#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 12:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η κ. Μπακογιάννη επιτέθηκε στον κ. Μολυβιάτη



H  κ. Μπακογιάννη, κατά τη γνώμη μου, είναι μια μέτρια πολιτικός.

Αυτό δεν είναι κακό.  Η ζωή είναι γεμάτη μετριότητες. Ούτε βεβαίως την  υποτιμά: πρώτον,  γιατί οι πολύ έξυπνοι είναι λίγοι και σπανίως ασχολούνται με την πολιτική,  και δεύτερον,  γιατί πολλές μετριότητες έκαναν μεγάλες (σε διάρκεια) καριέρες. Άλλωστε, η  ίδια είναι ήδη πολλά χρόνια στην πολιτική!

Επιπροσθέτως, και αυτό φαίνεται εκ του αποτελέσματος, η κ. Μπακογιάννη, σχεδόν πάντα,   έκανε λάθος στις κρίσιμες αποφάσεις της.

Για παράδειγμα:

-Τάχθηκε υπέρ του Σχεδίου Ανάν

-Υποστήριξε την αντι-πυραυλική ασπίδα του ΝΑΤΟ στην Ευρώπη

-Τάχθηκε υπέρ των πρόωρων εκλογών το 2009 (βέβαια αυτή η απόφαση είχε και ιδιοτέλεια, αλλά αυτά τα έχουμε πεί πολλές φορές)

-ακολούθησε  μια  τραγική στρατηγική στις εσωκομματικές εκλογές

-Ψήφισε το μνημόνιο

Και τελευταία συγκεντρώνει στο κόμμα της όλους τους …πρώην!

 

Για το έργο της, απ’ όπου πέρασε, δεν νομίζω ότι θα έχει κάτι θετικό να καταγράψει  η ιστορία. Εκτός του ότι έτυχε να είναι Δήμαρχος της πόλης που διοργάνωσε τους Ολυμπιακούς του 2004!  (μάλλον για  αυτό έγινε και δήμαρχος της Αθήνας)



Ο ρόλος του Πέτρου Μολυβιάτη

 

Γιατί τα γράφω αυτά:

 

Στηριζόμενη στις  «αποκαλύψεις» της Wikileaks  επιτέθηκε εναντίον του «θεματοφύλακα»  του καραμανλισμού, του κ. Πέτρου Μολυβιάτη,  με αφορμή  τον ρόλο, που δήθεν διαδραμάτισε, στην εκλογή του Αντώνη Σαμαρά ως Προέδρου της Νέας  Δημοκρατίας..

 

Άκαιρη και άκομψη η επίθεση. Και άνευ αντικειμένου, κατά τη γνώμη μου.

 

Με τον προσήκοντα  σεβασμό προς το πρόσωπό του πρέσβη, ο Αντώνης Σαμαράς δεν εξελέγη αρχηγός, εξ αιτίας του.

 

Οι  νεοδημοκράτες ήταν τόσο θυμωμένοι με τον Καραμανλή που δεν υπήρχε περίπτωση, πλην ολίγων, να τον ακούσουν. Ό,τι και να τους υπεδείκνυε, θα έκαναν το αντίθετο!

 

Ο Αντώνης Σαμαράς εξελέγη επειδή:

 

α) οπαδοί και φίλοι της Ν.Δ.  έσπευσαν κατά χιλιάδες στις κάλπες

β) στο πρόσωπο του κ. Σαμαρά είδαν  την ελπίδα και το μέλλον

γ) σ’ εκείνο  της κ. Μπακογιάννη είδαν το παρελθόν που θέλουν να ξεχάσουν.

 

Αυτή είναι η αλήθεια για την κ. Μπακογιάννη και πρέπει επιτέλους να την παραδεχτεί.  Για  να μην βασανίζεται αδίκως.

 

Γιατί επιτίθεται η Ντόρα στον κ. Μολυβιάτη;

 

Προσπαθώ να καταλάβω  τι  προσδοκούσε να κερδίσει από την επίθεση η κα Μπακογιάννη

Προφανώς:

α) δεν ήθελε να  συσπειρώσει  τους απογοητευμένους καραμανλικούς και να τους στείλει στον Αντώνη Σαμαρά!

β)δεν  ήθελε να πείσει τη βάση της Ν.Δ. πόσο δίκιο είχε  που εξέλεξε τον Αντώνη Σαμαρά και όχι  εκείνη!

γ) δεν ήθελε να δείξει την ένδεια πολιτικών επιχειρημάτων

 

Τι θέλει η κα Μπακογιάννη;

 

α)η κα Μπακογιάννη, για διαφορετικούς λόγους από τον κ. Παπανδρέου, θέλει να ανοίξει μέτωπο με τον πρώην πρωθυπουργό. Και οι δυο πιστεύουν ότι κερδίζουν από την αντιπαράθεση αυτή.  Μέχρι να αποφασίσει να μιλήσει ο Καραμανλής.

 

β) Με τη ΔΗΣΥ να μην ξεκολλάει δημοσκοπικά από το  -2%,   η κα Μπακογιάννη θέλει να διαρρήξει τις σχέσεις της με τη Ν.Δ. για τους εξής λόγους.

Πρώτον, επειδή την έχουν συμβουλεύσει ότι έτσι θα προσεταιριστεί τους αναποφάσιστους που δεν εμπιστεύονται ακόμα τη Ν.Δ. .

Δεύτερον, επειδή επιτιθέμενη εναντίον της Ν.Δ. συντηρεί την εσωστρέφεια, άρα δίνει επικοινωνιακές ανάσες στην Κυβέρνηση.

Τρίτον, προλειαίνει το έδαφος για μια μελλοντική συνεργασία (είτε προεκλογική, είτε μετεκλογική) με τον κ. Παπανδρέου.

 

Η διακαής επιδίωξη της κας Μπακογιάννη είναι να ανακόψει την πορεία του Σαμαρά προς την εξουσία.  Και για να το πετύχει δεν  θα διστάσει να χρησιμοποιήσει κάθε μέσο.

Θα τα καταφέρει; Δε θυμάμαι κανένα κόμμα να μακροημέρευσε με μόνο εφόδιο το …γινάτι του αρχηγού!

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/03/2011 12:08:19

    γιατι εμενα μου "σφυρανε" κατι F16 κατ αναθεση... πανω απ το κεφαλι μου???
    εχω προβλημα????? δεν ξεχναω..ώ.

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 24/03/2011 12:10:12

    Οσον αφορα στο αρθρο-αμεσα, η Θοδωρα θελει να γινει χωροφυλακας της κεντροδεξιας, πονταροντας στην ληθη... εχει παρει μαθηματα απο το μπαμπα.

    Οταν καποιος δεν μπορει να διαλεξει ενα επιθετο να τον φωναζουμε... τι περιμενεις να κανει παρακατω???χαχαα

    ΠΠ

  3. against New World order avatar
    against New World order 24/03/2011 12:16:29

    γιατί ασχολούμαστε ακόμα με την Ντόρα και τον Μολυβιάτη;;;

    δεν ξέρουμε ποιά συμφέροντα εξυπηρετούν όλοι;;;

    μπείτε και διαβάστε

    http://ellinikosanemos.blogspot.com

    κόπηκαν οι εκπομπές του καθηγητή Ανδρέα Αθηναίου στο high tv;;;

    ενόχλησε;;;;;;

    ποιός καναλάρχης έχει @ρχίδι@ να καλέσει τον Ανδρέα Αθηναίο και να τον αφήσει να μιλάει 2 ώρες, χωρίς να τον διακόπτουν οι δημοσιογράφοι για να καταλάβουν οι Έλληνες που μας πάνε;;;;

  4. man8os avatar
    man8os 24/03/2011 12:27:38

    Εχει πιθανοτητες να προκαλεσει καταστροφη (εστω και μικρες), γιατι μπορει να κοψει ενα κρισιμο1%. Αν ημαστε στο νημα, η αν κριθει απο αυτο η αυτοδυναμια θα ειναι πολυ κριμα. Αλλα στις μεθεπομενες εκλογες η ΔΗΣΥ θα εχει εξαφανιστει απο τον χαρτη.Το μισσος της δεν θα την αφησει να κανει πισω και να παει σπιτι της. Ουτως η αλλωςς δεν εχει να προσφερει τιποτα και επιπλεον σιγα σιγα την εγκαταλειπουν και οι ισχυροι φιλοι της.

  5. loretta avatar
    loretta 24/03/2011 12:38:03

    ...ισως θα πρεπει να παψουμε να ειμαστε "ευγενικοι" με την Ντορα...καθοτι η ευγενια ειναι λεξη αγνωστη απο οτι φαινεται στο λεξιλογιο της!!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ @ loretta 24/03/2011 15:04:20

      Το ίδιο ισχύει και για τον Καρατζαφέρη όμως. Πριν λίγο στον real fm μίλησε για καραγκιοζιλίκια Σαμαρά και με άλλους αήθης χαρακτηρισμούς. Προφανώς το 'λαγός' τον έτσουξε. Άλλα ο Χατζηνικολάου δεν αντέδρασε και δεν τον επανέφερε στην τάξη. Ούτε βγήκε καμιά ανακοίνωση από Συγγρού. Πότε θα ξυπνήσει αυτό το κόμμα απορώ. Είμαι πιο Σαμαρικός και από τον ίδιο τον Σαμαρά όμως δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την κατάσταση του κόμματος, ούτε από την 'με το γάντι' αντιπολίτευση και αφωνία της ΝΔ. Πόσους μήνες έχει να δώσει συνέντευξη ο Σαμαράς στην τηλεόραση? Πάνω από 5!! Πόσους μήνες έχει να κάνει περιοδείες στην επαρχία? Πότε θα βγει από το καβούκι του ώστε η ΝΔ να ξεκολλήσει από το 20%? Πότε θα πάψουν να ανέχονται τις ύβρεις Καρατζαφέρη που έχει το θράσσος να θέλει να συγκυβερνήσει με τη ΝΔ?

      • loretta avatar
        loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ - ΑΛΙΜΟΣ 24/03/2011 15:49:04

        Γιαννη...

        και οι δυο τους θα εισπραξουν αυτο που τους αναλογει στις εκλογες!!
        μην σε ανησυχει καθολου!!

  6. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 24/03/2011 12:43:58

    Το καλύτερο σχόλιο για αυτήν την συνέντευξη το διάβασα στον Στόχο:

    "Η Ντόρα δεν κανει τιποτε ουτε λεει τιποτε χωρις λογο! Με αυτη τη συνεντευξη δεν προσπαθεί να στρεψει τους καραμανλικούς στην αγκαλιά του Σαμαρά αλλά τον Σαμαρά στην αγκαλιά των καραμανλικών και αυτό είναι το επικίνδυνο"

  7. sawas avatar
    sawas 24/03/2011 12:44:11

    Αν δεν έχεις εχθρό, είναι σαν να μην υπάρχεις....οπότε πρέπει να τον ανακαλύψει!!!
    Προχθές Σαμαρας, χτες Καραμανλής, σήμερα Μολυβιατης, αύριο.........???

    Θέλει να βγει από την αφάνεια............ας μην της κάνουμε το χατήρι!!!

    • man8os avatar
      man8os @ sawas 24/03/2011 13:53:25

      Θα τα βαλλει με τον Πορτα Πορτα, με εμενα με τον Αρχαιο και τον Ορεστιο.
      Η σημαντικοτητα του αντιπαλου δινει αξια στη νικη.
      Dora fight the power!! Come on!!

      • sawas avatar
        sawas @ man8os 24/03/2011 15:55:04

        Αν αρχίσει να κυνηγάει φαντάσματα, να ετοιμάσουμε τον ......μανδύα!!

  8. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 24/03/2011 13:26:00

    ........Οι νεοδημοκράτες ήταν τόσο θυμωμένοι με τον Καραμανλή που δεν υπήρχε περίπτωση, πλην ολίγων, να τον ακούσουν..... !!!!!!!!!!

  9. rightwing avatar
    rightwing 24/03/2011 13:31:19

    Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΗΣ ΝΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ Η ΝΔ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ.

  10. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 24/03/2011 13:33:07

    Έγινε κι άλλη προβοκάτσια. Χθες έγκυρα site παρουσίαζαν και αναδημοσιεύαν ,ότι βουλευτής της ΝΔ και συνεργάτης του κου Σαμαρά παρεβρέθηκε σε συγκέντρωση Τσάμηδων, ένώ ήταν σε συγκέντρωση βορειοηπειρωτών.

    h..p://hellas-orthodoxy.blogspot.com/2011/03/blog-post_7710.html

  11. Aris. A avatar
    Aris. A 24/03/2011 14:36:36

    Ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

  12. Y. avatar
    Y. 24/03/2011 14:51:51

    Επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου εδω και τώρα. Αυτό λέει ο Σαμαράς, αυτό λέει η ΝΔ. Αυτό να βγει και στους πολίτες με όλα τα επικοινωνιακά μέσα και τρόπους. Και όποιοι από τους επώνυμους στη ΝΔ δεν το πιστεύουν, να πάνε στον Γιώργο “Κωλοτούμπα” Καρατζαφύρερ, η στο απόκομμα της Δύσης, επίσης εδώ και τώρα.

  13. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 24/03/2011 15:20:26

    Το γινάτι της θα της βγάλει τα μάτια πολύ σύντομα.

  14. Κώστας avatar
    Κώστας 24/03/2011 16:04:04

    Eντός των νεοδημοκρατών είναι πολύ διαδεδομένη η πεποίθηση πως το κομματίδιο της Ντόρας θα κατέβει στις εκλογές, με μόνο στόχο να αποκόψει κρίσιμο κομμάτι ψηφοφόρων από τη ΝΔ. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως τελικά θα συμβεί αυτό. Διότι ακόμη και αν-υπόθεση εργασίας-καταφέρει να αποσπάσει ένα 2% εμποδίζοντας την αυτοδυναμία της ΝΔ, η ίδια θα έχει τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα. Προσωπικά προβλέπω να ανευρίσκεται μία πρόφαση("έντονη πόλωση με ευθύνη των δύο μεγάλων κομμάτων" κλπ) και να ΜΗΝ κατεβαίνει στις εκλογές. Οι εκλογές δεν είναι παίξε-γέλασε. Θέλουν ιδεολογία, πολιτική ατζέντα, πρόσωπα. Τί από αυτά έχει το κομματίδιο-γινάτι; Τίποτα. Ξεθωριασμένα νεοφιλελεύθερα κλισέ, εξαπτερυγιωτισμό και απεγνωσμένους πολιτευτές έχει. Και μία αντιπαθέστατη στην συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αρχηγό. Θεωρώ πως θα της δοθεί η κατάλληλη συμβουλή και σε συνδυασμό με το δέος που θα αισθανθεί όταν το 2% των δημοσκοπήσεων αρχίσει να μείωνεται στο 1+, θα αποσυρθεί ευσχήμως...

  15. Striker avatar
    Striker 24/03/2011 16:43:06

    Ε όχι και "να μην βασανίζεται αδίκως"! Έχει να βασανιστεί πολύ ακόμα μέχρι να ξεπληρώσει...

  16. ΔημΒας avatar
    ΔημΒας 24/03/2011 18:18:38

    Νομίζω ότι την αδικούμε.
    Απλώς θέλει να ξεπλύνει το "στίγμα" του παρελθόντος του πατέρα της και να τον αποκαταστήσει ιστορικά. Εκείνος αυτονομήθηκε απο την Ένωση Κέντρου που τον ανέδειξε και κατηγορήθηκε για προδοσία από τον Πατριάρχη του Παπατζηδισμού, ενώ αυτή βοηθάει με νύχια και με δόντια τον εγγονό Παπατζή ζητώντας εξιλέωση (και οφίτσια βέβαια). Μόνο που και αυτή λόγω DNA το κάνει πολεμώντας λυσσαλέα το κόμμα που την ανέδειξε...
    Και δυστυχώς και την πατρίδα που την ανάθρεψε άν αναλογιστούμε και την δική της προσωπική διαδρομή.

  17. zackii avatar
    zackii 24/03/2011 19:04:50

    Η κα Μπακογιάννη δεν είναι καν πολιτικός όπως και αναρίθμητοι άλλοι που-δυστυχώς- μας κυβερνούν. Απλά εκμεταλλεύτηκε την οικογενειακή της καταγωγή, δέθηκε και στο άρμα των ΗΠΑ γιατί γνωρίζει φυσικά ότι χωρίς την εύνοιά τους, το πολύ πολύ να παραμείνεις ανώνυμος βουλευτής και αυτό είναι όλο.

  18. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 24/03/2011 19:36:51

    Ολα σωστά στο άρθρο, εκτός από το, οτι ο κόσμος της Νέας Δημοκρατίας το Νοέμβριο 2009 δεν θα άκουγε ή οτι δεν άκουσε τον Καραμανλή. Εδώ, με όλο τον σεβασμό στον αρθρογράφο, τα πράγματα έχουν αλλιώς.

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 26/03/2011 03:01:39

      Σωστότατοςςςςς

  19. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 25/03/2011 00:51:14

    Ασχολειστε με την Ντορα και τον καρατζαφερη ενω ο πραγματικός κινδυνος προέρχεται από το Στεφανο Μανο. Εβαλε στο χερι τους δυο Δημους, αρθρογραφεί σε ΣΚΑΙ όπου εχει και εκπομπή Κυραικη με Δραση και στην Καθημερινη, ο Βερέμης του 1821 ειναι δικος του στελεχος και βοηθος του ειναι ο υπευθυνος αποκρατικοποιήσεων επί Μητσοτάκη.

    Δεν ξερω αν μια ωραια πρω'ια θα τακιμιασει με την Ντορα και μετα όποιος και να βγει κυβερνηση θα τον εκβιαζουν σε υποχρεωτική κυβερνηση συνασπισμου αφου Ντορα και Μανος ταυτιζονται απολυτα στις πολτικες τους θεσεις.

  20. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 25/03/2011 01:18:25

    Λέει το άρθρο: "Οι νεοδημοκράτες ήταν τόσο θυμωμένοι με τον Καραμανλή που δεν υπήρχε περίπτωση, πλην ολίγων, να τον ακούσουν. Ό,τι και να τους υπεδείκνυε, θα έκαναν το αντίθετο!". Δεν είναι, όμως, έτσι.

    Στην παραπάνω εκτίμηση το άρθρο κάνει λάθος, πέραν από τα υπόλοιπα πολύ σωστά που θίγει. Ο Καραμανλής υπέδειξε με τον τρόπο του τον Σαμαρά, είναι αυτός που τον κάλεσε να επιστρέψει στη ΝΔ, γι' αυτό και η συντριπτική πλειοψηφία των καραμανλικών στελεχών και ψηφοφόρων (πλην βουλευτών) τον ψήφισαν. Εγώ είμαι ένας από αυτούς. Ας μη γινόμαστε σαμαρικότεροι του Σαμαρά. Ο Καραμανλής είχε θετικό πρόσημο στη θητεία του. Απλώς θα έπρεπε να κάνει περισσότερα και δεν μπόρεσε. Και ήταν έντιμος. Τα υπόλοιπα θα τα υλοποιήσει ο νέος αρχηγός ο Αντώνης Σαμαράς και σίγουρα θα έχει κι αυτός θετικό πρόσημο στη θητεία του ως αυριανός πρωθυπουργός. Με το δίκιο μας, μετά από ό,τι έχει συμβεί περιμένουμε να κάνει πολλά και πιστεύω ότι θα τα κάνει.

    Όσο για τη Μπακογιάννη και τον Καρατζαφέρη, δεν υπάρχει κανένας λόγος να ασχολούμαστε πλέον μαζί τους. Όσο και να φωνασκούν και να αναπροσαρμόζουν την τακτική τους δεν μπορούν να σβήσουν από πάνω τους το τατουάζ του μνημονίου. Αν τα καταφέρουν να επιβιώσουν πολιτικά είναι δικό τους θέμα. Η ΝΔ δεν έχει λόγο να ενοχλείται με τις φιλοδοξίες του οποιοδήποτε όταν έχει ξεκάθαρη πρόταση κοινωνικού φιλελευθερισμού χωρίς μεσαιοχωρίτικες ή λαϊκίστικες δήθεν καρα-δεξιές απόψεις .

  21. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 26/03/2011 02:57:23

    10000000+++
    Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ

    Οι Καραμανλικοί ΝΔ που πήραν μέρος στίς εσωκοματικές εκλογές ψήφισαν στην μεγάλη πλειονότητά τους ΣΑΜ.

    Και ο λόγος είναι η ΑΝΤΙΠΑΘΕΙΑ που έχουν ΣΤΟ ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ

    Προσωπικά πιστεύω οτι είναι η ΚΑΤΑΡΑ της ΝΔ και η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ της Ελλάδας.
    Και είναι δυστύχημα που μας έμειναν αμανάτι ο Κυριάκος ο Χατζηδάκης και μερικοί άλλοι.