17/12/2008 22:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η Ντόρα δεν θέλει το υπουργείο Οικονομικών

Επειδή πολύ ψάχνονται (στα παρασκήνια της Βουλής και αλλού) οι γαλάζιοι βουλευτές, τους πληροφορούμε ότι η χθεσινή δήλωση της Ντόρας στο Mega είναι ένα από τα «κλειδιά» των εξελίξεων. Συγκεκριμένα, η κ. Μπακογιάννη είπε: «Θα ήθελα να προχωρήσω την δουλειά μου στο υπουργείο Εξωτερικών». Δήλωση που ερμηνεύεται - και σωστά- ότι «δεν επιθυμεί μετακίνηση στο υπουργείο Οικονομικών στον επερχόμενο ανασχηματισμό».

Ποια είναι η αλήθεια; Το υπουργείο Οικονομικών αναδεικνύεται σε κλειδί των εξελίξεων. Από αυτό δηλαδή εξαρτάται και η τύχη της κυβέρνησης και το μέλλον του τόπου. Το θέλει και το παραθέλει λοιπόν η Ντόρα. Δεν το θέλει όμως για τρεις, ή έξι μήνες, επειδή δεν θα προλάβει να κάνει τίποτα και μόνο η αποτυχία θα της μείνει. Η σωστή εκτίμηση είναι λοιπόν ότι «η κ. Μπακογιάννη δεν επιθυμεί μετακίνηση στο υπουργείο Οικονομικών για έξι το πολύ  μήνες». Θα το ήθελε αν είχε χρόνο μπροστά της για να κάνει τα δικά της.

Παρα την καθυστερημένη επίδειξη δύναμης που έκανε χθες ο Καραμανλής όλοι στην κυβέρνηση γνωρίζουν πια ότι «δεν μπορεί να υπογράψει πως θα κρατήσει το μαγαζί». Το μαγαζί έχει αρχίσει να διαλύεται και το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον ο Καραμανλής είναι να  ανεβάσει λίγο τα ποσοστά για να αποφύγει έναν διασυρμό της ΝΔ στις εκλογές που είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνουν τον Απρίλιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 22:29:53

    Η αληθεια ειναι λοιπον οτι η Ντορα θα το ηθελε για κανα 2-3 χρονια προκειμενου να πποσφερει εργο....
    Να μειωσει το ...spread και να ανακατανημει καλυτερα τον παραγομενο πλουτο...
    Η Ντορα , αυτο το μεγαλο πολιτικο κεφαλαιο της χωρας....
    Τι ειναι αυτα που μας βαζεις ρε Φακτορα...
    Σε αδιεξοδο εισαι?

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 22:31:11

    Ποιός ασχολείται βρε παιδιά με την Ντόρα τον ΚΚ τον Β ή τον ΓΑΠ?
    Οι άνθρωποι είναι ξεπερασμένοι και τελειωμένοι γιατί εκφράζουν μια κοινωνία αποτυχημένη.
    Οι μόνοι που ενδιαφέρονται για την τύχη και τις προοπτικές των τριών μάγων είναι όσοι αποβλέπουν στα δώρα τους.
    Προσωπικά μου είναι παντελώς αδιάφοροι καθώς δεν αποβλέπω και δεν προσδοκώ διορισμό, προαγωγές, τοποθέτηση σε ΔΣ ή δουλειές με το κράτος

    ΥΓ

    Ένα φάντασμα πλανιέται πάνω από την Ευρώπη: το φάντασμα της νεολαίας. Όμως σε άλλες χώρες, αναφέρουν Τα Νέα (16.12.2008), αυτό το φάντασμα ξυπνάει απειλητικό και σε άλλες παραμένει κοιμισμένο. Τι είναι αυτό που το ξυπνάει; Οι κοινωνικές ανισότητες, λένε συγγραφείς και κοινωνιολόγοι που ασχολήθηκαν με αυτό.

    Η αυτονομία που διεκδικούν σήμερα οι νέοι φαίνεται πως έχει να κάνει με ένα χάσμα που βαθαίνει ολοένα και περισσότερο ανάμεσα στις ευρωπαϊκές χώρες. «Στις χώρες του Βορρά, αυτή η αυτονομία στηρίζεται σε αποτελεσματικές δημόσιες πολιτικές», λέει ο κοινωνιολόγος Ολιβιέ Γκαλάν. «Στη Δανία, οι φοιτητές έχουν το δικαίωμα υποτροφίας άνευ όρων από τα 18 τους χρόνια. Στην Ιταλία, όπου οι κοινωνικές ενισχύσεις προς τη νεολαία είναι μηδαμινές, δεν είναι καθόλου σπάνιο τριαντάχρονοι νέοι να εξακολουθούν να ζουν με τους γονείς τους». Στη Γαλλία, τα τελευταία χρόνια οι νέοι αισθάνονται στο πετσί τους τις συνέπειες από την ευελιξία της εργασίας, πολύ περισσότερο από τους ενηλίκους.

    Την ίδια άποψη εκφράζει και ο Γκρεγκουάρ Τιρό, που το βιβλίο του «Πώς η γαλλική κοινωνία εκμεταλλεύεται τη νεολαία της» είχε προκαλέσει εντύπωση την περασμένη άνοιξη. Ο Γάλλος συγγραφέας πιστεύει πως ο αγώνας που κάνει σήμερα η ελληνική νεολαία είναι κοινός με τον αγώνα των νέων του ευρωπαϊκού Νότου. Τα ποσοστά ανεργίας των νέων ήταν σύμφωνα με την Εurostat το 2007 18% στην Ισπανία, 19,4% στη Γαλλία, 20% στην Ιταλία και 23% στην Ελλάδα, που αναδείχθηκε σε αυτόν τον τομέα μια θλιβερή πρωταθλήτρια. Η ψυχρή γλώσσα των αριθμών είναι σε αυτήν την περίπτωση η γλώσσα της αλήθειας. Γιατί, την ίδια περίοδο, η ανεργία των νέων δεν ξεπερνούσε το 14% στη Βρετανία, το 11% στη Γερμανία και το 6% στην Ολλανδία- όλες τους χώρες όπου δεν έχει ξεσηκωθεί η νεολαία, όπως ξεσηκώθηκε στον φτωχότερο ευρωπαϊκό Νότο.

    Η ανεργία των νέων στις νότιες χώρες έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ και έχει φτάσει να είναι δυόμισι φορές υψηλότερη από την ανεργία των ενηλίκων. Μπροστά σε αυτή την κατάσταση, οι κυβερνήσεις αντιδρούν εντελώς μηχανικά και προσπαθούν «να διατηρούν τους νέους όσο γίνεται μεγαλύτερο διάστημα στο εκπαιδευτικό σύστημα». Κι όσο η οικονομική κατάσταση σβήνει κάθε επαγγελματική προοπτική από τον ορίζοντα των νέων, τόσο μεγαλώνει ο κίνδυνος να ξεφύγει η απόγνωσή τους από κάθε έλεγχο και να βάλουν φωτιά στα σχολειά και στα πανεπιστήμια.

    Το σύστημα που μεταχειρίζεται τους νέους σαν να μην είναι παρά ένα εξάρτημα της αγοράς εργασίας, έχει μετατρέψει τη νεολαία, δηλαδή αυτό που φυσιολογικά δεν είναι παρά μια ηλικία της ζωής, σε μια κοινωνική τάξη που φορτώνεται στις πλάτες της τα βάρη της υπόλοιπης κοινωνίας

    αναδημοσίευση από gerontako.

  3. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 17/12/2008 22:36:03

    Πιστεύω ότι την έπιασε ο πόνος για της υπεράξιες του γένους της ,και θέλει να καθαρίσει μια και έξω .

  4. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 22:39:12

    @Ιθαγενής: καμιά βόλτα στην επαρχία έχεις πάει;

  5. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 22:41:04

    @tiramola. επειδή μάλλον συνήθισες λόγω των ημερών να μιλάςε με συνθήματα, σου διευκρινίζω οτι αυτό που λέω είναι οτι η Ντόρα δεν θέλει να γίνει υπουργός Οικονομικων σε μια κυβέρνηση που πεφτει.

  6. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 22:41:53

    Μήπως ο Ομπαμα δεν την δέχεται ποια στο Λευκό Οίκο και ετοιμάζει καμία εκστρατεία στο Αφγανιστάν η μαντάμ ? Τόσοι άνεργοι φρουροί θα της μείνουν τώρα όλα παιδία της ήταν .

  7. ANTIo avatar
    ANTIo 17/12/2008 22:44:26

    Αχ αυτές οι προβλέψεις σας... Νοστράδαμοι θα γίνετε όλοι με τον ΚΚ.
    Για να γίνουν εκλογές τον Απρίλιο πρέπει
    1. Να το αποφασίσει ο ίδιος ο ΚΚ. Αν γίνει αυτό τότε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα???
    2. Θα τον ρίξουν. Όμως τα κάψανε, τα σπάσανε και ο ΚΚ είναι εδώ.

    Αποφασίστε τι θα γίνει!!!

  8. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 22:56:07

    @ Factorx και έχω πάει και έχω μιλήσει και από επαρχία είναι οι ρίζες.
    Επειδή λοιπόν η Λακωνία ψηφίζει ΝΔ και η Κρήτη ΠΑΣΟΚ θα πρέπει να ασχολούμαι μαζί τους?
    Τι να κάνω σε μια χώρα που η παιδεία μας φτάνει μέχρι την τσέπη μας?
    Να αποδεχτώ τον ΓΑΠ?
    10 χρόνια υπουργός του ΠΑΣΟΚ δεν ήταν?
    Να κλείσω τα μάτια στις βλακείες του ΚΚ του Β?
    δεν μου παίρνει 5 μήνες να αντιληφθώ μία κατάσταση
    Να φωνάξω ζήτω η Ντόρα?
    μα δεν είναι "συστατικό" της κρίσης
    Ωραία λοιπόν επειδή είμαι δεξιός και έχω ψηφίσει ΝΔ στο παρελθόν, να την ξαναψηφίσω? (...η δική μου ευθύνη στα προβλήματα)
    Να σε ρωτήσω ειλικρινά: ποιος μπορεί να αντιμετωπίσει την κατάσταση στην χώρα με τέτοιο δημόσιο χρέος?
    Που θα στηριχθεί?
    Στους κομματικούς μηχανισμούς του σήμερα (ΝΔ) ή στους κομματικούς μηχανισμούς του χθες (ΠΑΣΟΚ)?
    Με ποιον θα σχεδιάσει και θα υλοποιήσει προγράμματα?
    Με τις ...κομματικές ταυτότητες των κουμπάρων ο "καταλληλότερος" ή με τις ηγεσίες της ΓΣΕΕ ο "ποδηλάτης"?
    Δεν είναι και οι 2 αποτυχημένοι?
    Ας μου καταθέσουν:
    πρόγραμμα
    στόχους
    ανάλυση υλοποίησης / στρατηγική
    κόστος
    και με ποιούς θα το εφαρμόσουν και μετά το συζητάμε

  9. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 22:58:07

    ANTIo- το e-meil του ΚΚ υπάρχει και είναι σε όλους μας γνωστό στείλτε του minima , μήπως βρει μια ώρα να σε διαβάσει .
    Τώρα αν περιμένεις απάντηση εμείς εδώ το λέμε
    « χαιρέτα μας στον πλάτανο» .

  10. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 22:59:20

    τεστ

  11. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 23:01:50

    @ιθαγενής: Συμφωνω σε όλα. Η ένστασή μου είναι σε αυτό ου είπες στο προηγούμενο σχόλιο. "Ποιος ασχολείται με ΚΚ, ΓΑΠ, ΝΜπ κλπ". Δυστυχως, όλοι οι .....υπόλοιποι που ψηφίζουν. Όσο να καταλάβουν οι ψηφοφόροι τον Γκρεγκουάρ Τιρό,ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι. Τέλως πάντων, πλάκα κάνω. Πρέπει όμως να προσγειωθούμε κατά τη διάρκειοα της επανστατικής ανάπαυλας και να ασοληθούμε με τα κοινά

  12. ANTIo avatar
    ANTIo 17/12/2008 23:06:25

    @10 Ataktos
    Φληναφήματα και εξυπναδίτσες. ΗβΑπάντηση σε απόψεις της κοινής λογικής που είναι? Τόσες αναλύσεις κάνετε. Γι΄αυτό δεν μπορείτε!

    Ο ΑντιΚαραμανλισμός....τυφλώνει!

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:08:44

    ...μα και εγώ πλάκα κάνω, είναι το μόνο που μας έχει απομείνει, γιατί διαφορετικά θα ...πετάγαμε πέτρες.
    Το θέμα είναι ότι η ενασχόληση με τα κοινά ας αρχίσει από τον μικρόκοσμο που ζούμε και κινούμαστε:
    πρέπει να έχουμε δέντρα (μονάδες) για ένα υγιές δάσος (κοινωνία)

  14. ΗΛΕΙΑ avatar
    ΗΛΕΙΑ 17/12/2008 23:14:38

    ΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΔΑΣΗ
    ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕΣ ΤΩΡΑ

  15. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:14:53

    ANTIo-σωστά μετά από το «μάθημα σου» αλλάζω τα γυαλιά μου θα βάνω 5 διαστάσεων . πάω νάνι τέτοια ώρα.

  16. laros avatar
    laros 17/12/2008 23:16:17

    pareaki ypokriton

  17. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:23:35

    pantos i Kyria mas Gerase ke den kribonte apo tin fotografia ta simadia .krima prosfere tossaaaaa.

  18. Underdog avatar
    Underdog 17/12/2008 23:23:44

    Φάκτορα, χωρίς παρεξήγηση ενώ πιάνεις τα θέματα
    από αναταραχές , σκάνδαλα , και κυρίως πολιτικές εξελίξεις,κάπου κάνεις (ή φαίνεται ότι κάνεις )κράτει.
    Αφού λές ότι η Ντόρα θέλει ή μάλλον αποδέχεται το Οικονομίας αλλά για πολλούς μήνες, αφού τον Απρίλιο λές ότι "είναι ΣΧΕΔΟΝ βέβαιο ότι θα γίνουν εκλογές", γιατί δεν το προχωράς...
    σε ποια κυβέρνηση : Θα υπάρξει αυτοδύναμη κυβέρνηση; Η παρέμβαση ΣΕΒ είναι ξεκάρφωτη; Και τον Αύγουστο είχαν πέσει κάτι ρουκέτες από Αλογοσκούφη και παλιότερα(2008) Σουφλιά, Βαρβιτσίωτη αλλά και Πάγκαλο «Οπως εξελίσσονται τα πράγματα, δύο είναι τα ενδεχόμενα: ή κυβέρνηση Αριστεράς ή συγκυβέρνηση ΠαΣοΚ - ΝΔ. Δεν υπάρχει άλλη λύση»
    Αυτοί τα ξέρανε τα δεινά που έρχονται(και πριν ο Ομπάμα κρατήσει ρεπουμπλικάνους στην κυβέρνηση).
    Τώρα όσο για εξεγέρσεις και επαναστάσεις, εσύ σαν εντρυφήσας στις μαρξιστικές γραφές ξέρεις ότι το αστικό καθεστώς έχει κουνήσει(;) μόνο το ένα βλέφαρο.
    Πανευρωπαικά τώρα είναι δυνατόν οι σοσιαλδημοκρατικές κυβερνήσεις να αντιμετωπίσουν μόνες την επερχόμενη οικονομική λαίλαπα;

  19. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 23:23:47

    @Ο Ιθαγενής. :Ολς - μα όλες - οι κοινωνικές επαναστάσεις καθοδηγήθηκαν απο οργανωμένες μειοψηφίες

  20. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 23:26:37

    @Ιθαγενη
    Μεχρι τι μπορεις να δεχτεις σε ενα "προγραμμα"
    Ας πουμε κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης θα μπορουσες να το φανταστεις και να το δεις σαν προοπτικη?

  21. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 23:27:50

    @Underdog. Την εχω πατήσει με τους αυτοπεριορισμούς που έβαλα. Οχι μεγάλα θέματα. Γι αυτό αποφεύγω τα σεντόνια και ένα - ένα τα θέματα.

    Δεύτερον. Δεν θέλω ννα σερβίρω εγω το συμπέρασμα. Πρέπει να το βγάζει ο αναγνώστης

    Σωστά όσα λές. Αλλα έχω βαρεθεί κι εγώ να γραφω για συγκυβερνήσεις. Δες και το προηγούμενο με τον Δασκαλόπουλο του ΣΕΒ. Πολύ σημαντικό.

    Τώρα για να σε φτιάξω: Ποιος έβγαλε για πρώτη φορά στην Ελλάδα το θέμα της συγκυβέρνησης πρώτη σελίδα;

    Περιμένω

  22. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:29:35

    ...αν θυμάσαι μια χθεσινή ανάρτηση (κείμενο του Ν Δήμου) προτιμώ την μεταρρύθμιση από την επανάσταση.
    Η βία γεννάει αντι-βία και το κράτος έχει το μονοπώλιο στη βία, ποτέ δεν χάνει, κουστούμι απλά αλλάζει.

  23. PATRA avatar
    PATRA 17/12/2008 23:31:35

    @ tiramola

    ΜΗ ΛΕΣ ΚΑΚΕΣ ΛΕΞΕΙΣ...
    ΑΚΟΥ κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης ...
    ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΟΣ? Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ?
    ΘΑ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΤΟ ΔΝΤ , Ο 6ος ΣΤΟΛΟΣ, Ο ΣΟΡΟΣ , ΚΑΙ Ο ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΖΙ

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:32:03

    @tiramola

    ...συγνώμη αλλά πρέπει να κάνεις πλάκα, "κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης" η ομαδοποίσηση και η ισοπέδωση της προσωπικότητας ποτέ δεν πέτυχε τίποτα, έχει αποδειχτεί διαχρονικά.
    Πρέπει να έχεις δέντρα για να έχεις δάσος.

  25. PATRA avatar
    PATRA 17/12/2008 23:33:55

    ΘΑ ΠΛΑΚΩΣΕΙ ΤΟ ΔΝΤ , Ο 6ος ΣΤΟΛΟΣ, Ο ΣΟΡΟΣ , ΚΑΙ Ο ΒΓΕΝΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΖΙ
    έχει αποδειχτεί διαχρονικά.

  26. Underdog avatar
    Underdog 17/12/2008 23:35:53

    Φακτορα πάντα ήσουν καλός παίκτης. Με τα χρόνια έγινες καλύτερος σαν το κρασί. Στο μπλογκ τόχες βάλει αρχές Οκτωβρίου 2008. Για εφημερίδα΅(;) σειρά σου.

  27. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 23:37:49

    Οταν ρε Ιθαγενη μου απαντας οτι σε ενδιαφερει η τσεπη σου πως εχεις απαιτηση απο αυτον που θα ψηφισεις να τον ενδιαφερει η κοινωνια?

  28. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 23:39:58

    Και σε τελευταια αναλυση γιατι ασχολεισαι με την πολιτικη?
    Αναλυεις τον καπιταλισμο?

  29. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:41:53

    Αυτό κατάλαβες?
    Πρέπει να έχεις πολίτες για να έχεις πολίτευμα
    και οικονομικές μονάδες για να έχεις οικονομία
    Πάντα θα προτιμώ την Νορβηγία, Δανία, Ολλανδία, Φιλανδία, Σουηδία (...και ας με αρέσουν οι νότιες) από την ΕΣΔΔ, Λαική Δημοκρατία της Γερμανίας, κλπ
    Αν σε αυτό εσύ βλέπεις ότι με ενδιαφέρει η τσέπη μου, πάσο.

  30. ataktos avatar
    ataktos 17/12/2008 23:43:20

    Underdog - ΓΙΑ ένα μηνιαίο επιμένω!!!! !!

  31. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 23:53:57

    Μαλλον δεν καταλαβες...
    Δηλαδη αν η "αγορα εργασιας" αντικατασταθει απο προσφορα εργασιας για ωφελος της κοινωνιας και οχι για το ατομικο οφελος ειναι ισοπεδωση προσωπικοτητας?

    Φιλε μου ουτε απο ΣΥΡΙΖΑ δεν τα ακους αυτα, το ξερω...
    Λιγη αριστερη κουλτουρα ομως οπως βλεπεις ειναι απαραιτητη στη δυσκολη...

  32. Factorx avatar
    Factorx 17/12/2008 23:56:12

    @Underdog: εφημερίδα; χα χα χα χα χαααα. Ασε τα πτώματα να προχωρούν underdog μου; Υπάρχει καλύτερο πράγμα απο αυτό εδώ; Με την εξέλιξή του, την ανάπυξή του, το εμπλούτισμό του; Δεν ξαναπάω με τίποτα σε εφημερίδα και τηλεόραση ούτως ή άλλψως δεν πήγα ποτέ.

    Αλλο πράγμα βέβαια οι εκδόσεις που μπορούμε να κάνουμε- να μην μιλάμε επειδή κυκλοφορούν και "κατάσκοποι" χα χα χα χα

    Υπάρχουν πολλές και κσλές σκέψεις και δεν γαμιέται θα βάλω ακόμα μια υποθήκη. Μια ζωή την έχουμε

  33. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:57:15

    στις κανονικές χώρες αυτό που αποκαλείς προσφορά εργασίας αποκαλείται εθελοντισμός.
    Οχι όπως στην Ελλάδα να γλιτώσουμε κανένα φράγκο ανακαλύψαμε τους εθελοντές

    :-)

  34. tiramola avatar
    tiramola 17/12/2008 23:59:25

    Κανονικες χωρες?

  35. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/12/2008 23:59:29

    εκδόσεις? ωχ πρόσεχε
    δεν σε ξέρω προσωπικά αλλά κάπου διάβασα για Ζαχόπουλο και Ιανό

    :-)

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/12/2008 00:00:30

    "Κανονικες χωρες?" σε αντιδιαστολή με το ...Ελλάντα

  37. Factorx avatar
    Factorx 18/12/2008 00:01:20

    @Ο Ιθαγενής: με μια "35χρονη" απο την Ουκρανία;

  38. ataktos avatar
    ataktos 18/12/2008 00:02:53

    Ο Ιθαγενής-εθελοντης ειμαι και σημερα πρωι πρεπει να ξηπνησω

  39. KaryID avatar
    KaryID 18/12/2008 00:04:06

    βάζουμε στοίχημα ότι μιλάει για εκδόσεις auto moto; το μικρόβιο του μηχανοκίνητου σπορ δεν φεύγει ποτέ.

  40. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 18/12/2008 00:07:45

    ataktos: εγώ θα την σκαπουλάρω, γρίπη γαρ, οπότε γλιτώνω το ξυπνητήρι των 06,00 (όλοι εθελοντές είμαστε με αυτούς τους μισθούς, επίδομα ανεργίας πολυτελείας είναι...)

    Factorx: ...αφού τελείωσαν οι ...συμβασιούχες

  41. Underdog avatar
    Underdog 18/12/2008 00:07:48

    Φάκτορα υποθήκη μόνο όταν θα έχουμε συγκυβέρνηση για να παίξουμε 50-50. Η δε θα κυνηγήσει κανείς ή θα κυνηγήσουν όλοι μαζί!!!

  42. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/12/2008 00:20:14

    Ορθόν.
    It's the economy ...... (βάζετε ότι θέλετε, stupid, mea culpa κτλ).
    Το πρόβλημα της Ελλάδος και μάλιστα σε εκρηκτική διάσταση είναι η Οικονομία.
    Απαιτείται συστηματική εργασία, μεγαλόπνοες αποφάσεις και το κυριώτερο πραγματοποίηση των αποφάσεων. Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή πολιτικής, γιατί άλλα μας διάλυσαν και όχι οι θεωρίες.
    Και βέβαια μόνο κορόιδα θα πήγαιναν στο Οικονομίας τρείς μήνες πρίν τις εκλογές. Η διατήρηση Αλογοσκούφη είναι μονόδρομος εκτός έαν υπάρχουν σαφείς δεσμεύσεις για εξάντληση της τετραετίας και αλλαγή ηγεσίας.Δύσκολο αλλά όχι αδύνατο.

  43. panilithios avatar
    panilithios 18/12/2008 10:03:44

    Η Ντόρα μέχρι σήμερα έχει αποδείξει ότι δεν φοβάται τα δύσκολα...δεν σημαίνει όμως ότι τα επιθυμεί.

  44. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 10:37:30

    Δύσκολο το πρωϊνό... Να πω την λύση στην οικονομία και τις διαρθωτικές αλλαγές?

    2 εκατομμύρια δημόσιοι και ευρύτερα δημόσιοι υπάλληλοι: Οι μισοί στο ταμείο ανεργίας ΜΕ ΤΗΝ ΡΗΤΗ ΠΡΟΫΠΟΘΣΕΗ επιστροφής στην επαρχία από όπου ήρθαν, βοσκοί, αγρότες ό,τι ήταν πριν έρθουν

    1 εκατομμύριο διωτικοί υπάλληλοι. 10% στο τεαμείο ανεργίας. Αυτοί οι φουκαράδες θα την πληρώσουν γιατί εκεί θα πάνε ούτως ή άλλως

    Κατάργηση 6 υπουργείων (με τους υπαλλήλους τους, από τους οποίους θα μείνει το 10% σε άλλα υπουργεία)

    Κατάργηση κάθε παροχής σε βουλευτές και παρατρεχάμενους

    Κλείσιμο ή περιορισμός στο 30% κάθε ζημιογόνου καρτικής επιχείρησης.

    ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, φορολογία του κερατά εφ' άπαξ σε όποιον έιναι στην χώρα, Έλληνα, "Αγγλο" κλπ. Κάποιος πρέπει να πληρώσει τον λογαριασμό.

    Δεν μπορεί η Ντόρα? Ο ...Αβραμόπουλος?

    Μην βαυκαλιζόμαστε, κανένας πολιτικός συνδυασμός δεν έχει τα αρ_ίδια να δει και να πει την αλήθεια, πόσο μάλλον να την υλοποιήσει. Περιμένετε από την ...Moody's να σας τα πει. ΟΥΣΤ

    ασφαλιστικό, παιδεία , υγεία κλπ, με ό,τι χρήματα περισσέψουν.

    Ακούγεται Μαοϊκό? Μα μου το θυμηθείτε εκεί θα πάει. Δεν έχετε στομάχι? Ίσως δεν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις.

  45. oktapus avatar
    oktapus 18/12/2008 11:03:31

    Η ως ανω κυρια οπως και κανεις αλλος στην Ελλαδα σημερα δεν νομιζω να εχει εξειδικευμενες γνωσεις και ταλεντο πανω σ' αυτο το προιον.
    Καθοτι πιστευω οτι στην παρουσα κατασταση δε θα ηταν δυσκολο να αναζητηθει ενα οικονομολογικο Ελληνικο ταλεντο μεσω Ιντερνετ στυλ Ελβετου Ackermann ανα την υψηλιο
    /αυτος εγκαταλειπει τωρα τη Τερμανια για να ανοικοδομησει την ξεπεσμενη UBS/

    για να αναλαβει το Δυστηνο Ελληνικο Υπουργειο Οικονομικων με τις χιλιες πληγες του Φαραω.
    Ο κομματικος του χρωματισμος μας αφηνει αδιαφορους.
    Αυτο που μετραει για μας τους Ελληνες πιστευω ειναι το συμφερον του Ελληνικου κρατους και λαου.

  46. koinos_nous avatar
    koinos_nous 18/12/2008 11:54:06

    @ archaeopteryx
    Μήπως είσαι εθνικοσοσιαλιστής;

  47. .ατακτος avatar
    .ατακτος 18/12/2008 12:00:06

    koinos_nous-εθνικοσοσιαλιστής;η αλλόθρησκος ....
    λες????????????

  48. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 12:06:25

    Σήμερα το πρωϊ αισθάνομαι Μαοϊκός. Καθόλου εθνικοσοσιαλιστής. Cultural revolution. Αν δεν πιάσει, παμε στο επόμενο σταδιο: Killing Fields και Khmer Rouge

  49. isnogood avatar
    isnogood 18/12/2008 12:07:45

    η ΦΡΙΚΗ, δυστυχώς, είναι ακόμη μπροστά μας...
    Ο Θεός να μας βοηθήσει!
    Περισσότερο όμως να φωτίσει τους πολιτικούς μας.
    Αν δεν το κάνει ούτε αυτός, τότε το νέο ΓΟΥΔΙ ...έρχεται!

  50. .ατακτος avatar
    .ατακτος 18/12/2008 12:13:45

    Isnogood- μπα και το Βατοπεδη θα μας μήνη άδειο μεγάλε ????

  51. Jimmy l avatar
    Jimmy l 18/12/2008 12:17:36

    Μια και ο λογος για την κ. Ντορα.Μπορει να μας πει καποιος για τις περγαμηνες της??Ποτε δουλεψε στην ζωη της?Τι εμπειριες κουβαλαει απο την ζωη?Ειλικρεινα πιστευει κανεις οτι θα ασχοληθει με τα προβληματα του κοσμακη?Ποτε ασχοληθηκε?Πως και με ποιους πορους συντηρει ενα τεραστιο μηχανισμο που διαθετει ακομα και απο ....προθυμους δημοσιογραφους τα γνωστα παπαγαλακια?ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΔΟΞΟΥΣ ΣΩΤΗΡΕΣ!!

  52. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 18/12/2008 12:33:36

    εμ Jimmy L ???μας εβανες πολυ δυσκολα μαθηματα !!!!

  53. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/12/2008 12:44:55

    1. Έχει κάτι αίγες. Αν τις γδάρεις και βάλεις το δε΄ρμα σε ασβέστη γίνεται περγαμηνή

    2. Συνέχεια, τον κόσμο

    3. Ούουουου πολλές εμπειρίες

    4. Εξαρτάται πως οριζεις την λέξη "πρόβλημα"

    5. Από πριν γεννηθεί

    6. Family estate and siesta room

    7. Sepuku