29/03/2011 19:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν λέτε εσείς την αλήθεια κ. Λοβέρδο;



Η κυβέρνηση δεν έχει πει όλη την αλήθεια για την οικονομική κατάσταση της χώρας, δήλωσε σήμερα ο Ανδρέας Λοβέρδος, σε ραδιοφωνικές συνεντεύξεις του και πρόσθεσε:

«Να πούμε όλη την αλήθεια στον ελληνικό λαό, γιατί η αλήθεια δεν λέγεται με δόσεις»

Η κρίση «δεν πρόκειται να ξεπεραστεί εάν η κυβέρνηση πορεύεται με ενοχικό πολιτικό λόγο».

"Πρέπει να πούμε ολάκερη την αλήθεια στο κόσμο..

Δεν έχουμε "ολοκληρώσει" την αλήθεια, για τα οικονομικά στον κόσμο...
Η αλήθεια δεν λέγεται με δόσεις.. Πρέπει να ειπωθεί, ολόκληρη και επιτόπου και τώρα."
Και γιατί δεν μας την λέτε την αλήθεια κ. Λοβέρδο;;
Ολόκληρη και επιτόπου και τώρα, όπως είπατε ποιος σας εμποδίζει;

Κορόιδα είμαστε, μας την κρατάτε μυστικό;

Kαι ποιος θα μας την πει την αλήθεια, κάποια άλλη κυβέρνηση, κάποιοι άλλοι υπουργοί και πρωθυπουργός;

exomatiakaivlepo

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2011 19:33:18

    Να διωχθεί για διακίνηση πανικού και μόχλευση της κοινωνίας.

  2. pikras57 avatar
    pikras57 29/03/2011 19:35:46

    .... μου φαίνεται ότι τα ποντίκια εγκαταλείπουν το σκάφος!

  3. antonis avatar
    antonis 29/03/2011 19:40:02

    Kαλά πλάκα μας κάνουν;;
    Για χαχόλους μας περνάνε;
    Τι πάει να πει "Δεν έχουμε “ολοκληρώσει” την αλήθεια για τα οικονομικά στο κόσμο.."
    Σε ποιον τα λέει-απευθύνεται ο Λοβέρδος;

  4. kinesis avatar
    kinesis 29/03/2011 19:40:17

    Το ότι δεν μας έχουν πει την αλήθεια, δεν είναι καινούργιο. Και μάλιστα, μιά αλήθεια, που όπως έχει αποδειχθεί, την ήξεραν και πολύ πριν τις εκλογές. Αυτό προκύπτει και από άρθρα δικά σας αλλά και αλλού. Απλά, η εξουσία είναι γλυκιά.
    Ο Λοβέρδος όμως, αυτά που δήλωσε στο σταθμό, θα έπρεπε να τα δηλώσει στο κόμμα του, στη Βουλή, ή όπου τέλος πάντων είναι τα κέντρα αποφάσεων.
    Εμείς το ξέρουμε ότι είναι έτσι. Το βιώνουμε.
    Αυτοί φαίνεται να το κατάλαβαν αργά, και, προσπαθούν τώρα να πηδήξουν από το πλοίο που βουλιάζει.

  5. Brankaleon avatar
    Brankaleon 29/03/2011 19:40:21

    Μάλλον ο Λοβέρδος, άρχισε να παίρνει φόρα για να αρχίσει τα βηματάκια προς το "πλάϊ".

    Δεν είναι φίλοι χαριτωμένοι;
    Τα ατιμούλικα άρχισαν να το καταλαβαίνουν, ότι πρώτα θα αρχίσει ο "λιθοβολισμός" από την φίλια πλευρά, όπερ και προετοιμάζεται.

  6. zio avatar
    zio 29/03/2011 19:42:09

    «Ο κ. Πεταλωτής θα ήταν πραγματικά για γέλια εάν δεν εκπροσωπούσε μια κυβέρνηση που είναι για κλάματα.
    Αντί, λοιπόν, για συστάσεις προς τους άλλους, ας συστήσει στον Πρωθυπουργό να πει την αλήθεια, όπως του ζητούν βουλευτές του κόμματός του, αλλά και κορυφαίοι υπουργοί, όπως ο κ. Λοβέρδος σήμερα».

    re-spect

  7. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2011 19:47:21

    Αντί να πεί "σας είπαμε ψέματα" λέει το political correct "δεν σας είπαμε την αλήθεια".
    Μετά τον χρόνο τόσο οι ψεύτες όσο και οι κλέφτες φαίνονται!!!!!!
    Η αντίστοιχη δήλωση του κλέφτη θα είναι "έδωσα μάχη για την διάσωση των χρημάτων σας" αντί του ορθού "σας κλέβουμε αλλά όχι όλα με την μία"

  8. manos avatar
    manos 29/03/2011 19:50:31

    Ο Λοβέρδος δεν έβγαινε και έσκιζε τα ρούχα του για κόκκινες γραμμές, και για ανεκπλήρωτους στόχους?
    Αυτός δεν έλεγε κάθε λίγο και λιγάκι ότι αν δεν γίνει αυτό παραιτούμαι ή αν γίνει το άλλο παραιτούμαι?
    Τώρα δηλαδή τι μας λέει?
    Αντε ρε ψεύτες...

  9. Brankaleon avatar
    Brankaleon 29/03/2011 19:58:09

    Και να φανταστείς, είναι και προφεσσόρος, στα , περι τα συνταγματικά, ...
    Δηλαδής, image, look, κλ.π., κ.λ.π.
    Δηλαδή στηρίξου επάνω μου, και θα βροντοτσακιστούμε, ...
    Εδώ, που τα λέμε, νάτανε τίποτα πλέμπα να τον έφτυνες από πάνω μέχρι κάτω.
    Αλλά αυτό το πούναι "μέγας" και τρανός το:
    ΦΤΟΥ ΣΟΥ, Α!!! ΝΑ ΧΑΘΕΙΣ, γίνεται κόμπος στον λαιμό σου.

    • manos avatar
      manos @ Brankaleon 29/03/2011 20:06:56

      από αυτούς τους προφεσόρους καταστράφηκε ο τόπος.
      Η κατάσταση χρειαζόταν ανθρώπους ψημένους στην δουλειά και στα καθημερινά προβλήματα.
      Αυτοί με το που πήραν (ή δεν πήραν κύριε Δρούτσα) το πτυχίο τους, έγιναν υπουργοί.

      • Orestios avatar
        Orestios @ manos 29/03/2011 20:11:50

        +1000

  10. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/03/2011 20:10:07

    Για ποια αληθεια λετε κ.Λοβ΄?Αυτη εχει πολλες οψεις ,αυτη που λετε στους ασφαλισμενους των ταμειων?αυτη που λετε στους φαρμακοποιους?αυτη που λετε στους γιατρους?σε ποιους?
    Απο το συναφι σας διαρεει οτι εισται πολυ σκληρος για να εχεται τετοιου ειδους ευαισθησιες.

  11. thanasis avatar
    thanasis 29/03/2011 20:33:42

    οι συνταγματολογοι δεν ειναι οικονομολογοι μην περιμενεται
    να μας πη την αληθεια ο λοβερδος αλλα ο υπευθυνος ειναι
    κρυμμενος στην κηφησια και δεν εχει κολησει ενα
    ενσημο σαν εργαζομενος. αν ειχε δουλεψει εστω και
    λιγο στην παραγωγη θα ειχε μαθει την αξια των
    προιοντων και την αξια του μισθου και το
    καθημερινο αλισβερισι της αγορας .αλλα
    κλεισμενος στους χρυσους πυργους
    δεν εχει καταλαβει την αναγκη της καθημερινοτητος

  12. Enzo avatar
    Enzo 29/03/2011 20:35:27

    Εχει χαθει πλεον καθε επαφη με την πραγματικοτητα.
    Θα τα ζησουμε ολα με αυτους.
    παρτε τροιχιες και δεθειτε στα καταρτια και οποιος γλυτωσει απο την τρικυμα που ερχεται.

  13. Rote Phane avatar
    Rote Phane 29/03/2011 20:45:47

    Εχει εξελιχθει απο Μαρθα Βουρτση σε Πυρηνα της φωτιας! Χαχαχαχα1111

  14. YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ avatar
    YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ 29/03/2011 21:18:47

    Aς πει πρώτα τις αλήθειες που κρύβει για το δικό του Υπουργείο ο κ. Λοβέρδος και μετά ας μας πούνε και τις υπόλοιπες αλήθειες!
    Για παράδειγμα , τι έγινε με τα χρωστούμενα εδώ και μήνες στους φαρμακοποιούς που τον κράζουν από τηλεοράσεως ,τι έγινε με τα νοσοκομεία που δεν έχουν ούτε γάζες , που σταματούν τις διαγνωστικές εξετάσεις των ασθενών , που λόγω πλαφόν κόβουν τα φάρμακα των καρκινοπαθών και τους αναγκάζουν να τα πληρώσουν από την τσέπη τους για να τα εισπράξουν μετά από πέντε μήνες ,τι έγινε με την περιβόητη ηλεκτρονική συνταγογράφηση και πόσο τελικά θα κοστίσει στον ελληνικό λαό (ποιά εταιρεία την ανέλαβε;) ,τι έγινε με τους γιατρούς και τα ραντεβού του Ι.Κ.Α και τόσα άλλα...

    YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ

    • kinesis avatar
      kinesis @ YΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΝΕΜΟΔΕΙΚΤΗΣ 29/03/2011 21:48:32

      Αγαπητέ, δεν είναι μόνο οι φαρμακοποιοί που είναι απλήρωτοι. Είναι και άλλοι. Π.χ. οι φυσικοθεραπευτές, οι γιατροί όλων των ειδικοτήτων, και, οι οποιοι μάλιστα, χρεώνονται και ως ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και φορολογούνται ανάλογα.
      Επίσης δεν γνωρίζεις και την άλλη αλητεία.
      Όταν πρόκειται να καταθέσεις σε ένα ταμείο παραπεμπτικά, σου ζητούν να κόψεις και την απόδειξη μπροστά. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό;; Πληρώνεις και το φόρο σήμερα εκτός από όλα τα άλλα, και ΟΤΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ

  15. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 29/03/2011 21:22:14

    Ακούει κανείς τον κ. Λοβέρδο, και μπορεί κάπου να διαφωνεί και κάπου αλλού να συμφωνεί...
    Αν και επιστημονικά, με ενδιαφέρουν τα θέματα της υγείας λόγω συναφών σπουδών, δεν εξετάζω την ειλικρινή ή ανειλικρινή στάση του ως υπουργου υγείας, αλλά κάτι διαφορετικό.
    Αυτό τον θεατρινισμό, που αναπτύσσει και που κυριολεκτικά είναι από αστείος μέχρι ενδεικτικός επιπολαιότητας, νομίζω πως θα πρέπει να τον κρατήσει για το κοινωνικό του περιβάλλον, και όχι όταν καταπιάνεται με ζητήματα της δημόσιας δράσης στα πλαίσια της αρμοδιότητά του.
    Έχω βαρεθεί αυτή τη φλυαρία και όλο το επικοινωνιακό τερτίπι, του ''μαχητή'' υπουργού, ή αλλιώς του ''υπουργάρα'', που επιχειρεί να βάλει μια τάξη στο χάος.
    Νισάφι...!!
    Έξυπνος άνθρωπος είναι, ας σταματήσει αυτή τη σαχλαμάρα και το ύφος του ''έτοιμου να μιλήσει''-σκασμένου- πολιτικού, καθώς οι ψηφοφόροι δεν είναι πια και τόσο κρετίνοι, ώστε να ..τσιμπάνε σαν χάνοι σε τέτοια σόου.

  16. juliet avatar
    juliet 29/03/2011 22:12:21

    @Γιώργος Μεσσηνία
    όλα τα προσπερνώ γιατί θέλουν ανάλυση και μεγάλη και μένω στο έξυπνος.Είσαι σοβαρός να λες οτι είναι έξυπνος;αν ήταν θα είχε την αξιοπρέπεια να παραιτηθεί και οχι να φλομώνει τους γέρους ,τους γιατρούς ,τους φαρμακοποιούς ,τους ασφαλισμένους και όλους όσους εξαρτώνται απο αυτό το καρατζιο-μπερέ ,στα ψέματα και στα κλάματα.Ετσι είμαστε εμείς οι Πατρινοί ,ωραίοι και με χρέη και πάνω απο όλα για μια παράσταση ζούμε σ΄αυτή τη κενωνία......

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ juliet 29/03/2011 23:42:41

      Ντάξει, λες...
      Συνταγματολόγος είναι ο άνθρωπος, διαθέτει κάποια ευφυΐα.
      (όχι πως ισχύει πάντα αυτό)
      Τα καραγκιοζιλίκια αυτά τι μας τα πλασάρει;;;
      Γενικά, οι νεοφιλελεύθεροι έχουν πωρωθεί στην ιδέα της χασάπικης σφαγής.
      Πονάει δόντι;;;
      Αποκεφαλισμός.
      Σαν ένας χειρουργός, που αφαιρεί και τα υγιή τμήματα του οργανισμού αντί να τα αφήσει να αναπτυχθούν, έτσι για να είχαμε να λέγαμε!
      Παμ΄να καταργήσουμε εκεί πέρα όσα παλιο-σχολεία μπορούμε, να πετσοκόψουμε και τις μονάδες υγείας και η ''εξυγίανσις'' επήλθε η άτιμη.
      Θατσερισμός 80's σε κακο-παιγμένη κόπια, και όποιον πάρει ο χάρος...
      Το ζήτημα της δημιουργίας, ή της σοβαρής διαρθρωτικής παρέμβασης τους χαλάει το στομάχι.
      Και μας έχουν λοβοτομήσει τον εγκέφαλο τόσο πολύ, ώστε δεν θα αργήσει πολύ η στιγμή, που η ανεργία θα θεωρείται υγιές φαινόμενο προκειμένου να διασωθεί η ...οικονομία!!!
      Αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, το σημείο που με εκνευρίζει, είναι το θεατρινίστικο στυλ που υιοθετεί...
      Είναι τελείως φαιδρό.

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 29/03/2011 22:27:37

    Δεν ξέρουν ποιά είναι η αλήθεια. Έχουν συνηθήσει στο ψέμμα που πλέον η αλήθεια μοιάζει μα τα φανταστικά όντα του κόσμου της Αλίκης στη χώρα των θαυμάτων.

  18. Orestios avatar
    Orestios 29/03/2011 23:15:03

    +10000

  19. Ταλάντη avatar
    Ταλάντη 30/03/2011 00:20:49

    Στο καφενείο η ΕΛΛΑΣ ο σαλτιμπάγκος
    Πουλά τα νούμερα φτηνά
    Δραχμή τα ακροβατικά
    Οι αλυσίδες δωρεάν
    Το πήδημα θανάτου δυο δραχμές
    Χωρίς σκοινιά, περάστε κόσμε.

  20. Orestios avatar
    Orestios 30/03/2011 02:23:19

    Η επίθεση των εκσυγχρονιστών ξεκίνησε από την συνέντευξη Παπαδόπουλου

  21. juliet avatar
    juliet 30/03/2011 08:54:07

    Kαλή μέρα,
    θα σου παραθέσω τα λόγια ένος Αγγλου θεατρικού συγγραφέα:
    ''Η γλώσσα που σήμερα χρησομοποιείται απο την πολιτική και τα media,φθίνει,κατρακυλάει στο ψεύδος ,στη μισή αλήθεια,στη φθορά ,στην ανυποληψία.Τόσο πολλές λέξεις,που δεν σημαίνουν απολύτως τίποτε.Είναι ψέματα,ψέματα και πάλι ψέματα.Μιλάνε για Θεό,Καλό,Ηθική,Δημοκρατία και ο μόνο που κάνουν είναι να καταστρέφουν,να βομβαρδίζουν, να σκοτώνουν''.
    Συμπέρασμα, αυτός, σαν συνταγματολόγος καθηγητής, έχει ανάγει το ψέμα σε επιστήμη!1

  22. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/03/2011 09:46:09

    σώπα καλέ... τι υπερβολές είναι αυτές... αφού και βραβείο αλήθειας πήραν...

    • juliet avatar
      juliet @ archaeopteryx 30/03/2011 10:46:34

      να σου στείλω κάτι συμβόλαια του πατέρα του στη Πάτρα;
      Καλή μέρα!!

  23. kiki avatar
    kiki 30/03/2011 09:51:38

    Χμ Χμ , δεν θα γραψω σχολιο για την περιπτωση , για να μαθετε.

    • kiki avatar
      kiki @ kiki 30/03/2011 09:52:52

      Επιση, σαν υπογραφη μπορω να προσθεσω
      Μια συνταξιουχα, που παναθεματην επιμενει να ζει,
      για να σκασει.

  24. juliet avatar
    juliet 30/03/2011 10:44:42

    καλή μέρα,εδώ το καλοκαίρι στο Γεννηματά οι γιατροί αγωνίσθηκαν και η γιαγιά 91 ετών ,βγήκε ζωντανή μετα απο παγκρεατίτιδα...,βάλανε στοίχημα οτι καμμία σύνταξη δεν θα κοπεί .....χαχαχαχα, να ζεί μου είπανε για να βλέπουν τον Λοβέρδο να κλαίει...

  25. james black avatar
    james black 07/04/2011 22:56:53

    Η αλήθεια είναι οτι κόβουν τη σύνταξη για να εξοικονομήσουν 10 εκατομμύρια και βουτάνε 100 εκατομύρια σε "μπόνους"!
    Η αλήθεια είναι οτι κόβουν μισθούς για να εξοικονομήσουν 100 εκκατομύρια αλλά ξοδευουν 5 δίσ για δυσλειτουργικές φρεγάτες...

    Η αλήθεια είναι οτι δεν μας είπαν αλήθεια, δεν μας τη λένε τώρα και δεν πρόκειται να τη μάθουμε μέχρι αυτοί να είναι μακριά.

    Η αλήθεια είναι οτι θα φύγουν με καταθέσεις στις νήσους Κέιμαν και θα μας αφήσουν πίσω τους στα συντρίμια, σκλάβους εμάς και τα παιδιά μας να δουλευουμε για σύγχρονους δουλεμπόρους

    Η αλήθεια είναι οτι δεν υπάρχουν "οι άλλοι" που θα τους ψηφίσουμε.

    Η μόνη αλήθεια είναι αυτή που καταλαβαίνει η γιαγιά των 85 χρονών που έχει τελειώσει δημοτικο, αυτή που καταλαβαίνει ο καθένας μας: Χρειαζόμαστε ανθρώπους με ήθος και πρώτα απο όλα πρέπει να αποκτήσουμε συνείδηση...

    Για την ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!