#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2012 11:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν συλλαμβάνουν και τους υπεύθυνους της Hochtief για το ΦΠΑ;



Για τη Siemens τα ξέρουμε όλοι. Από τις πλέον διεφθαρμένες εταιρείες του κόσμου που «λάδωνε» και συνεχίζει να «λαδώνει» προκειμένου να κάνει τις δουλειές της. Είναι η ναυαρχίδα της γερμανικής επιχειρηματικότητας.

Τι να πούμε επίσης για τις γερμανικές Ferostaal ή τη ΜΑΝ, άλλες παλιές αμαρτίες. Τώρα μαθαίνουμε από τον υφυπουργό Γιώργο Μαυραγάνη, ότι η Hochtief, η οποία διαχειρίζεται τα δικαιώματα του αεροδρομίου Ελευθέριος Βενιζέλος χρωστά στο ελληνικό δημόσιο 150 εκατ. ευρώ από τη μη απόδοση ΦΠΑ. Απαντώντας σε ερώτηση του βουλευτή της ΝΔ Γιάννη Μιχελάκη ο κ. Μαυραγάνης επιβεβαίωσε ότι «η οφειλή από τον ΦΠΑ ανέρχεται στο ποσό των περίπου 150 εκατομμυρίων ευρώ» από τη δεκαετία του '90.

Σύμφωνα με την ελληνική πλευρά η εταιρεία είχε παρανόμως συμψηφίσει τον ΦΠΑ με άλλες εργασίες. Ο κ. Μαυραγάνης πρόσθεσε ότι η εταιρεία έχει προσφύγει στη Δικαιοσύνη αμφισβητώντας την οφειλή αλλά έχει πληρώσει το 10% που προβεβαιώθηκε.

Στην απάντησή του στη Βουλή είχε δηλώσει ότι «για να μαζευτούν αυτά τα 150 εκατομμύρια ευρώ θα πρέπει να πληρώσουν μισθωτοί και συνταξιούχοι, όταν μια εταιρεία κερδοφόρα, στην οποία οι μέτοχοί της στη Γερμανία έρχονται και κουνώντας το δάχτυλο στην Ελλάδα λένε ότι δεν εφαρμόζει δημοσιονομική πειθαρχία, παρανομεί».

Αυτά λέει ο υπουργός και καλά κάνει. Όμως, αντί για διαπιστώσεις ας κάνουν και κάτι άλλο οι αρχές. Ας πάνε να συλλάβουν πέντε – έξι Γερμανούς όπως κάνουν με τόσους Έλληνες μεγαλο-οφειλέτες, όπως έκαναν χθες με τον Βωβό και δικαίως.

Ακόμη η κυβέρνηση έχει θέσει το ζήτημα στην κ. Μέρκελ; Δε μπορεί να κόβεις τις συντάξεις και τα επιδόματα από ανάπηρους αλλά μια γερμανική εταιρεία να χρωστά τόσα λεφτά για τόσα χρόνια. Που ήταν όλοι αυτοί οι υπεύθυνοι υπουργοί να πάνε να τα εισπράξουν; Μόνο στους πολίτες ξέρουν να στέλνουν την αστυνομία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/11/2012 11:20:27

    Χάθηκαν "συνέχειες στο σήριαλ".
    Ισπανικής ιδιοκτησίας είναι πλέον η Hochtief. Με ολίγον Κατάρ.
    Το πλειοψηφικό πακέτο μετοχών της (50,16 %) ανήκει στο Ισπανικό κατασκευαστικό Grupo ACS - η Hochtief είναι θυγατρική του.
    Δεύτερος σε ισχύ μέτοχος: Qatar Holdings LLC (πάνω από 10 %).
    Ο Marcelino Fernández Verdes είναι CEO και Πρόεδρος του εκτελεστικού συμβουλίου.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Ο Θείος 28/11/2012 11:46:12

      Την δεκαετία του '90 σε ποιον άνηκε...;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Γιώργος 28/11/2012 11:51:16

        Την δεκαετία του '90 βλέπαμε άλλα σήριαλ, "Dallas" και "The bold and the beautiful"

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Γιώργος 28/11/2012 13:55:06

        Μην το πεις, μη, προς Θε(ι)ου!...Εχουμε εκπρόσωπο της Kommandatur εδώ μέσα και μπορείς να έχεις μπλεξίματα....

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΒΙΣ 28/11/2012 15:04:25

          Καλά, ζήστε με τα παραμύθια σας και με τα αυτόματα αντανακλαστικά σας - σαν τα σκυλιά του Παυλώφ.
          Τί περισσότερο να κάνω; Θείος είμαι, όχι γιαγιά.
          Ούτε η ...θεία Λένα !

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΒΙΣ 28/11/2012 15:13:11

          Προς αποφυγήν παραξηγήσεως, εκπροσωπώ τους Καταριανούς.
          Μπορεί οι άτιμοι Αμπου - Νταμπιανοί να έχουν την Μάντσεστερ Σίτυ, αλλά φέτος η δική μας Παρί Σεν Ζερμέν σκίζει ...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΒΙΣ 28/11/2012 15:22:21

          Άχ Πάνο μου (τον δραχμαζάνη εννοώ), ασκείς επιρροή, το παραδέχομαι, τι να κάνουμε...

          • kosmasindikopleustis avatar
            kosmasindikopleustis @ Ο Θείος 29/11/2012 01:04:04

            Που να δείς Θείε η δική μου η Τσέλσι των Ρώσων του Αμπράμοβιτς (Κρεμλίνο δηλαδή)!

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 28/11/2012 11:39:36

    Μάλιστα, όταν πριν λίγο καιρό έλεγα για την Hochtief μερικοί μ'έβριζαν εδώ μέσα...

  3. Μακεδόνας avatar
    Μακεδόνας 28/11/2012 13:14:15

    "Ας πάνε να συλλάβουν πέντε – έξι Γερμανούς όπως κάνουν με τόσους Έλληνες μεγαλο-οφειλέτες, όπως έκαναν χθες με τον Βωβό και δικαίως." Έτσι απλά πρέπει να λειτουργεί και το ελληνικό κράτος!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Μακεδόνας 28/11/2012 13:50:12

      Συνέλαβαν ένα άτομο 85 ετών (όπως είχε γίνει και με τον Γ. Φιλίππου).
      Αχρείαστο και γκροτέκο, "φύλλο συκής". Πράξη χωρίς νόημα η σύλληψη του τυπικά υπεύθυνου φυσικού προσώπου, αντί να δημεύσουν την ΕΤΑΙΡΙΚΗ περιουσία.
      Να δείς τι θα γίνει με την Hochtief, άν πάνε με την ίδια ταρτουφοειδή λογική του "τυπικά υπεύθυνου φυσικού προσώπου":
      Θα πάνε για ...Γερμανούς και θα συλλάβουν ...Ισπανούς !
      Όχι πως βλέπω διαφορετικά βέβαια τους ανθρώπους αυτούς, ανάλογα με την καταγωγή..

      • alpha1 avatar
        alpha1 @ Ο Θείος 28/11/2012 14:12:21

        Oι Γερμανοί βλέπεις Θείο είναι "επιστήμονες" στο πλιάτσικο.
        Φρόντισαν να "την κάνουν" αφήνοντας την προβιά στους Ισπανούς...Οχι σαν κάτι δικούς μας κατσικοκλέφτες που τους πιάνουν με την προβιά στην πλάτη...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ alpha1 28/11/2012 15:36:08

          h**p://www.ft.com/cms/s/0/3f11e690-7ccf-11e0-994d-00144feabdc0.html
          ...."sealed its creeping hostile takeover"
          Άν και η Grupo ACS έχει μεγάλο χρέος απο projects στην Ισπανία, έκανε την "εχθρική εξαγορά" για να διασφαλίσει δουλειές εκτός Ευρώπης.
          Η Grupo ACS απιοκτώντας την Hochtief ελέγχει τώρα και την Αυστραλιανή θυγατρική Leighton.
          Η Grupo ACS συμμετέχει και στην ενεργειακή Iberdrola.
          Άν αυτό λέει τίποτε, ο ο πρόεδρος της ACS Florentino Pérez, είναι ο πρόεδρος της Ρεάλ Μαδρίτης...

      • Geros avatar
        Geros @ Ο Θείος 28/11/2012 18:16:00

        Βρε Θείε εσύ είσαι Κευνσιανός από το Novosibirsk τελικά!
        Αν δημευόταν η περιουσία της εταιρείας δυο πράγματα θα συνέβαιναν :
        1.Η εταιρεία θα έκλεινε και θα έμεναν οι άνθρωποι στον δρόμο .
        2. Θα γινόταν κρατική (και ελλειμματική) με έναν Φωτόπουλο αρχισυνδικαλιστή να κλείνει εργοτάξια με σηκωμένη την γροθιά μέχρι να δικαιωθούν τα αιτήματα του για δωρεάν ταξίδια των συνδικαλιστών στην Χαβάη.
        Σου αρέσει κάποια από τις δυο εκδοχές?
        Επίσης οι εταιρείες που θα βρίσκονταν σε πρόβλημα θα σκόρπιζαν τα περιουσιακά τους στοιχεία στους τέσσερις ανέμους για να αποφύγουν το μακρύ χέρι του .... Θείου. Από την άλλη αθεράπευτοι κράτιστες πολιτικοί θα έστηναν καρτέρι στις εταιρείες για να τις περάσουν σε κρατικό έλεγχο υποβοηθούμενοι από εργαζομένους που θα έβλεπαν την χρεοκοπία ως ευκαιρία για πρόσληψη στο δημόσιο από την πίσω πόρτα. Τα έχουμε ζήσει , δεν θυμάσαι?

        Μάθε και κάτι από τους φιλελεύθερους βρε αδελφέ! ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ.

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Geros 29/11/2012 10:50:50

          Μα θα κλείσει ούτως ή άλλως, αγαπητέ. Δεν χτίζει, δεν πουλάει (σε ποιόν να πουλήσει, όλοι αγοράζουν Λονδινο..), πώς θα σταθεί;
          Δες την Φίλκεραμ -Τζόνσον (είχαν συλλάβει και τον Γ. Φιλίππου οι άχρηστοι): Πήρε την κάτω βόλτα από το 2009, επειδή "έκλεισε" η εσωτερική αγορά οικοδομικών υλικών και δεν είχε εξαγωγές - είναι και οι φθηνοί Ιταλοί στα πλακάκια. Έκλεισε οριστικά Μάιο 2012.
          Οι κρατικοποιήσεις εργοστασίων τέλος, άλλης εποχής περασμένης φρούτο. Μόνον τράπεζες "παίζουν"(προσωρινές κρατικοποιήσεις για το "κράτος ESM").
          Κατά τα άλλα συμφωνώ. Άλλωστε το Novosibirsk είναι κάτι σαν Ασιατικό Dallas τώρα...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 28/11/2012 15:01:55

    Δεν τα ξέρεις καλά, τα νεωστί "αντιγερμανικά" στερεότυπα (ο νέος μοδάτος "αντιαμερικανισμός") σε καθοδηγούν σε λάθος συμπέρασμα...
    Αντιστάθηκαν οι παλιοί ιδιοκτήτες (και δικαστικά), δεν ήθελαν να την δώσουν. Ήταν επιθετική εξαγορά, η εταιρία είχε πολλές free floating μετοχές, δεν πήγαινε πολύ καλά και την "κατάπιε" με χρηματιστηριακή απορρόφηση η τεράστια ACS και ο Verdes.
    "Έπαιξαν" και οι Καταριανοί...
    H Grupo ACS έχει κάνει εργοτάξιο την μισή Λατινική Αμερική...

    • xzetta avatar
      xzetta @ Ο Θείος 28/11/2012 15:38:02

      εισαι σουπερ ενημερος βλέπω!!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ xzetta 28/11/2012 15:41:31

        Μηχανικός είμαι, κάτι λίγα ξέρω από κατασκευαστικές εταιρείες..

        • xzetta avatar
          xzetta @ Ο Θείος 28/11/2012 16:46:30

          και μετριοφρων ;-)

  5. undercover gpr avatar
    undercover gpr 28/11/2012 15:43:14

    Και που τους τα λες ρε Θείο καταλαβαίνουν μήπως τα νεοελληνικά ενστικτώδη όντα?
    Και πριν κανα χρόνο πάλι σε παρόμοιο ποστ είχαμε αναφέρει ότι πλέον είναι Ισπανικών συμφερόντων η εταιρία και ακόμα βρίζουν γερμανούς.

    τι να πεις, σημεία των καιρών η ημιμάθεια.

  6. sam530 avatar
    sam530 28/11/2012 21:34:01

    Τελικά τα 150 θα τα ζητήσει κανείς τους; ή είναι όλοι πολύ large

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ sam530 29/11/2012 10:52:00

      Είναι όλοι "μερένχες" και φανατικοί Μουρινιακοί.

  7. tpe avatar
    tpe 02/12/2012 10:02:15

    Διακρίνω μια κιτρινίλα στο άρθρο;
    Από αυτά τα λίγα που λέει, η Hochtief δεν χρωστάει τίποτα...
    Της έριξαν πρόστιμο 150 εκ. αλλά, αυτοί πλήρωσαν το 10%, όπως έλεγε ο νόμος και το πήγαν στα δικαστήρια. Κοινώς, αν πρέπει κάποιον να βρίζουμε, πάλι με το Ελληνικό κράτος πρέπει να τα βάλουμε... Οι τύποι είναι εντάξει... Ακολούθησαν το νόμο κατά γράμμα.