#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/02/2012 13:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί εξαιρούνται οι Πανεπιστημιακοί και οι δικαστικοί από τις περικοπές;



Αληθεύει οτι εξαιρούνται από τις μισθολογικές περικοπές  οι Καθηγητές Πανεπιστημίου και οι Δικαστικοί;

Και αν αληθεύει γιατί εξαιρούνται;

Είναι δυνατόν να περικόπτονται οι επικουρικές συντάξεις και να μένουν άθικτες οι αποδοχές των παχέων αγελάδων των Πανεπιστημίων;

Για ποιό λόγο;

Δεν νομίζω οι Βενιζέλοςκαι Παπαδήμος να το κάνουν απο..συντεχνιακή αλληλεγγύη;

 Αδέξιος Δεξιός 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γαρύφαλλος Αραμπατζής avatar
    Γαρύφαλλος Αραμπατζής 07/02/2012 14:01:24

    Ξέρετε πόσα παίρνει ένας επίκουρος καθηγητής με 10 χρόνια προϋπηρεσία?
    1536 ευρώ. Είναι πολλά?
    Πόσα παίρνουν στις ΔΕΚΟ χωρίς τις ανάλογες σπουδές, στις ΔΟΥ, στις κρατικές τράπεζες με ένα απολυτήριο λυκείου?
    Τουλάχιστον τα διπλάσια.
    Καλό λοιπόν είναι να αφήσουμε τους λαϊκισμούς.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Γαρύφαλλος Αραμπατζής 07/02/2012 14:12:19

      λαϊκισμός είναι να κόβονται οι επικουρικές συντάξεις και οι Πανεπιστημιακοί (οι περισσότεροι με παράλληλες απασχολήσεις) να παριστάνουν τους τιμητές.
      Το ίδιο ισχύει και για τους δικαστικούς οι οποίοι με δικές τους αποφάσεις αναπροσάρμοζαν τους μισθούς τους.

      • Stefanos avatar
        Stefanos @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 14:32:51

        Να ασχοληθείς τότε με αυτούς που έχουν παράλληλες απασχολήσεις και να σταματήσεις να τα ισοπεδώνεις όλα.

    • Γιάννης Μανιατάκος avatar
      Γιάννης Μανιατάκος @ Γαρύφαλλος Αραμπατζής 07/02/2012 14:30:51

      "...τουλάχιστον διπλάσια"! Ως δάσκαλος (όπως φαίνεται) θα έπρεπε ο λόγος σου να ζυγίζεται. Όπως όμως αυτός εκπορεύεται, μάλλον αρνητικά μετρά!

  2. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 14:02:20

    Οι αποδοχές των παχυλών αγελάδων:
    Λέκτορας: 1400 Ευρώ
    Επίκουρος: 1600 Ευρώ
    Αναπληρωτής Καθηγητής (με 20 χρόνια υπηρεσία στο εξωτερικό): 1800 Ευρώ
    Τακτικός: 2,100

    Οι πανεπιστημιακοί δεν έχουν 13, 14 μισθό και έχουν φάει τουλάχιστον 20% μείωση μέχρι τώρα.

    Μισθοί στην Κύπρο: 5,500 Ευρώ καθαρά

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 14:16:05

      να πάνε στην Κύπρο τότε!
      Να ...ανοίξει και η επετηρίδα!

      • Stefanos avatar
        Stefanos @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 14:27:46

        Οι ατεκμηρίωτη και ειρωνική σου απάντηση, δείχνει ότι κρύβεις πολύ κακία.

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ Stefanos 07/02/2012 15:14:53

          Α, κύριε Στέφανε,
          δυο ορθογραφικά λάθη σε μια πρόταση;
          Οι ατεκμηρίωτη..
          Πολύ κακία....
          Τζάρτζανο ανοίξαμε ποτέ;

          • black sea avatar
            black sea @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 23:23:19

            Κράτα εσύ τα ορθογραφικά λάθη.... εμείς κρατάμε την ουσία

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ black sea 07/02/2012 23:25:27

            ουσία το λένε τώρα;

          • ο Μήτσος avatar
            ο Μήτσος @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 10:00:55

            Δε φτάνει που είσαι δεξιός, είσαι και αδέξιος!

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ ο Μήτσος 08/02/2012 10:22:44

            Αδέξιος Δεξιός και ξερό ψωμί!
            Εχεις κανένα πρόβλημα;

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 14:32:57

        Αδέξιε, με στενοχωρείς. Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφία των πανεπιστημιακών ΔΕΝ ΕΧΕΙ δευτερη δουλειά, ούτε και ιατρείο οι κλινικοί. Οι περισσότεροι δε, ΔΕΝ ερχονται το πρωϊ στις 10 και ΔΕΝ φευγουν στις 2. Μην το γενικεύεις λοιπόν. Μόνο ο τίτλος έμεινε και ο λίγος σεβασμός που και αυτός εξανεμίζεται λόγω των ΛΙΓΩΝ καθαρμάτων που υπηρετούν τον νεοταξικό Εωσφόρο.

      • αλέξανδρος παύλιος avatar
        αλέξανδρος παύλιος @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 15:10:31

        Είσαι όχι μόνο αδέξιος αλλά και Λαϊκιστής! Μήπως ψήφιζες ΠΑΣΟΚ?

        • Αδέξιος Δεξιός avatar
          Αδέξιος Δεξιός @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 15:20:43

          παλιό το κόλπο!
          Οποιος λέει κάτι που δεν μας αρέσει είναι Λαϊκιστής!
          Υποκλίνομαι στις...συντεχνίες!

          • anideos avatar
            anideos @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:58:13

            Αδεξιε η αλυθεια δεν ειναι ποτε ανεκτη.
            Μην σκυβεις ομως το κεφαλι ειπες κατι πολυ σωστο.
            Τα βαρη πρεπει να κατανεμηθουν σε ολους οσο λιγα και αν τους φαινονται τα 1300 με
            4 μηνες διακοπες.
            Συνυπγραφω την απορια σου αν και δεν περημενω να απαντηθει.

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 14:17:56

      Για τα ωράρια δεν μας λες; Μήπως μένουν στην Αθήνα και πηγαίνουν π.χ. στην Τρίπολη δύο φορές την εβδομάδα.
      Ρωτώ εγώ ο άσχετος

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 14:25:58

      Διόρθωση: Μία φορά την εβδομάδα ήθελα να πω.

    • Φακ Κώστας avatar
      Φακ Κώστας @ αλέξανδρος παύλιος 08/02/2012 03:21:26

      Nα πας στην Κύπρο...είσαι υπερεξειδικευμένος σε κάτι?
      Ε κάποιος θα σε πληρώσει για να σε αξιοποιήσει...

      Να λέμε αλήθειες...κρατικοδίαιτοι οι Έλληνες καθηγηταράδες..αν είναι σπουδαίοι (κάποιοι λίγοι είναι) βγάζουν μια περιουσία σε ιδιωτικά πανεπιστήμια του Εξωτερικού...

      • ΑΡΚΑΣ avatar
        ΑΡΚΑΣ @ Φακ Κώστας 08/02/2012 12:11:05

        Λάθος μισθός καθηγητή στο Λονδίνο σε νορμάλ πανεπιστήμιο: 2.800 λίρες καθαρά. Ενοίκιο στο Λονδίνο το ελάχιστο 1500 λιρόνια, πάμε παρακάτω;

        • Φακ Κώστας avatar
          Φακ Κώστας @ ΑΡΚΑΣ 08/02/2012 12:23:28

          Δεν μιλάω για μισθό μόνο...αλλά για τα αποτελέσματα της έρευνάς του, που αν είναι σημαντικά έλκουν χρηματοδότηση...

    • DESPOINA avatar
      DESPOINA @ αλέξανδρος παύλιος 28/08/2012 16:32:00

      Μαλλον ο κυριος ειναι εμπαθεις και δεν τα γνωριζει καλα τα πραγματα
      Ο αντρας ειναι πανεπιστημιακος γιατρος δουλευει 100 ωρες την εβδομαδα, ο βασικος ηταν 1375 ευρω, εφημεριες στο νοσοκομειο του εχει να παρει απο τον Μαρτιο, εχει φαει περικοπες 20% θα φαει αλλο ενα 12%, θα συνεχιζει ομως να δουλευει σαν σκλαβος , να υποαμοιβεται προς χαριν της χωρας?
      να μας λειπει αν βρει κατι εξω θα φυγουμε γιατι δεν του αξιζει με 5 πτυχια, εντιμος γιατρος να ζει στις συνθηκες αυτες απαξιωσης ως ανθρωπος και επιστημονας.
      Ας μεινουν πισω ολα τα λαμογια και οταν με το καλο τα συναντησετε εσεις που ολους τους βαζετε στον ιδιο κουβα στο δρομο σας στα νοσοκομεια καλη σας επιτυχια!

  3. Kατερίνα avatar
    Kατερίνα 07/02/2012 14:06:53

    Γιατί πρώτα πρέπει να γίνουν οι εκλογές συμβουλίων διοίκησης και η ανάδειξη των πρυτανικών αρχών σύμφωνα με το νέο νόμο.
    Μετά θα αρχίσει το πάρτυ.......

  4. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 07/02/2012 14:08:09

    Εδώ υπάρχει στα Πανεπιστήμια η αμειβόμενη απεργία: Οι πανεπιστημιακοί διδάσκοντες (και οι διοικητικοί) προς ντροπήν τους δεν δηλώνουν απεργοί και δεν τους γίνεται περικοπή κατά την απεργία, όπως σε όλους τους υπαλλήλους του δημοσίου τομέα. Οι πρυτάνεις επίσης προς ντροπήν τους, δεν κάνουν τον έλεγχο ως οφείλουν (ίσως δέχονται ως ειλικρινείς τις δηλώσεις των απεργούντων) και υπογράφουν την αμοιβή χωρίς να λαμβάνεται υπόψη η απεργία.
    Τώρα θέλουν να εξαιρεθούν από τις περικοπές των επικουρικών συντάξεων. Αυτή είναι η μεταπολίτευση. Συγχαρτήρια.
    Αn καταφέρει η τρόικα και ανατρέψει αυτή την κατάσταση θα της οφείλω χάριτας.

  5. kakos avatar
    kakos 07/02/2012 14:09:15

    για τους δικαστικούς no comment,
    για τους άλλους, έχουν να σπουδάσουν παιδιά, να τα κάνουν διδάκτορες για να τους παραχωρήσουν τη θέση τους, ξέρετε πόσο κοστίζει αυτό;

  6. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 07/02/2012 14:14:24

    Συμφωνώ!!!

    • effie B. avatar
      effie B. @ Μεσσήνιος 07/02/2012 14:35:30

      αγαπητοί φίλοι, και συ Αδέξιε Δεξιέ,
      ο λαικισμός έχει και όρια.
      Οι πανεπιστημιακοί για πολλά χρόνια ανέχτηκαν ένα πενιχρό μισθολόγιο και τώρα στην κρίση υπέστησαν την ίδια λαίλαπα με τους υπόλοιπους.
      Πολύ σωστά αναφέρεται παραπάνω οτι ο καθηγητής πρώτης βαθμίδας φτάνει μόλις τα 2000 Ευρώ μετά απο 25 χρόνια προυπηρεσίας, με πτυχία, ειδικότητες αν πρόκειται για γιατρούς, διδακτορικά, διαρκή έρευνα.
      Άρα αφήστε τους φτωχούς πανεπιστημιακούς στον πόνο τους.
      Δεν είναι όλοι μεγαλογιατροί, μεγαλοδικηγόροι και σύμβουλοι επιχειρήσεων και οργανισμών. Είναι και καθηγητές στα αρχαία και τα λατινικά και την ιστορία και διαβιώνουν με μισθούς κατώτερους μιας πάλαι ποτέ καθαρίστριας στο υπουργείο οικονομικών, η σε ΔΕΚΟ!!
      Οσον αφορά το αν παράγουν έργο, η χώρα μας με την πενιχρότατη χρηματοδότηση στην έρευνα κατατάσσεται 21η ανάμεσα σε πάνω από σαράντα χώρες (περιοδικό Nature, "Top Countries 2011 Scientific Publications) όσον αφορά την ποσότητα και την ποιότητα στην έρευνα! Άρα κάτι κάνουν και αυτοί οι άμοιροι οι πανεπιστημιακοί!!!

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ effie B. 07/02/2012 15:05:05

        Αγαπητή effie,
        ξαναδιάβασε σε παρακαλώ το άρθρο.
        Το άρθρο αναφέρεται στον αριθμό δημοσιεύσεων και ΟΧΙ φυσικά στην ποιότητα - όπως λανθασμένα αναφέρεις στο post σου.
        Και φυσικά το άρθρο είναι junk, όπως λένε και οι κριτικοί του ...

        Πάρε ένα παράδειγμα από τον χώρο της πειραματικής Φυσικής και τις έρευνες στο Cern. Τα άρθρα υπογράφονται από 10άδες επιστήμονες και ΠΑΝΤΑ υπάρχει στην ομάδα κάποιος από κάθε χώρα της EU !!!!

        • effie B. avatar
          effie B. @ np_complete_problems 07/02/2012 18:00:11

          δηλαδή τι εννοείς, οτι τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν δημοσιεύουν?
          για ρίξε μια ματιά τι γίνεται στην Ιατρική αθηνων! ( http://www.antinews.gr/2011/06/06/104878/)

          • np_complete_problems avatar
            np_complete_problems @ effie B. 07/02/2012 21:47:48

            νομίζω ότι ήμουνα σαφής στην κριτική μου ...

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ np_complete_problems 07/02/2012 23:55:02

            Στην ιατρική Αθηνών? Εκεί που οι πανεπιστημιακοί-ιατροί , το απόγευμα στα ιατρεία τους κόβουν την απόδειξη με την σφραγίδα¨λογαριασμός κονδυλίων έρευνας¨

          • effie B. avatar
            effie B. @ ΑΓΡΟΤΗΣ 08/02/2012 01:02:35

            και ποιό το κακό;
            ίσα-ίσα το 15% των προσωπικών τους εισπράξεων πηγαίνει στην έρευνα!

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ ΑΓΡΟΤΗΣ 08/02/2012 10:13:50

            Πως είπατε? Που στηρίζετε αυτό που λέτε? Αν και πιστεύω ότι οι αμοιβές σας - οι νόμιμες και απέυθείας- είναι χαμηλές , θεωρώ ότι υποτιμάτε την νοημοσύνη μας με τα λεγόμενά σας.

  7. M.Γ avatar
    M.Γ 07/02/2012 14:23:39

    Παλι οι γνωστες ανοησιες του "κοινωνικου αυτοματισμου" ; Οτι κι' αν θελει να πει κανεις για διαφορους πανεπιστημιακους και δικαστικους -και σε ορισμενες περιπτωσεις ισως θα εχει δικηο- σε τι θα ωφεληθει ο μεσος Ελληνας απο καποιες περικοπες των αμοιβων τους ; Μηπως απ' αυτες τις περικοπες θα βελτιωθει το δικο του εισοδημα ; Το κλασσικο κομπλεξ και η γνωστη χαιρεκακια του μιζερου ανθρωπακου που, αντι να διεκδικησει τα δικα του δικαιωματα, ευχεται να ψοφησει η κατσικα του γειτονα και αυτο το ονομαζει "δικαιοσυνη". Το ξαναειδαμε αυτο επανειλλημενως στο σεναρια "ιδιωτικοι υπαλληλοι εναντιον δημοσιων υπαλληλων". Ο ιδιος αυτος μιζερος και ζηλιαρης ανθρωπακος που δεν θα θυμωσει ακουγοντας τις αμοιβες καποιων ποδοσφαιριστων ή "σταρ" των σκυλαδικων, τους οποιους θεωρει "χρησιμους", ενω αντιμετωπιζει ως "αχρηστους" τους επιστημονες και τους διανοουμενους.

  8. Stefanos avatar
    Stefanos 07/02/2012 14:24:34

    Κύριε Αδέξιε Δεξιέ, είσαι όντως αδέξιος. Πριν διατυπώσεις τα ερωτήματά σου θα έπρεπε να ψάξεις λίγο. Πρώτον, να σε ενημερώσω ότι το μισθολόγιο των μελών Ε.Π. και ΔΕΠ, είναι το μοναδικό ειδικό μισθολόγιο
    που δεν αυξήθηκε από το 2004, ενώ αντίθετα το ειδικό μισθολόγιο των άλλων
    λειτουργών του δημοσίου αυξήθηκε μέχρι και 100% (Βλέπε http://esep.teithe.gr/downloads/OSEP_2012_01_30.pdf) . Δεύτερον, είμαι Καθηγητής Εφαρμογών (αντίστοιχο του Λέκτορα) σε ΤΕΙ. Έχω υποστεί όλες τις μειώσεις στο μισθό μου τα 2 τελευταία χρόνια και ο καθαρός μισθός μου αυτή τη στιγμή είναι 1.200 ευρώ με καθημερινή πολύωρη εργασία τόσο στο ΤΕΙ που εργάζομαι, όσο και στο σπίτι μου μέχρι αργά το βράδυ. Από το Σεπτέμβριο του 2011 μέχρι το Δεκέμβριο, λόγω των αναδρομικών περικοπών είχα φτάσει στα 1000 ευρώ. Αν εσύ κρίνεις ότι έχω αποδοχές παχιάς αγελάδας μετά από τόσα έτη σπουδών και με πολύωρη καθημερινή εργασία, λυπάμαι αλλά βιάστηκες να κρίνεις. Είναι απαράδεκτο να βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι και να κατηγορείς πως παίρνουμε όλοι τους...τρελούς μισθούς. Καλά θα έκανες να επικεντρωθείς σε κάτι καθηγητές κυρίως Πανεπιστημίων που τα άρπαζαν και ίσως συνεχίζουν να τα αρπάζουν από προγράμματα. Εκτός αν θεωρείς σωστό ότι μας αξίζει ο βασικός μισθός των 580 ευρώ, οπότε καλύτερα να ήμουν καθαριστής (τιμώ το επάγγελμα για να μην παρεξηγηθώ).

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Stefanos 07/02/2012 14:34:51

      Οντως, δεν είμαι τόσο ...επιδέξιος όσο οι καθηγητές πανεπιστημίου στους οποίους αναφέρεσαι!

  9. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 07/02/2012 14:35:42

    Αν δεν απατώμαι την εξίσωση ΤΕΙ με τα ΑΕΙ έγινε "με αγώνα" συνδικαλιστικώ τω τρόπω, ή κάνω λάθος; Γίνεται έρευνα στα ΤΕΙ; Γίνονται δημοσιεύεσεις σε διεθνή περιοδικά με κριτές; Ρωτώ να μέθω.

  10. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 14:45:41

    Αμάν!
    Μου την πέφτει το lobby των καθηγητών!
    Αντε και κανένας δικαστικός!
    Καλά δεν ντρέπεστε;
    Τι συντεχνιακή λογική είναι αυτή;
    Εχουν περικοπεί οι κατώτατες συντάξεις
    Κουτσουρεύεται ο κατώτατος μισθός
    Και εσείς παριστάνετε τις πριμαντόνες;
    Τι είδους ασυλία είναι αυτή;
    Εστω και συμβολικά έπρεπε να δεχθείτε κάποια μείωση.
    Τέτοια διδάσκετε στα παιδιά;
    Και απο χαρακτηρισμούς σκίζετε!
    Εύγε!

    • αλέξανδρος παύλιος avatar
      αλέξανδρος παύλιος @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 15:26:05

      Προφανώς απο τις απαντήσεις σου φαίνεται οτι δεν γνωρίζεις που σου πάνε τα τέσσερα και πας να το καλύψεις με ατάκες.

      Είναι στάση πριμαντόνας να έχει ένας στα 35 του (τότε περίπου βγαίνουν οι γιατροί με την ειδίκευση και οι πανεπιστημιακοί με το διδακτορικό) μισθό στα 1000 Ευρώ?

      Αυτό σε ενόχλησε? Το ότι οι οδηγοί βυτιοφόρων στη Ψυτάλεια με μόρφωση Δημοτικού παίρνουν 3000 Ευρώ καθαρά δεν σε ενοχλεί? Το ότι οι υπάλληλοι στα Τσιμέντα από τεχνικές σχολές βγάζαν κοντά στα 4000 Ευρώ δεν σε ενοχλεί? Το ότι οι υπάλληλοι στη ΔΕΗ με μόρφωση από τη Σιβιτανείδιο πέρναν εφ άπαξ 300.000 δεν σε ενοχλεί?

      Διακρίνω μια σοβιετική νοοτροπία στις απαντήσεις σου. Μήπως αντί για Αδέξιος Δεξιός είσαι Αδέξιος Σοβιετικός?

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 15:41:51

        Α, εσύ είσαι απίστευτος..
        Προφανώς και δεν ξέρω που πάνε τα...τέσσερα.
        Δεν είμαι τετράποδο!
        Το Αδέξιος..... Σοβιετικός, δεν είναι κακό, όταν μου το απευθύνει ένας ...γνήσιος!

        • αλέξανδρος παύλιος avatar
          αλέξανδρος παύλιος @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:09:57

          Αδέξιε γενικά,

          ΟΛΕΣ οι απαντήσεις σου σε ΟΛΟΥΣ που γράφουν δεν χρησιμοποιούν αντεπιχειρήματα, δεν φέρνουν κανένα στοιχείο, απλώς προβοκάρουν.

          Με μεγάλη τέχνη αποφεύγεις να απαντήσεις ότι είναι εμπεριστατωμένο και πιάνεσαι από κάτι για να πετάξεις ατάκες.

          Νομίζεις ότι προσφέρεις ουσιαστική συζήτηση με τις ατάκες σου ή επιχειρείς, αφού κατάλαβες ότι δεν ξέρεις τίποτε για το θέμα να αμυνθείς?

          Όταν δεν ξέρει κανείς κάτι η σιωπή είναι χρυσός. Αλλιώς είναι ξερόλας. Και από τέτοιους, αδέξιους ξερόλες, είδαμε το καλό.

          • anideos avatar
            anideos @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 18:04:37

            Συγνωμη που μπαινω ετσι ακαλεστος αλλα σε ποιο εμπεριστατομενο σχολιο αναφερεσαι;
            Ολα τα σχολια ειναι απο καθηγηταδες και εχουν το ιδιο επιχειρημα '' παιρνω λιγα''Και το παραδοξο; Ενω λενε οτι εργαζοντε σκληρα ειναι στο Αντι και φωναζουν για τα κεκτημενα.
            Πεφτοντας την σ' eναν αδεξιο...

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ αλέξανδρος παύλιος 07/02/2012 16:11:37

        Αγαπητέ Αλέξανδρε,
        οπως είπα και στον Κυαίστωρ - παρακάτω - χάνεις το δικιο σου όταν γράφεις "ανακρίβειες".
        Ο Πανεπιστημιακός που τελειώνει το διδακτορικό του στα 35, καλύτερα να ψάξει για άλλη δουλειά :)

        • Κυαίστωρ avatar
          Κυαίστωρ @ np_complete_problems 07/02/2012 17:09:58

          Για την ηλικία απόκτησης του διδακτορικού δεν θα διαφωνήσω.
          Αν κάποιος έχει τελειώσει ως τα 30 (το πολύ) έχει καλώς, υπάρχουν όμως και κάποιοι που για διαφόρους λόγους κάνουν διδακτορικά σε μεγαλύτερη ηλικία.
          Πρόσφατα είχαμε κρίση υποψηφίων για πλήρωση θέσης λέκτορα που ένας εξ αυτών ήταν 45 ετών (μικρότερός μου!!!) , με εξασφαλισμένη θέση σε δημόσιο φορέα, πάνω απο 30 δημοσιεύσεις, οι μισές εκ των οποίων σε διεθνή αναγνωρισμένα περιοδικά, με βιβλιοκριτικές εξαιρετικές για τα 4 βιβλία που έχει γράψει, αλλά είχε την ατυχία να έχει ανθυποψήφιό του 30αρη με ίδιο αριθμό δημοσιεύσεων, αρκετά ποιοτικά βιβλία και έρευνες οπότε όπως καταλαβαίνετε προτιμήθηκε κιόλας.
          Δεν μπορείς να πεις σε έναν άνθρωπο να μην κυνηγήσει μια θεση σε ΑΕΙ. Θα ήταν φασιστικό. Άσχετα αν κάποιοι νομίζουν ακόμη πως όλα είναι ρόδινα στην ανώτατη εκπαίδευση. Και γω ίσως άλλα να περίμενα και άλλα να βρήκα.
          Αυτή όμως είναι η ζωή.

        • αλέξανδρος παύλιος avatar
          αλέξανδρος παύλιος @ np_complete_problems 07/02/2012 17:21:58

          Το 35 το ανέφερα ενδεικτικά γιατί ΟΣΟΙ έχουν κάνει διδακτορικό στο εξωτερικό σε γνωστά πανεπιστήμια μένουν εκτός κυκλώματος Ελληνικού και τους παίρνει χρόνια να γίνουν "αποδεκτοί" απο το κύκλωμα. Οι μόνοι που ξέρω που πήραν θέση σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα αμέσως μετά το διδακτορικό τους ήταν αυτοί που τελείωσαν εδώ.

    • Νίκο; Αργεάδης avatar
      Νίκο; Αργεάδης @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 08:55:48

      Αδέξιε, η Effie B πιο πάνω απάντησε επαρκέστατα. Αν γενικεύεις για όλους στο ""λομπυ" όπως λες, τότε λυπάμαι αλλά κάνεις μεγάλο λάθος και είναι ολοκληρωτική νοοτροπία η γενίκευση. Από σενα περίμενα να ξέρεις να διακρίνεις.

  11. zap-zap avatar
    zap-zap 07/02/2012 14:57:04

    Οι πανεπιστημιακοί εξαιρούνται για να μην κοπεί η σύνταξη του Παπαδήμου, οι δικαστικού μπας και αθωώσουν κανέναν τους.

  12. Μεσσήνιος avatar
    Μεσσήνιος 07/02/2012 15:02:50

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη ένα πολύ μικρό ποσοστό των πανεπισημιακών κάνει έρευνα και δημοσιεύει σε σοβαρά διεθνή περιοδικά με κριτές. Πρέπει ο έλληνας φορολογούμενος να μάθει, ότι δίνει περισσότερα από όσα πρέπει στα πανεπιστήμια για μισθούς, τεχνολογικούς εξοπλισμούς, εξοπλισμούς γραφείων (ακόμη και λεκτόρων) γραμματειακή υποσήριξη, ευνοικά ωράρια κ. λ. , κ. λ. π.
    Η ανατοποδοτικότης από την διάχυση της επιστήμης σε διαδακτικό, ερευνητικό ή άλλο επίπεδο είναι ελάχιστη.
    Μετά δεν την ψήφιση του νόμου Λιάνη - Ρόκου 1982 η επιλογή και η προαγωγή ερευνητών είναι υπόθεση εσωτερικής εξέλιξης παρά αξιοκρατίας.

    • np_complete_problems avatar
      np_complete_problems @ Μεσσήνιος 07/02/2012 15:14:15

      Μεσσήνιε,
      Δεν νομίζω ότι υπάρχει λογικός άνθρωπος που μπορεί να διαφωνήσει με αυτά που λες.
      Εγώ θα πρόσθετα ότι ΔΕΝ μπορεί όλοι οι Καθηγητές Παν/μίου να παίρνουν τα ίδια χρήματα.
      Εκεί που κάνεις λάθος είναι σε σχέση με τον νόμο Λιάνη - Ρόκου του 1982.
      Δυστυχώς το Ελληνικό Πανεπιστήμιο ποτέ δεν λειτούργησε αξιοκρατικά, ούτε πριν ούτε μετά το 1982. Απλά τα προβλήματα έγιναν πιο έντονα τα τελευταία χρόνια λόγω της "μαζικοποίησης" στην Ανώτατη Εκπαίδευση.
      Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι αντίθετος με την "μαζικοποίηση", απλά πρέπει να γίνει ορθολογικά για να έχουμε και αποτελέσματα.

      • Μεσσήνιος avatar
        Μεσσήνιος @ np_complete_problems 07/02/2012 15:19:10

        Συμφωνώ! Ούτε και πριν από το 1982 λειτούργησε αξικρατικά το ελληνικό πανεπιστήμιο, και η ελλειψη ανταποδοτικότηττος και τότε ήταν πολύ μεγάλη.

        • Κυαίστωρ avatar
          Κυαίστωρ @ Μεσσήνιος 07/02/2012 15:22:36

          Ποιος εξοπλισμούς γραφείων αγαπητέ Μεσσήνιε;
          Που χάλασε η θέρμανση στο γραφείο και επί 15 μέρες έπρεπε να κυκλοφορώ με μπουφάν;
          Που αν πάθει κάτι ο πανεπιστημιακός υπολογιστής κάνεις απλά το σταυρό σου;
          Που τα βαθμολόγια της σχολής τα βγάζουμε πάνω σε άλλα χρησιμοποιημένα χαρτιά;
          Που δεν υπάρχει ευρώ τσακιστό για μελάνι και βγαζουμε τις φωτοτυπίες με ίδιον κόστος ;

          Εγώ το μόνο στο οποίο συμφωνώ είναι η αύξηση της επιστημονικής παραγωγής.
          Εκεί πολλοί συνάδελφοι υστερούν. Αλλά ως εκεί.

          • Φακ Κώστας avatar
            Φακ Κώστας @ Κυαίστωρ 08/02/2012 03:30:18

            Αν δε σου αρέσει ψάξε θέση σε ιδιωτικό πανεπιστήμιο..
            Επειδή κάποτε διάβασες στην καλύτερη περίπτωση (αν δεν διαδεχθηκες το μπαμπά σου), πρέπει να σε ζεσταίνουμε μια ζωή?
            Αλλιώς ναι..να βάλεις μπουφάν...

          • καθηγητής avatar
            καθηγητής @ Φακ Κώστας 08/02/2012 10:45:21

            Πλήρως τεκμηριωμένη και με αδιάσειστα επιχειρήματα θέση...

          • Φακ Κώστας avatar
            Φακ Κώστας @ καθηγητής 08/02/2012 12:26:17

            Μπορείς να ειρωνεύεσαι όσο θες...και εγω αντίστοιχα να γελάω με τις βελούδινες απαιτήσεις σας, γιατί απλώς κάποτε διαβάσατε...

          • καθηγητής avatar
            καθηγητής @ Φακ Κώστας 08/02/2012 13:10:39

            Είναι ανώφελο να μιλάς στην κοιλιά, καθώς αυτή δεν έχει αυτιά.

            Κάτων

          • Φακ Κώστας avatar
            Φακ Κώστας @ Φακ Κώστας 08/02/2012 16:12:18

            Να υπογράφεις σαν κοιλιά λοιπόν...

          • καθηγητής avatar
            καθηγητής @ Φακ Κώστας 09/02/2012 13:09:55

            Το σύμπαν και η βλακεία (σου) δεν έχουν όρια.

            Α. Einstein
            (η παρένθεση δική μου)

      • αλέξανδρος παύλιος avatar
        αλέξανδρος παύλιος @ np_complete_problems 07/02/2012 18:09:22

        Οι παθογένειες του Ελληνικού πανεπιστημίου είναι γνωστές και υπάρχουν λύσεις απλές. Ενδεικτικά:

        1. Νεποτισμός: εκλογή συγγενή, ή του φοιτητή ενός καθηγητή με επικεφαλής του εκλεκτορικού σώματος τον ίδιο τον επιβλέποντα του υποψηφίου κλπ. Ο κανόνας στην Ελλάδα.
        Απλή Λύση: Μια περιήγηση σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ θα δείξει ότι όλα έχουν ειδική διάταξη που απαγορεύεται η εκλογή συγγενή (αναλυτικά καθορίζονται όλοι οι βαθμοί συγγένειας) στο ίδιο τμήμα. Απόφοιτοι διδακτορικοί ενός τμήματος δεν μπορούν να υποβάλουν υποψηφιότητα παρά μόνο εάν περάσει τριετία ΚΑΙ υπάρχει ισχυρή ένδειξη (συστατικές κλπ.) από την τριετή εξωτερική σταδιοδρομία ότι ο απόφοιτος έχει αποκτήσει προσόντα πέραν από αυτά του επιβλέποντά του. Με απλά λόγια τα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ θέλουν ανθρώπους που φέρνουν κάτι που δεν έχει το τμήμα. Εάν έχω τον επιβλέποντα γιατί να εκλεξω ένα νέο κλώνο του.

        Μισθοί: Δεν είναι τόσο απλό το θέμα και μιλάω από την εμπειρία μου 15 έτη σαν καθηγητής στις ΗΠΑ. Εκεί οι μισθοί, π.χ, των ιστορικών είναι μισοί των μηχανικών. ΟΚ σαν μηχανικός φέρνω ερευνητικά προγράμματα και χρήματα στο Πανεπιστήμιο που δεν φέρνει ο ιστορικός. Αλλά όμως οι χρηματοδοτικές πηγές για ένα ιστορικό είναι ελάχιστες σε σχέση με γιατρούς και μηχανικούς. Οπότε ποιες είναι οι πιθανοτήτές του? Και επιπλέον αυτό οδήγησε στην υποβάθμιση των ανθρωπιστικών σπουδών, αλλά και στις επιστήμες την προώθηση αυτών μόνο που κάνουν της τελευταίας μόδας έρευνα (η οποία αλλάζει ανά πενταετία).

        Αυτή η λογική προχώρησε στις ΗΠΑ από το 2002 και στο εξής: εάν κάποιος έχει ένα γραφείο 50 τμ και φέρνει 200000, κάποιος που φέρνει τα μισά παίρνει και τα μισά τετραγωνικά. Οπότε τα γραφεία, εργαστήρια όλων καθορίζονται ανά τ.μ. με το τι φέρνει ο καθένας.

        Τα πανεπιστημιακά θέματα δεν είναι απλά, δεν έχουμε απαντήσεις για το νέο είδος πανεπιστημίου, που δεν είναι πια το παλιό ανθρωπιστικό μοντέλο αλλά δεν πρέπει να είναι αυτό που προωθείται απο τους Αγγλοσάξωνες, και γιαυτό αντιδρώ με τις απλουστευτικές προσεγγίσεις που δεν προσφέρουν τίποτα, όπως του Αδέξιου.

  13. Κυαίστωρ avatar
    Κυαίστωρ 07/02/2012 15:19:39

    Εύγε "Αδέξιε"

    Ρίξε και άλλο νερό στο μύλο του κοινωνικού αυτοματισμού. Κάνε αυτά που κατηγορούσαμε τους ΠΑΣΟΚους πως κάνουν.
    Πριν βγάλεις την χολή σου για τον κλάδο των Πανεπιστημιακών καλύτερα να ψάξεις με ποιες συνθήκες δουλεύουν σήμερα.
    Μας κατηγορείς για συντεχνιακή λογική και ένα σωρό άλλα. Ε όχι! Πόσα χρόνια πέρασαν απο την τελευταία φορά που μπήκες σε πανεπιστημιακή αίθουσα; Εξισώνεις όλους τους καθηγητές , τους βάζεις σε ένα τσουβάλι και είσαι εντάξει.
    Σίγουρα υπάρχουν καθηγητές που έχουν πολλές παράλληλες απασχολήσεις (μηχανικοί, γιατροί , νομικοί, οικονομολόγοι) αλλά είναι συγκεκριμένες περιπτώσεις και αν ήθελε το κράτος να τα περιορίσει θα μπορούσε κάλλιστα να το έχει κάνει.
    Ένας καθηγητής που διδάσκει πχ στις ανθρωπιστικές επιστήμες (βλ. Φιλολογία, Ιστορία (εξαιρώ τους αρχαιολόγους) απο που να βρει έξτρα απασχολήσεις και εισοδήματα; Μας κυνηγάνε οι σπόνσορες ;
    Λίγη παραπάνω σοβαρότητα δεν βλάπτει.
    Τώρα που πρέπει να είμαστε ενωμένοι δεν χρειάζεται να ενσπείρεται η διχόνοια.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Κυαίστωρ 07/02/2012 15:35:36

      Σε Πανεπιστημιακή αίθουσα μπήκα χτές και με το συμπάθιο, ήταν ...αχούρι!
      Στην είσοδο είχαν απλωμένη την πραμάτειά τους οι λαθρομετανάστες και παρά δίπλα ατυχείς ναρκομανείς έκαναν τη δόση τους.
      Προφανώς και σας κατηγορώ για συντεχνιακή λογική.
      Αυτό δεν κάνετε;
      Και απορώ που αντιστέκεστε στο αυτονόητο.
      Δεν μπορεί να περικόπτεται ο βασικός μισθός και εσείς να οχυρώνεστε πίσω από καθηγητικά προνόμια.
      Σοφόν το σαφές...
      Και μη με προκαλείς για τους καθηγητές...
      Μπορεί και να έχω φάει περισσότερα χρόνια από εσένα σε θρανία και διδακτικές αίθουσες.
      Αλλη ιστορία είναι αυτή.
      Εγώ τη συντεχνιακή λογική επικρίνω και το ....δικαίωμα της εξαίρεσης.
      Ολα τα άλλα είναι εκ του πονηρού...

      • Κυαίστωρ avatar
        Κυαίστωρ @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 15:47:21

        Βλέπεις πως κάνεις λάθος;
        Η κατάσταση που περιγράφεις εσύ και προφανώς πρόκειται για Αθήνα δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως με αυτήν που επικρατεί στη Θεσσαλονίκη και στο ΑΠΘ. Η Πρυτανική Αρχή εδώ έχει φροντίσει και για την καλή φύλαξη του campus στο σύνολό του αλλά και για την απομάκρυνση τέτοιων φαινομένων.
        Αν δεν πείθεσαι απο τα γραφόμενά μου μπορείς να ρωτήσεις οποιονδήποτε συνάδελφο εδώ απο το ΑΠΘ.
        Τώρα ένα μικρό θέμα υπάρχει στο να κυκλοφορείς μετά τις 10-11 το βράδυ σε ορισμένα σημεία αλλά αυτό δεν αναιρεί τα τεράστια βήματα που έχουν γίνει.
        Αρα συνθήκες Καλκούτας (όπως είχε πει κάποτε ο Πάγκαλος) δεν υπάρχουν.
        "Δεν μπορεί να περικόπτεται ο βασικός μισθός και εσείς να οχυρώνεστε πίσω από καθηγητικά προνόμια."
        Εγώ προσωπικά έχω φτάσει λίγο πάνω απο 1000 ευρώ καθαρά το μήνα. Με 7 χρόνια υπηρεσία, έτσι; Δεν είμαστε όλοι απο τζάκια καθηγητικά για να έχουμε τις κάβες μας απο πίσω.
        Να μειωθούν όλοι οι μισθοί, δεν διαφωνώ ΑΛΛΑ και των βουλευτών , και των δικαστών και των γενικών διευθυντών των δημοσίων επιχειρήσεων, και ΟΛΩΝ. Εξιλαστήρια θύματα προς χάριν κάποιας ασαφούς κοινωνικής δικαιοσύνης δεν θα γίνουμε.

  14. factorx avatar
    factorx 07/02/2012 15:19:45

    Αισθάνομαι πολύ υπερήφανος που πάρα πολλοί αναγνώστες και σχολιαστές μας είναι πανεπιστημιακοί!

    • nika avatar
      nika @ factorx 07/02/2012 15:25:29

      ΕΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΖΟΥΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΙΣ.

    • Κυαίστωρ avatar
      Κυαίστωρ @ factorx 07/02/2012 15:33:14

      Φάκτορα θα σου δώσω ένα θεματάκι για να το ψάξετε κάποια στιγμή, αφορά τα προγράμματα που επιδοτούνται απο το ΕΣΠΑ και η καταβολή των χρημάτων καθυστερεί 8-9 μήνες.
      Προγράμματα στα οποία προβλέπουν θέσεις απασχόλησης για εκατοντάδες φοιτητές (μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς κυρίως) και δεν μπορούν να ξεκινήσουν γιατί η Πολιτεία κωλυσιεργεί απο το καλοκαίρι ως σήμερα.
      Βλέπεις ο αυτοαποκαλούμενος "Υπουργος Αναπτυξης στη χωρα της Υφεσης" , -ΝΑΙ Ο ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ , τα έχει αφήσει όλα στον αυτόματο πιλότο.
      Συνάδελφοι σε άλλα ιδρύματα έχουν πληρώσει απο τις τσέπες τους για εξοπλισμό ή τον έχουν πάρει έναντι και τώρα ετοιμάζονται να φάνε ΜΗΝΥΣΕΙΣ για την μη έγκαιρη πληρωμή.
      Τραγικές καταστάσεις σε μια χώρα που βρίσκεται σε αποσύνθεση.

      • np_complete_problems avatar
        np_complete_problems @ Κυαίστωρ 07/02/2012 16:02:30

        Αγαπητέ Κυαίστωρ,
        φοβάμαι ότι με αυτά που γράφεις, χάνεις και τι "δίκιο σου".
        Κανένας συνάδελφος σου, ΔΕΝ κινδυνεύει με μηνύσεις για μη έγκυρη πληρωμή, εάν έκανε ΝΟΜΙΜΑ την προμήθεια :)
        Που σημαίνει - ανάλογα φυσικά με το ποσό - ότι έκανε τουλάχιστον ένα πρόχειρο διαγωνισμό, πήρε τουλάχιστον 3 προσφορές και φυσικά "κόπηκε" από τον Προμ/τή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ στην αντίστοιχη Επιτροπή Ερευνών, του Ιδρύματος (ή στο ίδιο το Ιδρυμα).
        Ο μόνος που κινδυνεύει με μήνυση, είναι το ίδιο το Ιδρυμα ...
        Προφανώς ο συνάδελφος σου, ΔΕΝ έκανε τίποτε από τα παραπάνω, απλά ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ.
        Κακό του κεφαλιού του ...

        • Κυαίστωρ avatar
          Κυαίστωρ @ np_complete_problems 07/02/2012 17:03:04

          Ως υπεύθυνος του προγράμματος καθηγητής είναι υπεύθυνος σύμφωνα με το νόμο για τις συναλλαγές.
          Όταν τα λεφτά έπρεπε να τα έχει το Σεπτέμβρη και το χρονοδιάγραμμα έναρξης του προγράμματος ήταν για τον Οκτώβρη τι να έκανε;
          Η αγορά έγινε νόμιμα (απο όσα μπορώ να ξέρω) όμως ο προμηθευτής θέλει τα λεφτά του και καλά κάνει. Και προφανώς η υπομονή του είχε και κάποια όρια.
          Η διαδικασία έγινε όπως την περιέγραψες για να μην υπάρχει εκ των υστέρων οποιοδήποτε πρόβλημα ;) Αλλά το θέμα δεν είναι απλά να εστιάσουμε σε μια εξειδικευμένη περίπτωση (ευτυχώς στο ΑΠΘ δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο απο όσο ξέρω), αλλά να δούμε το πόσο αρτηριοσκληρωτικό είναι το σύστημα, δηλαδή να περιμένεις μήνες για να έρθουν λεφτά που θα μπορούσαν να δώσουν δουλειά σε παιδιά που δεν έχουν την άνεση να σπουδάζουν και να τους τα πληρώνουν όλα οι γονείς.
          Θυμάμαι πως όταν έκανα μεταπτυχιακό δούλευα part time όπου μπορούσα, και αργότερα στο διδακτορικό το ίδιο, απο delivery ως φωτοτυπάς και σερβιτόρος. Και τώρα η ζωή είναι πολύ πιο δύσκολη νομίζω απο ότι ήταν 15 χρόνια πριν.

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ factorx 07/02/2012 15:42:42

      Ο τίτλος είναι "Γιατί εξαιρούνται οι Πανεπιστημιακοί και οι δικαστικοί από τις περικοπές;" και το άρθρο αρχίζει με τις φράσεις "αληθεύει οτι εξαιρούνται από τις μισθολογικές περικοπές οι Καθηγητές Πανεπιστημίου και οι Δικαστικοί; Και αν αληθεύει γιατί εξαιρούνται;". Και αφού όλοι σε διαβεβαιώνουν ότι έχουν υποστεί τις ίδιες μισθολογικές περικοπές με τους άλλους δημοσίους υπαλλήλους (απλώς καθυστερεί η παραπέρα μείωση με την κατάρτιση νέων ειδικών μισθολογίων για ένστολους δικαστικούς, μέλη ΔΕΠ, γιατρούς ΕΣΥ) μήπως θα έπρεπε να αλλάξει ο παραπλανητικός και προβοκατόρικος τίτλος του άρθρου που καθόλου αθώο δεν μου φαίνεται;

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/02/2012 16:17:01

        Δες τι γράφει το ΒΗΜΑ σήμερα:
        "Θρίλερ με έντονο παρασκήνιο εξελίχθηκε τις τελευταίες ώρες γύρω από την πρόταση της τρόικας για περικοπή των ειδικών μισθολογίων του Δημοσίου (ένστολοι, γιατροί, δικαστές, διπλωμάτες, καθηγητές πανεπιστημίου, κληρικοί), που τελικά απορρίφθηκε. Το «όχι» από το υπουργό Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλο οδήγησε σε νέες πιέσεις της τρόικας για άλλες περικοπές. Παραλλήλως, πληροφορίες αναφέρουν ότι ο πρόεδρος της ΝΔ κ. Α. Σαμαράς είπε «όχι» στη μείωση των επικουρικών συντάξεων του ΕΤΕΑΜ, δηλαδή του επικουρικού ταμείου ασφάλισης των μισθωτών που καλύπτονται από το ΙΚΑ. "

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:31:48

          1. Από τις έξι κατηγορίες γιατί διάλεξες τους πανεπιστημιακούς; Για τους δικαστικούς που παίρνουν πολύ περισσότερα με λιγότερα προσόντα γιατί δεν λες τίποτα;
          2. Από την αρχή του μνημονίου μέχρι τώρα οι μισθοί των πανεπιστημιακών έχουν μειωθεί σημαντικά. Δεν έχουν εξαιρεθεί. Στο εξηγήσανε με παραδείγματα αυτό.
          3. Οι "πανεπιστημιακοί" (μέλη ΔΕΠ δηλαδή) είναι εξαιρετικά ανομοιόμορφη κατηγορία (π.χ Παμπούκης - λέκτορας στη Θράκη στο τμήμα κοινωνικής διοίκησης). Και αυτό στο εξηγήσανε. Όποιος μιλάει συλλήβδην για πανεπιστημιακούς δείχνει την ασχετοσύνη ή την εμπάθειά του.
          4. Οι μεγαλογιατροί, μεγαλοδικηγόροι κ.α. πανεπιστημιακοί που είναι οι ευνοημένοι του συστήματος (αυτοί το έχουν φτιάξει έτσι κι αλλιως) ούτε που θα πάρουν χαμπάρι τι γράφεις και ούτε που θα καταλάβουν ότι τους έγινε ακόμη και 50% μείωση του μισθού τους. Αντιδρούν εδώ μέσα αυτοί οι οποίοι είναι οι ριγμένοι και με τους οποίους όπως καταλαβαίνεις δεν έχεις να μοιράσεις τίποτα.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/02/2012 17:43:43

            μάλλον άρχισες την κριτική πριν διαβάσεις την ανάρτηση

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:53:26

            Απάντηση ουσιαστική έχεις; Οι δικαστικοί (όπως και οι μεγαλοσχήμονες πανεπιστημιακοί) γραμμένο σε έχουν με τόσα που παίρνουν γι αυτό όλες οι απαντήσεις και τα σχόλια είχαν να κάνουν με τους πανεπιστημιακούς.

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/02/2012 18:01:00

            Αφού, λοιπόν, παίρνουν ...τόσα,τότε γιατί να μη τους κάνουν ένα....κούρεμα;

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:31:41

            Τώρα κάνεις το χαζό. Βγάζουν πολλά εννοώ (οι πανεπιστημιακοί που αναφέρω) αλλά όχι από μισθούς (σου γράψανε το επίπεδό τους). Για να τελειώνουμε. Με παραπέρα μείωση ο λέκτορας θα πάει κάτω από 1000 ευρώ. Αν συμφωνείς με αυτό, τότε τι να σου πω ...

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:43:10

            Λυπάμαι αλλά έχω χάσει πάσα ιδέα για εσάς τους ....καθηγητίζοντες!

            Τι ευγένεια εκφράσεων!

            Τι επίπεδο επιχειρηματολογίας!
            "δεν ξέρεις που πάν τα τέσσερα ο ένας", είσαι άσχετος ο άλλος, κάνεις το χαζό, ο τρίτος!

            Καλά, έτσι μιλάτε και στους φοιτητές σας;

            Από σύνταξη και ορθρογραφία πάλι τι να πω!
            Γέμισε μαργαριτάρια!

            Από κατανόηση κειμένου!
            Αποθέωση!

            Μόνο στις διεκδικίσεις σας βγάζω το καπέλο.

            Μου θυμίζετε τη χειρότερη μορφή συνδικαλισμού!

            Είστε και πνευματικοί άνθρωποι!

            Απέραντη θλίψη!

  15. KA avatar
    KA 07/02/2012 15:52:39

    Aδέξιε Δεξιέ, νομίζω πως εδώ έχεις άδικο. Για έναν και μόνο λόγο: για τις "παχιές αγελάδες" που έγραψες.

    Προφανώς, σε μία τέτοια λαίλαπα, όλοι θα πρέπει να σφιχτούμε. Κακώς βέβαια βάζεις τους δικαστικούς στην ίδια κατηγορία με τους πανεπιστημιακούς, δεν είναι ίδια περίπτωση. Υπάρχουν πολλά κακά (αλλά και αρκετά καλά, σε διαβεβαιώνω) στο ελληνικό πανεπιστήμιο. Όμως, όντως δεν είναι "παχιές αγελάδες" οι μισθοί των πανεπιστημιακών. τελικά, θα περικοπούν δεν έχω καμμία αμφιβολία, και έτσι ίσως πρέπει να γίνει σε μία κοινωνία όπου οι αυτοκτονίες αυξάνονται και οι άστεγοι πεθαίνουν από το κρύο. Αλλά, δεν θα περικοπούν υψηλοί μισθοί, πίστεψέ με. Γελοίοι είναι οι μισθοί, εντελώς γελοίοι.

    ΑΠλά, για να προλάβω το επόμενο ερώτημά σου, ο "πανεπιστημιακός" δεν υπάρχει ως επαγγελματική οντότητα. Γιατί ο χώρος είναι ένα ετερόκλητο συνονθύλευμα. Με αυτό τον χαρακτηρισμό, συμπεριλαμβάνει κανείς

    τον γιατρό καρδιοχειρουργό που βγάζει (και αν το κάνει έντιμα, καλώς τα βγάζει) πολλά χρήματα, αλλά είναι πολλές φορές καλός επιστήμονας πραγματικά ..

    τον καρριερίστα της πολιτικής που του έδωσαν μία θέση στο Πανεπιστήμιο (και μάλιστα, συνήθως ... σε συγκεκριμένο Παν/μιο ....) για να βγαίνει με στόμφο στα κανάλια, και να πάιρνει κανένα ψηφαλάκι παραπάνω (αγνοώδε αν ξέρει πού βρίσκεται το Τμήμα που υπηρετεί ....)

    τον καθηγητή οικονομικών που είναι σε 10 ΔΣ εταιρειών και οι φοιτητές δεν τον έχουν δεί ποτέ, μερικές φορές πάιρνει και άδεια όσα χρόνια επιτρέπεται και απλά κρατάει τη θέση ΔΕΠ για τον τίτλο και τη σύνταξη

    τον τρελαμένο μαθηματικό που κάνει ευσυνείδητα τα μαθήματά του, δεν έχει λεφτά να πάει σε ένα συνέδριο αλλά τα δίνει από την τσέπη του, κάνει έρευνα και για να στηριχτεί οικονομικά ... μπορεί να κάνει και κανένα ιδιαίτερο γιατί με 1500 ευρώ δεν βγάινεις

    τον φιλόλογο ή ιστορικό που του βγαίνει η ψυχή να εκδώσει ένα βιβλίο βυζαντινής ιστορίας και μετά δεν έχει να πληρώσει τον λογαριασμό ...

    καί άλλους, αλλά σταματώ εδώ. Τι κοινό έχουν όλοι αυτοί; ΣΤην πραγματικότητα κανένα. Αλλά είναι όλοι πανεπιστημιακοί. Και για λίγους ο μισθός είναι το 10% των ετήσιων αποδοχών τους, αλλά για πολλούς είναι το μοναδικό έσοδο. Και αναγκάζονται να κάνουν άλλα πράγματα, αλλά εντός και άλλα εκτός αποστολής. Μην επεκταθώ. ΑΛλά, σε διαβεβαιώνω, ο μισθός δεν είναι ψηλός. Οι "παχιές αγελάδες" σου, δεν υπάρχουν.

    Το σίγουρο είναι, πως πολλοί καλοί πανεπιστημιακοί, φεύγουν. Μην βιαστείς να χαρείς, με ιαχές τύπο "να ανοίξει η επετηρίδα". Υπάρχει καλός κόσμος σήμερα, ιδιαίτερα ανάμεσα σε νέα παιδιά. Δεν θα μείνει κανείς. Αυτό, δεν είναι καλό.

    • Κυαίστωρ avatar
      Κυαίστωρ @ KA 07/02/2012 16:46:41

      Με κάλυψες ΚΑ απόλυτα.
      Αυτή είναι η πραγματικότητα.

    • Γ. ΣΠΥΡΟΥ avatar
      Γ. ΣΠΥΡΟΥ @ KA 07/02/2012 19:03:12

      Δυστυχώς όμως η εικόνα του πανεπιστημίου, για την οποία ευθύνη έχουν οι παανεπιστημιακοί, είναι εξαιρετικά αρνητική. Η κριτική στο πανεπιστήμιο και στους πανεπιστημιακούς είναι δικαιολογημένα αρνητική. Είναι τραγικό τα πτυχία των ελληνικών πανεπιστημίων να κατατάσσονται κάτω από πτυχία χωρών, που μόνο ειρωνικά σχόλια είχαμε για αυτά στο παρελθόν. Τα ελληνικά πανεπιστήμιο πήραν στα χέρια τους τα όνειρα της ελληνικής νεολαίας και τα κουρέλιασαν!
      Οι πανεπιστημιακοί δεν έχουν καμια ευθύνη;
      Ο Aδέξιος Δεξιος έχει δικιο και ειλικρινά δεν χαίρομαι για αυτό.

      • KA avatar
        KA @ Γ. ΣΠΥΡΟΥ 08/02/2012 09:11:11

        Εγώ σχολίασα μόνο (και χρέωσα "άδικο" στον αρθρογράφο για) το θέμα των αποδοχών, και αν μπορούν να χαρακτηριστούν "παχιές αγελάδες". Εσύ σχολιάζεις κάτι άλλο, τελέιως διαφορετικό. Αν διάβαζες προσεκτικά αυτό που έγραψα, θα έβλεπες πως υπάρχουν πολλά αρνητικά και τεράστια προβλήματα. Απλά, επισήμανα πως ο όρος "πανεπιστημιακός" είναι παραπλανητικός, καθώς εμπερικλείει ανθρώπους με τελέιως διαφορετικό, προσανατολισμό, ενδιαφέροντα και (τελικά) ευθύνες.

  16. ο ξένος avatar
    ο ξένος 07/02/2012 15:57:20

    Ο κοινωνικός αυτοματισμός λειτουργεί σε κοινωνίες με έλλειψη κοινωνικής δικαιοσύνης. Τα σχετικά κλισέ (π.χ. κατσίκα του γείτονα) είναι βαρετά, παρωχημένα και δεν πείθουν πλέον κανέναν, όχι ότι είχαν ποτέ αξία επιχειρήματος.

    Στην Ελβετία: μισθός ταμεία σούπερ μάρκετ 1.400 ευρώ, μισθός γιατρού νοσοκομείου 2.500 ευρώ.

    Πόσος πρέπει να είναι ένας "δίκαιος"μισθός για τον πανεπιστημιακό ή τον δικαστή στην Ελλάδα των 400 ευρώ;

    Όποιος δεν αντέχει τέτοιες συγκρίσεις με μίζερες χώρες κομπλεξικών, να μην διαμαρτύρεται και για τους 16 μισθούς των υπαλλήλων της Βουλής (αν δεν είναι μίζερος και κομπλεξικός να διεκδικήσει κι'αυτός 16 μισθούς) και βέβαια να μην εξοργίζεται με ασυλίες και απολαβές βουλευτών και υπουργών, δεν έχει παρά να διεκδικήσει κι'αυτός την εκλογή του, αν γίνουν κάποτε εκλογές.

    • anideos avatar
      anideos @ ο ξένος 07/02/2012 17:53:14

      Φιλτατε οταν καποιος παιρνει 16 μισθους αξιοκρατικα βαλμενος στη θεση του και οχι γιατι ελεγε τις ειδησεις στο καναλι του Καρατζαφερη, η γιατι ο μπαμπας ειναι ο Παγκαλος κλπ κλπ.
      Δεν φωναζει κανενας. Οταν καποιοι παιρνουν 16 μισθους και δεν κανουν την δουλεια τους η χωρα Χρεοκοπα.
      Να αναφερω δε πως κανεις και λαθος συνειρμο, μαλον συναγερμο για τις κατσικες του γειτονα εκανες..
      Συγκρινεις δηλαδη τους μισθους της Ελβετιας στο ιδιωτηκο τομεα με αυτους της Ελλαδας στο Δημοσιο.
      Δικιο βεβαια εχεις στο οτι ο Ελληνας δεν ειχε ποτε κοινωνικο αισθημα, αρα που να βρεθει η κοινωνικη δικαιοσυνη, καθως επεισης και ατομικη εθυηνη.
      Παντα φτaiγαν οι Αμερικανοι, οι πλουτοκρατες, oι κουτοφραγκοι και τα ξενα κεντρα να 'ουμ.
      Τα σεβη μου.
      Ρεσεψιονιστ στη Γερμανια με 1200 ευρα καθαρα.

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ anideos 07/02/2012 18:33:10

        Άλλο ήθελα να πω, ίσως δεν το έγραψα καλά. Για την ψαλίδα των αμοιβών ανάμεσα στους εργαζόμενους στην Ελλάδα, που είναι η μεγαλύτερη στην Ε.Ε.
        Αν δεχτούμε στην Ελλάδα κατώτατο μισθό εργαζόμενου πλήρους απασχόλησης 400 ευρώ, τότε ο/η πρόεδρος του Αρείου Πάγου δεν θα πρέπει να φτάνει τα 2.000 ευρώ. Ανάλογοι, μέσα σ'αυτή τη διακύμανση, πρέπει να είναι και οι ενδιάμεσοι μισθοί ανά κλάδο. Έτσι, το χιλιάρικο θα είναι μια χαρά για έναν πανεπιστημιακό. Αν το θεωρείτε εξευτελιστικό, μην δεχτείτε 400 ευρώ κατώτατο.
        Βέβαια, πολύ μεγαλύτερο θέμα είναι οι συντάξεις. Σύνταξη πάνω από 1.000 ευρώ σήμερα θα έπρεπε να θεωρείται σκάνδαλο, αλλά οι πολιτικοί σας γι'αυτά παλεύουν.

        • Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
          Γ.ΣΠΥΡΟΥ @ ο ξένος 10/02/2012 00:01:15

          Οι συντάξεις είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα στην Ελλάδα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το ακόμη μεγαλύτερο είναι ότι κανείς δεν το παραδέχεται και ούτε επίσης δέχεται με επιχειρήματα να το συζητήσει.
          Αν κάποιος πεί ότι οι συνταξιουχοι παίρνουν περισσότερα από ότι οι κλιμάκωση των μισθών επιτρέπει θα τον κατηγορήσουν ότι είανι τουλάχιστον εγκληματίας. Παράδειγμα 1. Κατώτερη Σύνταξη μισθωτού (15 χρόνια εργασία και 60 χρόνων) με το ΕΚΑΣ 850€, κατώτερη αμοιβή μισθωτού καθαρά 630€ (750-16%).
          Ο νέος οικογενειάρχης να ζήσει με 630€. Παράδειγμα 2. επίδομα θέσης των ΔΥ (από 120- 2500€) δίδεται στον συνταξιούχο αρκεί να υπηρέτησε στη θέση ευθύνης έστω και μια μέρα (δηλαδή δεν του έχουν γίνει κρατήσεις), κληροδοτείται δε και στη χήρα. Αυτά για όσους δεν γνωρίζουν αλλά και για όσους γνωρίζουν και σιωπούν.
          Όσο αφορά τις αμοιβές των δικαστών και των πανεπιστημιακών με κριτήρια την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών απο αυτούς (καθυστέρηση στην απονομή δικαιοσύνης, επίπεδο πανεπιστημίων κλπ) και το μέσο όρο μισθών στην Ελλάδα είναι εξωπραγματικά υψηλή.
          Μιλάμε για κρίση και φτώχεια τη στιγμη που δίνονται μισθοί σε πάρα πολλούς εως και 7000 -10000€/μήνα και συντάξεις που φτάνουν τα 6000€ και σε επίσης πολλές περιπτώσεις πολύ παραπάνω ( Παράδειγμα κάποιος μπορεί να παιρνει συνταξη ως βουλευτής, ως εργαζόμενος στον ΟΤΕ και ως συνδικαλιστής δηλαδή τρεις συντάξεις). Κατά τα άλλαοι πολιτικοί αγωνίζονται να βγούμε απο την κρίση!

  17. Tassos avatar
    Tassos 07/02/2012 16:07:11

    2 δικαστικούς (ές) γνώρισα στην ζωή μου και ήταν για δέσιμο. Για το τρελλάδικο. Ψωνάρες. Και από διηγήσεις φίλων το επίπεδό τους είναι ακόμη χειρότερο.

  18. Vtheod avatar
    Vtheod 07/02/2012 16:37:42

    Aναφέρατε και τον μισθό του Παπούλια και πόσο μας στοιχίζει ( 480.000Ε/χρόνο ??) ή τις συντάξεις των Βουλευτών, του Σαρτζετάκη και λοιπών αξιωματούχων (π.χ. Γκαργκάνα, Παπαδήμου,..) - για να έχουμε μια συνολική εικόνα...

  19. anideos avatar
    anideos 07/02/2012 16:46:30

    Αμα γραψω για να ειναι ανεξαρτοιτοι οι δικαστες και για να συνεχησουν να ειναι καλοι στο καθηκον τους οι Πενεπιστημονες δεν θα ειμαι ο μονος που δεν το πιστευω
    Δεν ξερω αν ισχυει ακριβως αλλα σε πολες χωρες της Ευρωπης οι βουλευτικοι μισθοι ειναι δεμενοι στους μισθους των Δικαστων.
    Ο πιο ευκολος τροπος να αυξησεις την βουλευτηκη αποζιμιωση* ειναι να δωσεις αυξηση στους μισθους των δικαστων.
    Θα βρεθουν καποιοι να πουν ''γιατι αυτοι κι οχι και εμεις'' αρα γαργαρα το πραμα.
    Εγω απορω με την Τροικα που δεν ειπε μια φορα να κοψουν και οι βουλευτες κατιτις ρε παιδακι μου.
    Αλλα ξεχασα ο Αδωνις μαλωναι με τον αδερφο του στην ΤιΒι και φωναζε πψς του εκοψαν μεχρι και 40%.

    *Παραξενα αλλα σε καμια χωρα που μου κατεβαινει τωρα τα χρηματα που παιρνουν οι βουλευτες δεν λεγονται μισθος στην πατριδα maς το λεμε Βουλευτηκη αποζιμιοση.
    Δηλαδη αποζιμιωνουμε τους ανικανους, ντιντιδες και γονους ανεπαγκελτους επειδη αν δεν πηγαιναν στην πολιτικη θα γινοταν ο χαμος στην Ομονοια και δεν θα φταναν τα ακορντεον και τα μαυρα γυαλια για ολους.
    Στη Γερμανια το λενε και Diäten απο το λατινικο της διετας δλδ το μεροκαμματο.
    Με τοση διετα λοιπον και καποιοι γηναν σαν τον Παγκαλο και τον Σιγκμαρ Γκαμπριελ.

  20. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:17:29

    δηλαδή αυτή είναι τώρα....εμπεριστατωμένη απάντηση, με επιχειρήματα;

    • αλέξανδρος παύλιος avatar
      αλέξανδρος παύλιος @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 17:24:42

      Μόλις απέδειξες το σχόλιό μου. Τέλος.

  21. ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ 07/02/2012 17:53:09

    Πολύ κακία (και πολλή αυθάδεια) σήμερα...
    Πάντως γνωρίζω εκπαιδευτικούς που θα βαθμολογούσαν πολλή(συγγνώμη πολύ) αυστηρά τέτοια ορθογραφικά ολισθήματα.
    Εδώ βέβαια επιβραβεύουμε σολοικισμούς πρωτόγνωρης βαρβαρότητας από άτομα που επιλέγουμε για Πρωθυπουργούς, οπότε τα παραπάνω κρίνονται (κακώς) ως πταίσματα.
    Όποιος αμφισβητεί το νεποτισμό και την ευνοιοκρατία που επικρατεί στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο ζεί μάλλον σε άλλη χώρα...
    Καθώς δε έγινε αναφορά στην επαγγελματική τάξη που ασχολείται με την αποκομιδή των σκουπιδιών,και της οποίας η ανοικτίρμων μοίρα την έκανε να εκπροσωπείται απο κάποιον Παλασόπουλο( ή κάπως έτσι), θα έλεγα ότι υπάρχουν γόνοι Πανεπιστημιακών δασκάλων, πανεπιστημιακοί και οι ίδιοι, που δεν θα ήταν ικανοί ούτε το επάγγελμα αυτό να επιτελέσουν στοιχειωδώς.
    Υπομονή όμως ,είναι ζήτημα μηνών( δεν θα έλεγα ετών) η πλήρης ιδιωτικοποίηση( με μορφή διδάκτρων) των Πανεπιστημιακών Σχολών και τότε θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος...
    Μέχρι τότε θα μπορεί ο γνωστός μεγαλόσχημος Πανεπιστημιακός καθηγητής (ο οποίος εσχάτως μας απειλεί αρθρογραφώνας από την εφημερίδα του συγκροτήματος ,ότι θα κατέλθει στον πολιτικό στίβο-παρολίγο να πω στοίβα) ότι His Majesty θα αποδέχονταν για descent salary 10.000 ευρουλάκια μηνιαία.

  22. akenaton avatar
    akenaton 07/02/2012 18:03:31

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ. Έχω την εντύπωση πως γενικά έχεις κάποιο δίκιο στο εξής: Κανείς ΔΕΝ θα έπρεπε να εξαιρείται από ΟΡΙΖΟΝΤΙΕΣ περικοπές μισθών. Ούτε δικαστικός, ούτε πανεπιστημιακός, ούτε ένστολος ούτε γιατρός. Αλλιώς, καταλύεται το κράτος δικαίου και δε μιλάμε για κοινωνικό αυτοματισμό όπως λένε πολλοί από τους συν - αναγνώστες αλλά για επισήμανση και θεραπεία εξόφθαλμων αδικιών. Εγώ βέβαια, δεν πιστεύω ούτε σε οριζόντιες περικοπές, ούτε σε "κεκτημένα". Άρα, μελλοντικά, είμαι υπέρ της άρσης της μονιμότητας και ενός δίκαιου και συνολικού μισθολογίου στον δημόσιο τομέα (σε βάθος εκατονταετιών ως προς τις πρόνοιές του), όπου οι μισθοί θα ορίζονταν σύμφωνα με τα τυπικά (εκπαίδευση, χρόνια υπηρεσίας, κλπ) αλλά και τα ουσιαστικά προσόντα (αποδοτικότητα, αξιολόγηση, πριμ παραγωγικότητας, κλπ) του κάθε υπαλλήλου. Έτσι, ο καθείς θα ήξερε εκ των προτέρων τι διακιούται να παίρνει και θα αποφάσιζε αναλόγως αν θέλει να προσληφθεί στο Δημόσιο ή όχι. Οποιαδήποτε άυξηση (ή και μείωση!) θα δινόταν μελλοντικά σε ένα τέτοιο σύστημα μισθοδοσίας, σαφώς και θα αφορούσε όλους τους Δημοσίους υπαλλήλους ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ και εξίσου. Με ένα τέτοιο μισθολόγιο μπορεί οι πανεπιστημιακοί να έπαιρναν περισσότερα αναλογικά από τώρα, με την προϋπόθεση πως θα περιοριζόταν η "παράλληλη" εργασία τους. Εκεί που θα είχε πολλά να παρατηρήσει κανείς για τους πανεπιστημιακούς, είναι ο μεγάλος αριθμός τους (κάθε πόλη και ΑΕΙ κάθε χωριό και ΤΕΙ !!!!) αλλά και ο τρόπος που πολλοί από αυτούς (οι περισσότεροι;) κατέκτησαν τις θέσεις τους (αναξιοκρατία, νεποτισμός, γλύψιμο, σκύψιμο, κλπ). Επίσης να γράψω εδώ οτι δεν πιστεύω στην ύπαρξη υπαλλήλων και ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝ (άλλη παπαριά αυτή που πάνε να μας περάσουν οι δικαστικοί). ΟΛΟΙ όσοι σιτίζονται από τον κρατικό κορβανά είναι δημόσιοι υπάλληλοι είτε πρόκειται για μια καθαρίστρια του υπουργείου εργασίας είτε για τον πρόεδρο του Αρείου Πάγου, τελεία και παύλα.

  23. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:32:59

    Διαβάζοντας τα σχόλια των περισσοτέρων που δηλώνουν καθηγητές, θυμήθηκα εκείνη τη γνωστή ρήση του Βίσμαρκ για τους καθηγητές....

    • effie B. avatar
      effie B. @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:43:28

      ο Μπίσμαρκ αναφερόταν σε γερμανούς καθηγητές, που ως γνωστόν έχουν πάντα τις λάθος συνταγές!!! (για να ελαφρύνουμε το κλίμα γιατί πολύ μας την έπεσες Αδέξιε Δεξιέ!)

  24. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:47:27

    Ενώ οι Ελληνες καθηγητές έχουν πάντα τη σωστή συνταγή:
    Σημίτης,
    Χριστοδουλάκης
    Αλογοσκούφης
    Παυλόπουλος
    Παπαδήμος
    Για να αναφερθώ μόνο στους ...πρόσφατους!
    Γιατί η λίστα είναι ατελείωτη

    • effie B. avatar
      effie B. @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:53:38

      οι περισσότεροι απ' αυτούς έχουν γερμανική "παιδεία"!!!!

      • anideos avatar
        anideos @ effie B. 07/02/2012 18:58:46

        Και ο Παπανικολαου στο Μοναχο μεγαλουργησε. Κι ο Καραθοδωρη εξω ηταν κορυφη, Και ο Μαυριδης και πολλοι αλλοι συγχρονοι.
        Ο Ελληνας στον τοπο του και ΓΙΑ τον τοπο του δεν...

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ effie B. 07/02/2012 19:59:09

        "Ετσι είναι, αν έτσι νομίζετε"!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ effie B. 07/02/2012 23:45:44

        Αν είχαν γερμανική παιδεία, δεν θα ήταν άχρηστοι.
        Το ότι σπούδασαν στρην Γερμανία δεν σημαίνει ότι απέκτησαν γερμανική παιδεία.

    • anideos avatar
      anideos @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 18:55:36

      Βρεθηκα πριν δυο ημερες σε μια συγκεντροση της τοπικης εδω αρχης του ανοικτου πανεπιστημιου ειχα την τυχη να συνομηλισω με εναν πρωην υπουργο του κρατιδιου του Σλισβιχ χολσταιν.
      Το κρατιδιο αυτο ειναι στην Γερμανια στην ιδια κατασταση με την Ελλαδα στην ΕΕ. Χρεοκοπημενο.
      Εκει ακουσα αυτην τη ρηση για πρωτη φορα και τον ρωτησα για ποιον τη χρησημοποιησε.
      Και μου ειπε για τον Σιμιτη. Αδυνατο μου ειπε αυτος ο ανθρωπος να ηταν καθηγητης στη Γερμανια

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αδέξιος Δεξιός 07/02/2012 23:42:52

      Πόσοι άχρηστοι γίνονται καθηγητές στο Ελλάντα!
      Κι ο Κοτζιάς! Και τόσοι φαιδροί στο Πάντειο.
      Βέβαια, και πόσοι άχρηστοι έχουν τον τίτλο του φοιτητή!

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 00:09:08

      Πρόσφατοι ???????
      Γιατί δεν αναφέρεις και Προβόπουλο , Κατσέλη , Σταθόπουλο, Γιαννίτση............
      Αδέξιε, οι μισθοί των βουλευτών , υπουργών , προέδρων κτλ δεν σε ενοχλούν?

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 08/02/2012 00:12:57

        Αν με ενοχλούν λέει;

        • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
          ΑΓΡΟΤΗΣ @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 00:16:20

          Μάλλον σε αυτούς θάπρεπε να αναφερθείς. Όλοι μας δηλαδή. Πρώτα σε αυτούς οι όποιες περικοπές και τιμωρίες , που είναι οι άμεσα υπεύθυνοι και μετά σε όλους τους άλλους

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ ΑΓΡΟΤΗΣ 08/02/2012 00:19:12

            εχω αναφερθεί τόσες φορές!
            Μάλλον δεν με παρακολουθείς.

          • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
            ΑΓΡΟΤΗΣ @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 00:23:40

            Προσεχώς ...δεν θα χάνω τίποτα ............. σε λίγο καιρό , έτσι και αλλιώς θα πρέπει να γεμίζω τον ελεύθερο χρόνο μου

  25. akenaton avatar
    akenaton 07/02/2012 18:54:48

    Αγαπητέ αδέξιε δεξιέ έχεις δίκιο στο εξής: Αφού μιλάμε για ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ κούρεμα μισθών στο δημόσιο τομέα, θα έπρεπε οπωσδήποτε να μειωθούν και οι μισθοί των ομάδων αυτών. Από την άλλη, οι μισθοί όπως είναι τώρα στον στενό και τον ευρύτερο δημόσιο τομέα, κάθε άλλο παρά το αίσθημα δικαίου υπηρετούν. Κατά τη γνώμη μου, είναι απαραίτητο ένα πραγματικά ΕΝΙΑΙΟ μισθολόγιο για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους, με κριτήρια αντικειμενικά (εκπαίδευση, χρόνια υπηρεσίας, κλπ) και υποκείμενα σε ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ (παραγωγικότητα, αποδοτικότητα, ικανότητες, κλπ). Το μισθολόγιο αυτό θα είναι σταθερό ως προς τις πρόνοιές του σε βάθος χρόνου και πραγματικά ενιαίο που σημαίνει οτι κάθε μεταβολή του (προς τα πάνω ή προς τα κάτω) θα αφορούσε ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ όλους τους υπαλλήλους ανεξάρτητα από τη θέση τους. Σε ένα τέτοιο μισθολόγιο ίσως οι πανεπιστημιακοί βλέπαμε να βρίσκοναι κοντά στην κορυφή της μισθολογικής κλίμακας. Αυτό βέβαια, με την προϋπόθεση της άρσης της μονιμότητας και της πλήρους απαγόρευσης ετεροαπασχόλησης. Τότε θα βλέπαμε και ποιοί από τους πανεπιστημιακούς είναι πραγματικοί δάσκαλοι και ποιοί τρόπον τινά "επιχειρηματίες". Να πω επίσης με έμφαση πως θεωρώ πως όποιος πληρώνεται από το δημόσιο κορβανά για τη δουλειά που προσφέρει είναι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ και όχι ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΣ (άλλη πομφόλυγα που πάνε να μας περάσουν οι δικαστικοί και άλλοι υπάλληλοι). Και αυτό ισχύει για όλους όσοι εργάζονται στο δημόσιο, είτε είναι καθαρίστριες στο υπουργείο εργασίας είτε πρόεδροι του Αρείου Πάγου. Τέλος, εκεί που πολλά μπορεί κανείς να πει για τους Πανεπιστημιακούς είναι οτι παράγιναν πολλοί (κάθε πόλη και ΑΕΙ κάθε χωριό και ΤΕΙ!) και ότι πολλοί από αυτούς (οι περισσότεροι;) κατέλαβαν τις θέσεις που κατέχουν με "περίεργες μεθόδους" (νεποτισμός, αναξιοκρατία, φαβοριτισμός, κομματισμός, κλπ).

    • foros avatar
      foros @ akenaton 07/02/2012 23:27:22

      Δεν υπάρχει πουθενά στον δυτικό κόσμο ενιαίο μισθολόγιο. Αυτές είναι τακτικές σοβιετικής ένωσης, τακτικές πλήρους ισοπέδωσης. Π.χ δεν μπορεί ο ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας να παίρνει τα ίδια με έναν υπάλληλο γραμματειακής υποστήριξης ή ένας καθηγητής μαθηματικών με έναν καθηγητή καλλιτεχνικών. Αξιολόγηση για όλους τώρα. Όσον αφορά τους δήθεν λειτουργούς έχεις δίκιο, όσοι πληρώνονται από τον κρατικό προϋπολογισμό άμεσα ή έμμεσα είναι Δ.Υ

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ foros 07/02/2012 23:47:56

        Θέτεις φιλοσοφικό ζήτημα.
        Ποιο αξίζει περισσότερο, ένα λουκάνικο, ή ένα ποίημα;
        Τζον Στιουαρτ Μιλς.

      • akenaton avatar
        akenaton @ foros 08/02/2012 14:24:12

        Ξαναδιαβάστε προσεκτικά τι έγραψα. Το ενιαίο του μισθολογίου αφορά το βασικό μισθό. Αυτός θα μπορεί να αυξάνεται με συγκεκριμένα και μετρήσιμα κριτήρια.

  26. ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ 07/02/2012 19:58:41

    Κον αδέξιον δεξιόν..
    Εχω τήν ταπεινή άποψη,ότι αδίκως τά βάζετε μέ τούς πανεπιστημιακούς.
    Εργάζονται σέ άθλιες αίθουσες κάτω από άθλιες συνθήκες καί μέ προισταμένη
    υπουργό...τέλος πάντων.
    Νομίζω δικαιούνται καί επίδομα επικίνδυνης καί ανθυγιεινής εργασίας κάτω
    από αυτές τίς συνθήκες εργασίας.
    Νομίζω νά πούμε στό κ.πρόεδρο δημοκρατίας μέ τίς 370.000 ευρώ ετησίως νά
    βάλει λίγο πλάτη,τί λές καί σύ νά ούμε.....????

  27. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 07/02/2012 21:45:51

    Είμαι 37 με σπουδές και δημοσιεύσεις στο εξωτερικό και η αμοιβή μου στο πανάθλιο πανεπιστήμιο μου (που διοικείται από τους ΔΑΠήτες και τους ΠΑΣΠήτες) είναι 1430. Πριν την κρίση ήταν 1600. Ντρέπομαι να λέω στους ξένους συναδέλφους πόσο αμείβομαι. Ντρέπομαι να τους πω για τους ανύπαρκτους πόρους που έχω στη διάθεση μου. Ντρέπομαι επίσης να διαβάζω μηνύματα εδώ που φανερώνουν συμπλέγματα απέναντι σε όσους παράγουν και μεταδίδουν τη γνώση. Από το επόμενο ακαδημαϊκό έτος, λοιπόν, θα φύγω και εγώ εξωτερικό και να κάτσει ο Αδέξιος Δεξιός να κάνει παρέα στο Λυμπερόπουλο και τον Μανώλη. Θα έπρεπε να μιλάς καλύτερα.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Επίκουρος 07/02/2012 22:46:11

      Επίκουρε,
      κατ' αρχήν να μάθετε να σέβεσθε τους συνομιλητές σας.
      Ουδείς σας υποχρέωσε να διδάσκετε σ' αυτό το πανάθλιο Πανεπιστήμιο.
      Επιλογή σας ήταν.
      Δεύτερον, If you dont't like it here, instead of barking around, go where you came from!
      Tρίτον, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να κάνω παρέα με τον κ. Λυμπερόπουλο ή τον κ. Μανώλη.
      Βλέπε, εγώ στο Πανεπιστήμιο εκτός των άλλων, έμαθα να σέβομαι τους ανθρώπους, οποιαδήποτε δουλειά και να κάνουν.
      Με κάτι .....επίκουρους σας και εσάς , όμως, δεν νομίζω οτι έχω τίποτα κοινό.

      Γέμισαν τα πανεπιστήμια με επίκουρους της πλάκας και μετά μας φταίνε οι φοιτητές...

  28. Νίκος avatar
    Νίκος 07/02/2012 22:15:27

    Euro zone strugglers lack innovative knack http://goo.gl/MttVq

    Αντε πανεπιστημιακοί καταχωρήστε καμία πατέντα και μετά μιλάτε για μισθούς!!!

  29. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 08/02/2012 00:16:11

    Των οικιών ημων εμπιπραμένων ημείς άδομεν...
    Λυπηρό το "θέαμα", άξιος ο μισθός μας, ΟΛΩΝ μας συνέλληνες ...
    Κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους...
    Παρακαλώ , συνεχίστε !

    • flou avatar
      flou @ ΝΑΥΤΗΣ 08/02/2012 00:33:34

      Ναύτη μου για να χαλαρώσουμε λίγο! Αύριο έχουμε δύσκολη μέρα!

  30. Επίκουρος avatar
    Επίκουρος 08/02/2012 00:29:21

    Εσύ Α.Δ δεν σέβεσαι τον κόπο μας και μας απαξιώνεις κρυβόμενος πίσω από την ανωνυμία του διαδικτύου. Εγώ λοιπόν ο "ελιτιστής" που έφαγα τόσο χρόνια στα θρανία ΝΑΙ δεν σέβομαι το φιλαράκο σου το Λυμπερόπουλο που ήθελε με τραμπουκισμούς να καταστρέψει τον τουρισμό (για τον Μανώλη τι να πω;) Η "λογική σου" φανερώνει άτομο με τάσεις μεγαλομανίας ("αν δεν σου αρέσει φύγε! ποιός νομίζεις ότι είσαι;). Δεν πρόκειται να σου απαντήσω ξανά. Αν δεν ήσουν τόσο τυφλωμένος, θα καταλάβαινες ότι η φυγή του επιστημονικού δυναμικού θα οδηγήσει νομοτελειακά στην περιθωριοποίηση της χώρας. Εσένα γιατί να σε νοιάζει θα μου πεις. Οριζόντιες περικοπές θέλεις. Εξίσωση προς κάτω ΌΛΩΝ. Όπως γίνετε και στη Βόρεια Κορέα...

    • Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
      Γ.ΣΠΥΡΟΥ @ Επίκουρος 10/02/2012 00:31:12

      Τα πανεπιστήμια διοικούνται απο τους στενούς ή λιγότερο στενούς φιλους του Βορειοκοράτη Κιμ Ιλ Σουνγκ. Με εντυπωσιαζει η μυωπία σας! Μάλλον πρόκειται για επιλεκτική όραση ή για βαθειά βεβαιότητα περί ρατσιστικής προέλευσης του "κακού". Οι φοιτητοπατέρες υποβαθμίζουν το πανεπιστήμιο ενώ οι πανεπιστημιακοί αγωνίζονται για την αναβάθμιση του. Ποιόν κοροιδεύετε; Εσείς (η συντεχνία) δεν αντιταχτήκατε σε όποιο νόμο άλλαζε ή υπήρχε αμυδρή πρόθεση αλλαγής στο πανεπιστήμιο. Δεν διεκδικήσατε με ένταση και πάθος την ίδρυση μη κρατικών πανεπιστημίων κλείνοντας τα μάτια στην άνθηση ιδιωτικών (όχι μη κρατικών) στα σύνορα της χώρας. Το πρόβλημα δεν βρλισκεται στο πόσα χρόνια "φάγατε" στα θρανία αλλα στην ποιότητα των πανεπιστημίων και των πτυχίων που παρέχουν σε συνδυασμό με τις οικονομικές δυνατότητες της χώρας. Το γεγονός ότι τα προηγούμενα δεν αποτελούν παράμετρο της επιχειρηματολογίας σας δείχνει "ελιτιστική" συμπεριφορά. "Ελιτισμός", αδικαιολογητη έπαρση καλύτερα, είναι να θεωρείτε ότι έχετε το προνόμιο να μην κρίνετε το έργο σας και από την άλλη η αμοιβή σας να μην είναι υπολογίζετε συγκριτικά με το υφιστάμενο επιπεδο αμοιβών.
      "Το φύγετε αν δεν σας αρέσει" είναι μια ήπια απαντηση στην αυθάδεια.

  31. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 00:38:17

    Θα σου απαντήσω όπως σου αρμόζει:
    look who is taking!

    • akenaton avatar
      akenaton @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 00:46:20

      "talking" για να μη σε περάσει και για αγράμματο ο "επίκουρος" του "πανάθλιου πανεπιστημίου".
      Από όσα γράφει υποθέτω πως αν ο μισθός του ήταν 5-6 χιλιάρικα το μήνα το "πανάθλιο" θα το έκανε ευχαρίστως γαργάρα στον ευγενικό του ουρανίσκο!

      • Αδέξιος Δεξιός avatar
        Αδέξιος Δεξιός @ akenaton 08/02/2012 00:50:58

        μην τον προκαλείτε.
        Που να ασχολείται με την ...πλέμπα, ένας Επίκουρος!
        Που κατά τα άλλα ενοχλείται από την ....ανωνυμία!
        Προφανώς θα είναι ο αρχαίος Επίκουρος, αυτοπροσώπως!

        • effie B. avatar
          effie B. @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 01:12:49

          αδέξιε πολύ άγρια μας την έπεσες απόψε. δικαιολογία σου το δύσκολο της βραδιάς.
          αύριο θα ξημερώσει μια καλύτερη μέρα...
          οψόμεθα!

          • Αδέξιος Δεξιός avatar
            Αδέξιος Δεξιός @ effie B. 08/02/2012 01:18:03

            αγαπητή μου,
            δεν συνηθίζω να την ...πέφτω, πολλώ δε μάλλον σε Πανεπιστημιακούς.
            Εγραψα ως .... Αδέξιος για τις παχιές αγελάδες των Πανεπιστημίων και κάποιοι έσπευσαν να αυτοπροσδιοριστούν!
            Ε, τι να κάνω, να μην απαντάω στις προκλήσεις;

      • Ιοκαστη avatar
        Ιοκαστη @ akenaton 08/02/2012 01:09:26

        ακενατον, μήπως το πραγματικό σου είναι Νεοφιλελεύθερος Σκληροπυρηνικός;

        • akenaton avatar
          akenaton @ Ιοκαστη 08/02/2012 01:14:38

          Αχ! Ιοκάστη με το ωραίο νικ νεημ!

  32. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 08/02/2012 01:46:18

    χαίρομαι που σου αρέσει το νικ μου!
    γι' αυτό το διάλεξα!

  33. effie B. avatar
    effie B. 08/02/2012 01:51:08

    δεν αφήνεις τίποτε να πέσει κάτω!
    by the way, εξαιρετική η τελευταία σου ανάρτηση!

    τέλος εξαιρετικά εντυπωσιακό πόσοι σχολιαστές των αντινέων είναι πανεπιστημιακοί!!

    • ΑΓΡΟΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΟΤΗΣ @ effie B. 08/02/2012 10:17:44

      Και όπως φαίνεται ....ουκ εν τω πολλώ το ευ......

  34. Λέκτορας ... υπό διορισμό! avatar
    Λέκτορας ... υπό διορισμό! 08/02/2012 01:55:03

    Αγαπητέ Αδέξιε Δεξιέ,

    Σκέψου απλά ότι μπορεί να είσαι στα 38 σου, να αγαπάς το Πανεπιστήμιο, την έρευνα, τα βιβλία και τους φοιτητές, να σε πονάει η αθλιότητα του ελληνικού Πανεπιστημίου (των χώρων, της νοοτροπίας, της αναξιοκρατίας και του "δημοκρατικού" ασύλου), να έχεις κάνει διδακτορικό στο εξωτερικό και να έχεις περάσει χρόνια από την ζωή σου γράφοντας και δεύτερο και τρίτο βιβλίο προκειμένου να γίνεις δεκτός από το εδώ κατεστημένο (διατηρώντας ταυτόχρονα την αξιοπρέπειά σου), ίσως και ξεπερνώντας τα εμπόδια που θέτουν οι ιδεολογικές προκαταλήψεις, κάνοντας μαθήματα στο Πανεπιστήμιο χωρίς να πληρώνεσαι (ή έστω εισπράττοντας το ... χαρτζηλίκι του ειδικού επιστήμονα) και ταυτόχρονα ασκώντας κάποιο επάγγελμα (μηχανικός, δικηγόρος ή οποιοδήποτε), γιατί κάπως πρέπει και να ζήσεις. Και στη συνέχεια να εκλέγεσαι (κάτι που δεν ήταν καθόλου δεδομένο για πολλά χρόνια στην ζωή σου, που πέρασες σε αβεβαιότητα) και να πρέπει να περιμένεις ένα και δύο και περισσότερα χρόνια για να διοριστείς. Θα με πιστέψεις αν σου πω ότι αντί να χαίρομαι που έχω εκλεγεί στο Παν/μιο (και είναι άγνωστο το πότε ... ίσως και το εάν θα διοριστώ), στενοχωριέμαι γιατί έχω μείνει πίσω επιστημονικά, αφού τα πιο γόνιμα χρόνια της ζωής μου (μετά το διδακτορικό) έπρεπε να τα μοιράζω μεταξύ βιοπορισμού και μιας κατ' ανάγκη περιορισμένης ενασχόλησης με την επιστήμη; Μπορείς να δεχτείς ότι στην κατάσταση αυτή βρίσκονται πολλοί έντιμοι άνθρωποι, ικανότεροι εμού, με όνειρα και φιλοδοξίες (οι οποίες δεν εξαντλούνται στην εξαργύρωση του πανεπιστημιακού τίτλου σε μια δικηγορική ή ιατρική καριέρα), οι οποίοι επιπλέον πρέπει να απολογούνται για τα κακώς κείμενα των ελληνικών Πανεπιστημίων; Μπορείς να μου εξηγήσεις πώς θα ανταγωνιστώ τον γερμανό ή τον άγγλο ή τον Χ καθηγητή ξένου Πανεπιστημίου, που πέραν της (λιγότερο ή περισσότερο ικανοποιητικής αλλά πάντως αξιοπρεπούς) αμοιβής του, έχει προσωπική/ό γραμματέα και 2, 3, 4 ή και περισσότερους βοηθούς (φοιτητές, μεταπτυχιακούς ή και διδακτορικούς, που συμβάλουν στην έρευνα και αμοίβονται επίσης αξιοπρεπώς) και καλύπτεται από το ίδρυμά του για την αγορά βιβλίων, τη συμμετοχή σε συνέδρια και την πραγματοποίηση έρευνας γενικότερα; Μπορεί (μελλοντικά) το ελληνικό κράτος να τα παρέχει αυτά και ταυτόχρονα να αξιολογεί αυστηρά τους καθηγητές για το διδακτικό και το ερευνητικό έργο που παράγουν; Ας μην γελιόμαστε, το ελληνικό κράτος δεν παρείχε τα παραπάνω στο ελάχιστο ούτε πριν το ξέσπασμα της κρίσης. Και βέβαια, σπεύδω να συμφωνήσω μαζί σου, επρόκειτο για μία κατάσταση που βόλευε και όλους εκείνους τους πανεπιστημιακούς που θησαυρίζουν από το ελεύθερο επάγγελμα ή από άλλες παράλληλε ς ασχολίες, μοστράροντας τον ακαδημαϊκό τίτλο. Νομίζεις τελικά, αγαπητέ φίλε, ότι είναι περίεργο που έφτασε στο σημερινό κατάντημα μια χώρα που θεωρούσε φυσιολογικό ένας μέσος υπάλληλος του Υπουργείου Οικονομικών (και υπάρχουν πολύ πιο ακραία παραδείγματα!) να αμοίβεται ίσως και περισσότερο από τον Καθηγητή Πανεπιστημίου; Στο σημείο που βρισκόμαστε προφανώς όλοι πρέπει να κάνουμε θυσίες ... δεν πρόκειται άλλωστε για επιλογή, θα τις υποστούμε θέλουμε δεν θέλουμε! Μπορείς όμως να μου εξηγήσεις, εφόσον κάποια μακρινή μέρα βγούμε από αυτόν τον βούρκο, πώς στην ευχή θα επιτύχουμε την πολυπόθητη ανάπτυξη, αν δεν επενδύσουμε με αξιοκρατικά κριτήρια στην Παιδεία; Ειλικρινά θα με λυπήσεις αν προτρέψεις και εμένα να γυρίσω από εκεί που ήρθα ... μεταξύ μας βέβαια, και παρότι με πήραν τα χρόνια, το εξετάζω πολύ σοβαρά!

    Φιλικά

    • Κυαίστωρ avatar
      Κυαίστωρ @ Λέκτορας ... υπό διορισμό! 08/02/2012 04:15:42

      Σε άλλες χώρες...της πολιτισμένης Δύσης (στην οποία ανήκουμε όπως λέγεται) πχ στο Βέλγιο, οι διδακτορικοί φοιτητές πληρώνονται κανονικά είτε πρόκειται για ανθρωπ.σπουδές είτε για θετικές επιστήμες.

  35. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/02/2012 01:55:47

    Αγαπητέ αδέξιε, όσοι είναι παχιές αγελάδες στον Ελλην. Πανεπιστήμιο να είσαι σίγουρος ότι δεν παχαίνουν από τους μισθούς τους.

    • Αδέξιος Δεξιός avatar
      Αδέξιος Δεξιός @ Professor Moriarty 08/02/2012 10:20:08

      Αγαπητέ Professor,
      Δεν έχω αμφιβολία και για αυτό έγραψα για τις παχιές αγελάδες...
      Αλλά μερικοί, ο θεός να τους κάνει πανεπιστημιακούς, έβγαλαν τη μιζέρια τους και άρχισαν να ασχημονούν.
      Εξεστι Κλαζομενίοις...

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 13:48:11

        Τι ακριβώς δεν μπορείς να καταλάβεις από το παρακάτω;
        Οι μεγάλες μειώσεις μισθών που έχουν γίνει από την αρχή του μνημονίου και αυτές που συζητιώνται τώρα, ουδόλως πλήττουν το εισόδημα και το βιοτικό επίπεδο των (σχετικά λίγων) "παχιών αγελάδων" που δεν εξαρτώνται από τους έτσι κι αλλιώς χαμηλούς πανεπιστημιακούς μισθούς, ενώ αντίθετα καταρρακώνουν το βιοτικό επίπεδο της μεγάλης πλειοψηφίας δασκάλων και ερευνητών που κάνουν έντιμα τη δουλειά τους.
        Αν θέλεις να χτυπήσεις τις παχιές αγελάδες, δεν το κάνεις με οριζόντια περικοπή των μισθών όλων των πανεπιστημιακών. Απλός μαθηματικός συλλογισμός είναι.

      • fat cow avatar
        fat cow @ Αδέξιος Δεξιός 08/02/2012 14:03:53

        Βλέπω ότι σέβεσαι περισσότερο τον τίτλο του προφέσσορα γιατί τους επίκουρους και τους λέκτορες τους λοιδόρησες σαν πρύτανης της λιβελογραφίας. Διαπιστώνω μια γενικευμένη εχθρότητα από πολλούς σχολιαστές για όλους τους εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων. Στο τέλος μερικοί αφού εκτονώθηκαν στους "πανεπιστημιακούς" είδα ότι έπιασαν και τους δασκάλους, κλπ. Όλους τους εκπαιδευτικούς στο τσουβάλι. Αλλά αυτό δεν σε ενόχλησε. Βλέπεις αυτοί δεν μπορούν να κατεβάσουν διακόπτες για να ανεβάσουν το μισθό τους, άρα πετσοκόψτε τον για να ικανοποιήσετε τα ένστικτα που αδέξια προσπαθείτε μερικοί να κρύψετε.

  36. Εμμ avatar
    Εμμ 08/02/2012 05:32:30

    Το πρόβλημα με τους μισθούς είναι ότι σ' αυτό το κράτος δεν πληρώθηκε ποτέ η παραγωγικότητα. Όποιος μαθαίνει γράμματα στα παιδιά μας σαφώς και πρέπει να αμοίβεται ικανοποιητικά γιατί παράγει το σοβαρότερο πιστεύω έργο, αλλά όποιος δεν το πράττει να απολύεται. Μην περιμένεται κύριοι με τέτοιους μισθούς να μάθουν τα παιδιά σας γράμματα όσον αφορά τους καθηγητές αλλά και όλους τους εκπαιδευτικούς. Οι δικαστικοί πρέπει να αμοίβονται σοβαρά οι σοβαροί όμως!!!!!!

  37. CORMORAN avatar
    CORMORAN 08/02/2012 08:44:47

    Ενα σχολιο για τους Δικαστικους. Πραγματικα οι αμοιβες που οι ιδιοι επεβαλαν σε συνεργασια με τους διεφθαρμενους πολιτικους, ειναι εξωφρενικες. Αποτελει κοινη πεποιθηση πλεον, οτι το συγκεκριμενο "ντομινο", οπου με συνταγματικη διαταξη, ο ενας "παρασυρει" το μισθο του αλλου, εξυπηρετει το συγκεκριμενο κυκλο προσωπων και τιποτε αλλο...
    Κατα τα αλλα, οι περισσοτεροι διαθετουν μονο το τυπικο προσον (πτυχιο νομικης), χωρις καμια αλλη εξειδικευση και η ποιοτητα υπηρεσιων που προσφερουν ειναι απαραδεκτη, με καθυστερησεις και αποφασεις τυπικες και σκληρες για τους πολλους και μη εχοντες και "λαιτ" για τους λιγους εχοντες. Το λαικο αισθημα ειναι αλαθητο! Εχετε δει κανενα πλουσιο να πηγαινει φυλακη; Η διαπλοκη στο κλαδο ειναι αναμφισβητητη και οι παντες γνωριζουν οτι στη χωρα μας, ΔΕΝ υπαρχει ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ. Οι ελαχιστες φωτεινες εξαιρεσεις, δυστυχως δεν σωζουν τον κανονα...
    Η περικοπη στο μισθο ομως δεν θα λυσει το προβλημα! Χρειαζεται και εδω ξεκαθαρισμα. Αξιολογηση και συνδεση της αμοιβης με τα πραγματικα προσοντα και τις επιδοσεις. Κυριως ομως με την αδεκαστη επιβολη του Νομου σε ολους. Τελος, να γινει αμεσα εξονυχιστικος και πραγματικος ελεγχος "ποθεν εσχες" στο περουσιολογιο των ιδιων και των συγγενων Α βαθμου.

  38. Νταβελιώτης avatar
    Νταβελιώτης 08/02/2012 10:35:37

    Επειδή οι μέν πανεπιστημιακοί είναι πασοκοδημιούργημα
    οι δε δικαστικοί κομμάτι του διαπλεκόμενου συστήματος.
    Οι ελαχιστότατες εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν την ορθότητα του κανόνα.

  39. Κολαΐτης Σπύρος avatar
    Κολαΐτης Σπύρος 08/02/2012 10:36:18

    Είναι προκλητική η συμπεριφορά των όλων κομάτων προς τις συντεχνίες των δικαστικών γιατρων δικηγόρων κ.λ.π. α;λλά εκεί που ξεπερνά κάθε όριο ε.ιναι η προστασία προς τους εργαζόμενους στις ΔΕΚΟ .
    Οι μισθοί οι συντάξεις τα εφαπαξ και οι άλλες παροχές που απολαμβάνουν οι εργαζόμενοι των ΔΕΚΟ είναι τέτοιοι που οι άλλοι ούτε να το σκευτούν μπορούν . Το σπουδαίο όμως είναι ότι μόνο α;υτοί οι εργαζόμενοι του Ελληνικού κράτους απολαμβάνουν την προστασία των κομάτων και των δημοσιογράφων . Κανένα σχόλιο γ'αυτές τις απολαβές
    Σπύρος Κ

  40. Νίκος avatar
    Νίκος 08/02/2012 11:19:36

    Ο Στέφανος κι ο ΚΑ από ότι κατάλαβα έχουν μια καλή εικόνα και συμφωνώ μαζί τους. Οι Πανεπιστημιακοί δεν αμείβονται καθόλου καλά για όσα χρειάστηκε να κάνουν στην πορεία τους και για τη δουλειά στο σπίτι για τις ώρες συνεργασίας και τόσα άλλα που επιφορτίζονται και δεν φαίνονται. Ειδικά οι νεότεροι που τραβούν όλο το κουπί, τα "χωσίματα" από τους παλιούς, και που δεν θα μονιμοποιηθούν ποτέ. Άσε που μπορεί να τους φάει άλλος τη θέση κάθε φορά που κρίνονται.
    Για να είμαστε δίκαιοι όμως πρέπει να σημειώσουμε ότι υπάρχουν και Πανεπιστημιακοί που δημιουργούν τις κλίκες τους, δεν πολυασχολούνται με τα ακαδημαϊκά τους καθήκοντα και φροντίζουν για μπίζνες ή χρηματοδοτήσεις σε προγράμματα. Αυτούς μπορεί κανείς να τους αναζητήσει σε ορισμένους χώρους (π.χ. Ιατρική, Πολυτεχνεία, γενικά τμήματα κλπ). Τι περιθώρια για έμμεση χρηματοδότηση μπορεί να φανταστεί κανείς για τη Θεολογική ας πούμε?
    Χίλιες φορές καλύτερα είναι οι δάσκαλοι, και να μην παραπονιούνται γιατί είναι οι πιο καλοπληρωμένοι συγκριτικά με το επίπεδο και τη δυσκολία των σπουδών τους (κι ας νομίζουν το αντίθετο), και κυρίως συγκριτικά με το χρόνο που δουλεύουν. Δεν πηγαίνουν ούτε σε ένα συνέδριο αν δεν πρόκειται να χάσουν μάθημα, και ίσως είναι κι ο μόνος κλάδος που ακόμη και τις εκλογές του τις υλοποιεί σε εργάσιμη ημέρα. Επέλεξαν το δρόμο της Κακίας που ήταν εύκολος κι όχι της Αρετής, και στο τέλος ζητούν να αλλάξουν τους όρους, να έχουν πιο πολλά λεφτά χωρίς να θέλουν να αξιοποιήσουν τον τόσο ελεύθερο χρόνο τους.

  41. Υπολογιστής avatar
    Υπολογιστής 08/02/2012 11:44:49

    Απ' όσα γνωρίζω, η εργασιακή υποχρέωση ενός εγχώριου λέκτορα είναι 6 (διδακτικές) ώρες εβδομαδιαίως, όταν βεβαίως δεν υφίστανται καταλήψεις, γεν. συνελεύσεις, κλπ από τους φοιτητές.

    Στην Μ. Βρετανία, όπου η εκπαίδευση έχει αναχθεί σε εθνική βιομηχανία, οι διδάσκοντες πρέπει να ευρίσκονται στα γραφεία τους στο πανεπιστήμιο κατα τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, ανεξάρτητα από τις ώρες διδασκαλίας.

  42. Iokasti@gr avatar
    Iokasti@gr 08/02/2012 12:01:05

    λάθος τεράστιο.
    οι εργασιακή υποχρέωση ενός εγχώριου λέκτορα είναι είκοσι (20) ώρες εβδομαδιαίως!!!

    • ο ξένος avatar
      ο ξένος @ Iokasti@gr 08/02/2012 13:10:28

      20 ώρες εβδομαδιαίως;;;
      Δηλαδή, 4 ώρες ημερησίως;
      (εκτός καταλήψεων, συνελεύσεων κτλ)
      Βαρέα και ανθυγιεινά, τουλάχιστον!

      Η κα Παναγιωταρέα πώς τα προλάβαινε, με 3 δουλειές στην Αθήνα, σε 3 ΜΜΕ αιχμής, να είναι και καθηγήτρια στη Θεσσαλονίκη;
      Μήπως επειδή ήταν πρύτανης ... της δημοσιογραφίας;
      αχαχαχααα!!!

  43. Υπολογιστής avatar
    Υπολογιστής 08/02/2012 12:23:46

    Για να ακριβολογούμε, Νόμος 2530:

    "Τα μέλη Δ.Ε.Π. πλήρους απασχόλησης υποχρεούνται:
    α. να διαμένουν καί να εγκαθίστανται στο νομό όπου εδρεύει το Τμήμα
    του Α.Ε.Ι. στο οποίο
    β. να παραδίδουν προπτυχιακά και μεταπτυχιακά μαθήματα, καθώς και να
    διδάσκουν σε φροντιστήρια ή σεμινάρια, σε εργαστήρια ή κλινικές,
    ενταγμένα στο Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος, στο οποίο ανήκουν ή σε
    άλλο Τμήμα ή σε Προγράμματα Σπουδών του οικείου Α.Ε.Ι., κατ' ελάχιστο
    όριο έξι (6) ώρες εβδομαδιαίως, μετά από σχετικές αποφάσεις των
    αρμοδίων οργάνων.
    γ. να παρευρίσκονται στους πανεπιστημιακούς χώρους δεκατέσσερις (14)
    ώρες εβδομαδιαίως, κατ' ελάχιστο όριο, πέραν των έξι (6) ωρών
    διδασκαλίας και να παρέχουν κάθε μορφής δίδακτικά, ερευνητικό -
    επιστημονικό και διοικητικό έργο."

    Οι 14 ώρες του γ. μπορεί και να:

    "11. Με εξαίρεση τις ώρες διδασκαλίας, οι λοιπές υποχρεώσεις των
    προηγούμενων παραγράφων δεν ισχύουν για τα μέλη Δ.Ε.Π. που είναι
    δικαστικοί λειτουργοί, ανεξάρτητα αν υπηρετούν στην έδρα Α.Ε.Ι. ή σε
    άλλο τόπο."

  44. Λέκτορας ... υπό διορισμό! avatar
    Λέκτορας ... υπό διορισμό! 08/02/2012 12:52:34

    Φίλε Υπολογιστή,
    Σου μιλώ ειλικρινά. Θα μπορούσε η Πολιτεία να μου διασφαλίσει τις συνθήκες εργασίας των αγγλικών Πανεπιστημίων (έρευνα, περιβάλλον, απολαβές); Ας με υποχρέωνε τότε να είμαι και όλη την ημέρα στο Πανεπιστήμιο. Ας θεσπιστούν μισθολογικά κίνητρα (ουσιαστικά όμως) για όσους επιλέγουν να απασχολούνται αποκλειστικά στο Πανεπιστήμιο. Θεωρώ δεδομένο ότι αν "γουστάρεις" την έρευνα , την επιστήμη και τους φοιτητές, θα πρέπει να ζεις με την ιδέα ότι δεν θα ζεις πλουσιοπάροχα και χλιδάτα. Δεν είναι όμως δυνατόν να πρέπει να ζήσεις με 1.000-1500 ευρώ (και 2.000-2500 ευρώ ύστερα από τριάντα χρόνια υπηρεσίας) και με τα χρήματα αυτά να πρέπει να χρηματοδοτήσεις την έρευνά σου (βιβλία, συνέδρια κτλ). Λυπάμαι, αλλά απλά δεν γίνεται. Και πάντως ό,τι πετύχεις θα είναι κατώτερο των δυνατοτήτων σου και του έργου των ξένων συναδέλφων σου. Βρίσκεις να είμαι σε κάτι παράλογος;

  45. Λέκτορας ... υπό διορισμό! avatar
    Λέκτορας ... υπό διορισμό! 08/02/2012 13:29:24

    διορθώνω: "... θα πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα"

  46. Υπολογιστής avatar
    Υπολογιστής 08/02/2012 13:32:09

    Φίλε λέκτορα ... υπό διορισμό,

    Όπως έγραψε και κάποιος παραπάνω, το "ανθρωπιστικό" μοντέλο (δηλαδή πόσα χρειάζεται για να ζήσει κάποιος) δεν έχει μέλλον.

    Ο εργαζόμενος θα πρέπει πλέον να τα "βγάζει" τα εισοδήματά του.

    Προσωπικά, (μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος του 1973) χρεώνω την εργασία μου 35 ευρώ την ώρα, μέσα στην οποία περιλαμβάνεται και το κόστος του γραφείου μου δεν υπάρχουν δώρα και επιδόματα αδείας κ.λ.π).
    Το να επιδοτώ μέσα από περαιώσεις, χαράτσια και πάσης φύσης έκτακτες εισφορές, την διδακτική ώρα του νεαρού λέκτορα γύρω στο τριπλάσιο (χωρίς κανένα έξοδο), επειδή κάποιοι από αυτούς μπορούν και να "γουστάρουν", δεν ανταποκρίνεται στο περί αναλογικότητας αίσθημά μου.

    Λυπάμαι.

  47. akenaton avatar
    akenaton 08/02/2012 14:21:56

    Να τολμήσω μια ρηξικέλευθη πρόταση, κοστολογημένη κιόλας!;
    Υπολογίστε μέσα δίδακτρα 4.000 ευρώ το χρόνο για κάθε μαθητή υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Αν το κράτος δίδει αυτό το ποσόν σε μορφή κουπονιού σε κάθε μαθητή νηπιαγωγείου, δημοτικού, γυμνασίου και με δεδομένο οτι έχουμε περίπου 900.000 μαθητές σε αυτή τη βαθμίδα εκπαίδευσης, το έξοδο θα ήταν:3,6 δις ευρώ. Αν υπολογίσουμε οτι υπάρχουν 112.000 εκπαιδευτικοί στο δημόσιο σε αυτές τις βαθμίδες με μέσο μισθό τα 30.000 / έτος (όλα μέσα) δηλαδή κόστος (μόνο μισθολογικό) κοντά στα 3,3 δις!!! Αν προσθέσει κανείς και το μισθολογικό κόστος του προσωπικού των σχολείων που δεν είναι εκπαιδευτικοί (αναλογία 2:3) τότε καταλαβαίνει κανείς με μεγάλα περιθώρια σφάλματος πως μονάχα με τα χρήματα που ξοδεύονται για τους μισθούς των εκπαιδευτικών και του υπόλοιπου προσωπικού στα ελληνικά δημόσια σχολεία θα είχαμε καλύψει όλες τις εκπαιδευτικές ανάγκες της χώρας σε ιδιωτικά σχολεία και θα περίσσευαν χρήματα για δημόσια σχολεία σε προβληματικές και απρόσιτες περιοχές. Να μην αναφέρω τις καλύτερες και αρτιότερες κατά τεκμήριο υπηρεσίες που θα προσφέρουν τα ιδιωτικά σχολεία (κυρίως λόγω ανταγωνισμού) που θα απάλασσαν τους γονείς και από το περιβόητο άγος της παραπαιδείας σε πολύ μεγάλο ποσοστό (ξένες γλώσσες τουλάχιστον και αρκετά φροντιστήρια). Φυσικά ο κάθε γονέας με το κουπόνι στο χέρι θα μπορούσε να επιλέξει το ιδιωτικό σχολείο της αρεσκείας του, χωρίς κανένα επιπλέον έξοδο! Δηλαδή καθόλου έξοδα για σχολικά κτίρια, συντηρήσεις, θέρμανση, ρεύμα, νερό, κλπ από τη μεριά του κράτους.
    Πολύ περισσότερο αυτή η τακτική θα μπορούσε να εφαρμοστεί στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Τότε, θα μπορούσαν και η πανεπιστημιακοί να απολαμβάνουν αυξημένους μισθούς από τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, αλλά θα έπρεπε να παρέχουν και ανάλογης ποιότητας και ποσότητας εκπαιδευτικές υπηρεσίες!!!!!

  48. Λέκτορας ... υπό διορισμό! avatar
    Λέκτορας ... υπό διορισμό! 08/02/2012 14:31:18

    Φίλε, Υπολογιστή,
    Δεν υπάρχει κάτι σ' αυτά που λες με το οποίο θα μπορούσα να διαφωνήσω. Το ερώτημα στο τέλος-τέλος, είναι τι κοινωνία και τι κράτος επιθυμούμε και με ποιον τρόπο σκοπεύουμε να τα οικοδομήσουμε. Είναι τυχαίο που χώρες ανεπτυγμένες επενδύουν στην Εκπαίδευση, ελέγχοντας βεβαίως και αξιολογώντας το έργο των συντελεστών της; Οι καρποί μπορεί να μην είναι άμεσα ορατοί, αλλά πίστεψέ με, υπάρχουν. Το τραγικό στην χώρα μας, κατ' εμέ, είναι το μέγεθος των κονδυλίων που σπαταλήθηκαν αλόγιστα και ανεξέλεγκτα, χωρίς να υπηρετούν κάποια μελλοντική προοπτική. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι στα Πανεπιστήμια (μέλη ΔΕΠ και μη) πληρώνονται στην κυριολεξία για να κάθονται; Και αυτό ασφαλώς δεν ισχύει μόνο στον Τομέα της Παιδείας, αλλά παντού! Δεν συμφωνείς ότι είναι ντροπή που οι πιλότοι των μαχητικών αμοίβονταν όλα τα προηγούμενα χρόνια με ελάχιστους μισθούς , παρότι κάθε μέρα έπαιζαν τη ζωή τους κορώνα-γράμματα στο Αιγαίο (επειδή "γουστάρουν" αυτό που κάνουν), την ίδια στιγμή που οι μιζαδόροι έβγαζαν περιουσίες από τις αγορές των εξοπλιστικών; Πρόκειται βέβαια για "αντιπαραγωγικούς", όπως ισχυρίστηκε ο θρασύτατος αντιπρόεδρος. Ας μου εξηγήσει όμως κάποιος, πώς ακριβώς σκοπεύουμε να κηρύξουμε την ΑΟΖ και να εκμεταλλευτούμε τους φυσικούς μας πόρους, όταν δεν θα είμαστε σε θέση να στηρίξουμε στοιχειωδώς αυτό το εγχείρημα και με τις ένοπλες δυνάμεις μας, αν καταστεί αναγκαίο. Θα μπορούσε η Ελλάδα να ζει αξιοπρεπέστατα (και μια που αυτό είναι το επίμαχο ζήτημα, και οι απολαβές των Πανεπιστημιακών να είναι απολύτως αξιοπρεπείς), έστω και σε χαμηλότερο επίπεδο από τις χώρες της Δύσης, εφόσον λειτουργούσε αξιοκρατικά και με βάση την Κοινή Λογική. Είναι δυνατόν από Υπουργείο σε Υπουργείο οι μισθοί και τα επιδόματα να διαφέρουν, ανάλογα με την επιρροή της πολιτικής ηγεσίας και την ισχύ του εκάστοτε συνδικαλιστή; Αλλά φοβάμαι ότι η λογική δεν μας χαρακτηρίζει ούτε την ύστατη αυτή ώρα, όπως αποδεικνύουν και τα χαράτσια, στα οποία σωστά αναφέρεσαι.

  49. Υπολογιστής avatar
    Υπολογιστής 08/02/2012 14:53:53

    Ξέρεις πόσοι άνθρωποι στα Πανεπιστήμια (μέλη ΔΕΠ και μη) πληρώνονται στην κυριολεξία για να κάθονται;

    Δυστυχώς ξέρω.

    Όπως έχω παρατηρήσει στην στάση του λεωφορείου τον κόσμο να λέει: "Κάντε λίγο χώρο να μπεί και κανένας άλλος" και τους ήδη επιβιβασμένους να φωνάζουν στον οδηγό:
    "Αφού είμαστε φίσκα, γιατί σταματάς;"

  50. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 08/02/2012 17:55:49

    Οι δικαστικοί απαιτείται να αμείβονται όπως και οι λοιποί ΔΥ και λειτουργοί με τα αυτά προσόντα και σε όποιον αρέσει. Σε όποιον-α δεν συμφέρει να παραιτηθεί και να αλλάξει δουλειά. Κατάργηση του θεσμού του μισθοδικίου,ή δημιουργία αντιστοίχων για όλες τις κατηγορίες εργαζομένων. Δεν μπορεί το Σύνταγμα να κάνει τέτοιες τρανταχτές διακρίσεις. ΟΙ Ελληνες είναι ή δεν είναι ίσοι;

  51. Κρίμα avatar
    Κρίμα 09/02/2012 01:29:10

    Προσεγμένη ανάρτηση. Εμπεριστατωμένη με μπόλικη επιχειρηματολογία και άψογη γνώση του χώρου της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.