13/09/2008 11:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η πολιτική ζωή βελτιώθηκε από εποχής Ανδρέα

 

______________________________________________ 

Δεν θέλω να κακοκαρδίσω τα άλλα κανάλια, αλλά αρχίζω και γελάω πολύ με τα δελτία του κυρίου Νίκου Χατζηνικολάου.

Είδα για παράδειγμα χθες το βράδυ την κυρία Μάρα να λέει ότι «σύμφωνα με πληροφορίες, στους βουλευτές της ΝΔ  δεν αρκεί η παραίτηση Βουλγαράκη, αλλά θέλουν κι άλλες αλλαγές, στο χώρο της οικονομίας».

Δηλαδή, σύμφωνα με τις πληροφορίες  με τον κύριο Ρουσόπουλο είναι όλοι ικανοποιημένοι;

Και αν κατάλαβα καλά, έδωσε γραμμή στον Καραμανλή να φαγωθεί και ο Αλογοσκούφης;

Θα δικαιωθεί και σ΄ αυτό;

Ο σύζυγός της μαθαίνει τα νέα από την τηλεόραση, ή του τα λέει στο σπίτι;

Οφείλω να ομολογήσω πάντως ότι η Μάρα σημείωσε μια μεγάλη δημοσιογραφική επιτυχία. Είχε προαναγγείλει την παραίτηση Βουλγαράκη από την περασμένη Τρίτη.

Από που να το έμαθε άραγε κι αυτό;

Για τον πεθερό του κ. Βουλγαράκη, τον κ. Πελέκη, έχει ακούσει τίποτα;

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να μην το πω. Διάβασα το χθεσινό αφιέρωμα του Reuters για τις γυναίκες υπουργών στην Ελλάδα και θυμήθηκα κάποια παλαιότερα του διεθνούς Τύπου για τις ελληνίδες γυναίκες πρωθυπουργών.

Και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η διακυβέρνηση της χώρας από εποχής Ανδρέα Παπανδρέου έχει βελτιωθεί. Τότε την αναστάτωνε μια αεροσυνοδός. Τώρα την αναστατώνει μια δημοσιογράφος, που είναι ανωτέρου πνευματικού επιπέδου

Έχουν όμως και ένα κοινό σημείο. Αν δεν κάνω λάθος και οι δυο προέρχονται από τον Ρήγα Φεραίο.

Και ύστερα σου λένε ότι η Αριστερά δεν καθορίζει τις πολιτικές εξελίξεις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 13/09/2008 11:40:01

    Στελεχο-γκομενες τις λέγανε τότε. Ηταν το κινητρο των στελεχων-συνδικαλιστών.

  2. donaE avatar
    donaE 13/09/2008 11:44:20

    Πολεμαμε τον καπιταλισμο απο μεσα.Τοσο πολυ μεσα,που δεν μας ξεχωριζουν πια.

  3. rs avatar
    rs 13/09/2008 11:49:15

    Η φοβερή είδηση!!!!
    Η Λιάνη ήταν στον Ρήγα!!!! Τι μαθαίνει κανείς στα..γεράματα. Αυτό νομίζω δεν θα το αντέξω.

  4. Αργόσχολος αριστερός avatar
    Αργόσχολος αριστερός 13/09/2008 11:54:07

    Δυστυχώς κύριε Factorx η αξιοπρέπεια, η στάση ζωής και το ιδεολογικό υπόβαθρο θεωρούνται από πολλούς 'σταλινισμός'.Στα τόσα θέματα που ανεβάζετε στο 'site'σας, ανεβάσατε ποτέ ένα θέμα που να προσπαθεί να εξηγήσει γιατί στην Ελλάδα έχουμε εναλλαγή κλεφτών;
    Τα περισσότερα θέματα σας είναι όπως οι ειδήσεις της Μάρας του Θέμου και του Μάκη...
    Αλήθεια και σεις προέρχεσθε από τον Ρήγα;

  5. Aline avatar
    Aline 13/09/2008 12:01:38

    Οχι, καλε
    Ο Φακτορας προερχεται απο τη Ρηγαινα

  6. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 13/09/2008 12:10:20

    Factorx- μάλλον από τότε ξεκίνησε το μεγάλο φαγοπότι π.χ. Μεσογειακά ,1.2.3.Κ.Π.Σ. και το μόνο που ανεβάσαμε ήταν η χοληστερίνη, τριγλίκεριδια και τα κιλά .Δεν βλέπεις γύρο σου .

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/09/2008 12:18:18

    Και ο Κουναλάκης και ο Μπίστης και η Δαμανάκη προέρχονταν απο την αριστερά.
    Και ο προκάτοχος τού Τσάρου του Αλογοσκούφη,ο Χριστοδουλάκης πού εφάρμοσε παρόμοια φοροληστρική πολιτική Ρηγάς ήταν.
    Και ο κυρ Κοτζιάς που καθοδηγεί τον Γ.Α.Π. σήμερα ήταν κνίτης.
    Ε,καί??
    Aς μήν μηδενίζουμε όλες τίς προσπάθειες τών αριστερών νεολαιών τής δεκαετίας 70-80.Δεν μοιάζει και πολύ αντικειμενική μιά τέτοια θεώρηση.
    Οχι τίποτα άλλα ,αλλά το νάσαι Δαπίτης ή Πασπίτης απο τά 18 σου ήταν πολύ χειρότερο.
    Κολλημένος στην εξουσία απο έφηβος έδειχνε τί θα γινόσουν όταν μεγαλώσεις.

  8. donaE avatar
    donaE 13/09/2008 12:35:53

    Σπυρο @ Ετσι ειναι εχεις δικιο.Παρα πολυς κοσμος εμεινε συνεπης και ζει αναλογως.Αλλοι χαθηκανε για παντα,αλλοι κανανε λεφτα, και αλλοι ζησανε πολυ ευτυχισμενοι οπως ονειρευοντουσαν, εγραψε μια συγγραφεας της γενηας αυτης.Παντως κολλημενοι στην εξουσια ητανε και στις αριστερες νεολαιες για αυτο προκοψανε οικονομικα,μερικοι.

  9. Κρης avatar
    Κρης 13/09/2008 12:46:20

    βρε παιδια το ειπε και η Νετ στις ειδησεις των 12:00

    http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showplain?maindoc=6833217&maindocimg=6766283&service=99


    Καταθέτει τα χρήματα η Μονή Βατοπαιδίου

    "Εντός της προσεχούς εβδομάδας, η Ιερά Μονή θα καταθέσει στο Ταμείο Παρακαταθηκών τα χρήματα από την πώληση των ακινήτων που αντηλλάγησαν", αναφέρει σε ανακοίνωσή της η Μονή Βατοπαιδίου και προσθέτει ότι "θα διατηρήσει αμετάβλητα και ανέγγιχτα τα λοιπά περιουσιακά στοιχεία της που προέκυψαν από τις πραγματοποιηθείσες ανταλλαγές της Λίμνης Βιστωνίδας".


    κλπ κλπ κλπ

  10. Κρης avatar
    Κρης 13/09/2008 12:49:06

    http://www.ana-mpa.gr/anaweb/user/showplain?maindoc=6833217&maindocimg=6766283&service=99

    Καταθέτει τα χρήματα η Μονή Βατοπαιδίου
    χεχεχεχεχεχ

  11. Xase avatar
    Xase 13/09/2008 13:03:38

    Καλα τωρα ανακαλυψες εσυ τον Χατζηνικολα;; Ειναι η βραδυνη μου απολαυση. Ιδιαιτερα ο Τραγκας με τις γκριματσες του ειναι ολα τα λεφτα. Αν του κοπουν τα φραγκα που παιρνει για την κωλοφυλλαδα του να δεις πως θα αλλαξει θεσεις. Κιαυτος καγιεν εχει αλλα οι δημοσιογραφοι που απασχολουσε καποτε ακομα απληρωτοι ειναι. Και ο μεγας Χατζηνικολας τον εχει και τον χαιρεται. Εγω παντως δεν βλεπω τα παλια ελληνικα εργα, κατι Φωτοπουλο, Χατζηχρηστο κλπ. Χατζηνικολα προτιμω.

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/09/2008 13:08:44

    Φυσικά και προέκυψαν φυντανια και απο τίς αριστερές νεολαίες και πολλά μάλιστα,donaE.
    Μερικά δέ απ΄αυτά γίναν κανονικοί γραφειοκράτες πού ακόμα και σήμερα ταλαιπωρούν τά κόμματά τους-βλέπε κεντρικός πυρήνας του ΣΥΝ απο παλιούς ρηγάδες εποχής ΚΚΕ.εσ.-χωρίς κανένα όραμα πιά αλλά μέ μόνον κριτήριο τήν συντήρηση τής παρουσίας τους στο κομματικό κουρμπέτι.
    Αλλά όπως και νάχει και τότε και τώρα τό να εντάσσεται κάποιος απο τά 18 σέ νεολαίες κομμάτων εξουσίας τύπου ΠΑΣΟΚ η Ν.Δ.προδιαγράφει το μέλλον τού εφήβου..
    Ολο και σέ κάποιον διορισμό προσβλέπει ή στο να μετατραπεί σε κάποιο αυριανό λαμόγιο.

  13. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 13/09/2008 13:10:08

    ΚΑΙ Ο ...ΑΓΙΟΣ ΦΟΒΕΡΑ ΘΕΛΕΙ, -τελικά!

    "Ιερή" παρέμβαση στο θέμα των ακινήτων της Μονής Βατοπεδίου, (ethnos, 12:39)


    "Ιερή" παρέμβαση στο θέμα των ακινήτων της Μονής Βατοπεδίου. Με δηλώσεις του στην ΕΤ3, ο ηγούμενος, πατέρας Εφραίμ, δήλωσε ότι εντός της εβδομάδος κατατίθεται στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων το πόσο από την πώληση των επίμαχων ακινήτων.

  14. Κρης avatar
    Κρης 13/09/2008 13:15:08

    http://www.athos.edo.gr/modules.php?name=Forums&file=viewforum&f=3


    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. factorx avatar
    factorx 13/09/2008 13:26:04

    @Αργόσχολος αριστερόs: Αντιθέτως αγαπητε αργόσχολε. δεν ασχολήθηκαν πολύ με αυτά που λές. Τους πηρα πολύ σοβαρα. και οσο για την εναλλαγη κλεφτων, σας προσκαλω να κάνετα μια διαχρονική αναδρομη στο σαιτ. θα βγείτε πολλαπλως οφελειμένος και αντικειμενικότερος

  16. factorx avatar
    factorx 13/09/2008 13:27:08

    Ξέχασα να γραχω οτι η Μιμη είχε περάσει και απο το ΕΚΚΕ. ¨Οπως και ο κ. Τατούλης

  17. factorx avatar
    factorx 13/09/2008 13:30:52

    @Σπύρος. Φυσικά και δεν μηδενίζουμε τις πολιτικές νεολαίες. θα ήταν σαν να μηδενίζαμε τον ...εαυτό μας (ΚΝΕ- ΚΚΕ).

    Είναι γεγονός ομως οτι όπως και τότε έτσι και τώρα η ένταξη σε αριστερές οργανώσεις χρησιμεύει σε πάρα πολλούς ως οχημα πολιτικής και επαγγελματικής ανέλιξης. Πχ μόνο για την τωρινή συγκυρία κ. Ρουσόπουλος - Χουλιάρας - Ζαχαρέα

  18. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 13/09/2008 13:34:38

    Τωρα μας κανεις πλακα .Ρωτα την Χοληστερίνη έχει χα χα χα

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/09/2008 13:42:43

    Eντάξει Φάκτορα,αλλά τότε τί σημαίνει άρα γε για σήμερα ένας νεαρός Δαπίτης ή ένας αντίστοιχος Πασπίτης??
    Aυτοί και εάν πηγαίνουν γιά καριέρα και μόνον γιά καριέρα ,γιατί μήν μού πείς πώς εμφορούνται απο τά υψηλά ιδανικά τής κανονικής δεξιάς ή τής γιαλαντζί δεξιάς(βλ.ΠΑΣΟΚ).
    Και η Μάρα και οι σάρες πού δικαίως αναφέρεις πέρασαν κάποτε απο αριστερές οργανώσεις αν και δεν ξέρω γιά πόσον καιρό...Θα μπορούσαν να δηλώνουν και Πρόσκοποι ................
    Αν και ο μπαμπάς τής Μάρας απο πολύ παλιά πρός Μπλαίρ έγερνε.
    Μην ξεχνάμε ομως και τά τζιμάνια σαν τον Μπίστη και τούς Κουναλάκηδες και την κυρια Δαμανάκη και τον Ανδρουλάκη ,πού ηράσθησαν τον Γιωργάκη και τά μάσαγαν ακομα και στούς βομβαρδισμούς της Γιουγκοσλαβίας.
    Γιατί τώρα τελευταία βλέπω πώς εξαγνίζονται ,μέ τίς αθλιότητες τής Δεξιάς διάφορα τζιμάνια πού και αυτά καταρράκωσαν τον τόπο.
    Σε λίγο θα εμφανιστεί και ο Γιωργάκης ως φέρελπις νέος που ουδεμίαν σχέση είχε παλιά με την Πολιτική.
    Είναι σαν να εμφανίζεται ο Γκαγκάτσης ως φέρελπις νέος στά αθλητικά δρώμενα τής χώρας.........

  20. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 13/09/2008 13:48:34

    Γ αυτό οι νέοι μας απολιτική τους έλεγα όμως όλοι τους προβληματισμένοι και έτυμοι για δράση .Ας τους αφήσουμε εδώ εμείς οι παππούδες ποια να εκφραστούν είναι το μέλλον μας .Χαίρετε .

  21. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 13/09/2008 13:49:27

    Καλά η Λιάνη ο, τι ήθελε έλεγε για να δημιουργήσει προφίλ. Το οτι ήταν οργανωμένη στον Ρήγα Φεραιο η κόρη του στρατηγού Λιάνη που εμενε στου Παπάγου και... και..., Υποκλίνομαι στο αντιστασιακό της παρελθόν! Εκείνη ήταν στον Ρηγα, ο Ρήγας το ήξερε;

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 13:52:29

    Ποιος ειναι ο Μαμωνάς της αδικίας ?

    "Δωρεάν λάβατε, δωρεάν δώτε...".

    "Από τους καρπούς των έργων τους θα γνωρίσετε τους ανθρώπους, δεν θα πάρετε δε από τους τριβόλους καρπούς ..."

    ΠΠ

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 13:58:22

    απο http://www.athos.edo.gr

    και θα ηθελα να το σχολιασουμε αν δεν υπαρχει αντιρρηση. Με ολα τα σημεια στιξης !!!!!

    ΠΠ

    "Ἀδελφοὶ ἐν Χριστῷ,
    Εἶναι πολὺ εὔκολο νὰ πέφτουμε στὶς παγίδες ποὺ στήνονται γιὰ νὰ κτυπήσουν τὸν μοναχισμὸ ἀλλὰ καὶ τὴν Ἐκκλησία γενικότερα.
    1. Οἱ σκοτεινοὶ ἀφοῦ ἔβαλαν στὸ χέρι τὰ 2 πόδια τῆς Χαλκιδικῆς καὶ τὰ τουριστικοποίησαν καὶ κατέτρεψαν τὴν φυσικὴ καλλονή τους τώρα σιγὰ σιγὰ ἐτοιμάζονται καὶ γιὰ τὸν Ἀθωνα. Ἠδη ἡ Ἁλωσή του ἔχει ἀρχίσει.
    2. Ποιὸς εἶπε ὅτι ὁ κάθε ἕνας ποὺ ἀγαθοεργεῖ θὰ πρέπει νὰ δίνει καὶ report γι' αὐτὸ προκειμένου νὰ γίνει ἀρεστός;"Ἡ δὲ δεξιὰ νὰ μὴν γνωρίζει τί ποιεῖ ἡ ἀριστερά" εἶναι ἡ ἐντολή.
    3. Ἀναλογίστηκε κανεὶς ὅτι πανελλαδικῶς τρέφονται 25.000 συνάνθρωποί μας ἄποροι ἀπὸ τὴν Ἐκκλησία καθημερινά;Τὰ ὀρφανοτροφεία, οἰκοτροφεία,γηροκομεῖα,νοσοκομεῖα ποὺ συντηροῦν οἱ Μονὲς καὶ ἡ Ἐκκλησία ἀναφέρεται πουθενὰ πῶς συντηροῦνται; πόσοι ἄποροι περνοῦν ἀπὸ τὶς κατὰ τόπους Ἐκκλησίες, Μοναστήρια καθημερινὰ καὶ παίρνουν ροῦχα, χρήματα, τρόφιμα γιὰ νὰ συντηρηθοῦν; Οἱ ἐξωτερικὲς καὶ ἐσωτερικὲς ἰεραποστολές πῶς συντηροῦνται;Τὰ κειμήλια καὶ κτήρια τῶν Μονῶν καὶ Ἐκκλησιῶν μήπως ἐπιδοτεῖται ἡ συντήρησή τους ἀπὸ τὸ κράτος καὶ δὲν τὸ ξέρω; Δὲν μιλῶ μόνο γιὰ τὴν περιοχὴ τοῦ Ἀθωνα. Τὶς ἐκτὸς ἑλλαδικῶν συνόρων ἐκκλησίες, μονὲς ποιὸς τὶς συντηρεῖ; Μήπως τὸ φορομπηχτικό ἑλληνικὸ κράτος;
    4. Οἱ 10.000 μοναχοὶ ποῦ ὑπάρχουν στὰ διάφορα μοναστήρια ἀνὰ τὴν Ἑλλάδα θὰ πρέπει νὰ συντηροῦνται μόνο μὲ τὸν κοπανιστὸ ἀέρα; Δὲν ἔχουν ἀνάγκη ρουχισμού, τροφῆς, θέρμανσης κλπ;
    5. Περισσότερες πιθανότητες ἔχει ἡ περιουσία μας νὰ βοηθήσει συνανθρώπους μας διδόμενη σὲ μονὲς παρὰ κατασχόμενη ἀπὸ τὸ κράτος καὶ τὶς τράπεζες σὲ πλειστηριασμοὺς παρωδίες ὅπου κυριαρχοῦν τὰ κοράκια τῶν πλουσίων πού σοῦ παίρνουν τὸ σπίτι ἤ τὸ κτῆμα τῶν 100.000 εὑρῶ γιὰ 10.000 εὑρῶ.
    6. Ἀκούσατε ποτὲ γιὰ τὸ φιλανθρωπικὸ ἔργο τῆς Ἐκκλησίας ἢ τῶν Μονῶν ἀπὸ τὰ ΜΜΕ; Ἰσως ναὶ σὲ 2-3 ἀράδες στὶς ἐφημερίδες ἢ 1' ἀναφορὰ στὰ δελτία εἰδήσεων. Μᾶς ἐνδιαφέρει περισσότερο τὸ πόσα ζευγάρια παπούτσια ἔχει ἡ δείνα ἠθοποιός, πόσο φούσκωσε τὸ στῆθος της μὲ σιλικόνη, πόσο μεγάλο αὐτοκίνητο ἔχει ὁ τάδε star κλπ.
    7. Τὸ ὅτι σήμερα στὴν ἐπαρχία μας ὑπάρχουν ἱερεῖς ποὺ περπατοῦν 2 καὶ 3 ὧρες δρόμο γιὰ νὰ πᾶνε ἀπὸ τὸ ἕνα χωριὸ στὸ ἄλλο γιὰ νὰ λειτουργήσουν ἢ νὰ ἀνακουφίσουν συνανθρώπους μας ἐνδιαφέρει κανένα;
    8. Ἁπλὰ τὸ κάθε Βατοπέδιο εἶναι ἡ δικαιολογία γιὰ νὰ ἀφαιρεθοῦν οἱ περιουσίες τῶν Ἐκκλησιῶν καὶ Μονῶν προκειμένου νὰ καταλήξουν στὰ χέρια τῶν ληστῶν τῆς ζωῆς μας. Ναί μας κλέβουν τὸν ἀέρα, τὴν ἐλπίδα, τὴν ζωή, τὰ παιδιά μας, τὴν χαρά, τὴν εὐτυχία καὶ ὅλα αὐτὰ πού μας ἔδωσε ἀπλόχερα ὁ Θεός μας.
    Ἂς δοῦμε λοιπὸν τί κρύβεται κάτω ἀπὸ τὸ χαλὶ πού μας στρώνουν καὶ ἂς ἀφήσουμε τὶς μεγάλες φιλοσοφίες.
    Δὲν βλέπουμε ὅτι δὲν βλέπουμε αὐτὸ ποὺ δὲν βλέπουμε"

  24. Αργόσχολος αριστερός avatar
    Αργόσχολος αριστερός 13/09/2008 13:59:09

    Κύριε Factorx κλέφτες και σκάνδαλα δεν γίνονται λόγω γονιδίων. Το σύστημα οργάνωσης της ελληνικής κοινωνίας δημιούργησε, δημιουργεί και θα δημιουργεί συνέχεια σκάνδαλα και κλέφτες. Καλό είναι αντί να καταγγέλουμε συνέχεια πρόσωπα να προτείνουμε και καμμιά λύση στην κατάντια μας.

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 13/09/2008 14:02:55

    Αγαπητέ Factorx

    Το να βάζουμε σαν αξιολογικό κριτήριο, σε ποιά κομματική νεολαία (αριστερά, δεξιά ή κεντρώα) ήταν κάποιος στα 18 ή στα 24 του, για να βγάλουμε πολιτικά συμπεράσματα, και ιδίως να κατηγορήσουμε-απαξιώσουμε το συγκεκριμένο κομματικό φορέα, νομίζω ότι είναι λάθος, όταν δεν γίνεται επί τούτου.

    Ας μας εξηγήσει κάποιος, ΓΙΑΤΙ στο 99% των περιπτώσεων αυτοί που δέχονται σκληρή κριτική, είναι πολιτικοί που κάποτε πέρασαν από αριστερά κόμματα; (Τι είναι άραγε αυτά, κόμματα αγίων;).
    Η μήπως οι άνθρωποι παραμένουν αναλοίωτοι στο διηνεκές και δεν το ξέρουμε;

    Και γιατί κανείς δεν αναφέρεται σε όσους στα νιάτα τους ήταν δεξιά-κέντρο και πέρασαν στη πορεία στην αριστερά;

    Δεν υπάρχουν καθόλου τέτοιες περιπτώσεις, ή αυτές είναι αξιοκατάκριτες και παραδείγματα προς αποφυγή, ενώ των αριστερών προς μίμηση;

    Και αυτό δεν είναι ιδεολογική μεροληψία και χειραγώγηση;

    Άρα: Είτε η Αριστερά (γενικά) θεωρείται κόμμα αυξημένων προσδοκιών, οπότε να το πούμε ανοιχτά και να την υποστηρίξουμε,

    Είτε η συνεχής αναφορά, στους πρώην αριστερούς, δεν γίνεται για να αποδοκιμασθεί η μεταστροφή τους, αλλά για να απαξιωθεί ο φορέας προέλευσης τους, για ιδιοτελείς και μόνο λόγους.

    Είτε κάτι άλλο, που δεν το αποκλείω, αλλά να το ακούσω.

  26. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 13/09/2008 14:05:41

    Ραγδαίες εξελίξεις Λευκορωσία ,Γεωργία .Εμείς εδώ ????

  27. neoinileis avatar
    neoinileis 13/09/2008 14:18:39

    Με μια γενική ματιά ....


    Στην εποχή μας αποτελεί κοινή διαπίστωση ότι η κακοδιοίκηση και η διαφθορά προκαλούν σοβαρά προβλήματα και δυσλειτουργίες στο κράτος. Το φαινόμενο έχει σοβαρές αρνητικές συνέπειες στην οικονομική, κοινωνική, κτλ εξέλιξη της χώρας.

    Μπροστά σε αυτή την κατάσταση και ανάλογα με τη φιλοσοφία του ο καθένας βλέπει τα πράγματα από τη δική του οπτική γωνία.
    Στην πολιτική βασικός στόχος είναι συνήθως η εξασφάλιση του πολιτικού ελέγχου με επίρριψη ευθυνών και πολιτικού κόστους στον αντίπαλο.

    Αν όμως δούμε προσεχτικά δηλώσεις στελεχών της σημερινής αντιπολίτευσης που επικρίνουν την κυβερνητική πολιτική θα δούμε ότι την περίοδο διακυβέρνησης της χώρας από την προηγούμενη κυβέρνηση ήταν αναμεμειγμένοι και είχαν κατηγορηθεί για συμμετοχή σε οικονομικά σκάνδαλα της τότε εποχής. Επομένως το φαινόμενο της διαφθοράς στο δημόσιο βίο έχει βάθος χρόνου, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι κοινωνικές συνθήκες που επικράτησαν πριν αρκετά χρόνια έγιναν σήμερα κοινωνικό πρόβλημα.

    Από την αντίθετη πλευρά τα τελευταία 3 χρόνια ακούμε καθημερινά για ανάμειξη στελεχών της σημερινής κυβέρνησης σε οικονομικά σκάνδαλα. Το φαινόμενο είναι ιδιαίτερα αρνητικό και έχει προβληματίσει αρκετά την κοινή γνώμη της χώρας μας, φυσικό και αναμενόμενο με τόσα που ακούγονται. Επίσης, θα μπορούσαμε να πούμε ότι οι πολίτες ως ένα βαθμό έχουν αρχίσει να ευαισθητοποιούνται.

    Το γεγονός θα ήταν ιδιαιτέρα ενθαρρυντικό αν οι πολίτες είχαν αρχίσει να ευαισθητοποιούνται προς την θετική κατεύθυνση, δηλαδή να κατανοήσουν το πρόβλημα και να συνδράμουν να καταπολεμηθεί. Αντί όμως να συμβεί αυτό βλέπουμε να συμβαίνει το αντίθετο. Οι πολίτες έχουν αρχίσει να προσπαθούν με κάθε τρόπο να φτάσουν να γίνουν μέλη του φαινόμενου. Το γεγονός αυτό τείνει να πάρει μαζική μορφή. Το σύνολο των πολιτών πλέον έχουν αρχίσει να μην πιστεύουν τίποτα και να προσπαθούν να φτάσουν με κάθε τρόπο να καλύψουν τις ανθρώπινες ανάγκες τους και το μέλλον των παιδιών τους με πλάγιους τρόπους.

    Όποιος είναι σε αντίθετη κατεύθυνση μάλλον έχει αρχίσει να αισθάνεται γραφικός και αν προσπαθήσει κιόλας για την πάταξη του φαινομένου θα αρχίσουν οι γύρω του να τον λοιδορούν, τέτοια παραδείγματα υπάρχουν αρκετά…
    Αυτό όμως ως κατάσταση δεν πρέπει να συνεχιστεί, επειδή θα κάνει μακροπρόθεσμα μεγάλη ζημιά στη χώρα, θα φτάσουμε σε κοινωνική αποδιοργάνωση.


    Αυτό συμβαίνει επειδή η κατάσταση εκλαμβάνεται και πιστεύεται από το σύνολο της κοινωνίας ως αιτία των κοινωνικών δεινών και παράγων ανωμαλίας. Επομένως για να γλιτώσει από τα δεινά πρέπει να προσαρμοστεί στην προσδοκώμενη από το κοινωνικό περιβάλλον κατάσταση. Έτσι η αποκλίνουσα συμπεριφορά δεν είναι συνέπεια της προσωπικότητας αλλά συνέπεια της κοινωνικής δομής.

    Αν όμως προσπαθήσουμε να κάνουμε μια δεύτερη προσέγγιση στα γεγονότα των τελευταίων χρόνων θα δούμε ότι σε αντίθεση με το παρελθόν οι κανόνες του παιχνιδιού σήμερα δεν αποσκοπούν στην διευκόλυνση ή στο κουκούλωμα των οικονομικών σκανδάλων. Οι παραβάτες αντιμετωπίζουν μεγάλα εμπόδια που βάζουν φραγμούς και σε μεγάλο βαθμό κλείνουν το δρόμο και εκθέτουν πολιτικά όσους επιχειρούν να προτιμούν αυθαίρετους κανόνες.

    Από τα παραπάνω συνάγεται ότι οι αντιφατικές καταστάσεις δεν μπορούν να διακριθούν ούτε θεωρητικά, ούτε πρακτικά, κύρια επειδή οι σκοποί δεν συμβαδίζουν. Κατά συνέπεια οι στρατηγικές παρέμβασης για την γενικότερη αντιμετώπιση των φαινομένων θα πρέπει να τρέξουν πιο γρήγορα.

    Διαβάστε περισσότερα για το ζήτημα
    neoinileias.blogspot.com/

  28. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 13/09/2008 14:49:50

    Δεν πρόκειται να εξυγιανθεί η ελληνική πολιτική ζωή αν δεν εκριζωθούν οι αμοραλ αριβίστες από αυτή.

  29. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 13/09/2008 14:50:33

    Λυπάμαι που το λέω αλλά μου φαίνεται ότι μας έφαγε τελικά η πολιτική εμβάθυνση.
    Δημιουργήσαμε μία τεράστια πολιτική ορολογία όπου ο καθείς μπορεί να προσεγγίσει ένα θέμα (κοινωνικό, πολιτικό, οικοομικό, γεωπολιτικό) με άπειρες μεθόδους δικαιολογώντας τα αδικαιολόγητα.
    Καταφέραμε να δώσουμε κάλυψη μέσω αυτής σε ότι ήταν πρόδηλο.
    Καταφέραμε να δώσουμε έτοιμο φαγητό όχι μόνο για τις διατροφικές, αλλά και για τις πνευματικές - νοητικές μας ανάγκες.
    Καταφέραμε να δημιουργήσουμε τον Λαβύρινθο του Μινώταυρου αλλά φροντίσαμε πρώτα να εξαφανίσουμε τον Μίτο της Αριάδνης.
    Καλά ξεμπερδέματα!

  30. donaE avatar
    donaE 13/09/2008 15:11:27

    εξακτινε @ πως θα γινει αυτο,πρακτικα?Μετα τον πολεμο μεσα σε τοσα προβληματα,εμφυλιος,φτωχεια ολοι κοιταξαν να πιασουν την καλη οπως-οπως.Τι δυνατοτητες ειχαμε?Τωρα εγινε κουλτουρα αυτο το πραγμα.Και αν χειροτερεψει η οικονομικη κατασταση θα εχουμε και αλλη δικαιολογια.Παλι ο σωζων εαυτω σωθητω.Θελει δουλεια σε προσωπικο επιπεδο.

  31. Theodore avatar
    Theodore 13/09/2008 19:24:11

    Giati ρε σεις, τα ταγαρια, τα ξεχασατε;
    Μη μας κανετε και τις μωρες παρθενες τωρα.
    Οσοι θελανε να πηδηξουνε, εκει πηγαινανε τοτε, γιατι ηταν προωθημενες και ψυχικαρες.

  32. Theodore avatar
    Theodore 13/09/2008 19:29:38

    Μην ξεχνας και τους συνεργατες των Γερμανων, που για να γλυτωσουν, πηγαν με τους νικητες του εμφυλιου και κυβερνησαν στη συνεχεια.
    Δεν ειναι λοιπον μονο η οργανωση,ειναι και τα προσωπα.

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/09/2008 21:23:55

    όλο στο ίδιο θέμα καταλήγουμε...Ας μην περιμένουμε "οργάνωση" από τον ουρανό. Και ελπίζω να μην μας επιβληθεί από καμιά Μεγάλη Δύναμη.

    Χρειάζεται άτομο με κοινό νου, να έχει δουλέψει καμιά 20 χρόνια, να έχει ΙQ πάνω απο 120, να είναι hands-on αλλά να μην είναι συγκεντρωτικός, να μπορεί να σχεδιάσει και να υλοποιήσει, να έχει ικανότητα να επιλέγει συνεργάτες και να τους διαχειρίζεται, να μπορεί στοιχειωδώς να επικοινωνεί, να μην είναι εκβιάσιμος (αδερφές επιτρέπονται αλλά να είναι δηλωμένες).

    Να είναι τίμιος. ρεαλιστής για τον κόσμο γύρω του αλλά τίμιος, 100%, χωρίς εκπτώσεις. Να περιτριγυριστεί επίσης από τίμιους, κατα προτίμηση επίσης με κοινό νου, με επαγγελματική προϋπηρεσία.

    Να είναι ελικικρινής, να ξεαγκυλώσει την αγορά, να μην γράψει τους φουκαράδες στα παλιά του τα παπούτσια, και μετά ένα πόδι μπρός, μετά το δεύτερο και αλλαχού ακμπάρ.

    Κανένας υποψήφιος?

  34. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 21:28:35

    ΕΓΩ ΕΓΩ !!!!!!

    ΠΠ

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 13/09/2008 21:56:20

    θα κατέβεις υποψήφιος, ή θα μπείς μια μέρα στη Βουλή και θα πείς "ρε παιδιά δεν βαρεθήκατε?"

  36. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/09/2008 22:22:16

    θα το προμελετησουμε το "εγκλημα".

    Αν γινει ΑΝΤΙ Party με την αδεια σας και δημοκρατικα γινομαι κοιν εκπροσωπος !!! χαχαχαχ
    να παιρνει Lexotanil to ΕΣΡ !!
    Απροβλεπτος ! Rock !

    να μπω στη Βουλη και τη Δευτερα, αλλα θα πω ατακες απο Ελληνικες Τσοντες !

    ΠΠ