10/03/2009 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η ΜΙG σπεύδει να κάνει προσλήψεις

Τα κίνητρα για σύνταξη, ή  μετάταξη, στο δημόσιο που  έδωσε η κυβέρνηση στους εργαζομένους της Ο.Α. για να μπορέσει να έρθει σε πέρας το εγχείρημα της ιδιωτικοποίησης, είναι  τόσο μεγάλα, που από μια μικρή έρευνα που έκανε η ΜΙG σε ένα μόνο τμήμα της εταιρείας (τμήμα συντήρησης ελικοπτέρων), από 20 εξειδικευμένους εργαζόμενους , μόνο ένας προτίθεται να υποβάλει αίτημα παραμονής στο νέο σχήμα! Όλοι οι άλλοι ή θα πάρουν πρόωρη σύνταξη ή θα πάρουν μετάταξη στην Υ.Π.Α. και την  πυροσβεστική! Φαντάζεστε τι γίνετε σε άλλους τομείς της εταιρείας !!! Αυτός είναι και ο λόγος που η ΜΙG έσπευσε να αναζητήσει εξειδικευμένο προσωπικό. Το γεγονός αυτό είχε ως αποτέλεσμα εκτός του να ξεσηκώσει τα σωματεία εργαζομένων της Ο.Α., που δεν γνωρίζουν τις προθέσεις των μελών τους, να θορυβήσει  την Aegean που φοβάται τώρα αθρόα έξοδο εξειδικευμένου προσωπικού της προς την Ο.Α.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Keep Talking avatar
    Keep Talking 10/03/2009 21:57:31

    Εχει και πολλους εποχιακους η ΟΑ που αυτοι θα πρεπει να αναζητησουν αλλου δουλεια.
    Εγω πιστευω οτι σπευδει να προσλαβει ωστε οταν ερθει το ΠΑΣΟΚ (βλεπε χθεσινες δηλωσεις Κατσελη/Παπουτσης) στις εξουσια και ζητησει εξεταση/αναθεωρηση του πωλητηριου , να εχει ο Βγενο προσλαβει κοσμο ωστε να υπαρξει ενα "εργατικο δυναμικο" για να διαμαρτυρηθει χεχε

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/03/2009 22:09:19

    @1: αποδίδει αυτή η τακτική πράγματι ...

  3. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/03/2009 22:43:05

    Παιδια,η Ολυμπιακη,οπως και ολες οι αλλες τεως κρατικες εταιριες,δεν καλυπτονατι απο την συνταγματικη κατοχυρωση της θεσεως,που καλυπτει μονο το στενο λεγομενο δημοσιο τομεα.
    Αρα,αν ειχανε τ" α..πιδια,θα μπορουσαν πολυ ανετα να τους δωσουν την οποια αποζημιωση τους,και να πανε στο καλο.
    Αμα δηλαδη,εκλεινε καποια ιδιωτικη εταιρια,ετσι θα κανανε οι βλαμηδες οι πολιτικαντηδες;Θα τους βαζανε μονιμους απο δω κι απο κει για να μη χασουν τη θεση τους;
    Δε μας...αφοδευουν ρε Νταλαρα;
    Εσεις τι λετε;

  4. MIG-21 avatar
    MIG-21 10/03/2009 23:11:23

    Keep Talking

    ΟΛΟΙ (μονιμοι ή εποχικοι) ΕΑΝ θελουν να μεινουν μπωρουν να μεινουν.
    Δρν σου κανει περιεργο το φενομενο που παρατηρείτε?

    Εξαλου ..... η ΜΙG εχει δηλωσει '' 3 μηνες μετα τις επομενες εκλογες μπωρει η επομενη κυβερνηση να παρει πισω την Ο.Α.''

    Οποτε για ποιο λογο να προσπαθει ''να πιασει απο μπως τον καιρο'' που λεει η μανα μου στο χωριο?

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΛΥ, ΤΟ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΥΛΗΘΕΙΚΕ Η Ο.Α. Ε?

  5. stelios avatar
    stelios 11/03/2009 10:52:25

    Κοροιδα ειναι να καθησουν να δουλεψουν?
    Θα παν σε μια υπηρεσια ασχετη,θα καθονται και θα πληρωνονται εις υγειαν των κοροιδων.
    Η ανταμοιβη για τον διορισμο τους ειναι να στηριζουν τους διεφθαρμενους που τους διορισαν,
    καθε μερα απολυονται χιλιαδες,αυτοι ειναι 2ης κατηγοριας πολιτες.

  6. kakos avatar
    kakos 11/03/2009 16:14:06

    κανονικα θα επρεπε σε ολους τους Δημοσιους Υπαλληλους να υπαρχει ενα ειδος ποθεν εσχες
    σχετικα με το τι εχουν προσφερει
    στην εργασια τους κ ποσο εχουν πληρωθει γι αυτο.

    βεβαια τα λαμογια της ολυμπιακης ηταν απο τους χειροτερους,ασχημες αεροσυνοδοι
    και 4-5 ατομα ανα πτηση
    2 για να σερβιρουν καφε
    2 για να σερβιρουν φαγητο
    και αλλοι 2 για να τα μαζευουν στο τελος!!!!
    το εχω δει αυτο σε πτηση της ολυμπιακης
    πριν 6 χρονια απο μοναχο για αθηνα

  7. George avatar
    George 11/03/2009 18:03:36

    Παιδια δεν ειναι ολοι οι υπαλληλοι κυφηνες!!! μην τρελλαθουμε κιολας αν ορισμενοι ''βαρανε μυγες'' σε καποια γραφεια δεν παει να πει οτι ολοι ειναι το ιδιο.Εχω γνωστο μου μηχανικο που δουλευει μερα νυχτα ο ανθρωπος Κυριακες,αργιες,ζεστη,κρυο..τα παντα...αυτοι ολοι θα πανε παλι για δουλεια στην νεα ΟΑ. Μην τρελλαθουμε κιολας...

  8. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/03/2009 18:49:18

    Το προβλημα ειναι οι διοικητικες υπηρεσιες.Εκει χωνουν τους δικους τους οι βολευτες.Γι αυτο και παντα,ενω λειπουν υπαλληλοι απο τις υπηρεσιες,που παραγουν το κυριως εργο,στις διοικητικες υπηρεσιες,καααθονται.

  9. Γεροντακι avatar
    Γεροντακι 24/03/2009 13:08:25

    Τα πράγματα είναι όπως τα λένε ο George και ο Προβοκατωρ. Δούλευα 30 χρόνια στο αεροδρόμιο και τα έβλεπα. Μερικοί δούλευαν πραγματικά σα σκυλιά και ξέρανε και τη δουλειά. Η παρατήρηση του Προβοκατωρ στις 10 Μαρτίου δεν ισχύει. Οι υπάλληλοι της ΟΑ συνταξιοδοτούνται από το 1988 με νόμο προνομιακό (ν.1759/88) που ισχύει μόνο γι’ αυτούς. Εγώ ζήτησα να συνταξιοδοτηθώ με το νόμο αυτόν σύμφωνα με το άρθρο 4 του Συντάγματος και μόνο που δεν έφαγα ξύλο. (Δούλευα στη Lufthansa). Η απάντηση του δικαστηρίου ήτανε ότι ο νόμος έγινε για να απαλλαγεί η ΟΑ, που είναι εταιρία συμφερόντων δημοσίου, από υπεράριθμο προσωπικό. Mόνο που ο νόμος ισχύει ακόμη σήμερα και οι προσλήψεις πάνε σύννεφο. ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΊΑ!!!

  10. donna_c avatar
    donna_c 05/04/2009 03:50:00

    7 @kakos

    και 4-5 ατομα ανα πτηση
    2 για να σερβιρουν καφε
    2 για να σερβιρουν φαγητο
    και αλλοι 2 για να τα μαζευουν στο τελος!!!!

    Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Οι αεροσυνοδοί σερβίρουν μεν καφέ και φαγητό, αλλά η παρουσία τους στο αεροσκάφος αφορά κυρίως στην ασφάλεια του ταξιδιού και γι αυτό έχουν εκπαιδευτεί στα σωστικά μέσα.
    Ο αριθμός των αεροσυνοδών στο αεροσκάφος είναι όσες και οι έξοδοι κινδύνου και σε καμιά περίπτωση δεν πετά με λιγότερες.

  11. olga avatar
    olga 09/08/2009 02:17:03

    Οταν ταξίδεψες για Μοναχο, το πιο πιθανό είναι ότι ήσουν μέσα σε ενα Β737. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος απαιτεί 5 αεροσυνοδούς για να πετάξει στο εξωτερικό και 4 για εσωτερικό, βάσει νομοθεσίας. Και όχι, δεν τις απαιτεί για να σου σερβίρουν αλλά γιατί η καθεμία είναι υπεύθυνη για μια πόρτα του αεροπλάνου (4 πόρτες στο 737). Επίσης κάθε μέλος του πληρώματος είναι υπεύθυνο για τα σωστικά που αναλογούν στη θέση του. Πρίν επιβιβαστούν οι επιβάτες γίνεται ένα check list που έχει σκοπό την ασφάλεια (πυροσβεστήρες, οξυγόνα κτλ.). Ελπίζω να μη χρειαστεί να δεις ποτέ τον πραγματικό λόγο γιατί χρειαζονται αυτά τα 5 άτομα στο αεροπλάνο... σίγουρα πάντως ο λόγος δεν είναι το σερβίρισμα.
    Και κάτι άλλο, κάτι που δεν το γνωρίζει όποιος δεν έχει εργαστεί ποτέ μέσα σε αεροπλάνο: είναι απίστευτα κουραστικό! Οταν γυρνάω από τη δουλειά, δεν μπορώ να πάω μια βόλτα ή για κανα καφέ όπως όλοι οι νορμάλ ανθρωποι. Είμαι τόσο κομμάτια που πρέπει να μείνω σπίτι να ξεκουραστώ...
    Και το χειρότερο από όλα είναι ότι όλοι νομίζουν ότι είναι μια ξεκούραστη δουλειά με πολλά λεφτά. 800 ευρώ παίρνω. Τι άλλο να πω?

    • Limokontoros avatar
      Limokontoros @ olga 09/08/2009 08:23:20

      Εγώ πάλι γιατί τις βλέπω να πηγαίνουν όλες μαζί μεσα στη τρελλή χαρά κατευθειαν στα κωλάδικα για ξεφάντωμα αμέσως μετά τη προσγείωση αργά το βραδυ;