#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2008 05:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η Ολυμπιακή δεν έχει αεροσκάφη;

Χρειάστηκε να φτάσουν τα πράγματα στα άκρα, να ακυρώνονται πτήσεις η μια κατόπιν της άλλης, να υπάρχουν πολύωρες καθυστερήσεις (όπως το τετραήμερο των Απόκρεω), και να δυσφημείται η Ολυμπιακή Αεροπορία για να αναγκαστεί η διοίκηση της εταιρείας να πάρει με leasing δύο αεροσκάφη, Boeing 737-400. Ο πρόεδρος του αερομεταφορέα, κ. Γιάννος Μπενόπουλος, με αφορμή την αυξημένη επιβατική κίνηση που θα έχει να αντιμετωπίσει η ΟΑ το Πάσχα, ισχυρίστηκε ότι έχει «ξαμολήσει» στελέχη της εταιρείας στο εξωτερικό να ψάχνουν για αεροσκάφη, αλλά δεν βρίσκουν, επειδή έχει αυξηθεί διεθνώς η ζήτηση αεροσκαφών. Τι έκανε όμως τόσους μήνες, αφού το πρόβλημα υπάρχει από τον περασμένο Νοέμβριο που αποχώρησαν ενοικιασμένα αεροπλάνα και χάθηκαν συνολικά 1.020 θέσεις; Όπως αναφέρει ο διευθυντής πτητικής εκμετάλλευσης, κ. Α. Καψάλης, σε επιστολή του (16-11-07) προς τον κ. Μπενόπουλο, στις 31-1-07 η AIRBUS του παρέδωσε ένα κατάλογο με 23 αεροσκάφη της οικογένειας Α-320 που ήταν διαθέσιμα προς ενοικίαση (σ.σ. τον έχουμε στη διάθεσή μας).  Η διοίκηση όμως της εταιρείας απέφυγε να απαντήσει και έτσι φτάνουμε στην ενοικίαση των δυο Boeing, που ήταν πολύ τυχερά για να βρεθούν, αλλά δεν αρκούν όμως για να καλυφθούν οι ανάγκες της εταιρείας (πετούν 38 αντί για 42 που χρειάζεται). Δεν μπορεί λοιπόν η διοίκηση της εταιρείας να ισχυρίζεται ότι δεν βρίσκει αεροσκάφη. Κάτι άλλο συμβαίνει και ελπίζουμε να το μάθουμε. Και ελπίζουμε να μάθει και η κυβέρνηση μέχρι το καλοκαίρι που η κίνηση ανεβαίνει κάθετα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αλέξανδρος Ζήβας avatar
    Αλέξανδρος Ζήβας 28/03/2008 07:41:28

    Αποκωδικοποίηση.....: ψυχής, σιωπής, θρησκειών, μυθολογιών,....
    Σχηματοποίηση λόγου, θεογονία, κοσμογονία,....
    Γεια.....
    URL : www.siopi.gr

  2. Vrennus avatar
    Vrennus 28/03/2008 13:51:14

    Πάντως οι ΟΑ δύσκολα θα μπορούσαν να νοικιάσουν Airbus γιατί τα πληρώματα είναι εκπαιδευμένα για Boeing. Να πιστοποιήσεις πληρώματα και για Airbus δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Οι ΟΑ δεν βρίσκουν αεροσκάφη γιατί πολύ απλά κανείς δε νοικιάζει σε μια εταιρεία με άδηλο μέλλον.

  3. Τσε avatar
    Τσε 28/03/2008 14:13:28

    Ρε αυτοί δεν είναι μόνο δεξιοί είναι και αδέξιοι.

  4. Swell avatar
    Swell 28/03/2008 15:21:29

    Mήπως ο στόχος είναι η απόλυτη απαξίωση της Ο.Α;

  5. wert01gf avatar
    wert01gf 28/03/2008 16:00:37

    Με τη Νέα Δημοπρασία, θα πουλήσουμε και τους αγροφύλακες

  6. Suhoi avatar
    Suhoi 28/03/2008 17:12:12

    Οι οποίοι προτού καν πιάσουν δουλειά, συνταξιοδοτούνται.....!!!

  7. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 28/03/2008 17:41:27

    Ναι αλλά μην ξεχνάς ότι όλοι τους «νεοφιλελεύθεροι» και του «καθάρματος» παιδιά είναι και καθόταν από το 1993 και περίμεναν την υλοποιήσει της υπόσχεσης .
    Τι ήθελες?
    Η σωτηρία του παιδιού είναι η ορφάνια .

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2008 20:06:50

    Μην βρίζετε τους νεοφιλελεύθερους...

  9. fantomas avatar
    fantomas 29/03/2008 00:00:46

    ΜΕΧΡΙ 31-12-2008 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΒΡΕΘΕΙ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗΣ.... ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΤΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕΡΙΑ !

  10. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 08/04/2008 16:29:45

    Φίλε Vrennus η Ολυμπιακή είναι από τους πρώτους στην Ελλάδα που όχι μόνο πετάει με Airbus, αλλά τα επισκευάζει κιόλας!!! Τί είναι αυτές οι ανακρίβειες που λές;;; Αεροσκάφη για ενοικίαση πάντα θα βρίσκονται, αρκεί οι εκάστοτε διοικήσεις των ΟΑ να μην παίζουν το βρώμικο παιχνίδι αυτών που τους διόρισαν δυσφημίζοντας και απαξιώνοντας συνέχεια την εταιρία και τους εργαζόμενους!!!

  11. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 09/04/2008 19:45:50

    Φίλε Vrennus η Ολυμπιακή είναι από τους πρώτους στην Ελλάδα που όχι μόνο πετάει με Airbus, αλλά τα επισκευάζει κιόλας!!! Τί είναι αυτές οι ανακρίβειες που λές;;; Αεροσκάφη προς ενοικίαση θα υπάρχουν πάντα, αρκεί η εκάστοτε διοίκηση των ΟΑ να μην παίζει το βρώμικο παιχνίδι αυτών που τη διορίζουν απαξιώνοντας και συκοφαντώντας την εταιρία και τους εργαζόμενους!!!