#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/11/2010 01:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η ΝΔ έχασε την Θεσσαλονίκη



Η Θεσσαλονίκη χάθηκε για τριακόσια τόσα ψηφοδέλτια, ενώ έχει 4.700 άκυρα!

Η Θεσσαλονίκη χάθηκε επειδή:

Α) δεν πήγαν οι δεξιοί να ψηφίσουν επειδή υπήρχε η αίσθηση οτι ο Γκιουλέκας βγαινει...

Β) δεν έγινε η κινητοποίηση που έπρεπε για το δεύτερο γύρο απο βουλευτές, πολιτευτές, κόμμα

Γ) ο Γκιουλέκας δεν πήρε τους παλιούς συμβούλους που είχαν ατομικό στρατό ψηφοφόρων και τα περισσότερα ονόματα υποψηφίων ήταν ξανθές και καινούρια ονόματα. Εκοψε Καπετανόπουλο, Ζουρνά και Αθανάσαρο που θα κινητοποιούσαν στο δεύτερο γύρο τουλάχιστον μια χιλιάδα ανθρώπων ΜΕ ΤΟ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ, λόγω προσωπικών επαφών, χάρες κτλ

Δ) Δεν ανέβασε το Σαμαρά στο δεύτερο γύρο καθόλου στη Θεσσαλονίκη, να δει Παπαθεμελή και άλλους νεοδημοκράτες δυσαρεστημένους και να τους κινητοποιήσει.

Ε) έχω την αίσθηση οτι τα ντοράκια της πρώτης Κυριακής που ψήφισαν υποψήφιους δημοτικούς συμβούλους φίλους τους, τη δεύτερη μας γύρισαν την πλάτη και πήγαν ...απέναντι.

Ο Σαλονικιός

(φώτο: http://twitpic.com/30g9it)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/11/2010 01:21:28

    Πρέπει να σημειωθεί και το λάθος του Μητροπολίτη Άνθιμου να πει δημοσίως στο Μπουτάρη ότι "δεν θα επιτρέψει να εκλεγεί". Αυτός είναι, για μένα, ο βασικός λόγος που κινητοποίησε κόσμο ο Μπουτάρης υπέρ του.

    Θα μπορούσε να είχε πει ο Γκιουλέκας ότι π.χ. όσο άστοχες και να είναι οι επιθέσεις Μπουτάρη, δεν συμμερίζεται τις δηλώσεις Άνθιμου και υπερβαίνουν τον ποιμαντικό του ρόλο. Θα είχε βάλει τα πράγματα στη θέση τους και δεν θα άφηνε τον Μπουτάρη να αλωνίζει στην αριστερή ψήφο με αυτό το "επιχείρημα".

    • vardarskian avatar
      vardarskian @ Επώνυμος 15/11/2010 01:26:43

      κάποιος πρέπει να πει του Ανθιμου για τη γκριζα διαφήμιση...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Επώνυμος 15/11/2010 13:51:41

      Μηπως ο Γκιουλεκας ειναι κωλος και βρακι με τον Ανθιμο και στηριζοταν σε μεγαλο βαθμο απο αυτον για να εκλεγει?

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Επώνυμος 15/11/2010 15:43:25

      Άρχισαν τα όργανα.

      Μπουτάρης για ελληνική Μακεδονία και σπίτι Κεμάλ

      http://www.youtube.com/watch?v=8am4E7edWuQ

      «Δεν μπορώ εγώ να έχω έναν παπά να μου λέει "η Μακεδονία είναι ελληνική" [...] Αυτά δεν είναι λόγια αγάπης. Αυτά είναι λόγια μίσους.»

      «Ένας από τους στόχους τους δικούς μου είναι να φέρω στην πόλη 300.000 Τούρκους να προσκυνάνε το σπίτι του Κεμάλ [...] αρκεί να πιστεύουν αυτοί ό,τι αυτό είναι ένα προσκύνημά τους.»


      Λόγια μίσους το να μιλάει κάποιος στην ελληνικότητα της Μακεδονίας. Το περιβόητο «σπίτι του Κεμάλ» ΔΕΝ είναι σπίτι του Κεμάλ (γεννήθηκε σε χωριό εκτός Θεσσαλονίκης), αλλά δεν πειράζει, ας το πιστεύουν και να φανατίζονται οι Τούρκοι!

  2. Τριωρος avatar
    Τριωρος 15/11/2010 01:22:15

    μ***********κιες , κριμα. δεν καναμε τιποτα. μονο λεγαμε λεγαμε. ο κόσμος ειναι πασοκος, γουσταρει δντ. γουσταρει την Ελλαδα-εταιρεια(μπουρδέλο).

    Είμαστε λιγοι ποσοτικά. το θέμα είναι έχουμε ψυχή?

    Μαγια που ελεγε ο Μακρυγιαννης. Αλλα και αυτος θα λησμονηθει μαλλον

    • man8os avatar
      man8os @ Τριωρος 15/11/2010 02:30:11

      Αυτο θα το αποδειξουμε, εαν περασουμε σε ποιο δυναμικη αντιπολιτευση.

  3. Φαινότυπος avatar
    Φαινότυπος 15/11/2010 01:22:25

    Απλώς η Θεσσαλονίκη βαρέθηκε το νταβατζηλίκι του εθνοπατριωτισμού, όπως το μονοπωλούσε τόσο χρόνια ο γνωστός θίασος. Μπορεί να είναι και εθνική και πατριωτική χωρίς να χρειάζεται να λογοδοτεί στους εντόπιους εθνοφύλακες, ρασωμένους και μη.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Φαινότυπος 15/11/2010 01:24:12

      Καμία σχέση. Ο Μπουτάρης είναι φαιδρός και δεν τον ήθελαν ούτε οι του ΠΑΣΟΚ. Και ο Γκιουλέκας δεν έχει καμία σχέση με εθνοκάπηλους τύπου Ψωμιάδη κλπ. σε νοοτροπία, ήταν ένας πολύ σοβαρός υποψήφιος. Είναι πραγματικά κρίμα.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Φαινότυπος 15/11/2010 09:58:09

      Φαινότυπος ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ είναι.

      Και φταίει γι αυτό η πλήρης αδιαφορία της ΝΔ για μια πόλη που υποφέρει από "ιπτάμενα σκάνδαλα" και Πανίκες χρόοονια τώρα.
      Συν το ότι εμφανίστηκε ο Μπουτάρης με προτάσεις εδώ και μερικά χρόνια και τώρα τελευταίαπου άρχισε τις μλκς φάινεται τελικά ότι ο κόσμος ήθελε να τον βγάλει και το κανε.

      Απλά πράγματα.

      100% ήττα της ΝΔ.

    • oli avatar
      oli @ Φαινότυπος 15/11/2010 12:39:16

      Καιρια προσεγγιση.

    • lampros avatar
      lampros @ Φαινότυπος 15/11/2010 13:56:27

      Απλώς η Θεσσαλονίκη βαρέθηκε το νταβατζηλίκι του εθνοπατριωτισμού, όπως το μονοπωλούσε τόσο χρόνια ο γνωστός θίασος. Μπορεί να είναι και εθνική και πατριωτική χωρίς να χρειάζεται να λογοδοτεί στους εντόπιους εθνοφύλακες, ρασωμένους και μη.

      Για την ώρα είναι ΠΑΣΟΚική και αντιπατριωτική, και λογοδοτεί σε τρόϊκες και ματσωμένους χρηματιστηριακούς. Συγχαρητήρια...

      Μεγάλη επιτυχία όμως, αποφύγατε τον ...ρασωμένο.

  4. yiannos avatar
    yiannos 15/11/2010 01:24:25

    γουστάρω να χάνουν άτομα όπως αυτόν τον φλώρο.

    Σαμαρά γράφε, αυτός δεν τραβάει. Και στην επόμενη γραμμή σημείωσε "να οικοδομήσω μηχανισμό γιατί δεν υπάρχει"

    Αντωνάκη, επειδή σε ξέρω καλά, ούτε το ένα θα κάνεις ούτε το άλλο. Οπότε πες ευχαριστώ στον ΓΑΠ που δεν σε παίρνει εκλογές και έτσι θα κάτσεις 3-4 χρόνια πρόεδρος της ΝΔ.

    • Aris avatar
      Aris @ yiannos 15/11/2010 01:26:08

      Έχεις εμπάθεια με τον Γκιουλέκα, οπότε άστο...

      • vardarskian avatar
        vardarskian @ Aris 15/11/2010 01:29:06

        και με τον Σαμαρά επίσης...

  5. george avatar
    george 15/11/2010 01:25:09

    ψυχραιμια παιδια,στα επωμενα 100 χρονια θα ξαναγινει η ΝΔ κυβερνηση!!!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ george 15/11/2010 01:26:11

      Καμία σχέση και θα το δεις σε ένα-δυο μήνες από τώρα θα είναι η ΝΔ μπροστά στις δημοσκοπήσεις. Αλλά θα βοηθήσουν και οι ανατροπές του β΄ γύρου, διότι θα γίνουν καλό μάθημα για αρκετά πράγματα.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ george 15/11/2010 04:39:57

      Πας για νόμπελ πολιτικής διορατικότητας...γάτα είσαι. Μια που είσαι τόσο γάτα, για πες μας ποσο θα μειωθεί το εισόδημά σου τους επόμενους μήνες, με την έφοδο του παπανδρεϊκού ΔΝΤ στην Ελλάδα από αύριο; Στο περίπου πες...20% ; 30% ; 40% ; Την χρεωκοπία α λα "σοσιαλίστα" θα την γλιτώσουμε; Τι λες νομπελίστα;

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ george 15/11/2010 11:23:31

      Πόσες φορές θα γράψεις το ίδιο μήνυμα; θέλει η π***να να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει

    • occultist avatar
      occultist @ george 15/11/2010 21:53:14

      Φίλε μου, όταν ο Καραμανλής προκήρυξε πρόωρες εκλογές και είπε οτι θα καθηλώσει μισθούς-συντάξεις συν τα άλλα ήπια μέτρα για την οικονομία, όλοι σ΄αυτό το φόρουμ διαμαρτυρόμεθα, εγώ είχα προβλέψει οτι τα πράγματα είναι άσχημα και ο Καραμανλής την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για να μη υποστεί το κόστος των σκληρών μέτρων και να μπορεί να επανέλθει αργότερα ως σωτήρας όπως ακριβώς ο θείος του. Στο πρώτο μέρος δικαιώθηκα. Τα επόμενα χρόνια θα δείξουν για το δεύτερο. Στο θέμα μας τώρα: Το αποτέλεσμα 8-5 είναι το ευνοϊκότερο για τον Σαμαρά. Ενα αξιοπρεπέστατο αποτέλεσμα για μιά Ν.Δ που μόλις βγήκε από την εντατική. Γιατί εάν ήταν 5-8 θα ήταν υποχρεωμένος να ζητήσει εκλογές για αναντιστοιχία εκλογικού σώτατος και κυβέρνησης. Πιστεύει κανείς ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ότι ο Σαμαρας με τις παρούσες οικονομικές συνθήκες και το ανθρώπινο δυναμικό (βουλευτές) που κληρονόμησε και έχει αναγκαστικά πλάι του μπορεί να κυβερνήσει;;; Εάν κάποιος από εμάς ηταν στην θέση του Σαμαρά θα ζητούσε εκλογές με κίνδυνο να τις κερδίσει και να υποχρεωθεί να καθαρίσει εκείνος τον κόπρο που συσσώρευσαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις; Δεν νομίζω. Ο Σαμαρας θέλει χρόνο γιατί πρέπει πρώτα να καθαρίσει τον κόπρο του οίκου του και μετά την σαπίλα του πασοκ.

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 15/11/2010 01:26:44

    Παιδιά, έτσι είναι η πολιτική. Θα έπρεπε να είχαν καλύτερη στρατηγική. Το να χάνεις από τον Μπουτάρη είναι το λιγότερο "πολιτική αστοχία". Κρίμα για τον Γκιουλέκα τον περίμενα πιο έξυπνο.

    Δεν πειράζει πάμε για άλλα....

  7. o aneksartitos avatar
    o aneksartitos 15/11/2010 01:26:45

    Κρίμα για τη Θεσσαλονίκη...
    κρίμα για την αθήνα..
    τώρα με το δικαίωμα τον δημάρχων να δίνουν ψήφο στους λαθρομετανάστες, αντε γεια...

  8. Maya avatar
    Maya 15/11/2010 01:28:59

    Καλά το τι γιουσουφάκι και κακό έχει βγει απόψε στο ελληνικό ίντερνετ και τα σχόλιά του απλώς ΔΕΝ περιγράφεται.

  9. Τριωρος avatar
    Τριωρος 15/11/2010 01:31:08

    Με τέκνα κομματικά στο συνδυασμό χωρίς καριέρα και γνώσεις; Χωρίς στόχο; Σαν δεξιοί πρέπει να ντρεπόμαστε.

    8000000 μέλη είμαστε, δεν ειναι δυνατόν να μην μπορουμε να πάρουμε εστω τη Θεσσαλονίκη.

    Κρίμα...αλλά πάμε για αποεθνικοποιήση της Ελλάδας.

    We should speak in English from now on

  10. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 15/11/2010 01:31:14

    Η απάντηση είναι το Α και μόνο το Α. Δηλαδή ο εφησυχασμός.

    Το γ θα ίσχυε για τον πρώτο γύρο.
    Το ε είναι φθηνή δικαιολογία.
    Το β και το δ έγινε λόγω του α.

  11. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 15/11/2010 01:31:28

    Υπάρχουν και (τουλάχιστον) δύο άλλες αναγνώσεις:

    Δεν έχασε ο Γκιουλέκας, κέρδισε ο Μπουτάρης, κινητοποιώντας (πείθοντας) 5.700 περισσότερους ανθρώπους στον β' γύρο. Τους λόγους ελπίζω να τους καταλαβαίνετε, πολυ φοβάμαι ότι απλά δεν θέλετε
    Δεν μπορεί να είναι (πάντα) στραβός ο γυαλός (ή παραλιακή εν προκειμένω), μπορεί και η ΝΔ να αρμενίζει στραβά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Στάθης Δ 15/11/2010 01:46:12

      Σιγά τους παραπάνω ψήφους σε ολόκληρη τη Θεσσαλονίκη! Μόνον τους Συριζαίους και λοιπούς αριστερούς να βάλεις που εκνευρίστηκαν με τον Άνθιμο, τους έπιασε τους 5.000 επιπλέον.

      Βασικά, τον Μπουτάρη τον έβγαλε ο Άνθιμος. Αυτή είναι η πραγματικότητα.

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ Επώνυμος 15/11/2010 10:06:38

        ... και τον Άνθιμο ποιός τον έκανε μάγκα;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Επώνυμος 15/11/2010 12:17:43

        Ο Ανθιμος έχει ακόμα 2 μήνες καιρό να επιβεβαιωθεί η προφητεία του:
        "Οσο ζω εγώ, εσύ δεν θα δεις δημαρχία".
        Ο νέος δήμαρχος αναλαμβάνει την 1η Ιανουαρίου.
        Λέτε μέχρι τότε ένας από τους δύο....;;;

        • irida avatar
          irida @ ΒΙΣ 15/11/2010 13:25:52

          χαχαχχαχαα καλό!!!

  12. Τζώννη Μπη Γκουντ avatar
    Τζώννη Μπη Γκουντ 15/11/2010 01:34:02

    Ο Γκιουλέκας ζήτησε επανακαταμέτρηση. Έχασε για 300 ψήφους με περίπου 5000 άκυρα.

  13. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/11/2010 01:48:28

    Ο Γκιουλέκας δεν ήταν επαρκής, αλλά και ποιος θα ήταν;
    Οι αξιόλογοι άνθρωποι έχουν κόψει πέρα από την πολιτική.
    Το να ζητάμε ουτοπικές λύσεις επί υπαρκτής πραγματικότητας δεν είναι το πιο ώριμο.

    Από την άλλη, όταν ένα κόμμα εξουσίας δεν ελέγχει τον πρόεδρο της νεολαίας του, που παίζει παιγνιδάκια για τους φίλους του, δεν είναι σοβαρό.
    Το ΚΚΕ διέγραψε ΟΛΗ τη νεολαία του το 1991. Και ξεκίνησε από την αρχή.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Προφήτης 15/11/2010 01:53:14

      Πολύ κεντρικό ζήτημα εκείνο της νεολαίας...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Προφήτης 15/11/2010 14:25:00

      Ο γκιουλεκας ειχε παραδωσει απο καιρο την υποψηφιοτητα του στην νεολαια!

      Αυτη εκοβε αυτη εραβε!

      Οταν βλεπεις φοιτητοπατερες με τα ποδια επανω στο γραφειο και πιτσιρικια να κουβαλανε καφεδες και μπουγατσες για να φαει ο αφεντης τοτε τι μπορεις να περιμενεις?

      Η παραπανω σκηνη ηταν πολυ συνηθισμενη στα εκλογικα κεντρα των υποψηφιων!

  14. Απόστολος avatar
    Απόστολος 15/11/2010 02:04:37

    Ας τα πάρουμε από την αρχή.

    Καταρχάς αυτός που ευθύνεται λιγότερο για το αποτέλεσμα είναι ο ίδιος ο Γκιουλέκας. Ήταν πραγματικά κρίμα γι αυτόν να υποστεί μια τέτοια ήττα. Δεν του άξιζε

    Η βασική αιτία της ήττας έχει όνομα. Είναι ο Παπαγεωργόπουλος με όλο το σύστημά του και την άθλια δίοικησή του όλα αυτά τα χρόνια. Δημιούργησε το πιο σιχαμένο μπλοκ ανθρώπων και πολιτικών στην πόλη, τέτοιο που θα ήταν ικανό αν ξαναδιεκδικούσε τον Δήμο να έκανε και νεκρούς νεοδημοκράτες να σηκωθούν και να ψηφίσουν τον Μπουτάρη....

    Σίγουρα τεράστιο ρόλο έπαιξε η κινητοποίηση κι η συσπείρωση που πραγματοποίησε ο Βενιζέλος το ΠΑΣΟΚ κι ο Μπουτάρης την τελευταία εβδομάδα στην πόλη. Στην αντίπερα όχθη τίποτα τέτοιο δεν συνέβη και μάλιστα όπως σωστά αναφέρεις υπήρξε και μία επανάπαυση. Ίσως όχι από τα κεντρικά στελέχη του συνδυασμού αλλά κυρίως από τους πιο μικρούς περιφερειακούς κορμούς που έχουν απο 50-150 ψήφους. Αυτοί ίσως δεν μπήκαν ξανά στην διαδικασία να κινητοποιήσουν τον κόσμο τους. Αυτό πιστεύω ότι ήταν και το κεντρικό στρατηγικό λάθος. Αντί να χρησιμοποιηθεί η σαφής διαφορά του πρώτου γύρου ωστε να δημιουργηθεί αισιοδοξια, δημιουργήθηκε επανάπαυση.

    Όσο για την ακατανόμαστη, είναι απολύτως γνωστό ότι στήριξε εξαρχής τον Μπουτάρη με όλες της εν Θεσσαλονίκη δυνάμεις της. Αυτό που λες για μερικούς που μπορεί να στηρίξαν φιλαράκια τους στο πρώτο γύρο και στον δεύτερο ακολούθησαν την γραμμή του νέου μεσσιακού κόμματος δεν το γνωρίζω αλλά δεν φαίνεται απίθανο.

    Ίσως κι ο Σαμαράς ο ίδιος να υπερασχολήθηκε με τον Κικίλια και την Πελοπόννησο κι άφησε την Μακεδονία στα "σίγουρα χέρια".... Διαρκές λάθος κάποιων να γράφουν στα @@ τους την Β. Ελλάδα που είναι η πηγή της δύναμής τους.

    Αν ο Αθανάσαρος πχ έπρεπε να είναι στο ψηφοδέλτιο για να στηρίξει τον Γκιουλέκα έχω ακομα έναν λόγο να ισχυρίζομαι ότι ειναι ενας αρχιμαλάκας και μισός. Όπως κι οι υπόλοιποι... Δεν θα λησμονήσω να αναφέρω βέβαια ότι ο Γκιουλέκας -που πολύ καλά έκανε κι ανανέωσε το ψηφοδέλτιο- διάλεξε και μερικούς υποψηφίους που δεν πήγαν να ψηφισουν ούτε οι ίδιοι... Τί να λέμε τώρα...

    Φυσικά ο Μπουτάρης βρήκε σύμμαχο και τον Άνθιμο ο οποίος έκανε βλακεία ολκής την οποία στην συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το σύστημα με τον καλύτερο τρόπο.

    Τα θερμότερα συγχαρητήρια πάντως αξίζουν στους λεγόμενους παραδοσιακούς, δεξιούς κτλ ψηφοφόρους που προτίμησαν την ελιτίστικη συμπεριφορά της εξυπναδοβλακείας του καναπέ. Ας απολαύσουν τώρα τον δήμαρχο της καρδιάς του. Θέλετε παρακάλια για να ψηφίσετε κάτι πραγματικά καλό κι αξιόλογο;; Εεε ραντεβού τώρα στην λεωφόρο Κεμάλ για κανένα καφεδάκι...

    • blue nile avatar
      blue nile @ Απόστολος 15/11/2010 03:04:23

      Σωστός

      • petros avatar
        petros @ blue nile 15/11/2010 03:26:09

        Αλήθεια, όσοι από το λεγόμενο πατριωτικό χώρο προπαγάνδιζαν την αποχή, το λευκό ή το άκυρο, μπορούν να μας πουν τι θα κάνουν τώρα που η προπαγάνδα της κλίκας Ρεπούση -Δραγώνα θα εξέρχεται από τους δύο κεντρικούς δήμους της χώρας ;

        Κύριοι, είστε εκτεθειμένοι, γιατί το σύστημα ΠΑΣΟΚ και τα δεκανίκια του, παρουσίασαν τα σημερινά αποτελέσματα ώς έγκριση του μνημονίου και των νέων σκληρών μέτρων. Τι λέτε σήμερα το βράδυ ; Πήρε, ένα "σκληρό μάθημα" το ΔΝΤ και το σύστημα ; Γιατί χαμογελούσαν όλοι ;;;

    • διερωτώμαι avatar
      διερωτώμαι @ Απόστολος 15/11/2010 13:54:41

      Αντικειμενικότατη και ορθότατη προσέγγιση! Άραγε όσοι γράφουν από την πλευρά των "νικητών", γιατί δεν αναφέρονται στα σκάνδαλα και τα πραγματικά προβλήματα της πόλης;

  15. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 15/11/2010 02:06:08

    Όλα τα κάστρα πέφτουν από μέσα..

  16. Κερατσινιώτης avatar
    Κερατσινιώτης 15/11/2010 02:07:58

    Τόσα χρόνια οι Ν.Δ.τες την έφτιαξαν τη Θεσσαλονίκη, οπότε τώρα στενοχωριούνται που την έχασαν...Ε, ρε ματσούκι που χρειάζεται...

  17. Επιτέλους avatar
    Επιτέλους 15/11/2010 02:09:49

    Είμαι αναγνώστης του site και δεν ανήκω σε κάποιο κόμμα.Ο Γκιουλέκας έχασε
    στη πόλη μου γιατί απλά ο κόσμος,με τη μικρή αυτή πλειοψηφεία που θάπρεπε
    νάναι μεγαλύτερη,καταδίκασε την σημερινή διοίκηση και παράταξη για την
    τρύπα των 100εκ ευρώ πλάς που υπάρχει στον Δήμο.Απλα.

  18. Kostas avatar
    Kostas 15/11/2010 02:12:06

    Τα πράγματα είναι απλά. Η ΝΔ έχασε την Θεσσαλονίκη γιατί εδώ και 20 χρόνια έβγαζε άχρηστους δημάρχους, με αποτέλεσμα ακόμη και οι μπλε Θεσσαλονικής να εξοργιστούν με την ανικανότητά τους. Τι να θυμηθεί κανείς; Κούβελα, Κοσμόπουλο, Παπαγεωργόπουλο. Όλοι οι σοβαροί δεξιοί που σέβονται τον ευατόν τους απλά δεν πήγαν να ψηφίσουν. Δεν μπορεί τόσα χρόνια να διοικείς ένα δήμο, να είσαι κυβέρνηση για 5,5 χρόνια και η Θεσσαλονίκη να πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο και να περιμένεις να ξαναβγείς. Απλά πράγματα.

    Και το κακό συνεχίζεται. Βλέπε Ψωμιάδης. Αλήθεια η ΝΔ δεν είχε ένα πιο σοβαρό υποψήφιο να κατεβάσει στην Κεντρ. Μακεδονία; Δεν μας λυπάται επιτέλους καθόλου; Αυτός ο άνθρωπος τώρα θα διαχειριστεί > 2 δισ. ευρώ (τα τελευταία αναπτυξιακά κεφάλαια για την περιοχή -γιατί μην περιμένετε 5 ο Κοινοτικό Πλαίσιο Στήριξης μετά το ΕΣΠΑ);

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ Kostas 15/11/2010 03:11:34

      Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα, επιτέλους ας δούμε τα στραβά μας αντί να ρίχνουμε τις ευθύνες στους "ελιτίστες του καναπέ" δεξιούς που απείχαν. Πολοί από αυτούς όχι μόνο δεν θα ενοχληθούν απο την εκλογή του Μπουτάρη αλλά πήγαν και τον ψήφισαν κιόλας... Η αγανάκτηση για την έως τώρα κατάσταση στο Δήμο, έβγαλε τον Μπουτάρη και αδίκησε τον Γκιουλέκα. Η ΝΔ θα κατατρέχεται για πολύ ακόμη απο το παρελθόν της, αν δεν δείξει με πειστικό τρόπο ότι αλλάζει ουσιαστικά και όχι μόνο στην βιτρίνα.

  19. petros avatar
    petros 15/11/2010 02:18:20

    Συγγνώμη, αλλά δύο ή τρεις της Ντόρας συμμετείχαν στο ψηφοδέλτιο Μπουτάρη και κινητοποίησαν έναν ικανό αριθμό υπέρ του. Ονόματα θα βρείτε στην αναζήτηση, ποιοι συμμετείχαν σε εκδηλώσεις, στα ψηφοδέλτια ή θα τους δείτε στη παρουσίαση του αποκόμματος της Ντόρας. Αυτοί παρέδωσαν τη Θεσσαλονίκη για χέρια του "πολυπολιτισμικού" Μπουτάρη. Εμένα με ενοχλεί ότι πρόδωσαν, χάριν προσωπικών και κομματικών συμφερόντων, τις αγωνίες του άνεργου, του πολύτεκνου, του νέου που δεν θα βρίσκει δουλειά, του μισθωτού, του συνταξιούχου. Βέβαια, τεράστια ευθύνη έχουν και αυτοί, που δεν συμμετείχαν και άφησαν το παιχνίδι στα χέρια του κομματικού μηχανισμού του ΠΑΣΟΚ και των ψευτοαριστερών της Δημοκρατικής Αριστεράς και των Οικολόγων Πράσινων, που ξεπούλησαν τους εργαζομένους. Καλά να πάθουμε.
    Φυσικά κακό έκανε η παρέμβαση του ΛΑΟΣ κατά Μπουτάρη και Μπόλαρη, που ξύπνησε τα αντιδεξιά σύνδρομα των αριστερών και έπεσαν πάλι στη παγίδα και από αύριο θα το πληρώνουν ΧΡΥΣΑ, όπως και η παρέμβαση του Άνθιμου που έπεσε στη παγίδα του εκλογικού επιτελείου του Μπουτάρη,που ήθελε να ξεσηκώσει άλλα σύνδρομα, έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση των ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ με τη γνωστή τους κόντρα με τον Άνθιμο. Αλλά οι νέοι που ψήφισαν Μπουτάρη και Μπόλαρη, αύριο θα μοιρολογάνε μπροστά στις χαμένες θέσεις εργασίες. Και τότε δεν θα κάνουν πλάκα με τα αστεία των ΡΑΔΙΟ ΑΡΒΥΛΑ, όπως και με τη σωστή προπαγάνδα μέσω των Athens Voice και Lifo που έκριναν το παιχνίδι στην Αθήνα, στους νέους. Αλλά η Ρηγίλλης κοιμάται ... Καληνύχτα και Καλό κουράγιο για όλους μας, γιατί έρχεται η Τρόικα.

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ petros 15/11/2010 14:20:22

      Η νεολαια της Ν.Δ. που αποτελει συγχρονο δουλεμποριο ειναι καλυτερη?

      Μοιραζαν φυλλαδια υποψηφιων που ουτε ηξεραν καν ποιοι ειναι!

      Μονο κοριτσια δεν εβγαλαν στο κλαρι για να μαζεψουν ψηφους!

      *Για το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος!

  20. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 15/11/2010 02:21:30

    Όλοι εσείς οι προοδευτικοί του τσίρκου που βγάλατε δήμαρχο τον Μπουτάρη και νικήσατε τον Άνθιμο και τις σκοτεινές ντεμεκ δυνάμεις,για κοιτάξτε στο βίντεο των δηλώσεων του εκπορθητή της Θεσσαλονίκης,μια φιγούρα ακριβώς πίσω του.Είναι ο Πολυζωγόπουλος,ο ανεπάγγελτος εργατοπατέρας που εκφράζει το βαθύ πασοκ και τη γλίτσα του συνδικαλισμού.Μάλλον θα μυρίστηκε φαί και όρμησε.Με αυτούς θα διοικήσει ο Μπουτάρης;Μπράβο,συγχαρητήρια,η γλίτσα γουστάρει δήμαρχο Μπουτάρη

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 15/11/2010 10:06:25

      Ιάκωβε αυτά παθαίνεις φίλε όταν η ντεμέκ παράταξη των νοικοκυρέων σε γράφει στα π*π*ρια της χρόνια τώρα και όταν σαν κοινωνία "σέρνεσαι" (αναγκαστικά) από την ουρά του Άνθιμου και του κάθε ματαιόδοξου πολιτικάντη.

      Αυτά παθαίνεις όταν η "παράταξη" που θα πρεπε να σε προσέχει σαν κόρη οφθαλμού ασχολείται με πολιτικάντικες σαχλαμπούχλες και "ήπια αντιπολίτευση".

      Φάε τώρα Μπουτάρη με Πανίκα παρέα...!

      Χαχαχαχαχα...ε ρε γέλια σε λέω.

      • loretta avatar
        loretta @ tsilivithras 15/11/2010 19:47:25

        ισως το μονο καλο που θα κανει ο μπαρμπαγιαννης ειναι να βαλει το κοπροσκυλα (το μεγαλυτερο ποσοστο στο δημο ειναι) να δουλεψουν τα μισθα τους....καλως η κακως ο μπαρμπαγιαννης ειναι σκληρος τεχνοκρατης....και ως εργοδοτης....δεν μασαει μια.

        δεν χαιρομαι καθολου που χασαμε το δημο.....αλλα ενα γερο χαστουκι ισως συνεφερει ολους αυτους του φαρδοκωλους δεξιους της θεσσαλονικης που θεωρουν δεδομενα ορισμενα πραγματα....πολυ απλα αν ηταν λιγο αγωνιστες....εδω και χρονια παψαν να ειναι.

  21. Kostas D avatar
    Kostas D 15/11/2010 02:24:36

    Παιδιά κάθομαι και διαβάζω τώρα τις αναρτήσεις και σκέφτομαι, για όνομα Θεού, καθόμαστε κι αναλύουμε το τι ελαττωμα είχε ο Α η Β γαλάζιος υποψήφιος.... Το Μνημόνιο/ Τροικα... δε μας αφορά καθόλου...???? Που από αυριο θα δουμε κι άλλες συνέπειες?? Δηλαδή η αντιμνημονιακή πολιτικη τους ΔΕΝ ήταν κίνητρο για τον κοσμο... Σε άλλη χώρα ζούνε? ΔΕ θα τους επηρρεάσει???? Αυτό μας καίει πρωτίστως, από αύριο κιόλας.. Που έρχονται κι άλλα μέτρα με ευθύνη όσων απείχαν η ψηφισαν τα τσιράκια του μνημονιου/πασοκους....
    Πολύ χάρηκα που ο Μπουτάρης ευχαρίστησε τη Ντόρα..... Ετσι να πέφτουν οι μάσκες.. επιτέλους!!!!!
    (Μην κάθονται μερικοί και γενικολογουνε΄με αοριστίες )

  22. ΚΩΣΤΑς avatar
    ΚΩΣΤΑς 15/11/2010 02:34:38

    Το "ελαφρύ" στύλ του Μπουτάρη ,έναντι του "κουμπομένου" Γκιουλέκα,το "ωχ αφελφέ δεν βαριέσαι" η ανετοσύνη του , το κάτι απ¨ όλα, και άλλα, κέντρισαν το ενδιαφέρον του αναποφάσιστου,του αδιάφορου,ΕΝΑΝΤΙ στα golden girls and boys,του ακριβού life style ,του Γκιουλέκα,κάτι που απεχθάνεται ο Σαμαράς.

  23. DIMSAV avatar
    DIMSAV 15/11/2010 02:35:51

    Απο που εισαι κλωναρακι απ'εκεινο το δενδρακι ετσι κα μπακογιαννη??συνεχιζουμε την παραδοση της αποστασιας??μη τυχων και λειψει απο το εθνος ο εφιαλτης.

  24. Κώστας avatar
    Κώστας 15/11/2010 02:50:16

    Kρίμα για τη Θεσσαλονίκη.
    Ο σκουλαρικάς Μπουτάρης δεν της αξίζει...
    Συμπεράσματα:
    -η Ντόρα είναι η μεγαλύτερη πέμπτη φάλαγγα της Κεντροδεξιάς. Θέλει ανοιχτή πολτική καταγγελία, διότι η στήριξή της στον Μπουτάρη είναι μαχαιριά στην καρδιά της Κεντροδεξιάς.
    -χρειάζεται η πιο πλατειά διαφώτιση. Είμαι πεπεισμένος πως μεγάλο τμήμα της αποχής οφείλεται σε απολιτίκ,εξυπνακίστικες και τάχα υπεράνω στάσεις "όλοι ίδιοι είναι". Ναι ε; Ίδιοι όλοι; Φάτε Μπουτάρη τώρα κεντροδεξιοί της Θεσσαλονίκης για να μάθετε να μην κάθεστε στον καναπέ και όταν θα αρχίσει την αποδόμηση και τις μετονομασίες δρόμων σε Κεμάλ Ατατούρκ, πρώτα τον εαυτό σας να θεωρήσετε υπέυθυνο για το μαγάρισμα της Θεσσαλονίκης.
    -ο Καρατζαφέρης, ως γνήσιος προβοκάτορας, με εμπρηστικές δηλώσεις συσπείρωσε όλη την μεταλλαγμένη "αριστερά" υπέρ του Μπουτάρη. Ορθά επισημαίνεται σε άλλη ανάρτηση το ύποπτο του ρόλου του. Τα αντανακλαστικά της ΝΔ θέλουν γρασάρισμα.

  25. blue nile avatar
    blue nile 15/11/2010 03:10:31

    Αγαπητέ Σαλονικιέ.

    Μια ώρα πριν σε γνωστό μπαράκι του κέντρου μπεκροπίναν τρισευτυχισμένοι για την επιτυχία του Μπουτάρη κάποιοι σεσημασμένοι οπαδοί της Ντόρας. Δεν πίστευα στα μάτια μου, κατέβηκα για λίγο να πάρω κάτι από το περίπτερο και τους πετυχαίνω φάτσα κάρτα.

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ blue nile 15/11/2010 04:46:09

      Καλά τους χαρακτήρισες σεσημασμένους. Γύρευε ποσα έχουν αρπάξει οι οπαδοί της Siemens. Και ποσα ονειρεύονται ακόμη...

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ blue nile 15/11/2010 14:17:13

      Οπως και καποιοι νεολαιοι γιορταζαν την εκλογη των κολλητων τους σε θεσεις δημοτικων συμβουλων!

      Κατα τα αλλα στα @@ τους!Χεστηκαν για το κομμα!

  26. sakis avatar
    sakis 15/11/2010 05:05:14

    Καλά θα τρελαθούμε; Άκουγα στην τηλεόραση ψευτοαριστερούς να λένε 'οτι η νίκη των μόλις 300 ψήφων του Μπουτάρη αποτελεί νίκη της δημοκρατίας ενάντια στις ακροδεξιές επιθέσεις που δεχόταν αυτός ο μέγας ''δημοκράτης΄΄ και άλλες τέτοιες αρλούμπες.Δηλαδή ο νομός Θεσσαλονίκης με πληθυσμό άνω του 1.000.000 ανθρώπων όπου ο Δήμος Θεσσαλονικης αποτελεί το 37% του πληθυσμού του νομού και στον οποίο είναι 277.000 εγεγγραμένοι από τους οποίους ψήφισαν οι 114.000 άνθρωποι δηλαδή λιγότεροι από τους μισούς και από αυτούς οι 52.000 ψήφισαν Μπουτάρη με οριακή διαφορά 300 ψήφων από τον Γκιουλέκα δηλαδή όσα τα παιδιά ενός γυμνασίου δηλαδή το 5% του πληθυσμού του νομού και το 12% του δήμου θεσσαλονίκης έστειλαν δήθεν μήνυμα στις ακροδεξιές επιθέσεις που δεχόταν ο κακόμοιρος Μπουτάρης αλλά ο ψωμιάδης που έχει τους οκταπλάσιους ψήφους από τον Μπουτάρη και τον έχουν ψηφίσει πολύ περισσότεροι θεσσαλονικείς απότον Μπουτάρη και ο οποίος συμφωνεί ιδεολογικά σε πάρα πολλα΄σημεία με τον Ανθιμο κατηγορώντας τον μάλιστα οι ψευτοπροοδευτικοί για ρατσισμό και εθνικισμό εκεί δεν βγήκαν να πούνε ότι νίκησε ο ψωμιάδης τις ακροαριστερές επιθέσεις από τους εθνοφοβικούς,εθνομηδενιστές της αριστεράς αλλά έκαναν την πάπια ενώ με τον Μπουτάρη με αυτήν την οριακή νίκη πάνε να μας περάσουν ότι οι θεσσαλονικείς έστειλαν δήθεν μήνυμα στην ''ακροδεξιά'' μόνο και μόνο επειδή πήρε 50.000 ψήφους σε ολόκληρη Θεσσαλονικη δηλαδή λίγους περισσότερους ψήφους από αυτούς που πήρε ο Ψινάκης στην Αθήνα θα τρελαθούμε τελείως.

  27. Winston avatar
    Winston 15/11/2010 07:52:17

    Σε όλη την Ελλάδα ο ''μηχανισμός'' της Ντόρας έριξε ΠΑΣΟΚ....πρώην μέλη της Κεντρικής Επιτροπής ΟΝΝΕΔ το λένε ξεκάθαρα...στόχος τους να κοντύνουν το Σαμαρά και να εκδικηθούν το '93....τα ίδια που έκανε και ο Σουφλιάς στη Λάρισα το '96.....ΠΑΣΟΚΑΡΑ ρίχνανε και τότε οι Σαρακατσαναίοι...μην τρέφετε αυταπάτες για την οικογένεια Μητσοτάκη και τους συν αυτώ....ποτέ δεν πρόκειται να είναι σε μια Ν.Δ με το Σαμαρά αρχηγό......ποτέ τους δεν ήταν δεξιοί βασικά.........''παράσιτα'' μια ζωή.......ΟΦΑ..κοινώς όπου φυσάει ο άνεμος....

  28. Dorian avatar
    Dorian 15/11/2010 08:44:17

    Den ftei o Samaras epidi psifizonte apo tous anegefalous kai prodotes ti patridas aristerous, oi Boutarides kai Kaminides. Aftoi eimaste kai exoume ton Jeffrey pou mas aksizi. Telika i dmokratia den tairiazi se ollous ama den exi kai to analogo mialo na psifizi me sofa kritiria. I protevousa tis Makedonias psifise ton filo-Skopiano, ipoostirizomenos apo ton Ouranio Tokso, Boutari. psifisane ton anthropo-fan tou Kemal Ataturk pou theli kai dromo sto onoma tou.
    tin Athina psifise ton arxitektona tou lathro-nomo Kamini, pou pistevi prepi na dinonte Ellinikes ithagenies stous lathro kai na tous filoksenoune se Athinaika megara.
    Den xriazotane kanenas Samaras na pithi ton Ellina gia ta aftonoita, oti Boutaris kai Kaminis einai i xeiroteres epiloges, arage ftei o anegefalos laos.

  29. th.pr avatar
    th.pr 15/11/2010 09:53:24

    Δε πειραζει μαγκες.
    Τωρα ολοι μαζι-και ο Ανθιμος εννοειται-μπανανα......

  30. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 15/11/2010 10:00:23

    Ιδού ο λόγος μαζί με τον χέρι χέρι.

    http://www.agelioforos.gr/files/FOTO_ENTYPON/2010/09/15/2010091501441-preview.jpg

  31. mv avatar
    mv 15/11/2010 10:24:11

    Αν και πιστεύω και στηρίζω τον Σαμαρά, εντούτοις αναγκάστηκα να ρίξω άκυρο, αφού δεν μπορώ να ψηφίσω Ψωμιάδη για προφανείς λόγους ύφους/αισθητικής/κουλτούρας.
    Ελπίζω την επόμενη φορά να κάνει καλύτερη επιλογή για την υπερνομαρχία.

    • lampros avatar
      lampros @ mv 15/11/2010 14:20:20

      Μπράβο. Φάε τώρα κουλτούρα και αισθητική τρόικας...

  32. sirof avatar
    sirof 15/11/2010 10:37:54

    Ρε παιδιά, τα πράγματα είναι απλά. Όχι μόνο όσων αφορά τη Θεσ/νίκη, αλλά και ολόκληρη την επικράτεια, το σύνολο των ψηφοφόρων που "γέρνουν" προς τα αριστερά είναι γύρω στο 55%, ενώ αυτοί που ρέπουν προς τα δεξιά είναι μάξιμουμ 45%. Αυτό πρέπει να είναι το βασικό αξίωμα για οποιαδήποτε εκτίμηση επί των εκλογικών αποτελεσμάτων.

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ sirof 15/11/2010 10:58:10

      Ναι αλλά εδώ και χρόνια οι ΚΚΕδες δεν πάνε με το ΠΑΣΟΚ όπως παλιά γι΄αυτό είχαν ανατραπεί οι ισορροπίες.

  33. nina avatar
    nina 15/11/2010 11:11:32

    Μη λέτε βλακείες. όσοι ήταν της Ντόρας ψήφισαν Μπουτάρη απ την πρώτη Κυριακή γιατί έπρεπε να βοηθηθούν οι δικοί της. όσοι δεν πήγαν να ψηφίσουν δεν πήγαν γιατί δεν έχουν πεισθεί 1.για την αντίθεση της ΝΔ στο μνημόνιοκαι 2.για τη διάθεση κάθαρσης στο εσωτερικό της. όλοι αυτοί είτε είναι είτε δεν είναι νεοδημοκράτες δεν είδαν καμμιά διαφορά ΝΔ- Πασοκ και μείναν σπίτι τους. έτσι απλά.

  34. headbangers balls avatar
    headbangers balls 15/11/2010 11:26:32

    ανθιμε τράβα για τεχεράνη μεριά. πλήρωνε κανά φόρο και μετά μίλα

  35. headbangers balls avatar
    headbangers balls 15/11/2010 11:27:53

    200.000 στοίχισαν τα επιπλα για το γραφείο του παπαγεωργόπουλου και περίμενε ο γκιουλέκας να βγει δήμαρχος

  36. Kostis avatar
    Kostis 15/11/2010 13:07:23

    Η Θεσσαλονίκη αποδοκίμασε το κεντροδεξιό καθεστώς που την ταλάνιζε 24 χρόνια. Αποδοκίμασε τα "γαλάζια παιδιά" της ΟΝΝΕΔ που ψηφίζουν ότι είναι γαλάζιο μονοκούκι, χωρίς να αναρωτηθούν αν αυτό είναι καλό για την πόλη τους... Απλά κάνουν ότι λέει το κόμμα!

    Έστω και με 419 ψήφους, η νίκη είναι νίκη!

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Kostis 15/11/2010 14:11:25

      Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα!

      Στην μαχη μεταξυ χαζοπροοδευτικης νεολαιας μπουταρη εναντιον νεολαιας δουλων ΔΑΠ-ΟΝΝΕΔ που σκυβουν το κεφαλι και λενε yes master σε καθε ρεμαλι φοιτητοπατερα νικησαν οι πρωτοι!

  37. trikeliwtis avatar
    trikeliwtis 15/11/2010 13:10:26

    Ό,τι έγινε ...έγινε. Θα πρέπει να εντοπιστούν οι αδυναμίες και τα λάθη της νεοδημοκρατικής παράταξης. Εκείνο που φταίει είναι περισσότερο είναι η χαλαρή ιδεολογική συνείδηση των ν.δ. από αυτή της αριστεράς και του ΠΑΣΟΚ.
    Επίσης θα πρέπει να χαθούν τα τζάκια με τους κολλητούς και τους βολεψάκηδες ν.δ. που όταν βολευτούν σε μια θεσούλα, την επόμενη μέρα ξεχνούν και αδιαφορούν. Τέλος, θέλουμε περισσότερη σοβαρότητα από την ηγεσία και να πολεμηθεί το νέο μητσοτακικό "μαγαζί", παράρτημα της ΖΙΜΕΝΣ, που ετοιμάζει η Ντόρα!!!

  38. Επαγρυπνών avatar
    Επαγρυπνών 15/11/2010 13:50:17

    Ο γκιουλεκας εχασε γιατι απλα παρεδωσε την υποψηφιοτητα του σε ΔΑΠ-ΟΝΝΕΔ!

    Αυτος ηταν απλα ενας παρατηρητης.Αλλοι εκαναν κουμαντο οι οποιοι αφου εβγαλαν δημοτικους συμβουλους τα δικα τους παιδια στον πρωτο γυρο σχολασανε!

    Το ψηφοδελτιο που εφτιαξαν ηταν καταπτυστο.

    Βαρωνοι,κομματοσκυλα,γαλαζοαιματοι γιοι και κορες,φοιτητοπατερες της ΔΑΠ βουτηγμενοι στην λαμογια,τρωκτικα,κρατικοδιαιτοι της TV100,καιροσκοποι μικροεπιχειρηματιες,ξεκωλα,αδελφια,μανες,γκομενες και παει λεγοντας!

    Και οταν καποιος του ελεγε ''που πας ρε κωστα με αυτους?'' Τοτε αυτος απαντουσε πως ''ειναι και αυτοι στο παιχνιδι!''

    Τα πιτσιρικια της ΔΑΠ ειχαν μετατραπει σε δουλους για να βγουν οι εκλεκτοι της νεολαιας ωστε στο τελος να κανουν την επανασταση τους και να μην πανε να ψηφισουν στον δευτερο γυρο η να ριξουν ακυρο-λευκο.

    Απαιτησεις υποψηφιων!

    Θελω 3 γκομεναρες με μινι να καθονται διπλα μου οταν μιλαω,Θελω να φερετε απο την σχολη σας τουλαχιστον 40 ατομα γιατι αλλιως...Θελω 2-3 φοιτηταρια για φυλλαδια μεσα στην βροχη και χεστηκα που θα τους βρειτε,θελω θελω θελω...

    Το ειχε πει και ο Ελευθεριος Βενιζελος

    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΟΙ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥΝ ΔΟΥΛΟΥΣ!!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Επαγρυπνών 15/11/2010 14:56:41

      Έτσι ή σχεδόν έτσι δεν ήταν πάντα; Αυτός όμως είναι ο λόγος που έχασε;

      • Επαγρυπνών avatar
        Επαγρυπνών @ Kώστας Θ. 15/11/2010 15:14:13

        Εαν κερδιζε τις εκλογες ο γκιουλεκας πρωτον θα ηταν υποχειριο καποιων κομματικων ρεμαλιων και δευτερον θα γκρεμιζοταν απο τα σκανδαλα μεσα στον πρωτο χρονο!

        Μηπως καποιοι νεολαιοι που εχουν καφετεριες και μπαρ ειχαν σιγουρεψει οτι δεν θα τους εγραφε η δημοτικη αστυνομια για τραπεζοκαθισματα και καπνισμα?

        Μηπως καποιοι υποψηφιοι ειχαν ταξει εκατονταδες θεσεις συμβασιουχων στον δημο?

        Οι δημοσιογραφοι τα ξερουν ολα αυτα και απλα θα περιμεναν την χρυση ευκαιρια!

        Το ολο επιχειρημα ηταν θνησιγενες!

        Απο εκει και περα τα καραγκιοζιλικια με γαλαζοαιματες κορες οπως η σαλαγκουδη που ενω της ειπε οχι μετα απο την απειλη της οτι θα παει με τον μπουταρη την εβαλε αμεσως στο ψηφοδελτιο εβλαψαν η δεν εβλαψαν καιρια τον γκιουλεκα?

  39. άντε για avatar
    άντε για 15/11/2010 13:55:39

    Η ανεπαρκεια του συνολικου συστηματος της ΝΔ στη Σαλονικη. Γκιουλεκας που το παιζει ωραίος Μπρουμελ, ο ατσαλακωτος Παπαγεωργοπουλος με τους ασχετους αντιδημαρχους που επεβαλαν υποψηφιους τα παιδια τους (Βακαλης, Μακραντωνακης, Εγγλεζος ), ο λαικιστης Ψωμιαδης, ο προεδροσ της νομαρχιακης με τα φρου φρου κι αρωματα

  40. Μαρια avatar
    Μαρια 15/11/2010 14:57:50

    Η νίκη του Μπουτάρη είναι καθαρή νίκη κατά του κατεστημένου , του συστήματος και της αλλαζονίας όπως και όλα τα αποτελέσματα στην επικράτεια (βλέπε Μιχαλολιακο, Καμινη , Βαρβιτσιώτη κοκ) . Ο κ. Γκιουλεκας είχε ένα ψηφοδελτιο με όλα τα παιδια , τους συγγενείς και τις κουνιαδες πρωην βουλευτων , αντιδημαρχων κοκ. Δεν είχαν θέση άλλοι '' ασχετοι'' γιατι τα άλλα παιδιά ανήκουν σε άλλη κατηγορία. Το ψηφοδελτιο ήταν αηδιαστικο και ο κόσμος εκδικηθηκε. Είναι τόσο απλό. Επίσης θέλει και νέα καταμέτρηση . Ούτε να χάνει δεν ξέρει. Ντροπή του.

    • Επαγρυπνών avatar
      Επαγρυπνών @ Μαρια 15/11/2010 15:19:17

      Το ψηφοδελτιο ηταν απλα για την...Ελληνοφρενεια!

      Λες και ηταν το ψηφοδελτιο της βασιλικης ενωσης θεσ/νικης!Το κληρονομικο κατεστημενο σε ολο του το μεγαλειο!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Μαρια 15/11/2010 15:29:34

      Μαρία με τα κίτρινα ποιόν αγαπάς καλύτερα;Μάλλον τις ''δημοκρατικές δυνάμεις'' του Μπουτάρη.Όταν φάς τον Γενάρη αύξηση 30% στη δημοτικά τέλη μην ακούσω κλάματα και οδυρμούς.Όταν το βράδυ δεν θα μπορείς να κυκλοφορήσεις στο κέντρο επειδή θα σε θωπεύουν χαμηλά οι λαθρομετανάστες θα είναι αργά για δάκρυα,όταν τα παιδιά σου αν έχεις, δεν θα μπορούν να πάνε στο σχολείο επειδή θα κινδυνεύουν να μαχαιρωθούν απο Αφγανούς κ Σομαλούς όπως γίνεται στον Άγιο Παντελεήμονα εμείς όλοι οι δημοκράτες θα τραγουδάμε .

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Μαύρος Ιάκωβος 15/11/2010 16:01:22

        Με τα κίτρινα, έ! Αλλά δες που ο Μπουτάρης ήρθε πρώτος μόνον στα Θεσσαλονικιώτικα Δημοτικά διαμερίσματα Χαριλάου και Τούμπα, και σε κανένα άλλο. Είναι απίστευτο, πέρα από κάθυε ερμηνεία, αλλά βρέθηκε επιτέλους κάτι που ένωσε "σκούληκες" και "πτηνά" - άλλη μια έκπληξη και ανατροπή.

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ Ο Θείος 15/11/2010 16:59:54

          Ξεχνάς και τον πασοκικό δήμο της Τριανδρίας που ενώθηκε τώρα με τη σαλονίκη,βάλε και μερικούς λαθρομετανάστες που εντάσσονται και αυτοί στις ''δημοκρατικές δυνάμεις''.Ο Πολυζωγόπουλος τι θα αναλάβει στον νέο δήμο;Υπέθυνος των οικονομικών;

  41. τακις avatar
    τακις 15/11/2010 15:54:22

    Λοιπον καθε κυριακη πρωι θα σας περιμενω στο Λευκο πυργο για σεμιναριο και αναλυση για το ποιος φταιει.Να εχετε μαζι σας μονο ενα μαστιγιο γιατι πρωτα θα αυτομαστιγωνεστε (αρεσει στον Κ.Κ. να βλεπει) που καταντησατε τη πολη μας χωριο των βαλκανιων και μετα θα σας κανω το μαθημα της αλεπους....

  42. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/11/2010 15:56:51

    Στο Μπορντώ οι οινοποιοί στήσανε χορό και ντύθηκαν στα κιτρινόμαυρα.
    Άνοιξαν το φρέσκο βαρέλι.
    Η απορία μου είναι άν και ο παχύς νότιος αμπελουργός πανηγυρίζει για τον λιγνό βόρειο συνάδελφο.

  43. Tassos avatar
    Tassos 15/11/2010 16:49:08

    Για να πω και γω τα δικά μου :
    α) Το ψηφοδέλτιο ήταν άθλιο. Κάτι κουρασμένοι Δημ. Σύμβουλοι που έχουν βγάλει φύκια, οι γιοί και οι κόρες άλλων παλιών δημ. συμβούλων που είχαν βγάλει κι αυτοί φύκια στις καρέκλες. Πού ήταν ρε παιδιά η κοινωνία της Θεσνίκης σε αυτό το ψηφοδέλτιο? Πού ήταν οι έμποροι, οι συνδικαλιστές, οι επιχειρηματίες, οι εργάτες, οι καλλιτέχνες?
    β) Κάτι που με ενοχλεί πάρα πολύ. Είναι δυνατόν υποψήφιοι Δήμαρχοι της πόλης και να μην μένουν στην Θεσνίκη? Να είναι κάτοικοι Πανοράματος? Αμα σιχαίνεσαι την πόλη τί έρχεσαι, να μας πουλήσεις τρέλλα? Ο Μπουτάρης (1000 στραβά έχει) τουλάχιστον περπατάει την πόλη καθημερινά, τον βλέπεις.
    γ) Ολοι ξέρουμε ότι ο Μπουτάρης θα τα κάνει μπάχαλο. Φύκια για μεταξωτές κορδέλλες πουλάει, έχει φαλιρίσει την επιχείρησή του και χρωστάει της Μιχαλούς.΅Είναι αμετροεπής και βλέπω κάτι μπουμπούκια στο Α'Διαμέρισμα να εκλέγονται που είναι για το Αλκατράζ.
    δ) Το σύστημα εξουσίας του Παπαγεωργόπουλου είχε γίνει περίκλειστο, αλαζονικό και αποκρουστικό. Μόνο για να κουρεύεται πάνω από το Social 2 φορές την εβδομάδα! πατούσε το πόδι του εκτός Δημαρχείου ο Παπ.
    ε) Ο δήμος την επόμενη τετραετία θα ξαναπεράσει στα χέρια της ΝΔ. Αλλά θα πρέπει το ψηφοδέλτιο να είναι προϊόν μακρόχρονης ζύμωσης με την κοινωνία της πόλης. ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ Η ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Tassos 15/11/2010 17:06:33

      Μέχρι την επόμενη τετραετία αδερφέ δεν θα αποφασίζεις εσύ για το μέλλον της πόλης σου,αλλά Ρουμανόγυφτοι,αλμπανοί,σκοπιανοί,αφγανοί,σομαλοί,πακιστανοί.Νομίζεις ο μπάρμπας θα αφήσει την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη;Θα κάνει τους εκλογικούς καταλόγους σαν τα μούτρα του.....Κατακρίνουν όλοι το ψηφοδέλτιο Γκιουλέκα μαζί σας,αλλά έχετε δεί του παππού;Όσοι μένετε Σαλονίκη και έχετε κάποια γνώση των πραγμάτων ρίξτε μια ματιά,μόνο μην τρομάξετε....Αυτούς ψήφισε ο κόσμος...Μέχρι το 2012 δεν θα έχουν αφήσει ούτε τα πλακάκια απο την Αριστοτέλους

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Μαύρος Ιάκωβος 15/11/2010 18:24:26

        ++++ 1000% σωστός....

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ Μαύρος Ιάκωβος 15/11/2010 18:25:37

        ......και θα αναρωτιούνται μετα από 4 χρόνια πώς κέρδισε πάλι τό ΠΑΣΟΚ!

        • headbangers balls avatar
          headbangers balls @ παγωτατζής 15/11/2010 19:00:46

          ολα αυτα που λέτε ειναι πανω κατω σωστά..αφου ομως πληρώσετε πρωτα τις 200.000 για τα έπιπλα του ατσαλάκωτου. μέχρι τότε κιχ

          • παγωτατζής avatar
            παγωτατζής @ headbangers balls 15/11/2010 19:58:13

            Θα τα πατσίσετε με τα πλακάκια..μην τραβάς ζόρι

          • Μαύρος Ιάκωβος avatar
            Μαύρος Ιάκωβος @ headbangers balls 15/11/2010 20:28:32

            Αυτά τα κιχ και κουχ αλλού,όχι εδώ.Αυτό το υφάκι σε κανένα πρασινοφρουρό πασοκοτσολιά όχι σε μένα.Γιατί σε βλέπω να τα τρώς τα μπαλάκια

          • Tassos avatar
            Tassos @ headbangers balls 15/11/2010 23:10:02

            Αδελφέ, ο Εβραίος που εκλέγεται με τον Μπουτάρη θα τον βάλει σε πολλούς μπελάδες. Ξέχωρα από το πανηγύρι που θα χουμε με τον ίδιο τον κυρ-Γιάννη.

  44. ΜΕΛΙΝΑ avatar
    ΜΕΛΙΝΑ 16/11/2010 12:07:37

    Τελικά τζάμπα μαγκες αποδειχθηκατε οι Θεσσαλονικεις. Μονο και μονο για την δηλωση του για τον Κεμάλ Ατατουρκ του σφαγεα των Ελλήνων της μΙκρας Ασιας, η πλειοψηφια των οποίων ζουν στην Θεσσαλονικη επρεπε να μην τον βγαλετε. Τωρα τι καθεστε και σχολιαζετε? Ντεμεκ μαγκες για να χρησιμοποιησω την δικη σας εκφραση. Καλά τους Αθηναιους τους ειχα ικανους αλλα τους θεσσαλονικεις τους ειχα σε εκτιμηση.
    Και να σας πω οταν μετονομαστει σε κεμαλ ατατουρκ εδω ειμαστε κανεις δεν θα βγει να διαμαρτυρηθει και θα ερθει στα εγκαινια και ο Ερντογαν.
    Ειδατε σημερα στα προπυλαια ετοιμαστειτε αυτα ειναι το ορεκτικο.

  45. Kostas D avatar
    Kostas D 16/11/2010 17:55:27

    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΙΝΕ ΝΟΘΕΙΑ!!!!! Με 4.700 ακυρα....!!!!!!! και 320 δήθεν ψήφους διαφορα..???? σοβαρά μιλάμε??
    (Ο εκλεκτος του Ραγκουση στην Παρο "κερδισε με 16 ψήφους" διαφορα και
    151.. ακυρα..)
    Δε σας βρωμαει απο χιλιομετρο οτι μάλλον πρόκειται για ιδιο κόλπο σε Παρο και Θεσσαλονικη...????
    Υστερα ο Γκιουλέκας είχε μεγάλη διαφορά απο το Μπουταρη, και θεωρουνταν
    πολυ απίθανο να βγει.. ήταν σίγουρος χαμένος!! Και τώρα τη 2η Κυριακή
    με ακόμα μεγαλύτερη αποχή.... "κερδίζει" με 320 ψήφους.. για να ειναι πιο πιστευτό φυσικά..
    Οι πασόκοι αποδεδειγμένα είναι ΕΙΔΙΚΟΙ σε ΄μαφιόζικες τακτικές και νεου τύπου νοθείες κάθε φορά.. Δε θυμάστε το 2000 τη διαφορά ξαφνικά από το πουθενά .... 1%... Οταν ακουτε, 1%, 0,8% 300 ψήφοι και 16 ψήφοι διαφορά
    τότε πολύ πιθανή η νοθεία μιας και συνήθως έτσι εχει ξαναγίνει..
    Και πάντα σε περιόδους κάμψης του πασοκ, πολύ περισσότερο τώρα και λόγω μνημονίου!!!!!
    Ενώ ΠΟΤΕ δεν είδαμε
    αντιστοιχα ποσοστά διαφορά πχ 10 ψήφων υπερ της ΝΔ... "συμπτωματικά" πάντα υπερ του ..... πασοκ...????
    ΝΑ ΠΑΛΕΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ ΣΤΗ ΔΗΜΑΡΧΙΑ..
    Δεν ξέρουμε ακριβώς τις διαθέσεις όσων κρύβονται και προώθησαν τον αλλοπρόσαλο και "πολυπολιτισμικό" Μπουτάρη.... αν και ΟΛΟΙ τις υποψιαζόμαστε!!!!

  46. πολίτης όχι οπαδός avatar
    πολίτης όχι οπαδός 25/11/2010 18:38:19

    @ ο σαλονικιός
    Με παλαιοκομματικά (τύπου "Μαυρογιαλούρου") επιχειρήματα όπως τα (Γ), (Δ) και (Ε) δικαίωσες αυτούς που ψήφισαν Μπουτάρη επειδή ελπίζουν ότι αυτός ίσως να είναι διαφορετικός από τους άλλους. Μόνο το (Α) επιχείρημα έχει θέση σε μια πολιτική αναμέτρηση του 21ου αιώνα!
    Ας ξεκολλήσουμε από την εξουσία των κομματικών μηχανισμών επάνω μας!

  47. πολίτης όχι οπαδός avatar
    πολίτης όχι οπαδός 29/11/2010 13:03:00

    Γιατί δεν θα δημοσιευθεί; Είναι υβριστικό; Δεν δικαιούμαι κάποιας εξήγησης;