#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2011 08:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν λένε του Γιώργου τι να κάνει, τέλος πάντων;



Παίζουν με τα νεύρα του παιδιού οι Γερμανοί, οι εταίροι μας στην Ε.Ε., οι ευρωτραπεζίτες και Αμερικανοί. Μέσα στο χάος των προσωπικών στρατηγικών των υπουργών και την παραζάλη των διαφορετικών εισηγήσεων, ο Γιώργος Παπανδρέου περιμένει τις οδηγίες… προς ναυτιλομένους. Και αυτές δεν έρχονται, διότι η «διεθνής παράγοντας» - που δεν είναι ένας, ούτε έχει ενιαία συμφέροντα και πολιτικές…- δεν μπορεί να ομονοήσει στο πακέτο των μέτρων και στην τελική λύση του προβλήματος του ελληνικού χρέους.

Τούτων δοθέντων η τακτική του ΓΑΠ συμπυκνώνεται στο «βρείτε τα» που λέει και στους υπουργούς του! Και αν αυτοί, οι «προϊστάμενοι», τα βρουν εκείνος δεν έχει πρόβλημα να υλοποιήσει την όποια απόφασή τους.

Η κατάσταση είναι δραματική και αδιέξοδη για τον ΓΑΠ. Οι ΗΠΑ φοβούνται την κατάρρευση και την χρεοκοπία, την οποία θα πληρώσουν οι ασφαλιστικές τους εταιρείες που ασφάλισαν τα ελληνικά ομόλογα. Έτσι η υφυπουργός Οικονομικών Λάε Μπράιναρντ αισιοδοξεί ότι η κατάσταση είναι διαχειρίσιμη και αρκεί να στηριχθούν τα νέα μέτρα. Οι Γερμανοί δέχονται την επιμήκυνση και δεν συζητούν για κανένα νέο δάνειο. Η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (Τρισέ) συζητά για νέο μνημόνιο (δηλαδή νέο δάνειο). Ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ μίλησε για «ήπια αναδιάρθρωση» του ελληνικού χρέους, αφού προηγηθεί το ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου. Και λίγα λεπτά μετά ο Αυστριακός τραπεζίτης και μέλος του Δ.Σ. της ΕΚΤ Εβαλντ Νοβότνι απάντησε στον Γιούνκερ ότι δεν πρέπει να αναμένεται «ήπια αναδιάρθρωση» του ελληνικού χρέους!

Και οι επιλογές του Γιώργου μειώνονται διαρκώς από την ώρα που ο Αντώνης δεν του χαρίζει την συναίνεση που θέλει και ανθίσταται στις ωμές παρεμβάσεις του Πιουριφόι, Όλι Ρεν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 18/05/2011 09:48:34

    Θα υποστηρίξω σε αυτό, εν μέρει, τον ΓΑΠ. Υπάρχει διχογνωμία και στους εμεπλεκομενους ξένους. Οι Γαλλικές και οι Γερμανικές τράπεζες δεν θελουν να γράψουν ζημιά. Η Γαλλική και η Γερμανική κυβέρνηση δεν θέλουν να φανούν ότι τα πληρώνουν οι φορολογούμενοί τους. Οι Αγγλοι, οι Σκανδιναβοί και οι Ολλανδοί δεν τους νοιάζει, είναι Γαλλογερμανικό το πρόβλημα. Οι Αμερικάνοι δεν θέλουν Λήμαν στην ΝΑ Μεσόγειο. Δεν νομίζω ότι τους νοιάζει η ζημιά καθ εαυτή, αλλά οι τυχόν παρενέργειες, σε γεωπολιτικό και σε οικονομικό επίπεδο.

    Η αλήθεια είναι ότι οι Γαλλογερμανοί μας δάνειζαν για να καταναλώνουμε τα πλεονάσματά τους, από Γέφυρες μέχρι υποβρύχια. Τα δάνειά μας είναι το ΑΕΠ τους, άρα λογικά οι φορολογούμενοί τους πληρώνουν την ζημιά. Αλλά, πολιτικά, αυτό δεν στέκει για τους δικούς ΤΟΥΣ πολιτικούς.

    Εάν λοιπόν ο Πρωθυπουργός ήταν ένα άβουλο έρμαιο όλων αυτών, τι να αποφασίσει. Ο Πρωθυπουργός όμως δεν πρέπει και δεν μπορεί να είναι άβουλο έρμαιο και να ασχολείται με Πράσινες παπάρες και μεσογειακές διατροφές. Όχι σε αυτή την φάση. Αλλά περιτριγυρίζεται από ασχετούληδες και πονηρούληδες, ο ίδιος ΔΕΝ έχει την αναλυτική και συνθετική ικανότητα, σίγουρα δεν έχει την αποφασιστικότητα, σίγουρα κουβαλάει τις μπαρούφες που έχει μοιράσει στον κόσμο, και εισπράττουμε αυτό που εισπράττουμε. Βασίστηκε σε 2-3 δήθεν μεγάλους "φίλους" και παρατρεχάμενους (ένας είναι στο Rikers) και να τα αποτελέσματα.

    Είμαστε έρμαιο των Μεγάλων Δυνάμεων σε φάση που 1) δεν συμφωνούν σε όλα και 2) έχουν δικά τους προβλήματα, με 3) αρλουμπολόγους στο δικό μας τιμόνι.

    Τι γίνεται βρε ΓΑΠ; Ακριβαίνοντας κατά 60% το ρεύμα δεν μας πάει στον Παράδεισο; Ελληνοποιώντας Πακιστανούς δεν μας λύνει τα προβλήματα;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ archaeopteryx 18/05/2011 10:16:20

      Η ηλεκτρονική διακυβέρνηση θα μας σώσει. Και η διοικητική μεταρρύθμιση.. αλλά ξέχασα.... ο Καλλικράτης περιμένει ακόμη τον Ίκτινο για να ξεκινήσει η οικοδόμηση της νέας Ελλάδας. Ο Καλλικράτης είναι εδώ. Που είναι ο Ίκτινος, πάλι μπεκρούλιαζε; Βρήκαμε την αιτία του προβλήματος. Καλημέρα.

      • Pikis avatar
        Pikis @ ΝΙΚΟΛΑΣ 18/05/2011 10:29:56

        Φοβερός!!!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 18/05/2011 10:18:22

      Ολα ορθοτατα τα εγραψες !!
      Ασε που οι ασφαλιστικες ΗΠΑ εχουν μαζεψει το "Μερτητο" των φοβισμενων "επενδυτων" Αγιογδυτες ειναι !!.. και τα εχουν βαλει αλλου και εχουν βγαλει ειδη τα τυχον χαμενα !!!
      Το ολο θεμα ειναι Πολιτικο και Τραπεζικο.
      Θα ηθελα ολοι αυτοι που "πιεζουν" να βγουν στις Χωρες τους και να κανουν μια αναλυση του τι θα συμβει στους ιδιους εαν
      - μας κοψουν τα δανεια
      - εμεις δεν γουσταρουμε να πληρωσουμε ενω μπορουμε
      - εμεις διαγραψουμε το χρεος μας μονομερως
      - εαν εμεις βγουμε απο Ευρω

      Η Αληθεια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια ! ΘΑ πονεσουν αυτοι 5 φορες περισσοτερο απο εμας !! οι λαοι νομιζουν οτι μας σωνουν !! ενω δεν σωζεται η κατασταση !!! θα γινει πολεμος στην ΕΕ. Το ψεμμα εχει κοντα ποδια !!
      Αληθειες δεν εχει πει κανεις !!! μα ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!! τυχαιο?? ΟΧΙ
      κερδιζουν χρονο, φορτωνουν-ξεφορτωνουν-κανουν εγγραφες εδω κ εκει, επανεπενδυουν, ξαναπουλανε/αγοραζουν τα κουρεμενα... και το συστημα λειτουργει μια χαρα under the radar.!!

      Οταν μαθουν οι λαοι οτι ολοι ειναι Ελληνες στην "χρηση"... τοτε θα θελουμε 10 φυλακες για οολους τους χαρτογιακαδες και τους Τραπεζιτες.

      Ρε συ Αρχαιε.. ειδες χτες Ταμβακακη στον Δανειστη??? ακουσες δηλωσεις ον καμερα? μιλαμε ειναι χειροτερος του ΓΑΠ... πανε εκει και τα λενε μεταξυ τους, χαιρονται οτι θα μας σωσουν !! χαχαχαχα " ναι και ολοι μαζι και ο λαος ξερει τι να κανει και να τα βρουμε για το καλο ολων" !! χαχαχαχαααα
      δεν αντεχω αλλο.... ΕΛΕΟΣ !!!!

      ΠΠ

  2. anonymos avatar
    anonymos 18/05/2011 10:43:04

    Σσσσσ ο παιδί κοιμάται

  3. kostas* avatar
    kostas* 18/05/2011 11:37:41

    το καλυτερο σχολιασμο δημοσια νομιζω στο προσωπο του Παπανδρεου , τον εχει κανει κατα καιρους και για διαφορα θεματα ο Χρυσανθος Λαζαριδης ... ... νομιζω ειναι οτι πιο επιτυχημενο εχει ακουστει.

    Καποιοι στιγμη βεβαια πρεπει να καταλαβουμε και εμεις οτι δεν ειναι ολα Πασοκ -ΝΔ κτλ ... Δηλαδη αλλη Ελλαδα με Σημιτη αλλη με Γιωργακη ...τωρα τι ειναι πιο επικυνδινο , να εχεις πρωθυπουργο ιδιοτελη λαμογιο και υποχθονιο ... η πρωθυπουργο που σκαει στα υπουργικα συμβουλια σε τετοιες περιοδους και τους βαζει βιντεακια με κατι Ινδους , δε ξερω τι απο τα δυο ειναι πραγματικα χειροτερο ...
    ΑΠο την αλλη μια πολιτικη καθαρση , επικινδυνων ατομων για την χωρα ... που υπαρχουν σε ολα τα κομματα, και σε μια πιθανη μελλοντικη καταρευση θα πλασαριστουν ως Δικαιωμενοι προφητες και αυτοκλειτοι Εθνοσωτηρες καλο ειναι να υπαρχει το συντομοτερο δυνατο ...

  4. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 18/05/2011 15:15:20

    O Παπανδρέου ανέκαθεν ήταν εκτός ελληνικής πραγματικότητας.
    Μια ζωή εκτελούσε τις επιθυμίες των εντολοδόχων του και ποτέ δεν αναλάμβανε πρωτοβουλίες.
    Εδώ και έξι μήνες τον έχουν αφήσει χωρίς οδηγίες-κατευθύνσεις και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να "παρακαλά" τους υπουργούς του να δουλέψουν και τον Σαμαρά να τον βοηθήσει.
    Μάλλον περιμένει να του πουν οι εντολείς του αν θα πρέπει να κάνει εκλογές.
    Αλλά απορώ γιατί δεν ακούει μια κοινωνία ολόκληρη από κάτω που του φωνάζει να ξεκουμπιστεί;