#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/08/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί επί ΝΔ πάντα μπαίνουν οι περισσότερες πυρκαγιές;



Οι χθεσινές αναφορές του υπουργού Δημόσιας Τάξης Ν. Δένδια για πιθανό σχέδιο εμπρηστών να κάψουν την Ελλάδα και η διαταγή του να ερευνήσει η ΕΥΠ, δεν είναι αστεία υπόθεση. Όπως αστείο δεν είναι και το γεγονός ότι μέσα 6 μέρες έχουν πιάσει περίπου 360 πυρκαγιές, κάτι που σημαίνει 60 κάθε μέρα (η πληροφορία είναι διασταυρωμένη). Πολλές από αυτές ταυτόχρονα στη Χίο, τη Ζάκυνθο, την Πελοπόννησο.

Το ποιοτικό όμως στοιχείο, είναι πως το 80% περίπου των πυρκαγιών, έχει ξεκινήσει μετά τις 2 τα ξημερώματα, γεγονός που κάνει την κυβέρνηση να πιστεύει- με βάση και τα ευρήματα που έχει εντοπίσει- πως πρόκειται σε κάθε περίπτωση για εμπρησμούς. Για αυτό και η κυβέρνηση ζήτησε την συνδρομή της ΕΥΠ.

Δεν ξέρουμε αν οι καταγγελίες για πληρωμένους εμπρηστές, πράκτορες ή όχι ξένων υπηρεσιών είναι αληθινές. Ούτε ξέρουμε αν γίνονται για να καλυφθούν τα τεράστια κενά στην Πυροσβεστική όπου φέτος της έχει κοπεί το 45% της πίστωσης.

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι η Ελλάδα καίγεται κάθε χρόνο, ένα διαρκές έγκλημα χωρίς τιμωρία που καταστρέφει την οικονομία ενώ ανυπολόγιστη είναι η καταστροφή του φυσικού περιβάλλοντος.

Θα θυμίσουμε, όμως, μια πρόσφατη ιστορία. Πριν από οκτώ μήνες, ο πρώην πρωθυπουργός της Τουρκίας, Μεσούτ Γιλμάζ, είχε μιλήσει σε τουρκική εφημερίδα και είχε αποκαλύψει ότι την περίοδο 1993-1996 όταν πρωθυπουργός ήταν η Τ. Τσιλέρ, υπήρχαν Τούρκοι μυστικοί πράκτορες που έβαζαν φωτιές σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Μάλιστα, είχε πει ότι υπήρχαν και μυστικά κονδύλια που δίνονταν για το σκοπό αυτό.

Τότε είχε προκληθεί σάλος, η κυβέρνηση Παπαδήμου είχε ζητήσει εξηγήσεις, ο Γιλμάζ είχε προσπαθήσει να ανασκευάσει, η Άγκυρα έκανε την... πάπια, κάποιοι δήμαρχοι όπως ο Στεργίου της Πεντέλης είχαν καταθέσει μηνύσεις κατά της Τουρκίας. Έκτοτε, ούτε φωνή ούτε ακρόαση. Κανείς δε μας είπε τι έγινε και αν το βαθύ κράτος της Τουρκίας ήταν πίσω από τις πυρκαγιές στην Ελλάδα. Εκείνη την περίοδο μάλιστα είχαν καεί εκατοντάδες χιλιάδες στρέμματα, κυρίως στην Πεντέλη.

Να υπενθυμίσουμε επίσης πως το καλοκαίρι του 2007, συνέβη μία από τις μεγαλύτερες φυσικές καταστροφές στην ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας.

Οι φωτιές της περιόδου του Αυγούστου, οι οποίες κορυφώθηκαν ιδιαίτερα μετά την 23η Αυγούστου, δηλαδή λίγες μέρες μετά την προκήρυξη πρόωρων βουλευτικών εκλογών από τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή, αποτέλεσαν συνέχεια πλειάδας πυρκαγιών οι οποίες έπληξαν την Ελλάδα, από τα τέλη Μαΐου και συνεχίστηκαν καθ' όλη τη διάρκεια του καλοκαιριού.

Πείτε με, λοιπόν,συνωμοσιολόγο ...αλλά γιατί επί ΝΔ πάντα μπαίνουν οι περισσότερες πυρκαγιές;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ratamahatta avatar
    Ratamahatta 22/08/2012 10:03:17

    μαλλον οι τουρκοι δεν γουσταρουν τους ΝΔημοκρατες. Μπας κ ξερουν κατι παραπανω η λες να ειναι με τον ΣΥΡΙΖΑ??

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 22/08/2012 10:11:45

    Αφού υπάρχει ιστορικό προηγούμενο σαμποτάζ την ΕΥΠ την ενεργοποιείς πριν τις καταστροφές.

    Τώρα που έχουν μπει οι φωτιές τι νόημα έχει;;

    Πολύ συχνά το καλοκαίρι κάνω την διαδρομή Χασιά Δερβενοχώρια Κριεκούκι που περνάει μέσα από τον δρυμό της Πάρνηθας.

    Δεν έχω δει ποτέ να γίνεται έλεγχος σε οχήματα σε δρόμο ιδιαίτερας χαμηλής κυκλοφορίας.

    • Θth avatar
      Θth @ Aris. A 22/08/2012 18:46:13

      ε! ούτε το παρακράτος δεν έχετε,? όλα στο ΠαΣοΚ & (τον Κόκκαλη) τα δώσατε;?

  3. Φιλιππος avatar
    Φιλιππος 22/08/2012 10:15:01

    Μαλλον ο στρατηγος Ανεμος πρεπει να δυσαρεστηθηκε σε καποιες απο τις "αντικειμενικες" και "ακοματιστες" κρισεις στο στρατευμα που εκανε ο Μητσοτακης; ο Κωστακης; καποιος τελος παντων και εκδικιεται τους σημερινους.

  4. parsifal avatar
    parsifal 22/08/2012 10:35:12

    Η εμπλοκή της ΕΥΠ εχει συμβολική μόνον αξία, για να ενισχύσει το "κύρος" των δηλώσεων περί εμπρησμού.
    Επιχειρησιακά η ΕΥΠ είναι απολύτως ακατάλληλη για διερεύνηση ανάλογων υποθέσεων, εν αντιθέσει με την ΔΑΕΕ (Δ/ση Αντιμετώπισης Εγκλημάτων Εμπρησμού) της ΠΥ που διαθέτει εμπειρότατα στελέχη, με την απαραίτητη ΤΕΧΝΙΚΗ εκπαίδευση, γιατί περί τεχνικού θέματος πρόκειται.
    Οι αποσπασμένοι αστυνομικοί στην ΕΥΠ (ηλθαν και αλλοι απο την ... ΑΔ Μεσσηνίας !) καθώς και οι πολιτικοί υπάλληλοι είναι απολύτως ασχετοι, ενώ η μόνη βοήθεια που θα μπορούσε να προσφέρει η Υπηρεσία είναι η συλλογή πληροφοριών για κινήσεις Τουρκικών Υπηρεσιών (η αλλων ενδιαφερομένων...) στα νησιά και αλλού. Αλλά αυτά γίνονται ΠΡΙΝ την εκδήλωση της φωτιάς...
    Τώρα το γιατί οι φωτιές μπαίνουν επί ΝΔ (εάν υποθέσωμε οτι τώρα εχομε ΝΔ και εάν δεχθούμε οτι οι φωτιές είναι περισσότερες επί ΝΔ) και πρακτικά γιατί οι καταστροφές είναι μεγαλύτερες επί ΝΔ - οι φωτιές μπαινουν πάντα - οφείλεται μάλλον στην αντίληψη περί συνέχειας του Κράτους που ακολουθείντις πολιτικές αλλαγές : "Φεύγουν" τον Διώτη απο το ΣΔΟΕ, αλλάζουν την ηγεσία της ΕΥΠ που ως "ομάδα" με τον Διώτη, την Κρατική Ασφάλεια και την ΔΑΕΕΒ εβγαλαν τεράστιες υποθέσεις κοινού εγκλήματος, τρομοκρατίας, ξεπλύματος, εκβιασμών κλπ.
    Ε λοιπόν οταν διαλύεται μια πρωτοφανής στα ελληνικά χρονικά δομή "δόγματος Εθνικής Ασφάλειας" (ΕΥΠ, Κρατική, ΔΑΕΕΒ. ΣΔΟΕ...) τι περιμένετε να κάμουν εμπρηστές, δολοφόνοι, τρομοκράτες και πάσης φύσεως "αποσταθεροποιητές" σε μια κοχλάζουσα διεθνή συγκυρία ? Διακοπές ?
    Με τις υγείες μας, επεται και θερμό φθινόπωρο !

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ parsifal 22/08/2012 11:56:34

      Δηλαδή, με λίγα λόγια (αφαιρώ τις σοβαροφανείς σάλτσες), μας λέει ότι φταίει που δεν είναι στα πράγματα ο προσφιλής του Χρυσοχοΐδης!

      • κύριος Χ avatar
        κύριος Χ @ ΚΜ 22/08/2012 12:12:47

        ΄ΟΧΙ.
        Λεει οτι απλα δεν γινεται δουλεια με το να αλλαζουν καποιοι ικανοι και να ερχονται οι ημετεροι καθε φορα που ερχεται η ΝΔ στην εξουσια.
        Εκτος του στρατηγου ανεμου στις μεγαλες πυρκαγιες την Πελοποννησου, υπηρχε σωρεια καταγγελιων για πληρωματα Πυροσβεστικης που δεν ηξεραν που πατουν και που πηγαινουν, δεν ειχαν μαζι τους χαρτες, και γενικα ενα ατελειωτο μπαχαλο. Πραγμα που φανηκε απο τον τεραστιο αριθμων ανθρωπων που καηκαν. Το να καει το δασος ναι ειναι κατι που μερικες φορες δεν σταματιεται. Το να μην μπορεις ομως να προβλεψεις τον κινδυνο για ανθρωπινες ζωες ειναι μια αλλη ιστορια.

        Κοινως απλη ανικανοτητα τις περισσοτερες φορες. Αυτα τα περι ασυμμετρων απειλων, αν δεν μπορεις να τα αποδειξεις δεν τα λες δημοσια, γιατι το μονο που κανεις ειναι να προσπαθεις να καλυπτεις την ανικανοτητα σου, ειτε για την προληψη ειτε για την καταστολη.

        • ΚΜ avatar
          ΚΜ @ κύριος Χ 22/08/2012 12:46:25

          Δηλαδή μας λες ότι δήθεν όταν έρχεται η κακιά δεξιά «ξηλώνει όλους τους καλούς» αλλά, τουναντίον, το καλό το ΠΑΣΟΚ φημίζεται ανέκαθεν για την αξιοκρατία του, γι'αυτό συμβαίνει αυτό που αναφέρει ο τίτλος της ανάρτησης; Τους χαιρετισμούς μου (5+5) στον Μιχαλάκη!

          Κατά τα άλλα, το όλο σχόλιό σου είναι παραπλανητικό για τον εξής απλό λόγο: έστω ότι όπως λες δεν γίνονται καλοί χειρισμοί κατά την κατάσβεση κλπ. Αυτό δεν εξηγεί καθόλου γιατί ΜΠΑΙΝΟΥΝ περισσότερες πυρκαγιές. Η στατιστική αυτή «ασυμμετρία» είναι γεγονός. Δεν χρειάζεται να ισχυριστώ ή να αποδείξω τίποτα. Απλώς θέτω το ερώτημα (γιατί;), όπως άλλωστε και το άρθρο.

      • parsifal avatar
        parsifal @ ΚΜ 22/08/2012 21:48:34

        Δεν ανέφερα κανένα Χρυσοχοίδη, μόνον ανθρώπους που εδειξαν εργο σε οποιο μετερίζι της εθνικής ασφάλειας ευρέθησαν.
        Τώρα τα περί "σοβαροφανούς σάλτσας" εάν το ανέπτυσσες λίγο να αντιληφθούμε την υψιπετή ανάλυση σου ?

  5. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 22/08/2012 11:02:25

    Δυστυχως οι ενδειξεις-αποδειξεις περι συμμετοχης ξενων υπηρεσιων σε πολλες δασικες πυρκαγιες ειναι πολλες... το κακο ειναι οτι βλεπεις πληθως ακομα ανθρωπων να λενε για αυτοαναφλεξεις ή για πεταμενα τσιγαρα (οχι οτι δεν μπορει και απο τσιγαρο αλλα στην πραξη ειναι εξαιρετικα δυσκολο και σε τσιγαρα οφειλονται ενα ελαχιστο ποσοστο πυρκαγιων).. ακομη και οι οικοπεδοφαγοι ειναι ενα μικρο ποσοστο κυριως σε περιαστικα δαση των Αθηνων.. εκτος και αν καποιος θεωρει οτι οικοπεδοφαγοι εβαλαν πυρκαγια στο δασος του Αναβατου στην Χιο για να χτισει βιλα στις χαραδρες... αυτα ειναι για να μας αποπροσανατολιζουν....
    να αναφερω ορισμενες απο τις ενδειξεις-αποδειξεις...
    1) η ομολογια Γιλμαζ για τη συσχετιση του τουρκικου παρακρατους με τους εμπρησμους λογω ελληνικη βοηθειας στους Κουρδους.. πηγε μετα να τα μαζεψει αλλα ο δημοσιογραφος τον διευψευσε κατηγορηματικα...
    2) 2 προσφατα αρθρα μεγαλων τουρκικων εφημεριδων που αναφερονται στην 16σελιδη δικογραφια της υποθεση Εργκενεκον που αφορα αποκλειστικα την δραση του τουρκικου παρακρατους στα ελληνικα δαση αλλα και αλλες δολιοφθορες (βομβα στην Ροδο κ.α.)... 16 σελιδες γεματες εμπρησμοι ελληνικων δασων!!! αναμεσα τους η Πεντελη, η Χιος, η Ροδος, η Κεκρυρα, το Σειχ σου, ο Διονυσος, η Κρητη....
    3) οι ιδιες οι ομολογιες πρωην στελεχους της ΕΥΠ περι τουρκων εμπρηστων , περι ανευρεσης πολυπλοκων εμπρηστικων μηχανισμων υψηλης τεχνολογιας, οτι πολλες φορες τους προλαβαν την ωρα του εμπρησμου αλλα καποιες αλλες φορες οχι διοτι δεν μπορουσαν να συλλαβουν προληπτικα, αλλα και οτι τους απετρεψαν και απο αλλες δολιοφθορες (αναφερει μαλιστα χαρακτηριστικα οτι συνεβαλαν τουρκους πρακτορες λιγο πριν ανατιναξουν φραγμα ενος απο τους μεγαλυτερους αποταμιευτηρες νερου στην Ελλαδα...
    4) η επισημη αναφορα του διοικητη της πυροσβεστικης υπηρεσιας στα μεσα του 90 , μια χρονια που η χιος καιγοταν απο ακρη σε ακρη και ειχε παει για αυτοψια οτι ειδε με τα ματια του να πεταγονται εμπρηστικοι μηχανισμοι με ειδικο πτητικο μηχανισμο απο φουσκωτα απο την θαλασσα... ενημερωσε αμεσα το λιμενικο αλλα δεν τους προλαβαν διοτι περασαν στα τουρκικα χωρικα υδατα
    5)η επισημη συλληψη 2 τουρκων που ειχαν παρουσιαστει ως Κουρδοι στην Λεσβο επαυτοφορω και αφου ειχαν προηγηθει αρκετες πυρκαγιες στο νησι... 15Αυγουστος ηταν και προσπαθουσαν να αναψουν φωτια σε δασος... τους συνεβαλαν αλλα επεσαν πανω τους οι αριστεροι οτι ειναι προσφυγες και ηθελαν να ζεσταθουν!!!.. τελικα τους γυρισαν πισω... το ιδιο και με Τουρκο πρακτορα που συνεληφθη στην Κρητη και ειχε πανω του αρχειακο υλικο απο πυρκαγιες σε διαφορες περιοχες της Ελλαδας και κυριως απο τις μεγαλες πυρκαγιες στην Κερκυρα... αντι να τον παλουκωσουν τον επεστρεψαν στους γειτονες..
    6) η επισημη ομολογια Τουρκου εμπορου ναρκωτικων που συνεληφθη στην Πολη , ο οποιος μπροστα στις καμερες δηλωσε οτι "οταν με εβαζαν να καιω δαση στη Ελλαδα τους ημουν χρησιμος.. τωρα με βαζουν φυλακη...." ναι..δυστυχως υπαρχει τετοια ομολογια αλλα ως συνηθως στην Ελλαδα δεν κουνιεται φυλλο...
    7) υπαρχει δημοσιευμενο στον περσινο Τυπο η συλληψη ενος Αλβανου που ευθυνεται για πληθος πυρκαγιων σε δαση της Φθιωτιδας και ο οποιος ομολογησε οτι τον πληρωσαν 2 συμπατριωτες του για να βαζει φωτια σε δαση και μαλιστα του εδωσαν και τα ευσημα τους επειδη εκανε καλη δουλεια....ανελαβε η ΕΥΠ αλλα καμια ενημερωση στο ποπολο..τί εγινε?..ποιοι τον εβαλν?..και με ποιο σκοπο?...
    8)η συλληψη προ ολιγων ημερων 2 Βουλγαρων που προσπαθουσαν να βαλουν φωτια στο Ξυλοκαστρο Κορινθιας (και ενω εχουν προηγηθει πληθος πυρκαγιων στην Κορινθια),,, επισης η συλληψη περισυ ενος Βουλγαρου που ειχε βαλει αρκετες πυρκαγιες στην Μεσσηνια...
    επισης προχθες συνελαβαν 2 Γαλλους που εβαλαν την φωτια στην Ανδρο..τί γινεται με αυτη την περιπτωση?.. που ειχαν ταξιδεψει πριν οι Γαλλοι?..θα μας το πουνε?...διοτι η ΕΥΠ εχει πληροφοριες οτι εδω και χρονια ερχονται τουριστες απο την γειτονα επι πληρωμη με ειδικους σκοπους..στο παρελθον εχουν πιασει διαφορους κυριως ανατολικοευρωπαιους..μηπως και οι Γαλλοι ειναι τετοια περιπτωση?
    8)η ενημερωση απο την Ιντερπολ το 2007 για την εισοδο στη χωρα μας ακραιων εθνικιστικων αλβανοφωνων κοσοβαρων με σκοπο τους εμπρησμους και αλλες δολιοφθορες...
    υπαρχουν και πολλα αλλα οπως και πολλα που δεν θα μαθευτουν ποτε... δυστυχως η Ελλαδα ειναι στο ελεος των πρακτορων και εμεις πρεπει να τελειωσει αλλο ενα δυσκολο καλοκαιρι για να ενεργοποιησουμε την ΕΥΠ...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/08/2012 11:08:38

    Θυμίζω πάντως ότι η φοβερή πυρκαιά του Σέιχ Σού στη Θεσσαλονίκη (1997) συνέβη με κυβέρνηση Πασόκ, επί αρμοδίας υπουργείας Τζουμπάκα.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Ο Θείος 22/08/2012 16:43:35

      Μόνο το ότι θεωρούμε κατόρθωμα να βρούμε μια μεγάλη πυρκαγιά που έγινε επί ΠΑΣΟΚ αποτελεί από μόνο του ένδειξη ρε Θείο.

  7. ΕΥΛΟΧΟΣ avatar
    ΕΥΛΟΧΟΣ 22/08/2012 11:33:27

    Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί η Χ.Α. ιδρύει "πολιτοφυλακές" με σκοπό την πάταξη της εγκληματικότητας και τις περιπολίες στα δάση και στην ύπαιθρο. Σαφώς και δεν φταίνε οι Υπηρεσίες (Στρατός, ΕΥΠ, Αστυνομία, Πυροσβεστική), αλλά η εκάστοτε πολιτική ηγεσία (τώρα φαίνεται ότι κάτι πάει να αλλάξει) που δεν τους επιτρέπει να κάνουν την δουλειά τους σωστά.

    • costas avatar
      costas @ ΕΥΛΟΧΟΣ 22/08/2012 20:17:25

      Σιγά μην πατάξει η Χρυσή Αυγή την εγκληματικότητα. Αυτοί είναι για να δέρνουν κανέναν πεινασμένο, πάντα σε αναλογία τουλάχιστον ένα προς πέντε.

  8. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 22/08/2012 11:35:28

    Αναρωτιέμαι μήπως η ΝΔ έρχεται στην εξουσία πάντα όταν φυσάει με θυελλώδεις ανέμους, πάντα για να βάλει σε τάξη τα σπασμένα του ΠΑΣΟΚ.

  9. ΚΕΡΒΕΡΟΣ avatar
    ΚΕΡΒΕΡΟΣ 22/08/2012 11:44:05

    Μήπως γιατί τα στελέχη που επιλέγει για τις αρμόδιες υπηρεσίες είναι πιο άχρηστα και από τους άχρηστους του ΠΑΣΟΚ;

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ΚΕΡΒΕΡΟΣ 22/08/2012 11:53:04

      ...ακόμη και από τον Τσουμπάκα;
      Δεν το πιστεύω !!!
      h**p://noextranonada.blogspot.gr/2011/02/chubaka-en-mary-poppins.html

  10. Εμμανουήλ avatar
    Εμμανουήλ 22/08/2012 12:06:37

    Παρά το γεγονός ότι το σχόλιο (1ο) του χρήστη με alias name Ratamahatta, με ενόχλησε κάπως, εν τούτοις δεν αποφεύγω τον πειρασμό να συμμετάσχω στο σχολιασμό. Κατά την άποψή μου, πλέον η ΕΥΠ ελάχιστη υποστήριξη μπορεί να παράσχει. Η δήλωση όμως του Δένδια είναι σωστή. Περιλαμβάνει ένα ξεκάθαρο μήνυμα …

    • κύριος Χ avatar
      κύριος Χ @ Εμμανουήλ 22/08/2012 12:15:55

      Το μηνυμα ειναι οτι ξερουμε αλλα απλα ειμαστε ανικανοι να σας αντιμετωπισουμε? Η μηπως οτι ξερουμε αλλα δεν μπορουμε ουτε να το αποδειξουμε?
      Τρομερο μηνυμα πραγματικα. Εμπνεει σιγουρια.

  11. Idiot avatar
    Idiot 22/08/2012 12:20:51

    Ημουν φανταρος στην Χιο το καλοκαιρι του 1978 τρεχοντας με εξαρτηση και το ...πτυον να σβησουμε τις μεγαλες πυρκαγιες εκεινου του καλοκαιριου.Υψηλες θερμοκρασιες,ισχυροι νοτιαδες..τα ιδια οπως και τωρα.Ολοι ειχαμε μαθει οτι ταχυπλοα ειχαν εκτοξευσει βεγγαλικα απο την θαλασσα κοντα στις ακτες.Ολοι ημασταν πεπεισμενοι οτι ηταν δουλεια των τουρκων.

  12. Lampros avatar
    Lampros 22/08/2012 12:28:22

    το άρθρο αυτό πρέπει να ειναι το π΄ρωτο απο ένα "sequel":
    Γιατί επί ΝΔ πάντα "γινονται οι περισσοτερες απεργίες"
    Γιατί επί ΝΔ πάντα "γινονται οι περισσοτερες ταραχες"
    Γιατί επί ΝΔ πάντα "γινονται οι περισσοτερες τρομοκρατικές ενεργειες"
    μπορώ να σκεφτώ & άλλα, αλλά θα θυμωσω. Μάλλον οι πυρκαγίες εξηγουνται επιστημονικά απο την κλιματική αλλαγή και την πολίτική αλλαγή...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Lampros 23/08/2012 19:16:18

      Ἐλπίζω νά καταλάβης σύντομα τήν κοτσάνα περί «κλιματικῆς ἀλλαγῆς»
      ποὺ πέταξες...! :|

  13. chris avatar
    chris 22/08/2012 12:32:46

    Γιατι τοτε πανε οι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ για διακοπες στα νησια.
    Δεν θελει πολυ κλικ-κλικ.

    • Εμμανουήλ avatar
      Εμμανουήλ @ chris 22/08/2012 12:35:38

      θέλεις πολλά κλικ κλικ δυστυχώς, και αν αυτή είναι (ευτυχώς δεν είναι) η λογική των αρχών, δεν θα μείνει τίποτα όρθιο στην Πατρίδα μας.-

  14. thanasis avatar
    thanasis 22/08/2012 13:07:20

    ... γιατί τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ που δεν κυβερνούν , είναι επι 3μηνο στα νησιά και στα δάση και σβήνουν τους μπάφους χωρίς μέτρα ασφαλείας.

  15. Παρατηρητής avatar
    Παρατηρητής 22/08/2012 14:20:16

    γιατί το παρακράτος ως επί το πλείστον είναι "αναρχοαριστερό"

  16. ΑΙΚ avatar
    ΑΙΚ 22/08/2012 14:29:17

    Για τον ίδιο λόγο που η αριστερά και οι συνοδοιπόροι της έχουν ακόμα να λόγο και μας ζαλίζει τα αυτιά με τις σπουδαιοφανείς μπούρδες της
    Γιατί η ΝΔ είναι ΝΔ και όχι δεξιά από εκείνη που βάζει τάξη

    • Φιλιππος avatar
      Φιλιππος @ ΑΙΚ 22/08/2012 14:42:17

      Οτι καποιοι θα αναπολουσαν δεξια που εβαζε ταξη ενω εχει παρει στη κυριολεξια φωτια ο ... μας και οι κοινωνικες εκρηξεις ειναι προ των πυλων τοτε μονο ανατριχιλα προκαλουν.

      • ΑΙΚ avatar
        ΑΙΚ @ Φιλιππος 22/08/2012 16:26:08

        KANENAΣ......δεν παίρνει φωτιά μόνος του. Πάντα κάποιοι την βάζουν. Στην περίπτωσή μας το ποιός φταίει το βρίσκουμε κάνοντας αναδρομή στα γεγονότα της τελευταίας 30 ετίας. Τη φωτιά θα τη σβήσουν οι Έλληνες όπως έκαναν πάντα σε ανάλογες φωτιές που έβαζαν οι προδότες, αλλά στην Ελλάδα που θα αναγεννηθεί από την τέφρα της θα έχουν θέση μόνο οι Έλληνες και μόνο αυτοί

  17. roadrunner avatar
    roadrunner 22/08/2012 14:54:48

    Οτι οι Τουρκοι εκαναν προκλητικες δηλώσεις για τους εμπρησμούς επί Καραμανλή είναι αληθές. Αλλά γιατί να μπουν στον κόπο οι Τούρκοι να στείλουν πράκτορες φέτος, να μπαίνουν και στα έξοδα ; Άλλοι πρόθυμοι να κατακάψουν την Ελλάδα δεν υπάρχουν ήδη στη χώρα μας ; Λόγου χάρη κάποιοι που μαζεύουν κόσμο στις πλατείες και φωνάζουν ότι αν η Ελλάδα θέλει πόλεμο θα τον έχει, ή φωνάζουν να μην "τους σπρώξουμε" στη βία ;
    Επίσης δεν κατάλαβα γιατί εξανέστη η Αλέκα για την ανάμειξη της ΕΥΠ. Αν μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιος.

  18. Bohemian avatar
    Bohemian 22/08/2012 15:05:12

    Το πράσινο καίει το πράσινο.

  19. ΚΜ avatar
    ΚΜ 22/08/2012 15:06:06

    Όποιος δεν βλέπει ότι το Συριζαριό και οι συνοδοιπόροι του (που τώρα τελευταία αρκετά απασχόλησαν την ειδησεογραφία) de facto δρουν ως εθνική μειoνότητα, στρουθοκαμηλίζει. Δεν λέω ότι τα δάση τα κάψαν σώνοι και καλά αυτοί - όμως, αυτούς που καίνε ανθρώπους ζωντανούς σε τράπεζες και που πυροβολούν για να σκοτώσουν απλούς ανθρώπους του μόχθου επειδή δεν συνεμορφώθησαν προς τας υποδείξεις, τους έχω ικανούς όχι μόνο για εμπρησμούς δασών αλλά και για πολύ χειρότερα!

    • chris avatar
      chris @ ΚΜ 22/08/2012 16:38:26

      " Δεν λέω ότι τα δάση τα κάψαν σώνοι και καλά αυτοί "
      Αρα μπορει να το εκαναν κι αυτοι.
      Μαλλον χρηζετε ιατρικης επιβλεψης

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ chris 22/08/2012 20:22:52

        Χα χα, τώρα συγχύστηκα. Τα δεύτερα των συριζαίων (Αύγουστος γαρ) μου την είπαν!

        Καλά, τώρα που το λες, πάσο, δεν ήσασταν εσείς. Εσείς καίτε μόνο εγγύους!

        • chris avatar
          chris @ ΚΜ 23/08/2012 15:20:34

          Αγαπουλα , την κουκουλα

  20. FINANCIAL MANAGEMENT avatar
    FINANCIAL MANAGEMENT 22/08/2012 16:32:08

    Στις αλλες χωρες του νοτου ή και τις ΗΠΑ οι φωτιες που μπαινουν, εμφανιζονται πιο σπανια και ειναι λιγοτερες απο αυτες που εχουμε στην Ελλαδα;

  21. Θηρίο avatar
    Θηρίο 22/08/2012 17:45:06

    Παίδες μην το σπρώχνουμε το θέμα πολύ γιατί θα το ρίξουμε κι αυτό στο γκρεμό. Είναι φανερό ότι εμείς είμαστε αδύναμοι σε ένα και μόνο πράγμα που οι ακατανόμαστοι "γείτονες" υπερτερούν. Στη στρατιωτική ηγεσία που μόνο πολιτική ηγεσία έχουμε εμείς. Η στρατιωτική ηγεσία γεννά τους καλύτερους κατασκόπους και τους μισθώνει σε αντίπαλα κράτη για απόσπαση πληροφοριών, αποκάλυψη στρατιωτικής άμυνας με καταστροφή δασικών εκτάσεων. Η Χίος έχει ξανακαεί το 1998 και απ'το αεροπλάνο με γυμνό μάτι φαίνονταν τα στρατόπεδα.

  22. o deksios avatar
    o deksios 22/08/2012 18:52:53

    υπαρχει ενα δεδομενο: επι 2 καλοκαιρια ΓΑΠ δεν ξεσπασε ουτε 1 μεγαλη πυρκαγια, και συνολικα οσες πυρκαγιες ξεσπασαν την πρωτη εβδομαδα του φετινου ιουλιου!!!
    να θυμισω επισης οτι ο φετινος χειμωνας ηταν ο πιο βροχερος των τελευταιων 20 ετων!!
    επι δε επτα χρονων σημιτη ξεσπασαν ολες και ολες 2 περιαστικες μεγαλες φωτιες, σε αθηνα και θεσσαλονικη..
    εχει καμμια σχεση αυτο με τη νδ, οπου καιγονται βουνα, και απροσπελαστα λαγκαδια μανιωδως με συνεχομενες προσπαθειες??
    δηλαδη οι τουρκοι πρακτορες επι πασοκ κοιμουνται, και ξυπνουν επι νδ?

    τις φωτιες τις βαζουν, οι ιδιοι που το 2008 εκαψαν την ελλαδα στην πορτοκαλι επανασταση, αυτοι που το 2007 εκαψαν την πελοπονησο για να φερουν τον ΓΑΠ, αυτοι που στις 8 σεπτεμβρη φετος θα καψουν τη θεσσαλονικη, αυτοι που κατα το νοεμβρη θα καψουν την αθηνα,,
    οι ιδιοι που το 2007 ηθελαν μανιωδως να φερουν τον ΓΑΠ, και τωρα θελουν μανιωδως να φερουν τον Τσιπρα...
    τελεια και παυλα

  23. o deksios avatar
    o deksios 22/08/2012 18:56:19

    τροπος συλληψης των δραστων:
    νομος που οριζει οτι η αστυνομια εχει δικαιωμα να συλλαμβανει οσους κρινει υποπτους, να τους κρατα και να τους απαγγελλει κατηγορια μετα απο 1 μηνα..
    ειναι δυνατον ποτε να πιασεις τον εμπρηστη με το στουπι στο χερι?
    αν μετα τη φωτια στη χιο, εκλεινες το λιμανι, επιανες 100-200 ατομα του γνωστου χωρου, τους κρατουσες 1 μηνα, και στο μηνα αυτο εβρισκες σε καποιου το σπιτι τα σχεδια εμπρησμου, ειναι δυνατον να ξεσπουσε ποτε αλλη φωτια?
    να θυμισω οτι οι αμερικανοι για ελαφρυτερα αδικηματα εχουν δικαιωμα να σε κρατανε 2 χρονια χωρις να σου απαγγελουν κατηγορια

    • costas avatar
      costas @ o deksios 22/08/2012 22:33:38

      Δημοκρατία καληνύχτα.

      • Σικελιανος avatar
        Σικελιανος @ costas 23/08/2012 10:39:48

        Τί προτιμας δημοκρατια (αυτη τη σαπια ελληνικη δημοκρατια εννοω) ή να εχεις οξυγονο εσυ και τα παιδια σου να ζησετε..εκτος και αν κρινεις απο τιποτα μεγαλες βρεττανιες...

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ o deksios 22/08/2012 22:41:39

      σώπα ρε!...
      κοίτα να δεις...

      εγώ έχω καλύτερη ιδέα,

      την έκαναν στην Κίνα επί Μάο, το κάνουν οι Ταλιμπαν στο Αφγανιστάν και οι αντάρτες στο Μαλί και στη Σομαλία.

      τους παίρνεις που λες όπως τους συλλάβεις αυτούς τους 100-200, τους πετάς σε μια χωματερή, τους λούζεις με μπεντζίνα και τους καις ζωντανούς.

      αντε μετά δικέ μου να μπει φωτιά πουθενά στη χώρα!....

  24. chris avatar
    chris 22/08/2012 19:12:15

    http://www.fungusfun.com/mushroom-hunting/85-the-fire-morel-and-fire-morel-hunting.html

  25. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 22/08/2012 23:03:31

    Πανευκολο!

    Το 1981 για να πεσει ο Ραλλης και να ανεβει ο Αμερικανος στην εξουσια να τα ισοπεδώσει όλα.

    Το 2007 ως αντιποινα για το οχι στο Ανναν και στο Βουκουρεστι.

    Το 2009 για να κοπει ο ομφαλιος λώρος με τους Ρωσους και τους Κινεζους και να ανεβει ο ετερος Αμερικανος, ο ανεπροκοπος στην εξουσια και να μας παραδώσει με το κλειδι στο χερι στο Αμερικα και σε αυτους που το διοικουν.

    Και το 2012 γιατι ο Σαμαρας εκανε κωλοτουμπα και σουρνεται μεταμελημενος στους Γερμανους πραγμα που εξοργισε την Κλιντον η οποια ειναι και εξαλλη και με το Λαζαριδη.

  26. nik avatar
    nik 22/08/2012 23:22:40

    Οι φωτιές είναι έργο εμπρηστών. Αυτό το γνωρίζουμε από καιρό. Κάποιοι έχουν συλληφθεί, όπως ένας Γάλλος θυμάμαι παλιά, και ένα ζευγάρι Γαλλων πρόσφατα. Ένας Ροδίτης ομολόγησε οτι έιναι πυρομανής και έχει βάλει δεκάδες φωτιές στη Ρόδο. Άρα δεν φταίει πάντα η γιαγιά που της έφυγε η φωτιά...Σ' ένα καμμένο νησί ποιός κάνει διακοπές;; Κανείς φυσικά.. και αυτό ευνοεί τους άσπονδους "φίλους" μας , τους Τούρκους. Άρα η πολιτεία έπρεπε να έχει πάρει τα μέτρα της από καιρό. Να έχει τελειώσει το Εθνικό κτηματολόγιο, να έχουν ολοκληρωθεί οι δασικοί χάρτες, να έχουν ορισθεί οι Εθνικοί δρυμοί, να γίνουν ο Υμηττός και η Πεντέλη προστατευόμενες περιοχές, και τελικά να έχουν κοπεί τα χέρια όσων γραικύλων έχουν συμφέροντα από το κάψιμο στην εκμετάλλευση των δασικών περιοχών, και όσων ξένων κερδίζουν από την καταστροφή της πατρίδας μας.

  27. KAMINIS GIORGOS avatar
    KAMINIS GIORGOS 22/08/2012 23:43:44

    Αν δεν ειναι δουλεια των Μογγολων απο απεναντι,τοτε ειναι απο δικους μας προσκυνημενους νενεκους που με τις ευλογιες των ΜΚΟ συνεχιζουν και μας ρημαζουν. Το αστειο ειναι οτι κολλανε κι ενσημα οπως τελευταια που εμαθα σε μια ραδιοφωνικη συνεντευξη καποιου αξιωματουχου. Ολα πιθανα ειναι πλεον στον τοπο της ανομιας..

  28. ΚΜ avatar