#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 22:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η Ντόρα απαίτησε την απομάκρυνση του Γράψα;



Εμείς τα είχαμε γράψει … νωρίς, απο τις 6/8/2009: Αν συμβαίνουν αυτά τότε έχουμε πάρα πολύ μεγάλο πρόβλημα ως χώρα

Τώρα τα αποκαλύπτει στο βιβλίο του ο Βασίλης Μαρκεζίνης

Την ξαφνική αποστράτευση τον Ιούλιο του 2009 του τότε αρχηγού των Ενόπλων Δυνάμεων στρατηγού Γράψα φωτίζει στο βιβλίο του για «Μια νέα εξωτερική πολιτική» που πρόσφατα κυκλοφόρησε, ο καθηγητής Βασίλης Μαρκεζίνης.
Αναφέρεται σε πληροφορίες και περιστατικά που δείχνουν ότι κάθε άλλο παρά για... υπηρεσιακούς λόγους απομακρύνθηκε ο στρατηγός. Αντίθετα, φέρεται να είχε απαιτήσει την αποστράτευσή του η τότε υπουργός Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη.
Γράφει συγκεκριμένα στη σελ. 370 ο κ. Μαρκεζίνης για την «αιφνίδια και ακόμη ανεξήγητη απομάκρυνση του πρώην ΑΓΕΕΘΑ στρατηγού Γράψα, διακεκριμένου αξιωματικού των καταδρομών και φίλου του τότε πρωθυπουργού κ. Καραμανλή:
Ενοχλούσε τους Τούρκους!
«Ο κ. Γράψας αντικαταστάθηκε άνευ αιτιολογίας 8 μήνες πριν λήξει η θητεία του (τέλος Ιουλίου 2009), αντί κατά την εποχή των προγραμματισμένων κρίσεων, δηλαδή Μάρτιο - Απρίλιο 2010, οπότε και θα μπορούσε, θεωρητικά, να είχε παραταθεί η θητεία του για ένα ακόμη έτος.
Σχεδόν τίποτα δεν είναι επισήμως γνωστό για το επεισόδιο, όπως και το γιατί ο στρατηγός παραιτήθηκε “τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος” με άκρα αξιοπρέπεια και άνευ σχολίου, αλλά και γιατί ο Τύπος δεν έκρινε σκόπιμο να σχολιάσει τις εξής φημολογούμενες, μη επιβεβαιωθείσες, αλλά αληθοφανείς πληροφορίες που φέρουν τους Τούρκους αλλά, ιδίως, τους Αμερικανούς ως εκφράσαντες διαμαρτυρίες εναντίον του στο δικό μας υπουργείο Εξωτερικών.
Οι διαμαρτυρίες αφορούσαν το ότι ο στρατηγός δημιουργούσε (με τις αμφίβιες μονάδες κατάλληλα οπλισμένων καταδρομέων που έβγαιναν αιφνιδιαστικά σε διάφορα ξερονήσια) “προϋποθέσεις θερμού επεισοδίου”. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η υπουργός
Εξωτερικών απαίτησε την άμεση απομάκρυνση του στρατηγού. Μετά από ένα στάδιο αμφιβολιών –τα παράπονα εναντίον του στρατηγού φαίνεται πως άρχισαν να διατυπώνονται την άνοιξη του 2009– ο πρωθυπουργός υπέκυψε και ο στρατηγός Γράψας πλήρωσε έτσι την αναίρεση της προβλεψιμότητας που μέχρι τότε προσέφερε (όπως και σήμερα προσφέρει) η στατική φρούρηση ορισμένων μόνο, γνωστών στον επιτιθέμενο, βραχονησίδων.
Επαναλαμβάνω, τίποτε από τα ανωτέρω ουδέποτε επιβεβαιώθηκε, αλλά μαζί με την αιφνίδια απομάκρυνση του στρατηγού παραμένει εξίσου μυστηριώδες το ότι οι ανωτέρω φήμες ούτε καν διερευνήθηκαν από τα λαγωνικά του Τύπου. Αν όμως τα πραγματικά γεγονότα επί των οποίων στηρίζονται οι ανωτέρω παρατηρήσεις και σκέψεις είναι, έστω και κατά 50%, ορθά, τότε ο μεν στρατηγός αναδεικνύεται “σωστός στρατιώτης” και “πιστός φίλος”, ο δε πρώην πρωθυπουργός πιθανώς να εμφανίζεται στα μάτια πολλών πολιτών ως άβουλος, άφιλος και ίσως υπερβολικά πρόθυμος να ικανοποιήσει τις επιθυμίες των Αμερικανών!».
Ξεκάθαρα από τις παραπάνω επισημάνσεις του κ. Μαρκεζίνη –που ασφαλώς βασίζονται σε πληροφορίες που έχει και όσα κυκλοφόρησαν εκείνες τις μέρες– αυτό που βγαίνει είναι ότι ο κ. Γράψας «πλήρωσε» γιατί ενοχλούσε με τα στρατηγικά του σχέδια και την επάνδρωση των βραχονησίδων τους Τούρκους και τους Αμερικανούς.
Αν για τα όσα γράφει ο έγκυρος και με διεθνείς περγαμηνές καθηγητής έχει αντίθετη άποψη η κυρία Μπακογιάννη, θα ήταν ευπρόσδεκτη και φυσικά πάρα πολύ χρήσιμη από πλευράς προσφοράς σε γεγονότα που έχουν σχέση με την εθνική κυριαρχία μας.

paron.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/11/2010 22:46:11

    Bravo Kostas!
    Bravo Dora!
    Bravo yunan haivan!

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ (A)θανάσης 15/11/2010 22:50:25

      Μπράβο μακάκες που τους ψηφίζετε και που θα τους ψηφίζετε μέχρι να φτάσουν οι Τούρκοι στην ακρόπολη.

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ Έρεβος 16/11/2010 00:24:12

        ποιους εννοείς ψηφίζουμε; σου φαίνεται εδώ μέσα ότι στηρίζουμε dora and giorgos?

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ (A)θανάσης 16/11/2010 00:25:16

      το bravo giorgos που είναι το πρώτο πρώτο και αξέχαστο γιατί δεν το έβαλες;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Σοσιαληστής 16/11/2010 00:32:56

        Γιατί είχαμε την εντύπωση ότι μόνο "bravo yorgo" μας λέγαν οι φίλοι και σύμμαχοι. Απ'ότι φαίνεται, λένε και σε άλλους bravo...

        • hope avatar
          hope @ (A)θανάσης 16/11/2010 00:34:47

          ωριμάζεις

  2. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 15/11/2010 22:47:03

    Η κυρία Μπακογιάννη να μας πει τις απόψεις της...

    Ο κύριος Καραμανλής?

    • loretta avatar
      loretta @ (A)θανάσης 15/11/2010 22:58:21

      o κυριος καραμανλης....κλαδευοταν...και ειχε....αλλες ασχολιες...!!!!

      • Σοσιαληστής avatar
        Σοσιαληστής @ loretta 16/11/2010 00:23:25

        κάτσε να κατεβάσει κάτι τυρόπιτες και θα μιλήσει που θα πάει.

        • hope avatar
          hope @ Σοσιαληστής 16/11/2010 00:26:58

          κάνει δίαιτα...

  3. KAPS avatar
    KAPS 15/11/2010 22:54:15

    Μην ασχολείστε πια πάρτε το χαμπάρι . Αδικα στεναχωριέστε και αναλώνεστε . Αν γίνει κάτι που δεν το βλέπω τότε να ασχοληθείτε με την προστασία των δικών σας ανθρώπων . Ολοι οι υπόλοιποι ας κάνουν κουμάντο τη πάρτυ τους . Η Ελλάδα που ξέραμε δεν υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Αλλωστε σε λίγα χρόνια θα κυβερνώμαστε από κόμματα αλλοδαπών που θα έχουν εκλέξει βουλευτές και πρωθυπουργούς .

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ KAPS 16/11/2010 00:22:20

      εγώ φίλε και οι δικοί μου θα τους μαυρίζουμε όπου τους πετυχαίνουμε οι άλλοι ας κάνουν ότι θέλουν, άλλωστε τέτοιος που είμαστε οι νεοέλληνες το αξίζουμε.

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/11/2010 22:59:53

    Κλασική περίπτωση, βγαλμένη μέσα από τα ανέκαθεν τεκταινόμενα της ελληνικής ιστορίας. Έτσι ήταν πάντα, και έτσι θα είναι. Μόνο σε πολύ κρίσιμες και έκτακτες περιπτώσεις, μεγαλουργούμε. Όταν όλα είναι φυσιολογικά, κυριαρχούν οι νενέκοι και οι εφιάλτες. Κιοτέψαμε προ πολλού.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 15/11/2010 23:04:31

      Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν... Όσονούπω ή γραφική μειοψηφία. Αναρωτιέμαι πότε θα αλλάξουμε σημαία... Και βλέπω παράνομες τις σημαίες Υδρας και Ψαρών στα κότερα...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Strange Attractor 15/11/2010 23:06:04

      Προφανώς αποφασίστηκε προ πολλού στην Νέα Τάξη ότι θα αφοπλιστούμε και θα συμβιβαστούμε. Δηλαδη θα αγοράζουμε εξοπλισμό, αλλά σαν τα νοσοκομεία του ΕΣΥ θα είναι σε φύλαξη μέχρι να χαλάσει.

  5. The Saint avatar
    The Saint 15/11/2010 23:05:26

    Τι να πρωτοπιάσω και τι να πρωτοαφήσω... ΟΛΑ μα ΟΛΑ σε αυτή τη χώρα μυριζουν πλέον ΚΗΔΕΙΑ...
    Γιατί πρίν λίγο καιρό έλεγα σε ένα φίλο, ότι τρεχουμε με τα φρενα σπασμένα στην κατηφόρα, και δεν ξερω πώς θα σταματήσουμε...
    Εκανα ΜΕΓΑ λάθος... Εχουμε πέσει ήδη στο γκρεμό, και πλέον μας διαβάζουν οι παπάδες...

    Χαίρετε...

  6. Ηλίας avatar
    Ηλίας 15/11/2010 23:06:30

    Τόσο γατάκι πια ρε χοντρέ;;;
    Πως πιστέψαμε σε αυτόν τον άνθρωπο ρε πούστη μου...

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Ηλίας 16/11/2010 00:20:25

      χοντρός ξε χοντρός είπε και ενα-δυο όχι με τον σημερινό να δούμε.

  7. ΑΝΔΡΕΑΣ avatar
    ΑΝΔΡΕΑΣ 15/11/2010 23:06:51

    διαβαστε και λίγο παισιο και συμπληρωστε το παζλ....
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΙΓΚΑ και τανγκα ενιοτε ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ.

  8. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 15/11/2010 23:10:23

    E ! όπως και να τό κάνουμε η βαρύτητα τής εικόνας ενός ζειμπέκικου, υπερισχύει τής δύναμης ενός φουσκωτού ...ε! ..χμ ...σκάφους.

    " Θά μας χορέψουνε στόν ήηηηηλιο...σίγουρα νααααί
    Θα μας πουλήσουν τό Αιγαίαιαιο....σιγουρα νααααί
    Μέ τήν ΝΝΝτόρα ,τό Γιώργο,τόν Μάαακη
    Καλημέρα ήλιε...... καλημέραα...... "

    Αφιερωμένο εξαιρετικά στο Κ.ΑΠ.Ε (Κόμμα Απεχόντων Ελλήνων)

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ παγωτατζής 15/11/2010 23:18:37

      ....το κόμμα πού είναι σταθερό στίς απόψεις του είτε επί Γαργαντούα , είτε επί Mr.Fitness

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 15/11/2010 23:14:25

    γιατι νομιζετε οτι μετα που τους φορτωσανε το γιωργακη παρακαλαγανε και κανανε ταματα να μη βγει η ντορουλα και να βγει ο σαμαρας στο πασοκ

  10. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/11/2010 00:19:13

    Δεν μπορεί κάποιο λάθος θα έγινε η Ντόρα δεν κάνει τέτοια πράγματα.

  11. hope avatar
    hope 16/11/2010 00:21:53

    12 Νοεμβρίου ξεκινάμε.
    Καλεσμένοι: Athens pride, σχεδιαστές μόδας, καμίνης, ξεχασμένοι λογοτέχνες, 95 χρονών ακαδημαικοί, καριερίστες δημοσιογράγοι, ξεχασμένοι καλλιτέχνες η θείτσα απο το καρπενήσι, και ο καραμανλής πίσω απο τις κουρτίνες!!!!!

    • hope avatar
      hope @ hope 16/11/2010 00:22:28

      21 sorry

  12. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 16/11/2010 00:38:19

    Καλά για την Μπακογιάννη, δεν είχαμε αμφιβολίες, ο Καραμανλής πως το δέθηκε;
    Και ο στρατηγός γιατί σιωπά ακόμα;

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Κώστας Ροδινός 16/11/2010 09:14:49

      Ο Στρατηγός αν μιλήσει θα τον βγάλουν τρελό.
      Ο Καραμανλής κατάπιε καν και καν, σ'αυτό θα κολούσε?

  13. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 16/11/2010 09:06:21

    Καλά μην μου πεις ότι έπεσες και από τα σύννεφα για την ντόρα, ήμαρτον.

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/11/2010 09:19:44

    Nα σας πω εγω τις αποψεις μου : η συμφωνια με την οποια εληξε το επεισοδιο των Ιμιων ελεγε no flags no troops no ships.
    H συμφωνια αυτη τηρειται απο ολες τις κυβερνησεις μεχρι σημερα γιατι αν δεν τηρηθει θα εχουμε νεα κριση με την Τουρκια.
    Μετα τα Ιμια η Τουρκια διατυπωσε τη θεωρια των γκριζων ζωνων συμφωνα με την οποια οι βραχονησιδες που ειναι ακατοικητες και δεν περιλαμβανονται στη συνθηκη της Λωζαννης με το ονομα τους ειναι αμφισβητουμενες.
    Η Ελλαδα αρνειται τη θεωρια αυτη και φθανουμε στο σημειο της εμπρακτης αντιπαραθεσης.Υπαρχει φρουρα στο Φαρμακονησι και το Αγαθονησι που οι Τουρκοι θεωρουν γκριζα ζωνη.Δεν υπαρχει βεβαια παντου σε ολα τα ξερονησια γιατι ειναι πολλα.
    Διεξαγεται λοιπον μια διελκυστινδα ως προς το σε ποιες βραχονησιδες θα πηγαινει στρατος και σε ποιες οχι.Στα Ιμια παντως δεν μπορει να παει χωρις να γινει επεισοδιο.Η ειδηση δεν αναφερει σε ποιες βραχονησιδες ηθελε ο Γραψας να αποβιβαζει στρατο και αρα δεν ξερουμε ποιες κοκκινες ή μπλε γραμμες παραβιαζε.Βαλτε μεσα σε ολα αυτα και τη συνθηκη αποστρατιωτικοποιησης των Δωδεκανησων και θα δειτε οτι σχηματιζεται ενα παζλ οπου και η αλλη πλευρα εχει διπλωματικα επιχειρηματα.
    Αν δεν διευκρινισθει για ποιες ακριβως βραχονησιδες προκειται και ποια ειναι τα επιχειρηματα των Τουρκων δεν μπορει να βγει ασφαλες συμπερασμα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ψυχραιμια 16/11/2010 10:13:34

      Ψυχραιμία
      αυτά τα κρυοκωλίστικα να μην έλεγες και θα ήσουν μια χαρά.
      1) Τα Ίμια τα πήραμε από τους Ιταλούς και αναφέρονται ρητά σε Ιταλοτουρκική συνθήκη. Αφού τα πήραμε από τους Ιταλούς είναι 100% δικά μας. Επελέγησαν ειδικά για να αμφισβητηθεί το καθεστώς στο Αιγαίο. Αφού δεχτήκαμε να υποχωρήσουμε στα Ίμια που ήταν 100% Ελληνικά τότε μπορούν να κάνουν ότι θέλουν με τα υπόλοιπα. Ήταν έγκλημα η υποχώρηση Σημίτη γιατί άνοιξε τους ασκούς του Αιόλου.
      2) Το Αγαθονήσι και το Φαρμακονήσι είναι κατοικημένα. Δεν είναι βραχονησίδες.
      3) Αν άκουγες Σαρρή θα ήξερες ότι από το 1974 και μετά βρισκόμαστε σε μια διαδικασία αμφισβήτησης της Ελληνικής κυριαρχίας στο Αιγαίο συνολικά. Η Ελληνική κυριαρχία δεν έχει πάψει ποτέ από το 1821 και μετά, για να μην πω ότι υφίστατο και πριν την επανάσταση, και ήταν καθολική από το 1912 και μετά όταν ο Κουντουριώτης έκλεισε τον Τουρκικό στόλο στα Δαρδανέλια.
      4) Το θέμα είναι να έχει η Ελλάδα την ισχύ και τη θέληση να υπερασπιστεί τα εδάφη της.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ anonymous 16/11/2010 11:19:45

        Το Φαρμακονησι ειναι ακατοικητο,το Αγαθονησι ειναι κατοικημενο.
        Για τα κρυοκωλιστικα : διαφωνω με την αντιληψη οτι πατριωτης ειναι αυτος που οδηγει τη χωρα του σε καταστασεις που δεν μπορει να ανταπεξελθει.Για μενα πατριωτισμος και ρεαλισμος ταυτιζονται.
        Το ξερω οτι ενω σε αλλα θεματα συμφωνουν πολλοι μαζι μου,στο σημειο αυτο δυσφορουν.
        Οτι και αν εκαναν οι Σημιτης - Παγκαλος σημερα τα Ιμια ειναι αμφισβητουμενης κυριαρχιας αφου υπαρχει η συμφωνια Χολμπρουκ.
        Οτι οι Τουρκοι αμφισβητουν ειναι γνωστο αλλα το ερωτημα ειναι ο χειρισμος της αμφισβητησης στο γενικοτερο περιβαλλον και βασει των δεδομενων.

        • anonymous avatar
          anonymous @ ψυχραιμια 16/11/2010 13:06:15

          διαφωνω με την αντιληψη οτι πατριωτης ειναι αυτος που οδηγει τη χωρα του σε καταστασεις που δεν μπορει να ανταπεξελθει.Για μενα πατριωτισμος και ρεαλισμος ταυτιζονται.

          Και ποιος σου είπε ότι δε θα μπορούσαμε να αντεπεξέλθουμε στο Αιγαίο την εποχή των Ιμίων;

          Όσο γι αυτό που λες για τη συμφωνία Χόλμπρουκ είναι άκυρη. Τα Ίμια είναι Ελληνικό έδαφος και παραχωρείται μόνο αν το ψηφίσουν 180+ Βουλευτές.

          Χώρια που οι σύμμαχοί σου που μας τα έχεις πρήξει στράφηκαν για άλλη μια φορά κατά της χώρας και μετά κλαίνε γιατί οι Έλληνες είναι αντιαμερικάνοί. Την Ιταλοτουρκική συνθήκη την ήξεραν και στήριξαν τους Τούρκους.

          Επί της ουσίας τώρα. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα είμαστε σε τροχιά σύρραξης. Πότε θα μας την πέσουν δεν το ξέρουμε. Μάλλον θα περιμένουν να καταρρεύσουμε πλήρως και μετά. Το θέμα είναι τι κάνουμε για να αμυνθούμε την κρίσιμη ώρα.

        • Greg avatar
          Greg @ ψυχραιμια 16/11/2010 13:30:54

          "no flags, no troops, no sheeps ¨

  15. Demetris avatar
    Demetris 16/11/2010 09:25:11

    Οι κατ΄επαγγελμα προδοτες της γνωστης, απο δεκαετιες, οικογενειας σαφως συνεχειζουν το εργο τους , η ερωτηση ειναι μεχρι ποτε?, και αν πραγματι ολο αυτο σκηνικο ενοχλει, τοτε τι κανει ο Ελληνας του οποιου ο τραχειλος ζυγο δεν σηκωνει?...
    Πραγματικα, ολα αυτα με στεναχωρουν αφανταστα, εχω αρχισει πλεον να σκεπτωμε το παιδι μου και μονο, το μελλον του και μετα ολα τα αλλα, βλεπω οτι, και το λεω με πικρια, οτι τελικα αυτο που ηθελαν να μας κανουν το πετυχαν, ολοι αραχτοι στο καναπε, (σε μεγαλο αριθμο), με "καυστικα" και "καλα", σχολια και επι της ουσιας δυστηχως τιποτε.
    Ας ευχηθουμε οτι ποτε δεν ειναι αργα. Οσο για τη πολιτικη αλητια που μας κυβερνα μαζι με ολη τη συμμορια της λυμματολασπης, ελπιζω να εχουν, πολυ συντομα μαλιστα, αυτο που τους πρεπει.
    Ευχαριστω...

  16. S.R. avatar
    S.R. 16/11/2010 09:29:11

    Σε πιανει αηδια με τους ευνουχισμενους που εκπροσωπουσαν την παραταξη....Ο φοβος και η ανικανοτητα σε ολο τους το μεγαλειο.... Και μετα απορουμε που ο Καραμανλης φοβαται να μιλησει....Τι να πει ? Οτι φοβοταν να κυβερνησει? Και ο ιδιος πρωτος και καλυτερος, και η στρατια ανικανων (Ντορα, Παυλοπουλος κ.λ.π.) που ειχε μαζεψει γυρω του.... Αλλα "ομοιος ομοιω αει πελαζει".......

  17. Demetris avatar
    Demetris 16/11/2010 09:29:52

    Αγαπητε, (Α)θαναση, δεν ειναι μονο ο στρατηγος αν μιλησει, το θεμα ειναι να μιλησει αυτος και αλλοι πολοι που ηξεραν και ξερουν ολο το βρωμικο παρασκηνιο στο οποιο παιχτηκε η καταστροφη τησ Ελλαδος απο τη "μεταπολιτευση" και μετα.
    Ευχαριστω...

  18. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 16/11/2010 09:42:00

    Ετσι ειναι τα πραγματα στην βορεια χωρα της Αφρικης διστυχως,μια μικρη διορθωση μονο να κανω ο κ.Γραψας ειναι αξιωματικος των Τεθωρακισμενων και οχι των Καταδρομων και μαλιστα ειναι ο πρωτος Αρχηγος των ΕΔ που προερχεται απο τα Τεθωρακισμενα μετα την πτωση της Χουντας(το υψηλοτερο αξιωμα σε αξιωματικο τεθωρακισμενων τον ειχε ο Πατακος αν δεν κανω λαθος).

    Υγ.πρεπει να επαιξε και καποιο ρολο στη απομακρυνση του η περιεργη υποθεση της κλοπης στο σπιτι του........

  19. ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
    ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ 16/11/2010 09:44:00

    ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΗΚΕ ΤΟΣΟ. ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ ΤΩΝ ΣΟΥΛΤΑΝΩΝ Η ΑΡΧΟΥΣΑ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 16/11/2010 11:28:06

    Αν ο Καραμανλής, ως πρωθυπουργός, υπέκυψε στην αμοραλίστρια Υπουργό του, η ευθύνη είναι του Καραμανλή. Τελεία και παύλα.

    • S.R. avatar
      S.R. @ ΒΙΣ 16/11/2010 13:14:51

      Ναι, φιλε οπως απολυτα δικη του (του Καραμανλη) ευθυνη και ανικανοτητα ηταν ,οταν .η Αθηνα, να αφηνει τον φοβισμενο Παυλοπουλο, να δηλωνει το γελοιο οτι "η αστυνομια θα κρατησει παθητικη σταση".... Αθλια εικονα κυβερνησης που "ρετσινιασε" ολη την παραταξη......

      • S.R. avatar
        S.R. @ S.R. 16/11/2010 13:17:36

        Διορθωση <>

  21. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 16/11/2010 13:14:12

    Ελπίζω να μη γράψει πάλι κάποιος εναντίον του Μαρκεζίνη.

  22. Σπαρτιατης avatar
    Σπαρτιατης 16/11/2010 13:53:33

    Αρνουμε να συμμετεχω σε σχολιασμους ατομων που δηθεν πεφτουν απο τα συννεφα η εξεγειρονται εκ των υστερων για πραγματα που ειναι σε ολους μασ λιγο πολυ γνωστα δηλ. το πως ενργουσε αυτη η παραταξη διαχρονικα απο το 1945 και μετα για να μην επεκταθω χρονικα και πιο πισω.

    Π.χ:
    -Στρατηγε ιδου ο στρατος σας!!!
    -Ανηκωμεν εις την Δυση ...και τα παντελονια κατω!
    -Ποιος θα θυματε μετα απο 10 χρονια!!! κλπ. κλπ.

  23. nickname@taleftaiparchoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparchoun.gap 16/11/2010 14:30:20

    ας μας απαντήσει ο τότε υφυπουργός άμυνας και... τώρα 3ος στις περιφερειακές εκλογές στην Κρήτη , αν του το είχε απαιτήσει η ...κυρία του!

  24. NTINOS avatar
    NTINOS 16/11/2010 15:07:36

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΚΥΡΙΑ ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΟΓΟΔΟΤΗΣΕΙ ΕΝΩΠΙΟΝ ΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ.
    ΠΟΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΚΥΒΕΡΝΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.
    ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΡΑΤΟΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ...ΜΕ ΑΝΩΘΕΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΚΑΤΑΠΑΤΕΙ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ.

  25. GUS P avatar
    GUS P 16/11/2010 15:56:22

    Το ότι έκανε λάθη και μάλιστα μεγάλα στο εσωτερικό ο ΚΚ έιναι γεγονός. Ξέρω επίσης όμως, ότι ο ΚΚ είπε 2 όχι στους Αμερικανούς. Ένα κομψό στο Σχέδιο Αναν και ένα άκομψο στο Βουκουρέστι μπροστά στα μούτρα του Μπους. Επίσης γνωρίζουμε όλοι ότι προσπάθησε να κάνει σημαντικό ενεργειακό κόμβο την Ελλάδα σε συμφωνία με την Ρωσία σημαντικό εταίρο της νέας Παγκόσμιας οικονομικής Δύναμης της Κίνας. Το ότι δεν έγιναν πραγματικότητα τα σχεδιά του αναζητήστε αλλού τις αιτίες. Βέβαια σχετικά με τους Κινέζους αυτοί που ως αξιωματική αντιπολίτευση τους έφτυναν τώρα πάνε και τους γλύφουν.

  26. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 16/11/2010 22:45:19

    Τελικά το πατριωτικώς πρέττειν και το πατριωτικώς σκέπτεσθαι είναι βλάφτει την υγεία.

  27. Ara avatar
    Ara 17/11/2010 13:26:14

    Πρέπει να σταματήσουμε τις διαπιστώσεις - αναλύσεις -επίρριψη ευθυνών - και φαγομάρα μεταξύ μας κλπ φτάνει πιά
    Ηρθε η ώρα για δράση , καθώς τα "πολλα λόγια ειναι φτώχια" , ο "νοών νοείτω" αν θέλουμε να υπάρχουμε , αλλιώς μόκο.