#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2008 13:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί διώχνει τον Ζορμπά ο Αλογοσκούφης;

Προσπαθώντας να διασκεδάσει την κριτική που του ασκείται, ότι δηλαδή απεπέμφθη ο κ. Ζορμπάς εξαιτίας των ερευνών του για τα ομόλογα και τη Siemens ο κ. Αλογοσκούφης αμφισβήτησε χθες την αποτελεσματικότητα του κ. Ζορμπά και υποστήριξε ότι η Αρχή δεν λειτουργούσε, ότι η συνεργασία με το υπουργείο Οικονομίας ήταν ανύπαρκτη και ότι εντοπίζονταν σοβαρά προβλήματα στη συνεργασία του κ. Ζορμπά με τις δικαστικές αρχές και τις αντίστοιχες υπηρεσίες αντιμετώπισης του «μαύρου χρήματος» διεθνώς. Επειδή λοιπόν το θράσος περίσσεψε και επειδή δεν μπορεί να τα λέει αυτά ανέξοδα ο κ. Αλογοσκούφης, μπορεί να μας απαντήσει στα εξής ερωτήματα.

Πρώτον: Στενότατος συνεργάτης του, από αυτήν την πολυδιαφημισμένη γενιά των 30ρηδων, έχει μήπως στενές συγγενικές σχέσεις με τον πρόεδρο Ταμείου που εισηγήθηκε και αγόρασε ομόλογο αξίας 130 εκατομμυρίων για το οποίο ο Ζορμπάς έστειλε πόρισμα στην δικαιοσύνη;

Δεύτερον: Περιλαμβάνει το πόρισμα αυτό ύποπτες τραπεζικές διαδρομές μέσω των οποίων διακινήθηκε μίζα 7.150.000 ευρώ για το συγκεκριμένο ομόλογο και οι οποίες πρέπει τώρα να διερευνηθούν για να δούμε που πήγαν τα λεφτά;

Τρίτον: Είναι πανομοιότυπο το modus operandi αυτού του ομολόγου με το επίσης αμαρτωλό του ΤΣΠΕΑΘ; Για παράδειγμα και τα δυο τα διακίνησε η χρηματιστηριακή ΤΡΩΫΛΟΣ

Τέταρτον: Γνωρίζει ο κ. υπουργός αν η ΤΡΩΫΛΟΣ συνεργαζόταν στενά με την ΠΗΓΑΣΟΣ, που ενεπλάκη πρόσφατα και στα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και στην οποία βρίσκεται και ο κ. Γιώργος Μολυβιάτης; (διαβάστε και το «Πως συνδέονται όλα μεταξύ τους».

Πέμπτον: Ο κ. Καπράνος ο πρόεδρος του ΤΣΠΕΑΘ την εποχή που αγόρασε από την  ΤΡΩΫΛΟΣ το άλλο αμαρτωλό ομόλογο, επίσης των 130 εκατομμυρίων, είναι φίλος του κ. Αλογοσκούφη ή όχι; Ποιος τον είχε διορίσει σε διάφορες κυβερνητικές θέσεις μεταξύ των οποίων και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο του άλλου φίλου του κ. υπουργού, του Πάνου Τσουπίδη;

Έκτον: Σε ποιους ακριβώς μοιράστηκε η συνολική μίζα των 13.650.000 ευρώ που κατέβαλε η ΝΑΜ του άλλου φίλου του κ. Αλογοσκούφη, του κ. Παπαμαρκάκη, ως «προμήθεια» για τα δυο προαναφερθέντα ομόλογα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 19/07/2008 13:18:39

    Χε χε χε! Αφού ο Αλογομούρης δε φαίνεται διατεθειμένος να μας απαντήσει, ας τον βοηθήσει κανένας από τους φανατικούς οπαδούς του ρε παιδιά..

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/07/2008 14:37:32

    "ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝ ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ CNN ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΟΝΕΜΗΘΕΙ ΣΤΟΝ κ.ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ..."

    Εν τω μεταξύ, 15 "Ρομπέν των Σούπερ-μάρκετ" ξαναχτύπησαν! Αυτή ήταν η πέμπτη φορά κι έγινε στο Χαϊδάρι! Με χειροκροτήματα τους αντιμετώπισαν όσοι ψώνιζαν εκείνη την ώρα στο σούπερ-μάρκετ και το ίδιο έγινε και όταν μοίρασαν τρόφιμα ΚΑΙ κρασιά στην λαϊκή! Μοίρασαν και φυλλάδια για την πράξη τους...

  3. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/07/2008 15:31:52

    Factorx,

    σου βγάζω το καπέλο, αδερφέ! Είσαι φοβερός ρεπόρτερ και, τώρα, με το διαδίκτυο και τα λινκ, ά-παι-χτος! Από τις 2 Φεβρουαρίου έχεις αρχίσει το ψάξιμο, ε; κοντά έξη μήνες πριν.

    Και ξέρεις πιο είναι το ωραίο; Ότι με τέτοιο ρεπορτάζ, που "δένει" ΟΛΗ την υπόθεση συγκροτημένα και άψογα, ΕΚΤΙΘΕΝΤΑΙ οι δικαστικές αρχές που έχουν στο πιάτο την υπόθεση, η Αντιπολίτευση που δεν τα αναδεικνύει, τα ΜΜΕ και οι εφημερίδες που δεν τα λεν και δεν τα γράφουν.
    Δεν πειράζει, όμως! Ουδέν κακόν αμιγές καλού! ΓΙΑΤΙ αυτός, ακριβώς, είναι και ο Λόγος που το "antinews" σκίζει!

    Κανονικά, αυτή πρέπει να είναι η πολιτική ατζέντα της επόμενης εβδομάδας. Θα είναι, ΟΜΩΣ;

  4. Γραικος εκ Κρητης avatar
    Γραικος εκ Κρητης 19/07/2008 15:36:47

    Η καρδια αγαλλιαζει.Ξυπνα Κωνσταντινε!ΗΛΘΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οι θρυλκοι Ρομπεν των Χαζων.Ματαια δεν περιμεναμε.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 19/07/2008 19:21:18

    O Aloogoskoufis,na mou to thimitheite, telei en kratos panikou. An o Zorbas einai "epikyndinos" kai o A. thelei kai na sosei to tomari tou kai na ginei arestos stou Maximou gia tin makroimerefsi tou kommatos, eprepe na to kanei noritera. An palei pistevei oti einai katharos poios o logos na ton dioxei kai na pessei oli i kachipopsia pano tou?

    To pithanotero einai i megali lamogia na min echei vgei stin epifania kai prospathei-osso borei akoma - na tin krypsei...

  6. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 19/07/2008 19:56:56

    Απορία: όταν διατυπώνετε ερωτήματα, τα προωθείτε και στους άμεσα ενδιαφερόμενους;

    Αν όχι, κακώς, γιατί υπάρχει πάντα η δικαιολογία "δεν έλαβα γνώση".

  7. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 07:49:40

    @ΠΔύο

    Νομίζεις οτι αν τους τα "προωθούσε" ο Φακτορας θα τα απαντούσαν?

    Άσε που απ' οτι βλέπεις κι απο κάποιους "ανωνυμους" τα διαβάζουν ΟΛΑ. Και απαντάνε με κραυγούλες "είσαστε λαμόγια" και τέτοια...

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/07/2008 08:04:50

    δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά με το που ακούστηκε ότι υπάρχει «σκάνδαλο Ζήμενς» είχα ακούσει σε «υψηλούς κύκλους» (που ευτυχώς δεν εμπλέκονται) ότι «δεν πρόκειται να βγει τίποτα και θα ελεγχθεί πλήρως». Ο Αλογοσκούφης και οι λοιποί είναι σε διατεταγμένη υπηρεσία. Λογαριάζανε χωρίς τον ξενοδόχο.

  9. διπλωμάτης avatar
    διπλωμάτης 20/07/2008 10:08:12

    Ο Γαιδοροσκούφης έχει στοχοποιηθεί από τις πρώτες μέρες από το ΠΑΣΟΚ γιατί αυτός μαζεύει τις μίζες αυτός κάνει παιχνίδι με τους μεγαλοκαρχαρίες το παίζει αλαζόνας και είναι ο μόνος που θα έχει ειδικό δικαστήριο γιατί ....ξανοίχτηκε πολύ.

  10. μαθ. avatar
    μαθ. 25/07/2008 14:48:13

    Η σάλτσα έδεσε με τις αυξήσεις στους μισθούς των δικαστικών. Καλή (τους) όρεξη...