#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2009 13:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν παραγράφονται τα εγκλήματα της Ζήμενς

Μόνο στο antinews: Με ποιο νόμο πρέπει να πάνε όλοι φυλακή

Όπως επισημάναμε και στο προηγούμενο πόστ ο νόμος περί κατοχής βρώμικου πολιτικού χρήματος δεν καταδικάζει μόνο την απόκτησή του (με την οποία ασχολούνται σήμερα όλοι οι πολέμιοι της «παραγραφής»). Αλλά και την ΧΡΗΣΗ του. Να τι δήλωσαν στο http://www.antinews.gr/ έγκριτοι νομικοί κύκλοι, η εγκυρότητα της άποψης των οποίων δεν αμφισβητείται, αναφερόμενοι στο Ν.2331/1995  για το ξέπλυμα βρώμικου χρήματος.


Από τη στιγμή που βεβαιωθεί ανακριτικώς η αρχική εγκληματική προέλευση των εισπραχθέντων από πολιτικούς χρηματικών ποσών, πάσα κατοχή , επένδυση , μετατροπή, ή μεταβίβαση οποιουδήποτε εκ των ανωτέρω περιουσιακών στοιχείων, λάβουσα χώρα κατά το από της ισχύος του Ν.2331/1995  μέχρι σήμερα χρονικό διάστημα , είναι αξιόποινη ως προβλέπεται υπό του άρθρου 2 του Ν. 2331, και μάλιστα σε βαθμό κακουργήματος. Η δε μορφή των πράξεων αυτών κατά το χρονικό αυτό διάστημα ως κακουργημάτων , δεν μεταβάλλεται εκ του γεγονότος ότι μερικότερες πράξεις της αυτής εγκληματικής συμπεριφοράς προ της ισχύος του Ν 2331/1995 ήσαν πλημμελήματα. Διότι οι μετά την ισχύ του Ν 2331/95 εξακολουθητικώς τελούμενες πράξεις, περί των οποίων το άρθρο 2 του Νόμου αυτού , και οι οποίες αποτελούν αντικείμενο της κατ΄ επάγγελμα εκδηλούμενης κατοχής και πάσης φύσεως εκμεταλλεύσεως (μετατροπής, μεταβίβασης) τοιούτων περιουσιακών στοιχείων, των οποίων αποσκοπείτε η συγκάλυψη της αληθινής προέλευσης, έχουν αυτοτελή νομοθετική πρόβλεψη ως κακουργηματικές.


Με άλλα λόγια, δεν παραγράφεται τίποτα, για κανέναν. Ποινικές διώξεις εναντίον υπουργών, πολιτικών, βουλευτών μπορούν να ασκηθούν και από την επόμενη Βουλή. Η κατοχή και αξιοποίηση βρώμικου πολιτικού χρήματος είναι «ενεστώτας χρόνος» και όχι παρελθών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. leon avatar
    leon 14/05/2009 13:36:45

    Γιατι αραγε η Κα Βοζεμπεργκ, η οποια ωριοταν για τον νομο περι ευθυνης υπουργων και το ποσο αδικος ειναι, δεν μας ενημερωνε απο τα κουτια της τρομοκρατιας στα σπιτια μας για αυτο το παραθυρακι που μπορει αν τους στειλει ολους φυλακη?

  2. leon avatar
    leon 14/05/2009 13:37:00

    να τους στειλει...

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2009 13:39:25

    Eχει αναρωτηθει κανεις γιατι σε κανενα πανελ δεν υπαρχει ενας νορμαλ καλεσμενος οπως εμεις????

    Κλανουν μεντες ολοι μαζι, Καθε φορα τα ιδια και τα ιδια εμεις εσεις οι αλλοι και τσαμικο ( λεβεντικος χορος αλλα με γυροβολιες.. )

    Κανω μια ανοιχτη προταση μεσα απο εδω, οποιος εχει στομαχι ας μας καλεσει σε πραιμ ταιμ. 5-6 απο εδω μεσα. Θελετε να σας πω τι θα γινει με τα νουμερα?? 50+. Τα διαφημιστικα εσοδα ( μονο εαν παμε πανω απο 50+ ) της ημερας προβολης μισα μισα και τα δινουμε σε καποια οργανωση. Αυτο ειναι το ντηλ. Απλο.

    κ επειδη μας διαβαζουν ολοι και οι καιροι ειναι δυσκολοι για τα κορακοκαναλα, money talks bullshit walks. Ιδου η ΕΛλαδα ιδου και το πηδημα.

    Ας ερθουν με τις γραβατες και τα συνολακια να μας πουν το παραμυθι. Οσον αφορα στον host, θα παιρνει θεση και θα απαντα κ αυτος σε ερωτησεις μας. Ολοι στο κλουβι. Φιλικη κουβεντα στην πλατεια θα γινει.

    Περιμενω σχολια και θεσεις και οπως ελεγε κ ενας φιλος "οποιος φοβαται παιρνει σκυλο"

    ΠΠ

  4. mareli avatar
    mareli 14/05/2009 13:43:40

    Χαίρομαι που σε ξανασυναντώ Φάκτορα!
    Δε μετανοιώνω που επανήλθα!

  5. rs avatar
    rs 14/05/2009 13:45:28

    "...επένδυση ...είναι αξιόποινη..."
    Πολύ ωραίος συσχετισμός!!!Ας μας πούν λοιπόν τα δύο κόμματα πως τα ....επένδυσαν! Αυτό θα έχει ενδιαφέρον και όχι να προσπαθούν και οι δύο, ΓΠ και ΚΚ, να μας πείσουν οτι δεν γνώριζαν τίποτε.
    "Ολίγον έγκυος" δεν υπάρχει.
    Οι ιδεολογίες (;;) και οι λειτουργίες των κομμάτων γεννούν και υποθάλπτουν αυτές τις συμπεριφορές.
    Είναι δυνατόν να είσαι αρχηγός κόμματος και λές
    δεν γνωρίζω;
    Και μετά απο όλα αυτά ζητούν ...οι ίδιοι την ψήφο μας.
    Ο "μιθριδατισμός" σ' όλο του το μεγαλείο

  6. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2009 13:48:19

    @mareli: κι εγω χαίρομαι...ωιμέ

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 13:55:36

    @3 Το όνειρό μου. Ζωντανή κόντρα με τον οποιονδήποτε Χ``νικολάου επί παντός επιστητού. Αλλά να μην έχει βοήθεια από το κοντρόλ μέσω ακουστικών. Που όμως;

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2009 14:05:28

    @8
    Περιμενουμε, οταν τα λυσουν ολα θα παμε να τα μπλεξουμε.


    ΠΠ

  9. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 14:05:55

    Και μην ξεχάσουμε να γεμίσουμε τα μοναστήρια με τα golden boys αγία τέκνα μας είναι

  10. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/05/2009 14:10:12

    @3ΠΠ,
    Να στείλουμε την πρόσκληση-πρόκληση σε όλα τα ιστολόγια. Να τη δουν όλο και περισσότεροι.
    Επίσης στις εφημερίδες, στα κανάλια και όπου αλλού.
    Και ας το αγνοήσουν. Το ταράκουλο που θα πάθουν από μία τέτοια ενέργεια φθάνει.

  11. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/05/2009 14:11:19

    Για αρχή.

  12. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 14:30:24

    Εκεί είναι τίγκα τα μοναστήρια είναι άδεια ....

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2009 14:31:18

    Factor,

    φτιαχνεις μια προταση/προσκληση να τη στειλουμε??

    ΠΠ

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 14:33:10

    Όνειρα θερινής νυκτός...
    Στην NEVERLAND δεν θα γίνει τίποτε...
    Εδώ η ανεξάρτητη και αδέσμευτη Ελληνική Δικαιοσύνη δεν μπορεί να προφυλακίσει ορισμένους κύριους, που:

    -ομολογούν ότι πήραν 1,000,000 ......αλλά τα έδωσαν
    -ομολογούν ότι λαδώνουν για να πάρουν δουλειές
    -έχουν πιαστεί με εκατομμύρια....αλλά είναι κομιστές
    -έχουν βρεθεί μα πλαστά τιμολόγια ...αλλά είναι μιντιάρχες
    -λάδωνε με το 2% ...επί Χόνεκερ (Γερμανική Βουλή)
    και όλοι πληρώναμε ....ISDN
    κλπ

    και ευελπιστεί κάποιος ότι θα κατηγορηθεί πολιτικός?
    και θα δικαστεί?
    και θα καταδικαστεί?

    ...έπιασαν οι ζέστες νωρίς φέτος.....

  15. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2009 14:37:30

    @ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ φτιάξτην να την ανεβασω, έχω πήξει

  16. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 14:37:49

    Το τραγικό σε αυτήν την υπόθεση είναι ότι εμπλέκονται και δικαστικοί , γιαυτό το πράγμα δεν προχωράει.
    Η λεγόμενη ανεξάρτητη διακαιοσύνη είναι στην πραγματικότητα κατευθυνόμενη.
    Είναι απολύτως σίγουρο κατά την γνώμη μου ότι κανένας δικαστής δεν θα έκανε το κορόιδο απλά και μόνο επειδή κάποιος υπουργός διόρισε συγγενικό του πρόσωπο στο δημόσιο.
    Κάποιοι έχουν πάρει μερίδιο από τα μαύρα...
    Δεν μπορεί ο Ζαγοριανός να επικαλείται σύμφωνα με την "Ε" ότι το έγραφο του Ελληνικού δημοσίου που αποδέχεται ότι δώθηκαν μίζες σε Έλληνες πολιτικούς και των δύο κομμάτων "χάθηκε" λόγω βλάβης του φωτοτυπικού και το βρήκαν μετά από 34 μέρες...
    Είναι απίστευτο πάντως να καλούνται στα δελτία των οκτώ και δικαστικοί και να μην έχει αναφερθεί ούτε ένας σε όσα το ποστ του Φάκτορα ισχυρίζεται και έχουν να κάνουν με τον νόμο Ν.2331/1995...
    Εκείνο που επίσης δείχνει την αθλιότητα της νομεκλατούρας της εξουσίας είναι ότι εσχάτως τους φταίει ο νόμος περί ευθύνης υπουργών και πρέπει να αλλαχτεί....
    Στο παιχνίδι της αθλιότητας συμμετέχουν πολιτικοί , επιχειρηματίες , δικαστικοί και δημοσιογράφοι.
    Λυπάμαι που το γράφω αλλά αν δεν μείνουν 5-6 δικαστικοί ανάπηροι από έναν μελλοντικό Κουφοντίνα τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει...
    Όταν λοιπόν ο επιχειρηματίας καλεί στο κότερο του έναν δικαστή έναν πολιτικό και έναν μεγαλοδημοσιογράφο αυτοί γίνονται μιά ωραία φιλική παρέα που αφού πιούν και ένα μπουκάλι κρασί μαζι είναι τρομακτικά έως απίθανα δύσκολο να μην καλύψουν ο ένας τον άλλο όταν κριθεί αναγκαίο...
    Στην περίπτωση που κάποιος δικαστικός έχει την τάση να σεβαστεί τον όρκο του τότε μπορεί να μην τοποθετηθεί ποτέ σε παρόμοια υπόθεση αλλά και αν από λάθος συμβεί τότε θα έχει να επιλέξει μεταξύ ενός ατυχήματος που μπορεί να του συμβεί και ενός σεβαστού ποσού κατατεθημένου σε κάποια τράπεζα του εξωτερικού...
    Γάμησε τα δηλαδή...

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 14:38:37

    Οσο για την πρόταση ...μέσα
    και για να τρέξει και λίγο αίμα, ας μην μιλάμε για διαδικτυακή τηλεόραση ή εφημερίδα κλπ
    Γιατί δεν καλείς βρε Factor, κανένα πολιτικό να δώσει συνέντευξη εδώ και να απαντάει στις ερωτησούλες και στις απορίες μας?
    Κανένα

    -κουμπάρο
    -αναψυκτήριο
    -νόμιμο και ηθικό
    -Βατοπεδινό
    -δωρολήπτη από SIEMENS

    ...αν και προτιμώ τον κ Καθηγητή προσωπικά που τον κακολογούν τα παλιόπαιδα επειδή φθονούν τις μεγάλες επιτυχίες του, στον ΟΤΕ, στα ομόλογα, στην πρώην ΣΔΟΕ, αλλά πάνω από όλα στις απογραφές και στις καταρτίσεις προϋπολογισμών.

  18. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 14:39:53

    Την Κυριακή θα ανακοινωθεί το ευρωψηφοδέλτιο του ΠΑΣΟΚ….. για να μας φύγει η απορία για το αν θα είναι ο Πάρης ή ο Γιώργος υποψήφιος και μάλιστα σε εκλόγιμη θέση…..

  19. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 14:46:35

    Αν μπορείς ΠΠ ή ο Φάκτορας φτιάχτε την πρόταση/πρόσκληση ή ότι άλλο νομίζεται κα΄λυτερο και είμαι και γω μέσα.
    Τα κουμάντα μας τα έχουμε κάνει εδώ και χρόνια...
    Αυτό έλειπε να περιμέναμε να μας ταίσει ο Παπανδρέου....

  20. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 14/05/2009 14:47:26

    ΠΠ,
    Προχώρα.

  21. theo1611 avatar
    theo1611 14/05/2009 14:52:22

    @FactorX και @ 19 Tiramola

    Σωστοί.

    Το Σύνταγμα και οι νόμοι μπορούν πάντοτε να διαβαστούν σχεδόν αλάνθαστα με το κοινό περί δικαίου αίσθημα.

    Αν συνταγματολόγοι και νομικοί ενδιαφερθούν για τέτοιο διάβασμα του συντάγματος και των νόμων θα βρούν σίγουρα και τις διατάξεις, ώστε μην μας σερβίρουν φούμαρα οι διατεταγμένοι εξυπηρέτες συγκεκριμένων συμφερόντων.

    Και δεν θα τολμά κανείς από τους βαρύγδουπους να ομιλεί π.χ. περί "διακοσμητικού" Προέδρου Δημοκρατίας, ότι δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, ότι έχουν παραγραφεί κακουργηματικές πράξεις, κλπ, κλπ.

  22. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/05/2009 14:58:42

    Μα οι χοστες και οι χοστισες φιλε μου,κλανουν πατατες,επι τη θεα των ρεζιληδων αυτων.
    Θυμαμαι την περασμενη βδομαδα,ενας απο το κρατικο,εντρομος,ελεγε κοιτωντας με χαμηλα το κεφαλι,σε εναν του ΚΚΕ,που ηθελε να μιλησει και κατι εγινε με τη σειρα...
    Και ξερετε ποσο το εκτιμω εγω το ΚΚΕ και αλλες τετοιες παπαριές.
    Γλειψιμο του κερατα δηλαδη.

  23. Hase avatar
    Hase 14/05/2009 15:02:07

    Σωστος ο Ιθαγενης. Ουτε θα μπει καποιο πολιτικο λαμογιο φυλακη, ουτε ομως προκειται να καλεσουν καποιον στην Τιβι αν δεν μπορουν να εχουν τον ελεγχο για το τι θα πει και πως θα το πει. Ολοι μας γνωριζουμε πως ιδιαιτερα στην Τιβι ειναι ολα στημενα, απο το ψευτικο χαμογελο της Ντορας εως τις στημενες ερωτησεις σε ΓΑΠ,ΚΚ και λοιπους καλεσμενους.

    Φακτωρ, μπορει να μην παραγραφεται τιποτα, αλλα μπορεις να μου πεις πως θα πιαστει καποιος απο αυτους να ξοδευει τα μαυρα;
    Αυτη την στιγμη καποιοι χτιζουν βιλλες στα νησια, καποιοι εχουν χτισει βιλλες στα βορεια προαστια, για πες μου λοιπον πως θα αποδειξει καποιος οτι τα φραγκα ειναι απο παρανομες δοσολιψιες δηλ. μαυρα

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:03:50

    Σε μια χώρα όπου:

    - ο ρόλος των δικαστικών εξαντλείται στη χορήγηση αυξήσεων στους ...εαυτούς τους,
    - ο στρατηγός άνεμος αδικεί ους σύγχρονους Περικλέτους
    - ο προϊστάμενος στην υπόθεση της ζαρντινιέρας προάγεται
    - που η ηθική είναι χαρακτηριστικό του ΜΑΛΑΚΑ
    - που οι μόνοι που φυλακίζονται είναι τα "ανώνυμα" υποζύγια των "επωνύμων"

    εμείς αναζητούμε το Άγιο Δισκοπότηρο

  25. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 15:04:33

    Μας πετάνε κανένα ψίχουλο , τύπου "παραδικαστικό κύκλωμα" να μασήσουμε τα κορόιδα , να παραδεχτούμε και την "δημοσιογραφική επιτυχία" κάποιου ζούγκλα και να κοιμηθούμε ήσυχοι...
    Πως το έλεγε ο Μητσικώστας?
    Από μπροστά παρθένα και από πίσω μπαινουν τραίνα...

  26. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 15:07:46

    @27 hase...
    Σαν υπέυθυνος συστήματος ποιότητας εφαρμόζω την μέθοδο traceability και σε πληροφορώ ότι μπορώ να πάω μέχρι και 15 χρόνια πίσω προκειμένου να βρώ μία από τις πολλές πρώτες ύλες που κατασκευάστηκε το τελικό προιόν.

  27. Hase avatar
    Hase 14/05/2009 15:08:12

    Προβοκατωρ μονο τα ανωδυνα περνανε στην Τιβι, οτι ποναει το κοβουν πριν το σκεφτει καποιος.

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 15:11:23

    Σικέ είναι το παιχνίδι, το ξέρουν και το ξέρουμε, κι' αν κάποτε κάποτε ξεφεύγει κάποια πυγολαμπίδα θα καεί στο φτερό.

  29. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 14/05/2009 15:16:04

    @ Hase:27

    Τι θα πεί μαύρα.

    Είναι το ευκολότερο πράγμα του κόσμου να τους τσιμπήσει η εφορία. Σπίτια, αμάξια και κόττερα των νεόπλουτων πιάνονται για πλάκα.

    Για δοκιμάστε στην μισητή Αμερική να σκάσετε από το πουθενά με βίλες και κόττερα και σε λίγους μήνες θα σκάσει μύτη το IRS και θα σου κόψει το κουστουμάκι. Θα πούνε απλώς τόσο το σπίτι, τόσο το κόττερο, τόσο θα έπρεπε να βγάζεις τόσο θα πληρώσεις.

    Αλλά για να το κάνεις αυτό εδώ στο μπουρδέλο πρέπει να υπάρχει πολιτική βούληση και δημόσιοι λειτουργοί με ήθος και ακεραιότητα.

    Φαντάζεται κανείς στο Ελλάντα εφοριακό να πάει να κόψει κουστούμι στον Ρουσσόπουλο, ή τον Τσουκάτο?

  30. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:17:23

    @32 κάνεις λάθος,απλά και μόνο γιατί ακόμα και στα παιχνίδια υπάρχουν κανόνες.
    Με όλους αυτούς τους Ελέω Οικογενειοκρατίας Διοικούντες δεν υπάρχουν κανόνες.
    Κάνουν ότι θέλουν, με μόνη ποινή ένα ροτάτιον στην κουτάλα του Ταμείου.
    Τόσο απλά

  31. theo1611 avatar
    theo1611 14/05/2009 15:20:02

    Μία μη αυτοδύναμη κυβέρνηση θα ήταν εξαιρετική ευκαιρία να βάλουμε τους βαρύγδουπους να καταπιούνε όλα αυτά που ανερυθρίαστα εκστομίζουν όλα αυτά τα χρόνια και να το βουλώσουν.

    Τότε θα ανακαλύψουν, με το ίδιο Σύνταγμα, ότι δεν υφίσταται έννοια Πρωθυπουργού που κλείνει τη Βουλή κατά το δοκούν!!! Και ότι υφίσταται Πρόεδρος της Δημοκρατίας άν ο Πρωθυπουργός τα σκατώσει!!!

    Άει σιχτίρ

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:24:01

    @33 χαχαχα ποιες ΗΠΑ?
    Εδώ βγαίνει ο άλλος και σου λέει ότι ΠΑΡΑΝΟΜΑ πήρα 1,000,000 και ΠΑΡΑΝΟΜΑ τα έδωσα στο κόμμα που ΠΑΡΑΝΟΜΑ τα αποδέχτηκε και εμείς συζητάμε για ...ΜΑΥΡΑ?
    Εδώ, αν θυμάμαι καλά, βρέθηκε υπάλληλος στο ΥΠΠΟ, μετά την βουτιά του κ Ζαχόπουλου, να έχει 1,500,000 σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ και η ποινή ήταν να προαχθεί σε τμηματάρχη και να συνταξιοδοτηθεί, και εμείς μιλάμε για δικαιοσύνη?
    Εδώ βούιζε ο τόπος και τον επικεφαλής της ΓΓΟΑ τον βάζεις επικεφαλή στην ΥΠΕΕ και συζητούμε για IRS ?
    Εδώ κατατίθεται νομοσχέδιο για ΜΑΥΡΑ στους πάτρωνές μας (ΜΜΕ) και μιλάμε για φορολογία?
    Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας...
    Θα κινηθεί δικαστικός εναντίον του ΠΑΣΟΚ, της ΝΔ, των ΜΜΕ?
    Εδώ ούτε τα τσιράκια των κομμάτων δεν τολμούν να ακουμπήσουν...

  33. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 15:25:05

    @Ιθαγενής: όσο περισσότερο περιπλέκεται νομικά η κατάσταση τόσο δυσκολότερο είναι να την παρακολουθήσουμε και να καταλήξουμε σε συμπεράσματα. Είναι ανθρωπίνως αδύνατο να θυμάται κάποιος όλες αυτές τις λεπτομέρειες αν δεν είναι νομικός ο ίδιος ή αν δεν έχει άμεση εμπλοκή με το θέμα. Και πιστεύω ότι αυτό επιδιώκουν τελικά.
    Τι έγινε με το ειδικό δικαστήριο; Τι άκρη βγήκε; Άλλα λένε οι μεν άλλα οι δέ, ένα γενικό κουκούλωμα με την οικουμενική και τελείωσε το ζήτημα.

  34. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:25:39

    ...@35 από ότι θυμάμαι οι μεγάλες δουλειές του κ Κόκαλη, διακομματικά ξεκίνησαν.
    Το ίδιο και η ΜΑΝ
    Το ίδιο και οι ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
    Οταν κάτι έχει σαπίσει το πετάς, γιατί σαπίζει και η ομήγυρη...

  35. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 15:26:10

    Για ποιόν πρόεδρο δημοκρατίας ομιλείς theo1611?
    Για τον Παπούλια που αγουροξυπνημένος υπέγραψε της απόφαση του καταλληλότερου για κλείσιμο της βουλής?
    Θα μου πεις και ανοικτή να έμενε πάλι από τα πολλά πορίσματα θα παθαίναμε σύγχηση...
    Δυστηχώς ζούμε την δικτατορία του γραμμάτειου...
    Όλοι κάποιο γραμάτειο χρειάζεται να ξεπληρώσουν σε αυτή τη ζωή...

  36. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:28:41

    Εγώ δεν μιλάω για Ειδικά δικαστήρια και Πολιτικούς ή Πολιτικές ευθύνες.
    Εγώ λέω ότι η ανεξάρτητη και αδέσμευτη δικαιοσύνη μας δεν βρήκε τίποτα το μεμπτό:

    σε Τσουκάτους, Μανούσηδες, Συνδικαλιστές, παραπλανηθέντες, σε αδαείς διοικητές κλπ

    σε απλά πρόσωπα δηλαδή.
    Πως να δει λοιπόν ....ΘΕΣΜΟΥΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ

  37. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 14/05/2009 15:30:10

    Φίλε tiramola, ο συγκεκριμένος το είχε ξεπληρώσει με το "κωλόσπιτο", οπότε ας μην κάνει παραινέσεις και υποδείξεις.
    Υπάρχουν και παραιτήσεις....

  38. theo1611 avatar
    theo1611 14/05/2009 15:35:56

    @39 tiramola

    δεν εστιάζω στο πρόσωπο αλλά στο θεσμό και τις κατά το Σύνταγμα εξουσίες και ευθύνες του.

    Δεν προβλέπεται διακοσμητικός και άβουλος γενικά Πρόεδρος Δημοκρατίας, ούτε και Δικτάτωρ Πρωθυπουργός στο Σύνταγμά μας.

    Ποιά είναι η άποψη που μας έχουν περάσει? Θα πρέπει να περάσουμε από μή αυτοδύναμη κυβέρνηση για το χωνέψουμε ότι μας σερβίρουν φούμαρα? Ναι κατά τη γνώμη μου, αν δεν έχουμε άλλο τρόπο να αντιδράσουμε στους διαμορφωτές δικτατορικών αντιλήψεων στο όνομα της δημοκρατίας!!!

  39. Hase avatar
    Hase 14/05/2009 15:37:32

    @33 Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ Says:

    Αυτο ακριβως λεω φιλε μου, αυτο που δεν υπαρχει στην Ελλαδα απο τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο μεχρι τωρα ειναι η πολιτικη βουληση.
    Σκεφτεσαι ο ΚΚ να ειχε πολεμησει την διαπλοκη και να ειχε βαλει καποιους μεσα; Οχι καποιους, ολους. Θα ηταν ισοβιος πρωθυπουργος. Και στο ΠΑΣΟΚ το ιδιο θα γινονταν.
    Ανταυτου βλεπουμε να περνουν νομοι για να μην λογοδοτουν οι υπουργοι και οι βουλευτες, νομοι που ειναι κομμενοι και ραμενοι στα μετρα τους. Νομοθετουν για παρτι τους, οχι για τον λαο. Ξεπουλαν την δημοσια περιουσια τοσο ευκολα οπως κλεινουν τις βλεφαριδες τους και οι "κομμενοι" μετα απο λιγο καιρο εμφανιζονται δριμυτεροι στην Τιβι, χαμογελοντας σαν να μην εγινε τιποτα. Κατι Βουλγαρακηδες, κατι Ρουσοπουλοι Ακηδες Γιαννοι κ.πολ.αλ.
    Και ειναι ολοι τους στοιχισμενοι πισω απο συμφεροντα.
    Σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος να αντιδρασουμε, αλλα εγω δεν τον ξερω δυστυχως.

  40. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 14/05/2009 15:38:44

    @Ο Ιθαγενής

    Σωστός!

    Απλώς το ανέφερα για να δείξω πόσο εύκολο είναι να πιάσεις σχεδόν τα πάντα.

    Δεν ξέρω αν μιλάς με κόσμο στο εξωτερικό με ξένους, αλλά σε όποιον έχω δοκιμάσει να εξηγήσω έστω και ελάχιστα από τα πράγματα που συμβαίνουν εδώ με κοιτάζουν λες και είμαι εξωγήϊνος...

  41. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 14/05/2009 15:40:08

    @ Hase

    Η φύση απεχθάνεται το κενό. Μόνο σε αυτό ελπίζω.

  42. Hase avatar
    Hase 14/05/2009 15:45:19

    @45 Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ Says:

    Οχι φιλε μου, στο συμπαν κυριαρχει το κενο, η φυση ολο κενο ειναι. Και οι πολιτικοι μας το ξερουν αυτο και το κυνηγανε. Οσο πιο κενο τοσο πιο ασαφες.

  43. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 14/05/2009 15:47:00

    @ Hase

    Εδώ διαφωνούμε. Ισως στο αστρικό μεσοδιάστημα, αλλά εδώ στη Γη δεν ισχύει. :)

  44. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 14/05/2009 15:59:03

    @48

    Γιατί κανείς δεν έχει όρεξη να τον πιάσει στο στόμα του μια παρανοϊκή γλωσσοκοπάνα?

  45. tiramola avatar
    tiramola 14/05/2009 16:02:27

    Λέτε για την γνωστή Κανέλη που εκλέγεται με το κόμμα που πιστεύει στην αταξική κοινωνία?
    Έλα στα ίσα σου.....

  46. Λάκης Ο Απορών avatar
    Λάκης Ο Απορών 14/05/2009 16:04:12

    Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά-

    Υπάρχουν κάποιοι συγκεκριμένοι τομείς στους οποίους δραστηριοποιούνται αυτοί που θέλουν να ξεπλύνουν μερικά μαύρα εκατομμύρια ευρώ;

    Αν ναι, ποιοί είναι αυτοί, πείτε μας και μας που δεν καταλαβαίνουμε. Σε απλά ελληνικά, αγοράζουν καφετέριες που χτυπάνε μύγες, εκδίδουν εφημερίδες που δε διαβάζει κανένας, τι γίνεται;

  47. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 16:47:54

    @47 Στο Ελλάντα κυριαρχεί η αόρατη ύλη , η λεγόμενη και "μαύρη" όπως λέμε "τα μαύρα φράγκα...."

  48. Αurora avatar
    Αurora 14/05/2009 16:47:56

    Τον Ενεστωτα Χρονο να δουμε πως κλεινεται επιτελους.
    Συχαθηκα μερικους πολιτικους γυρολαδες καναλιων να διατυμπανιζουν βιτσιοζικα το πρωταιρημα τους πως ειναι υπερανω καθε αρχης και εξουσιας.
    Στη σκεψη πως οι ραγιαδες ποτε δε θα σηκωσουν τα ματια να διατρυπησουν το βλεμμα τους το ηλιθιο

  49. neos agrotis avatar
    neos agrotis 14/05/2009 16:50:37

    @19 tiramola
    "Λυπάμαι που το γράφω αλλά αν δεν μείνουν 5-6 δικαστικοί ανάπηροι από έναν μελλοντικό Κουφοντίνα τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει…"
    Μονο γι αυτό αλλα και ολο το σχολιο σου ανακαλω ολους τους χαρακτηρισμους (ένα-δύο) που σου εχω αποδώσει το τελευταίο διάστημα.

  50. Αurora avatar
    Αurora 14/05/2009 16:57:19

    35. ...και υφισταται προεδρος της δημοκρατιας, αν ο πρωθυπουργος τα σκατωσει, μας γραφει ο φιλος.
    Κι εγω περιμενα τον Προεδρο να αναλαβει ευθυνη και να διαταξει τη διαλυση της βουλης για προκηρυξη εκλογων, βλεποντας το φασμα μιας καθ' ολα παρανομης
    αντιδημοκρατικης και αντισυνταγματικης πολιτικης συμπεριφορας να επιστρεφει τη χωρα τροχαδην σε εποχες σκληρης δοκιμασιας και ευτελισμου.

  51. Nemo avatar
    Nemo 14/05/2009 17:01:08

    Και ποιος θα τους στείλει στο εδώλιο; Το παραδικαστικό ή το παρακράτος της αστυνομίας; Αυτοί ασχολούνται με τα βαποράκια και τους χρήστες, με τα παιδιά που βγαίνουν στους δρόμους, με τους συνδικαλιστές, με τους μετανάστες, με τους παράνομα παρκαρισμένους για εισπράξουν τα πρόστιμα. Ποια ΜΜΕ θα τα αποκαλύψουν; Η κομματική ΕΡΤ και τα άλλα κρατικά επιδοτούμενα μαγαζιά των εργολάβων της προπαγάνδας. Και τελικά ποιοι πολίτες θα συναινέσουν ή θα παλέψουν για να σταλούν στο σκαμνί τα λαμόγια τα αφεντικά τους; Οι έλληνες πολίτες ή κάποιοι άλλοι;
    Οι ελληνάρες της συντήρησης και του παπαδαριού; Οι ελληνάρες της ευροβιζιόνε και τηλεβιζιόνε αλά καναπέ ξαπλώνε; Οι ελληναράδες των σκυλάδικων της λαμογιάς της παραοικονομίας της κλάψας μάσας και αέρα πατέρα κονόμας πάντα σε βάρος του αδύναμου και ανήμπορου όπως στις μέρες μας των μεταναστών που ενώ τα κονομάνε στη πλάτη τους, θέλουν και να τους πετάξουν όξω από την παράγκα; Οι ελληνάρες του νεοδεξιού ΠΑΣΟΚ της λαικοδεξιοπόπ ΝΔ, του λαικοδεξιοαριστεροσταλινικου ΚΚΕ της χαζοχαρούμενης παρέας του Τσίριζα ή των Οικολόγων και πρασσειν άλογα;
    Στην Ελλάδα ακόμα υπάρχει φεουδαρχία των τσοπαναραίων που μετά έγιναν ψευτοαστοί κλεπταποδόχοι και ολιγαρχία των μαυραγοριτών και δοσίλογων που πούλησαν τη μάνα του αντίο πινακίου στερλίνας και δολαρίου στη συνέχεια.
    Ποιος θα κάνει κάθαρση ο jogging George ή το Kostas kalapas; Η Αλέκα η ο Αλέκος που και οι δυο είναι ένα αιώνα πολιτικοί επαγγελματίες; Μήπως ο κωλοτούμπας Καρα…ιαβέρης που δεν προλαβαίνει γιατί κυνηγάει τους γιάννηδες – αγιάννηδες; Μήπως ο Τρεμό, ο Μανό και τα σούργελα Παπαθεμοζουράρις;

  52. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 17:02:23

    Διότι:
    "Αν λειτουργούσαν οι θεσμοί δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξής μας"
    Σάββας Ξηρός

  53. nyfitsa avatar
    nyfitsa 14/05/2009 17:05:33

    Νομίζεται, ό τι φυλακές είναι για όλους.??
    Για.. βάλτε τώρα το STAR. Συζήτηση γίνεται για τον αδερφό της Ταμτας, που λήστεψε Σουπερμαρκετ στο Ζωγράφου. Βγάλτε συμπέρασμα μόνοι σας.

  54. Ταχύρυθμο σεμινάριο avatar
    Ταχύρυθμο σεμινάριο 14/05/2009 17:07:28

    Η καλύτερη δουλειά ρε-

    1. φτιάχνεις μια επιχείρηση, κατά προτίμηση οικογενειακή, για να υπάρχει εχεμύθεια

    2. την διατηρείς με συστηματική κακοδιαχείριση στα όρια της χρεωκοπίας

    3. διατηρείς επαφές με όλα τα κόμματα και χαριεντίζεσαι με τους πάντες

    4. μόλις κάποια σχέση γίνει λίγο πιο πυκνή αφήνεις να εννοηθεί ότι είσαι διαθέσιμος

    5. ταξιδεύεις στο εξωτερικό και ανοίγεις δυο τρεις λογαριασμούς σε Ελβετία, Μονακό κ.τ.λ.

    6. παίρνεις τις σακούλες και πας και τις καταθέτεις

    7. αποδίδεις κομματιαστά ποσά όταν σου τα ζητάνε κρατώντας και κάτι για τον κόπο σου

    8. / προαιρετικό για όσους έχουν και ψώνιο με τη δημοσιότητα / πουλάς την επιχείρηση και διορίζεσαι στο δημόσιο, κατά προτίμηση σε θέση με κοινωνικό presige που λένε και στην Ελβετία

    Σε κάθε στάδιο φροντίζεις να μαζεύεις στοιχεία ώστε αν κάποιος πολιτικός αποφασίσει να κανει ηρωική έξοδο να μη μπορεί ταυτόχρονα να σε στείλει στον εισαγγελέα.

  55. BLACK avatar
    BLACK 14/05/2009 17:07:54

    Α, ρε Σάββα, πόσο πολύ ΛΕΙΠΕΙΣ

  56. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 14/05/2009 17:28:31

    @55 Aurοra: πότε θα αναρτήσεις πάλι καvέvα υπερλεξιστικο ποίημα σου;

  57. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 17:29:11

    @60 άλλο Σάββας άλλο τσουτσέκια του Δεκέμβρη.... μη μπερδεύεσαι.

  58. ataktos avatar
    ataktos 14/05/2009 17:32:21

    Tiramola- «όλα στο βωμό του χάος όλα είναι μια ηδέα ….»

  59. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 14/05/2009 18:00:09

    Τσουτσέκια και τσουρέκια μας τα έχεις κάνει Attractor με τις εμμονές σου .

  60. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 14/05/2009 18:05:35

    Η εισαγωγή για διαρκές (απαράγραπτο) μου θύμισε ότι υπάρχει η δυνατότητα ένα έγκλημα να είναι και στιγμαίο.

    Κάθε εποχή και τα εγκλήματά της.

  61. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/05/2009 18:24:47

    @66 Μια και ανέφερες τσουρέκια μου θύμισες το άλλο λαμπρό πολιτικό μυαλό της Θεσσαλονίκης. Σημείωσε το όνομα. Θα το ακούς συχνά στο μέλλον . Τσουρέκα λέγεται η μις.

  62. Factorx avatar
    Factorx 14/05/2009 19:52:03

    @ 67 Anonymous: Φιλο - κοκκαλικός είσαι μεγάλε; Το άλλο το καλό με τον Σωκράτη βάλε μας

  63. abc avatar
    abc 14/05/2009 23:07:38

    5. Se Elbetia den boris na anoixeis logariasmo, an den exeis monimh dieuthunsh ekei dhl. an tha prepei na dianueis 6 mines kai mia mera sä afth th xora allios tha prepei na ton anoixeis sto onoma kapoiou filou h gnostou ekei katoikou.
    Penso che tu hai capito!!!!!!!!!!!!