#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/02/2012 09:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν στέλνουν τους αλλοδαπούς κρατούμενους στις χώρες τους;



Ολη αυτή η ιστορία για την αποσυμφόρηση των φυλακών θα δώσει την ευκαιρία να απελευθερωθούν και πολλοί αλλοδαποί κρατούμενοι.

Πολλοί εκ των οποίων εκτίουν ποινές για βαριά αδικήματα.

Αντί να εξευτελίζουμε κάθε έννοια σωφρονιστικής πολιτικής, μήπως θα ήταν προτιμότερο όλους αυτούς τους αλλοδαπούς που εκτίουν μεγάλες ποινές να τους αποστέλλουμε στις χώρες καταγωγής τους;

Να δείτε πότε αδειάζει χώρος στις φυλακές!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΠ avatar
    ΜΠ 02/02/2012 09:28:47

    Το πλάνο είναι να διαλυθεί η χώρα. Αποποινικοποίηση των ναρκωτικών από τη μία, το κατάφεραν. Άδειασμα των φυλακών από την άλλη, ξυπνήσαμε και τους σταματήσαμε, για να γεμίσει η χώρα έγκλημα. Η διαστροφή σε όλο της το μεγαλείο. Τέτοια κατάσταση σε αφήνει άφωνο από την έκπληξη και την αγανάκτηση.

  2. Σ.Κ. avatar
    Σ.Κ. 02/02/2012 09:31:44

    Είτε είναι τόσο ηλίθιοι που δεν το έχουν σκεφτεί είτε τόσο ανίκανοι να το εφαρμόσουν.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Σ.Κ. 02/02/2012 11:13:25

      Ούτε ηλίθιοι, ούτε ανίκανοι.
      Μάλλον απρόθυμοι...

      • juliet avatar
        juliet @ Κώστας Ροδινός 02/02/2012 11:33:18

        Καλημέρα,
        κ.Ροδινέ αν μου επιτρέπεις μεθοδικοί.Πριν από μέρες μου έλεγε κάποιος που δουλεύει στα δικαστήρια, ότι κάποτε οι υποθέσεις που εκδικάζονταν με Πακιστανούς ήτανε πταίσματα τώρα είναι κακουργήματα.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ juliet 02/02/2012 17:32:26

          Συμφωνώ απολύτως. Έχουν πέσει οι μάσκες για το τι θέλουν όσοι προσπαθούν να περάσουν τέτοια νομοσχέδια. Χρειάζεται αντίσταση πλέον. Π.χ. δεν πληρώνεις χαράτσια και άλλους άδικους φόρους. Δε μιλάμε για ΦΠΑ εννοείται. Όχι πως είναι δίκαιος στο 13 & 23 που το πήγαν...

  3. ΚΠ avatar
    ΚΠ 02/02/2012 09:33:07

    Μα το... διακύβευμα δεν είναι οι ψήφοι τους; Ποιός άλλος θα ψηφίσει ΠΑΣΟΚ; Για ποιόν άλλο λόγο προσπαθούν να μειώσουν τον αριθμό κριτηρίων για την απόκτηση ελληνικής υποότητας και να τους απελευθερώσουν μαζικά από τις φυλακές; _Κ.Π.

  4. CORMORAN avatar
    CORMORAN 02/02/2012 09:43:06

    Το ερωτημα ειναι: Τους θελουν πισω οι χωρες τους; Μια λυση θα ηταν, να μπορουν να γινονται χρησιμοι για τη χωρα. Για παραδειγμα θα μπορουσαν να προσφερουν υποχρεωτικη εργασια(με ελαχιστη αμοιβη) για συλλογη καρπων (ελιες, πορτοκαλια, ροδακινα,κλπ), η να εργαζονται σε αγροτικες εργασιες, εννοειται υπο αυστηρη επιτηρηση και με βαριες συνεπειες σε περιπτωση μη συμορφωσης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ CORMORAN 02/02/2012 10:53:26

      Εδώ λέμε "αμάν" μπας και καταφέρουμε να επανενεργοποιηθούν οι Έλληνες αγρότες και να ξεφύγουν από τη λογική "εγώ πρέφα στην καφετέρια και ο αλβανός στο χωράφι", κι εσύ λες να τους βάλουμε να δουλεύουν αμισθί σε αγροτικές εργασίες;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 02/02/2012 11:14:09

        συμφωνώ

  5. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 02/02/2012 10:13:44

    ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗ ΤΗΣ Ε.Ε ΜΟΛΗΣ ΑΠΟΦΥΛΑΚΙΣΤΟΥΝΕ ΤΟΥΣ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟΙ!!!.ΜΟΝΟ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥΣ ΑΦΥΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝΕ ΑΝΑΜΕΣΑΜΑΣ!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝΕ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΟΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΙΩΑΝΝΗΣ 02/02/2012 17:35:25

      Έτσι μπράβο! Που είναι οι εκσυγχρονιστές-προοδευτικοί οπαδοί των σημιτο-γαπ να μας πουν για την υπόλοιπη μοντέρνα Ευρώπη;

  6. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 02/02/2012 10:33:02

    Ασφαλώς και το έχουν σκεφτεί να τους σουτάρουν στις χώρες τους, ωστόσο ποιός θα "αλώσει" την χώρα και θα τρομοκρατήσει τους πολίτες; Το 80% της εγκληματικότητας αφορά αλλοδαπούς. Δεν το λέω εγώ, η Αστυνομία το λέει. Αν τους διώξουν, πώς θα πετύχουν τους σκοπούς τους που είναι η άλωση της κοινωνίας;

  7. SOTPAP avatar
    SOTPAP 02/02/2012 10:37:25

    τυχαίο ήταν ότι ξέσπασε διαμαρτυρία στον Κορυδαλλό, με μπροστάρη το Στεφανάκο, όταν αναγκάστηκε ο Παπαιωάννου να πάρει πίσω το νομοσχέδιο εξαιτίας της στάσης της ΝΔ;
    Είναι τυχαίο ότι το νομοσχέδιο κατατέθηκε μερικές μέρες μετά την απόπειρα απόδρασης του Βλαστού από τον Κορυδαλλό;
    Είναι πασιφανές ότι υπήρχε δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ των εγκλείστων και της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου Δικαιοσύνης όπως είναι πασιφανές ότι το ΠΑΣΟΚ έχει σχέση με πρόσωπα του υποκόσμου, τα οποία πουλάν επιλεκτική προστασία στους κρατούμενους που π΄ρεπει να μην κελαηδήσουν...
    Ο νοών νοείτο

  8. Απορία avatar
    Απορία 02/02/2012 10:37:55

    (factorX προώθησέ το παρακάτω γιατί πιστεύω ότι αποτελεί μια λογική λύση στο πρόβλημα των φυλακών, προτού γεμίσει ο δρόμος με αποφυλακισμένους κατάδικους)

    Μπορούν να βγάλουν τους κρατούμενους που κατηγορούνται για όχι σοβαρά εγκλήματα (π.χ. οικονομικά) και να τους βάλουν σε άλλους χώρους μετασκευασμένους σε φυλακή.

    Υπάρχουν άδεια κτήρια (π.χ. παλιά ξενοδοχεία) σε πολλές πόλεις, τα ενοίκια έχουν πέσει και το κόστος μετασκευής τους σε "φυλακή" (δηλαδή "ξενοδοχείο" με έλεγχο εισόδου-εξόδου) θα είναι σαφώς μικρότερο από το να φτιάξεις μια καινούργια φυλακή.

    Ούτως ή άλλως εκεί θα πάνε οι λιγότερο επικίνδυνοι κρατούμενοι, τους οποίους δεν θα συμφέρει να δραπευτεύσουν, αλλά εαν κάποιος το σκάσει θα μπορεί π.χ. να του επιβάλλεται μεγαλύτερη ποινή και επιστροφή στις κανονικές φυλακές.

    Έτσι οι φυλακές θα αποσυμφορεθούν κάπως, με μικρό κόστος και χωρίς να βγουν ελεύθεροι στο δρόμο εγκληματίες με κακουργήματα στην πλάτη τους.

  9. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 02/02/2012 11:08:26

    Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Τηρούν κατά γράμμα το σχέδιο για αφελληνισμό και να καταρρακώσουν ακόμα περισσότερο τους Έλληνες. Εδώ ήθελαν να ονομάσουν ασθενείς τους παιδεραστές! Τυχαίο. Όχι βέβαια.
    Το θέμα είναι ότι όλοι εμείς εθελοτυφλούμε και δεν ξεσηκωνόμαστε.

  10. Ναυαγός avatar
    Ναυαγός 02/02/2012 11:13:37

    AllThe Same, Δεν χρειάζεται να κτιστούν Φύλακες . Το κόστος είναι μεγάλο και θα περιμένουμε πολύ μέχρι να κτιστούν.-
    Οι Φυλακές θα αποσυμφορηθούν αν οι παράνομοι αλλοδαποί κρατούμενοι επαναπατριστούν με έξοδα της χώρας μας και της ΕΕ.
    Δεν ξέρω μόνο αν αυτό θα το.... επιτρέψουν οι ''κουλτουριάρηδες" του Σύριζα και των λοιπών αριστερίστικων αντιρατσιστικών ..δυνάμεων. που έσπευσαν να υπερψηφίσουν το σχετικό ν/σ του ΥπΔικ....

    • Lampros avatar
      Lampros @ Ναυαγός 02/02/2012 11:18:27

      +1000000

  11. μητσοs avatar
    μητσοs 02/02/2012 11:38:54

    παρ΄οτι αριστεροs αναρωτιεμαι τα εξηs:
    1.γιατι δεν γινονται διακρατικεs συμφωνιεs με οσεs χωρεs επιθυμουν για την μεταφορα τουs εκει?
    2.πωs ειναι δυνατον μετα την αποφυλακιση τουs να μην απελαυνονται ανθρωποι που καταχραστηκαν την φιλοξενια μιαs χωραs?
    3.πωs ειναι δυνατον να δινονται αδειεs ΄η να αποφυλακιζονται με ορουs ανθρωποι που δεν εχουν μονιμη κατοικια εδω?
    πραγματικα ελπιζω η οποια κυβερνηση βγει να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ με το ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ αυτο θεμα.

  12. GGL avatar
    GGL 02/02/2012 11:50:45

    Δεν είναι το μοναδικό ερώτημα:
    Γιατί η ελληνική πολιτεία δίνει προσωρινές δεκαήμερες άδειες σε αλλοδαπούς καταδίκους όταν οι περισσότεροι από αυτούς δεν επιστρέφουν αλλά συνεχίζουν να διαπράτουν εγκλήματα τρομοκρατώντας τον ελληνικό πληθυσμό?
    Γιατί δε συμβαίνει και στην ελλάδα ότι στις περισσότερες ευρωπαικές χώρες μετά την αποφυλάκισή τους απέλαση ΔΙΑ ΒΙΟΥ?
    Γιατί με τη μέθοδο των αναστολών του νόμου Καστανίδη αλλοδαποί δεν φυλακίζονται αλλά μπορούν να συνεχίζουν τη δράση τους για χρόνια μέχρι να τελεσιδικίσει στο εφετείο? Γιατί σιωπούν οι συγκυβερνώντες ΝΔ και ΛΑΟΣ?
    Γιατί δεν μιλάει κανείς ότι κάθε φορά που έγιναν αποφυλακίσεις για αποσυμφόρηση των φυλακών (2009 και 2010) ακολούθησε έκρηξη εγκληματικότητας από αλλοδαπούς?
    Γιατί δεν απελαύνονται άμεσα όλοι οι αλλοδαποί που δεν εργάζονται δεν ασφαλίζονται και δεν υποβάλλουν φορολογική δήλωση όπως συμβαίνει παντού εκτός από Ελλάδα?
    Έχει άδικο ο κόσμος που δεν εμπιστεύεται πια τους ανίκανους και άχρηστους πολιτικούς? Τόση ανικανότητα πια?

  13. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 02/02/2012 12:12:44

    Μήτσο,
    η αριστερά ψήφισε το νομοσχέδιο για την αποφυλάκιση των κρατουμένων.
    Το ΚΚΕ ....ψήφισε παρόν!
    Δεν φτάνει να αναρωτιέσαι.
    Πρέπει να καταλάβεις γιατί το κάνουν.
    Μας έχει βαρέσει κατακέφαλα ο ...προοδευτισμός της πλάκας!

  14. Αδέξιος Δεξιός avatar
    Αδέξιος Δεξιός 02/02/2012 12:13:46

    οσες φυλακές και να χτίσουν, αν η χώρα είναι ξέφραγο αμπέλι, δεν θα φτάνουν!

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/02/2012 12:37:34

    Μά ἢδη δουλεύουν στά χωράφια,καί μέ ἀξιοπρεπές μεροκάματο μάλιστα,εἶμαι ἀπό ἀγροτική περιοχή καί ξέρω,ὃμως ἐμεῖς οἱ Ἒλληνες ἒχουμε καλομάθει καί περιοριζόμαστε μόνο στήν ἐπιτήρηση καί αὐτή δέν μπορεῖ νά γίνει αὐστηρή,ὃπως γράφεις,γιατί εἶναι λεφούσια,εἶναι πάρα πολλοί,τί νά ἐλέγξεις...

  16. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/02/2012 12:43:35

    Λένε ὃτι ὃταν ἀνοίγει ἓνα σχολείο κλείνει μιά φυλακή. Ἐγώ προτείνω νά γίνει τό ἀντίθετο, ἀφοῦ πέρσι ἡ Διαμαντοπούλου ἒκλεισε τόσα σχολεία στήν χώρα μας, νά κάνει μερικά ἀπό αὐτά φυλακές...

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 02/02/2012 14:54:01

      !!!

  17. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 02/02/2012 12:45:09

    Η απάντηση στο ερώτημα του τίτλου είναι απλή.

    Επειδή την επόμενη ημέρα οι αποφυλακισθέντες και απελαθέντες θα ξαναπεράσουν τα αφύλακτα σύνορά μας και θα συνεχίσουν το έργο τους.
    Το να τους δείξουν την έξοδο είναι εύκολο.Το να τους κρατήσουμε εκτός χώρας μπορούμε;

  18. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 02/02/2012 13:07:41

    Νομίζω πως είναι καιρός να μάθουμε πως θα χειριστεί ο Αντώνης Σαμαράς το Μεταναστευτικό, που είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ πρόβλημα και από το οικονομικό. (από την πτώχευση θα επιζήσουμε ,από την εισβολή εκατομμυρίων αλλοφύλων, όχι…)

    Αναφέρομαι στον Αντώνη Σαμαρά και όχι στη Ν.Δ , γιατί το τι έκανε για το θέμα η «προηγούμενη» Ν.Δ ,καλύτερα να μην το θυμόμαστε!

    Δεν μιλάω για τις απόψεις και θέσεις του, αυτές είναι αυτονόητες. Θα ήθελα να μάθω τις συγκεκριμένες μεθόδους που σκοπεύει να εφαρμόσει στο θέμα της λαθρομετανάστευσης. Γιατί ,δυστυχώς , εκεί που φτάσαμε, η αντιμετώπιση του είναι Ηράκλεια πρόκληση.

    Με ευχολόγια τύπου, καλύτερη φύλαξη των συνόρων, φράχτες , Frontex ,πίεση στην Τουρκία ,δεν γίνεται δουλειά , αν δεν οργανώσουμε με αποφασιστικότητα τον τρόπο που θα ΜΑΝΤΡΩΣΟΥΜΕ και θα ΞΑΠΟΣΤΕΙΛΟΥΜΕ τα εκατομμύρια πού ήδη έχουν εισέλθει στη χώρα (τα λέω χύμα ,όπως τα λέει όλος ό κόσμος , με κίνδυνο να δυσαρεστήσω τον Σύριζα…)

    Νομίζω πως δικαιούμαστε να ξέρουμε. Και νομίζω επίσης πως αν οι προτάσεις του είναι δυναμικές και θαρραλέες και διατυπωμένες με τη γλώσσα που περιμένει να ακούσει ο κόσμος (και όχι στην ξύλινη γλωσσά του «πολιτικώς ορθού») , δεν θα κάνουν καθόλου κακό στα νούμερα που θα βγουν από την κάλπη.

    Η λαθρομετανάστευση και η εγκληματικότητα είναι πρώτο θέμα για τον Έλληνα σήμερα. Και ο δρόμος για την αυτοδυναμία περνάει από την δυνατότητα κατανόησης των πραγματικών επιθυμιών και αναγκών του κόσμου , όχι των προτεραιοτήτων που βάζει το Mega…

  19. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 02/02/2012 13:11:08

    Μεθοδικοί!
    Σωστή!

  20. ΚΠ avatar
    ΚΠ 02/02/2012 13:15:03

    Μια άλλη λύση είναι η παραγωγή (αγροτικά προϊόντα - συσκευασία, αδρανή, πινακίδες αυτοκινήτων, διαλογή απορριμάτων, γενικώς προϊόντα χαμηλής τεχνολογίας και υψηλής έντασης εργασίας) σε μεγάλες αγροτικές φυλακές - εγκαταλλειλημένα στρατόπεδα, μέρος της οποίας παραγωγής θα διετίθετο ΔΩΡΕΑΝ σε Ο.Τ.Α. (σωφρονισμός στην πράξη).

    Παράλληλα, ο αλλοδαπός βαρυποινίτης θα μας επιβάρυνε λιγότερο με την σίτιση του, τον ρουχισμό του και τη χρήση απ' αυτόν υπηρεσιών της φυλακής ενώ θα πλήρωνε και ποσοστό του εισιτήριου του για τον επαναπατρισμό του.

    Και πάλι όμως, με αυτόν ή με κάθε άλλο ίδιας λογικής τρόπο, θα έχαναν επιρροή και μελλοντικούς ψηφοφόρους ΠΑΣΤΟΚ, ΣΦΥΡΙΖΑ κλπ.

    Εξ' ου και είναι πολύ σημαντικότερη υπόθεση απ' ότι φαίνεται η αυτοδυναμία της ΝΔ, αν θέλουμε να επανακτήσουμε τον έλεγχο της χώρας (όχι άμεσα, φυσικά).

    Η πέμπτη φάλλαγγα ανοίγει ανοιχτά πλέον τα χαρτιά της, χρειάζονται έξυπνες κινήσεις και καλώς εννοούμενη προπαγάνδα για να μην ακολουθήσουμε την τύχη άλλων αρχαίων λαών._Κ.Π.

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/02/2012 13:48:01

    Τι σημαίνει "βαριά" και τι "ελαφριά" αδικήματα;..

    Αν οι μικροπωλήσεις 'μικροποσοτήτων' είναι 'ελαφρύ' αδίκημα, γιατί να μείνει αυτός στη χώρα και να συνεχίσει να λερώνει και να παραβατεί;
    Σήμερα πουλάει ναρκωτικά στην Ομόνοια, αύριο θα κάνει κάτι χειρότερο.
    Ας πάει στην πατρίδα του να τα κάνει αυτά να τον ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ ΑΝΑΠΟΔΑ.

    Η 'μικροληστεία' αύριο θα γίνει Εισβολή σε Ελληνική Οικογένεια με Καλάσνικοφ.

    Ας πάνε ΟΛΟΙ στο καλό. Έτσι τα καταστήματα θα αποσυμφορηθούν αμέσως κλιμακωτά, δηλαδή "αποφυλάκιση" και "άμεση απέλαση".

    Και μια παράκληση: Στο εξωτερικό δεν γνωρίζουν ποιος παράγει όλη αυτή την εγκληματικότητα και τη χρεώνουν ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!

    ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΝ ΑΚΡΙΒΗ ΑΡΙΘΜΟ ΤΩΝ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ.

    Στην Ευρωβουλή είπαν ότι φταίει η φτώχια και ο Π0υπάκης ΚΑΤΑΠΙΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ. Φοβήθηκε μην τον πουν "ρατσιστή".

    Καλόν είναι να γίνει ένα συντονισμένο διάβημα και να αντιληφθούν στα ΞΕΝΑ ΜΕΣΑ ότι το 60% της εγκληματικότητας παράγεται από ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ στην Ελλάδα!

    ΔΙΟΤΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΠΑΜΕ ΘΑ ΜΑΣ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΒΙΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΦΑΓΕΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ και ΦΟΝΙΑΔΕΣ ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΩΝ ΕΝ ΜASSE!!!

    Υφιστάμεθα μια ΙΔΙΟΤΥΠΗ ΕΙΣΒΟΛΗ και δεχόμαστε ένα πολυσύνθετο ΜΙΣΟΣ:

    - ταξικό (εν μέρει)
    - εθνοτικό (από εχθρικές συμπαγείς εθνότητες συνορευόντων κρατών)
    - φυλετικό (κατά του Έλληνα και του Ελληνισμού)
    - θρησκευτικό (κατά της θρησκείας μας)
    - σεξιστικό (κατά των Ελληνίδων γυναικών, ανεξαιρέτως)
    και φυσικά
    - εγκληματικό

    Και τα ενδεχόμενα είναι δύο:

    α. Οι λαθρομετανάστες είναι μόνο 2 (ΔΥΟ) εκατομμύρια και παράγουν το 60% της εγκληματικότητας, οπότε τα ευκόλως ενοούμενα παραλείπονται για την ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ εγκληματικότητά ΤΟΥΣ, και η θέση των ΓΗΓΕΝΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ είναι μεν ΤΡΑΓΙΚΗ, αλλά ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ ΑΚΌΜΑ!!!

    β. Οι λαθρομετανάστες είναι πλέον 4 και 5 εκ., οπότε ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ!!!

    ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΘΟΥΜΕ!

    ΣΥΝΕΠΗΣ ΣΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ ΩΣ Θ Υ Τ Η Σ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ!

  22. α.α avatar
    α.α 02/02/2012 15:04:04

    Με το αρθρο 23 του υπό ψήφιση νομοσχεδίου Υπ. Δικαιοσύνης για την ¨αρνησιδικια¨καταργείται η δικαστική απέλαση για τα πλημ/τα και μένει δυνητικά για τα κακουργήματα. Με το αρ. 111 καταργείται η δυνατότητα αναστολής της ποινης φυλάκισης υπό τον όρο άμεσης απέλασης καταδικου αλλοδαπού (αρ. 99 παρ.2-4 ΠΚ) . Σημειωτέον ότι η δικαστική απέλαση είναι δραστική και δεν αναστέλλεται εύκολα, όπως η διοικητική απέλαση . Τέλος, η βασική μορφή του εγκλήματος της προωθησης λαθρομεταναστων γίνεται πλημ/μα από κακούργημα. Υπάρχει αντίθετη αποψη για τις ρυθμισεις αυτές από την Ολομελεια του Αρείου Πάγου. Θα αντιδράσει κανείς στη βουλη;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ α.α 02/02/2012 16:14:04

      Εσύ φαίνεται να γνωρίζεις καλά το θέμα
      Δε γράφεις περισσότερα;

  23. popaia avatar
    popaia 02/02/2012 15:55:56

    Το αυτονόητο εν προκειμένω θα ήταν η απέλαση των αλλοδαπών κρατουμένων. Επίσης λόγω της τραγωδίας που ζούμε η απέλαση όλων όσοι ήρθαν και συνεχίζουν να έρχονται για "μια καλύτερη ζωή" και "για να βρουν δουλειά" αφού αυτά τα ψευδοεπιχειρήματα δεν ισχύουν πλέον.
    Άλλαι όμως αι βουλαί των "συντρόφων" που στην πραγματικότητα είναι πιστοί σύντροφοι της διεθνούς μαφίας του χρήματος και όχι του λαού όπως ισχυρίζονται. Γι αυτό κι επιμένουν ακόμα να μας κοροϊδεύουν μεσ' τα μάτια μας αρνούμενοι το προφανές: Ότι η μαζική λαθρομετανάστευση είναι γεωπολιτικό εργαλείο, σχέδιο άλλωσης των ευρωπαϊκών λαών, μέσον εξοικείωσης με το τριτοκοσμικό πρότυπο ζωής, πηγή εγκληματικότητας προς εξαχρείωση ηθών, ανθρώπων και κοινωνιών.
    Δεν δέχονται τίποτα απ' αυτά τα οφθαλμοφανή παρά συνεχίζουν τα παραμύθια για ταξικά αδέρφια μας, διεθνιστική αλληλεγγύη, αντιρατσισμό, κλπ. Πουλάνε κανονικά τρέλα, με τον αέρα και το φωτοστέφανο του αριστερού. Εδώ είναι το κουμπί. Συντηρείται τεχνητά ο άνευ νοήματος πια διαχωρισμός αριστεροί-δεξιοί ενώ ο μόνος διαχωρισμός που θα μπορούσε να ευσταθεί σήμερα είναι νεοταξίτες-αντινεοταξίτες. Έτσι, με τα παλιά στερεότυπα, οι μεν πρώτοι κάνουν πραξικοπηματικά ό,τι γουστάρουν ως ¨αριστεροί" υποτίθεται, και οι δεύτεροι τρέμουν να ξεστομίσουν και το στοιχειωδέστερο αυτονόητο μην αντέχοντας το στίγμα του δεξιού και του φασίστα.
    Δεν μπορείς καν να συννενοηθείς κατ' αρχήν μέσα σ' αυτό το απόλυτο ιδεολογικό κομφούζιο, πόσο μάλλον να βρεις το δίκιο σου.
    Θα ήθελα μόνο να μου εξηγήσουν αυτοί οι κουκουεδοσυριζοαναρχικοί πώς γίνεται άτομα αδίστακτα και αμοράλ σαν τον ΓΑΠ φερ' ειπείν να διακατέχονται από τόσο φλογερά αισθήματα για τους "μετανάστες"!
    Δεν τους λέει τίποτα αυτό; Δε δείχνει και δεν αποδεικνύει τίποτα; Και δεν αισθάνονται την ανάγκη να διαχωρίσουν ως προς το μεταναστευτικό τη θέση τους από τους σεσημασμένους καταστροφείς της χώρας παρά σπεύδουν μόνο να διαχωριστούν από τους ¨ρατσιστές" ιθαγενείς, δηλαδή τους μαρτυρικούς κατοίκους των φτωχογειτονιών της Αθήνας;
    Κι όμως βρήκαν πάλι ψηφοφόρους, τους απογοητευμένους του Πασόκ!!
    Καλά ξεμπερδέματα..

  24. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 02/02/2012 16:15:08

    Στην πλέον λειτουργική δημοκρατία και σοβαρή χώρα της Ευρώπης, την Ελβετία, καθιερώθηκε προσφάτως με δημοψήφισμα μάλιστα, αυτόματη απέλαση όσων αλλοδαπών υποπίπτουν σε εγκλήματα, τα οποία επισύρουν ποινή φυλάκισης τουλάχιστον 6 μηνών.