27/02/2009 13:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί κάποιοι αυτοστοχοποιούνται;

Δεν είχαν περάσει παρά ελάχιστα λεπτά από την επίθεση της «Σέχτας επαναστατών» κατά του ΑLTER και κάποιοι μεγαλοδημοσιογράφοι, έσπευσαν να δηλώσουν, ότι τάχα αποτελούν στόχο των τρομοκρατών. Χθες το βράδυ μάλιστα ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος είπε στην εκπομπή του ότι ήταν «ο στόχος νούμερο 4 σύμφωνα με τη λίστα της Ιντερπόλ».

Όπως πληροφορούμεθα, εξάλλου, δεκάδες εκδότες, διευθυντές ΜΜΕ και δημοσιογράφοι έχουν υποβάλει στο διάστημα που πέρασε από την επίθεση μέχρι σήμερα αίτημα, είτε να ενισχυθούν τα μέτρα προστασίας τους, είτε να τους παρασχεθεί αστυνομική προστασία.

Δεν επαρκούν δηλαδή τα τεράστια εισοδήματα τους (από κρατικές μπίζνες ως επί το πλείστον) για να προσλάβουν ιδιωτικούς φρουρούς και συνοδούς για να προστατευθούν. Πρέπει να πληρώσουμε εμείς οι ηλίθιοι φορολογούμενοι και την προστασία τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 27/02/2009 13:44:08

    ΟΙ "ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ" ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΥΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ. ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ! ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ!

  2. αλλος avatar
    αλλος 27/02/2009 13:47:29

    τοση γελοιοτητα.θα γινει must τελικα η αστυνομικη προστασια.εχεις προστασια;εισαι καποιος.τι τζιπ και βιλες.αστυνομικη προστασια=status.

  3. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 27/02/2009 13:53:46

    "....Πρέπει να πληρώσουμε εμείς οι ηλίθιοι φορολογούμενοι και την προστασία τους..."

    A). Δέν είσαι ηλίθιος. Είσαι απλώς απονευρωμένος, ευγενικός, υποκριτής, δήθεν Δημοκράτης. Σκάσε καί πλέρω.
    Β). Δέν είσαι φορολογούμενος. Φόρος είναι τμήμα τών λεφτών πού κερδίζει ο πολίτης (π.χ. πουλώντας στό εξωτερικό κρόκο Κοζάνης καί εισάγοντας χρήμα), καί τά δίνει στό Κράτος. Εσύ, όλοι μας, κατά 99,5 % στήν τωρινή Δημοκρατία Μας, μόνο παίρνουμε λεφτά απ' τά δανειζόμενα απ' τό Κράτος καί επιστρέφουμε τμήμα τους ώς ΔΗΘΕΝ φόρο.
    Καί μήν τολμήση κανείς νά μού αμφισβητήσει ότι είναι τρόφιμος τού Κρατικού κορβανά (έστω καί μέ τριπλέττα καραμπόλας), γιατί θά τού ζητήσω στοιχεία καί .... αλλοίμονό του...
    (Μόνο κανάν θαλασσοδαρμένον ναυτικό θά εξαιρέσω...)

  4. kanis avatar
    kanis 27/02/2009 14:31:00

    Ως φορολογούμενος αναρωτιέμαι... Αν σε μικρό αστυνομικό τμήμα,μικρού δήμου, οι 12 τουλάχιστον αστυνομικοί, απασχολούνται για τη φύλαξη ΕΝΟΣ "στόχου" πολιτικού, οι απλοί πολίτες τι κάνουν για να προστατευθούν από τους εγκληματίες πάσης υφής που μαστίζουν την περιοχή τους;

    ..ο δήμος διαθέτει κι άλλους τέτοιους "υπό προστασία"!!!!

  5. Anonymous avatar
    Anonymous 27/02/2009 15:22:07

    όταν έπαιρναν τους παχυλούς μισθούς,τις βίλες και τα τζιπ, προπαγανδίζοντας τα συμφέροντα των αφεντικών τους,τους μοιρασθήκαμε; ακόμη περιμένουμε να πληρώσουν τους φόρους που τους αναλογούν(μαύρα) ενώ ο απλός πολίτης τους έχει καταβάλει χώρια οι μπίζνες με μοχλό πίεσης τη μπόχα της προπαγάνδας στο γυαλί .... ως υψηλόμισθοι και με την οικονομική κρίση που επικρατεί έχουν τη δυνατότητα αν αισθάνονται ότι απειλούνται να πληρώσουν για να προστατευθούν.αν προσθέσουμε και το γεγονός ότι η αστυνομία αδυνατεί να καλύψει τις βασικές ανάγκες των πολιτών ...περιττεύει ακόμη και η συζήτηση...αν δε ολοκληρώσουμε και με την εικόνα -στάση-θέση-ρόλο τους στην όλη συστημική λειτουργία...πρέπει να τους πάρει και να τους σηκώσει....με μία λέξη ..θεομπαίχτες.

  6. F avatar
    F 27/02/2009 15:26:58

    Ἀκόμα Μάκη βλέπετε;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 15:34:30

    Σήμερα το να μην χρειάζεται κάποιος φύλαξη ή σωματοφύλακες είναι πιστοποιητικό αθωότητας ποιοτικά υπέρτερο κι' από το λευκό ποινικό μητρώο.
    Φαντάζεστε τον Ελύτη, το Γκάτσο, το Μιχάλη Κατσαρό, τη Σοφία Βέμπο, το Χατζηδάκη, τον Τσιτσάνη, το Νίκο Χατζηκυριάκο-Γκίκα συνοδεία σωματοφυλάκων;

    Βασικά ψυχίατρο χρειάζονται, αφού θεωρούν τον εαυτό τους τόσο πολύτιμο για την κοινωνία.
    Το 90% από αυτούς είναι σελέμπριτις της συμφοράς. Από παπαράτσι και υστερικές θαυμάστριες και θαυμαστές ναι, μπορεί να κινδυνεύουν.

  8. kanis avatar
    kanis 27/02/2009 15:39:21

    αλλενάκι

    Τι όμορφη η σκέψη σου.

    Πως φτάσαμε να ζούμε έτσι; Πως έφτασε ο στρατηγός άνεμος, να είναι προσωπικότητα, στη θέση του Εγγονόπουλου;

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 15:50:09

    Ποιος τους έχρισε προσωπικότητες; Μεταξύ τους χρίζονται και βραβεύονται για να συντηρούν το κύκλωμα.
    Και δίνουν και κανα βραβείο σε κανα ταλαίπωρο και άξιο της κανονικής κοινωνίας για άλλοθι.
    Έχουν απαξιώσει τα βραβεία.

  10. kanis avatar
    kanis 27/02/2009 15:55:42

    ...και την αστυνομία!

  11. Anonymous avatar
    Anonymous 27/02/2009 15:56:20

    @9 αν υπήρχαν οι αντίστοιχοι αυτών που γράφεις στη σωστή θέση ως σημείο αναφοράς στη δομή της κοινωνίας δεν θα υπήρχαν οι άλλοι να μασαμπουκώνουν και να χλιδοπερνούν εις βάρος των κορόιδων.υπάρχει πάλη στην κοινωνία των τάξεων και δεν πρέπει να αεροβατούμε.....

  12. kanis avatar
    kanis 27/02/2009 16:00:08

    αλλενάκι

    ..ξέχασες τον γλυκύτατο Χορν.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 16:14:06

    Kanis: είναι αρκετοί, και παλαιότεροι και σημερινοί, που αξίζουν μνεία. Βασικά τη ζημιά την κάνει ένα 10-20%, το οποίο όμως λερώνει και τους υπόλοιπους, αφού το σύστημα τους υποχρεώνει να συγχρωτίζονται.

    @13: αυτοί είναι οι ντουντούκες του συστήματος, οι παρεμβαλλόμενοι αερόσακοι που μετά από το ατύχημα (βλ. πάλη στην κοινωνία των τάξεων) θα ξεφουσκώσουν. Ήδη έχουν αρχίσει και χάνουν αέρα, όμως δεν είναι ευδιάκριτο αυτό ακόμα.

  14. Anonymous avatar
    Anonymous 27/02/2009 16:36:05

    @15 το σύστημα έχει τη δυνατότητα τα καμένα χαρτιά του να τα αντικαταστήσει και να αλλάξει μεθόδους.αλλού είναι η ταμπακιέρα...

  15. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 27/02/2009 17:42:58

    @16: Θα δείξει ποιοί θα κάνουν χρήση των χρημάτων των φορολογουμένων, ίσως τελικά επικρατήσουν πιο ... ώριμες σκέψεις ...

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/02/2009 20:16:14

    Ο Τριανταφυλλόπουλος δεν είναι στόχος. Είναι στόκος!

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/02/2009 20:23:42

    Σιγά μη πίστευε η Ιντερπολ και ότι εγκέφαλος της 17Ν είναι η Κιμ Κίλιαν....
    Θα μας τρελλάνουν εντελώς.

  18. Mποτίλια στο πέλαγος avatar
    Mποτίλια στο πέλαγος 27/02/2009 20:47:52

    Τα παιδιά κάνουν καλά τη δουλειά τους. Πως θα υποβάλουμε διαφορετικά την κατάρρευση των πάντων; Στην περίπτωση του Τριανταφυλόπουλου, πριν από τη ζωή του, κινδυνεύει η παρθενία του. Ή να πάρουμε στα σοβαρά αυτά που έλεγε ο Λένιν για τις πολιτικές ...;

  19. tony avatar
    tony 27/02/2009 21:31:53

    Σε αυτή τη χώρα νομίζω οι λίγοι αυτοστοχοποιούνται και οι πολλοί αυτοικανοποιούνται.Τό πρόβλημα δεν είναι οι λίγοι αλλά οι πολλοί.