10/01/2009 19:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η Ντόρα σφυρίζει …κλέφτικα;

Οι Σκοπιανοί απορούν για την απουσία οποιασδήποτε αντίδρασης από το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών σχετικά με την απόφασή τους για τη μετονομασία ενός σταδίου σε Φίλιππος Β και του κεντρικού οδικού άξονα σε Αλέξανδρος ο Μέγας. Δεν υπήρξε αντίδραση ούτε για τις εμπρηστικές δηλώσεις Γκρούεφσκι που παρομοίασε την ελληνική εξωτερική πολιτική με το ναζισμό. Φαίνεται πως η Ντόρα Μπακογιάννη, στο όνομα της νέας εποχής που ξεκινά με τον Μπάρακ Ομπάμα, έχει αποφασίσει να εγκαταλείψει την πατριωτική γραμμή και να κάνει ότι βρέχει όταν μας φτύνουν.

Αυτή την τακτική άλλωστε ακολουθούσε και έναντι των τουρκικών προκλήσεων στο Αιγαίο τους τελευταίους μήνες, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στην κλιμάκωση που τώρα πανικοβάλλει το Πεντάγωνο. Λίγα και άοσμα διαβήματα γίνονταν από την ελληνική πρεσβεία στην Άγκυρα προς το τουρκικό υπουργείο Εξωτερικών, το οποίο συνήθως τα απέρριπτε χωρίς η ελληνική πλευρά να αντιδρά. Αυτό που ενδιαφέρει τη Ντόρα είναι να γίνει μία από τις πρώτες ΥΠΕΞ που θα δεχθεί στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ η Χίλαρυ Κλίντον. Με την ιδιότητα της προεδρεύουσας του ΟΑΣΕ θα έχει ίσως την ευκαιρία, ειδικά αν δείξει αντιρωσικές διαθέσεις.

Αλλά, ένταση δεν υπάρχει μόνο στις ελληνοτουρκικές σχέσεις αλλά και στις σχέσεις Μπακογιάννη-Μεϊμαράκη. Ο υπουργός Άμυνας έκανε πολύ πιο σκληρές δηλώσεις από την υπουργό Εξωτερικών κι αυτό εξόργισε το περιβάλλον της Ντόρας. Είχε προηγηθεί αρμονική συνεννόηση του Μειμαράκη με τον Παπούλια για την επίσκεψη του προέδρου στο Αγαθονήσι, με την οποία η Ντόρα διαφωνούσε και για το λόγο αυτό απαγόρευσε στον Βαληνάκη να παραβρεθεί, παρόλο που βρισκόταν δίπλα, δηλαδή στην Κάλυμνο. Ο Μεϊμαράκης εμφανίζεται αποφασισμένος να επιμείνει στην αυστηρή γλώσσα απέναντι στην Τουρκία για να προφυλάξει τουλάχιστον το κύρος του. Το γεγονός ότι στον ανασχηματισμό έμεινε στάσιμος είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους φαίνεται ότι στο εξής θα σκέφτεται περισσότερο το προσωπικό του μέλλον.

Διπλωματικός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 19:17:16

    Είναι να απορεί κανείς πώς υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που θα ψηφίσουν αύριο Ντόρα στην Α΄ Αθηνών. Πώς μπορεί και επιβιώνει πολιτικά. Αναρωτιείμαι, πώς είναι δυνατόν να μην ντρέπονται να τη βγάζουν "πρώτη σε δημοφιλία". Ποια βρε παιδιά; Αυτή που τα έχει ξεπουλήσει όλα;

    Πότε θα πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας, αυτό είναι το ζητούμενο. Πώς να την πάρεις όμως, όταν ορισμένες οικογένειες ελέγχουν σε τεράστιο βαθμό τα δημόσια πράγματα της χώρας;

  2. ataktos avatar
    ataktos 10/01/2009 19:26:58

    Em......

  3. osaperas avatar
    osaperas 10/01/2009 19:34:53

    @1
    Ο ελληνικός λαός έχει βάλει τις συγκεκριμένες οικογένειες να ελέγχουν σε τεράστιο βαθμό τα δημόσια πράγματα της χώρας

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/01/2009 19:37:25

    @ Επωνυμος
    Τι έχει ξεπουλήσει;Η Ντόρα είναι στη θεση της ακριβώς επειδή είναι αρεστή στους Αμερικανούς και οι ΗΠΑ παραμένουν η σημαντικότερη χώρα για μας.
    Τα είπαμε και σε άλλο ποστ - η πολιτική της κυβέρνησης δεν είναι αντιαμερικανική και απλώς διαφωνεί όπου θίγονται ελληνικά συμφέροντα.
    Επί του θέματος των Σκοπίων η χώρα αυτή έμεινε εκτός ΝΑΤΟ και ΕΕ και με αυτό εξαντλήθηκαν τα όπλα της Ελλάδος εκτός αν κάποιος προτείνει εισβολή για να τους απαγορεύσει να στηνουν αγάλματα και να βαφτίζουν δρόμους.

  5. donaE avatar
    donaE 10/01/2009 19:39:39

    Εμεις τους ψηφιζουμε παρ'ολα αυτα.Δεν χωρανε παραπονα.

  6. λαπ avatar
    λαπ 10/01/2009 19:40:48

    Λες να ξύπνησαν και επιτέλους να δώσουν το δικαίωμα στους γείτονες να δώσουν ό,τι όνομα θέλουν όπου θέλουν, για να σταματήσουν να μας κατηγορούν για ναζισμό; Μακάρι, καιρός ήταν.

  7. donaE avatar
    donaE 10/01/2009 19:55:50

    @7 Καλα ο τροπος που γελα και μιλα ειναι τρομακτικος.Τα μορφωμενα ατομα θα θελανε να ητανε στη θεση της μαλλον,τιποτα υποψηφιοι κυνικοι.

  8. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2009 19:57:50

    @7..εγώ αμα την βλέπω να γελά, φοβάμαι!

  9. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2009 20:13:16

    ΜΗΠΩΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ;

  10. ataktos avatar
    ataktos 10/01/2009 20:54:34

    Em kapote tha ginotan poli travikse tis ekloges tis fobounte opos odiabolos to libani ke i simfonies tous pano apo ola

  11. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2009 21:00:47

    @Atakte11 "Em kapote tha ginotan"


    GIATI?????

    Λόγω...προυπηρεσίας
    Λόγω...Σπουδών
    Λόγω...καλών επειδόσεων
    Λόγω...δεξιοτήτων

    WHY MORE?

  12. stelios avatar
    stelios 10/01/2009 21:02:30

    Υπομονη,εντος της εβδομαδος αναλαμβανει δραση ο νεος μαγος της ελληνικης διπλωματιας Μ.Βαρβιτσιωτης!

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/01/2009 21:07:14

    6@
    Και άμα σταματήσει ο Φασίστας ο Γκρουέφσκυ να μας κατηγορεί για Ναζισμό,τί οφελος θαχει η Ελλάδα?
    Kαί ΄νά πάρουν οι γείτονες όποιο όνομα θέλουν΄??

    Ωπαλάκιαα.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/01/2009 21:13:12

    Να πάει να δει κανέναν χάρτη του 1943 ο κ. Γκρουέφσκης. Η χώρα του ήταν ...Βουλγαρία. (Σώπα καλέ... Βούλγαροι οι Σκοπιανοί.

    Όσο για την Ντόρα, δεν νομίζω ότι την ψηφίζει κανείς για την πολιτική της, για τα ρουσφέτια της την ψηφίζουν.

  15. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2009 21:22:32

    @ 15 arcaeopteryx

    Μάθαμε τις παρακάτω λέξεις...

    ΔΙΑΠΛΟΚΗ...επί Μητσοτάκη

    ΛΑΜΟΓΙΟ...επί Σημίτη

    =====================

    ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ....δικό σας

  16. ataktos avatar
    ataktos 10/01/2009 21:23:15

    Gia na min forologithi i iperaksia tis periousias pou me toson kopo ke doulema palia o pater tora avti ke to tekno singentrosan den ides simera ipohreothike na kani dorea to kokospito tou bebi thimate pote kanis sas tetia geneodoria

  17. ataktos avatar
    ataktos 10/01/2009 21:36:36

    Me tin evkeria tha ntombarisoun ton tiramola ke tous alous adikimenous tis eparato deksia pou den bolevtikan sta somata asfalias

  18. λαπ avatar
    λαπ 10/01/2009 21:51:00

    @ Σπύρο
    Οι Σλαβομακεδόνες είναι(ή μάλλον ήταν), ίσως, οι μοναδικοί φίλοι-γείτονες μας.Εφόσον νιώθουν Μακεδόνες κανεις δεν μπορεί να τους αλλάξει. Θα τους αναγνωρίσουν όλες οι χώρες και εμείς θα παλεύουμε για την ονομασία. Εν το μεταξύ θα έχουμε κάνει έναν εχθρό στα βόρεια και ίσως μια μεγάλη Αλβανία και Βουλγαρία. Τότε θα υπάρχει πραγματικό πρόβλημα.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 10/01/2009 22:04:54

    @16
    Είχε και ο Σημίτης πριβέ δωμάτιο για σιέστα; Δεν νομίζω. Αλλά αν θες να συγκρίνεις τους δύο (όχι τα "κόμματά" τους... χμμμ από που να αρχίσω; Από που να αρχίσω; από το '65;

    ΥΓ Το δωμάτιο με την πυτζάμα το ξέρει η υφήλιος από πρωτοκλάσσάτο υπουργό του... εσύ δεν το έχεις ακουστά;

    Για υπουργούς του Σημίτη μπορώ να σου λέω ώρες. Για τον ίδιο; έχεις ακούσει κάτι;

  20. anonymous avatar
    anonymous 10/01/2009 22:30:13

    @20
    Ιδου η ιδανική συγκυβερνηση σας κύριοι!



    υγ δεν γνωρίζω τα privé!

  21. apistos avatar
    apistos 10/01/2009 22:52:23

    «η Ντόρα Μπακογιάννη, στο όνομα της νέας εποχής που ξεκινά με τον Μπάρακ Ομπάμα, έχει αποφασίσει να εγκαταλείψει την πατριωτική γραμμή και να κάνει ότι βρέχει όταν μας φτύνουν»

    «Πατριωτική πολιτική» η Ντόρα; Από πότε; Η κυρία δεν κάνει καν πολιτική, μόνο δημόσιες σχέσεις.

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 10/01/2009 23:01:44

    Ε, όχι και τι έχει ξεπουλήσει! Δεν ήταν αυτή η κυρία που με συνέντευξη στην Καθημερινή ανακοίνωνε - πριν καν ξεκινήσει η διαπραγμάτευση! - ότι αποδεχόμαστε σύνθετη ονομασία; Δεν ήταν αυτή που έσπευδε να ταπώσει με την κάθε ευκαιρία τον Τάσσο Παπαδόπουλο; Αυτή που υποστήριξε το σχέδιο Ανάν; Αυτή που έκανε ότι μπορούσε για να περάσει το τελευταίο πακέτο Νίμιτς στο εδώ πόπολο ως δήθεν ευνοϊκή πρόταση για τα ελληνικά συμφέροντα;

    Αν ήταν στο χέρι της θα τα είχε ξεπουλήσει όλα. Τώρα έχει ξεπουλήσει μόνον όσα μπόρεσε.

    Αυτή η φιλολογία "λαπ" με τους Σκοπιανούς που "νιώθουν Μακεδόνες" είναι εμετική. Νιώθουν γιατί έτσι τους έμαθαν. Είναι ψεύτικο αυτό που νιώθουν. Κι εσύ άμα σου μάθουν ότι είσαι ζάμπλουτος θα νιώθεις περίφημα. Αν όμως τελικά δεν είσαι θα είσαι απλώς εξαπατημένος και θα εξαπατάς και τους άλλους. Οι δύστυχοι Σκοπιανοί περνιούνται για απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου και θέλουν να είναι "Μακεδόνες". Όσο και να προσπαθούν, όσο και να "νιώθουν" Μακεδόνες δεν θα γίνουν ποτέ, γιατί αν είσαι Μακεδόνας είσαι Έλληνας και δεν είσαι χωριστή εθνότητα. Πρόκειται για τμήμα της ελληνικής ταυτότητας. Ουδέποτε ιστορικά ή εθνολογικά ήταν η τοπική μακεδονική ταυτότητα χωρισμένη από την ελληνική, πριν αποφασίσουν οι Βούλγαροι στη δεκεατία του 1920 για πρώτη φορά να την αμφισβητήσουν και να το υλοποιήσει τελικά ο Τίτο το 1944.

    Τελικά καλά τα καταφέρνουν οι Σκοπιανοί μου φαίνεται. Πες-πες, όλο και κάτι θα μείνει.

  23. λαπ avatar
    λαπ 10/01/2009 23:27:41

    Δεν είναι "απόγονοι του Μεγάλου Αλεξάνδρου" σίγουρα. Όμως Μακεδόνες είναι, ας πούμε «δεύτερης+++ γενιάς». Αν είχε δημιουργηθεί, μετά τους βαλκανικούς πολέμους, Μακεδονικό κράτος-έθνος πιθανόν να ήταν δικό τους. Η Ελλάδα κατάφερε να πάρει όλη σχεδόν τη Μακεδονία, οι άνθρωποι τότε δεν είχαν να φάνε, οι Σλαβομακεδόνες βολεύτηκαν και στην Ελλάδα και στη Γιουγκοσλαβία -όπου βρήκε ο καθένας φαγητό και σπίτι- και «δέχθηκαν»(με διάφορες ...μεθόδους) το έθνος του κάθε κράτους, και χάθηκε η ευκαιρία για Μακεδονικό έθνος. Αργά θυμήθηκαν ότι είναι Μακεδόνες οι Σκοπιανοί, αλλά δεν μπορείς να μπεις στο μυαλό τους και να τους το αλλάξεις. Και οι Έλληνες «Μακεδόνες» Πόντιοι και Μικρασιάτες νομίζουν ότι έχουν περισσότερη σχέση με τη Μακεδονία απ ό,τι οι Σλαβομακεδόνες.
    Τέλος πάντων είναι μεγάλο θέμα...

  24. osaperas avatar
    osaperas 10/01/2009 23:47:31

    @26
    Τι σημαίνει πατριώτης;

    Ρωτάω για να ξέρω εάν θα πρέπει να είμαι ή όχι

  25. ariel avatar
    ariel 10/01/2009 23:59:14

    Οταν λεγόταν Δημοκρατία της Μακεδονίας στην ενωμένη Γιουγκοσλαβία του Τίτο δεν είπαμε κουβέντα ίσως γιατί δεν φανταζόμαστε την συνέχεια. Και έτσι δυστυχώς το θεώρησαν κεκτημένο δικαίωμά τους. Τώρα να δούμε πως θα ξεμπλέξουμε, αν μπορέσουμε βέβαια.

  26. Giannis Dimitriou avatar
    Giannis Dimitriou 11/01/2009 00:20:49

    Dedomeno oti h arxaia Makedonia shmera pleon
    perilambanetai sthn shmerinh Ellada kai sthn FYROM
    (me ena mikro meros mono sthn Boulgaria),
    pws mporei na apogorepsei kaneis stous Skopianous
    pou katoikoun se kommati tia arxaias makedonias
    na onomazoun dromous 'h alla pros timh tis arxaias
    makedonias, tou Filippou 'h tou M Ale3antrou?

    San paradeigma, an sthn notia Italia onomastei enos
    dromos 'h ena aerodromio pros timh enos arxaiou ellhna pou ezhse ekei, auto eiani mempto?

    Fusika den ennow oti oi skopianoi katagontai apo tous arxaious makedones, alla oti apla zoun se kommati tis arxaias makedonias.

  27. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2009 00:27:20

    @ Επώνυμος
    H σύνθετη ονομασία είναι επιδιωξη της Ελλάδος από το 1995 μετά την Ενδιάμεση Συμφωνία γιατί πολύ απλά το καθόλου Μακεδονία δεν είναι εφικτό.
    Το πακέτο Νίμιτς ήταν το καλύτερο που προσφέρθηκε και τελικά δεν αυζητηθηκε καν καθώς το απέρριπταν τα Σκόπια.
    Η στρατηγική της Ελλάδος είναι η σύνθετη ονομασία ή δεν μπαίνουν σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.Εκτός αυτών θα βάζουν όσα αγάλματα θέλουν,δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο.

    @ λαπ
    Ευκαιρία για μακεδονικό έθνος - κράτος στους βαλκανικούς πολέμους δεν υπήρξε ποτέ.Αν η Ελλάδα έχανε τον πόλεμο απλούστατα θα ήσαν Βούλγαροι και η Βουλγαρία θα έφθανε ως τον Ολυμπο.Ο μακεδονισμός άρχισε μετά το 1924 με απόφαση της Κομιντέρν.

  28. osaperas avatar
    osaperas 11/01/2009 00:33:48

    Με πολύ "αφελή τρόπο" προσεγγίζονται σοβαρά θέματα.

    Το πρόβλημα της ονομασίας της χώρας ή των δρόμων των σκοπιανών δεν είναι μία απλή διαδικασία κάποιων καλόπιστων γειτόνων.

    Οι άνθρωποι είναι σαφείς σε αυτό που ξεκάθαρα λένε.

    "Εμείς είμαστε οι μακεδόνες και μέρος της χώρας μας είναι υπό ελληνική κατοχή".

    Εμείς τι σαφέστατα λέμε επί του συγκεκριμένου θέματος;

  29. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 00:43:57

    @31 Ειναι αργα πια για να πουμε οτιδηποτε.Επρεπε να γινει κατι απο την εποχη του Τιτο.Εδω τοσοι δασκαλοι διορισμενοι σημερα εχουν πτυχιο απο τα Σκοπια οι φωνες μας μαραναν.Τωρα οτι σωσουμε,και να ελπιζουμε να τελειωνουν.

  30. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2009 00:44:06

    @ osaperas
    Εμείς λέμε ότι λένε ανοησίες και θα πρέπει να αλλάξουν το όνομα τους σε Βόρεια Μακεδονία ώστε να είναι φανερό ότι η αλλη Μακεδονία δεν τους ανήκει.
    Εάν δεν το κάνουν μπορούν να μείνουν εκτός ΕΕ και ΝΑΤΟ και να ανεγείρουν αγάλματα.

  31. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 00:50:45

    @ ψυχραιμια
    Είπα "αν", για να τονίσω ότι δεν ονομάζεται κάποιος Μακεδόνας μόνο αν είναι Έλληνας. Εξίσου δικαίωμα στο όνομα έχουν και οι Σλαβομακεδόνες -από την Μακεδονία κατάγονται.

    Όποιοι απο αυτούς λένε: “Εμείς είμαστε οι μακεδόνες και μέρος της χώρας μας είναι υπό ελληνική κατοχή” είναι ανόητοι/άσχετοι/εθνικιστές, όπως και διάφοροι ανάμεσα μας. Δεν μπορεί να αλλάξει η ιστορία για να κάνουν οι Γρουεφσκιδες μονοπώλιο με το όνομα. Δεν θα κυριαρχήσουν οι ηλίθιοι. Δικαιούνται μεν το όνομα, αλλά όχι μόνο αυτοί. υπάρχουν και -εθνικά- Ελληνες Μακεδόνες.

    Δεν έχουν άλλη καταγωγή, αλλά δεν μπορούν και δεν θα κάνουν μονοπώλιο - όπως δεν κάνουν και σήμερα. Το χρησιμοποιούμε και οι δύο και όλα καλά.

    Η ιστορία δεν αλλάζει. Δεν γίνεται να αλλάξει. Να είστε σίγουροι πως αν δεν είχαν, έστω λίγο, δίκιο δεν υπήρχε περίπτωση να συνομιλούσαν και να διεκδικούσαν το όνομα. Έχουν πάμπολλα επιχειρήματα, όπως κι εμείς.

  32. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 00:56:15

    Όπως και στην ΕΣΣΔ έκαναν αγάλματα των ηγετών, κατά ανάλογο τρόπο προσπαθούν στην Κεντροβαλκανική Δημοκρατία να πείσουν το πόπολο για την ιστορία τους. Γνωρίζετε όλοι τι απέγιναν τα περισσότερα από αυτά μετά την πτώση του καθεστώτος. Περισσότερο ανησυχιτική είναι η δική μας αδράνεια σε θέματα που άπτονται της ανάδειξης της πολιτιστικής κληρονομιάς.

  33. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 00:56:43

    Τα βέτο κι εμπάργκο είναι πολιτική του Ισραήλ σήμερα. Εξίσου κακό κάνουν και σε μας. Εκεί φεύγουν όλα τα εργοστάσια για φθηνά μεροκάματα. Απο εκεί ψωνίζει πολύς κόσμος. Αν δεν αναπτυχθούν αυτοί, χάνουμε κι εμείς. Είναι αντιπατριωτική αυτή η πολιτική -στην ουσία της.

  34. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 01:03:32

    ΙΣΤΟΡΙΑ = ΓΝΩΣΙΣ, -ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!

    Ας τους αναγνωρίσουν όλοι. Εμείς δεν θα τους αναγνωρίσουμε. Κι άμα θέλουν οι ΙΣΤΟΡΙΚΑ χθεσινοί "όλοι" να μάθουν το γιατί, πολύ ευχαρίστως να τους εξηγήσουμε. Δεν φταίμε εμείς, αν έχουμε ...1000πλάσια+ Ιστορία απ' αυτούς. "Νέος Πατριωτισμός" είναι να μάθουμε την Ιστορία μας:

    «Ο άνθρωπος είναι, κατά βάθος, λογικός και η αλήθεια, όσο πικρή ή ξαφνική κι αν είναι, είναι σεβαστή. Κανείς λογικός άνθρωπος δεν μπορεί να την παραβλέψη. Και τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότεροι Έλληνες ανακαλύπτουν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, αυτήν την αλήθεια. Αυτό αρκεί.

    ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΑΝ οι Έλληνες μάθουν την ΙΣΤΟΡΙΑ τους και αντιληφθούν το ποιοί είναι στην πραγματικότητα.

    Όσο για το μέγεθος της χώρας αυτής και τον πληθυσμό, πιστεύουμε πως δεν έχει τόση σημασία. Ένα είναι το μεγάλο όπλο της Ελλάδος, στο οποίο καμμία δύναμη στον κόσμο δεν μπορεί ν’ αντισταθή. Κι αυτό είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ, η θεϊκή μαθηματική γλώσσα του Ιαπετού, του Θείου Λόγου. ΛΟΓΟΣ σημαίνει λογική και αλήθεια. Και η αλήθεια δεν μπορεί να νικηθή από κανέναν!», Αθ. Αγγελόπουλος, «Νέο Λεξικό Ελληνικής Μυθολογίας», Ελεύθερη Σκέψις.

    Από το παραπάνω φαίνεται και ότι για είναι κάποιος νυν Έλλην-ας, θα πρέπει απαραίτητα να μιλάει ελληνικά. Όπως συνέβαινε και ανέκαθεν: "Πας μη Έλλην βάρβαρος", όπου "βάρβαρος" αυτός που δεν μιλάει ελληνικά. Και το "της ημετέρας παιδείας μετέχοντες" ίδιο είναι. Γιατί, πώς να έχεις παιδεία ελληνική, άμα δε μιλάς ελληνικά, -in the first place;?;

    Η Μακεδονία, λοιπόν, ΔΕΝ πήρε το όνομά της από την χώρα, αλλά από τους ανθρώπους που ζουσαν σ' αυτήν, το "ΓΕΝΟΣ" των Μακεδόνων. Στην αρχαία Ελλάδα συνέβαινε το αντίθετο με ό,τι συμβαίνει τώρα, όπου οι άνθρωποι παίρνουν το όνομα της χώρας.

  35. ariel avatar
    ariel 11/01/2009 01:07:20

    DonaE 32 το ίδιο είπα και
    εγώ. Τώρα είναιαργά να αντιδράσουμε, αφού τόσα χρόνια ανεχόμαστε, εκείνοι να ονομάζουν τους εαυτούς τους Μακεδόνες και την χώρα τους Μακεδονία με την ανοχή και τη συμφωνία μας. Οι νέοι τους γεννήθηκαν στην Μακεδονία τους κατά τα ισχύοντα τότε. Τώρα λοιπόν τι μέλλει γεννέσθαι??????? Θα απαντήσει κάποιος με επιχειρήματα που στέκουν??

  36. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:12:40

    @"νήπιος γέρων"
    Ψάξε τρόπο να γυρίσεις πίσω στο χρόνο. Μπορείς να γυρίσεις και στους δεινόσαυρους αν θέλεις.

    "ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ ΑΝ οι Έλληνες μάθουν την ΙΣΤΟΡΙΑ τους και αντιληφθούν το ποιοί είναι στην πραγματικότητα."

    Ποιοι είμαστε δηλαδή; Είναι τόσο, να μην το χαρακτηρίσω, το επιχείρημα... Δηλαδή με βάση την ιστορία των Αρχαίων Ελλήνων, είμαστε εμείς κάτι σπουδαίο;;;;;; Έ-λ-ε-ο-ς

    Διαβάζεις Λιακόπουλο; Ποιο είναι το "ΓΕΝΟΣ" των Μακεδόνων και γιατί είναι σπουδαίο; Ήταν, γενικώς, όλοι σπουδαίοι; Αστεία είναι αυτά... Επίσης το γένος μπορεί να χαρακτηρίσει μια οικογένεια, όχι ένα λαό. Γονίδια είναι αυτά... δεν είναι ..κολλητικά να τα έχει όλος ο λαός.

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2009 01:13:22

    @ ariel
    Μα το είπαμε.Αν δεν αλλάξουν σε Βορεια Μακεδονία θα μείνουν εκτός διεθνών οργανισμών που συμμετέχει η Ελλάδα.Δεν πρόκειται πέρα από αυτό να κάνουμε πόλεμο για ονόματα.

  38. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:15:37

    Δηλαδή θέλω να πω δεν έχουμε σχέση μεταξύ μας, πέρα από τον ίδιο τόπο καταγωγής -με όσα συνεπάγεται... Δεν υπάρχει σπουδαίος λαός. Σπουδαίοι άνθρωποι μόνο..

  39. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 01:16:00

    @ λαπ
    Τι άλλα διασκεδαστικά έμαθες στο σχολείο προπαγάνδας του Γκρουέφσκι?

  40. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:17:03

    @ ψυχραιμια
    Και αν ζηλέψουν την Χαμάς και τις ρουκέτες οι Σκοπιανοί τι θα κάνουμε; Γενοκτονία;

  41. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:18:15

    @Orestios
    Δεν μπορείς να ανοίξεις τα μάτια σου για να δεις την αλήθεια, γιατί η αλήθεια πονάει...

  42. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 01:19:18

    @38 ariel Οσο και να το συζηταμε η ζημια εχει γινει σε επιπεδο ιστορικο.Για μενα ο φοβος ειναι μην τους χρησιμοποιουν καθε φορα σαν μοχλο πιεσης διαφοροι,γιατι τελευταια ολο και κατι αυτονομιστικα ακουω.

  43. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 01:20:22

    "A BRIEF HISTORY OF (HELLENIC) TIME" 

    "Ο Ωκεανός και η Τηθύς γέννησαν τον Ινάχο, από τον οποίο πήρε το όνομα ο ποταμός Ινάχος στο Άργος. Ο Ινάχος και η Μελία, κόρη του Ωκεανού, γέννησαν το Φορωνέα και τον Αιγιαλέα. Ο Αγιαλέας πέθανε χωρίς να κάνει παιδιά. Κατόπιν ο Φορωνέας έγινε δυνάστης, (: Πελοπόνησος = Φορωνίδα) ..

    Μετά, ο Φορωνέας και η νύμφη Τηλεδίκη απέκτησαν τον Άπιν, -από τον οποίο η Πελοπόννησος ονομάστηκε Άπια-, καθώς και τη Νιόβη. Ο Απις πέθανε χωρίς να κάνει παιδιά, όμως επειδή νομίστηκε θεός ονομάστηκε Σάραπις. Από τη Νιόβη και το ΔΙΑ (πρώτη θνητή με την οποία κοιμήθηκε ο Ζευς) γεννήθηκε ο ΆΡΓΟΣ .. και ο ΠΕΛΑΣΓΌΣ .. Ο Ησίοδος τον Πελασγό τον λέει αυτόχθονα.

    Ο Πελασγός και η Μελίβοια, κόρη του Ωκεανού ή κατ’ άλλους η Κυλλήνη, γέννησαν τον Λυκάονα, τον βασιλιά των Αρκάδων που με πάρα πολλές γυναίκες απόκτησε 50 γιους: Θεσπρωτό, Μ Ά Κ Ε Δ Ν Ο, Μαίναλο, Φθίο, Λύκιο, Ορχομενό … Ο Αργος νυμφευθείς την Ευάδνη την κόρη του Στρυμόνα και της Νεαίρας γέννησαν τους Πείραντα, Επίδαυρο και Κρίασον, που παρέλαβε τη βασιλεία.

    Από τον Άργο (ή τον Πειρήνα, ή τον Κάστορα) και την Ισμήνη της Ασωπού γεννήθηκε ο Ίασος, κόρη του οποίου ήταν η ΙΏ. Η Ιώ, ύστερα από περιπέτειες (κατά τον Ηρόδοτο την έκλεψαν οι Φοίνικες) ΈΦΤΑΣΕ την Αίγυπτο όπου νυμφεύτηκε το Νείλο και γέννησε τον Έπαφο, ο οποίος έγινε βασιλιάς της Αίγυπτου. Ο Έπαφός με τη Μέμφιδα, κόρη του Νείλου, .. γέννησαν τη Λιβύη. Από τη Λιβύη και τον Ποσειδώνα γεννήθηκαν δυο δίδυμοι, ο Αγήνωρας και ο Βήλος.

    Ο Βήλος κατοίκησε στη Λιβύη (= Αφρική), στην Αίγυπτο και στην Αραβία και με την Αγχινόη, θυγατέρα του Νείλου, γέννησαν δίδυμα, τον Αίγυπτο και το ΔΑΝΑΟ, που ο μεν πρώτος έκανε 50 γιους και ο δεύτερος 50 θυγατέρες. Γέννησαν ακόμη και τον Κηφέα και Φινέα. Ο Αίγυπτος κατέστρεψε τη Μελαμπόδων χώρα και την ονόμασε Αίγυπτο.

    Ο Δαναός, αφού πέτυχε να πάρει την εξουσία, με τη συμβουλή της θεάς Αθηνάς κατασκεύασε πρώτος πλοίο («ναυς») και μαζί με τις κόρες του ήρθαν στη Ρόδο και στο Αργος. Στο Αργος τού παρέδωσε τη βασιλεία ο τότε βασιλιάς Γελάνωρ και ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ οι κάτοικοι του Αργους ονομάστηκαν ΔΑΝΑΟΙ ή ΑΡΓΕΙΟΙ.

    Ο Αγήνωρας πήγε στη Φοινίκη, όπου έγινε γενάρχης. Με την Τηλέφασα έκανε τέσσερα παιδιά, την ΕΥΡΩΠΗ, τον Κάδμο (που ίδρυσε τη Θήβα, αλλά απόγονοί του κατοίκησαν στη Θράκη κ.α.), το Φοίνικα και τον Κίλικα ... Μερικοί λένε ότι η Ευρώπη δεν ήταν κόρη του Αγήνορα, αλλά του Φοίνικα, η οποία αγαπήθηκε από το Δία και αυτός από την ομορφιά της ταύρος γενόμενος την μετέφερε στην Κρήτη όπου γέννησε το Μίνωα, το Ραδάμανθυ και το Σαρπηδόνα. Για το Σαρπηδόνα άλλοι λένε ότι ήταν γιος του Δία και της Λαοδάμειας.

    Ακολούθως ο βασιλιάς της Κρήτης Αστέριος, επειδή δεν είχε γιο, υιοθέτησε τα παιδιά της Ευρώπης και ο ΜΊΝΩΑΣ στη συνέχεια τον αντικατέστησε στη βασιλεία. Ο Μίνωας νυμφεύτηκε τη Πασιφάη και έκανε τα εξής αγόρια: Κατρέα, ΔΕΥΚΑΛΙΩΝΑ, Γλαύκο και τα εξής κορίτσια: Ανδρόγεω, Ακαλήν, Ξενοδίκη, Αριάδνη, Φαίδρα. Η μεν κόρη τού Κατρέα Αερόπη παντρεύτηκε τον Πλεισθένη και γέννησε το ΜΕΝΕΛΕΟ και τον ΑΓΑΜΕΜΝΟΝΑ, η δε Κλυμένη το Ναύπλιο και έκανε τον Οίακο και τον Παλαμήδη".

    «Λένε επίσης οι Αιγύπτιοι πως οι άποικοι που έφυγαν μαζί με το Δαναό από την Αίγυπτο εγκαταστάθηκαν στην αρχαιότερη σχεδόν ελληνική πόλη, το Άργος, και πως οι λαοί των Κόλχων
    (εγκαταστάθηκαν) στον Πόντο και των ΙΟΥΔΑΙΩΝ μεταξύ Αραβίας και Συρίας (: ΧΑΝΑΑΝ), όπου ίδρυσαν τις αποικίες τους», (Διόδωρος Σικελιώτης, βίβλος 1, 28), από το πάρα πολύ καλό, krassanakis(.)gr

  44. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 01:22:12

    @40 ψυχραιμια Δεν εχω τοση εμπιστοσυνη στους διεθνεις οργανισμους.Ωστοσο μεσα μυριζω κινδυνο,τι λες?

  45. ariel avatar
    ariel 11/01/2009 01:23:26

    @ Ψυχραιμία συμφωνούμε απόλυτα. Ελα όμως που υπάρχουν "πατριώτες" λες και εμείς δεν αγαπάμε την πατρίδα μας που δεν δέχονται καθόλου τη λέξη Μακεδονία, πράγμα που νομίζω πως δεν γίνεται

  46. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 01:24:29

    Αυτά τα λες εσύ λαπ, γιατί ακόμα δεν σου βάρεσε κανείς το κεφάλι για να δεις αν πονάει. Αλήθεια σημαίνει να μην ξεχνάς. Δεν συνδέεται με πόνο η ανάμνηση, η έρευνα και η αναζήτηση της αλήθειας. Μάλλον πονάει η καρδούλα σου για τα μακεντονσκι φιλαράκια σου. Разбираш ли?

  47. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 01:28:34

    "FASTEN SEAT BEALT AND HAVE A NICE TRIP"...

    "Όσιρις ως πατήρ του ΜΑΚΕΔΌΝΟΣ".

    Η σύνδεσις εκ πρώτης όψεως φαίνεται πολύ παράξενος .. Βεβαίως και ο Όσιρις -όπως και ο Μακεδών (1ον γενεαλογικόν δένδρον)- φέρεται ως υιός του Διός και της Ήρας, γεγονός επιτυγχάνων μια πρώτη σύνδεσιν, έστω έμμεσον, ως αναγόμενοι, δηλαδή, αμφότεροι εις το γένος του Διός (διογενείς).

    Διευκρίνισις του όρου «διογενής». Με το «διογενής» ημπορούν να εννοηθούν τα εξής:

    1. Ήσαν οι διογενείς άνθρωποι σπουδαίοι, ανήκοντες εις το γένος του Διός, δηλαδή όλοι αυτοί οι διογενείς είχον ως κοινόν γενάρχην τον Δία.
    =>Εδώ ο Ζευς θεωρείται άνθρωπος θνητός, βασιλεύσας επί της γης μετά τον Κρόνον -κατά την ελληνικήν Μυθολογίαν- και ευεργετήσας την ανθρωπότητα τα μέγιστα. Ούτος μετά τον θάνατό του και μετά παρέλευσιν χιλιάδων ετών εθεοποιήθη υφ’ όλων των λαών της γης υπό διάφορα ονόματα.

    2. Οι διογενείς ήσαν επίσης άνθρωποι σπουδαίοι, καταγόμενοι όμως εκ του θεού Διός, της τρίτης γενεάς της θεογονίας, πάλι κατά την Ελληνικήν Μυθολογίαν.
    Ουρανός -> Κρόνος -> Ζευς
    => Εν τη παρούση περιπτώσει, είτε ο Ζευς ήλθεν εις μίξιν, «εζευγαρώθη» μετά θνητών γυναικών, δημιουργώντας ούτω το διογενές γνεαλογικόν δένδρον, είτε ο ίδιος μετήλλαξε (δια τεχνητής μεταλλάξεως) τους προϋπάρχοντας Γραικούς (μη ανθρώπους) εις Έλληνας (ανθρώπους), είτε τέλος, ο αυτός εδημιούργησε (γενετική δημιουργία του ανθρωπίνου είδους) γενετικώς τον άνθρωπον, τον Έλληνα δηλαδή, οι απόγονοι του οποίου απετέλεσαν το διογενές γενεαλογικόν δένδρον επί της γης.

    3. Το «Ζευς», τώρα, ταυτίζεται με ή απεικονίζει μίαν νέαν τροπήν του οικολογικού περιβάλλοντος της Ελλάδος μόνον, κατά την οποίαν επήλθεν μετάλλαξις -υπό την επενέργειαν συμπαντικών και ειδικών (του είδους) δυνάμεων- του μη ανθρώπου Γραικού (αντιπροσωπεύοντος -ως ελέχθη- το γένος των γηίνων) εις Έλληνα άνθρωπον (φυσική μετάλλαξις).

    Αυτός ο Έλλην δηλαδή, έκτοτε αντιπροσωπεύει το είδος των ανθρώπων επί της γης, το ανθρώπινον είδος της λευκής φυλής:

    => Αίρεται, τοιουτοτρόπως, η σύγχησις περί την εναλλακτικήν χρήσιν των «ανθρώπινον γένος» και «ανθρώπινον είδος».

    => Ο άνθρωπος δια του Έλληνος ανήκει εις είδος και όχι εις γένος. Το ορθόν επομένως είναι να λέγεται «ανθρώπινον είδος», το οποίον είναι και μοναδικόν. Ό,τι δεν ανήκει εις το ελληνικόν γένος, ανήκει εις το γένος των μη ανθρώπων [τέλος διευκρινήσεων (: ωραίος!)]”,

    Κοσμάς Μαρκάτος, καθηγητής Πληροφορικής των ΤΕΙ Λάρισας, «Προέλευσις των Μακεδόνων δια της Λεξαριθμικής θεωρίας», εκδ. Ελληνικός Δόμος, Λάρισα, 1998, -σχόλιο του ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΡΑΠΤΗ, από το «Πλούταρχος, Ίσις και Όσιρις», εκδ. Το Βήμα – Ζήνδρος, σελ. 88-90

  48. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2009 01:29:28

    @ λαπ
    Οχι,αντίποινα.Αν εξαπολύσουν ρουκέτες θα περάσουν μερικά F-16 πάνω από τα Σκόπια και θα ρίξουν.
    Ασε που κάτι τέτοιο είναι επίθεση εναντίον χώρας του ΝΑΤΟ και θεωρητικά έχουν όλοι υποχρέωση να απαντησουν.
    Στην πραξη δε γίνονται αυτά γιατί δεν υπάρχουν οι ιδιες συνθηκες.Αν και το VMRO εχει το όνομα τρομοκρατικής ή απελευθερωτικής (όπως θέλει το βλεπει κανείς) οργάνωσης ενός αιώνα πριν η εποχή
    που ευδοκιμούσαν παρόμοιες οργανωσεις στους χριστιανικούς λαούς των Βαλκανίων έχει παρέλθει.
    Οι Σκοπιανοί έχουν και αυτοι υπογεννητικότητα ενώ οι Παλαιστίνιοι έχουν 7 γεννήσεις ανα γυναίκα στριμωγμένοι και αποκλεισμένοι στη Γάζα.

  49. ariel avatar
    ariel 11/01/2009 01:32:15

    Αγόρια και κορίτσια καληνύχτα. Αύριο με καθαρό μυαλό λύνουμε τα υπόλοιπα. Χάρηκα που σας γνώρισα, γειά σας.

  50. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:32:16

    @ Orestios
    Ασε τα ...κινέζικα(Разбираш ли)... Εγώ δεν έχω σχέση με τους Σκοπιανούς. Θρακιώτης είμαι.. Αλλά ξέρω πολύ καλά ποιοι είναι οι Μακεδόνες. Εσύ μπορείς να μου πεις ποιοι είναι; Πες μου, οι Πόντιοι, οι μικρασιάτες.... ποιοι; Τι γλώσσα μιλάνε οι παππούδες «ντόπιοι», δηλαδή οι πραγματικοί Μακεδόνες;

    Απο που είσαι; Γνωρίζεις το θέμα;

  51. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2009 01:36:22

    @ dona
    Εάν μπουν σε ΕΕ και ΝΑΤΟ χωρίς να έχουν κάνει παραχωρήσεις στο όνομα θα εντείνουν την προπαγάνδα τους χωρίς να έχουμε μοχλό πίεσης.
    Δεν παραχωρείς κάτι χωρίς ανταλλάγματα.

    @ ariel
    Ο υπερπατριωτισμός είναι ο άλλος κίνδυνος.Αν όμως ένας πολιτικός εξηγησει τα δεδομένα και πετύχουμε τη σύνθετη ονομασία θα περασει από τη Βουλή.

  52. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 01:36:28

    ΄Αμα ρίξουν ρουκέτες οι Σκοπιανοί εμείς τι θα κάνουμε΄??
    Eλεος..Και μετά κατηγορεί τον Λιακόπουλο ενώ λέει παρόμοια..
    Τι είναι μωρέ οι Σκοπιανοί??
    Αποκλεισμένοι σαν τούς Παλαιστίνιους??
    Τι συσχετισμοί είναι αυτοί??

    Oυτε προβοκατόρικους δεν μπορεί να τούς χαρακτηρίσε κάποιος..
    Φιλε Ψυχραιμία χαρά στο κουράγιο σου πού απαντάς σοβαρά.
    Διαφωνώ-Συμφωνώ μαζί σου δέν έχει σημασία.
    Σού βγάζω το καπέλλο,αλλά ρέ αδελφέ μήν χαραμίζεσαι...

  53. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 01:39:34

    ΑΛΛΑ ΚΑΙ...


    "Τούτοι εδώ οι χωριάτες μιλάνε μια γλώσσα που την καταλαβαίνουν κι οι Σέρβοι κι οι Βουργάροι. Τους πρώτους τους μισούν γιατί τους πιλατεύουν και τους μεταχειρίζουνται για Βουργάρους. Και τους Βουργάρους τους μισούν γιατί πήραν τα παιδιά τους στον πόλεμο. Εμάς τους Ρωμιούς μας δέχουνται με κάποια συμπαθητικιά περιέργεια, μόνο και μόνο γιατί είμαστε οι γνήσιοι υποταχτικοί του Πατρίκ, δηλαδή του Οικουμενικού Πατριάρχη. Η ιδέα του Πατριαρχείου απλώνεται ακόμα, τυλιγμένη μέσα σε μια μυστικοπάθεια πολύ παράξενη, πάνου σε τούτον τον απλοϊκό χριστιανικό κόσμο.

    Ύστερα είναι και οι τάφοι των προεστών και των παπάδων τους που ‘ναι σκαλισμένοι με τα ιερά και μυστηριώδικα ελληνικά γράμματα. Τα ίδια γράμματα είναι γραμμένα πάνου στα παλιά σκεβρωμένα κονίσματά τους, γύρω απ’ τ’ άγρια ασκητικά κεφάλια των αγίων του Βυζαντίου και μέσα στα κιτρινισμένα Βαγγέλια. Μολαταύτα δε θέλουν να ‘ναι μήτε Μπουλγκάρ μήτε Σρρπ (= Σέρβοι) μήτε Γκρρτς (= Έλληνες). Μονάχα Μακεντών ορτοντόξ”,

    Στρατής Μυριβήλης, "Η ζωή εν τάφω", σελ. 301, 304- 305.

    +

    "Ήταν ένα κράμα όλων των βαλκανικών εθνικοτήτων τότε η Μακεδονία. Έλληνες, Βούλγαροι, Ρουμάνοι, Σέρβοι, Αλβανοί, Χριστιανοί και Μουσουλμάνοι, ζούσαν φύρδην-μίγδην κάτω από τον βαρύ ζυγό των Τούρκων. Η γλώσσα τους ήταν η ίδια, μακεδονίτικη, ένα κράμα και αυτή από σλαβικά και ελληνικά, ανακατωμένα με λέξεις τούρκικες.

    Όπως και στα Βυζαντινά χρόνια, οι πληθυσμοί ήταν ανακατωμένοι τόσο, που δύσκολα χώριζες Έλληνα από Βούλγαρο - τις δύο φυλές που κυριαρχούσαν. Εθνική συνείδηση είχαν την μακεδονική μονάχα. Όταν όμως οι Βούλγαροι κήρυξαν την εκκλησιαστική τους ανεξαρτησία, και αναγνωρίστηκε στην Κωνσταντινούπολη αρχηγός της βουλγάρικης εκκλησίας ο Έξαρχος αντί του Πατριάρχη, και όταν η σύνοδος του 1872 κήρυξε σχισματικούς τους Βούλγαρους, χωρίστηκε η Μακεδονία σε Πατριαρχικούς Έλληνες κι Εξαρχικούς Βούλγαρους, χωρίστηκαν και οι συντοπίτες, οι συγχωρίτες - ακόμα και οι οικογένειες”,

    Πηνελόπη Δέλτα, “Στα Μυστικά του Βάλτου”, σελ. 44

  54. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:42:54

    Χαίρω πολυ, δεν ήταν συσχετισμός, παράδειγμα ήταν. Δεν υπάρχει σχέση με τους Παλαιστίνιους, όχι μόνο γιατι δεν είναι αποκλεισμένοι, αλλά γιατί είναι και -σχετικά- δημοκράτες.

  55. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 01:44:00

    Οι Σκοπιανοι κατοικούν στην Γεωγραφική Περιοχή τής Μακεδονίας (πού συμπεριλαμβάνει και τήν Βουλγαρική Περιοχή τού Πιρίν...)
    Δικαιούνται Ονομα με Γεωγραφικό προσδιορισμό .
    Ταυτόχρονα οφείλουν να εγκαταλείψουν αλυτρωτικά άρθρα τού Συντάγματός μέ τά οποία υπονοούν οτι διεκδικούν δικαιώματα απο Γειτονικές Χώρες(βλ.Ελλάδα)καί νά επαναπροσδιορίσουν Ταυτότητα και Γλώσσα,η οποία ειναι διάλεκτος τής Βουλγαρικης περιοχής τού Περλεπέ.
    Μετά θα υπάρχει καλή γειτονία.
    Υ.Γ.
    Κάθε ΄μπέρδεμα΄μέ την Αθήνα τής Τζώρτζια επί παραδείγματι είναι άσχετο έως υποβόλιμο..
    Αλλο να ονομάζεις μιά πόλη πρός τιμήν μιάς άλλης Ιστορικής και άλλο να διεκδικείς εδάφη(εν δυνάμει)και Ιστορία μιάς Γειτονικής Χώρας.

  56. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 01:45:59

    Και φυσικά το Ονομα γιά Μιά και Μονη Διεθνή Χρήση.

  57. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:47:08

    56 "νήπιος γέρων"

    Ακριβώς έτσι είναι.

  58. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 01:49:04

    @56 νήπιος γέρων Φοβερη Πηνελοπη Δελτα των παιδικων χρονων.Απο τοτε αρχισε το μπουρ-μπουρ να μας διαμορφωνει την σημερινη αντιληψη για το χωρο αυτο.Οριζεται θρησκευτικα και τελειωσε.Ποιος ξερει αραγε τελειως, τι εγινε πραγματικα.

  59. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 01:54:51

    Αυτοί οι "Μακεντών ορτοντόξ” είναι οι περισσότεροι Σκοπιανοί Μακεδόνες.

    "Ήταν ένα κράμα όλων των βαλκανικών εθνικοτήτων τότε η Μακεδονία.. "

    Μετά αλλοι έμειναν στην Ελλάδα και έγιναν εθνικά Έλληνες και άλλοι στη Γιουγκοσλαβία.

  60. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 01:57:13

    @ λαπ
    Πολύ καλά το γνωρίζω λαπ-Θράκα.

    Υποθετικό σενάριο: Η Τουρκία διαλύεται στα πρότυπα της Γιουγκοσλαβίας. Η ανατολική Θράκη αυτονομείται και ο πληθυσμός της, τουρκικός κατά το πλείστον, αυτοαποκαλείται Θρακικός. Έχει σαν γλώσσα ένα τουρκικό ιδίωμα που το προσδιορίζει ως θρακική γλώσσα. Υποστηρίζει ότι αυτή την γλώσσα μιλούσαν από την αρχαιότητα ως σήμερα. Διεκδικεί την ονομασία Θράκη. Η προπαγάνδα στο εσωτερικό είναι αλυτρωτική. Εγείρει αγάλματα θρακών βασιλέων, και σαν εθνική εορτή έχει την επανάσταση κάποιου Μουσταφά.
    Τι θα έλεγες? Έχουν δικαίωμα στον αυτοπροσδιορισμό? Έχουν δικαίωμα στην διεκδίκηση και την αναγνώριση με το όνομα της πατρίδας σου? Κι εσύ, ως Θράκας, ποιός είσαι τότε? Μπά! Τι φαντασίες είναι αυτές! Ας ονειρευτούμε καλύτερα. Δεν μας αφορά άλλωστε!!!!

  61. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 02:12:26

    @ Orestios
    Διάβασε το σχόλιο νούμερο 34.
    Διάβασε το 56 του "νήπιος γέρων" και πες μου τι λέει η λογική σου.
    Και πες μου ποιοι είναι οι Έλληνες Μακεδόνες...; Μιλούσαν ανέκαθεν ελληνικά; είχαν κάτι που έγγραφε "Έλληνας Μακεδόνας" στην Οθωμανική αυτοκρατορία και τους ξεχώρισαν μετά; Ένας λαός ήταν και μετά τους βαλκανικούς χωρίστηκε, και μιλούσαν "μια γλώσσα που την καταλαβαίνουν κι οι Σέρβοι κι οι Βουργάροι", μετά, οι Μακεδόνες εκείνης της περιόδου που έμειναν στην Ελλάδα, έμαθαν τα ελληνικά και έγιναν εθνικά Έλληνες . Με το ζόρι έγιναν πολλοί. Επειδή σήμερα δεν ξέρουν ούτε τα ίδια τους τα εγγόνια την καταγωγή τους, νομίζεις ότι διαγράφηκε η ιστορία;

  62. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 02:13:22

    @ λαπ
    Επίσης, για το ερώτημα σου από που είμαι έχω να πώ μόνο πως τελικά η ανάγκη για προσδιορισμό τοπικό δεν ξέφυγε ούτε από σένα. Κι αυτό δες το σαν απάντηση για τα ερωτήματα που θέτεις για Πόντιους, Μικρασιάτες και λοιπούς. Την ίδια ανάγκη (ή αγωνία) έχουν και τα φιλαράκια σου οι "μακεντονσκι". Να έχουν μια απάντηση όταν θα τους ρωτήσει κάποιος από που είναι.

  63. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:18:00

    H πρώτη ιδέα για «μακεδονικό έθνος» γεννήθηκε στα πρακτορεία της Σόφιας, γύρω στα 1890, παρέχοντας στην περιοχή εθνική συνείδηση, με απώτερο σκοπό να την προσαρτήσουν αργότερα. Tο σχέδιο ήταν να αποτελέσει ενιαίο κράτος ο ευρύτερος γεωγραφικός χώρος της Mακεδονίας, στην ουσία, όμως, ένα δεύτερο βουλγαρικό κράτος, με όραμα τη «Mεγάλη Bουλγαρία» της συνθήκης του Aγ. Στεφάνου (1878). Kατά τη διάρκεια της γερμανικής κατοχής, ο Tίτο προσπάθησε να προσεταιριστεί τους κατοίκους της σημερινής Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Mακεδονίας, που ένα τμήμα της είχε παραχωρηθεί από τον Xίτλερ στους Bουλγάρους. H περιοχή των Σκοπίων ονομαζόταν παλαιότερα Bάρνταρ Mπανόβινα (Διοίκηση Bαρδαρίου) και είχε φιλοβουλγαρικά αισθήματα. Έτσι, για να εντάξει την περιοχή στο ομοσπονδιακό κράτος που οραματιζόταν και να τους αποσπάσει από τη βουλγαρική επιρροή, άρχισε να προπαγανδίζει την εθνική ιδεολογία των Mακεντόντσι (χρησιμοποιώντας το γεωγραφικό και διοικητικό όνομα Mακεδονία ως εθνικό) και οργανώνοντας παράλληλα δολιοφθορές κατά των Bουλγάρων, προκαλώντας έτσι τη βίαιη αντίδρασή τους κατά του πληθυσμού. Στο πλαίσιο αυτό, το νεογέννητο έθνος έπλασε τη δική του ιστορία με τρόπο που να το εξυπηρετεί.

  64. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:20:07

    Οι Σκοπιανοί σημερα θεωρούν μέχρις και τον Τσάρο Σαμουήλ ΄Μακεδόνα΄...
    Εχουν πάθει εθνικιστική παράκρουση.

  65. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 02:29:59

    @ Σπύρος
    Πράγματι, έχουν πάθει παράκρουση. Όχι όπως την εννοούν οι οπαδοί του VMRO. Πρώτη φορά στην ιστορία ένα κομμάτι σλάβων απαρνιέται την καταγωγή του και ψάχνει να βρεί αγωνιωδώς ταυτότητα, "κλέβοντας" στην κυριολεξία ιστορία σαν τυμβωρύχοι. Είναι για λύπηση οι κομματάρχες. Και οι "'έλληνες" υποστηρικτές τους. Αλλά ο φόβος διάλυσης τους από τους αυξανόμενους πληθυσμιακά αλβανούς του Τέτοβο είναι που τους τρομάζει. Θα χάσουν βλέπεις τα οφέλη μετά την δημιουργία του VMRO, με παρέμβαση της εξαρχίας.

  66. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 02:31:56

    @ Orestios
    Μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που σε ρώτησα στο σχόλιο 64;

  67. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:34:56

    Οι εν Ελλάδι υποστηρικτές τους είναι φανατικότεροι τού Γρούϊου....................
    Εκεί πού θα πάθουν βεβαια πλάκα θάναι εάν όντως οι Αλβανοί τού Τέτοβο αρχίσουν και ΄αυτοπροσδιορίζονται΄.
    Θα καούν τά εγκεφαλικά τους κύτταρα και δεν θα ξέρουν ποιόν ΄αυτοπροσδιοριζόμενο΄νά πρωτοϋποστηρίξουν..

  68. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 02:34:56

    Καλα εμεις που ειμαστε τοσο καιρο?Οταν πηγαιναμε για σπουδες και στο καζινο ητανε καλα?Σπουδαζα Θεσσαλονικη τοτε,και βλεπαμε τις ορδες των γιουγκοσλαβων απο τα Σκοπια να ψωνιζουν.Κανεις δεν εβγαζε αχνα.

  69. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 02:41:10

    Και μετά θέλω να πας στους νομούς Φλώρινας, Κοζάνης, Γρεβενών κλπ, για να βρεις ποιοι είναι Έλληνες και ποιοι ..Μακεντόνσκι. Ψάξε παππούδες «ντόπιους» και μετά έλα να το συζητήσουμε πάλι. Αν όλοι αυτοί δεν είχαν υποστεί την αφομοίωση και αυτοπροσδιορίζονταν, θα ψαχνόταν η Ελλάδα. Γι αυτό κάνει τουμπεκί σήμερα.

  70. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:41:41

    Τον ορο ΄Μακεδονικό Εθνος΄τον χρησιμοποίησε πρώτος ο Ρωσος Zarganko.
    Mέχρις το 1890 κανείς δεν μιλούσε για ΄Μακεδονικό Εθνος΄.
    Τα λοιπά ειναι γνωστά και αφορούν τον Δημητρώφ,την Κομιντέρν και τον Τίτο..

  71. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:42:51

    Γι΄αυτό το Ουρανιο Τοξο παίρνει 3000 ψήφους μόνον

    Επειδή οι κάτοικοι τής Μακεδονίας ΄ψαχνουν ΄τίς ριζες τους..................

  72. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:45:23

    Και οι περιοχές Μοναστήρι, Κρούσοβο, Στρώμνιτσα, Μεγάροβο είναι ελληνικές και παραχωρήθηκαν κατόπιν υποχωρήσεων μετά τούς Βαλκανικούς Πολέμους και τον Α.Παγκόσμιο Πόλεμο..
    Κάνε και σε αυτούς ερωτήσεις περί αφομοιώσεως τότε......

  73. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:47:25

    Βεβαια υπάρχει και το site τού bulgarmak πού λέει ομορφιές...............................
    Χέρι-Χερι με τον Ποπώφ-Βοσκόπουλο.

  74. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 02:48:19

    @ #71
    Επειδή κι εγώ σπούδασα Θεσσαλονίκη φίλη donaE, Θα θυμάσαι μερικές ταμπέλες στην Κυριλική. Το εμπόριο δεν έχει σύνορα και, όπως στο παρελθόν, η γνώση γλωσσών δεν δήλωνε απαραίτητα την καταγωγή. Την καταγωγή την γνώριζαν οι οικογένειες και μεταδιδόταν από πατέρα σε γιό η γνώση αυτή. Δεν χρειαζόταν ΜΚΟ ή διεθνείς μεσολαβητές για να τους πούν ποιοί είναι. (Απάντηση στον λαπ).
    Αν μη τι άλλο, σκέψου να έβλεπε κάποιος από την Παπούα μια φωτογραφία δρόμου της Θεσσαλονίκης, με όλες τις ξενόγλωσσες ταμπέλες. Θα σκεφτόταν ότι είναι από μια άλλη χώρα. Το εμπόριο έχει και είχε τρόπους για να μπορεί να διακινεί τα αγαθά. Η χρήση γλώσσας, ακόμα και σλαβικής στα μέρη της μακεδονίας, ήταν αναπόφευκτη. Εξ' άλλου ο σλάβικος πληθυσμός στα βόρεια της μακεδονίας ήταν μεγαλύτερος. Θα ήταν αυτοκτονία για τους εμπόρους να μην γνωρίζουν σλαβικά. Όπως και βλάχικα ή αρουμάνικα.

  75. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 02:51:35

    Αυτό είναι που με βάζει σε σκέψεις: εφόσον τότε χωρίστηκαν οι Μακεδόνες σε τρία (δύο κυρίως) κράτη, πόσο δίκαιο είναι να μιλούν για Μακεδονικό έθνος; Δεν είναι άδικο για τους εθνικά -πλέον- Έλληνες Μακεδόνες; Ναι, πιστεύω πως είναι άδικο. Γι αυτό πρέπει να βρεθεί μια σύνθετη ονομασία, να μην αδικείται ή να μην νιώθει ότι αδικείται κανείς. Μακάρι να το είχε λύσει ο Μητσοτάκης, αλλά κάποιοι δεν ήθελαν τότε....

  76. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 02:54:26

    @ 77Orestios Σωστο,καλα τα ψωνια.Ομως τοσα πτυχια δασκαλων αποκτηθηκαν στα Σκοπια και τωρα αυτοι διδασκουν εδω. Τι διδασκουν?Δεν ειχε κανενας προβλημα τοτε το θυμαμαι ουτε οι σπουδαστες ουτε το κρατος.Και ξαφνικα ηρθαν τα συλαλητηρια.

  77. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:54:37

    Καμιά ιδέα ποιούς έλεγαν οι Βούλγαροι περιφρονητικά ΄Γραικομάνους΄??

  78. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 02:57:32

    @ λαπ
    Και κάτι τελευταίο. Με την απελευθέρωση το 1912 γιατί δεν "εξεγέρθηκαν" οι μακεδόνες, παρά δέχθηκαν να ανήκουν στη χώρα που θεωρούσαν ότι οι ίδιοι είναι μέλη? Τα περί μακεδόνων στην μακεδονία είναι σαν να ανακάλυψες ότι έχεις ομφαλό στο σώμα σου. Γιατί δεν έχεις παέι στο Gostivar ή στο Tetovo να μιλήσεις με Έλληνες που αποθήθηκαν εκεί από τους οπαδούς του VMRO για να αφομοιωθούν με τους αλβανούς? Για το Μοναστήρι δεν συζητώ.
    Ήξεραν το 1912 σε ποια χώρα ανήκαν οι μακεδόνες. Και παλαιότερα το ήξεραν και αντιστάθηκαν σε όσες προσπάθειες από Βούλγαρους ή Τούρκους να τους εξοντώσουν. Αν δεν ήθελαν δεν θα ήταν στην Ελλάδα. Για αυτό να είσαι σίγουρος.

  79. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 02:57:58

    Υποθετικό σενάριο ΙΙ: Γίνεται συνομοσπονδία Τουρκίας Ελλάδος. Η Τουρκία μπαίνει στην ΕΕ. Εμείς γινόμαστε σε μέγεθος διπλάσιοι και σε πληθυσμό ίσοι με την Γερμανία. Εκτός από την τρελλή ανάπτυξη, σταματάνε και οι επίσης τρελλοί εξοπλισμοί, και τα φράγκα πάνε στην Παιδεία.

    Ε, ρε, γλέντια!

    Και οι Τούρκοι, μια χαρά παιδιά είναι. Και μας σέβονται, όπως, εξάλλου, ΟΛΟΙ οι λαοί όπου γης. Πολλοί απ' αυτούς είναι Έλληνες που ασπάστηκαν για πολιτικούς λόγους το Ισλάμ. Οι Τούρκοι μας είπαν: "Όποιος γίνει Μουσουλμάνος, απαλλάσσεται από φόρους, ΑΛΛΑ θα στρατεύεται. Όποιος παραμείνει Χριστιανός, θα πληρώνει φόρους, ΑΛΛΑ δεν θα στρατεύεται". Ο κόσμος, ο λαός, ανακουφίστηκε, όταν απαλλάχθηκε από τους "Βυζαντινούς". Ειδικά στην ύπαιθρο, στην περιφέρεια της αυτοκρατορίας. Η Μάνα του Πολιορκιτή ήταν Ελληνίδα. Κι ο πρωθυπουργός του. Όλη η γραφειοκρατία της "Υψηλής Πύλης" Έλληνες, Φαναριώτες, ήταν. Και σχεδόν κάθε ναύαρχος Σουλτάνου.

    Στην Επανάσταση υπήρχαν Τούρκοι (και Εβραίοι, και Ινδοί, και Νορβηγοί, και Καναδοί και και) εθελοντές με το μέρος μας, που πολλοί σκοτώθηκαν για να είμαστε εμείς σήμερα ελεύθεροι.

    Θέλω να πω πως η "εθνική ιδεολογία" δημιουργείται, αν υπάρχει υπό κοινό Σκοπό πολιτική βούληση = ΕΠΙΛΟΓΗ = ΣΥΝ- ΦΕΡΟΝ. Όπως υπάρχουν ιστορικές αφορμές για να αντιπαθήσεις μέχρι μισήσεις "τον άλλο", έτσι υπάρχουν και για να τον συμπαθήσεις έως και αγαπήσεις.

  80. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 02:59:26

    79@donaE
    Tα συλλαλητήρια ήρθαν οταν απο το 91 και μετά τέθηκε το ζήτημα επιτακτικά απο τούς Σκοπιανούς μέ την συνδρομή εθνικιστικών τους κύκλων στον Καναδά ,στην Αυστραλία και στίς Η.Π.Α.

  81. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:03:03

    Οσοι είπαν καλύτερα Τουρκικό Φακιόλιον είναι αυτοί πού και σημερα έχουν μετατρέψει την Ελλάδα σε άθλιο Προτεκτοράτο και χώρα τής μίζας και τής διαφθοράς.

    Και τά περί καταπιέσεως τού Βυζαντίου τά γράφουν κάποια ακροδεξιά-φυλετικά sites που πανηγυρίζουν στίς 29 Μαϊου κάθε χρόνο...
    Τα Ιστορικά πηδήματα Νήπιε δέν σε σώζουν απο τον πολυθεϊσμό πού πρεβεύεις...

  82. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 03:03:43

    @82 Καλα υπαρχει και η γλωσσα.Αλλο συμπαθω και αλλο συγκροτω εθνος,για αυτο και τετρακοσια χρονια η συμπαθεια δεν τα καταφερε να ξεπερασει τα προβληματα που εφερνε η διαφορετικη κουλτουρα και σε οικονομικο επιπεδο στο τελος πια.

  83. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:04:09

    Τετοια λέει και ο λεγόμενος και Βασιλοκομμουνιστής Κιτσίκης...

  84. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/01/2009 03:06:02

    Παράκρουση έχουμε πάθει εμείς που
    α)ως άτομα καθόμαστε και συζητάμε ανιστόρητα "επιχειρήματα"
    β)ως κράτος δεν έχουμε οργανώσει μια αποστολή από ιστορικούς και διπλωμάτες που θα περιηγηθεί και θα ενημερώσει όλους τους διεθνείς οργανισμούς και τα φόρα , καθώς και τις έδρες κυβερνήσεων για την ιστορική κλοπή
    γ) δεν έχουμε θέσει αποφασιστικά στη Διεθνή Κοινότητα τη θέση μας, αρνητική όσον αφορά την ονομασία, θετική όσον αφορά τη διάθεση να βοηθήσουμε το κράτος αυτό να συνεχίσει να υπάρχει, πράγμα διόλου σίγουρο.
    Όλος ο κόσμος είχε αναγνωρίσει την Ανατολική Γερμανία. Η τότε Δυτική όχι. Η κατάληξη γνωστή.

    Αλβανοί-Σκοπιανοί-Βούλγαροι-Τούρκοι θέλουν όλοι να αρπάξουν.
    Εμείς έχουμε και τις "ευαισθησίες" των εσωτερικών φιλο-σκοπιανών...

    Η πρέζα ξεκινά απ' το Αφγανιστάν, οι τούρκοι στρατηγοί εισπράττουν διόδια, κουρδική και αλβανική μαφία διακινητές, και καταλήγει στα εργαστήρια επεξεργασίας ηρωίνης σε Κοσσοβο και Σκόπια, κι απο 'κει στις πιάτσες της Δυτ. Ευρώπης. Ξυπνάτε.
    Α, ο Ομπάμα στέλνει επιπλέον 30.000 στρατιώτες στο Αφγανιστάν. Πρώτη ενέργεια.
    Καλό Ξημέρωμα.

  85. donaE avatar
    donaE 11/01/2009 03:06:15

    @ 83 Σπύρος Ναι,αλλα η ονομασια υπηρχε.

  86. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 03:06:46

    Α! Και στην "ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΤΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ" υπάρχουν οι υπογραφές 159 "πληρεξούσιων". Η μία είναι δίπλα από κει που γράφει: "ΑΛΒΑΝΟΙ ΣΥΜΜΑΧΟΙ 1 (ένας)".

    "Εθνικό ό,τι είν' ΑΛΗΘΙΝΟ".

  87. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 03:12:04

    Καλά κατάλαβα ότι ο "νήπιος γέρων" διαβάζει μυθολογία.

  88. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:12:18

    Καλά αυτά αλλά απο δίπλα παραμονεύει ο Πλεύρης που θεωρεί πώς διατηρήθηκε η φυλετική καθαρότητα στούς Αιώνες και η οποια ηταν ΄καταπιεσμένη΄ απο τούς ΄Βυζαντινούς΄...
    Αλλά γιά την παρακμή τού πολυθεϊσμού πολύ πριν τον Χριστιανισμό πού αναφέρονται και απο τον Πλούταρχο και τον Παυσανία στά Αρκαδικά του κουβέντα..
    Με το ζόρι να στήσουμε το Δωδεκάθεο.

    88DonaE.
    Yπήρχε αλλά ως τμήμα τής Γιουγκοσλαβίας πού ήταν ενιαίο κράτος..

  89. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:12:34

    @ 87
    Αφού εξάγουμε διπλά μηνύματα πως να μας κατανοήσουν οι αλλοδαποί μεσολαβητές και οι ΜΚΟ?
    Γι' αυτό μας έχουν του κλότσου και του μπάτσου. Μόνο με το εμπάργο σοβαρεύτηκαν και με την εξέγερση των αλβανών το 2001. Τότε έγιναν σοβαρά πράγματα. Ίσως η σφαλιάρα από το Βουκουρέστι δεν ήταν αρκετή.

  90. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 03:15:05

    @ Orestios
    Είσαι -εκτός από ανίδεος- οπαδός του Πλεύρη;

  91. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 03:17:20

    Που βλέπεις τα "διπλά μηνύματα"; Μία πολιτική θέση υπάρχει: Σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό.

  92. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:18:45

    @ λαπ
    Τελείωσαν τα επιχειρήματα "Θράκα"? Τόσο γρήγορα? Ώρα για λάσπή? Ε, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό από σένα και τις παρεούλες σου. Ούτε ένα επιχείρημα της προκοπής.

  93. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:19:39

    Λαπ96
    Γεωγραφική Ονομασία για μιά Χρήση ειναι η Λυση.
    Και σχέσεις καλής Γειτονίας.
    Ο κίνδυνος δέν προέρχεται απο τά Σκόπια.

  94. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 03:24:36

    Ορεστιε, δεν πέταξα λάσπη. Ρώτησα αν είσαι οπαδός του Πλεύρη. Και περίμενα μια απάντηση σε αυτό που ρώτησα, δεν απάντησες -γι αυτο το "ανίδεος".

    Σπύρο
    σχέσεις καλής γειτονίας δεν πιστεύεις ότι πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για να ξανα-έχουμε;
    "Γεωγραφική Ονομασία για μιά Χρήση";;;; Ποιος θα το δεχτεί αυτό; Έτσι θα έχουμε καλές σχέσεις; Μακάρι πραγματικά..

  95. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 11/01/2009 03:26:05

    @donaE: ξεκίνησα από πλάκα να γράφω, με αφορμή το

    "Orestios Says:
    January 11th, 2009 at 1:57 am

    @ λαπ
    Πολύ καλά το γνωρίζω λαπ-Θράκα.

    ***Υποθετικό σενάριο***: Η Τουρκία διαλύεται...".

    Γι' αυτό και το "Υποθετικό σενάριο ΙΙ".

    Μην τα παίρνεις στα σοβαρά. Ήθελα να πω πως όλα γίνονται. Εξαρτάται από την διάθεση που προσεγγίζουμε τα πράγματα. Εξ άλλου το δείχνει και το "Ε, ρε, γλέντια!". Τέλος πάντων.

  96. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:28:33

    @ λαπ
    Να τους εξαφανίσομε, δεν μπορούμε. Να τους πιέσομε, μπορούμε. Να υποχωρήσουν, μπορούνε. Αυτά για το VMRO. Ύστερα να θέλουμε όλοι μαζί να συναργαστούμε.
    Εσύ λαπ είσαι του VMRO (εθνισκιστικό κόμμα της Κεντροβαλκανικής Δημοκρατίας-Σκόπια)?
    Ο κίνδυνος είναι από την ανατολή.

  97. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:28:45

    98@λάπ
    Δεν πιστεύω πώς με τούς κατοίκους τών Σκοπίων υπάρχει εχθρότητα εάν εξαιρέσεις τούς κύκλους Ανθιμου κ.λ.π.
    Η ώσμωση υπήρξε και υπάρχει.
    Εννοώ Ονομασία μέ Γεωγραφικό Προσδιορισμό γιά Μια Χρήση.

  98. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:34:52

    @ λαπ
    Διπλό μήνυμα δείχνουμε με το να έχουμε άκαμπτη στάση στο θέμα ονομασίας (εφ' όλης της ύλης) και ταυτόχρονα να επιθυμούμε καλή γειτονία, συνεργασία κτλ.
    Οι κεντροβαλκάνιοι άραγε τι στάση επιδεικνύουν?

  99. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:38:46

    Και μιά υποσημείωση περί γλώσσας...
    Ελληνόφωνοι πληθυσμοί πού ασπάσθηκαν τον Μωαμεθανισμό ή εξισλαμίσθηκαν διά τής βίας αλλά συνέχισαν να μιλάνε ελληνικά στην συνέχεια, στράφηκαν εναντίον τών ελλήνων στην Τουρκοκρατία..
    Οπότε και σε αυτό το σημείο υπάρχει μιά ΄σχετικότης΄................

  100. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 03:49:12

    Μακάρι ρε παιδιά να μην έχουμε κόντρα. Να λυθεί θέλω και εγώ. Μακάρι να υποχωρήσουν. Και εγώ απλώς κατά των απόψεων του Άνθιμου, Πλεύρη, Καρατζαφέρη κλπ είμαι. Αλλά νομίζω ότι ξέρω και γιατί νιώθουν Μακεδόνες. Ούτε σ εμένα αρέσει η ιδέα για Μακεδονικό έθνος, γιατί, όπως είπα στο σχόλιο #78, είναι αδικο για τους εθνικά Έλληνες Μακεδόνες. Αλλά πρέπει κάπου να βρούμε την λογική μας. Έχουν σχέση με τη Μακεδονία. Δεν είναι Βούλγαροι, ούτε Αλβανοί. Ήταν "ένα κράμα όλων των βαλκανικών εθνικοτήτων τότε η Μακεδονία" και μέσα ήταν κι αυτοί. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι είναι απόγονοι του Μ.Αλέξανδρου. Άλλωστε γίνεται να βρεις τους απογόνους του; Τότε ο Μ.Αλέξανδρος ένιωθε έλληνας, σήμερα οι Σκοπιανοί είναι ο μοναδικός λαός στα βαλκάνια που έχει σχέση μόνο με τη Μακεδονία. Δεν είναι Βούλγαροι, δεν είναι Έλληνες, είναι Σλάβομακεδόνες. Μακάρι να δέχονταν την ονομασία Σλαβομακεδονια. Για μένα αυτή η ονομασία καλύπτει πλήρως την καταγωγή τους, το έθνος τους και την γλώσσα τους. Όχι για άλλο λόγο, αλλά μόνο γιατι υπάρχουν και εθνικά Έλληνες Μακεδόνες. Αλλά είναι αργά. Δεν αλλάζει με τίποτα αυτό πλέον. Νιώθουν Μακεδόνες και έτσι έμαθαν. Όταν ζούσαν στη Μακεδονία οι πρόγονοι τους ήταν οι μοναδικοί Μακεδόνες. Μετά ήρθαν οι Πόντιοι κλπ.. Πως θα τους πεις "δεν είσαι Μακεδόνας";Δεν μπορούμε να πούμε ότι "αφού ο Μέγα Αλέξανδρος ήταν Έλληνας οι Έλληνες είναι μονο Μακεδόνες". Έχουν γίνει τόσα γεγονότα απο τότε.

  101. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/01/2009 03:53:46

    λαπ@103
    Ολα είναι θέμα διεθνούς συσχετισμού δυνάμεων.
    Αλλως τε συμφωνώ με τον Ψυχραιμία πώς ο βασικός κίνδυνος είναι η στρατηγικά επεκτατική Τουρκιά.
    Τωρα εάν υπάρξει συμφωνία στό Ανω ή Βόρεια Μακεδονία δημιουργείται μιά καλή βάση..
    Μήν ξεχνάς πάντως πώς υπάρχει και η προσφυγη Γκρουέφσκυ στην Χάγη που πιθανότατα θα παρατείνει τήν μή-λύση..
    Και σε αυτό ο Τσερβενκόφσκυ διαφώνησε.
    Θα τα ξαναπούμε.
    Καλό Ξημέρωμα .

  102. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 03:58:57

    @ λαπ
    Έχω την αμυδρά υποψία πως έχεις ένα κόλλημα με του Ποντίους. Μπορείς να το αναλύσεις?

  103. λαπ avatar
    λαπ 11/01/2009 04:05:45

    Όχι, κανένα κόλλημα. Η μάνα μου πόντια είναι. Λέω για τους Πόντιους, γιατί είναι πολλοί όπως και οι Μικρασιάτες στη Μακεδονία.

  104. Orestios avatar
    Orestios 11/01/2009 04:15:46

    Πάντως φίλε λαπ
    καλό θα σου έκανε να διαβάσεις λίγο για το VMRO. Να διαβάσεις λίγη ιστορία. Θα σε οφελήσει. Γιατί, όπως και τα παιδιά των σκοπίων, μάλλον γνωρίζεις ελάχιστα για μια υπόθεση που έχει τις ρίζες της πολλά χρόνια πριν. Και για την οποία έγιναν πόλεμοι, πολύ πριν γεννηθούμε εσύ κι εγώ. Το θέμα της δημιουργίας μιας χώρας αποκαλούμενης
    "Μακεδονίας", τους σκοπούς του VMRO, τις σχέσεις με την Βουλγαρία, την Τουρκία, την Ελλάδα. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις βιβλία του Πλεύρη ή κι εγώ δεν ξέρω ποιού άλλου από αυτούς. Αν είσαι ευφυής θα καταλάβεις και προπαντώς θα γνωρίσεις. Για να μην έχεις ελλείματα στην γνώση και να θεωρείς ότι κάτι γίνεται από το 1946 και μετά. Κρίμα που δεν έχεις παππού Μακεδόνα.

  105. Decay avatar
    Decay 11/01/2009 06:53:48

    @ λαπ 103


    Σοβαρά ,σήμερα οι Σκοπιανοί είναι ο μοναδικός λαός στα βαλκάνια που έχει σχέση μόνο με τη Μακεδονία?

  106. Decay avatar
    Decay 11/01/2009 06:58:40

    @ Λάπ,

    Μήπως ο παππούς σου ήτανε μέλος του ASNOM?

    Антифашистичко Собрание на Народното Ослободување на Македонија,

    Antifašističko Sobranie na Narodnoto Osloboduvanje na Makedonija

    Μήπως για αυτό νιώθεις Αντιφασίστας?

    Ένας Μακεδόνας

  107. KaryID avatar
    KaryID 11/01/2009 07:55:51

    Είπα κι' εγώ Νήπιε.

  108. Greco avatar
    Greco 11/01/2009 19:47:44

    ελεος ρε παιδια...θα δημιουργουμς δηλαδη θεμα σε καθε βλακεια των σκοπιανων?

    εχουν καθε δικαιωνα να ονομαζουν οπως θελουν τους δρομους κ τα σταδια τους

    εμεις τη διεθνη ονομασια κηνυγαμε...

    του δημοτικου πραγματα..φαινεταο οχι αυτονοητα για ολους