30/07/2010 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί, εκτός των άλλων, τα κανάλια στηρίζουν αδιάντροπα την κυβέρνηση

Με τροπολογία που πρότεινε, και στήριξε το ΛΑΟΣ, αναστέλλει μέχρι τον Οκτώβριο την είσπραξη του φόρου για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις, που είναι πλέον στο 20%.

Την αποκάλυψη για τη χαριστική ρύθμιση έκανε ο εισηγητής του ΣΥΡΙΖΑ Μιχάλης Κριτσωτάκης. Σημειώνεται ότι ο υπουργός απέφυγε να απαντήσει, ενώ ο υφυπουργός Οικονομικών, Φίλιππος Σαχινίδης, μετά από παρέμβαση του κοινοβουλευτικού εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ, Παναγιώτη Λαφαζάνη, είπε: "Αυτός ο φόρος είναι φόρος που επέβαλε η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ απέναντι σε κάτι το οποίο δεν υπήρχε και απλώς το μόνο το οποίο κάνουμε είναι η μετάθεση της είσπραξης του φόρου". Δεν εξήγησε δηλαδή γιατί καθυστέρησε στην είσπραξη του φόρου και γιατί προχωρεί στην αναστολή της είσπραξής του.

Υπενθυμίζεται ότι στον νόμο 3845/2010 ψηφίσθηκε ο φόρος τηλεοπτικών διαφημίσεων να είναι στο 20%, το οποίο έπρεπε να εισπράττεται και να αποδίδεται μηνιαίως, όπως και οι υπόλοιποι φόροι για τα εισοδήματα των εργαζομένων. Όμως, για άγνωστο λόγο, όλες οι ΔΟΥ της χώρας δεν εισέπραξαν τον φόρο και τώρα η κυβέρνηση λέει ότι θα τον εισπράξει από τον Οκτώβριο. "Μήπως με αυτή τη μετάθεση οδηγούμεθα στην αναβολή και με την αναβολή τελικά στην κατάργηση;" ρώτησε ο Π. Λαφαζάνης, χωρίς να πάρει απάντηση από την κυβέρνηση.

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=559037

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 23:27:07

    Και, φυσικά, που τον Οκτώβριο, εν μέσω προεκλογικής εκστατείας, θα καταργηθεί και τελείως... Όπως σωστά προβλέπει ο Λαφαζάνης.

  2. nick avatar
    nick 30/07/2010 23:28:26

    Λέτε για αυτο τον φορμπηχτικό νόμο που ψηφίστηκε πρόσφατα καθ'υποδειξη της επαίσχυντης τροικας?

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/07/2010 23:31:33

    Σσσστ! βρε Λαφαζάνη! Τι είναι αυτά που λες, και θα σε κατηγορήσει ο Κουβέλης για "αριστερότροπο λαϊκισμό"!

  4. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 30/07/2010 23:33:10

    Και γιατι δεν αναστελει το συνταξιοδοτικο καμμμια εκατοστη χρονια μια και το νομο αυτο το ψηφισε το ΠΑΣΟΚ και απλως να μεταθεση και την εφαρμογη της αξιοπρεπους συνταξης των 360Ε για καμμια τρακοσαρια χρονια κυριε Λοβερδε μου και κυριε Σαχινιδη μου ?

  5. The Saint avatar
    The Saint 30/07/2010 23:34:19

    Α, μάλιστα, και έλεγα καιεγώ με τι τροπο, και ποιά λεφτά τους έχει κάνει όλους τους δημοσιοκάφρους τσιράκια του....

  6. man8os avatar
    man8os 30/07/2010 23:37:12

    χαχαχαχα!
    Αν ειναι δυνατο.
    Θα θελα να πιστευω οτι ειναι φημες.
    Αλλα μαλλον δεν ειναι κακογουστο αστειο....

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/07/2010 23:37:33

    Να κοροϊδεύουν την τρόικα (αν όντως απαίτησε την επιβολή του φόρου) γι' αυτό το θέμα, ξέρουν.

    Να αντισταθούν στην τρόικα, που τους ζητάει ξετσίπωτα να πουλήσουν τον ενεργειακό πλούτο της Ελλάδας, δεν ξέρουν...

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Αυριανιστής 31/07/2010 00:20:50

      έννοείται.. είναι κάτι φατιμάδες αυτοί.... άλλο πράμα, ξέρουν τρελλό χωρό της κοιλιάς και του κ...!

  8. ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA avatar
    ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ-MEGA 30/07/2010 23:42:47

    τους μισθους και τις συνταξεις τα σοσιαληστρικα καθαρματα
    τους κοψανε σε ενα βραδυ.

    ΑΚΟΜΑ ομως

    -οι βουλευτες ειναι 300
    -κανεις πολιτικος δεν πηγε φυλακη
    -μεγαλος φοροφυγας δεν τιμωρηθηκε
    -δεν μπηκε καμμια εκτακτη εισφορα σε καζινο,τραπεζες,εκκλησια

    οποτε παρτε τις μπουρδες για εθνικη αναγκη και πατριδα και βαλτε τες βαθια μεσα στους κωλους σας ειδικα εσεις οι κωλοτουμπες του ΛΑΟΣ ξεφτιλες.

  9. V FOR VENDETTA avatar
    V FOR VENDETTA 31/07/2010 00:01:13

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΥ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΟΥΝ ΜΕ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ.

  10. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 31/07/2010 00:33:13

    Ο Χάρρυ Κλυν στο Twitter:

    "Καψή με είπες μια βραδιά
    Χωρίς καμιά αιτία

    Μα του μ@λ@κ@ η καρδιά
    Δε σου κρατά κακία…"

  11. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2010 03:56:59

    Γιατί κρύβονται οι προ ολίγου καιρού λαλίστατοι Υπουργοί?

    Γιατί δεν βγαίνει ο Πάγκαλος να παραπονεθεί και να κάνει τον τζάμπα μάγκα?

    Η κυβέρνηση εμφανίζει όλο και περισσότερο αυτιστική συμπεριφορά.

    • GRAEKUS avatar
      GRAEKUS @ Orestios 31/07/2010 07:27:45

      ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΟΧΕΣ.

  12. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 31/07/2010 08:50:22

    Α Π Α Ι Χ Τ Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 31/07/2010 09:54:39

    Ο,τι και να κάνουν ο λαός ψηφίζει....Και ενας λαός πεινασμένος, απελπισμένος και απεγνωσμένος είναι δύσκολο να χειραγωγηθεί, κύριοι της ΝΚΤ (Νέα Κυβέρνηση Τσολάκογλου).Πολύ περισσότερο τώρα που οι πολίτες αρχίζουν κι αποστασιοποιούνται από την Τηλεόραση -γνωρίζοντας ότι εκεί είναι το φυτώριο των εκμαυλισμένων επαγγελματιών. Και ανακαλύπτουν το Ιντερνετ, τα μπλογκς και την άλλη ενημέρωση. Αυτά περνούσαν την εποχή του '70, '80 μέχρι το '90.Τώρα όχι καλοί μου κυβερνήτες.....

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 31/07/2010 10:02:25

      δηλ. πλέον, αν κάτι δεν γραφτεί στο ίντερνετ και στα μπλογκζ δεν είναι γεγονός?

  14. Κικη avatar
    Κικη 31/07/2010 10:05:37

    Μαζι με την καταργηση του φορου στις διαφημισεις ,περασαν κατ απαιτησει των εκδοτων και καναλαρχων,την μη ενταξη των δημοσιογραφων που δουλευουν στις ηλεκτρονικες εφημεριδες στο ΤΣΕΑΘ,το δεχτηκε ο Λοβερδος ενω υπηρχε στο νομοσχεδιο για το ασφαλιστικο,ωστε οι απατεωνες καναλαρχες και εκδοτες,ο κυριος Γιωργος,ο κ.Ψυχαρης κυριως ο Αγαθονησης-Αλαφουζος να μην πληρωνουν απο το αγγελιοσημο τα ασφαλιστρα των δημοσιογραφων στις ηλεκτρονικες εφημεριδες,και να τους εχουν με μπλοκακι.Για τους αλλους τα φερεφωνα των τηλεοπτικων ειδησεων,που να πουν κουβεντα αφου τα αφεντικα τους και δεν εχουν πληρωσει τις ασφαλιστικες εισφορες,και διωκονται για κομπινες και δουλειες του δημοσιου παιρνουν,αυτα του Γιωργακη ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΩΣΤΑΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ,φαινεται φαινεται,και τι να κανουν και τηλεοπτικοι υπερθεματιζουν τα γλειωδη ,οι γυμνοσιαλλαγγες,αλλα οπως λετε τα αφεντικα μπορει να φυγουν,αυτα τα γλειωδη θα μεινουν.Μονο να μην ειναι σαν και αυτους που τα ειχαν παρει απο τα μυστικα κονδυλια του υπουργειου Εξωτερικων,βγηκαν μονο τρια ονοματα και παλι ωραιοι ειμαστε.Διαγραψτε τους τουλαχιστον απο την συνειδηση σας οτι ειναι δημοσιογραφοι και οτι ασκουν το λειτουργημα της ενημερωσης,ασκουν το λειτουργημα της κονομας ναι .

  15. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 31/07/2010 10:33:53

    ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ; ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΑΥΜΕΝΟΣ Ο ΚΩΝΣΤΑΣ, Ο ΚΑΨΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΟΡΕΜΠΕΣΚΕΔΕΣ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ (ΕΝΔΕΕΧΟΜΕΝΩΣ) ΘΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΡΟΤΑ;ΕΙΔΑΤΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΙΓΓΟΠΟΥΛΟΥ Ε ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΚΟΝΤΑ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΩΜΑ.

    • Paranoia avatar
      Paranoia @ Ανώνυμος 31/07/2010 10:51:17

      Αυτό που τους φώναξε ο Κλιγκόπουλος ήταν όλο το ψητό:
      "Να επιτάξουν πρώτα αυτούς που κάνανε το έλλειμα και μετά εγώ θα δουλέψω τσάμπα"

      Αυτή είναι η ταμπακιέρα. Απογραφή του ελλείματος από οικονομολογους και ορκωτούς λογιστές και όποιοι είναι υπεύθυνοι στη φυλάκα.

      Αλλά πουουού. Εαν γίνει αυτό νταβατζήδες και οι μισοί κομματικοί μηχανισμοι ΠΑΣΟΚ-ΝΔ πάνε ισόβια.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ανώνυμος 31/07/2010 11:02:24

      γαργάρες όπως πχ Πρετεντέρης για Βενιζέλο - ΓΑΠ.
      Μην ανησυχείς οι υποτελείς ακόλουθοι, στη διάρκεια της Ιστορίας, μόνο δεσπότες άλλαζαν.

      Σε τελική ανάλυση:

      Το ασφαλιστικό τους Ταμείο εξαιρέθηκε (πάντα οι κυβερνώντες ανά τους αιώνες ήθελαν κήρυκες ...αν και τα μαγνητόφωνα θα ερχόταν φθηνότερα)
      Οι φόροι για τις τηλεοπτικές διαφημίσεις μετατέθηκαν ενώ οι μισθοί και οι συντάξεις κόπηκαν αναδρομικά
      Οι μισθοί τους από τα διόδια και τις δουλειές με το Κράτος καταβάλλονται.
      Οπότε είναι δύσκολο για ορισμένους ανθρώπους να ορθώσουν το ....ανάστημα της γνώμης και της κριτικής, οι γεμάτες τσέπες τους εξαναγκάζουν σε υποκλίσεις.
      Πως να είναι όρθιοι όταν έχουν μάθει να είναι γονυπετείς υπό το βάρος των €;

      Με αρέσει δε ιδιαίτερα που κάτι Καψήδες και Λιάροι κλπ μιλούν για τις άδειες που πήραν οι φορτηγατζήδες από τη χούντα.
      Το ΜΕΓΑΛΟ κανάλι και τα άλλα από που έχουν πάρει άδεια και έχουν καπαρώσει συχνότητα και εκπέμπουν;
      Πόσα έχουν πληρώσει για τη συχνότητα;


      .....αλλά δεν βρίσκεται κανένας οδηγός να κάνει τις 2 παραπάνω ερωτήσεις στις 08.00 να δω φατσούλες και να ακούσω δικαιολογίες...

  16. ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
    ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ 31/07/2010 12:23:33

    «…Όσο τα έθνη μεταμορφώνονται σ’ απλές κοινωνίες ανθρώπων, τόσο φτωχότερα καταντούν, τόσο δηλαδή λιγώτερες απαίτησες ανθρώπων και ορμών μπορούν να ευχαριστήσουν. Και κείνα τα έθνη φτωχαίνουν και καταντούν κοινωνίες όπου οι άνθρωποι όλα ισοπεδώνονται μικραίνοντας και γενάμενοι φιλήσυχοι, χωρίς ορμές πολλές και έντονες, χωρίς πλούτη από νιάτα, δίχως τρέλα και λαχτάρες και καρδιοχτύπια, δίχως τυχοδιωκτική όρεξη, χωρίς λάμψη, χωρίς πολεμική μανία.»

    ”Οι δημοκρατίες είναι ελληνικό πολίτευμα, ολιγαρχικές όμως δημοκρατίες”. “Οι Έλληνες είμεθα ολιγαρχικοί και όχι δημοκρατικοί και όχι συχνά χανόμαστε από τα λόγια και δεν το καταλαβαίνομε πως δεν είμαστε δημοκρατικοί”. Αντιμάχεται το Σύνταγμα – που το θεωρεί αρρώστια – και δεν “συγχωρεί στον πατέρα του, που έχει ζωή μέσα του το ότι προσκολλήθηκε στους συνταγματικούς τύπους”. Τον κουράζει “η εκλογική, επαρχιακή και κοινοβουλευτική ζωή”.

    “…Ο ελιτισμός του Δραγούμη με νιτσεϊκή προέλευση περισσότερο, παρά με γνώση, αν μπορώ να κρίνω, της έρευνας και των εργασιών των Vilfredo Pareto, Gaetano Mosca και Robert Michels, περιορίζεται στο αίτημα της δημιουργίας μιας ηγετικής αριστοκρατίας εξαιρετικών ανθρώπων. Η εκπαίδευσή τους θα ήτανε στα πλαίσια της εθνοκεντρικής ιδεολογίας και η πειθαρχία τους στρατιωτική. Στην ίδια γραμμή βρίσκεται κι’ η σκέψη: “να διοικηθή στρατιωτικά η Ελλάδα. Κάθε νομός να έχει Ταγματάρχη για Νομάρχη. Κι’ έτσι όλα θα μπουν σε τάξη…”

    «…Οι κουρασμένοι κάνουν κοινωνίες εβραίικες με μόνο σκοπό τη γενική αλληλοβοήθεια, οι κουρασμένοι, που δεν έχουν πια ορμές, παρά μόνο γούστα, οι κουρασμένοι, που μόνο τη ζωούλα τους κοιτάζουν, που αλτρουίζουν μόνο για να υπηρετήσουν καλλίτερα το μικροσυμφέρο τους, οι κουρασμένοι, που βαστιούνται από τα χέρια σε μιαν αλληλεγγύη, γιατί φοβούνται να περπατήσουν μοναχοί τους, μην τύχη και κοπιάσουν πάρα πολύ, οι κουρασμένοι, που το στρατιωτικό γι’ αυτούς είναι βάσανο, γιατί δεν υπηρετεί τη ζωούλα τους, οι κουρασμένοι, που εχθρούς δεν έχουν.

    Του Αλέξη η ψυχή, συναρπασμένη από σιχαμάρα για το μικράνθρωπο, φώναζε ολημερίς: -Κάτω οι μασόνοι, οι Εβραίοι, οι σοσιαλιστές!”

    ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ
    14 Σεπτεμβρίου 1878 – 31 Ιουλίου 1920

  17. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 31/07/2010 14:03:05

    Να απελευθερωθεί και το επάγγελμα των καναλαρχών. Να μην χρειάζεται να είναι κάποις εργολάβος για να έχει σταθμό. Να μην κόβουν το μέλλον από τα νέα παιδιά που θέλουν να γίνουν τηλεορασάρχες.