#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/01/2011 12:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί επιτίθεται ο Γιώργος στο ΚΚΕ; Τι θέλει να κρύψει;



Η πρωτοφανής επίθεση (χωρίς εισαγωγικά) του πρωθυπουργού Γ. Παπανδρέου πριν από λίγο στη Βουλή εναντίον του ΚΚΕ είναι το θέμα που συμπερασματικά προκύπτει από τη συζήτηση για το Αιγαίο, «υποβαθμίζοντας» μάλιστα εν μέρει και την ουσία της συζήτησης που πραγματικά έχει «ειδικό» ενδιαφέρον.

Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις μας έρχεται στο νου το κινηματογραφικό αριστούργημα με τον Ηλιόπουλο και τον Παπαγιανόπουλο στο φωνάζει ο κλέφτης αλλά και αυτό που λέει ο θυμόσοφος λαός «φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης»…

«Έχετε καταντήσει ο καλύτερος προπαγανδιστής των τουρκικών θέσεων για το Καστελλόριζο. Αυτά δεν τα λέει ούτε ο πιο ακραίος Κεμαλιστής στρατηγός» είπε ιδιαίτερα και εμφανώς εξοργισμένος (περιέργως για πρώτη φορά τον είδαμε έτει), χαρακτηρίζοντας μάλιστα τους ισχυρισμούς που επικαλείται το κομουνιστικό κόμμα «θεωρίες συνωμοσίας»…!

«Συνήθως, μετά τα μεγάλα λόγια ακολουθούν οι μεγάλες παραχωρήσεις μέσω της μυστικής διπλωματίας» ήταν η απάντηση της Γενικής Γραμματέως του ΚΚΕ Αλέκας Παπαρήγα σχολιάζοντας μάλιστα ότι από το επιθετικό ύφος του πρωθυπουργού και από τον τρόπο που της απάντησε «επιβεβαιώνει ότι σας έχουμε πιάσει στα πράσα» και υπογραμμίζοντας ότι από πλευράς ΚΚΕ δεν υπάρχει καμία εμπιστοσύνη στην πολιτική που ακολουθείται. «Τα τολμηρά σας λόγια στο Ερζερουμ αυξάνουν τις ανησυχίες μας, γιατί η ιστορία μας έχει δείξει ότι οι μεγάλες παραχωρήσεις γίνονταν μετά από παχιά λόγια. Δεν σας εμπιστευόμαστε και μακάρι να μας διαψεύσετε», δήλωσε η κ. Παπαρήγα.

«Δεν περίμενα να μας εμπιστευόσαστε, αλλά εμπιστευτείτε λίγο τη δική σας κοινή λογική. Με ποια λογική μπορεί να μιλήσει κανείς μαζί σας και να σας εμπιστευτεί;» ανταπάντησε ο Γιώργος Παπανδρέου και διέψευσε ότι υπάρχει θέμα αμφισβήτησης της υφαλοκρηπίδας στο Καστελλόριζο. Κατηγόρησε επίσης το ΚΚΕ ότι εκείνο, από μόνο του θέτει το ζήτημα (!!!), χαρακτηρίζοντας μάλιστα τους ισχυρισμούς που επικαλείται «θεωρίες συνωμοσίας»(!!!!).

Σημασία έχει ότι αυτό που έμεινε σαν εικόνα από τη συζήτηση είναι μια πρωτοφανής αντίδραση ενός κατά τα άλλα ήρεμου πρωθυπουργού και χωρίς πραγματικά να το θέλω τείνω να συμφωνήσω με την κυρία Παπαρήγα ότι οι φωνές του κάτι θέλουν να κρύψουν…! Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να διαψευσθώ.

Ο anti - Κοινοβουλευτικός



ΣΧΟΛΙΑ

  1. STATHIS avatar
    STATHIS 14/01/2011 12:38:54

    Η ελπίδα και η ευχές ,συνήθως ακολουθούνται από ...... δυσάρεστες εκπλήξεις ,απογοήτευση και ΒΑΘΙΑ ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ για το ΤΙ ΚΑΝΑΜΕ ΟΤΑΝ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΓΥΡΩ ΜΑΣ .... ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΤΟ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ (?) !!!!!



    *Μιά άποψη.-

  2. miden_agan avatar
    miden_agan 14/01/2011 12:46:17

    Υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται και πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται. Στη διπλωματία συνήθως συμβαίνει το πρώτο. Επί της ουσίας τώρα:

    1. Παρατηρώ μια αλλαγή (θετική για εμένα) στην φρασεολογία και εν γένει δημόσια στάση του ΓΑΠ στα ελληνοτουρκικά και στη μετανάστευση (μέσω υπουργού ΠΡΟΠΟ).

    2. Η προσέγγιση με το Ισραήλ είναι ταχεία και εντυπωσιακή.

    3. Και στα δύο (+1) θέματα παραπάνω δεν μπορώ εύκολα να εκφέρω γνώμη καθότι ΟΛΑ καλύπτονται από ένα πέπλο σιωπής και προσωπικού χειρισμού του ΓΑΠ. Παρόλα αυτά η σκέψη μου πάει στο ότι ο ΓΑΠ παίζει το ρόλο του λαγού στις Αμερικανο-Ισραηλινο-Τουρκικές σχέσεις και όταν οι "μεγάλοι" τα (ξανα)βρούν (δηλαδή ΗΠΑ-Ισραήλ-Τουρκία) θα τον πετάξουν στην άκρη.

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 14/01/2011 12:48:56

    Σημασία δεν έχει τι λέει ο Παπανδρέου αλλά τι πράττει. Και η ιστορία του μας λέει ξεκάθαρα ότι οι ιδεοληψίες του επικρατούν της λογικής των συμφερόντων του Ελληνισμού, τα οποία, παρεπιπτόντως, δεν συνταυτίζονται κατ' ανάγκη με αυτά του Ελλαδικού κράτους.

    Ένα μόνο θα πω: Σχέδιο ΑΝΑΝ
    Που θα ήταν σήμερα η Κύπρος κ. Παπανδρέου -και ως προς την ΑΟΖ της με το Ισραήλ- αν περνούσε το σχέδιο αυτό;

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ Νίκος 14/01/2011 12:57:14

      Αφού ρε παίδες τα ίδια είπε και ο Καραμανλής τι πάτε τώρα να αλλάξετε την ιστορία.Αλλά πες πες πες κάτι θα μείνει...ωραία λογική

  4. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 12:59:36

    ο γαπ παιζει το ρολο του λαγου παντου ,οχι μονο στις τουρκοαμερικανοισραιλιτικες σχεσεις.το θεμα ειναι ενα ειναι δυνατον μονο ενα προσωπο ,ο γαπ δηλαδη,να ταυτιζεται με την ελλαδα?στην επισκεψη νετανιαχου υπηρξε συναντηση και με το Σαμαρα.τωρα με τον λιμπερμαν νομιζω παλι ειχανε συναντηση.ξερει κανεις κατι?

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/01/2011 13:08:16

    Εγώ θα συμφωνώ με την πολεμική και τις θέσεις του ΚΚΕ μέχρι να με διαψεύσουν τα γεγονότα. Άλλωστε η προιστορία του "πατριωτικού" ΠΑΣΟΚ είναι πολύ προβληματική και βεβαρυμένη με υποχωρήσεις:

    1) Συμφωνία Νταβός μεταξύ Αντρέα και Οζάλ: "Η Ελλάδα συμφώνησε να απόσχει από έρευνες σε όλο το Αιγαίο".

    2) Υπόθεση Ιμίων: Η Ελλάδα αναγνώρισε τα Ίμια ως γκρίζα ζώνη. Εμμέσως πλην σαφώς αναγνώρισε τη θεωρία των γκρίζων ζωνών.

    3) Συμφωνία Μαδρίτης: "Η Ελλάδα αναγνώρισε ζωτικά δικαιώματα της Τουρκίας στο Αιγαίο". (με βάση τις διεθνείς συνθήκες δεν έχει τίποτε)

    4) Συμφωνία Ελσίνκι: Η Ελλάδα αναγνώρισε συνοριακές διαφορές με την Τουρκία. Πρόσφατα ο Πάγκαλος υποστήριξε την ύπαρξη συνοριακών διαφορών που πρέπει να επιλυθούν από τρίτους.

    5) Το 2010 η Ελλάδα σήκωσε λευκή σημαία στο Αιγαίο

    6) Παρουσιάστηκε από το Λυγερό έγγραφο του ΥΠΕΞ περί χωριστής διαπραγμάτευσης για την ΑΟΖ στην ανατολική Μεσόγειο.

    7) Η Ελλάδα από το 1982 μέχρι σήμερα αποφεύγει σαν το διάβολο το λιβάνι να αναφερθεί σε ΑΟΖ και αναφέρεται μόνο στην υφαλοκρηπίδα του Αιγαίου.

    Βεβαίως περιμένω εναγωνίως να ακούσω τις τοποθετήσεις του Σαμαρά.

    • Dal avatar
      Dal @ Αρματιστής 14/01/2011 14:46:36

      Να προσθέσω: Σχέδιο ΑΝΑΝ

      • Αρματιστής avatar
        Αρματιστής @ Dal 14/01/2011 19:05:55

        Σωστά. Και πολλά άλλα.

  6. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 14/01/2011 13:11:20

    Και αναρωτιέμαι τι έγραψα που αναγνωρίζεται ως πρόβλημα και με βάζετε σε moderation.

  7. vassilis avatar
    vassilis 14/01/2011 13:23:38

    Καλα η ΝΔ δεν ενδιαφερεται για τα εθνικα θεματα;Γνωριζει το θεσμικο της ρολο;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ vassilis 14/01/2011 18:55:01

      Έλα ντε. Λες και κρύβονται, επειδή τάχαμου ο Σαμαράς είναι ακραίος στα εθνικά θέματα και πρέπει να μην τρομοκρατούν τον υποτιθέμενο μεσαίο χώρο.

      Τι θα γίνει επιτέλους;

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ vassilis 14/01/2011 19:53:36

      ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έχουν την ίδια ατζέντα στα εθνικά θέματα: Ξεπουλάνε την πατρίδα σε δόσεις προκειμένου να εξασφαλίσουν τη διαβεβαίωση από τους πάτρωνές τους ότι θα παραμένουν εσαεί στην εξουσία.

      Το δε ΚΚΕ αντιδρά μόνο και μόνο επειδή η Τουρκία είναι "δυτική" και "καπιταλιστική" χώρα. Αν ήταν κομμουνιστική χώρα, το ΚΚΕ θα πρωτοστατούσε στην υπεράσπιση των δίκαιων αιτημάτων τού δημοκρατικού τουρκικού λαού για την "απελευθέρωση" του Αιγαίου και της Θράκης από την αμερικανοκίνητη κυβέρνηση τής ιμπεριαλιστικής Ελλάδας.

      Ο ΣΥΡΙΖΑ και οι θολο-αριστεροί ονειρεύονται έναν κόσμο χωρίς σύνορα σαν χίπικη ονείρωξη, όπου όλοι οι λαοί θα τρέχουν γυμνοί πιασμένοι χέρι-χέρι στα λιβάδια.

      Το ΛΑΟΣ απαξιώ καν να το σχολιάσω.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ vassilis 14/01/2011 20:36:05

      Έλα ντε! Λες και κρύβονται, επειδή τάχαμου ο Σαμαράς είναι ακραίος στα εθνικά θέματα και πρέπει να μην τρομοκρατούν τον υποτιθέμενο μεσαίο χώρο.

      Τι θα γίνει επιτέλους;

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 14/01/2011 13:54:06

    mea culpa,mea culpa,mea grandissimma culpa.το ξερουνε το παραμυθι.

  9. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 14/01/2011 14:14:02

    Το σχέδιο υποταγής του ανθρώπου όπως καταγράφηκε και εξελίχτηκε στα προτόκολλα των Σοφών της Σ...προέβλεπε Κομμουνιστική επανάσταση όχι σε βιομηχανικές χώρες αλλά σε χώρες αγροτών, πατριωτών και θρησκευόμενων.
    Το "κεφάλαιο" του Κάρολου Μαρδοχάι δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην Αγγλία στη Γερμανία και τις ΗΠΑ, όπου ήταν τα κέντρα των επαναστατών κομμουνιστών. Σκοπός ήταν να εξοντωθούν εκατομμύρια άνθρωποι από τη μία και να υφαρπάξουν τον πλούτο των χωρών αυτών από την άλλη.
    Το σχέδιο προέβλεπε κατάρρευση και διαμελισμό όλων των Μαρξιστικών χωρών, εκτός της Ελλάδας μέχρι να φτάσει η ώρα της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης.
    Ε, λοιπόν έφθασε η ώρα και το ΚΚΕ αντιστέκεται πατριωτικά!

  10. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 14/01/2011 14:19:28

    Καλα μονο το ΚΚε ανοιγει το στομα του σάυτη τη Βουλη;
    Το ονομα και μονο του Πρωθυπθυργου ειναι εγγυηση το τι μσς περιμενει.Το ψεκασμα καλα κραταει.

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/01/2011 14:36:11

    Φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης.
    Θυμηθείτε τους θεατρινισμούς του με "τα λεφτά υπάρχουν " πριν τις εκλογές και βγάλτε συμπεράσματα.

  12. kiki avatar
    kiki 14/01/2011 15:12:05

    Με καθε διαβεβαιωση του ΓΑΠ, με πιανει μια ανησυχια.
    Τι κοκκινες γραμμες εχω ακουσει εδω και ενα χρονο, δεν λεγεται.Μολις τολεγε, φρουστ, την περναγαμε την κοκκινη γραμμη.
    Το θεμα ειναι αν γνωριζει ο ΓΑΠ, που εχουμε βαλει ΕΜΕΙΣ την κοκκινη γραμμη.
    Και τοτε φρουστ, μαυρο φιδι που τον εφαγε και αυτον και την πανηγυριωτικη κυβερνηση του, και τα παραφερναλια του.

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ kiki 14/01/2011 19:54:20

      LOL, όντως. Κάθε διαβεβαίωση είναι και σίγουρη διάψευση.

  13. A.M. avatar
    A.M. 14/01/2011 15:36:28

    Δύο πράγματα συμβαίνουν:
    ή το ΚΚΕ ξεμπροστιάζει τον ΓΑΠ και αυτός ωρύεται (το πιθανότερο)
    ή το ΚΚΕ παίζει τον ρόλο της σκληρής αντιπολίτευσης - δουλειά βέβαια που θάπρεπε να κάνει η ΝΔ - που την επικαλείται ο ΓΑΠ σε συνομιλίες μάλλον κρυφές που κάνει με τους τούρκους για τα ελληνοτουρκικά παίζοντας τον ρόλο του κακού και σκληρού τουρκικού στρατού που και καλά πιέζει τον καλό Ερντογάν.

    Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.
    Όπως και νάχει το ΚΚΕ καλά κάνει!
    Εξ άλλου δεν νομίζω πως έχει και άδικο που φωνάζει

    Το πιθανότερο είναι ότι το ΚΚΕ χαλάει τα σχέδια του ΓΑΠ.

    Αλήθεια .. η ΝΔ που είναι;;;;
    Κρατάει «χαμηλούς τόνους» στα εθνικά ζητήματα ;;;

  14. Rote Fahne avatar
    Rote Fahne 14/01/2011 16:03:21

    Κανετε σαν να μην γνωριζετε τι κανει. Χαχα!!

  15. Κιτρινόμαυρο avatar
    Κιτρινόμαυρο 14/01/2011 16:37:15

    Μάλλον τσαντίστικε το παϊντί γιατί το πάμε προσπαθεί να καπελώσει το κίνημα των διοδίων.

  16. Orestios avatar
    Orestios 14/01/2011 18:04:48

    Επιτίθεται με το σύνδρομο του ενόχου το GAP

  17. Maximilien avatar
    Maximilien 14/01/2011 19:52:26

    Το ΚΚΕ μιλάει για το θέμα του Αιγαίου εδώ και χρόνια ολόκληρα. Και άρχισε να μιλάει πολύ συγκεκριμένα για την ΑΟΖ και την υφαλοκρηπίδα από τον Μάιο καπάκι μόλις υπογράφτηκε το Μνημόνιο. Είμαστε στα πρόθυρα εθνικού όλεθρου. Ξυπνάτε!

  18. Καραμπουζουκλής avatar
    Καραμπουζουκλής 14/01/2011 20:12:00

    Ο Γιώργος άνοιξε το χρονοντούλαπο που κληρονόμησε απ' τον μπαμπά του κι η Αλέκα σπεύδει τρέχοντας να κλειστεί μέσα! Τη μια δηλώνει στη Βουλή ότι "η Κυβέρνηση ΔΕΝ είναι Κατοχική" (μήπως γιατί θέλει να μπει σε καμιά Οικουμενική;) , την άλλη σηκώνει ψηλά τον εθνικιστικό αμανέ για τα ελληνοτουρκικά (μήπως στους ανώνυμους χρηματοδότες του Κόμματος προστέθηκαν και κάποιοι οπλέμπορες; ). Κάποιοι φαίνεται να ξεχνούν ότι το ιερό Σφυροδρέπανο εκτός από σύμβολο της Εργατιάς και της Αγροτιάς είναι το μεταλλικό εκείνο όργανο που τοποθετήθηκε στα οπίσθια των Γερμανών για αρκετές δεκαετίες "δια να μη δημιουργούν προβλήματα" και μόλις αυτό αφαιρέθηκε δεν άργησαν να εμφανιστούν τα δυσάρεστα επακόλουθα...

  19. Γιώργος Γκ. avatar
    Γιώργος Γκ. 14/01/2011 20:56:31

    Να είσαι σίγουρος ότι δεν θα διαψευστείς. Οταν κάποιος έχει κάνει την λαδιά και τον ξεσκεπάσουν τότε η μόνη ,κατά τη γνώμη του, άμυνα είναι οι κραυγές .
    Αλλωστε και το" νταηλίκη" που τάχατες πούλησε στο Ερζερούμ είναι προφανώς προσυμφωνημένο.

  20. Maximilien avatar
    Maximilien 14/01/2011 20:57:55

    Χαχα, ναι το ΚΚΕ μετά τον Γερμανό, τα παίρνει και από τους εμπόρους όπλων για να μπει στην Πόλη και να εγκαθιδρύσει την κομμουνιστική βυζαντινή αυτοκρατορία. Γεια σου ρε Αλέκα εθνίκι!!

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/01/2011 21:01:47

    καπου το εγραψε ο Αρχαιος !! το επισημανε... μολις ειδα την εν λογω αψιμαχια και το ΓΑΠ διαβαζε σε ζωντανη συζητηση τις απαντησεις στην Παπαρηγα...
    Πως γινεται?? σε ζωντανη αντιπαραθεση να εχει σημειωσεις και να απαντα διαβαζοντας τες??? ρεεε που εχουμε μπλεξει...
    μια ματια στο χαρτι σηκωμα το χερι... πως ηξερε τι θα τον ρωτουσαν και τι θα του καταλογιζαν??
    σας προτρεπω να δειτε το σχετικο βιντεο

    ΠΠ

  22. Maximilien avatar
    Maximilien 14/01/2011 21:11:30

    Ναι, ο ΓΑΠ πιστεύει ότι κανείς δεν πήρε χαμπάρι ότι πήγε στη Τουρκία ούτε ξέρει τις θέσεις των κομμάτων για την ΑΟΖ και την υφαλοκρηπίδα.

  23. ΒΠ avatar
    ΒΠ 14/01/2011 22:55:17

    MEΓΑ ΛΑΘΟΣ: ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΛΜΗΡΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ "ΛΟΓΙΑ"


    Σύμφωνα με το άρθρο η κ. Παπαρήγα είπε στο γαπ:

    "Τα τολμηρά σας λόγια στο Ερζερουμ αυξάνουν τις ανησυχίες μας, γιατί η ιστορία μας έχει δείξει ότι οι μεγάλες παραχωρήσεις γίνονταν μετά από παχιά λόγια".

    Τα "λόγια" δεν ήταν καθόλου τολμηρά! Τι τούς είπε; "Ό'τι με το να πετούν πάνω απο τα κατοικημένα νησιά μας στο Αιγαίο δεν θα πετύχουν κάτι." Big deal! (και συγνώμην γιά το ξενόγλωσσο.) Οι Τούρκοι κάνουν ΠΟΛΛΑ επιθετικά πράγματα στο Αιγαίο (casus belli, γκρι ζώνες, παραβιάσεις, παραβάσεις, "αβλαβείς" και βλαβερές διελεύσεις, αμφισβητήσεις των κυριαρχικών δικαιωμάτων της Ελλάδας στο ΝΑΤΟ και σε διεθνείς οργανισμούς, και στην πράξη σε περιπτώσεις διασώσεων, κλπ., κλπ.). Αυτές οι ΕΠΙΘΕΤΙΚΕΣ πράξεις έχουν, εκτός των άλλων, ως αποτέλεσμα την απώλεια ζωών και την απώλεια εδάφους (Ίμια). Άρα ο πρωθυπουργός σφάλλει όταν λέει "δεν θα πετύχετε κάτι", διότι ήδη έχουν επιτύχει!!
    Επιπλέον, έχουν επιτύχει μέσω του casus belli και των λοιπών επιθετικών ενεργειών τους, την μη εξάσκηση εκ μέρους της Ελλάδας του δικαιώματός της γιά επέκταση των χωρικών της υδάτων στα 12 μίλια. Έχουν εξαναγκάσει την Ελλάδα στην παγκόσμια πρωτοτυπία να μην ταυτίζονται τα μεγέθη εναέριας και θαλάσσιας κυριαρχίας της χώρας. Έχουν εξαναγκάσει την Ελλάδα σε πλήρη αποχή από έρευνες υποθαλάσσιου πλούτου. Από την σωρεία των επιθετικών ενεργειών ο πρωθυπουργός επέλεξε μιά μόνο. Και επιπλέον είπε σε αυτούς που έχουν επιτύχει ήδη πολλά (και που δουλεύουν με ευρύ χρονικό ορίζοντα) ότι δεν θα πετύχουν κάτι...
    Κοροϊδεύει κάποιος κάποιους (και φυσικά όχι τους Τούρκους);

    Τα "λόγια" του προσκεκλημένου του Ερζερούμ θα ήταν όντως τολμηρά ΑΝ τους είχε πει: "Πετάτε πάνω από τα νησιά μας και προσπαθείτε να μας τρομοκρατήσετε. Δεν το καταφέρνετε όμως. Εμείς, θα κηρύξουμε την ΑΟΖ μας, όπως μας δίνει το δικαίωμα το διεθνές δίκαιο (από το 1982) και όπως κάνουν όλες οι γειτονικές χώρες. Σας καλούμε να το σεβαστείτε. Πρέπει εξ' άλλου να το σεβαστείτε: Είναι μιά από τις υποχρεώσεις σας στην ενταξιακή σας πορεία. Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζεται αυτή η πορεία και εσείς να αγνοείτε τους όρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης (σεβασμός του διεθνούς δικαίου)."

    Αντί αυτών, ο προσκεκλημένος του Ερζερούμ επέστρεψε στην Ελλάδα και βέβαια δεν έδωσε εντολή στις αρμόδιες υπηρεσίες γιά κήρυξη της Ελληνικής ΑΟΖ. Έτσι, έχει αυτή η χώρα ακόμη μιά παγκόσμια πρωτοτυπία: Να ετοιμάζει νομικό πλαίσιο και "φορέα" γιά την έρευνα και εκμετάλλευση ορυκτού πλούτου, χωρίς η χώρα να έχει δηλώσει Τι της ανήκει και ΠΟΥ μπορεί να ψάξει. (Δέστε, π.χ. την εκπομπή του κ. Χαρδαβέλλα της περασμένης Τρίτης, που η εν λόγω παγκόσμια "πρωτοτυπία" (γελοιότητα) αποδείχτηκε σαφέστατα.) Και προτείνω εγώ, να μην γίνει κανένας φορέας και κανένα νομικό πλαίσιο, αφού δεν δηλώνουμε που θα κάνουμε έρευνες, λόγω του ότι φοβόμαστε...