#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2010 19:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος και λουφάρει, πατέρα;





Κάτι δεν πάει καλά. Δεν μου κάθεται. Και προσπαθώ να το ερμηνεύσω, τουλάχιστον στον εαυτό μου.

Σε μια χώρα όπου 300 νεαροί «μπαχαλάκηδες» διαλύουν το σύμπαν, και κρατάνε όμηρο ολόκληρη πρωτεύουσα κράτους της ΕΕ, για δυο συνεχείς εβδομάδες.

Σε μια χώρα όπου 100 πειραγμένοι χούλιγκαν καταστρέφουν πόλεις και χωριά, διότι δεν δόθηκε πέναλτι στην… Α.Ε.Λ., ε, λοιπόν, σε αυτή την ίδια χώρα, επελαύνει σαν στρατός κατοχής το ΔΝΤ και άλλοι διεθνείς εκτελεστές, και όμως δεν ανοίγει μύτη.

Συγνώμη δηλαδή, αλλά αν με αφορμή την άδικη και άνανδρη δολοφονία ενός αθώου 16χρονου κάηκε η Αθήνα, τότε με αφορμή την οικονομική  «δολοφονία» ενός ολόκληρου λαού, δεν θα έπρεπε να καεί και πάλι, έστω ο …Λαγκαδάς;

Καταλαβαίνω το μούδιασμα του κόσμου, που εθισμένος επί δεκαετίες να καταπίνει αμάσητα αυτά που του προσφέρουν οι μεγαλοεργολάβοι των ΜΜΕ και συνδαιτυμόνες  της εξουσίας, άρχισε να πιστεύει πως «καλά μας κάνουν». Καταλαβαίνω την απογοήτευση των παλιών αγωνιστών, που έχοντας ζήσει δεκάδες μεγαλειώδεις πορείες, διαδηλώσεις, συγκρούσεις με τα ΜΑΤ κλπ. αναρωτιούνται: «Άξιζε άραγε; Έγινε τίποτα; Αφού οι ίδιοι πάλι κυβερνάνε».

Καταλαβαίνω τα ιδιοτελή κομματόσκυλα, που προκειμένου να πιάσουν καρέκλα ή να φάνε από καμιά «γρηγοράδα», είναι έτοιμα να συμμαχήσουν και με τον Εωσφόρο.

Καταλαβαίνω τους νεαρούς εικοσάρηδες, που έχουν φτύσει παντελώς το όλο πολιτικό μας σύστημα, κρίνοντας πως όλοι ίδιοι είναι, και ασχολούμενοι με άλλα θέματα, δικά τους (π.χ. κατεβάζοντας μουσική στο iPod,  παρακολουθώντας βιντεάκια στο youTube, ακούγοντας Τσαλίκη, κλπ) στρέφουν τη πλάτη τους στα κοινά.

Καταλαβαίνω το παιχνίδι των δήθεν δημοσιογράφων, που μάλλον παράγοντες είναι ή θέλουν να γίνουν, και όχι ρεπόρτερ.

Καταλαβαίνω τον μέσο οικογενειάρχη, που παρόλο που στενάζει από τις περικοπές μισθών και τις αυξήσεις των πάντων, διστάζει να αναμετρηθεί με την εξουσία, φοβούμενος όχι μόνο για  τη δουλειά του, αλλά και για αυτή την ίδια την σωματική του ακεραιότητα, αλλά και  των παιδιών του.

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά.

Αλλά ρε παιδιά, να μας δουλεύουν και από επάνω; Οι «αντιεξουσιαστές» της εξουσίας, με τα ρόλεξ και τη Μπλακγουότερ; Με τα ιδιόκτητα μέγαρα στη σκιά της Ακρόπολης; Μήπως μας έχουν υπνωτίσει; Και δεν μιλάω μόνο για τη Πετρούλα και τα μεσημεριανάδικα. Μήπως όντως μας ψεκάζουν τίποτα; Μήπως τα chemtrails δεν είναι παραμύθια του Λιακόπουλου, και είναι για το  καλό μας; Μήπως αυτός είναι τελικά ο σοσιαλισμός;

Δεν μπορεί. Έχω δει διαδηλώσεις με αφορμή παν το επιστητό. Έχω δει μαζική πορεία φοιτητών με αίτημα το «δικαίωμα στην αντιγραφή». Έχω δει συγκρούσεις πολεμικού τύπου, με βαριά τραυματίες, διότι ακυρώθηκε γκολ του Παρίδη. Έχω δει πολλά. Αυτό όμως που βλέπω σήμερα, με οδηγεί αλλού. Μήπως τελικά έχουν δίκιο οι σώφρονες που μας κυβερνούν; Μήπως έφταιγα εγώ για το χάλι των δημοσιονομικών μας; Μήπως ο μπαμπάς μου, που  στράγγιξε τα ταμεία με την σύνταξη του ΙΚΑ που εισπράττει; Μήπως ο λαός είναι αυτός που αποτελεί τον εχθρό του έθνους; Δεν ξέρω. Αναρωτιέμαι.

Αύριο θα πάω στο καπάνι να βρω κανένα στυλιάρι ή κανένα από εκείνα τα παλιά τα καμτσίκια. Μπορεί να πάω και σε κανένα sex shop να αγοράσω ροζ μαστίγιο. Όχι για τους κυβερνώντες. Ούτε για να αυτομαστιγωθώ. Όχι. Θα πάω να δείρω τον …μπαμπά μου. Και όχι γιατί φταίει που απομυζά το κράτος με τη σύνταξή του. Ούτε γιατί ακόμη (μα το Θεό) ψηφίζει ΠΑΣΟΚ. Αλλά επειδή με μεγάλωσε μαλάκα, και επειδή όταν έπρεπε, δεν μου έμαθε πώς να γίνω και εγώ λαμόγιο, ή έστω παράγοντας.

Αν το είχε κάνει, σήμερα Κυριακή μπορεί και να τον πήγαινα για ψάρι, με το ολοκαίνουργιο Καγιέν. Τώρα όμως, απλά θα του τις βρέξω.

Ας πρόσεχε.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. azxc avatar
    azxc 12/09/2010 19:48:33

    Μέσα στην σκέψη μας είσαι..αλλά πέραν της άλωσης της ψυχής και του δικαιολογημένου φόβου, ακόμη το βιοτικό επίπεδο (στομάχι) δεν έχει κατέλθει σε επίπεδα εξέγερσης, όταν αυτό συμβεί (λόρδα) τότε θα έχουμε σκηνές Αργεντινής..υπάρχει όμως και η πιθανότητα να εκχωρηθεί ότι το Σύστημα απαιτεί και να δοθούν κάποια κοκκαλάκια..οπότε τόμπολα

    • Dimitris D avatar
      Dimitris D @ azxc 13/09/2010 11:24:36

      Το συνολικά εισόδημα που δήλωναν στην εφορία το 2004 ήταν 70 δις και το 2009 ήταν 96 δις. Η ΝΔ μοίρασε 80 δις άμεσα ή έμμεσα σε μισθούς όσο ήταν κυβέρνηση.

      Η ΕΕ, που κρύβεται πίσω από το ΔΝΤ, μας έκοψε την διασκέδαση κόβοντας δώρα-επιδόματα, αύξησε τα ποτά, τα τσιγάρα και τα καύσιμα. Αν υπολογίσουμε και ότι το 50% των μισθών πάει σε δάνεια. Βλέπουμε ότι ο δρόμος προς την πείνα και εξέγερση θα είναι μακρύς και δύσκολος.

      Strange Attractor πες μας που πουλάνε φτηνά μαστίγια γιατί και ο δικός μου μπαμπάς είναι το ίδιο.

  2. michal avatar
    michal 12/09/2010 19:57:32

    Oxi, o kosmos den 8elei na kapelw8ei apo sundikalistes, opadous ths xrewkopias, diaforous mourlous pou zhtane epane8nikopoihsh twn pantw, mpaxalwn kai aristerwn. Enstiktwdws o laos exei megaluterh sofia.

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ michal 12/09/2010 21:01:35

      Προσεχε ομως την ωρα του ξεσηκωμου το ποταμι θα παρει στο διαβα του
      ολους τους υποστηρικτες του μνημονιο ολους τους προδοτες αρνησιπατριδες ολους τους πρακτορες που ψαρευουν σε θολα νερα

    • lampros avatar
      lampros @ michal 13/09/2010 01:46:03

      "Oxi, o kosmos den 8elei na kapelw8ei apo sundikalistes, opadous ths xrewkopias"

      Αλήθεια; Προτιμάει την τετελεσμένη χρεωκοπία ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΝΤ όπως στην Αργεντινή;

      Άντε ρε γιούφτοι, αν είχαμε τα μισά @@ των Ούγκρων...

      • michal avatar
        michal @ lampros 13/09/2010 02:27:56

        Oi Ouggroi eixan prolavei na sobarepsoun ta dhmosia oikonomika tous opote mporesan na aporripsoun to daneio tou DNT.

  3. donaE avatar
    donaE 12/09/2010 20:21:08

    Μας εχουν μπερδεψει με απανωτα σοκ, και ψαχνουμε να βρουμε αν 'ειναι τοσο βλακες ή μας δουλευουν'.Πως να στραφεις εναντια σε κατι που θεωρεις απιστευτο;

  4. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 12/09/2010 20:22:19

    Πιθανότατα όλη αυτή η κατάσταση να βγάλει μεγαλύτερη και πιο ανεξέλεγκτη βία από όση έχεις δει...Τότε δεν θα είναι απλά παπούτσια και τα πράγματα θα σοβαρέψουν.Φυσικά ολ' αυτά θα είναι...έτσι ...χωρίς πρόγραμμα...απλά από τσαντίλα,για εκτόνωση!

  5. xrayman avatar
    xrayman 12/09/2010 20:25:30

    Είναι ΄μουζίκος΄ ο λαός έλεγε ο αγράμματος πατέρας μου κι εγώ του κατέβαζα ένα σωρό ΄σπουδαγμένα΄ επιχειρήματα για να του αποδείξω το πόσο λάθος είχε. Τελικά είχε δίκιο. Είμαστε ή έχουμε γίνει πολτός όπως λέει κι ο Μίκης. Ζητείτε φως κι αέρας αφού η ελπίδα πέθανε εδώ και καιρό απλά δεν το έχουνε ανακοινώσει τα ΜΜΕ!!!!

  6. 11888 avatar
    11888 12/09/2010 20:26:25

    Με το ΑΕΠ σε συρρικνωση τις επενδυσεις να μην ερχονται(δεν ηρθαν οταν η οικονομια μας ηταν ενα τεραστιο μπαλονι θα ερθουν τωρα με την απαισιοδοξια που υποβοσκει?)και τον πρωθυπουργο να ανακοινωνει αεργα σχεδια και κοπανιστο αερα,οι μονες λυσεις ειναι φοροι στον κυβο, κοψιμο των εξοδων και ξεπουλημα των ΔΕΚΟ με μαζικες απολυσεις ΔΥ.
    Με το μνημονιο σε ισχυ εγω δε βλεπω κατι αλλο.
    Εκτος και αν βαρεσει καποιο αλλο κρατος κανονι και αποφασισει η ΕΕ να αλλαξει σταση στο τραπεζικο θεμα.

    Νομιζω οτι ειναι αργα να γινει κατι και αυτη η κυβερνηση μαλλον εκτελει σχεδιο θανατου(ποιος ξερει τι μιζαρες θα καρπωθουν απο το ξεπουλημα των ΔΕΚΟ).
    Παντως απο την απαιδευτη κοινωνια μας δε περιμενω και πολλα.Η ομαδα να παρει το πρωταθλημα και ολοι οι αλλοι να πανε να γ....ε.

  7. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 12/09/2010 20:27:46

    Το λεγόμενο σύνδρομο της Στοκχόλμης το έχεις υπόψην σου;Εκεί βρίσκονται όλες οι απαντήσεις στις απορίες σου σχετικά με τον ελληνικό λαό.Όταν αυτός ο λαός ψήφισε για ηγέτη τον τζέφρυ,έφτασε στον πάτο του πηγαδιού,πιο κάτω δεν έχει,με τις υγείες σας....Α κ να μην το ξεχάσω,λεφτά υπαρχουν

  8. Enzo avatar
    Enzo 12/09/2010 20:29:02

    γιατι το επιπεδο του ελληνικου λαου ειναι για τα μπαζα.
    οι περισσοτεροι ας πουμε.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Enzo 12/09/2010 20:31:16

      δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.

    • mitsosms avatar
      mitsosms @ Enzo 12/09/2010 21:02:38

      Μήπως γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση; Μήπως γιατί σε όλη την Ευρώπη παίρνουν παρόμοια μέτρα; Μήπως επειδή η ΝΔ τα έκανε μπάχαλο τα προηγούμενα 5 χρόνια; Μήπως γιατί οι δημοσκοπήσεις δείχνουν την αποδοχή του μνημονίου από τον κόσμο; Δείτε την δημοσκόπηση στο ΒΗΜΑ. Λέει πολλά.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:08:54

        ΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ κλαίω να σαι καλά.Ευτυχώς που έγραψες την άποψή σου,τεκμηριώνεις απόλυτα τα γραφόμενα περί χαμηλού πνευματικού επιπέδου του λαού,χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ άκου τι είπε ο άνθρωπος αποδοχή του μνημονίου απο τους πολίτες χαχαχαχαχαχαχα.Αν το είπε κ το μέγκα μπορώ να κοιμάμαι ήσυχως

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ mitsosms 12/09/2010 21:13:24

        @Mitsosm, δηλαδή οι μισθωτοί έχουν τα κότερα και τις οφσόρ; Αυτοί πήραν τις μίζες; Αυτοί ζούσαν σαν μεγιστάνες καπνίζοντας κοχίμπας στο πρώτο τραπέζι;
        Διότι με βάση το μνημόνιο, αυτοί τη πληρώνουν με τις περικοπές και τους φόρους κλπ.
        Μάλλον είσαι μαζόχα και αποδεικνύεις την αλήθεια αυτού που ανέφερε παραπάνω άλλος σχολιαστής περί του συνδρόμου της Στοκχόλμης.

      • michal avatar
        michal @ mitsosms 12/09/2010 21:16:46

        Milhse o upshlou pneumatikou epipedou.

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 12/09/2010 21:21:29

        @Strange
        Δεν διαφωνώ με αυτό που λες. Όμως ο Καραμανλής 5 χρόνια τι έκανε γι' αυτό; Έκανε κάτι; Αν είχε κάνει θα ήμασταν εδώ; Νομίζεις ότι τόσο εύκολο να κυνηγηθούν αυτοί που έχουν τα κότερα και τις off shore χωρίς το κατάλληλο νομικό πλαίσιο; Νομίζεις ότι αυτό μπορεί να γίνει από την μία μέρα στην άλλη; Ο Καραμανλής είχε 5 χρόνια και δεν το έκανε και γι' αυτό είναι υπόλογος.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:23:32

        Ψηλέ, άνεργος είμαι έχασες.Δεν μειώθηκε ούτε ο μισθός,ούτε τα επιδόματα,έχασα εξαιτίας του τζέφρυ σου την δουλειά μου,κατάλαβες πασοκοτσολιά;

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 12/09/2010 21:25:37

        @Μαύρε

        Εμ πες το ότι είσαι άνεργος και δεν σε νοιάζει και γι' αυτό κάνεις την ανέξοδη κριτική σου. Υπάρχουν όμως και οι άλλοι που έχουν δουλειά. Και είναι πολλοί περισσότεροι από εσένα.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:25:44

        Michal,μάθε να γράφεις στα ελληνικά κ μετά έλα να κάνουμε κουβέντα περι επιπέδου

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 21:27:32

        @Μαύρος Ιάκωβος.
        Τι δουλεία έκανες αν επιτρέπεται?

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:29:01

        Ρε ανύπαρκτε τολμάς κ μιλάς;Έχεις το θράσος να λές οτι δεν με νοιάζει ρε πασοκόσκυλο επειδή δεν έχω δουλειά;Δεν ντρέπεσαι ρε αμόρφωτε που σε διόρισε το πασοκ χαραμοφάη κ το μόνο που σε νοιάζει είναι ο μισθουλάκος σου.Δεν περίμενα καλύτερα λόγια απο ένα γυμνοσάλιαγκα

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:31:05

        Δούλευα σε βιβλιοπωλείο tiramola της Θεσσαλονίκης που έβαλε λουκέτο λόγω γιωργάκη.Τα ίδια ισχύουν κ για τα 2/3 των επιχειρήσεων στη πόλη μου.Λουκέτα,λουκέτα,λουκέτα

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ mitsosms 12/09/2010 21:31:50

        @Μαύρε
        Αν κρίνω από το λεξιλόγιό σου εσύ πρέπει να είσαι παραμορφωμένος!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ mitsosms 12/09/2010 21:37:14

        @ mitsosms Συχνές ονειρώξεις βλάπτουν σοβαρά την υγεία

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:37:15

        Για κάτι τυπάκια σαν κ σένα ναι παραμορφωμένος είμαι.Βγάλε το δημοτικό,θα πάρεις κ κανα επίδομα παραπάνω,απο 700 ευρώ θα πάς στα 720.Το αστείο είναι οτι τα παιδιά σου αν έχεις,εδώ μαζί μου θα λιώνουν,εδώ στην κόλαση.Οι μέρες της ευδαιμονίας σας,είναι μετρημένες

      • Enzo avatar
        Enzo @ mitsosms 12/09/2010 21:38:23

        Οντως λεει πολλα! Απο εκει να καταλαβεις και μονο το επιπεδο του ελληνικου λαου οτι αποδεχονται το μνημονιο και υποστηριζουν τον τζεφρυ ακομα.αμα ηταν σε κανενα σοβαροτερο κρατος με σοβαρους πολιτες θα τους ειχανα παρει με τις πετρες μονο και μονο για τα ψεμματα που ειπαν προεκλογικα.
        η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 21:40:03

        Εύχομαι σύντομα να βρεις κάτι άλλο που να σου αρέσει κιόλας ή κάτι αντίστοιχο με ότι έκανες.

      • Paranoia avatar
        Paranoia @ mitsosms 12/09/2010 21:42:17

        Μήπως, μήπως, μήπως... μήπως νύχτα θα φύγετε μήτσο μου...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 21:47:06

        Ευχαριστώ tiramola κ γώ εύχομαι να βρώ δουλειά σύντομα,γιατί ο χειμώνας προβλέπεται βαρύς κ οι υποχρεώσεις τρέχουν.Θέλω να ζητήσω πάντως συγνώμη για κάποιες εκφράσεις που ξεστόμισα,αλλά βγήκα απο τα ρούχα μου με το υποκείμενο.Η συγνώμη πηγαίνει σ' εσάς κ όχι σ'αυτόν που αν τον είχα μπροστά μου θα του έτρωγα την καρωτίδα

      • michal avatar
        michal @ mitsosms 12/09/2010 21:56:53

        Me esena Black Jacob akoma kai h prospa8eia suzhthshs einai pneumatikh oknhria. Gia na sto kanw liana, uparxoun kai pio sobara pragmata na asxolh8w. Allwste san kaniballos exeis na fas merikes karwtides.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 22:04:00

        Ναι μισέλ έχεις δίκαιο.Μάλλον θα είσαι απ'αυτούς που σχολιάζουν την τραγωδία της Ελλάδας απο κανα γραφειάκι στο Μανχάταν ή απο το διαμέρισμα της Στοκχόλμης.Μην ασχολείσαι μαζί μου πάνε να φάς το φιλετάκι σου κ να πιείς το ουισκάκι σου.Κριτική κ βλαχομαγκιά εκ του ασφαλούς σε άλλους όχι εδώ

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 22:07:02

        Το παπαδοπαίδι που είναι ρε? Άδεια έχει?


        Όλα τα μνημονιομωρά στην πίστα! Μπράβο!

        Ακούσατε για ξεσηκωμό και ήρθατε να ρίξετε ομίχλη, έ καμάρια μου?

      • michal avatar
        michal @ mitsosms 12/09/2010 22:23:15

        Black Jacob

        apo tous mh wfelhmenous ths metapoliteushs eimai kai egw opws kai esu. Den eimai eutuxhs me to mnhmonio h me to gegonos oti to Die8nes Nomismatiko Tameio einai de facto oikonomikos kubernhths. Htan omws h monh lush metaksu ths dialushs ths xwras apo thn xrewkopia. An nomizeis twra pws an xrewkopousame 8a hmastan kalutera e me bazeis se upopsies pws exeis kata8eseis sto ekswteriko. Mono autoi 8a wfelounto.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 22:28:08

        Ποιός κόσμος να ξεσηκωθεί και με ποιό στόχο Αθανάση?
        Αυτοί που μέχρι χθες ντρεπόντουσαν να πουν ότι είναι άνεργοι ή οι άλλοι που άκουγαν για άνεργο και τον "λυπόντουσαν".
        Αν ο στόχος είναι να φύγει ο Παπανδρέου για να έρθει ο Σαμαράς ή δεν ξέρω ποιός άλλος για να ανατρέψει τον καπιταλισμό της ασύδοτης αγοράς μαζί σου.
        Δουλευόμαστε μεταξύ μας τώρα?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 22:30:54

        Δηλαδή τώρα ΔΕΝ είμαστε χρεωκοπημένοι?
        Απλά, θα χρεωκοπήσουμε ΑΦΟΥ (ή ΜΟΛΙΣ) ξεπληρώσουμε=ξεπουληθουμε...

        Εντάξει, είμαστε βλακες (κατά τεκμήριο, αφού κάθε λαός όντως έχει την κυβέρνηση που του ταιριάζει)...

        Αλλά όχι τόσο πάρα πολύ βλάκες όσο ελπίζετε, ε?

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 22:32:12

        Όταν έγιναν τα μπάχαλα του Δεκέμβρη, ο στόχος ποιός ήτανε ρε tiramola?

      • 11888 avatar
        11888 @ mitsosms 12/09/2010 22:34:39

        Πλακωσαν οι πτυχιουχοι της κλαδικης.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 22:38:46

        Η διαμαρτυρία για την δολοφονία ενός νέου ανθρώπου από ένα φασιστοειδές μπατσικό.
        Είδες κάτι άλλο εσύ?
        Γιατί εγώ έβλεπα πολλούς γονείς να παρακολουθούν τις πορείες των μαθητών από τα απένατι πεζοδρόμια.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ mitsosms 12/09/2010 22:40:48

        @mitsosms

        Αποδέχεται ο λαός το Μνημόνιο; Ποιος το είπε; Τα ΜΜΕ; Οι δημοσκοπήσεις; Δημοκρατία των δημοσκοπήσεων καταντήσαμε. Και όχι των δημοψηφισμάτων.

        Σιγά σιγά θα μας πουν ότι δεν υπάρχουν και εξωγήϊνοι.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 22:42:36

        Τα ΜΠΑΧΑΛΑ λέμε, όχι οι μαθητικές πορείες...

        (Σας ποτίζουν εξυπνακίνη στην Ιπποκράτους, ε?)

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 22:52:10

        @Θραξ
        Φυσικά και το αποδέχεται, δεν το βλέπεις?
        Είναι ηλίθιοι οι πολίτες?
        Κότες?
        Πρεζάκια της κατανάλωσης?
        Βλέπουν το πρόβλημα αλλά δεν μπορούν να φανταστούν τη ζωή τους διαφορετικά αποδεχόμενοι ότι μοναδικό κίνητρο σε αυτή τη ζωή είναι το χρήμα?
        Είναι έτοιμος ο γιατρός, ο μηχανικός, ο οικοδόμος να προσφέρουν εθελοντική εργασία για προβλήματα συνανθρώπων τους?
        Είμαστε έτοιμοι να δουλέψουμε συλλογικά για τη σωτηρία της χώρας?
        Σε ποιούς απευθύνεται ο Παπανδρέου πσοσπαθώντας (σύμφωνα τον ίδιο) να τους διασώσει, έχεις αντιληφθεί?

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 22:58:09

        Michal,Συγνώμη κιόλας αλλά λίγες γραμμές παραπάνω αναφέρω οτι δεν έχω δουλειά,είμαι άνεργος κ έχω νιώσει άμεσα στο πετσί μου τι σημαίνει ύφεση κ Δ.Ν.Τ κ εσύ μου λές οτι έχω καταθέσεις στο εξωτερικό;Στο εσωτερικό του παντελονιού μου δεν έχω ευρώ θα έχω στην Ελβετία;Κύριε πτυχιούχος με μεταπτυχιακό είμαι,υπότροφος του Ι.Κ.Υ. κ δεν βλέπω φώς στο τούνελ.Φυσικά δεν είμαι αφισοκολλητής κανενός κόμματος οπότε τελειωμένος απο άποψη βύσματος κ ρουσφετιού αλλά τουλάχιστον περήφανος.Όσον αφορά τη χρεωκοπία,εσύ πιστεύεις οτι δεν θα επέλθει;Θέμα χρόνου είναι αφού δεν υπάρχουν οικονομικές δομές, δεν υπάρχει σχέδιο,μηδέν ανάπτυξη,μηδέν επενδύσεις.Αυτά τα ημίμετρα είναι ασπιρίνη σε καρκινοπαθή....Εγώ θέλω χρεοκοπία κ έξοδο απο το ευρώ,να μηδενίσει το κοντέρ κ εκεί να δώ την ψευτομαγκιά κ το θράσος ορισμένων βολεμένων.Και να σε πώ κ ένα μυστικό;Γίνεται να απολύσει καμιά 100.000 δημόσιους κηφήνες που πουλάνε τρέλα,ενώ μήνας μπει,μήνας βγεί ο μισθός θα πέσει....Το έγραψα κ προηγουμένως εδώ είναι η κόλαση....Και κλείνοντας αν μπορούσα να προβλέψω το μέλλον θα σου έλεγα οτι τη ξεφτιλισμένη γενιά του Πολυτεχνείου που κατέστρεψε τη χώρα,εμείς οι 25αρηδες θα τη θάψουμε,κάντε λίγο υπομονή.....

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 22:59:58

        Αθανάση ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι μπάχαλα δεν θα υπήρχαν αν δεν είχαν αποδειχθεί ανίκανοι οι πρόηγούμενοι και σε αυτόν τον τομέα.
        Αν κάθεσαι στο πληκτρολόγιο και ονειρεύεσαι επαναστάσεις χωρίς να έχεις προσδιορίσει το στόχο είναι δικαίωμά σου βεβαίως-βεβαίως αλλά η αερολογία έχει και όρια...
        Υπάρχει άλλος τρόπος αν θέλουμε να ξαναδανειζόμαστε με χαμηλά επιτόκια από τους διεθνείς τοκογλύφους?
        Όχι, άρα τι παπαριές συζητάμε?
        Όταν κάποτε έγραφα για αναβίωση συνεταιριστικού κινήματος η απάντηση ήταν αυτά δεν γίνονται και είναι...πασοκιές.
        Σκάσε και κολύμπα λοιπόν!

      • michal avatar
        michal @ mitsosms 12/09/2010 23:02:19

        Katarxhn sevomai idiaitera to zhthma ths anergias sou, apla to na bgei h Ellada apo to eurw twra kai na xrewkophsei shmainei autoktonia. To nomisma pou 8a pareis thn allh mera 8a aksizei perissotero gia xarti ugeias kai 8a exoume elleipseis aga8wn. H fusikh sunepeia 8a einai tupwma xrhmatos, uperplh8wrismos kai latinoamerikanopoihsh ths xwras. Fusika mia xwra aneu aksiopistias kai nomismatos einai eukolh leia gia ton Tourko.

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ mitsosms 12/09/2010 23:04:34

        Οποιος ακόμη δεν έχει καταλάβει πως εμείς, ο λαός, είμαστε σαν τις αγελάδες σε μια φάρμα, που αντί για γάλα, παράγουμε φόρους, ελάχιστα έχει καταλάβει.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ mitsosms 12/09/2010 23:07:45

        Κι εδώ συνήθως τσακωνόμαστε για το ποιος είναι ο καλύτερος στο να μας αρμέγει.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 23:14:44

        Ε όχι και να καπελώσεις ότι γουστάρεις με τον όρο "πασοκιά" που φυσικά δεν τον χρησιμοποίησα εγώ! Θάθελες να είναι πασοκιά, αλλά φυσικά ότι σχέση έχει ο φάντης με το ρετσινόλαδο έχει το πασόκ με τέτοια ιδεολογία και δράσεις!

        Δεν ονειρεύομαι επαναστάσεις... Η Επανάσταση θα είναι μία μόνο σε όλη την ανθρώπινη ιστορία (οι άλλες ήταν ψεύτικες και ελεγχόμενες), και παγκόσμια. Ακόμη δεν ήρθε η ώρα της... και αργεί, έχουμε λίγο καιρό.

        Ονειρεύομαι την απόλυτα "δημοκρατική" πτώση της παρούσας καταστροφικής και εχθρικής προς κάθε τι ελληνικό "κυβέρνησης"... "Δημοκρατικό" μου δικαίωμα είναι.

        Δυστυχώς ή ευτυχώς ποτέ μου δεν είχα σχέση με ΚΑΝΕΝΑ κόμμα. Τώρα βλέπω ότι δεν υπάρχει άλλη λύση για να φύγει αυτό το συμπύκνωμα βλακείας και ανθελληνισμού από το σβέρκο μας από το να συμμαχήσουμε με το διάβολο...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ mitsosms 12/09/2010 23:19:11

        Η ελλάδα σαν εθνικό κράτος πέθανε.Οι κοινωνικές δομές έχουν ισοπεδωθεί,υπάρχουν 3.500.000 λαθρομετανάστες ή νόμιμοι που το οικονομικό κ πολιτιστικό τους επίπεδο είναι ανύπαρκτο.Η αύξηση του Φ.Π.Α κ οι μειώσεις των μισθών διέλυσαν την κατανάλωση κ την κυκλοφορία του χρήματος.Πλέον το χρήμα δεν κυκλοφορεί,δεν είμαι οικονομολόγος αλλά δεν σου πώ οτι αυτά τα εγκλήματα του Παπακωνσταντίνου, γονάτισαν την αγορά.Εκεί που δούλευα, ο τζίρος έπεσε μέχρι τον ιούνιο 40%,αφού ο πολίτης δεν μπορεί να καλύψει τις βασικές του ανάγκες.Αν φεύγαμε απο το ευρώ κ με κατάλληλους χειρισμούς η χώρα μπορούσε να γίνει ανταγωνιστική....Όσο για τα εθνικά κ την Τουρκία,άστο με γιωργάκη δεν υπάρχει σωτηρία ξεπούλημα των πάντων

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 23:19:28

        Δεν μας λες το μετά ρε Αθανάση!!!
        πες το ρημάδι μπας και βρούμε άκρη...
        Γιατί μην μου πεις ότι σε ενοχλεί μόνο το μνημόνιο γιατι θα πάω για ύπνο...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ mitsosms 12/09/2010 23:20:16

        @tiramola

        Δεν υπάρχουν τα κοινωνικά δίκτυα που υπήρχαν σε προηγούμενες κοινωνικές φάσεις πια.

        Η ανασφάλεια από την είσοδο μεγαλύτερου αριθμού ξένων εντείνεται. Οι κοινωνίες αντέχουν μέχρι κάποιο ποσοστό. Μετά καταρρέουν στην ανασφάλεια. Ακόμη και οι ξένοι, ιδίας εθνικότητας, καταρρέουν στην ίδια ανασφάλεια. Υπάρχουν μελέτες γι' αυτά.

        Αρα ποιος να εργαστεί συλλογικά και τι συλλογικός στόχος να υπάρξει όταν έχει ξεφτίσει ο συνεκτικός ιστός της συλλογικότητας; Αυτό γίνεται με την απο-πατριωποίηση πως-να-το-πω, με τον υπερβολικό αριθμό ξένων, με την ανεξέλεγκτη εγκληματικότητα, με την επίπλαστη κοινωνικότητα των ηλεκτρονικών κοινωνικών δικτύων όπως το facebook, με την δια του δανεισμού ευμάρεια και κατανάλωση, με τον κομματικό έλεγχο πολιτεύματος και συνδικάτων, με την αποκοίμηση των ΜΜΕ.

        Η κοινωνία μας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ. Γι' αυτό και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ στο Μνημόνιο, με επάρκεια.

        Θες δε θες να το πιστέψεις η κοινωνία μας λοιπόν ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. Και ο πρωθυπουργός σαν ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ το εμφανίζει. Απλώς μας το δείχνει σαν μονόδρομο. Αλλά όχι ότι οι έλληνες επιθυμούν μνημόνιο και δεν βλέπουν άλλη λύση.

        ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ.
        Διότι το σύστημα ΑΠΟΚΡΥΒΕΙ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 23:32:13

        Το μετά θέλεις να μάθεις, ε?

        Λοιπόν, σε αντίθεση με εσένα, εγώ είμαι σε θέση να φανταστώ μια Ελλάδα χωρίς Παπανδρέου, χωρίς Χυτήρη, χωρίς Ρέππα, χωρίς Παπακωνσταντίνου. Και πριν φρυάξεις, χωρίς Καραμανλή και Σαμαρά και Παναγιωτόπουλο...

        Ήρθε η ώρα ο μεταπολιτευτικός μπέμπης (όλοι εμείς) να μάθει να κοιμάται χωρίς την πιπίλα του. Η αρχή είναι δύσκολη: διάφοροι καλοθελητάδες κομματοπρεζέμπορες tiramola του πιπιλίζουν τ'αυτιά ("που πας, τι θα κάνεις χωρίς αυτούς, θα χαθείς χωρίς γκαπ"), αλλά ο μπέμπης μεγάλωσε. Πρέπει να μάθει να κοιμάται χωρίς την πιπίλα του. Φτάνει πια.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 23:37:09

        Τα πρόσωπα είναι το πρόβλημα Αθανάση μου?
        Μην μου πεις ότι κάπου δεν παραμονεύουν οι αγγελοβουλγαροτσοχατζόπουλοι του μέλλοντος γιατί θα χάσω πάσα ιδέα...

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ mitsosms 12/09/2010 23:38:29

        @(A)θανάσης

        "...ο μπέμπης μεγάλωσε. Πρέπει να μάθει να κοιμάται χωρίς την πιπίλα του. Φτάνει πια."

        Εύγε Αθανάσιε.
        Από τις καλύτερες μεταφορές που έχω δει.
        Μ' έφτιαξες (που λένε και οι νέοι).
        Νάσαι καλά.

        Θραξ Αναρμόδιος

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 23:44:20

        Ρωτάς για τα πρόσωπα τιραμόλα... Στην κατοχή, οι δωσίλογοι ως πρόσωπα ήταν το πρόβλήμα, ή αυτό που κάνανε? Οι σημερινοί δωσίλογοι έχουν ονόματα, με αυτά λοιπόν θα τους αποκαλούμε. Ναι, το κακό είναι προσωποποιημένο.

      • tiramola avatar
        tiramola @ mitsosms 12/09/2010 23:53:58

        Σοβαρά πιστεύεις Αθανάση μου ότι αν με κάποιον τρόπο αποσυρθούν τα συγκεκριμένα πρόσωπα θα σταματήσουν να υπάρχουν οι ατομικότητες ισχύος?
        Η μοναδίκη περίπτωση πραγματικής αλλαγής είναι μιά ηγεσία που ΔΕΝ θα πιστεύει ότι πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.
        Αλλά προτίστως πρέπει να το καταλάβει ο λαός.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ mitsosms 12/09/2010 23:58:32

        Η ανθρώπινη φύση είναι τέτοια, τιραμολα, που αργά ή γρήγορα οι "κυβερνώντες" θα ξεστρατίζουν προς την προδοσία, όπως πάντα (η μύγα στο σκ@τό θα κάτσει). Δικιά μας δουλειά είναι όταν το παρακάνουν να τους διαβολοστέλνουμε. Και να φέρνουμε άλλους. Όπως γινόταν πάντα στη "δημοκρατία" μας. Όπως έχει πάψει να γίνεται εδώ και καμια δεκαπενταριά χρόνια...

  9. michal avatar
    michal 12/09/2010 20:37:37

    Pantws na xarw dhmokrates. Otan o laos den sas kanei thn xarh, ton lete laoutziko, agrammato klp Exete koitaxtei oi apo panw ston ka8refth kai na deite ti kalutero exete eseis apo ton lao?

  10. michal avatar
    michal 12/09/2010 20:38:38

    O Vergopoulos, o kalesmenos ston perifhmo gamo tou Akh Tsozatzopoulou sto Paris.

    • michal avatar
      michal @ michal 12/09/2010 20:44:39

      8a sto pw alliws, deikse mou tous filous sou na sou poios eisai. H diaforetika h Filo8eh na kaigetai toso polu gia tous ftwxous kai tous katatregmenous?

    • michal avatar
      michal @ michal 12/09/2010 22:01:17

      Ami

      epeidh fainetai na exeis katartish 8a sou pw to ekshs. O Vergopoulos kai o mourlos pou petakse to papoutsi einai san tous Narodnikous. Xwris kinhma apo ta katw den bgainei epanastash. Proswpika den exw kamia oreksh gia epanastash apla sthliteuw autous gia tous opoious o Lenin eixe grapsei to "Poioi einai oi filoi tou laou", dhladh osous to paizoun prwtoporia alla den brexoun ta podia tous sthn prwtoporia. Kai opws leei h 8ewria mono me kinhma bgainoun oi mazes eksw.

    • michal avatar
      michal @ michal 12/09/2010 22:16:13

      Wpa brhka katartismeno aristero gia na ginei epitelous suzhthsh ousias. Well done Ami!

      Oi Narodnikoi htan gia tous mpolsevikous oi xrhsimoi hli8ioi tou susthmatos, panta edinan dikaiologies sto astiko kratos na kseftulizei thn epanastash. Apo authn thn skopia to susthma 8elei merikous mourlous aktinologous, merikes kammenes periousies apo mpaxalous kai 100 xeirokrothtes tous pou to paizoun anwteroi ths plempas. H tupikh an8rwpologia Narodnikwn einai oi sxoliastes sto paron thread. Ksedinoun me ena papoutsi kai briskoun ton lao katwtero twn prosdokiwn otan ekeinoi ksunontai sto PC grafontas epanastatika sun8hmata.

      Ksanalew egw eimai me to astiko kratos alla h alh8eia na legetai. Proswpika 8ewrw pws o laos den exei logo na tautistei me tous narodnikous tou mnhmoniou kai tous Kerenski ths Neas Dhmokratias.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ michal 12/09/2010 22:41:07

      Οι Ναρότνικοι ήταν επηρεασμένοι από ένα φιλοσοφικό μηδενισμό μυστικιστικού τύπου. Για να καταλάβεις τι ήταν, τα πολιτικά βιβλία δεν λένε πολλά πράγματα. Πρέπει να διαβάσεις Ρωσική λογοτεχνία της εποχής, κυρίως τον Ιβάν Σεργκέγιεβιτς Τουργκένιεφ (π.χ. "Πατέρες και γιοί"), τον Αλεξάντερ Χέρτσεν, τον Βησσαρίωνα Μπελίνσκι. Ίσως και τον ίδιο τον Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι λη και μερικούς σύγχρονους Γερμανούς, όπως τον Karl Ferdinand Gutzkow.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ michal 12/09/2010 23:19:08

      Όχι καμμία, οι Δεκεμβριστές είναι πολύ παλιότεροι, του 1825 - 1926. Ήταν τμήμα των αστικο-δημοκρατικών εξεγέρσεων σε όλη την Ευρώπη, μετά το Ναπολέοντα. Ζητούσαν από τον Τσάρο συνταγματικό καθεστώς και αντιπροσωπευτικούς θεσμούς. Ξέσπασε και στο στρατό και σε κοινωνικά κινήματα.
      Ο ποιητής Αλεξάντερ Πούσκιν ήταν από τους εμπνευστές του.
      Το περίφημο μυθιστόρημα "Πόλεμος και Ειρήνη" του Λέοντος Τολστόι, γραμμένο πολύ μετά, αναφέρεται και στους Ναπολεόντειους πολέμους και στη Δεκεμβριστική εξέγερση που ακολούθησε.
      h**p://en.wikipedia.org/wiki/Decembrist_revolt

  11. George avatar
    George 12/09/2010 20:40:59

    Αγαπητέ Stranger, που γράφεις και πολύ ωραία, ξεχνάς κάτι το πολύ σημαντικό. Δεν υπάρχει η "σπίθα" για να ανάψει η φωτιά της (δικαιολογημένης) εξέγερσης. Με απλά λόγια. Δεν υπάρχει μπροστάρης.
    Μήπως έχεις να μου υποδείξεις εσύ κάποιον από τους ήδη υπάρχοντες;
    Ο λαός, ο απλός λαός, μπορεί να είναι ψιλοζαλισμένος από τις σειρήνες των ΜΜΕ και από τις σφαλιάρες που τρώει κάθε μέρα, που τον φτωχαίνουν όλο και περισσότερο, αλλά βλάκας δεν είναι. Οχι τόσο πολύ τουλάχιστον.
    Γι αυτό και δεν τον εμπνέει κανένας.

  12. kiki avatar
    kiki 12/09/2010 20:43:07

    @ Μαυρος Ιακωβος,εχεις δικιο το συνδρομο της Στοκχολμης,αυτο ειναι,δεν υπαρχει αλλη εξηγηση.
    Ελα ομως που γυαλισα το τσεκουρι μου για τις ελιες,και επιμενω οτι δεν μου φταινε αυτες να τις κανω γουλι,καλυτερα στα κεφαλια ορισμενων.
    Γιατι ο εξοργισμενος με τους κρατουντες,ο εξοργισμενος με τους συντοπιτες του-συμπατριωτες του,δεν εχει μετρο.Και να δειρεις τον μπαμπα σου,και εγω να δειρω τον εαυτο μου οχι γιατι ψηφισα ποτε πασοκ,αλλα γιατι ετρεχα και προσπαθουσα να εγκαθιδρυθει η δημοκρατια σαυτην την ριμαδα την χωρα,με αυτον τον απιστευτα νενεκο λαο.

    • michal avatar
      michal @ kiki 12/09/2010 20:45:35

      mpa kai nomizeis pws eisai kaluterh apo ton lao? Me ti prosonta kai me ti efodia eisai kaluterh tou laou?

  13. Aris avatar
    Aris 12/09/2010 20:45:34

    Φίλε μου, τότε κάηκε η Αθήνα γιατί έπρεπε να πέσει ο Καραμανλής. Σου θυμίζω απλά πριν από την δολοφονία Γρηγορόπουλου τα σχεδόν σε καθημερινή βάση συλαλλητήρια στο κέντρο της Αθήνας, δήθεν για την Παιδεία. Σου θυμίζω επίσης ότι μέχρι στιγμής (ξώφαλτσα μεν, αληθινά δε) μέχρι στιγμής όσες φορές έχουν αποκαλυφθεί και συλληφθεί παιδιά επωνύμων που κινούνται στον αντιεξουσιαστικό χώρο, είναι μέλη οικογενειών βουλευτών του ΣΥΝ και του ΠΑΣΟΚ. Τυχαίο; Δε νομίζω. Σου θυμίζω επίσης πως όταν όντως κατέβηκαν 200.000 κόσμου τον Μάιο για να διαμαρτυρηθούν δολοφονήθηκαν 4 άνθρωποι στο κέντρο της Αθήνας (το έμβρυο 4 μηνών έχει καρδιά που χτυπάει). Η διαχείριση κρίσεων πλέον στην Ελλάδα έχουν αμερικάνικο χρώμα... Οπότε μην απορείς για τίποτα φίλε από την Θεσσαλονίκη. Αν δεν βρεθεί ο ηγέτης εκείνος που θα συσπειρώσει τον κόσμο, που θα τον εμπνεύσει για να κατέβει στους δρόμους μην περιμένεις αντίδραση. Ακόμα και στην Ελληνική Επανάσταση του 1821 υπήρχαν οι αγωνιστές εκείνοι που ξεσήκωσαν τον λαό. Σε κάθε επανάσταση συμβαίνει αυτό, ακόμα και αν έτσι καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι οι επαναστάσεις είναι υποκινούμενες. Μέχρι στιγμής πάντως εγώ δεν βλέπω αυτό τον ηγέτη σήμερα στη χώρα μας, οπότε μην περιμένεις εξεγέρσεις και αντιδράσεις. Όσο καλά οργανωμένα αποδομήθηκε η κυβέρνηση Καραμανλή, άλλο τόσο καλά οργανωμένα θα συνεχίσει το "έργο" της αυτή η κυβέρνηση. Αφήνω ανοιχτό μόνο ένα παραθυράκι... Τα εθνικά θέματα. Αν εκεί πάει να περάσει οτιδήποτε ανθελληνικό ο ΓΑΠ τότε πολλά μπορούν να συμβούν. Μπορεί να μην υπάρχουν πραγματικοί ηγέτες σήμερα, αλλά υπάρχουν αρκετές πατριωτικές φωνές που μπορούν και θα βγάλουν τον κόσμο στο δρόμο...
    Καλή δύναμη...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Aris 12/09/2010 21:50:29

      αρχιζει και το μαθαινει το ποιηματακι στα εθνικα θεματα εισαγοντας στο λεξιλογιο το επιθετο 'πατριωτικος' - μην τσιμπατε - ετσι αυτοχαρακτηριζονταν και το καθεστως του Vichy ηταν..'πραγματιστες' και αυτοι

      πασοκ/νδ και ψευτο ιδεολογικα κολληματα ειναι σε 2η μοιρα
      ενα 80% ανεξαρτητα απο κοινωνικη θεση και ιδεολογικο-πολιτικη τοποθετηση και εργασιακη κατασταση πρεπει να εκφραστει

      ο ηγετης πρεπει να ενωσει ολον αυτον τον κοσμο
      (δεν τον βλεπω δυστυχως)

  14. billyraf avatar
    billyraf 12/09/2010 20:53:49

    Οι ομάδες που έχουν το know how της βίας είναι συγκεκριμένες (συνδικαλιστές, "μπαχαλάκηδες", αριστεριστές φοιτητές)και αποδεικνύεται ότι είναι ελεγχόμενες. Έτσι απλά.
    Ο πατέρας του Strange δεν θα κατέβει ποτέ να τα σπάσει, ούτε και ο δικός μου πατέρας, παρότι έχει χάσει τα αβγά και τα καλάθια και ψηφίζει δεξιά από τα γεννοφάσκια του.

  15. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/09/2010 20:54:50

    Αγαπητέ S.A.
    Το να φταίει ΚΑΙ ο μπαμπάς σου είναι μια πολύ σοβαρή πιθανότητα.Περίπου βεβαιότητα αφού ψήφιζε και ψηφίζει ΠΑΣΟΚ.Διότι αντικειμενικά ο μπαμπάς σου στήριξε τουλάχιστο με την ψήφο του τις νοοτροπίες και τις πρακτικές που αποθέωσαν οι πράσινες κυβερνήσεις, δηλαδή ακριβώς αυτά για τα οποία σημερα πληρώνουμε (και μεταξύ μας κάποια στιγμή εκμεταλλευθήκαμε). Το ότι δεν σε έκανε λαμόγιο ή παράγοντα δείχνει ότι ψηφίζει ΠΑΣΟΚ κατά λάθος. (Κατά την άποψη μου εκατομμύρια Εληνες ανεξάρτητα του τι ψηφίζουν το ψηφίζουν για λάθος λόγους).Δείξε κατανόηση. Μην του τις βρέξεις! Στο κάτω-κάτω λαμόγιο δεν γεννιέσαι... γίνεσαι. Εχεις ακόμα ελπίδες.

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ firiki2010.wordpress.com 14/09/2010 12:53:13

      Τελικά τον έδειρε τον μπαμπά του; Δεν μας είπε. Πε μας πε μας καλέ.

  16. χαρης avatar
    χαρης 12/09/2010 20:56:50

    TELIOSAME SAN ELLHNES DNT TELOS EIMASTE KOTES OPOS KAI EGO
    O OIKOGENEIAPXHS POY FOBATE SOSTA TA LEEI GIATI DEN BLEPOUME
    KAPOIA KINISI NA MPOUN STHN BOULI MONO TOTE THA ALLAKSOUN OLA

    • A.Δ avatar
      A.Δ @ χαρης 13/09/2010 12:56:29

      Μάλλον έχεις δίκιο.Εμείς οι ίδιοι ,για λόγους που θα μάθουν οι επόμενες γενιές( αν τις αφήσουμε να ζήσουν ) σκοτώνουμε την Ελλάδα αυτοκτονώντας.Γιατί αυτοκτονία δεν είναι να γράφουμε με λατινικούς χαρακτήρες ακυρώνοντας έτσι και ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης που μας κράτησε όρθιους παρά τισ όποιες δυσκολίες;

  17. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 12/09/2010 20:57:28

    Αδέρφια (και εννοώ όσους είναι και αισθάνονται Έλληνες) πιστεύω
    πως στο τέλος θα ξυπνήσει ο Έλληνας, ελπίζω...
    Δυστυχώς η καλοπέραση και ο ατομικισμός μας έχει κάνει να ...πουλήσουμε την ψυχή μας! Κάποτε πέφταν οι σφαλιάρες σύννεφο σε όλους τους αντίχριστους ανθέλληνες τύπους...πριν λίγες μέρες μιλούσα με έναν παππού ο οποίος κλαίγοντας μου διηγήθηκε το πως ήταν ο μόνος που προπηλάκισε πολύ δυναμικά μέσα στο σχολείο έναν δάσκαλο προπαγανδιστή των ιδεών της Δραγώνα, των αλβανών, των σκοπιανών... Μόνο αυτός! Ένας παππούς πηγέ στο σχολείο και τον "έλουσε" τον αλήτη τον δάσκαλο!
    Κανένας από τους γονείς! Τίποτα καμιά αντίδραση!!!
    Πουλήσαμε την ψυχή μας για τα υλικά...τώρα πληρώνουμε και θα πληρώνουμε μέχρι να
    το καταλάβουμε...και να τους πετάξουμε με τις κλωτσιές!!! (οι προδότες είναι εντός των πυλών...)

  18. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 12/09/2010 20:57:58

    Ο λαός ξέρει που "πήγαν τα λεφτά" και ποιοί τα έχουν.
    Αυτό ήδη το ξέρει πολύ καλά.
    Δεν ξέρει όμως, με ποιό τρόπο μπορούν να παρθούν πίσω. Άν δεν το βρεί, γιατί να κινητοποιηθεί; Για ποιόν;
    Έχει πιό πρακτικό πνεύμα απ' όσο νομίζουμε ο λαός. Θα κινητοποιηθεί μόνον για να βοηθήσει τη δική του υπόθεση: Το Δημόσιο συμφέρον. Άν βρεί αύριο τον τρόπο να έχει ελπίδα επιτυχίας.
    Τουλάχιστον έτσι, αδρανής, ξε-αδρανής, επιτέλους σκεπτικιστής και καχύποπτος, ποτέ δεν θα γίνει ξανά νεροκουβαλητής των εκμεταλλευτών του.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 21:11:56

      Σωστό το πρώτο, κοινωνικό μέρος της περιγραφής (για τους "πάνω", τους "κάτω" και τους "ανάμεσα")΄.
      Αλλά ο ξεχωριστός, "εθνικός" οικονομικός δρόμος διαφυγής από τον καπιταλισμό, οδηγεί σε ερήμους τριγυρισμένες με πολυβολεία, Βορειοκορεατικές ή Αλβανο-χοτζικές. Κι εδώ από την οικονομία, πάμε θέλουμε δεν θέλουμε στην πολιτική. Θυμίσου πώς μας προειδοποίησε ο αείμνηστος ο Νίκος Πουλαντζάς: "Ο σοσιαλισμός ή θα είναι δημοκρατικός, ή δεν θα είναι σοσιαλισμός".

  19. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/09/2010 21:00:28

    Καλά, με δουλεύεις;

    Τα "δεκεμβριανά" ήταν προσχεδιασμένη προβοκάτσια τού παρακράτους.
    Πιστεύει κανείς στα σοβαρά ότι ήταν "αυθόρμητη εξέγερση τής νεολαίας";

  20. provato avatar
    provato 12/09/2010 21:02:04

    Ο κόσμος δεν ξεσηκώνεται λόγω της τηλεόρασης και γενικά των ΜΜΕ.
    Γιατί ενδεχόμενες αντιδράσεις όταν έχουν ως περιεχόμενο τους ακόμα και την παραμικρή απειλή αλλαγής του υφιστάμενου status quo εις βάρος των κυρίαρχων ομάδων (στην Ελλάδα ας τους πούμε διαπλεκόμενους και λοιπό ΄΄προσωπικό΄΄) τότε ο μηχανισμός προπαγάνδας μέσω των ΜΜΕ κινητοποιείται ΑΜΕΣΑ σε δυο φάσεις: προληπτικά , με αποσιώπηση, διαστρέβλωση και συκοφαντία κάθε πιθανής κίνησης . Δεύτερον η κρατική μηχανή (κατασταλτική αλλά και θεσμική) στο βαθμό που είναι διαβρωμένη και υποδουλωμένη στα ως άνω διαπλεκόμενα συμπλέει μέσω διεφθαρμένων κρατικών λειτουργών με τον ένα ή άλλον τρόπο.
    Δεν σχολιάζω καν την εξωπραγματική υποστήριξη του ΠΑΣΟΚ από τις ηγεσίες των συνδικαλιστικών συντεχνιών που συμβάλλουν στην χειραγώγηση της λαικής οργής σε κρίσιμες στιγμές.
    Στα γεγονότα που αναφέρθηκαν στην ανάρτηση δεν νομίζω να υπήρξε καμία ουσιαστική απειλή κατά των συμφερόντων των διαπλεκόμενων. Για να μην πω πως τα γεγονότα του Δεκέμβρη του 08 εξυπηρετούσαν συμφέροντα (δεν λέω ότι τα δημιούργησαν τα συμφέροντα)

    ΥΓ: Απλά μας ΄΄ψεκάζουν΄΄ με επιστημονικά (έστω έντεχνα) κατασκευασμένες ΄΄ειδήσεις΄΄ μέσω της αποσιώπησης - διαστρέβλωσης - συκοφαντίας. Και για να γίνω πιο σαφής το βασικό στην παρούσα ήταν η καλλιέργεια του φόβου για την ατομική και συλλογική μας ύπαρξη. ¨Όταν πια πάρθηκαν τα μέτρα και πραγματοποιήθηκαν οι ΄΄τομές΄΄ στην κοινωνία μπορεί άνετα το σύστημα μέσω του πρωθυπουργού να μας μιλά αναίσχυντα για την ανάγκη να καταπολεμήσουμε τον φόβο που μας έσπερναν μέχρι σήμερα απλόχερα τα προβατο ΜΜΕ.

    ΥΓ2: Απλά σκεφτείτε τις αντιδράσεις αν υπήρχαν αλλα δυο κανάλια της εμβέλειας MEGA ALTER και τις αντίστοιχες ειδήσεις των 20:00 τις μετέδιδαν στο πνεύμα του anti , του olympia ή του papaioannou που είναι και ΠΑΣΟΚ. Θα πέταγαν παπούτσια στον ΓΑΠ ακόμα και οι σωματοφυλακές του μαζί με την ... Άντα.

  21. kiki avatar
    kiki 12/09/2010 21:03:02

    Εσυ ξερεις την προελευση την κοινωνικη της πλειοψηφιας των ψηφοφορων του ΛΑΣΟΚ,εχει γινει ποτε κατανοητο ποιοι εισαστε,πως ξαφνικα γινατε σοσιαλιστες,που φτυνατε τον κορφο σας με την λεξη πριν 40 χρονια αλλα και τωρα,το λετε γιατι ποτε δεν το πιστεψατε.Αμολυσε μια παπαρα ο μακαριτης και απο χουνταιοι,λουμπεν γινατε σε μια μερα σοσιαλιστες.Ο σοσιαλιστης Ακης ,ο Κουτσογιωργας,μεγας σοσιαλιστης,και εννοουσατε παντα σαν τον Καραγκιοζη,τα δικα σου δικαμου και τα δικα μου δικα μου.Βαθεια αντικομμουνιστες,με τρομο αντιμετωπιζατε την αριτερα και την καταληστεψατε και την διαλυσατε,προδοτες ιδεολογιων,πατριδων,σε οτι πιστεψε η δικη μου γενια η μεταπολεμικη,και φτυνω τον εαυτο μου,πουμετειχα σε ολα αυτα απο την χουντα μεχρι και σημερα για να βλεπω την πατριδα μου να διαλυεται,και ακομα πιο απιστευτο να υπαρχουν νεα παιδια που να λενε οτι ειναι ΛΑΣΟΚ.Αλλα ο εθνοσοσιαλισμος ,ξερεις του Μουσολινι,σοσιαλισμος ξεκινησε,και μαζεψε το λουμπεν ,δεν ειναι μακρινη ιστορια.

    • michal avatar
      michal @ kiki 12/09/2010 22:04:10

      O Mussolini htan fasistas kai oxi e8nikososialisths.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ michal 12/09/2010 22:27:13

        επιτελους εκδηλωθηκες!!!!!!!

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 22:31:51

        Otan ma8eis ta leksilogika ths glwssas htoi pws den mporeis na eisai patridokaphlos kai anellhnistos tautoxrona, 8a ginei dialogos mazi sou. Epistrofh sto gumnasio loipon meta tou khdemonos sou.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ michal 12/09/2010 22:34:17

        Ρε εδώ εσύ μας μαθαίνεις ελληνικά σε ...greeklish, τρομάρα σου!

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ michal 12/09/2010 22:59:12

        Τα τρια κακα της μοιρας σου εισαι..πρακτορας της Ιπποκρατους και του Καρατζαφυρερ

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 23:55:57

        kai masonos

      • Misha avatar
        Misha @ michal 13/09/2010 00:43:49

        Τράβα, ΓΑΠίτη, να διαβάσεις καμμιά βιογραφία του Μπενίτο.
        Κορυφαίο στέλεχος του Partito Socialista Italiano ήταν ο μακαρονάς.Μάλιστα ήταν κι εκδότης του Αβάντι, της «Αυγής» ή της «Εξόρμησης» ας πουμε.
        Άντε γιατί η αλαζονεία είναι χειρότερη και της αγραμματωσύνης και σε σένα περισσεύουν αμφότερα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 13/09/2010 00:47:57

        Μίσα, ασ' τον να εκτεθεί.
        Μας κάνει να γελάμε όταν περνιέται για ξύπνιος.

      • michal avatar
        michal @ michal 13/09/2010 00:51:28

        Swpa einai eidikh gnwsh oti htan arxisuntakths sthn Avanti. Alla epeidh eisai kai asxetos diabase ti leei enas leading melethths tou fasismou o Zeev Sternhell gia tis diafores fasismou-nazismou.

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 13/09/2010 01:07:07

        Μελετητή για τις ομοιότητες έχεις να μας συστήσεις πολυδιαβασμένε?

      • michal avatar
        michal @ michal 13/09/2010 01:08:22

        Me tosh mashmenh trofh 8a mplokareis. Eukaria na psakseis kai ligo monos sou.

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 13/09/2010 02:40:18

        χιχιχι

  22. Misha avatar
    Misha 12/09/2010 21:03:48

    S.A.

    Ρώτα κάναν παλιότερο να σου πεί τι γινόταν επί χούντας, τότε που δεν υπήρχε και το χαζοκούτι.Δε κουνιόταν φύλλο. Κι η χούντα έπεσε ...κατά λάθος ή μάλλον εξ αντανακλάσεως λόγω του εγκλήματος του Αττίλα.
    Όσοι αντιδρούσαν ήσαν ελάχιστοι.Ο Παπαδόπουλος είχε γεμίσει επανειλημμένως το Καλλιμάρμαρο με τις κιτς φιέστες του.
    Τώρα ο Έλληνας προσπαθεί να βρεί τα πατήματα του μεταξύ της ψευδοευμάρειας , της καθεστωτικής προπαγάνδας και της εφιαλτικής πραγματικότητας της νέας Κατοχής.
    Οι μπαχαλάκηδες έδωσαν το στίγμα τους με την προκήρυξη της Σέχτας, όπου δε γινόταν καμμία αναφορά στο ΔΝΤ...
    Σε επόμενη φάση θα έχουν και λογότυπο με πράσινα άλογα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Misha 12/09/2010 21:17:48

      Μίσσα. Ποιον παλιότερο να ρωτήσω; Όλοι οι συνομήλικοι μου πέθαναν και με άφησαν μόνο. Σαν τον Ντόριαν Γκρέϊ αισθάνομαι ώρες ώρες. Καλά που είναι και η σειρά μου ο Ροδινός.
      Πάντως στα σοβαρά, και τότε υπήρχε το χαζοκούτι, αλλά ήταν κρατικά ελεγχόμενο. Άδειαζαν οι πόλεις όταν έπαιζε ο Βαρτάνης, ή η γειτονιά μου.
      Τα ξέχασες;

    • Misha avatar
      Misha @ Misha 12/09/2010 21:33:45

      Δεν είχαμε τηλεόραση Παράξενε.
      Την πήρε ο πατέρας μου αφού είχε ερθει ο Φρυδάς, είχε παραλάβει από τον Γκιζίκη (πού να βρίσκεται κι αυτή η ψυχή...) και είχαμε σωθεί από τη χούντα πουλώντας την Κύπρο.
      ΤΒ δεν είχαν πολλά σπιτια επί χούντας.Εδώ καλά καλά δεν είχαν ηλεκτρικό, οπότε η επίδραση της ηταν εξαιρετικά περιορισμένη τότε.
      Τη γειτονιά τη θυμάμαι , το Μεθοριακό Σταθμό και το Δρόμο με το Ρίζο,και το Λουνα Παρκ με το Μπαρμπα Γιώργη αλλα μεταπολιτευτικά.

      @L AMI

      Ήταν όλοι αυτοί στο Πολυτεχνείο, αλλά στον ύπνο τους!
      Μετά γράφτηκαν στο ΠΑΣΟΚ που είχε έναν ψηφιακό ονειροκρίτη και αποκωδικοποιούσε τα όνειρα τους,τα εκτύπωνε και τα έκανε πιστοποιητικά συμμετοχής στον αντιδικτατορικό αγώνα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Misha 12/09/2010 21:40:32

      Misha και Strange,
      είμαι (πιό) παλιός και θυμάμαι: Ναι στην αρχή δεν κουνιόταν φύλλο. Άλλοι αδιαφορούσαν, άλλοι φοβόμασταν. Αλλά όταν βράδυαζε, κάθε βράδυ, πολλοί κλείναμε τις κουρτίνες και παρέα με φίλους πιστούς (και με τον πατέρα μου, στα 60 του ήδη τότε), γυρίζαμε το ράδιο στα βραχέα, σtο BBC, στη Deutsche Welle, στις Ελληνικές εκπομπές, μερικές φορές και σε σταθμούς χωρών Ανατολικών. Και συνηθίσαμε ν' ακούμε τη φωνή της Γιολάντας Τερέντσιο, του Παύλου Μπακογιάννη, του Αλέξανδρου Σχινά, της Μαρίας Μπέïκου, του Ούγγρου Ίστβαν Μόλναρ (που μιλούσε τα Ελληνικά καλύτερα από Έλληνα, "Στέφανος Μυλωνάς" το όνομά του), και άλλων. Έτσι ξέραμε. Ξέραμε από το ράδιο και από αλλού, και για τις δίκες των αντιχουντικών, της "Δημοκρατικής Άμυνας", του "Ρήγα Φεραίου", της ΚΝΕ, ξέραμε για την κηδεία του Σεφέρη, για τη Φλέμιγκ, τη Μελίνα, το "Βέλος" και τον Παπά. Η Δημοκρατική Ευρώπη ήταν η ελπίδα, η αλληλεγγύη και το στήριγμά μας.
      Κι όταν ήλθε η ώρα, και καταλάβαμε ότι το "μπετονένιο φρούριο" έχει ρωγμές, τρίζει, βγήκαμε στο δρόμο: Τοπικοί φοιτητικοί σύλλογοι, Νομική, Δημοψήφισμα, Πολυτεχνείο. Μετά τα ξέρετε. Πρόλαβε ο σούπερ ψυχοπαθής που ετελεύτησε προσφάτως και ανέτρεψε τον απλό ψυχοπαθή. Και την τρέλα τους την πλήρωσε η Κύπρος.
      Το "ετοιμόρροπο φρούριο" θα κατέρρεε ούτως ή άλλως. Γλύτωσε για 6 μήνες το γκρέμισμα (με αναστολή κατεδάφισης που ήλθε πέρα από τον Ατλαντικό), κι έτσι, λίγο πρίν γκρεμιστεί, πρόλαβε και πλάκωσε την Κύπρο.
      Αυτά. Καμμιά σχέση με το τώρα. Άλλη εποχή. Ένα μόνο, περίπου όμοιο, θα το πώ και άς ξέρω ότι διαφωνείτε: Όπως τότε έτσι και τώρα, η Δημοκρατική Ευρώπη ήταν και είναι για κάποιους από μας ελπίδα, αλληλεγγύη και στήριγμα. Με όλα τα λάθη, τα στραβά, πισωγυρίσματα και καθυστερήσεις. Άλλους καλύτερους φίλους δεν έχουμε. Ο αγώνας συνεχίζεται, κοινός.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 12/09/2010 22:04:20

        Δεν υπάρχει δημοκρατική ευρωπη, Θείο.
        Κοίτα γυρω σου...
        Μπαρόζο, Σολάνα, Τρισέ, Μπερλουσκόνης, Σαρκοζής,Μέρκελ...
        Οι τρείς πρώτοι διορισμένοι μαζί με εκατονταδες άλλους χαρτογιακάδες βρεκόλακες.
        Η «Δημοκρατική Ευρώπη» ήταν μια χίμαιρα, μια φανταχτερή πομφόλυγα που έσκασε και πετάνε γυρω μας τα βαμπίρ που έκρυβε στην κοιλιά της...
        Προσωπικά, είμαι πλέον πιο αντιευρωπαϊστής κι από τη Θάτσερ με την Παπαρρηγα αθροιστικά, βλέποντας πόσο κακό κάνει αυτό το έκτρωμα στον τόπο μας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 22:12:18

        Διαφωνούμε ριζικά, αλλά δεν πειράζει, δημοκρατία έχουμε. Μας εμποδίζει η διαφωνία να συζητάμε;
        Είμαι μεγαλύτερος, αλλά πάντα δεν απέφευγα να συζητώ με όσους σκέφτονται διαφορετικά. Και τότε ακόμα.
        Ξέρεις ασφαλώς τι είπε η Ρόζα Λούξεμπουργκ για την ελευθερία και τη διαφορετική σκέψη: Είναι από τους καλύτερους ορισμούς της ελευθερίας.
        Ίσως το έχω γράψει ήδη, στην οικονομία είμαι Σοσιαλιστής, στην πολιτική Φιλελεύθερος, στα πολιτισμικά Συντηρητικός και στην καρδιά Πράσινος. Έτσι, συζητώντας, τίποτε δεν μού είναι απολύτως ξένο ή άχρηστο.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 12/09/2010 22:20:02

        Θείο, όλοι ζούμε τις αντιφάσεις μας.
        πχ ο πολιτικός φιλελευθερισμός -κατά τεκμήριο άθρησκος και κοσμοπολίτικος- επιδιώκει την αποδόμηση του πολιτισμικού συντηρητισμού.(κλασσικό παράδειγμα τα θρησκευτικά σύμβολα)

        Είμαστε σε συνεχή εσωτερικό διάλογο και αλληλεπίδραση με τα πέριξ: «Και να αδερφέ μου
        που μάθαμε να κουβεντιάζουμε
        ήσυχα, ήσυχα κι απλά.
        Καταλαβαινόμαστε τώρα
        δε χρειάζονται περισσότερα.

        Κι αύριο λέω θα γίνουμε
        ακόμα πιο απλοί.
        Θα βρούμε αυτά τα λόγια
        που παίρνουνε το ίδιο βάρος
        σ' όλες τις καρδιές,
        σ' όλα τα χείλη,
        έτσι να λέμε πια
        τα σύκα-σύκα
        και τη σκάφη-σκάφη.

        Κι έτσι που να χαμογελάνε οι άλλοι
        και να λένε:
        "Τέτοια ποιήματα
        σου φτιάχνω εκατό την ώρα".
        Αυτό θέλουμε κι εμείς.
        Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε
        για να ξεχωρίσουμε, αδελφέ μου,
        απ' τον κόσμο.
        Εμείς τραγουδάμε
        για να σμίξουμε τον κόσμο.»

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 22:21:32

        Αλλά Misha, ότι κι άν λέμε, ο τόπος σου (και τόπος μου, τόπος μας δηλαδή), είναι Ευρώπη. Και Ευρώπη δεν είναι τόσο οι πρωθυπουργοί και υπουργοί εξωτερικών των χωρών της (ούτε που θυμάμαι ποιοί ήταν επί χούντας), αλλά οι λαοί, ο πολιτισμός, η ιστορία, οι αγώνες, Πράγματα κοινά και οικεία. Έτσι τα αισθάνομαι, και πολλοί/πολλές άλλοι: Στην Ελλάδα, στη Γαλλία, στην Ισπανία, στη Σερβία, στη Σουηδία, στην Αυστρία, την Πολωνία ή αλλού.
        Από τότε που η αγελάδα πέρασε το Βόσπορο και ο Θεός-αρχηγός των 12 την κουτούπωσε, "κοινή η τύχη", έστω και άν "το μέλλον αόρατον". Αυτή ήταν και είναι η γνώμη μου, και ο καθένας πρέπει να έχει ελεύθερα τη δική του.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 12/09/2010 22:31:58

        O δικός μου τόπος δεν ήταν ποτέ Ευρώπη.
        Ρωμανία τον έλεγαν και Ρωμιοσύνη τον λένε.
        Τους φράγκους τους δοκιμάσαμε κι ως καταχτητες σταυροφόρους κι ως μισσιονάριους διαφωτιστές.
        Σε μερικές περιοχές (ενδεικτικά Κρήτη-Κύπρος) η Λατινοκρατία ήταν πολύ σκληροτερη της τουρκοκρατίας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 12/09/2010 23:00:49

        Είπαμε. Ζούμε στον ίδιο γεωγραφικό χώρο, αλλά σε άλλους χώρους ιδεών. Και τολμώ να πώ, οι αιώνιοι είναι οι δεύτεροι, που είπε και ο σοφός Πλάτων.
        Εκτός αυτού, είμαι Ηπειρώτης. Για μάς ιστορικά, τα απέναντι Επτάνησα της Βενετίας (και μετά για λίγο της Αγγλίας, της Γαλλίας, της Ρωσίας) η δική μας Δύση, ήταν η Ελευθερία, το καταφύγιο, το επιθυμητό μέλλον. Άν γνωρίσεις Ηπειρώτες, το όνομα Ναπολέων δεν είναι ασυνήθιστο. Από παππού στον εγγονό. Και οι πρόγονοί μου, από την ορεινή άγονη γή, ταξίδευαν και ζούσαν στη Βιέννη, στη Βουδαπέστη, στο Βελιγράδι, στο Σεμλίνο ή στην Τεργέστη, και αυτοί οι τόποι τους ήταν οικείοι. Όπως το νερό για το ψάρι.
        Πέρασε στα γονίδια; Δεν το πιστεύω. Πολιτισμικό είναι. Ξέρω απλώς, ότι εκείνη η κοινωνία, υπόδουλη στο Σουλτάνο ή τον Πασά, αλλά πολιτισμικά και ιδεολογικά ανοιχτή, ήταν "Γιάννενα, πρώτα στ' άρματα, στα γρόσια και στα γράμματα". Έβγαζε σοφούς, ευεργέτες, μαικήνες της τέχνης, θεολόγους, πολιτικούς, επαναστάτες.
        Αντίθετα, η κλειστοφοβική εκδοχή εθνικού κράτους στο Μεσοπόλεμο και στον Ψυχρό πόλεμο, έφερε μόνον πολιτιστική και οικονομική φτώχεια, Αθηναιοκεντρισμό και εντέλει την "αποτυχημένη πολιτεία" που βιώνουμε σήμερα.
        Ο ανοιχτός αέρας ελευθερώνει και δίνει πνευματική υγεία, ο (αυτο)εγκλεισμός αρρωσταίνει.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 13/09/2010 00:21:41

        Αφού σε μπλόγκ είμαστε, θείε μου, διηγήσου το, τουλάχιστον, σωστά:
        Ο πόλεμος του Yom Kipur τον Οκτ.73 άφησε το Ισραήλ τραυματισμένο και τις ΗΠΑ έξαλλες, εξ'αιτίας της απαγορεύσεως από τον Παπαδόπουλο (ή μάλλον από τους "Κανταφικούς" λοχαγούς του, που κατοικοέδρευαν τότε στην ΑΣΔΕΝ και είχαν το πάνω χέρι) διελεύσεως από τον εναέριο χώρο μας των C-130, που κουβαλούσαν τα απαραίτητα αντίμετρα για τους, μέχρι τότε άγνωστους, SS-2 των Αιγυπτίων, που αποδεκάτιζαν τα Ισραηλινά αεροσκάφη. Τότε, ο Ιωαννίδης έλαβε εντολή από τον Κίσσιγκερ, έναντι δελεαστικών ανταλλαγμάτων (Πετρέλαια, Φάντομ, Κύπρο). να διώξει τον Παπαδόπουλο. Το σχέδιο προβοκάτσιας, που βγήκε έτοιμο από το συρτάρι, ήταν all time classic, όλων των μυστικών υπηρεσιών: Εδώ ονομάστηκε "Πολυτεχνείο", στην Κίνα "Πλατεία ΤιένΑνΜεν", κλπ. Δημιουργούμε προϋποθέσεις, μπάχαλο και μετά, μ'ένα σμπάρο δυό τρυγόνια: Και μαζεύουμε τους πρόωρα εκτεθιμένους αντιστασιακούς και αποδίδουμε το χάλι στον αποδιοπομπαίο τράγο της αρεσκείας μας: Εν προκειμένω στον Παπαδόπουλο. Δεν "καταλάβατε" λοιπόν, παρά αυτό που ήθελε η CIA (δια του Ιωαννίδη) και μεθόδευσε, ειδικά στο Πολυτεχνείο με τον Κυβερνητικό Επίτροπό του: Μου κάνει εντύπωση ότι κανείς, εξ όσων γνωρίζω, δεν αναφέρθηκε στο "παράδοξο" ο Κ.Ε. του Πολυτεχνείου να επιτρέψει την διεξαγωγή πέντε (5!) Γενικών Συνελεύσεων ενώ ρητά απαγόρευε πάνω από μία (1) μέχρι εκείνη την Τρίτη.
        Και στην "απραξία" των τριών ημερών, μέχρι την Παρασκευή. Και στο ότι, από τότε μέχρι την έλευση Καραμανλή, στο Πολυτεχνείο δεν ξαναακούστηκε ούτε αντιστασιακή κουβέντα, αφού είχαν εξουδετερωθεί, κυρίως μέσω τρομοκρατήσεως, όλοι οι εν δυνάμει ηγέτες της αντιστάσεως.
        Ά, και για την Κύπρο: Τα πετρέλαια (στη Θάσο) "βρέθηκαν" τον Ιαν.74. Τα Φάντομ ήλθαν τέλη Μαρτίου (χωρίς πυροκροτητές για τις βόμβες τους, όπως έμαθα από άμεσο γνώστη -εν όψει, προφανώς της τρίτης υποσχέσεως). Η τρίτη "υπόσχεση" του Κίσσιγκερ έδειξε και την διαφορά ανάμεσα σε έναν πατριώτη Έλληνα καραβανά και σε έναν Εβραίο μαίτρ της παγκόσμιας πολιτικής ελέω και της Αμερικάνικης μηχανής. Και θα την πληρώνουμε στους αιώνες.
        Για να μάθουμε ότι "με πορδές αυγά δεν βάφουν"! Και είναι άλλο ο επαγγελματίας και άλλο ο ερασιτέχνης.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 13/09/2010 00:30:43

        Κοινός αγώνας εσύ κι εγω με τον Τρισε, τον «σοσιαλιστή» Στρος Καν και τον Σημιτακο;

        Μήπως είσαι μεγαλομέτοχος στου Σάλλα και μας τος κρύβεις Θείο;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 00:42:28

        Πηλέα μου, άν περίμενε τότε το Ισραήλ τον κάθε βλάκα Παπαδόπουλο για να "καθαρίσει", η κυβέρνησή του θα ήταν τώρα στη Σικελία ή στην Κορσική (όπως των Σέρβων στην Κέρκυρα το 1915). Νομίζω υπερτιμάς πολύ την ισχύ του τότε καθεστώτος.
        Ο δε Κυβερνητικός επίτροπος του ΕΜΠ το Νοέμβρη του 1973, τη μόνη εξουσία που είχε, ήταν να φωνάξει την καθαρίστρια να σκουπίσει το γραφείο του.
        Ξέρω, το ΚΚΕ εξωτερικού εκείνης της εποχής είχε την άποψη ότι ήταν στημένο. Μετά την απέσυρε. Και κάποιοι ισχυρίζονται επίσης ότι το Τιέν Άν Μέν ήταν στημένο, ή Πράγα ήταν στημένη, το Παρίσι του 1968 στημένο, η Βουδαπέστη στημένη, η πτώση τους τείχους στο Βερολίνο 1989 στημένη. Όλη η ιστορία είναι ένα θέατρο, κατά προτίμηση με σκηνοθέτες "Εβραίους". "Εβραίους" σαν τον Κίσσιγκερ. Ή το πολκύ πολύ Αμερικάνους (μη μας πάρουν και για αντισημίτες).
        Όλη η ιστορία ένας αγώνας κάτς σικέ με κατσέρ μαριονέτες, και πίσω από το παραβάν, ο "Περιπλανώμενος Ιουδαίος" καραγκιοζοπαίκτης κινεί τα αόρατα για τους κοινούς θνητούς νήματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 00:47:31

        Misha, όχι ότι θίχτηκα, αλλά επιστρέφω: Μήπως σου πούλησε η Goldann Sachs tίποτα ασφάλιστρα κινδύνου (CD's) και άν χρεωκοπήσει η Ελλάδα, θα με πάρεις με τη Λαμποργκίνι σου;
        Να χτυπήσουμε μαζί τίποτα μανούλια, και καλά εσύ, γούστο σου, αλλά κι εγώ στα πρόθυρα του γήρατος;

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 13/09/2010 01:23:48

        Θείο, μια μαφία είναι: Στρος Καν(ο γαλλοσιωνιστής σοσιαλήσταρχος και επίδοξος διάδοχος του Σαρκοζί, προεδρος της ιδιωτικής αμερικάνικης τράπεζας που λεγεται ΔΝΤ) και στη μαφία αυτη μετέχει και η, επίσης εβραϊκή, Γκολντμαν .
        «Αμύνεται» η Ευρώπη απέναντι στην αμερικάνικη οικονομική επίθεση και καλεί το αμερικάνικο ΔΝΤ να βάλει πόδι στην ευρωζώνη; Πάμε καλά;

        Κάνεις το θεμελιώδες λάθος να νομίζεις πως ανταγωνίζονται το ΔΝΤ με τη Ζακς .Ε, κάνεις λάθος! Μας παίζουν γιο-γιο!
        Και ξέρεις κάτι;
        Η Ζακς ρουλάρει ολόκληρη την αμερικάνικη κυβέρνηση.Αν θελήσει να «χρεωκοπήσει» η μηδαμινή Ελλάδα το πετυχαίνει ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ μέσα στο επόμενο 24ωρο, όπως το έκανε κι ο Σόρος σε μια δυο περιπτώσεις στο παρελθόν, σε άλλες χώρες.

        Ρίξε μια ματιά:
        h--p://www.minisikerdoskopon.gr/gr/
        h--://theamapati.wordpress.com/2010/04/08/pentelikon/

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 13/09/2010 01:56:06

        Δεν είναι έτσι θείε μου. Τα ψεύτικα "λύκος στα πρόβατα" δεν σήμαινε ότι δεν υπήρχε λύκος. Εν προκειμένω, μέχρι να έλθουν τα C-3 GALAXY από τις ΗΠΑ και να σταλούν τα αντίμετρα μέσω Μάλτας χάθηκαν τρείς μέρες και πολλά Ισραηλίτικα αεροπλάνα. Θυμάσαι την αίγλη του Καντάφι και τα έργα, που ήδη είχαμε αναλάβει στην Λιβύη; Πιστεύεις ότι οι Αμερικανοί θα άφηναν να μπούμε στο άρμα του; Δεν είναι θέμα Εβραίων, δηλαδή, αλλά Αμερικανικής πολιτικής, την εποχή του 6ου Στόλου. Και ο Κίσσιγκερ δεν είναι ο οποιοσδήποτε και, σίγουρα, όχι Ιωαννίδης.
        Ο Επίτροπος είχε καθοριστική δύναμη (μόλις την προηγούμενη Παρασκευή είχε απαγορεύσει δύο ταυτόχρονες Γ.Σ., ενώ τον προηγούμενο Φεβρουάριο, αυτός είχε βάλει την αστυνομία μέσα στο ΕΜΠ και έγιναν τα γνωστά). Λογικά θα καλούσε την αστυνομία την Τρίτη. Αλλά ΗΘΕΛΕ να δημιουργηθεί η απαραίτητη ΚΡΙΣΙΜΗ ΜΑΖΑ για την έναυση. Το ότι, άλλωστε, δεν διακόπηκε η παροχή νερού στο ΕΜΠ και η παροχή ρεύματος, το ότι δεν έγιναν παρεμβολές από την ΚΥΠ (που απείχε 30 μέτρα) στη φωνή του Πολυτεχνείου, δεν σου λέει τίποτα;
        Όσο για το ΚΚΕ, τι να πει, εκ των υστέρων θα αξιοποιούσε και τον σατανά. Σοσιαλιστικός ρεαλισμός, γαρ.
        Ως προς τους πρωταγωνιστές του έργου, δεν έχω καμμιά αμφιβολία ότι οι περισσότεροι κινήθηκαν από γνήσια ελατήρια και αυταπάρνηση. Απλά, έβαλε και το χεράκι του ο Ιωαννίδης, γιατί βόλευε την "πατριωτική" του, όπως πίστευε, δολοπλοκία.
        Ως προς την Κίνα, σερσέ ποιούς βόλεψε η ΤιένΑνΜεν για να δεις τα θαυμαστά σχέδια των υπηρεσιών τους. Ξανάκουσες ανταρσία στην Κίνα; Μην υποτιμάς τους Κινέζους ηγέτες. Η μετεξέλιξη του καθεστώτος τους με έχει αφήσει άναυδο και εναγώνιο.

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ο Θείος 13/09/2010 02:08:54

        Και κάτι ακόμα, απόρροια του σχολίου σου στον Misha: Αν γινόντουσαν εκλογές τότε, με τον Μαρκεζίνη κλπ, ίσως η κατάσταση να μην ήταν η ίδια σήμερα. Γιατί μετά, μας πήρε ο αέρας του αριστερισμού-λαϊκισμού, την ΝΔ πρώτα, και μας σήκωσε. Κι ακόμα δεν μπορούμε να πατήσουμε στην γή.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 11:39:58

        Βαράμε τον Καραμανλή Α' (από τα Σέρρας) για να πάρει ελαφρυντικά ο Καραμανλής Β' (από τη Ραφήνα);
        Πηλέα, αυτή είναι τώρα η νέα γραμμή;

        Misha,
        Ακόμα και οι Μπαρόζο, Σολάνα, Τρισέ, Σαρκοζής, Στροσκανίξ, Μέρκελ, που δεν είναι τις προτίμησής μου, αλλά έ, ακόμα κι έτσι είναι κάπως προτιμότεροι από μερικούς δικούς μας αστέρες, παρόντες και παρλθόντες (για να είμαι αμφίπλευρος και δίκαιος, θ' αναφέρω ενδεικτικά Ανδρέα Τσοβολα-δοσταόλα και Κώστα τον του Μπαιρακτάρη).
        Εξαιρείται βέβαια misha o ρεζίλης γεροσεξομανής Μπερλουσκόνης, αυτός είναι α πα πα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 12:00:09

        Αυτό το "κόλλημα" με τους Εβραίους και Ισρηλινούς πάντως, από τα άκρα δεξιά ώς τέρμα αριστερά, από την άμυνα, στα χάφ και μέχρι τον σέντερ φόρ, πολύ παράξενο προπονητικό σχήμα είναι. Όχι τίποτε άλλο, αλλά αφήνει μονίμως τον Φαήλο εκτός ενδεκάδας και η ομάδα χάνει σε δύναμη κρούσης!
        Αντίπαλος είμαι, αλλά για καλό το λέω, για χάρη του καλού "θεάματος"!

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Ο Θείος 13/09/2010 12:22:41

        Δεν μας αφήνουν ν'αγιάσουμε, Θείο!

        ΟΕΜ, δεν είμαστε κακοπροαίρετοι, αυτοί είναι Σιωνιστές!

        (Χαριτο-λογώντας κατά το "δεν είμαι ρατσιστής εγώ, αυτός είναι μαύρος"...)

        Δεν σου κάνει όμως εντύπωση που όποια πέτρα και να σηκώσεις αυτούς θα βρεις από κάτω? (Όχι τους Εβραίους τύπου Γούντι Άλλεν πχ, αλλά τους "άλλους", τύπου Κίσσιγκερ να πούμε...)

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 12:35:15

        Misha, και κάτι άλλο: Λενινιστής και μπολσεβίκος δεν είμαι, ποτέ δεν ήμουν και δεν τους συμπαθούσα. Οι προτιμήσεις μου έτειναν πάντοτε πρός τους Αυστρομαρξιστές του Όττο Μπάουερ και του Κάρλ Ρέννερ.
        Αλλά ο Βλαδίμηρος, ως θεωρητικός και ενεργός πολιτικός, είχε νομίζω δίκιο σ' ένα πράγμα: Στη μεγάλη σημασία που έδινε πάντοτε στις ενδο-καπιταλιστικές και ενδο-ιμπεριαλιστικές ΑΝΤΙΘΕΣΕΙΣ. Και πώς τις χρησιμοποιούσε. Ποτέ δεν πίστεψε ότι οι κεφαλαιοκράτες είναι "ένα πράγμα", ενωμένοι και ομονοούντες. Στο λάθος αυτό υπέπεσαν άλλοι αξιόλογοι (που εκτιμώ για λόγους άλλους), π.χ. η Ρόζα Λούξεμπουργκ ή ο Χίλφερτιγκ. Ο Λένιν τους ειρωνευόταν, και είχε δίκιο. Πάντοτε πίστευε ότι στη φύση των καπιταλιστών είναι "να τρώγονται μεταξύ τους σαν τα σκυλιά", κι αυτό το χρησιμοίπησε με τον επαρκέστερο τρόπο. Ήταν μεγάλος, μέγιστος, στη στρατηγική και τακτική.
        Δυστυχώς, οι βάσεις του, φιλοσοφικές και ηθικές, ήταν πολύ σαθρές. Ήταν ψευδο-διαλεκτικός, μηχανιστικός υλιστής και θετικιστής. Ο Λέων Τολστόι είχε δίκιο: Για ν' βελτιωθεί η κοινωνία, πρέπει πρώτα να καθαρθεί η ψυχή του ανθρώπου.
        Ο Λένιν είχε άδικο: Δεν γίνεται να φτιάξεις άλλη κοινωνία και "νέο άνθρωπο" με μέσο το κράτος και την πολιτική.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 12:47:58

        (A)θανάση, σκέψουν ανάστροφα:
        ΕΠΕΙΔΗ έχεις εκ των προτέρων στραμμένη την προσοχή σου σ' αυτούς, βλέπεις κάτω από τις πέτρες μόνο αυτούς. Έτσι δεν βλέπεις όλους του άλλους, που είναι κι αυτοί κάτω από τις πέτρες: Άγγλους, Γάλλους, Πορτογάλους και δεν συμμαζεύται.
        Πώς το είπε ο Χάμπερμας: Η γνώση εξαρτάται από το ενδιαφέρον: Βλέπουμε και γνωρίζουμε μόνον αυτά για τα οποία έχουμε ενδιαφέρον (ενίοτε και συμφέρον) να τα δούμε και να τα γνωρίσουμε. Τα λοιπά διαφεύγουν της προσοχής μας.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Ο Θείος 13/09/2010 13:06:12

        Θείο με έχει απασχολήσει αυτό που λες και το έχω τσεκάρει... Η θεωρία των πιθανοτήτων όμως επιβεβαιώνει εμένα, δυστυχώς...

        Για πολλούς και διάφορους λόγους είναι αναπόφευκτο το ότι την βρωμοδουλειά την κάνουν αυτοί (οι Κισσιγκερ)...

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 13/09/2010 14:19:16

        Θείο σχωρνα με αλλά έχεις στρεβλή αντίληψη της πραγματικότητας.
        Άκου ο Στρος Καν προτιμότερος από τον Τσοβόλα και τον Κωστακη!!!
        Μήπως ευρωφασίζεις λιγουλάκι;
        Δε μπορεί να λές τα παραπάνω και μετά να προσθέτεις «οι βάσεις του (Λένιν), φιλοσοφικές και ηθικές, ήταν πολύ σαθρές. Ήταν ψευδο-διαλεκτικός, μηχανιστικός υλιστής και θετικιστής. Ο Λέων Τολστόι είχε δίκιο: Για ν’ βελτιωθεί η κοινωνία, πρέπει πρώτα να καθαρθεί η ψυχή του ανθρώπου.» με το οποίο συμφωνώ.

        Τωρα για το άλλο με τους σιωνιστές, πραγματικά είναι άξιο απορίας πως βρίσκονται πίσω από κάθε οικονομικη δραστηριότητα.Και το λένε κι οι ίδιοι, δεν κρύβονται καθόλου σχετικά με τον έλεγχο που ασκούν στο παγκοσμιο χρηματοπιστωτκό σύστημα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 14:38:51

        Misha, σκέψου μόνον τι θα γινόταν άν προτείναμε στους Γάλλους πολίτες τράμπα τον Στροσκανίξ με τον Κωστάκη! Τι θα μας απαντούσαν; "Άει πάενε ρε συνέταιρε grec, μοιάζουμε για καραγκιόζηδες;"
        Κι έχω πολλή εμπιστοσύνη στο κριτήριο των Γάλλων: Πιό πολύ από πολλούς άλλους Ευρωπαίους, σίγουρα πιό πολύ από το δικό μας. "Καρπούζια μάπα" δεν αγοράζουν. Ακόμη κι ο Σαρκοζίξ, δεν τους βγήκε εντελώς μάπα. Υποφερτός είναι, για δεξιός. Και δεν κάνω κοπλιμέντο επειδή είναι ο Νικολάκης είναι "καρντάσι".

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 13/09/2010 14:43:21

        Υποφερτός ο Νικολά της Κάρλα;
        Εχεις παρει χαμπάρι τι κάνει τις τελευταίες βδομάδες με τους Ρομά; Φακέλλωμα και απέλαση αλά Χίτλερ!Κι ας είναι ο ίδιος Εβραίος και μάλιστα με παππου Σαλονικιό και κατά πληροφορίες κυνηγημένο.
        Με απογοητεύεις έτι και έτι!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 14:44:20

        Misha, τα πρόσεξες αυτά που έγραψα για τον Λένιν και τα ισχυρά του σημεία;

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 15:01:57

        Σίγουρα ο Νικολάκης από ανθρωπιστική άποψη πατάει σε σάπιο σανίδι. Και τώρα, πάει άτσαλα κόντρα σε μια παράδοση μεγάλου μέρους των Γάλλων να είναι με την πλευρά των αδύνατων, των τσιγγάνων (έστω και παράνομων) κτλ. Βλέπε τους μεγάλους ρομαντικούς τους, ιδίως τον μέγιστο Βίκτωρα Ουγκό, "Παναγία των Πασισίων", Εσμεράλδα, "Άθλιοι" κτλ. Θα το πληρώσει πολιτικά ο Νικολά.
        Από την άλλη, η Γαλλία έχει σοβαρό, σοβαρότατο πρόβλημα παράνομης μετανάστευσης. Με αυξανόμενο ρυθμό, που δεν μπορούμε να φανταστούμε εύκολα. Περίπου τα ίδια και η Γερμανία. Ο Σαρκοζίξ στο θέμα αυτό προσπαθεί να κερδίσει τμήματα του πληθυσμού. Κατα τη γνώμη μου θ' αποτύχει. Είναι σαν αυτόν που κουβαλά ένα μεγάλο κουβά γεμάτο κόλλα και προσπαθεί να τον ξεφορτωθεί κάνοντας απότομες άτσαλες κινήσεις. Με κάθε κίνηση η κόλλα κολλά πάνω του όλο και πιό πολύ. Στο τέλος θα πέσει στη λίμνη για να πλυθεί.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 13/09/2010 15:38:34

        E μα..Βλέπεις; Τα λες μονος σου.
        Από που κι ως πού λοιπόν προτιμότερος για την Ελλάδα ο Νικολά; Και τι θα πληρώσει; Κι από ποιον ; Από τον σοσιαληστη επικεφαλής του ΔΝΤ που θα διεκδικήσει την προεδρία ως εκπρόσωπος της «αριστεράς»;
        Σα να λέμε ο Παλαιοκώστας διοικητής της Εθνικής ή ο Δουρής διευθυντής σε παιδικό σταθμό...
        Η Ευρωπη ζει τον εκφασισμό της εν ονόματι ενος ανοητου οικονομικού τεχνοκρατισμού, Θειό..κι είναι απορίας αξίο που δεν το έχεις οσμιστεί με τις τολστοϊκές ευαισθησίες που λες πως κουβαλάς...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 15:46:02

        Τι προτείνεις λοιπόν, Misha;
        Εγώ; "Μακρά πορεία διαμέσου των θεσμών", που έλεγε και ο αλησμόνητος Ρούντι Ντούτσκε.
        Την αθλιότητα του κεφαλαιοκρατικού συστήματος θα τη ζήσουμε κι άλλο, δεν το γλυτώνουμε. Τουλάχιστον όμως, δεν ζούμε σε στρατόπεδα συγκέντρωσης που λέγοντα Βόρεια Κορέα, Κούβα, Αλβανία του Χότζα ή σε "σοσιαλισμούς" απατεώνων θεατρίνων τύπου Τσάβες κτλ.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Ο Θείος 13/09/2010 15:51:53

        Θείο όλα είναι μεταβατικές καταστάσεις που αύριο-μεθαύριο τελειώνουν... Είμασταν τυχεροί (δεν είχαμε Χότζα) ως τώρα, αλλά το αύριο είναι Μαύρο... Για Όλους.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 13/09/2010 16:10:18

        (A)θανάσης,
        δύσκολο το σήμερα και το αύριο, αλλά όλη αυτή η μαυρίλα που "προφητεύεται" μετά μανίας, αυτοεκπληρούμενη προφητεία είναι, σπέκουλα πολιτική και οικονομική.
        Η οικονομία έχει κυκλικότητες, από τη φύση της. Ότι ανεβαίνει κατεβαίνει. Και τούμπαλιν. Η Συντέλεια του Κόσμου (ή της Ελλάδας, ή του Ευρώ, o altra cosa) αργεί ακόμη. Stay cool.

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 14/09/2010 08:53:43

        Θείο,
        Η «μακρά πορεία μεσω των θεσμών» έχει καταντήσει πια η μακρά πορεία τη νυχτα των κρυστάλλων.Δεν το βλέπεις;
        Ολιγαρχία με τη βούλα.
        Παρακάμπτονται οι «εκλεγμένες» κυβερνήσεις από μια δράκα τυχάρπαστων χαρτογιακάδων!
        Ποιος εξέλεξε τον Μπαρόζο, τον Όλι Ρεν, τους Αλμούνιες και τους Σολάνες; Σε προσωπικό επίπεδο η λύση δόθηκε από τον Θορώ αλλά και τον Τολστόι αργότερα και λέγεται ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΝΥΠΑΚΟΗ.
        Σε κοιβοτικό και κοινωνικό επίπεδο λέγεται στηριξη όσων πολιτικών δυνάμεων προέβλεψαν και μάχονται τον, εν εξελίξει ευρισκόμενο, εκφασισμό της ΕΕ.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Misha 12/09/2010 21:58:46

      Misha, δεν έπεσε κατά λάθος η χούντα. Σάπια ήταν από μέσα, ξεθεμελιωμένη καιρό πριν πέσει. Αλλά και τότε, νά άλλη αναλογία, υπήρχε διαφορετική στάση Ευρωπαικών χωρών και ΗΠΑ. Οι τότε Αμερικανοί υπεύθυνοι δεν εμπιστευόταν (και δεν ήθελαν) διάδοχη κατάσταση πολιτικών και τους κρατούσαν. Τι έγινε μετά, το είπαμε.
      Λιγο μετά τη μεταπολίτευση, όπως ξέρεις, έπεσαν και οι πολύ σταθερότερες και μακροχρόνιες Ευρπαικές δικτατορίες, Πορτογαλική και Ισπανική. Ο "αέρας" άλλαξε παντού. Δεν θα κρατιόταν γι πολύ η Ελληνική δικτατορία, ακόμη κι άν φερόταν "συνετά" στην Κύπρο.
      Είναι αυτό που λέω: Οι μεγάλες μεταβολές στην εποχή μας γίνονται ταυτόχρονα σε μεγάλες γεωγραφικές ενότητες, π.χ. Ευρωπαικής ηπείρου ή τμήματός της. Ποτέ σε μεμομωμένα εθνικά κράτη, εκτός κι άν είναι πολύ μεγάλα, σημαντικά γεωπολιτικά τμήματα ή τμήματα ηπείρου από μόνα τους (π.χ. Κίνα, ΗΠΑ, Ρωσία).

      • Misha avatar
        Misha @ Ο Θείος 12/09/2010 22:14:24

        Θείο, τι λες;
        Ο Φράνκο έπεσε αφού πέθανε!
        Οι νοτιοαμερικάνικές χούντες έπεσαν την δεκαετία του 1980.
        Η δική μας χούντα έπεσε αφού ο άφρων Παπαδόπουλος δεν έκανε κάποια χατίρια των αμερικάνων σε σχέση με το Ισραήλ.
        Γι αυτό τους έβαλαν να σπρώξουν τον Σαμψων να κάνει πραξικόπημα κατά του Μακαρίου, προκαλώντας εμφύλιο και τουρκικη εισβολή στην Κύπρο.
        Μη θυμηθω ότι και απέναντι, η Τουρκία είχε ουσιαστικά μέχρι το 2000 χούντα ...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Misha 12/09/2010 23:53:33

      @ Misha

      Γράφεις: "Τώρα ο Έλληνας προσπαθεί να βρεί τα πατήματα του μεταξύ της ψευδοευμάρειας , της καθεστωτικής προπαγάνδας και της εφιαλτικής πραγματικότητας της νέας Κατοχής."

      Συμφωνώ απολύτως με το παραπάνω. Εθισμένος πλέον στον υπερδεκαετή αχαλίνωτο καταναλωτισμό, το μόνο που προσπαθεί πλέον ο σύγχρονος νεοέλληνας είναι να διατηρήσει το επίπεδο αστραφτερής "ζωής" που είχε. Καμία πνευματικότητα, καμία καταφυγή σε αξίες, κανένα σοβαρό ενδιαφέρον.

      Πριν απο τριανταπέντε χρόνια, ο Πάνος Τζαβέλλας τραγουδούσε -με φωνή που έτρεμε από την αγωνία- τους παρακάτω στίχους. Θυμήσου τους και δες και μόνος σου πόσο τραγικά επίκαιροι είναι και σήμερα:
      "...Κι εμείς; Οικόπεδα και Ι.Χ
      ψυγεία, έπιπλα, τι-βι
      κουτόχορτο με πληρωμή
      και δίπλα φεύγει η ζωή!!!"

  23. ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ avatar
    ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 21:04:30

    καλα στα αληθεια πιστευετε οτι λαος που ψηφιζει 90% ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ΠΑΣΟΚ θα ξεσηκωθει θα απεργησει θα διαμαρτηρηθει εύκολα? 40 χρονια στον καναπε ειναι παρα πολλα.Μονο οταΝ του βγει το αγγουρι απο το στομα και ειναι ημιθανης ισως να γινει κατι!!ελλειψη βλεπετε πολιτικης και ταξικης συνείδησης!!Οταν ο υπαλληλος ο εργατης ο φτωχος ο μικρος ριχνει στην κάλπη οτι ο βαρδινογιαννης ο λατσης ο μπομπολας απλα ΓΑΜΑΤΑ!!!

    • OPA avatar
      OPA @ ΑΝΤΙΛΑΜΟΓΙΟ 12/09/2010 22:39:38

      καλά αν πιστεύεις στα αλήθεια οτι το 90% ψηφίζει ΝΔ-ΠΑΣΟΚ σε έχουν κοιμίσει και σένα...

      • OPA avatar
        OPA @ OPA 12/09/2010 22:42:05

        το Μάη του '68 κανείς δεν περίμενε επανάσταση... μην αποκαρδιώνεσται

      • michal avatar
        michal @ OPA 12/09/2010 22:48:20

        A bebaia apo thn septh epanastash tou 68 pou ksephdhdan oi opadoi twn an8rwpistikwn bombardismwn, Solana, Kohn-Bedit etc.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ OPA 12/09/2010 22:49:28

        Σολάνα, Κον-μπεντί, ΓΚΑΠ, όλα να τα λέμε, ε?

      • michal avatar
        michal @ OPA 12/09/2010 22:52:23

        Mwre bale opoion 8es, ti me noiazei emena o GAP.

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ OPA 12/09/2010 23:02:06

        Η κότα πίνει νερό και κοιτάει και τον Θεό, michal...

  24. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:06:31

    Οποιος διαμαρτυρεται σημερα ειναι εχθρος του κοινωνικου συνολου!!! Εφαρμοζονται δε διαφοροι ψυχολογικοι εκβιασμοι για μα αποσοβησουν αντιδρασεις..αλλα μακροπροθεσμα αυτο θα γυρισει εναντιον τους

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 12/09/2010 21:13:43

    το στομαχι δεν αδειασε ακομα...
    οταν αδειασει,,και καει το μαυρο χρημα..
    τοτε θα δουμε γνησια αντιδραση..
    μη ελεγχομενη και οργανωμενη..

  26. mitsosms avatar
    mitsosms 12/09/2010 21:16:06

    Γέλα τώρα που μπορείς γιατί αν δεν υπήρχε το μνημόνιο δεν θα μπορούσες. Τότε θα έκλαιγες όταν θα έβλεπες τον μισθό σου να μειώνεται στο 1/3.

  27. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:17:57

    εχουν καλλιεργησει καθεστως αβεβαιοτητας και φοβου στην κοινωνια..ετσι ολοι ειναι μουδιασμενοι,ολοι φοβουνται το αυριο, ξημερωνει και φοβουνται μηπως το μεσημερι ειναι χωρις δουλεια....
    σημερα ο ΓΑΠ ειπε 20 ΔΕΝ..ολοι πιστεψαν το αντιθετο, οτι ολα θα γινουν και ας τα διαψευδουν.

    • geothe avatar
      geothe @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 21:32:36

      Είναι αυτό που λέει ο ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ. Έχει καλύψει τη χώρα ο φόβος. Δεν είναι ίσως ο ίδιος φόβος του χωροφύλακα της Χούντας, αλλά ένας νέος επιστημονικά επεξεργασμένος φόβος. Για τον καθένα είναι διαφορετικός. Μήπως χάσει τις μικροκαταθέσεις του, μήπως του κόψουνε το 1/3 του μισθού του, μήπως γίνουν φασαρίες, μήπως χάσει τη δουλειά, τη θέση, τα προνόμια, τα "κονέ". Με αυτό μας πήγανε καροτσάκι στο ΔΝΤ και τώρα απλά πάμε όλοι μαζί. Ή αλλάζουμε (γινόμαστε ίδιοι με ό,τι το ΔΝΤ θέλει) ή βουλιάζουμε μας έλεγαν. Όλοι μαζί, μέσα στο ίδιο καράβι, εγώ κι ο Λάτσης κι ο Σάλας και οι άλλοι. Μόνο που δεν φοβόμαστε το ίδιο, αυτοί δεν χάνουν ποτέ, εγώ χάνω ό,τι και να γίνει.

      • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
        ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ geothe 12/09/2010 21:45:27

        "ένας νέος επιστημονικά επεξεργασμένος φόβος"
        Ακριβως αυτο ειναι.

  28. Κάποιος avatar
    Κάποιος 12/09/2010 21:24:56

    Ο κόσμος για να αντιδράσει θα πρέπει να ισχύσουν δύο προυποθέσεις.
    Πρώτον να πιάσει εντελώς πάτο δηλαδή να μην έχει να πιει και να φάει, σημείο απ'το οποίο απέχει πολύ ακόμα η πλατιά μάζα του λαού μας.
    Εχω ξαναγράψει πως όταν κλείσει η τελευταία πιτσαρία, το τελευταίο σουβλατζιδικο και η τελευταία ταβέρνα-ουζερί θα έχουμε προσεγγίσει το κρίσιμο σημείο μαζικής αντίδρασης.
    Δεύτερο και κατ΄εμέ κυριότερο θα πρέπει να υπάρξει βιώσιμη εναλλακτική πρόταση ώστε να πειστεί και ο τελευταίος πολίτης της χώρας ότι η "επανάσταση" που θα κάνει θα έχει αντίκρυσμα.
    Επανάσταση για την επανασταση και αντίδραση για την αντίδραση κάνουν μόνο όσοι δεν έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις και δεν πληρώνουν από την τσέπη τους δηλαδή οργισμένοι πιτσιρικάδες ή περιθωριακοί που αποτελούν πολύ μικρό ποσοστό του λαού.
    Δυστυχώς βιώσιμη εναλλακτική λύση στο νεοφιλελευθέρο καπιταλιστικό σύστημα ή τουλάχιστον στις παθογένειες του δεν υπάρχει όχι μόνο στον ελλαδικό αλλά ούτε καν στον ευρωπαικό χώρο, οπότε βολευόμαστε με το κοινοβουλευτικό πινγκ-πονγκ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ κάθε 3-4 χρόνια βαυκαλιζόμενοι ότι με την ψήφο μας στον εκάστοτε καραμανλή ή παπανδρέου θα αλλάξουν τα πράγματα προς το καλύτερο.

  29. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 12/09/2010 21:29:41

    Eίπα στην αρχή να πάρω την ανάρτηση ...χαλαρά μέρα και ώρα που είναι.
    Επειδή όμως η συζήτηση προχωράει και το θέμα είναι σοβαρό.... [..γιατί δεν γίνεται "αίμα και άμμος" με όλη αυτή την κατάσταση που βιώνουμε? ] θα έλεγα πως αυτό οφείλεται κατά βάση στο διαφορετικό πολιτικό DNA των μεν και των δε. Διαφορετική αντίληψη περί του τι είναι νόμος, διαφορετική σχέση με την εξουσία, διαφορετική αντίληψη για το "πόσο" και "τι είδους" αντίπαλος είναι ο "απέναντι". Λιγα περισσότερα είχα γράψει με αφορμή κάποιες δηλώσεις του Παπουτση στο "Αιμα και αμμος" στις 14/5 στο http://firiki2010.wordpress.com/

  30. Paranoia avatar
    Paranoia 12/09/2010 21:30:11

    Εδώ ένας βρέθηκε να μισοπετάξει ένα παπούτσι και χάθηκε, δεν αναφέρεται σήμερα όχι στα ΜΜΕ αλλά ούτε καν "μονόστηλο" στα blog... Οπότε ποιος μακάκας θα πάει να κάνει πλεον την "αντίσταση" που λες;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Paranoia 12/09/2010 21:46:41

      Δεν καταλαβες καλα..στημενο το παρουσιασαν σημερα το βραδυ ολα τα ΜΜΕ

      • anonumous avatar
        anonumous @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 22:23:11

        Αφιερώστε μισή ώρα να καταλάβετε τι μας περιμένει στο μέλλον

        http://neotera.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1/

        και βοηθείστε και τους αφελείς φίλους σας να ξυπνήσουν

  31. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/09/2010 22:03:41

    από νεότερη ανάρτηση του Αντινιους σήμερα

    Στο Συμβούλιο της Επικρατείας προσέφυγε για δεύτερη φορά ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών κατά του μνημονίου (Ν, 3845/2010) και των περικοπών των αποδοχών και συντάξεων (δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα καθώς και επιδόματος αδείας).
    Αυτή τη φορά ο ΔΣΑ προσέφυγε στο ΣτΕ κατά του μνημονίου μαζί με Συνδέσμους αξιωματικών και αποστράτων, καθώς και πρώην διπλωματικών υπαλλήλων και ζητάει την ακύρωση σειράς υπουργικών αποφάσεων που περικόπτουν τις αποδοχές και τις συντάξεις. Ειδικότερα, προσέφυγαν:
    1) Η Ένωση Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού,
    2) Η Ένωση Αποστράτων Αξιωματικών Αεροπορίας,
    3) Ο Σύνδεσμος Αποστράτων Αξιωματικών Αεροπορίας – Στρατού,
    4) Ο Σύνδεσμος Αξιωματικών Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων τάξεως 1973 και
    5) Ο Σύνδεσμος Συνταξιούχων Διπλωματικών Υπαλλήλων.
    Την πρώτη φορά ο ΔΣΑ είχε προσφύγει στο ΣτΕ μαζί την ΑΔΕΔΥ, την ΕΣΗΕΑ, του μηχανικούς, συνταξιούχους, κ.λπ.

    ____________________________________________________________________________
    Στις 8 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2010 θα συζητηθούν οι προσφυγές κατά του Μνημονίου που έχουν υποβάλλει δικηγορικοί σύλλογοι, φορείς εργαζομένων και ανωτέρω Έλληνες πολίτες θα συζητηθούν συγκεντρωτικά.
    Στην Ολομέλεια θα συζητηθούν η κοινή αίτηση ακύρωσης που κατέθεσαν κατά των διατάξεων του Μνημονίου ο Δικηγορικός Σύλλογος Αθηνών, η ΑΔΕΔΥ, η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτικών Συνταξιούχων (ΠΟΠΣ), η ΕΣΗΕΑ, το ΤΕΕ, πέντε ακόμη φορείς και 22 πολίτες.
    Την ίδια ημερομηνία προσδιορίστηκε να συνδικαστούν και οι προσφυγές των Δικηγορικών Συλλόγων Καλαμάτας και Βόλου με το ίδιο αντικείμενο

    Ο ΔΣΑ και οι άλλοι προσφεύγοντες υποστηρίζουν ότι ο Ν. 3845/2010 είναι αντισυνταγματικός καθώς δεν ψηφίστηκε όπως προβλέπει το άρθρο 28 του Συντάγματος από τα τρία πέμπτα του συνόλου των βουλευτών. Το εν λόγω άρθρο του Συντάγματος προβλέπει ότι “για την ψήφιση νόμου που κυρώνει συνθήκη ή συμφωνία απαιτείται πλειοψηφία των τριών πέμπτων όλων των βουλευτών”. Και ο Ν. 3845/2010 περιλαμβάνει διατάξεις οι οποίες θεσπίστηκαν σε εκτέλεση διεθνούς συμφωνίας με τα κράτη μέλη της ευρωζώνης και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου.

    Ακόμα, υποστηρίζουν οι προσφεύγοντες ότι οι περικοπές αποδοχών και συντάξεων πλέον του ότι είναι αντισυνταγματικές, παραβιάζουν και την Ευρωπαϊκή Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου (ΕΣΔΑ), αλά είναι αντίθετες και σε αποφάσεις του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων.

  32. michal avatar
    michal 12/09/2010 22:07:10

    Exei gemisei to antimnhmoniako kinhma Narodnikous, ka8olou tuxaio pou to KKE einai polu prosextiko. Exei mia 8ewrhtikh katartish sto epanastatein, fovatai tous Kaoutski tou getgreeceback.com, tous Netsayev aktinologous, tous sosialepanastates ths PASKE. Kerenski o Samaras?

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ michal 12/09/2010 22:30:37

      Περασε η ωρα πηγαινε για υπνο αρκετα για σημερα μην κουραζεσαι αλλο...σε ταιζει καλα το ΛΑΣΟΚ

      • michal avatar
        michal @ ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 12/09/2010 22:33:13

        Fantasou neodhmokraths kai na 8umwnei pou lew ton Samara, Kerenski. Pathetic kai amorfwsia se auto to komma.

    • 11888 avatar
      11888 @ michal 13/09/2010 00:01:58

      Μιας και μας τα εκανες τσουρεκια με το μνημονιο κai maw ebgalew ta matia me ta γκρικλις,μπορεις να μας εξηγησεις λιγο τα οφελη του μνημονιου.Εδω και τεσσερις μηνες που εφαρμοζεται προσωπικα δεν εχω δει τιποτα καλο.Για πες μας λοιπον εσυ που εισαι ξεφτερι στην μακροοικονομια.

      • michal avatar
        michal @ 11888 13/09/2010 00:05:29

        Prwton den exeis upotimhsh kai xrewkopia htoi elleipseis aga8wn kai uperplh8wrismo. Epiviwneis dhladh. Lupamai alla oi anagkes ths xwras mas eftasan se tetoia dilhmmata.
        Deuteron an xrhsimopoih8ei swsta to mnhmonio sou dinei to xrono na beltiwseis ta dhmosia oikonomika sou kai na ksekinhseis na anaptussesai. Ekei bebaia to PASOK pairnei -10 me arista to 20.
        Sthn [periptwsh ths xrewkopias ginesai mpanania.

      • Orestios avatar
        Orestios @ 11888 13/09/2010 00:08:00

        Άσ' τον 11888. Λέει χαζομάρες.
        Σε άλλο σχόλιο λέει όχι στο μνημόνιο.

      • michal avatar
        michal @ 11888 13/09/2010 00:09:17

        Gia 8umise mou to sxolio.

      • Orestios avatar
        Orestios @ 11888 13/09/2010 00:10:14

        Περνιέσαι για έξυπνος μιχάλ.
        Ψάξε και βρές το.

  33. Τιτίκα avatar
    Τιτίκα 12/09/2010 22:14:52

    Αν οι Έλληνες θέλουν να έχουν αυτά που δεν έχουν πρέπει να κάνουν αυτά που δεν κάνουν.Χ.Κ.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Τιτίκα 12/09/2010 22:54:47

      @ Τιτίκα

      "To get what we never had we must do what we've never done"

      "If you do what you have always done you will get what you have always got"

      ~Mac Anderson: Leader in designing & marketing products for
      motivation & recognition

  34. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/09/2010 22:22:29

    Θέλετε να μάθετε γιατί δεν ξεσηκώνεται ο έλληνας;

    Δείτε αυτό (διαρκεί 1 λεπτό και 56 δεύτερα):

    h**p://www.youtube.com/watch?v=yFwWY24QFlQ

    Και μετά δείτε κι αυτό: (9 λεπτά)

    h**p://www.youtube.com/watch?v=J-a2gv7SGeM

    Α, ναι, θα το ξεχνούσα. Την επόμενη φορά που θα γίνει συγκέντρωση και πορεία, τηλεφωνήστε σε δυο φίλους, υποχρεώστε τους εν ανάγκη, και κατεβείτε στην πορεία όλοι μαζί. Δεν έχει τόση σημασία σε ποια συγκέντρωση θα πάτε. Σε όποια γουστάρετε πάτε. Πάρτε και τις γυναίκες σας μαζί.

    ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΕΒΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ.

    Θραξ Αναρμόδιος

  35. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/09/2010 22:30:14

    Γιατί δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος;

    Είναι πολύ απλό: Γιατί δεν ξεσηκώνεσαι εσύ κι εγώ. Γι' αυτό.

    Ακόμη κιαν αναλύσουμε, ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, το γιατί δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος, και ακόμη και αν ΣΥΜΦΩΝΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ, πράγμα αδύνατο να συμβεί, στους λόγους για τους οποίους δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος, το πρόβλημα παραμένει. Και δεν λύνεται.

    Ο κόσμος δεν ξεσηκώνεται γιατί δεν ξεσηκώνεσαι εσύ κι εγώ.
    Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΣΗΚΩΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΚΙ ΕΓΩ.

    Τι να κάνω; Ξαναστέλνω (για 3η φορά) το ίδιο σχόλιο. Συγχωρέστε με.
    --------------------------------------

    Σε σχόλια και σε συζητήσεις συμφωνούμε σχεδόν όλοι ότι το πράμα πάει κατά διαόλου. Συμφωνούμε ακόμη και στο τι φταίει για την κατάσταση αυτή. Και κατά καιρούς ακούγεται και η εκτίμηση ότι “καλά μας κάνουν, είμαστε άξιοι της μοίρας μας, αφού δεν αντιδρούμε και θά πρεπε όλοι και μπλα μπλα και κλπ κλπ”.

    Και μετά; Τίποτε.
    ΤΙΠΟΤΕ, λέμε.

    Ο ελληνικός λαός δεν έχει καταφέρει ΠΟΤΕ να “επιβάλλει στοιχειωδώς τα δικαιώματά του”. Γιατί; Γιατί δεν απαιτεί.

    Ο ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΥΝΑΜΙΚΑ. (περιμένει τα κόμματα. Το άλλο με τον Τοτό…)

    Εσύ, περαστικέ, σχολιαστή, δεξιέ, αριστερέ, αναρχικέ, εθνικιστή, κομμουνιστή, ΠΑΜΕ-τη, ΠΑΜΕΤ-ίτη, ΠαΣόΚε, ΝεοΔημοκράτη, χριστιανέ, άθεε, φρικιό, λαίφ-στυλίτη, απολυμένε, κονομημένε, ασφαλή και ανασφαλή, για πές μου:

    ΚΑΤΕΒΗΚΕΣ ΣΤΙΣ ΣΥΓΚΕΝΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΟΡΕΙΕΣ;
    ΚΑΤΕΒΗΚΕΣ, ρωτάμε (πληθ. μεγαλοπρεπείας).

    Εμ, δεν κατέβηκες.

    Και τι περιμένεις τώρα; Να τα αλλάξουν τα στραβά οι άλλοι για σένα; Ποιος; Οι περαστικοί; Μήπως οι μετανάστες, λάθρο-και-μη;

    Εχεις καταλάβει, αναγνώστη μου, τι ευθύνη έχεις;’
    ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΕΧΕΙΣ;

    Την επόμενη φορά λοιπόν, κοίτα να δεις ποιοι κάνουν συγκέντρωση κοντά σε σένα, πάρε τη γυναίκα σου, πάρε τα παιδάκια σου (να μαθαίνουν να διεκδικούν κι αυτά) και τράβα στη συγκέντρωση και την πορεία. Ας είναι της ΝΔ (αμήν και πότε!), ας είναι του ΠΑΜΕ, ας είναι των αναρχικών ακόμη (δεν καταστρέφουμε βέβαια τις περιουσίες των άλλων).

    [Ναι, ακόμη και οι αναρχικοί μας είναι χρειαζούμενοι σαν κοινωνία. Οπως και οι χριστιανοί, όπως και οι άθεοι, όπως και οι δεξιοί και οι αριστεροί. Αμα δεν έχουμε από τους μεν ή τους δε, ΧΩΛΑΙΝΟΥΜΕ σαν κοινωνία. Θέλουμε όλες τις απόψεις. ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΔΕΕΣ. Πολεμάμε με παρρησία αυτές με τις οποίες διαφωνούμε. Τις σκίζουμε. Τις ιδέες όμως. Οχι τους έλληνες που τις εκφράζουν. Οχι τους έλληνες.]

    Αν λοιπόν είσαι έλληνας και πατριώτης (πατρίδα ΕΙΠΑΜΕ είναι οι άνθρωποι, μην μπερδευόμαστε και με τα στοιχειώδη) και δημοκράτης, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΡΕΙΑ.

    Αν δεν είσαι
    -αστυνομικός λαδωμένος
    -εφοριακός που τα παίρνει
    -δάσκαλος που βαριέται να μάθει τα παιδάκια μας γράμματα
    -επιχειρηματίας που παίρνει μέρος σε στημένους διαγωνισμούς
    -μαγαζάτορας που κερδοσκοπεί
    -γιατρός που γράφει παραπανίσια φάρμακα για το μπαξίσι της φαρμακευτικής
    -μηχανικός με λειψές αναγγελίες ενσήμων στο ΙΚΑ
    κλπ κλπ

    την επόμενη φορά που θα κάνει ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΟ Ο ΛΑΟΣ κοίτα να είσαι εκεί.
    Αλλιώς θα είσαι για άλλη μια φορά Α.Α. (Αδικαιολογήτως Απών).

    Σήκωσε τον ΚΩΛΟ σου από τον ΚΑΝΑΠΕ και κατέβα στην ΠΛΑΤΕΙΑ.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Εξαιρούνται οι “ελεύθεροι ιατρού”, οι εμφραγματίες κλπ, διότι τα σιωνιστικά χημικά των ΜΑΤ είναι επικίνδυνα. Αν και τουλάχιστον έναν εμφραγματία που ξέρω, πήγε στην πορεία, πήρε και βαθειές ανάσες, και επέστρεψε σώος.

    • Greg avatar
      Greg @ Θραξ Αναρμόδιος 12/09/2010 23:13:00

      Κάτι τέτοια λέτε και δεν πέφτουν τα σπρεντ..

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Θραξ Αναρμόδιος 13/09/2010 00:29:35

      Θρακα : Δεν κατεβηκα γιατι δεν ειναι δυνατον να κατεβαινω σε πορειες που ελεγχουν αλλοι.Δεν προκειται ποτε να συμμετεχω σε συγκεντρωσεις γεματες "εξεγερμενους" που θελουν να σπανε μαγαζια και βιτρινες.
      Φυσικα εχω παει σε προεκλογικες συγκεντρωσεις της ΝΔ και μονο.Η αρνηση μου να παω σε συγκεντρωσεις που ελεγχονται απο αλλα κομματα δεν οφειλεται σε αντιθεση με τη πολιτικη τους αλλα στη χρηση ΒΙΑΣ απο τα κομματα αυτα επι 36 χρονια.
      Πως να το κανουμε,δεν εχουν ορεξη ολοι για σπασιματα και επαναστασεις.Τις αποψεις τις θελουμε αλλα οχι τις καταστροφες.Και εγω δεν δεχομαι να κατεβω στο δρομο με ανθρωπους που εξυμνουν τις καταστροφες γιατι δεν εχω τιποτα κοινο μαζι τους.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ ψυχραιμια 13/09/2010 00:51:07

        Μόνιμη επωδός, την ακούω (με ειρωνικά συγκαταβατικό μειδίαμα) κατά κόρον απο φίλους που δεν θέλουν να ξεκουνήσουν απο τον καναπέ. Δεν πάνε ούτε καν σε διαδηλώσεις της WWF για το περιβάλλον, γιατί "καπελώνονται", λέει, "απο τον ΣΥΡΙΖΑ"!

        Οποίος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα... χρόνια θα φάει τη χούντα του ΔΝΤ στη μάπα!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ ψυχραιμια 13/09/2010 00:58:35

        Τώρα που χωρίστηκαν σε Τσίπριδες και Αλαβάνηδες να δείς! Οϋτε σε ασανσέρ δε θα τολμούν να μπούν μαζί μέ άλλο άτομο, με τόση διασπορά, κάποιος του ΣΥΡΙΖΑ-Τ ή ΣΥΡΙΖΑ-Α θα μαίνει σε κάθε ασανσέρ.
        Επί τη ευκαιρία: Έμαθα την ιδεολογική διαφωνία: Ο ΣΥΡΙΖΑ-Τ λέει στάση πληρωμών και μετά έξοδο από το Ευρώ. Ο ΣΥΡΙΖΑ-Α λέει πρώτα έξοδο από το Ευρώ και μετά στάση πληρωμών.
        Κάτι σαν την διαφωνία Σαμαρά (κλίνει προς την Τσιπρική βαριάντα) και Αβραμόπουλου δηλαδή. Ο Σαμαράς κλίνει προς την Τσιπρική βαριάντα, ο Αβραμόπουλος πρός την Αλαβανική.

  36. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/09/2010 22:34:48

    Πρέπει να ανατρέψουμε αυτή την κυβέρνηση.

    Και την επόμενη που θα βγάλουμε να της δώσουμε να καταλάβει οτι είμαστε πολύ θυμωμένοι και θα την ανατρέψουμε πολύ ΣΥΝΤΟΜΑ και εκείνη, ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ.

    ΞΕΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ.
    Εννοια σας.

    Αϊντε κι αργήσαμε. Μας κοιτάει η Ιστορία.

    Η Ιστορία παίρνει προσκλητήριο και εμείς είμαστε Α.Α. (Αδικαιολογήτως Απόντες)

    Θραξ Αναρμόδιος

  37. michal avatar
    michal 12/09/2010 22:46:24

    8eie epeidh eisai pio katartismenos, exoun sxesh me tous Dekembristes?

  38. Jack avatar
    Jack 12/09/2010 22:54:57

    MONO το ΠΑΣΟΚ διαθετει μηχανισμους "αυθορμητων λαικων εξεγερσεων" και "ασυμμετρων απειλων" και τους χρησιμοποιει σε χαλεπους (αντιπολιτευτικους)καιρους...Απορω που απορειτε..

    υ.γ. υπηρχε τρομοκρατια πριν την μεταπολιτευση;;

    • michal avatar
      michal @ Jack 12/09/2010 22:56:47

      Den uphrxe anagkh gia tromokratia pro metapoliteushs. O IDEA, h Kokkinh Provia htan h epishmh hmikratikh tromokratia, kati san tous stay behind ths Gladio.

      • Jack avatar
        Jack @ michal 12/09/2010 23:06:51

        Ολα αυτα που λες βασιζονται σε βιωματα σου;;

      • michal avatar
        michal @ michal 12/09/2010 23:08:10

        Einai istorika gegonota. H tromokratia ths pro-metapoliteutikhs epoxhs htan apo kratikes h hmi-kratikes uphresies. O Lambrakhs pws phge?

  39. tiramola avatar
    tiramola 12/09/2010 23:12:26

    Θραξ αυτά που γράφεις είναι για υψηλού επιπέδου φιλοσοφική συζήτηση και ο Μαύρος Ιάκωβος δεν μπορεί να περιμένει πολύ.
    Τα πράγματα είναι πιό απλά.
    Ή με τον Παπανδρέου ή με την Παπαρήγα και ο νοών νοείτω.

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ tiramola 12/09/2010 23:23:16

      Ούτε με τον Παπανδρέου ούτε με την Παπαρήγα.

      Δεν εκφράζουν οι άνθρωποι αυτοί τον λαό.
      Ούτε τα συμφέροντά του.

      Αυτοί έχουν όλοι τα δικά τους συμφέροντα.
      Και εμείς, ο λαός, έχουμε τα δικά μας.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ tiramola 12/09/2010 23:28:53

      Τι μετεμφυλιακό δίλημα είναι αυτό ξαφνικά, Τιραμόλα;
      Εκεί μας φτάσανε, δηλαδή;...παλάτι ή κουμουνιστάς;

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ χελιδόνι 12/09/2010 23:41:32

        Δεν κατάλαβες τι εννοεί ο τιραμόλας?
        -ΦΟΒΗΣΟΥ! ΦΟΒΗΣΟΥ και μην σηκώσεις κεφάλι!

        Γιατί πράγματι το πλέον αστικό-καπιταλιστικό κόμμα είναι αυτό που φοβάται τα κομμούνια περισσότερο: Το ΠΑΣΟΚ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ χελιδόνι 12/09/2010 23:43:18

        Ακριβώς Χελιδόνι.
        Και αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα γιατί δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος.
        Γιατί ενδόμυχα έχει καταλάβει ότι τον σπρώχνουν σε εμφύλιο.

        Όχι οι του ΚΚΕ, αλλά τα πασόκια.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ χελιδόνι 12/09/2010 23:55:29

        Ποιοί είναι τα κουμμούνια τώρα; Έχω καταμπερδευτεί. Το ΚΚΕ μάλλον ήσυχο μου φαίνεται.

      • michal avatar
        michal @ χελιδόνι 12/09/2010 23:57:21

        E 8eie mou, milhsame dieksodika pio panw. To KKE na paei me Narodnikous h me ton ka8e Netsayev? Exoun kai mia epanastatikh katartish ston Perisso.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ χελιδόνι 12/09/2010 23:58:13

        Αυτό τού έλειπε να μην είναι ήσυχο τώρα που προκαλείται, διότι αυτός ειναι και ο άλλος ρόλος του Λάος, να προκαλεί τα αντανακλαστικά του ΚΚΕ, εκτός από το να κρατά μαντρωμένο ένα πατριωτικό χώρο.

      • tiramola avatar
        tiramola @ χελιδόνι 13/09/2010 00:03:42

        Άρχισε η συνομωσιολογία πάλι, καλά...
        Ούτε δυό γαιδάρων άχυρα δεν μπορείτε να χωρίσετε ρε επαναστάτες της φακής?
        Ποιόν εμφύλιο βλέπεις ρε αλλενάκι?
        Ούτε η ωραία Ρεμέδιος δεν έβλεπε τέτοια οράματα...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ χελιδόνι 13/09/2010 00:08:59

        Δεν ήταν τόσο πολιτικά "ξένοι" στην αρχή michal. Ο Ν. Ουλιάνωφ, μεγάλος αδελφός του Βλαδίμηρου, ήταν Ναρόντνικος και τον εκτέλεσαν.
        Τέστ ιστορικών γνώσεων:
        Ποιός τωρινός "ιδεολόγος παυσι-πληρωματίας" μοιάζει ως ιδεολογικό-πολιτικό προφίλ με αντίστοιχο του Νετσάεφ;
        Και θύμισέ μου, ποιός ακολουθούσε τότε πολιτικά - υπολογιστικά τους Ναρόντικους, χωρίς να πιστεύσει από μέσα του στον παράδοξο μηδενιστικό - μυστικιστικό λαικισμό τους;

      • Orestios avatar
        Orestios @ χελιδόνι 13/09/2010 00:09:02

        Τιραμόλα, ωραία την κάνεις την κολοτούμπα.
        Και το αβαβά επίσης.

      • tiramola avatar
        tiramola @ χελιδόνι 13/09/2010 00:13:42

        Ορέστιε δαγκωτό Νικήτα και Κικίλια να διώξεις τους σοσιαλιστές.
        Άντε μπας και εκλεγεί ο Αντώνης να πουλήσει κανένα οικόπεδο να σωθεί η πατρίς....

      • michal avatar
        michal @ χελιδόνι 13/09/2010 00:14:57

        Mou erxetai o Tsipras alla den mporw na to tekmhriwsw.

      • Orestios avatar
        Orestios @ χελιδόνι 13/09/2010 00:18:37

        Τιραμόλα, υποστήριξες εμφυλιοπολεμικό σύνθημα και δεν μπορείς να το σώσεις με τίποτα.
        Φαν του εμφυλίου στο 2010? Μα τί σοσιαλιστής είσαι βρε παιδάκι μου?

      • michal avatar
        michal @ χελιδόνι 13/09/2010 00:20:40

        Ston summoritopolemo kentrwoi kai deksioi htan mazi enantion twn kommounistwn, se auto prepei na pistw8ei h apsogh stash twn Plasthra, Sofoulh, Papandreou pou den sun8hkologhsan me tous summorites.

      • tiramola avatar
        tiramola @ χελιδόνι 13/09/2010 00:21:06

        Ορέστιε ξαναδιάβασε αγόρι τι έγραψα.
        Σ-υ-λ-λ-α-β-ι-σ-τ-α.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ χελιδόνι 13/09/2010 00:22:24

        Σύντροφοι, μελετήστε Ρωσική ιστορία και λογοτεχνία του 19ου αιώνα - αρχές του 20ού. Εξηγούν όντως πολλά τωρινά δικά μας. Η Ελληνική πολιτική παιδεία δεν άκουσε ακόμη την πιστολιά στο Σεράγεβο. Αλλά η καθυστέρηση τελειώνει, τα 100 "έτη ήχου" πίσω, θα καλυφθούν σε 4 χρόνια.
        Πάντως ιστορικά, κάθε χώρα κάνει έναν εμφύλιο. Μόνον. Μετά αποκτά ανοσία. Βλέπε Γαλλία, ΗΠΑ, Ρωσία. Κι εμείς περάσαμε την ιλαρά αυτή. Αφήστε τους να λένε, λοιπόν...

      • Orestios avatar
        Orestios @ χελιδόνι 13/09/2010 00:23:43

        Τιραμόλα διάβασε αυτό που έγραψες. Σ-υ-λ-λ-α-β-ι-σ-τ-ά

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 12/09/2010 23:46:41

      Γειά σου σοσιαλιστή τιραμόλα. Φαν του εμφυλίου.

  40. deldio avatar
    deldio 12/09/2010 23:22:37

    Για να δούμε πού οφείλεται αυτή η απάθεια και ο μαζοχισμός του κόσμου που δεν αντιδρά, ας κάνουμε κάτι πιο πρακτικό: Ας πούμε ο καθένας εάν και σε πόσες απεργίες και διαδηλώσεις πήραμε μέρος φέτος. Το λέω δειγματοληπτικά, διότι εάν βγεί ότι όλοι έχουμε συμμετάσχει τουλάχιστον 2-3 φορές, τότε με συγχωρείτε αλλά μάλλον παραμυθιαζόμαστε.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ deldio 12/09/2010 23:30:57

      Για να δούμε πού οφείλεται αυτή η απάθεια και ο μαζοχισμός του κόσμου που δεν αντιδρά, ας κάνουμε κάτι ακόμα πιο πρακτικό: Ας πούμε ο καθένας πόσες φορές ψηφίσαμε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δηλαδή τα δύο κόμματα που ευθύνονται για τα χάλια που έχουμε φτάσει σήμερα.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 13/09/2010 00:12:31

        Κάποιε, η προσπάθεια σου να εξομοιώσεις τα διαφορετικά είναι γνωστή.
        Μόνο που ξεχνάς πως το ΠΑΣΟΚ έφερε το ΔΝΤ ψηφίζοντας το μνημόνιο.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 13/09/2010 00:58:32

        Διαφορετικές ιδεολογίες στα λόγια, κοινές πρακτικές στα έργα.
        Με πόση ευκολία οι οπαδοί ΝΔ-ΠΑΣΟΚ κατεβαίνουν σε προεκλογικές συγκεντρώσεις και συγκεντρώνονται σε κομματικά γραφεία και με πόση δυσκολία συσπειρώνονται μαζικά στον δρόμο για να ανατρέψουν αντιλαικές πολιτικές.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 13/09/2010 01:04:14

        Κάποιε, χειροκρότησες τον GAP?

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 13/09/2010 01:42:56

        Αυτό έχεις καταλάβει από τα γραφόμενα μου ;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 13/09/2010 02:34:37

        Σε θυμάμαι από τα παλιά.

  41. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/09/2010 23:36:46

    Oι διαμαρτυριες στην Ελλαδα ειναι υποκινουμενες και ποτε αυθορμητες.Μπορει καποιοι να συμμετεχουν σε μια διαμαρτυρια ΑΦΟΥ αρχισει αυθορμητα αλλα ποτε δεν την οργανωνουν αυτοι ή καποιοι ασχετοι.
    Αν κατι ευδοκιμησε στην Ελλαδα της μεταπολιτευσης ειναι το επιστημονικο καπελλωμα καθε στασης,τασης και διαμαρτυριας.Αυτο αρκετοι δεν το καταλαβαινουν και γιαυτο απορουν.Διαμαρτυριες δε γινονται γιατι κανενα κομμα δεν θελει να τις οργανωσει.

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ ψυχραιμια 12/09/2010 23:38:09

      Από τις σπάνιες φορές που με εκφράζεις απόλυτα! Εύγε!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ψυχραιμια 12/09/2010 23:43:40

      "Διαμαρτυριες δε γινονται γιατι κανενα κομμα δεν θελει να τις οργανωσει."

      Τα κόμματα όταν δεν μπορούν να καπελώσουν μια διαμαρτυρία την θεωρούν άχρηστη και την προπαγανδίζουν ως επικίνδυνη και εχθρική.

      Γι' αυτό ελέγχουν τον συνδικαλισμό και τον έφτασαν ως το σημείο να μην υπάρχει. Διότι ο συνδικαλισμός είναι η βασική πηγή διαμαρτυριών. Και δεν θα επέτρεπαν να μείνει έξω από τον έλεγχό τους.

      Θραξ Αναρμόδιος

  42. tony avatar
    tony 12/09/2010 23:37:12

    Έχεις δίκιο.
    Μια εκοφαντικη σιωπή έχει τυλίξει τη χώρα.
    Κάτι σαν ηρεμία πριν από την καταιγίδα.
    Ο ουρανός κατάμαυρος το βαρόμετρο στον πάτο και η θάλασσα λάδι.
    Εντελώς λάδι αφύσικα ούτε μελτεμάκι ούτε τίποτα.
    Και εσύ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΕ θα ξεσπάσει δεν θα ξεσπάσει?
    Όσες ώρες κρατήσει το φαινόμενο αυτό επί είκοσι είναι η καταιγίδα.

  43. deldio avatar
    deldio 12/09/2010 23:43:08

    Φίλε κάποιε,
    Ακόμη και εάν κάποιος ψήφισε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ δεν σημαίνει ότι πρέπει να νιώθει αλυσοδεμένος ή συνυπεύθυνος, ότι οφείλει αιώνια αφοσίωση και υποταγή και ότι δεν μπορεί να διαμαρτύρεται και ν' αντιδρά σε μέτρα που τον θίγουν. Συμμετοχή είναι κυρίως το τί κάνεις ΜΕΤΑΞΥ δύο εκλογών, όχι το να πάς να ψηφίζεις κάθε 4ετία για να λές μετά ότι κοιμάμαι ήσυχος. Τώρα εάν κάποιος πηγαίνει από το ΠΑΣΟΚ στην ΝΔ και μετά από τη ΝΔ στο ΠΑΣΟΚ χωρίς ν' αλλάζει τίποτε στη ζωή του και χωρίς να παίρνει χαμπάρι τίποτε, τότε σημαίνει ότι είναι αμέτοχος και αφασία και πολιτικά συμπεριφέρεται ως οπαδός ΟΣΦΠ-ΠΑΟ.

  44. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 12/09/2010 23:46:36

    Για την εύλογη απορία σου, περί του μη ξεσηκωμού μας, μία είναι η απάντηση και είναι ιδιαίτερα σκληρή: Είμαστε αλλοτριωμένοι ως το κόκκαλο και ντρεπόμαστε πια να κοιτάξουμε τα παιδιά μας στα μάτια, όταν μας ρωτάνε το «Γιατί;»!
    Γιατί ξέραμε ή τουλάχιστον ψυχανεμιζόμασταν την κατάληξη και λουφάζαμε! Τώρα λοιπόν πρέπει να βρούμε το κουράγιο και εφόσον δεν ανήκουμε σε καμιά από τις κατηγορίες των βολεμένων, που εύστοχα αναφέρει πιο πάνω ο Θραξ, να βγούμε από το καβούκι μας και να φροντίσουμε να είμαστε Παρόντες, στο προσκλητήριο! Αφορά στο μέλλον των παιδιών μας και τους το χρωστάμε!
    Ο καθένας με τα "όπλα" του, αλλά όλοι στον αγώνα!

  45. straydog avatar
    straydog 12/09/2010 23:51:40

    Εφ`οσον τοσο χαμηλου επιπεδου και τιμιοτητας κυβερνητες δεν κανουν τον
    λαο να ξεσηκωθει,φανταστειτε ποσο χειροτεροι πρεπει να ειναι οι
    καθε ειδους ``επαναστατες`` και ``αμφισβητιες``,σαν μερικους απ`αυτους
    που γραφουν σ`αυτη την ιστοσελιδα.

  46. deldio avatar
    deldio 13/09/2010 00:10:06

    Δεν διεκδίκησα ποτέ για τον εαυτό μου τίτλο επαναστάτη ή απλού αμφισβητία. Επειδή είμαι σε μέση ηλικία έχω ξεφύγει και από την εφηβική αντίδραση να κατηγορώ τους πάντες και τα πάντα οργισμένος, να θεωρώ ότι διαρκώς μου φταίνε οι άλλοι, ότι είναι "συμβιβασμένοι", "βολεμένοι", "ζώα", "τηλεορασόπληκτοι" κλπ. Πάντως αδελφέ δεν είμαι καναπεδάτος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ deldio 13/09/2010 00:13:10

      Μα γιατί δεν γίνεσαι "αιώνιος έφηφος" σαν το GAP?

  47. Στέργιος avatar
    Στέργιος 13/09/2010 00:30:30

    Εγώ είδα με τα μάτια μου δεκάδες βαν αναμεταδόσεων ξένων τηλεοπτικών σταθμών στο Κολωνάκι, ήδη από το μεσημέρι εκείνης τής μέρας, και θυμάμαι πολύ έντονα που αναρωτιόμουν τι σκατά ήθελαν τόσες ξένες τηλεοράσεις στην Αθήνα, μια μέρα χωρίς πολιτική ατζέντα.

  48. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/09/2010 00:53:08

    Θείος@
    Εξαιρετικό τό κείμενο γιά τόν αληθινό κοσμοπολιτισμό καί τίς αναφορές στά Γιάννενα τής εποχής ,σέ αντίθεση μέ τόν περίκλειστο ''Αθηνοκεντρισμό''πού περιγράφεις..
    Στά άλλα έχουμε πλήν και σύν..

    Καλά ο Greeklish μιλά και γιά συμμορίτες ο Τσολιάς??Προφανώς ανήκει και αυτός στά ''εκσυγχρονισμένα'' μαλάκια πού υποκλίνονται στούς Πιουρυφόϋ κάθε εποχής.

    • michal avatar
      michal @ Σπύρος 13/09/2010 08:06:58

      Ksereis kapote ta dilhmmata htan Karamanlhs h tanks
      Purofoy h Zaxariadhs.

  49. Νίκος avatar
    Νίκος 13/09/2010 01:01:34

    Παραξενε,
    Το Δεκέμβρη του 2008 ΕΠΕΜΕΝΑ οτι η "εξεγερση" την οποία πριμοδότησαν οι ηλιθιοι του ΨΥΡΙΖΑ και των αλλων, ταχα μου προοδευτικων γκρουπουσκουλων που μοιαζουν με ιδεολογικα "σκλια όξω απο τα χασαπια", της εξουσιας, ΕΠΕΜΕΝΑ λοιπον, οτι η "εξεγερση" ηταν ροζ "επανασταση" αυτων που τελικα ανεβασαν τον μισελληνα ΓΚΑΠ στο σβερκο μας. Ας αναρωτηθουμε, γιατι εδω και 2 χρονια οι "επαναστατημενοι νεολαιοι" με τα ξεγλιστρινια (sneakers, για να μας καταλαβουν και στο Κολωνακι) των 100 ευρωπουλων, με τα ακριβα δερματινα σακκιδια και τα Λεβαϊς δεν εμφανιστηκαν;

    Τελος, η απαντηση στο ερωτημα σου ειναι απλη: ο μεσος Ελληνας ειναι βλαξ.

  50. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 13/09/2010 01:52:59

    Οι λόγοι που δεν ξεσηκώνεται ο κόσμος είναι πολλοί και γενικά γνωστοί. Κάποιους τους περιέλαβα σε ένα άρθρο μου σε άλλο μπλογκ για ένα άλλο θέμα, όπου έγραφα σχετικά: ******************************************************
    Στα πλαίσια της δήθεν «διάσωσης της οικονομίας», της δήθεν «δυνατότητας του κράτους να καταβάλει μισθούς και συντάξεις» και της δήθεν «σωτηρίας της πατρίδας», μας επιβλήθηκαν μέσω μιας διεθνούς συμφωνίας που υπέγραψε η κυβέρνηση και που ονομάστηκε «Μνημόνιο», όροι και υποχρεώσεις που ουσιαστικά απαξιώνουν τη χώρα, καταργούν την ουσία της λαϊκής κυριαρχίας, παραβιάζουν κατάφωρα το σύνταγμα και μειώνουν την εθνική κυριαρχία. Πως αλλιώς μπορεί να ερμηνευτεί η οικονομική διακυβέρνηση της χώρας σύμφωνα με τα κελεύσματα και τις ντιρεκτίβες του ΔΝΤ, η υπογραφή του «Μνημονίου» με πλειοψηφία μικρότερη της προβλεπόμενης από το σύνταγμα και η τυφλή υποταγή των υπουργών στις οδηγίες και διαταγές των εκπροσώπων της τρόικας, δηλαδή κάποιων τεχνοκρατικών στελεχών μεσαίου μεγέθους. Είναι δυνατό αυτοί οι τεχνοκράτες να αποφασίζουν πόσες ώρες θα πετάξουν τα Ελληνικά μαχητικά;

    Και ενώ συμβαίνουν όλα αυτά τα τραγικά, πες μου που είναι η νεολαία; Γιατί δεν αντιδρούν οι νέοι. Έχουν καταλάβει τι ακριβώς συμβαίνει; Γνωρίζουν οι νέοι ποιο είναι το τελικό διακύβευμα της πορείας που ακολουθεί η χώρα; Κατέβηκα σε όλες τις διαδηλώσεις που έγιναν στην Αθήνα σαν αντίδραση σε αυτά που μας συμβαίνουν. Η απουσία των νέων ήταν χαρακτηριστική.

    Όταν παραβιάζεται το σύνταγμα και η νεολαία παραμένει απαθής, αυτό από μόνο του δείχνει πρόβλημα. Κατά τη γνώμη μου αποδεικνύει ότι τα πατριωτικά αντανακλαστικά μέρους της νεολαίας έχουν αμβλυνθεί.
    **************************************************

    Θα συμπλήρωνα ακόμη, ότι η Ελληνική κοινωνία έχει υποβληθεί σε απόλυτα επιτυχή λοβοτομή. Ένα παράδειγμα προσωπικό.

    Σήμερα ήρθαν για φαγητό στο σπίτι μου η κόρη μου ο γαμπρός μου και ο εγγονός μου. Ο γαμπρός μου είναι δημόσιος υπάλληλος των 1200 ευρώ. Ψηφίζει ΠΑΣΟΚ. Βρίζει Θεούς και δαίμονες για τις περικοπές που του έγιναν στις αποδοχές του. Παρ΄ όλα αυτά στις προσεχείς εκλογές θα ψηφίσει αυτούς που στηρίζει το ΠΑΣΟΚ. Του εξήγησα ότι θα πρέπει να το σκεφθεί και με τη ψήφο του να στείλει ένα μήνυμα τουλάχιστο δυσαρέσκειας για ότι του κάνουν. Δεν θέλει να καταλάβει. Τα έχι με τον Καραμανλή που "οδήγησε" τη χώρα στη χρεοκοπία.... Δεν θέλει να καταλάβει ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι. Είναι αποφασισμένος να ψηφίσει τους εκλεκτούς του ΓΑΠ. Δεν θέλει να καταλάβει ότι η ψήφος του θα μετρήσει θετικά υπέρ της πολιτικής του ΓΑΠ και του μνημονίου.

    Προσωπικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά. Πιστεύω ότι μόνο κάτι το πολύ σκληρό, κάτι το πολύ ηχηρό θα κάνει τον κόσμο να ξυπνήσει.

    Μετά δεν υπάρχει και κατάλληλη ηγεσία για να μπορέσει να αντιταχθεί στο κακό. Έχω γράψει πολλές φορές ότι η μόνη σωστή πολιτική (κατά τη γνώμη μου), είναι η άμεση κατάργηση του μνημονίου έναντι οποιουδήποτε τιμήματος. Η ΝΔ δεν την υποστηρίζει, κλείνει πονηρά το μάτι και σε πολλά μέτρα, χώρια που η αντιπολιτευτική πολιτική της είναι για κλάματα. Για μαχητική αντιπολίτευση, για δυναμική ενημέρωση, ας μη μιλάμε. Για να μη τα ισοπεδώνω όμως όλα, εξαιρώ τις ανακοινώσεις του Πάνου. Πνευματώδεις, περιεκτικές, δυναμικές, αποστομωτικές. Το πόσο σοβαρά τις αντιμετωπίζει ο μαγουλάκιας, μη ρωτάτε….

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Αρματιστής 13/09/2010 11:06:05

      "η Ελληνική κοινωνία έχει υποβληθεί σε απόλυτα επιτυχή λοβοτομή"

      Αρματιστή, τι δίκιο που έχεις!

      Και η διατύπωση του προβλήματος που κάνεις, αυτή μέσα στα αστεράκια, είναι ότι πυκνώτερο και ακριβέστερο έχει διαβάσει.

      Τι να κάνουμε; Θα πηγαίνουμε εμεις οι κάπως μεγαλύτεροι στις διαδηλώσεις μέχρι να αρχίσουν να έρχονται και οι νέοι κοντά μας. Ευτυχώς, χίλια κακά μπορεί να κουβαλάνε οι νέοι σήμερα, αλλά τουλάχιστον δεν είναι κομματικά διχασμένοι σαν και μας τους μεγαλύτερους. Εχω μια μικρή ελπίδα σ' αυτό.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 13/09/2010 11:16:28

        Μεγάλη ελπίδα να έχεις σε αυτό και όχι μικρή.
        Αδιαφορούν όχι επειδή δεν ξέρουν τι γίνεται αλλά επειδή είναι πεπεισμένοι ότι ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ είναι στημένο εναντίον τους οπότε για αυτούς το "πέρσυ" και το "φέτος" ελάχιστη διαφορά έχουν.

        Εδώ που τα λέμε...τι 700 ευρώ τι 550;;;
        Έχει διαφορά;;
        Στα πατρικά τους μένουν όλοι μέχρι τα 35-40 οπότε που χώρος για να χαρούν τη ζωή και τις ευκαιρίες;;

        Από μέσα θα δημιουργηθεί η έκρηξη.
        Όταν θα δουν ότι οι γονείς που τόσο υπερπροστατεύουν και αγαπάνε τα παιδιά τους (και τόσο άδικα κατηγορούνται για αυτό) έχουν ξοδέψει το "λίπος" που δημιούργησαν μια ζωή για τα παιδιά τους.

        Να ζει το παιδί στο πατρικό του από ανέχεια πάει κι έρχεται.
        Αλλά να δει τη μάνα του και τον πατέρα του να χάνουν το σπίτι και τις οικονομίες επειδή το ληστρικό σύστημα διακυβέρνησης έχει ξεπεράσει κάθε όριο αλαζονείας τότε θα είναι και το σημείο 0.

        Μπορεί και να κάνω λάθος...μπορεί το μόνο που τους ενδιαφέρει να είναι το play station και η Τζούλια.

        Και πάλι η ευθύνη βαραίνει εμάς τους πιο ενεργούς παραγωγικά.
        Πρέπει να χτίσουμε ευκαιρίες και να δείξουμε την διαφορετικότητα.
        Όταν και ο πλέον αδιάφορος ΔΕΙ πως μπορεί να ζει και να εργάζεται έντιμα και με αγάπη τότε δεν απέχει πολύ από την αφύπνιση και την ενεργοποίηση των αντανακλαστικών του.

        θα μου πεις "πως το κάνεις αυτό"..;;;

        ...

    • MARIA avatar
      MARIA @ Αρματιστής 13/09/2010 21:13:49

      Νομίζω ότι ο κόσμος (ανεξαρτήτως ηλικίας και φύλου) δεν ξεσηκώνεται γιατί έχει πάψει να ελπίζει ότι υπάρχει κάποιος ανεξάρτητος πολιτικά ΗΓΕΤΗΣ με όραμα για την Ελλάδα που θα μπορέσει να συσπειρώσει όλους τους πολίτες.

      Ένα 'κλικ' μόνο να κάνει το μυαλό του έλληνα και θα γίνει το μεγάλο 'μπαμ'. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει αυτό το 'κλικ'.

      Στις 17/9 είναι η γιορτή της ΣΟΦΙΑΣ, ΑΓΑΠΗΣ, ΠΙΣΤΗΣ και ΕΛΠΙΔΑΣ.
      Εύχομαι πραγματικά αυτές οι λέξεις να πλημμυρίσουν το μυαλό και τη ψυχή καθενός πολίτη για να προχωρήσουμε απο εδώ και πέρα μόνο μπροστά ατενίζοντας ΕΝΑ ΝΕΟ ΜΕΛΛΟΝ για τη χώρα μας.

  51. perastikos avatar
    perastikos 13/09/2010 09:10:19

    βρε εδω οι τροικανοι ερχονται και ξανάρχονται και σήμερα λεει εδω θα ειναι πάλι για να καταρτίσουν τον προυπολογισμο του 2011 κι εμεις δεν τους έχουμε ρίξει ουτε ενα γιαούρτι! Οταν βλεπεις ενα Μαρινακη να βγαίνει και λεει οτι έγινε εγκλημα κατα της Ελλάδας για το πεναλτυ που εδωσε ο Δαλούκας στον Παναθηναικό, τότε εχουμε χάσει κάθε εννοια για το τι ειναι σοβαρό και τι κωμωδία! Δυστυχώς δεν ζούμε ολοι στην κοσμάρα μας είμαστε και χέστες! Αυτά μας αξίζουν αυτούς του κυβερνωντες έχουμε!

  52. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 13/09/2010 09:28:44

    εχω να προτεινω μια νεου τυπου επανασταση....να στηριξουν ολοι οι ελληνες τον πρωθυπουργό τους

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ παπαδοπαιδι 13/09/2010 09:44:31

      Όπως εσείς στηρίξατε τον Καραμανλή ε; Ρε ουστ.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιώργος 13/09/2010 09:52:04

        Το κόμμα πάνω από την πατρίδα πατριώτη?
        Εξάλου για να στηρίξεις κάτι πρέπει να ξέρεις τι είναι.
        Κατά την 5ετία Καραμανλή άκουσες να υπάρχει κανένα πρόβλημα?
        Όλα ρολόι πήγαιναν...

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ Γιώργος 13/09/2010 10:15:46

        Θα αντιλαμβανόμουν την ειρωνεία σου, αν πρώτα είχες απαντήσει το ερώτημα που έθεσα.
        Αλλά ας κλασικός πασόκος της ανέξοδης κριτικής και της ανύπαρκτης πολιτικής πρότασης, δεν το κάνεις.
        Σε ξεπερνά η ιστορία ασπόνδυλε πασοκολόγε.

      • παπαδοπαιδι avatar
        παπαδοπαιδι @ Γιώργος 13/09/2010 12:34:48

        να μας εβαζε στην ΑΓΡΟΓΗ να τον στηρίζαμε

  53. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 13/09/2010 09:59:57

    Μια πάρα πολύ καλή ανάρτηση που εκφράζει προβληματισμούς για τη κοινωνία της απάθειας. Τι δουλειά έχουν οι ναροντνίκι και οι υπόλοιπες ασχετες τοποθετήσεις;

  54. lamοgios avatar
    lamοgios 13/09/2010 10:07:23

    Παπούτσι ρίξανε στη ΔΕΘ
    Στον Τζέφρυ τον ''ξεφτίλα''
    όμως αντί για παντοφλέ
    έπρεπε να’ναι …Αρβύλα !

    Ένας γιατρός το έκανε
    λεβέντης Εδεσσαίος,
    και είπαν όλοι οι Έλληνες
    πως ήτανε ωραίος !

    Τον είπανε αναρχικό
    τον είπανε ρεμάλι,
    μα εγώ τον λέω άστοχο
    ( δεν πέτυχε κεφάλι …)

    Που δεν κατεύθυνε σωστά
    αυτό το παπουτσάκι
    κι ετσι φτηνά τη γλύτωσε
    το …Αμερικανάκι !!!

    Έλληνες πιάστε τ’ άρβυλα
    τσαρούχια με τη φούντα
    για να παλέψουμε μαζί
    να φύγει αυτή η χούντα !!!

    (από ανώνυμο σχολιαστή)
    http://lamogios.blogspot.com

  55. enianos avatar
    enianos 13/09/2010 12:36:28

    Και γιατί παρακαλώ διαλύθηκε έτσι εύκολα ο κοινωνικός ιστός ? Από τι ήταν φτιαγμένος?

  56. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 13/09/2010 14:26:48

    Διακόσια σχόλια σε μια ανάρτηση ε; Δηλαδή 150 άνθρωποι που σχολιάζουν κι άλλοι 100 που παρακολουθούν. Αν βγαίναμε σε μια πλατεία; Θα ήμασταν 200 άτομα και μπορεί να μαζεύαμε κι άλλους. Κι αν ένας μας οδηγούσε σε κάτι τέτοιο; Ίσως έφερνε περισσότερο κόσμο. Το έχω ξαναγράψει. Καλά τα σχόλια καλό το ίντερνετ αλλά πρέπει να αφήσουμε τα πληκτρολόγια και να πιάσουμε τα πεζοδρόμια. Οι πολίτες που είναι και αισθάνονται μάζες θέλουν τη δράση και να ξυπνήσουν. Και να τα λέω σε 5 φίλους απολιτίκ δε λέει τίποτα. Ίσως, λέω εγώ, για να γκρεμίσουμε την ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς να πρέπει να κάνουμε χρήση των πολιτικών μεθόδων της.
    Κινητοποίηση, ενημέρωση πόρτα πόρτα, ημερίδες, ομιλίες κινήσεις που να είναι οικίες στο λαό που νιώθει μάζα και φοβάται να αντιδράσει! Δεν είμαστε ιδεολογικά κυρίαρχοι και ο Σαμαράς έχει δίκιο σ' αυτό. Όσο επαναστατική φαινόταν η αριστερά τις δεκαετίες '70 και '80 τώρα ήρθε η σειρά μας να πείσουμε πως έχουμε δίκιο. Γιατί καλά να έχεις δίκιο. Πρέπει να το δείξεις κιόλας...

  57. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 13/09/2010 14:34:54

    Ο τσιλιβίθρας ακούει; Καλείται ο τσιλιβίθρας. Οβερ.

  58. martin avatar
    martin 13/09/2010 18:45:56

    Δεν ζει κι ABRAHAM MASLOW να εμπλουτισει την θεωρία του

    Η Θεωρία των αναγκών (απόσπασμα)

    Τα ανθρώπινα όντα έχουν μια εσωτερική φύση, η οποία εν μέρει είναι μέρος του
    ανθρωπίνου είδους και εν μέρει είναι μοναδική για κάθε άνθρωπο.
    •Η εσωτερική αυτή φύση μπορεί να μελετηθεί επιστημονικά.
    •Η ανθρώπινη ύπαρξη δεν είναι εγγενώς ή πρωταρχικά κακή. Οι βασικές ανάγκες,
    τα βασικά ανθρώπινα συναισθήματα και οι βασικές ανθρώπινες δυνατότητες είναι
    είτε ουδέτερες είτε «καλές».
    •Είναι καλύτερο να ενθαρρύνουμε και να φέρνουμε στην επιφάνεια αυτή την
    εσωτερική μας φύση, παρά να την καταπιέζουμε ή να την αρνούμαστε.
    •Η ψυχική υγεία και παραγωγικότητα υπάρχει όταν τα άτομα ακολουθούν τη φύση
    τους / πραγματώνουν το δυναμικό τους. Η υγεία είναι κάτι πολύ περισσότερο από την απουσία της ασθένειας. Είναι μια κινητήριος δύναμη προς την απλότητα, την ανεξαρτησία, την ικανότητα και την αγάπη προς το ωραίο.
    •Η ψυχική ασθένεια είναι αποτέλεσμα της καταπίεσης ή της μάχης του ατόμου
    ενάντια στη φύση του.

    •Η ανθρώπινη φύση είναι αδύναμη και εύκολα μπορεί να ξεπεραστεί από την
    πολιτισμική επιρροή και τις λάθος στάσεις. Την ίδια στιγμή όμως η ίδια αυτή φύση
    αντιστέκεται και συνεχίζει να πιέζει προς την πραγμάτωση του δυναμικού της.
    •Οι άνθρωποι αναπτύσσονται μέσα από μια ιεραρχία αναγκών, ξεκινώντας από τις
    βασικές ανάγκες όπως η επιβίωση και η ασφάλεια. Αλλά μόλις αυτές οι βασικές
    ανάγκες καλυφθούν, μπορεί να αναπτυχθούν οι «μεταανάγκες», οι οποίες
    οδηγούν τον άνθρωπο στην αναζήτηση ομορφιάς, γνώσης, δικαιοσύνης και
    αλήθειας.

    ο Maslow μίλησε για την ψυχοπαθολογία της κανονικότητας:
    Η σταθεροποίηση και η προσαρμογή των τάσεων και των ορμών είναι χρήσιμες
    γιατί μειώνουν τον πόνο και το άγχος..
    Ταυτόχρονα όμως δημιουργούν και πρόβλημα γιατί σταμάτα η ανάπτυξη προς
    ένα ανώτερο στάδιο, γιατί το άτομο δεν έρχεται σε επαφή με αυτό που πραγματικά
    είναι, γιατί δεν εκπληρώνει όλο το δυναμικό του.

  59. rage avatar
    rage 14/09/2010 14:26:27

    Να σου λύσω την απορία:
    Είμαστε σε προ-επαναστατικό στάδιο. Εκεί δηλαδή όπου όλοι περιμένουν να ξεσηκωθούν οι άλλοι.
    Εαν υπάρξουν κινήσεις από πλευράς κυβέρνησης όπου να πειραχτεί κάποιο βασικό συμφέρον ανθρώπων χωρίς κοινά χαρακτηριστικά (γιατι μέχρι τώρα ό,τι κι αν βάζουν χέρι αφορά περισσότερο συντεχνιακά προνόμια), τότε ίσως γίνει κάτι. Αλλα αυτό το ξέρουν, και γιαυτό το κάνουν λάου λάου πχ δεν φαίνεται να πειράζουν το πετρέλαιο που είναι κοινό για πολλές τάξεις, παρά αυξάνουν λίγο λίγο το ΦΠΑ ώστε να μη φαίνεται άμεσα.
    Μην ξεχνάς όμως πως η αποχάυνωση σήμερα έχει πιάσει ζενίθ. Όλα τα κανάλια αναπαράγουν τις ίδιες ειδήσεις, αλληλοστηριζόμενων συμφερόντων.