12/01/2009 18:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί η Άγκυρα προκαλεί στο Αιγαίο

Τέσσερις παράγοντες εξηγούν την επιθετική στάση της Τουρκίας στο Αιγαίο μας πληροφορούν καλά ενημερωμένες διπλωματικές πηγές:

Πρώτον: Η Τουρκία βλέπει ότι δεν θα προχωρήσει η ένταξή της στην Ευρωπαϊκή Ένωση και λόγω των διαφωνιών που υπάρχουν στους κόλπους της Ένωσης και λόγω της οικονομικής κρίσης κυρίως. Άλλωστε και η ίδια δεν φαίνεται να το πολυθέλει, επειδή το «Πρωτόκολλο της Άγκυρας» προβλέπει ότι για να γίνει δεκτή στην ΕΕ, θα πρέπει να αναγνωρίσει την Κυπριακή Δημοκρατία.

Δεύτερον: Παρά τα όσα γράφονται κατά κόρον περί εσωτερικής τουρκικής κρίσης, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι ο Ερντογάν έχει  παραχωρήσει στους στρατηγούς τον αποκλειστικό έλεγχο των ελληνοτουρκικών σχέσεων και του κουρδικού. Το ντηλ Ερντογάν - στρατηγών πρέπει να έκλεισε την εποχή που οι κεμαλιστές επεδίωκαν να βγάλουν εκτός νόμου το κόμμα του, για να ακολουθήσει αμέσως μετά η εισβολή στο Κουρδιστάν.

Τρίτον: Με τις συνεχείς προκλήσεις της στο Αιγαίο η Τουρκία θέλει να υπενθυμίσει στον Ομπάμα, πριν αυτός αναλάβει, ότι στα προβλήματα που πρέπει να γράψει στην ατζέντα του, συμπεριλαμβάνεται και το Αιγαίο.

Τέταρτον: Η εσωτερική αστάθεια στην Ελλάδα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 12/01/2009 18:37:38

    Πέμπτον: Γιατί πλέον βλέπουν ότι το Κουρδιστάν είναι πιο κοντά στην ίδρυση του.

    Έκτον: Βλέπουν ότι οι ΑΟΖ θα την απομονώσουν.

  2. μπουργκας avatar
    μπουργκας 12/01/2009 18:39:00

    γιατι δεν γραφεις οτι με τον αγωγο μπουργκας αλεξανδρουπολη,και τις υπολοιπες συμφωνιες της
    κυβερνησης με τους ρωσους,κτυπησαμε τον μπακου-τσειχαν,κτλ..
    δεν τα εχουν παρει μονο οι αμερικανοι,αλλα και οι τουρκοι στο κρανιο,με τις μαγκιες του μπουλη.
    ειναι λογικο λοιπον αμφοτεροι να θελουν να του
    κανουν πλακα.

  3. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 18:39:39

    Εγώ νομίζω ότι οι "παραβιάσεις" γίνονται στο πλαίσιο της ρωσοτουρκικής άσκησης που περιλαμβάνει διεξαγωγή επιχειρήσεων έρευνας και διάσωσης στη θάλασσα.


    Η Τουρκία έχει σοβαρά εσωτερικά προβλήματα σήμερα η ένωση Δικαστών και Εισαγγελέων (YARSAV) επέκρινε έντονα την κυβέρνηση για τη σταση της στην υπόθεση Ergenekon, λέγοντας ότι η κατάσταση θυμίζει τις εποχές του Χίτλερ και τον Μουσολίνι.

  4. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 12/01/2009 18:52:29

    Και γι αυτο,τα εδω μοσχαρια,καινε καθε τρεις και λιγο την Αθηνα,ωστε να δωσουν το συνθημα,οτι πατωσαμε για να ορμησουν τα μεμετια.

  5. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 19:27:50

    @4 Τα καινε γιατι εχουν μια ΑΝΙΚΑΝΗ κυβερνηση να τους αντιμετωπισει . Η Αγκυρα παντα προκαλουσε και παντα θα προκαλει εκτος αν βρει απεναντι της μια ισχυρη , με πολλα ερεισματα στο εξωτερικο , κυβερνηση .

  6. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 19:30:10

    και πια είναι αυτή η κυβέρνηση;

  7. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 19:32:14

    @7 Aυτη που θα αναδειξει ο λαος ... οταν αλλαξει αυτος.

  8. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 19:36:42

    Και ποιους θα φέρει! Αυτούς που ήταν πριν το 2004, για να αλλάξουν την κατάσταση που αυτοί δημιούργησαν…

    Παρατεταμένο Γέλιο…………………………………….

  9. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 19:45:33

    Βουνισιε δεν ξερεις μαλλον καλη αναγνωση.

  10. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 19:52:05

    διαβάζω! εννοείς το λαό! και πια κυβέρνηση θα φέρει όταν αλλάξει; ποιες είναι οι προβλέψεις σου;

  11. δικηγόρος του διαβόλου avatar
    δικηγόρος του διαβόλου 12/01/2009 20:25:44

    Πολλές αμυντικές προμήθειες, λέγεται ότι προγραμματίζει η κυβέρνηση στο πρώτο τετράμηνο του έτους. Ακούγεται έντονα για προμήθειες για Ναυτικό και Αεροπορία που θα ικανοποιήσουν Αμερικανούς (αρκετά οπλικά, ίσως και αεροσκάφη), Γάλλους (φρεγάτες) και Γερμανούς (τα υποβρύχια που γέρνουν). Εκλογές μυρίζει.

  12. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 20:27:58

    @11 Δεν ξερω ... περιμενω να αλλαξω και εγω !!!

  13. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 20:33:22

    12 @Που το διάβασες αυτό; στον προϋπολογισμό διάβασα ότι προβλέπεται περικοπή στις αμυντικές προμήθειες

    13@ και που θα πας;

  14. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 20:40:05

    @14 Μαλλον ΚΚΕ

  15. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 12/01/2009 20:43:12

    @15 Ο ΠΟΥΤΙΝ ειναι Η ελπιδα της Ελλαδας . το ειπε και ο ΛΙΑΚΟ - ΠΑΙΣΙΟΣ

  16. ο βουνισιος avatar
    ο βουνισιος 12/01/2009 20:49:15

    15@ φαίνεται ότι θα ανέβει το κκε σε σχέση με το σύριζα και το πασοκ που χάνουν

  17. sasman avatar
    sasman 12/01/2009 22:01:54

    Εδώ μέσα είναι πολλοί οι διαβασμένοι και ερωτώ το προσφυλές κοινό ποιος μέγας πολιτικός είπε την ακόλουθη φράση:
    “ Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καλύτερα να έχουμε μερικά στρέμματα γης λιγότερα από εκείνα που μας ανήκουν, και να κοιμόμαστε τα βράδια ήσυχοι και ασφαλείς, παρά να έχουμε ότι μας ανήκει και να μην μπορούμε να κλείσουμε μάτι από τον κίνδυνο κάποιας ξαφνικής επίθεσης κακόβουλων γειτόνων εναντίον μας. “
    Όποιος απαντήσει σωστά έχει 2 μέρες στο Φαρμακονήσι.

  18. Nick avatar
    Nick 12/01/2009 22:14:18

    Γεώργιος Α. Παπανδρέου a.k.a "παιντί" a.k.a "Γιώργος" a.k.a "my boy".

  19. Vass avatar
    Vass 12/01/2009 22:18:03

    Αφού θες να το κάνεις παιχνίδι, κάντο σωστά. ΠΧ πολλαπλές ερωτήσεις, γρίφο με κάποια στοιχεία. Πάντως αν το γράφεις αυτολεξή, η σύνταξη μού θυμίζει επίτιμο.

  20. sasman avatar
    sasman 12/01/2009 22:36:39

    Ερώτηση για 3 μέρες στο Αγαθονήσι :
    Ποιος είπε την εξής φράση
    "εθνική μας στόχευση είναι η προβολή
    της μεσογειακής μας διατροφής".

  21. Nick avatar
    Nick 12/01/2009 22:59:52

    @σασμαν: Μήπως ο ΚΕΠ Αβραμόπουλος όταν ήταν Υπουργός Τουρισμού;;;

  22. οκτώ avatar
    οκτώ 12/01/2009 23:26:04

    Υπάρχει και ένας πέμπτος παράγοντας που μπορεί να εξηγεί την Τουρκική στάση :

    Τα υπουργεία Εξωτερικών και Αμύνης συναποφάσισαν στις 4.12.2008 ότι «δεν έχουν αντίρρηση» να επιτρέψουν στην Τουρκία να διενεργήσει αεροναυτική άσκηση χωρίς πυρά σε 6 συνολικά περιοχές στο Αιγαίο, για όλον τον μήνα Ιανουάριο.

    Το τουρκικό αίτημα για την κατάργηση των ελληνικών μόνιμων πεδίων βολής που καλύπτουν διεθνή και εθνικό εναέριο χρονολογείται από το 2000, με το αιτιολογικό ότι αυτά τα πεδία βολής είναι παράνομα, σύμφωνα με τις διατάξεις του Διεθνούς Οργανισμού Αεροναυτιλίας ICAO, που καθορίζει ότι χρειάζεται περιοχική συμφωνία για πεδία βολής πάνω από την ανοιχτή θάλασσα.

    Η τότε ελληνική κυβέρνηση είχε αντιτείνει ότι θα πρέπει να υπάρξει αμοιβαία κατάργηση τέτοιων πεδίων βολής στο Αιγαίο και συγκεκριμένα του τουρκικού πεδίου βολής στην έξοδο των Στενών των Δαρδανελλίων. Η τουρκική κυβέρνηση είχε τότε υπαναχωρήσει από το αίτημά της, το οποίο επανέφερε προσφάτως χωρίς να συναντήσει παρόμοια αντίδραση από την ελληνική πλευρά.

    Στην ουσία, η Τουρκία με το «κόλπο» των εκπαιδευτικών ασκήσεων δεσμεύει το Αιγαίο καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου με τις ασκήσεις της (π.χ. Φερτίνα, Ασίκ Ντενίζ, Σενίκ Ντενς και ΤΑΣΜΟ, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει χώρος και χρόνος για αντίστοιχες ελληνικές εκπαιδευτικές ασκήσεις, που έτσι και αλλιώς περιορίζονται σε μία και αυτή εικονική (Τρίαινα).

    ( από την enet 12/12/08 και από το antinews 13/12/08 )

    Ξέχασαν μόνο τα συναρμόδια Υπουργεία να ευχαριστήσουν προκαταβολικά τους φίλους μας τους Αμερικάνους.

  23. sasman avatar
    sasman 12/01/2009 23:35:27

    πανθηρα δεν έχει γούστο με βιζα αλλά με βίζητα καλό θα ήταν Nick έχεις άλλη μια προσπάθεια αλλά για να σε διευκολύνω για συμπλήρωσε:The American Jewish Committee today honored Greek Foreign Minister ................. for his extraordinary contributions to Greek-Jewish and Greek-Israeli relations.
    Για κάτι ατίθασα παιδάκια!!!

  24. serdal avatar
    serdal 12/01/2009 23:36:30

    agapitoi.entos ton epomenon 15-20 imeron tha iparksei eite polemiki sirraksi me tin tourkia eite tha geliopiithi olo to politiko sistima me aprovleptes sinepeies.you have been warned!

  25. Nick avatar
    Nick 13/01/2009 00:14:48

    serdal, αυτό λέω και στο περίγυρω μου και με θεωρούν φαντασιοπληκτο.

    Τι να πεις, πάλι στον Αυλώνα θα πάω, 11 μήνες μετά την απόλυση μου...

  26. laonikis avatar
    laonikis 13/01/2009 02:45:25

    καλα τοσο πολυ μας εχουν αποβλακωσει που αρχισαμε να πιστευουμε οτι μπορει να γινει πολεμος;οι επενδυσεις που εχουν γινει στην τουρκια απο τα λαμογια μας ειναι μεγαλυτερες απο οτι στην Ελλαδα επειδη δεν τις γνωριζει ο πολυς κοσμος;

  27. Decay avatar
    Decay 13/01/2009 07:29:06

    @ 29

    Ο Εβερτ?

  28. Decay avatar
    Decay 13/01/2009 07:37:50

    @ 30

    Η Βουλγαρία πιέστηκε απο τον Αμερικανικό παράγοντα.
    Που νομίζεις οτι είχε σκαλώσει το Μπουργάς Αλεξανδρούπολη απο το 1996?

    @ 31

    Σύρθηκε στο βέτο...
    Χα χα χι χιχιχεχε!
    Τελεία.
    (Σιγά μήν ήταν και Νίκη των Σκοπίων...)
    Μή φοβάσαι θα ξαναπάρετε την κουτάλα της εξουσίας, δεν χρειάζεται να λέτε τοόσο μεγάλες μπαρούφες...

  29. Helmut avatar
    Helmut 13/01/2009 10:56:05

    Οι λόγοι είναι μάλλον πιο απλοί:

    Αντιπερισπασμός λόγω

    α) Ergenekon και

    β) επιθέσεων Ισραήλ (στρατηγικός σύμμαχος) στη Γάζα

    Το τελευταίο ισχυροποιεί τον Ισλαμισμό σε μία Τούρκικη κοινωνία κατά βάση μουσουλμανική και φιλοπαλαιστινιακή, κάτι που δεν βολεύει καθόλου τους Στρατηγούς.