#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2011 00:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν πάει στο ... Σύνταγμα να δεχθεί ερωτήσεις ο Πρωθυπουργός;





Μυρίζουν εκλογές ή μας φαίνεται; Μετά το διάγγελμα Παπανδρέου, έστω και καθυστερημένο, την Παρασκευή και μετά τη… μεγαλειώδη συνέντευξη που παραχώρησε στον Παντελή Καψή στο Βήμα της Κυριακής, ο πρωθυπουργός θα κάνει… διάγγελμα από ραδιοφώνου ενώ κάποιοι δεν αποκλείουν σύντομα νέα τηλεοπτική εμφάνιση.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της ΕΡΤ: «Ο Πρωθυπουργός Γ. Α. Παπανδρέου, απαντά σε ερωτήσεις πολιτών, στο ραδιόφωνο της ΝΕΤ  105,8 την Πέμπτη 16 Ιουνίου στις εννιά το πρωί. Στείλτε τώρα την ερώτησή σας στην ηλεκτρονική διεύθυνση netfm@ert.gr. ».

Θα ξεπεράσουμε το σοκ που θα πρέπει να υποστούμε πρωί της Πέμπτης και φυσικά το γεγονός ότι ο κ. Παπανδρέου επιλέγει το ραδιόφωνο που έχει και κάποια ασφάλεια. Σκεφτείτε μόνο πόσες από τις ερωτήσεις των ακροατών θα περάσουν. Διότι αν ήταν να ειπωθούν όλες και να απαντήσει ο πρωθυπουργός, τότε η εκπομπή θα γέμιζε με πολλά… μπιπ.

Σε μια επίφαση δημοκρατίας ο κ. Παπανδρέου πάει στο ραδιόφωνο για να απαντήσει στους πολίτες. Μα γιατί δεν ξεκινά περιοδεία για να δει πόσο καλή υποδοχή θα έχει; Γιατί δεν πάει στην πλατεία Συντάγματος και τους αγανακτισμένους όπως πρότεινε ο οικονομολόγος και πρώην σύμβουλός του κ. Βαρουφάκης;

Εκεί θα έχει την άμεση δημοκρατία που θέλει και θα είναι και πιο κοντά στον κόσμο. Με ελεγχόμενες ερωτήσεις, όπως και στη Βήμα, θα απαντήσει πάλι τα ίδια, θα ξαναπεί ότι έσωσε τη χώρα κι αυτή είναι η αποστολή του, και άλλα τέτοια σε έναν ανεπανάληπτο μονόλογο. Και φυσικά θα αισθανθεί σα στο σπίτι του, στην κρατική ΝΕΤ. Γιατί δεν πάει σε κανένα ιδιωτικό κανάλι ή ραδιόφωνο να δει πόσα απίδια έχει ο σάκος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 14/06/2011 00:27:11

    "Αξιότιμε κύριε πρωθυπουργέ έχετε πει ποτέ αλήθεια τα τελευταία δύο χρόνια;"

    • 3η Σεπτέμβρη avatar
      3η Σεπτέμβρη @ Απορία 14/06/2011 00:44:55

      Όχι. "Μόλις τώρα είπα την πρώτη!"

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ 3η Σεπτέμβρη 14/06/2011 12:52:06

        Καλό!!!

  2. δημης avatar
    δημης 14/06/2011 00:57:38

    -ΩΡΑΙΑ ...
    -ΡΩΤΑΜΕ ΕΜΕΙΣ.....(ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ;;;;) ΤΟ..ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ.....
    -ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΥΝΤΑΚΤΗ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑ ΓΡΑΦΗΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΝΩΣΙΝ ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΚΑΙ 1 : ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΤΗΝ...ΑΠΑΓΓΕΙΛΕΙ....
    2: ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΝ ΠΕΤΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ...ΑΡΕΣΟΥΝ (ΤΟΥ ΛΟΓΟΚΡΙΤΗ ) Ο...ΑΛΛΟΣ ΟΤΙ ΤΟΥ ΜΑΘΟΥΝ ΑΠΑΓΓΕΛΕΙ...
    ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΠΑΣΟΚΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ......
    ΟΠΟΙΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ..ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ (ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΚΦΩΝΗΤΗ )...

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 14/06/2011 01:02:55

    Ερώτηση
    ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
    Εν μέσω βαθύτατης κρίσης, η οποία είναι αποτέλεσμα της οικονομικής πολιτικής που πρότεινε το μνημόνιο η ελληνική κυβέρνηση καταθέτει προς ψήφιση στην βουλή το μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, ένα πρόγραμμα το οποίο είναι ένας τριετής προϋπολογισμός (παρουσιάζει λογιστική απεικόνιση των δημοσιονομικών δεικτών, οικονομικών στόχων, έσοδα – έξοδα και προβλέψεων), ο οποίος όμως έρχεται να καταστρατηγήσει το Σύνταγμα της Ελλάδας καθώς το άρθρο 79 του Συντάγματος προβλέπει ότι η Βουλή κατά την τακτική ετήσια σύνοδό της ψηφίζει τον προϋπολογισμό των εσόδων και εξόδων του Κράτους μόνο για το επόμενο έτος.
    Για να μην κριθεί αντισυνταγματική η ψήφιση του μεσοπρόθεσμου προγράμματος από την βουλή χρειάζεται σύμφωνα με το άρθρο 28 του Συντάγματος πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών.

    -Μία νόμιμα εκλεγμένη κυβέρνηση έχει το πολιτικό δικαίωμα να διαστρεβλώνει την πραγματικότητα ή ακόμη και την έννοια της δημοκρατίας προκειμένου να περάσει τα ενισχυμένα μέτρα λιτότητας ή αλλιώς το λεγόμενο και «σύμφωνο για το ευρώ» που αποφασίστηκε στην σύνοδο κορυφής των ευρωπαίων ηγετών που έλαβε χώρα στα τέλη Μαρτίου;
    - Για ποιους λόγους η κυβέρνηση δεν ζητά πλειοψηφία των τριών πέμπτων του όλου αριθμού των βουλευτών για το μεσοπρόθεσμο;
    O ΕΡΩΤΩΝ
    «O Βουνίσιος»

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ o βουνίσιος 14/06/2011 01:36:45

      Εύκολη η απάντηση Βουνίσιε...
      Η Δημοκρατία είναι λάστιχο, ζελέ...παίρνει το σχήμα που της δίνουμε...
      Το Σύνταγμα από την άλλη, επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων...αρκεί βέβαια να τον διαθέτουμε...

  4. Μέλλον Αγρότης avatar
    Μέλλον Αγρότης 14/06/2011 01:35:21

    Μ'αρεσει ο ΓΑΠ γιατί δεν έχει χάσει ακόμα το χιουμορ του, εξακολουθει και μας κάνει πλάκα!

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ Μέλλον Αγρότης 14/06/2011 11:09:22

      Χαχαχαχα. Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν! ΓΑΠ πούλα τρέλα, μπορείς!

  5. Δάσκαλος avatar
    Δάσκαλος 14/06/2011 02:00:43

    Έχουμε κλείσει την τηλεόραση, πρέπει να κλείσουμε και το ραδιόφωνο;

  6. ΜΠ avatar
    ΜΠ 14/06/2011 03:06:08

    "my name is Bond, James Bond" with license to kill ... Xaxaxaxaxaaaaaaaaaaa

  7. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 14/06/2011 05:22:16

    Κάποιος να του πει να μην σηκώνει πολύ τα φρύδια γιατί δημιουργούνται κυμματοειδείς ζάρες στο κούτελο και διαφαίνεται η τρικυμία εν τω κρανίω.

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2011 07:47:29

    ο Οσιος Μνημονιος ??
    Το μανουάλι????? ( με ολα τα κερια αναμενα ! )

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2011 07:54:55

    Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
    με κανό θα φύγει ο Γιώργος
    πούνε σούπερ μυθολόγος
    μιας κακιάς στιγμής μας τζόγος

    Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
    φεύγει ο Θόδωρος ο μπόγος
    ο φαγάνας μπουρδολόγος
    που του λείπει διαιτολόγος

    Τόπε - τόπε ο Διαμαντής
    πάει κι' ο «αλχημιστής»
    του πρες-ροομ Πεταλωτής
    πού χει αυτί Πινακωτής

    Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
    περί της Οικονομίας λόγος
    είν' ο Τσάρος μας ο Γιώργος
    μούφα οικονομολόγος

    Τόπε -τόπε ο Αστρολόγος
    στους «τριακόσιους» πέφτει λόγος
    να ψηφίσουν αναλόγως
    μην τους μείνει «στάμπα» ο ψόγος

    Ναι, μου λέει ο αστρολόγος
    Όταν τούρτα κόψει ο Γιώργος
    με πενηνταεννιά κεράκια,
    Θα κτυπήσεις παλαμάκια

    Μα τον Άγιο Μνημόνιο
    δεν αντέχω το μνημόνιο
    Και γι αυτό συντρέχει λόγος
    νάχει δίκιο ο αστρολόγος

    ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ

    ΠΠ - gkatzios

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/06/2011 08:21:03

    ΘΕΛΕΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ;
    ΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΄΄ΣΚΟΝΑΚΙ΄΄ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!

  11. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 14/06/2011 09:02:36

    Ελάχιστε ΓΑΠ,μάζευε τα και στον Εισαγγελέα για προφυλάκιση!!!Η συνεργασία με τις διωκτικές αρχές θα σου επιτρέψει να έχεις κάποιο ελαφρυντικό!!!Βέβαια μιλάμε για Εσχάτη Προδοσία!!!

  12. Tem avatar
    Tem 14/06/2011 09:12:58

    Κύριε Γεώργιε Α. Παπανδρέου
    Το μόνο που μπορείτε να προσφέρετε στην Πατρίδα (για το καλό της δεν ενδιαφέρεστε?) είναι να σηκωθείτε και να φύγετε. Αμεσα , όχι μετά...
    Αρκετά με την προδοσία της Πατρίδας. Δεν σας χρειάζεται η Ελλάδα.
    Απλά να γνωρίζετε ότι επάξια έχετε κερδίσει το όνομα του σύγχρονου Εφιάλτη.
    Καληνύχτα Κύριε

  13. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 14/06/2011 09:21:08

    Μεγάλη η χάρη Του !

  14. drider avatar
    drider 14/06/2011 09:54:15

    "Γιατί δεν πάει στο … Σύνταγμα να δεχθεί ερωτήσεις ο Πρωθυπουργός;"

    Μα κύριοι, την πλατεία Συντάγματος την αποφεύγουν όπως ο διάλος το λιβάνι. Τώρα το καινούργιο σχέδιο από-διαφυγής περιλαμβάνει και τούνελ από τη Βουλή στο Λυκαβηττό!

    Πηγή: h**p://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=qIzemVtvAQ4

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2011 10:47:37

    ΓΑΠ-ΝΧ
    "Αλλαξαμε πορεια και δεν βουλιαξαμε, καταφεραμε αυτο που φαινοταν ακατορθωτο, σωσαμε την Ελλαδα απο την βεβαιη Χρεοκοπια "... χαχαχαααα

    " Η κυβερνηση ( ΝΔ ) χτιζει μια κοινωνια των εξουσιαστών και οχι των αξιων "

    λεει νόστιμα !!! απο περσυ...χαχαχα θα κανει και άλλο διαγγελμα?

    ΠΠ

  16. Aggelos avatar
    Aggelos 14/06/2011 11:10:39

    "“Γιατί δεν πάει στο … Σύνταγμα να δεχθεί ερωτήσεις ο Πρωθυπουργός;”
    "

    γιατι δεν θα δεχθει ερωτησεις,,
    αλλα αυγα και γιαουρτια..

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Aggelos 14/06/2011 11:17:24

      αυτά για αρχή...

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ ΠΙΛΟΤΟΣ 14/06/2011 13:43:53

        και μετά πίσσα και πούπουλα...και για αργότερα βλέπουμε,το τρελλό αγόρι τα αντέχει όλα,για το καλό της πατρίδας βεβαίως βεβαίως....

  17. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 14/06/2011 13:39:43

    Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Η ΑΓΓΛΗΚΑ???ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΝ ΣΚΑΜΠΑΖΕΙ

  18. Αιμίλιος avatar
    Αιμίλιος 14/06/2011 16:28:13

    Κ. Πρωθυπουργέ της Ελλάδος. Αφού σας εξομολογηθώ πως σε πολλά θέματα ΔΕΝ συμφωνώ μαζί σας, θέλω να σας επισημάνω πως αισθάνομαι ότι η πατρίδα μας βρίσκεται σε εμπόλεμη κατάσταση κι ως εκ τούτου συντάσσομαι πλήρως με τη δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνησή σας, την οποία και δενν ψήφισα γαι διαφόρους λόγους.
    Θέλω να σας ρωτήσω: γνωρίζοντας πως ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα διακρίνεται από υπερπληθυσμό, αναξιοκρατία, αναποτελεσματικότητα και διαφθορά, σε βαθμό που να στραγγαλίζει και τον όποιο ιδιωτικό τομέα, που ως ένα βαθμό αναγκάζεται - σε άλλον βολεύεται - να παρασιτεί στο πτώμα του κρατικού μηχανισμού, τί διατίθεστε να πράξετε ως υπεύθυνος πολιτικός και πάνω απ' όλα ως πατριώτης; Οι λύσεις σύμφωνα πάντα με τη λογική, ξεκινούν από δραστική μείωση των αποδοχών ΟΛΩΝ των δημοσίων υπαλλήλω, περνούν από την άρση της αδικαιολόγητης σε συνθήκες δημοκρατίας, μονιμότητας των υπαλλήλων και καταλήγουν στην απόλυση μερικών δεκάδων - μέχρι εκετοντάδων - χιλιάδων αναποτελεσματικών και πολλών επίορκων υπαλλήλων. Έχετε τα κότσια να το πράξετε ή το καράβι θα πάει άπατο; Και μαζί με αυτό και οι όποιοι δημόσιοι υπάλληλοι φυσικά ...

  19. politco on avatar
    politco on 14/06/2011 17:29:46

    Από την Βήμα , στη ΝΕΤ . Άντε βρε , για να ολοκληρωθεί η αντικειμενικότητα το επόμενο και τελευταίο βήμα είναι να σε δούμε και στο MEGA . .....!