πολίτες ή επιχειρηματίες και αναγκάζει όλους εκείνους, που απέδιδαν τους φόρους τους μέσα στα προβλεπόμενα χρονοδιαγράμματα και εξέδιδαν τις κατά  τον νόμο αποδείξεις παροχής υπηρεσιών, δηλαδή τους νόμιμους, αυτούς που σέβονται τις φορολογικές διατάξεις, να σκεφθούν πως την επόμενη φορά θα πρέπει και εκείνοι να κάνουν ότι όλοι εκείνοι που θα δικαιωθούν μέσω της πολυθρύλητης «περαίωσης». Δηλαδή απόλυτη επιβράβευση των φοροκλεπτών και φοροφυγάδων.

Επιπλέον το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, σκέπτεται, πολύ σοβαρά, την εξίσωση της φορολογίας του πετρελαίου θέρμανσης με το πετρέλαιο κίνησης, παρότι ο πρωθυπουργός το «πάγωσε» πρόσκαιρα το θέμα, από την πρόσφατη παρουσία του στην 75η ΔΕΘ.

Ακόμη σκέπτονται να εντάξουν βασικά αγαθά και υπηρεσίες από το χαμηλό συντελεστή ΦΠΑ στον υψηλότερο συντελεστή του 23%. Απώτερος σκοπός η αύξηση των εσόδων, για να καλυφθεί η μαύρη τρύπα  των εσόδων που προήλθε από την ανικανότητα αυτής της κυβέρνησης. Θα πρέπει να το καταλάβουμε όλοι, ότι κάθε χρόνος θα είναι χειρότερος του προηγουμένου, γιατί το ΔΝΤ και η Τρόϊκα ήλθαν για να μείνουν.

Άλλωστε, προχθές οι εκπρόσωποι του ΔΝΤ και της κεντρικής Ευρωπαϊκής Τράπεζας στην καθιερωμένη επίσκεψή τους στην χώρα μας, επεσήμαναν στο οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης, πως δεν έχει γίνει το προβλεπόμενο δημοσιονομικό συμμάζεμα και πρέπει να ληφθούν και νέα μέτρα.

Αποστόλου Παναγιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ginger avatar
    Ginger 17/09/2010 13:09:44

    To κακό δεν είναι μόνο ότι μεγαλώνει η μύτη του gap (=κενό, χαρακτηρισμός της εγκεφαλικής κατάστασης του εν λόγω) αλλά ότι φθίνει η δική μας μνήμη καθώς και η πλήρης νάρκωση της αντίδρασής μας. Παρατηρούμε τα πάντα πλέον σαν να πρόκειται γιά κάποιο Reality σαν να μην αφορά εμάς. Βουλιάζουμε...βουλιάξαμε...ζωή σε λόγου τους!

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/09/2010 13:17:24

    Η γάγγραινα δεν είναι η φοροκλοπή και η φοροδιαφυγή, αλλά η φορολογία για την χρηματοδότηση ή συγχρηματοδότηση αντιπαραγωγικών έργων, για την επιδότηση κοπαδιών τρωκτικών και την συντήρηση ορδών αέργων, που έγιναν από ανειδίκευτοι εργάτες, συνδικαλιστές, δημόσιοι υπάλληλοι, δημοτικοί υπάλληλοι, πολιτιστικοί υπάλληλοι. Πως βρέθηκε με 6.000.000 κόσμο η Αθήνα και άδειασε η επαρχία; Για πηγαίνετε στο Δημαρχείο της περιοχής σας να δείτε πόσοι θυρωροί, πόσοι ταμίες, πόσοι σφραγιδοφόροι...

    Πόσα έξοδα έκοψαν σε σχέση με έσοδα που πάνε να αυξήσουν; Δεν καταλαβαίνουν ότι το 23% του "μηδέν" είναι "μηδέν";

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 17/09/2010 17:48:53

      Δε μπορεί να πάει μπροστά μια οικονομία όταν από τα 100 Ευρώ που παράγονται μετά την αφαίρεση φόρου εισοδήματος και ΦΠΑ αγοράζονται προϊόντα ή υπηρεσίες καθαρής αξίας 52.

      Πάρε χαρτί και λογάριασε 100-32=68-(68x0.23) να δεις πόσο βγαίνει.

      Και άντε να πληρώσω αν έχω. Σε τι θα βελτιωθεί η ζωή μου; Σε τίποτε. Αντίθετα η ζωή των τρωκτικών θα βελτιωθεί τα μέγιστα.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 17/09/2010 13:23:34

    ΑΣ ΡΙΞΩΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ - ΣΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΜΑΣ ΤΗ ΦΩΤΙΑ
    (Γιώργος Σουρής - Αὔγουστος 1884)

    Κοντὰ στὴ μιὰ καταστροφὴ καινούργια μᾶς προφθάνει,
    κοντὰ στὶς τόσες συμφορὲς καὶ στὶς πολλὲς θυσίες,
    δὲν ξέρω τίνος βάλθηκε παντοῦ φωτιὲς νὰ βάνει
    καὶ κάθε βράδι νἄχουμε φρικτὲς φωτοχυσίες.

    Καὶ δός του νέα πυρκαγιὰ καὶ κάτω στὸ παζάρι,
    καὶ μέσα στὴ σαρακοστὴ ἐκάη τὸ χαβιάρι.

    Ἐκάηκαν τὰ βούτυρα, τὰ μῆλα καὶ τ᾿ ἀχλάδια,
    οἱ μπάμιες τὰ πετρέλαια, τὰ ραζακιὰ σταφύλια,
    οἱ λεμονάδες, οἱ ἐλιὲς τὸ γιάτσο καὶ τὰ λάδια,
    ἡ ζάχαρη καὶ ὁ καφές, λουμίνια καὶ φυτίλια.

    Γιατ᾿ ᾖλθαν χρόνια δίσεκτα, καταραμένα χρόνια,
    νὰ ψήνονται στὴν ἀγορὰ καὶ τ᾿ ἄγουρα πεπόνια.

    Ἦτο σχεδὸν μεσάνυχτα καὶ λίγο περασμένα,
    ὁ Ταβουλάρης ἔπαιζε στὸ θέατρο ἀκόμα,
    ὅταν μπὰμ μποὺμ ἀκούσθηκαν στὰ ὕψη σκορπισμένα,
    κι ὅλος ὁ κόσμος φώναξε ἀμέσως μ᾿ ἕνα στόμα:

    Συναθροισθῆτε, σκαπανεῖς, ὁρμήσετε και φαντάροι,
    ἀπ᾿ ἄκρη σ᾿ ἄκρη χαλασμός... φωτιὰ καὶ στὸ παζάρι.

    Κι ἰδοὺ, μὲ σκούφους ναυτικούς, μὲ νυχτικὰ φουστάνια,
    γυναῖκες κι ἄνδρες ὤρμησαν μέσα στοὺς δρόμους ὅλοι,
    μὲ στάμνες, μὲ πλατύσταμνα, καὶ μὲ τὰ γιαταγάνια,
    κι ἔβλεπες σὰν στρατόπεδο τῶν Ἀθηνῶν τὴν πόλη.

    Ἐν τούτοις μὲς στὴν ταραχὴ πολὺ παρετηρεῖτο,
    πὼς μόνον ὁ πρωθυπουργὸς στὴν πυρκαγιὰ δὲν ἦτο.

    Ὡς τὰ ἑπτὰ οὐράνια ἀνέβαιναν οἱ φλόγες,
    κι ἐφώτιζαν τὰ τέσσερα τῆς πόλεως σημεῖα,
    σὰν σκάγια ἐσκορπίζονταν τῶν σταφυλιῶν οἱ ρόγες,
    καὶ πέριξ διεχέετο μεγάλη εὐθυμία.

    Κοκκίνζ᾿ ἡ Ἀκρόπολις ἀπ᾿ τὴν πολλὴ χαρά της,
    ποὺ ἔβλεπε νὰ καίεται τὸ δῶρον τοῦ Ἐλγίνου,
    γιατί αὐτὴ δὲν ξέχασε ἀκόμη τὰ παλιά της,
    πῶς θαῦμα ἔγιν᾿ ἄλλοτε τοῦ κλέφτη της ἐκείνου.

    Ἂν τὸ ξεχνοῦνε οἱ Ρωμιοί, οἱ πέτρες δὲν ξεχνοῦνε
    μὲ ποιοὺς ἐζοῦσαν ἄλλοτε καὶ τώρα μὲ ποιοὺς ζοῦνε.

    Ὢ τόσων ἀναμνήσεων καημένο μου παζάρι,
    μὲ τ᾿ ἀκριβά σου κρέατα, τὰ βρώμια σου τὰ ψάρια,
    τὶς ξύλινες παράγκες σου, τὸν κάθε μακελάρη,
    τὶς ζυγαριὲς τὶς ξύγκικες, τὰ ξύγκικα καντάρια.

    Αἰώνια στὴ μνήμη του κανεὶς θὰ σὲ φυλάττει
    καὶ γαῖαν ἔχεις ἐλαφράν, ὦ Ἀγορὰ φιλτάτη!

    **

  4. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 17/09/2010 14:09:13

    το πιστολι στο τραπεζι σου λεει κατι ή το αλλο που ειπε ο Σχινιδης μετα τις εκλογες του Οκτωβριου?

  5. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/09/2010 15:06:11

    Τούτος μεγάλη μύτη, ο προηγούμενος μεγάλη γλώσσα, ο προ-προηγούμενος ...μεγάλη και ισχυρή χώρα, ο προκάτοχός εκείνου μεγάλη παραμύθα και ο προ-προκάτοχος μεγάλους Καρπάθιους κυνόδοντες.
    Όλοι οι πρωθυπουργοί σ' αυτή τη χώρα, λάτρεις του big είναι.

    • καινός avatar
      καινός @ Ο Θείος 17/09/2010 19:15:49

      Λαρτζ τύποι μπάρμπα... Λαρτζ όπως και οι ψηφοφόροι τους

  6. Hase avatar
    Hase 17/09/2010 15:10:59

    Σημερα τον ακουσα να λεει πως ... πρεπει να αντικαταστησουμε την λςξη λιτοτητα με την λεξη ευθηνη
    Εχω ακουσει πολλες μαλακιες στην ζωη μου και απο πολυ κοσμο. και γω σιγουρα εχω πει αρκετες.
    Αλλα τετοιου ειδους μαλακιες δεν ςχω ξανακουσει.

    ΒΡΑΒΕΙ!!!!!!!!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Hase 17/09/2010 15:18:13

      Εννοεί την "ευθύνη" ως αυτοπεριορισμό. Να αυτοπεριοριστούμε ψωμολυσσώντας εμείς, για να ξεσαλώνουν αυτοί και οι πάτρωνές τους.

      Αλλά αφού ο μαλθακός ελληνικός λαός δεν έχει ακόμα σηκωθεί να πιάσει τα στυλιάρια, καλά κάνει και λέει αυτά που λέει...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Hase 17/09/2010 16:54:49

      +1000 Hase

    • aengus avatar
      aengus @ Hase 18/09/2010 05:34:28

      Και με ποια λέξη να αντικαταστήσουμε τη λέξη «πρωθυπουργός» (λέμε τώρα) ;

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 17/09/2010 15:52:52

    Σήμερα από τα Νέα:
    http://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=15852895&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=600&h=

    ..........

  8. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 17/09/2010 17:26:27

    @@... Καλαβρέζικα κιόλας...

  9. P.C.CLUB avatar
    P.C.CLUB 17/09/2010 18:17:25

    εχουμε ακουσει μαλακιες και μαλακιες φιλε Hase αν ακουσουμε και αλλη μια τι εγινε

  10. mys avatar
    mys 18/09/2010 00:11:09

    Ο πρωθυπουργός θα βρίσκεται το Σάββατο στις ΗΠΑ,
    ο άνθρωπος γυρνάει γιατί απλά δεν έχει να κάνει κάτι στην ελλάδα ,εδώ παρέδοσε την χώρα στο ΔΝΤ
    ξυπνάτε νούμερα τα χειρότερα έρχονται
    θα πέσει πείνα και δυστυχία
    πάμε για ήμέρες κατοχής

  11. diasapollon avatar
    diasapollon 18/09/2010 00:17:03

    Ποιά ΗΠΑ πάει; go home το λένε.........

  12. aengus avatar
    aengus 18/09/2010 06:04:20

    ΠΙΝΟΚΙΟ-ΠΙΝΟΚΙΟ….

    Η επίσημη ανεργία (κατά πολύ μικρότερη της πραγματικής) αυξήθηκε στο δεύτερο τρίμηνο του 2010 κατά 34,2% (!) έναντι του αντίστοιχου περσινού.
    Οι ακάλυπτες επιταγές και συναλλαγματικές μέσα στο 8μηνο του 2010 εκτινάχτηκαν (προς δόξαν του προγράμματος «σωτηρίας» της κυβέρνησης) στα 1,3 δισ. ευρώ, τουτέστιν τα φέσια που πλήττουν αυτοαπασχολούμενους και μικροεπαγγελματίες ανέρχονται σε 6,5 εκατομμύρια ευρώ κάθε εργάσιμη μέρα!
    Αυτά ανακοινώθηκαν προχτές.
    Και την ίδια μέρα που ανακοινώθηκαν τα παραπάνω (από τις επίσημες κρατικές υπηρεσίες), ο πρωθυπουργός της χώρας και εμπνευστής του... «τέταρτου δρόμου», αποτιμώντας το κυβερνητικό έργο, δήλωσε από τις Βρυξέλλες:
    «ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ»! (Ν.Μπογιόπουλος, Ημεροδρόμος 18-9-2010)

  13. δημης avatar
    δημης 19/09/2010 03:21:01

    "Γιατί μεγαλώνει η μύτη του Γιώργου, πατέρα;"
    -ΔΕΝ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΟΝΟΝ Η ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ....
    -ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ Η ΤΣΕΠΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΗ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΕΙΣ ΑΝ ΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΑΣ....