#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2011 11:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν ζήτησε εκλογές στο Ζάππειο ο Σαμαράς;



Έχουν περάσει δυο ημέρες από το ‘Ζάππειο 2” και από την κυβέρνηση δεν έχω ακούσει ακόμα μια υπεύθυνη τοποθέτηση στις προτάσεις που κατέθεσε ο πρόεδρος της Ν.Δ. Συνέρχονται ή να στείλει ο Πρόεδρος τον Χρύσανθο για εξηγήσεις;

Που είναι οι περσινές  δόξες, που έβγαζαν γλώσσα;

Μόνο ένα non-paper μοίρασαν κεντρικά και αυτό καθυστερημένα με αποτέλεσμα να μην προλάβει να το μάθει ούτε ο κ. Καψής.

Και τι λέει το non-paper; Ό,τι το πρόγραμμα του κ. Σαμαρά, θα αυξήσει το έλλειμμα κατά 36 δις!!! Πώς βγήκε αυτό το νούμερο; Ε, ξέρετε τώρα πως βγάζουν νούμερα στο ΠΑΣΟΚ!  Παίρνουν ένα τυχαίο νούμερο και μετά το …φουσκώνουν!

Είπαν, επίσης, ότι πολλά από τα μέτρα που εξήγγειλε ο κ. Σαμαράς τα εφαρμόζουν ήδη! Άμα εφάρμοζαν όλο το πρόγραμμα που παρουσίασε πέρυσι, θα ήμασταν καλύτερα!  Όμως, τότε μες την αλαζονεία τους χαρακτήρισαν τον Σαμαρά …Χάρυ Πότερ! Τώρα χτυπάνε το κεφάλι τους που δεν τον άκουσαν!

Φέτος, με τα φτερά πεσμένα, αντέδρασαν τόσο υποτονικά που  παραλίγο θα ζητούσαν και συγνώμη!

Αλλά και ο  καθεστωτικός τύπος; Ο ένας γράφει ό,τι ο Σαμαράς βγαίνει στην Κυβέρνηση από …αριστερά, ο άλλος από …δεξιά! Τους έχει πάρει …παραμάζωμα και δεν ξέρουν τι να απαντήσουν.

Πάντως ο Πρόεδρος δεν είναι …..εντάξει: Τον κ. Παπασπύρο και τον κ. Παναγόπουλο, πολύ μου τους στενοχώρησε.

Η ημερήσια του Συγκροτήματος ανακάλυψε ότι «συναινούν» σε τέσσερα, τρία σημεία, δεν θυμάμαι τώρα! Εννοείται ό,τι συναινεί η Κυβέρνηση με τον …Σαμαρά! Γιατί  όπως το γράφουν, νόμισα το αντίθετο και τρόμαξα!

Εγώ αν ήμουν Γιώργος, θα έπαιρνα το  πρόγραμμα του Σαμαρά και θα έλεγα στον Παπακωνσταντίνου  να  το υλοποιήσει  κατά γράμμα! Θα γλίτωνα  από την κριτική του Σαμαρά και θα είχα χρόνο για κανό!  Τώρα μάλιστα που έρχεται το καλοκαίρι!

Κάποιοι γκρινιάζουν γιατί δεν ζήτησε εκλογές ο Σαμαράς! Είναι ευγενικός, τους ..διευκολύνει για να φύγουν.

Κώστας Ροδινός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 14/05/2011 11:55:35

    Καλα εκανε και δεν ζητησε εκλογες. Πρεπει ναπ ερασει λιγος καιρος για να συζητηθει το Ζαππειο 2. Μολις γινει η μεταστροφη της κοινης γνωμης πρεπει να ζητησει εκλογες ομως και κατα προτιμιση μεσα στις επομενες 20-40 μερες. Γιατι αν και δεν μπορουμε να επιβαλλουμε τις εκλογες πρεπει να δειξουμε οτι τις απαιτουμε γιατι εμεις εχουμε συγκεκριμενο σχεδιο το οποιο θελουμε να εφαρμοσουμε.

  2. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2011 12:01:50

    Αχαχαχα!
    Κώστα εξαιρετικό!
    Βραζουμε τον Κο. Παπανδρ....ε, το βάτραχο, ντε, σιγά-σιγά.

  3. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 14/05/2011 12:05:27

    Κώστα το ερώτημα είναι αν τους πληρώσουμε τα εισιτήρια για να φιγουν τότε να τσονταρουμε όλοι κάτι ´

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 12:10:33

    Το ξεφτυλικι που τους εκανε ειναι χειροτερο !!....
    Εχασαν τη λαλια τους..!! χαχαχα Βασω/Μπεννυ/Λοβερ πειτε αλευρι...
    Θελω ν ακουσω δηλωσεις απο ΠΑΠΑΚι για Προγραμμα Ζαππειου και εμτα να γραψω το θεατρικο.. " Η Πρασινιοσκουφιτσα και ο κακος Τοκος "

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 13:04:42

      +1000
      roflmao

  5. effie B. avatar
    effie B. 14/05/2011 12:16:38

    αιχμηροτατος Κωστα μου, για τον παντα fit "πρωθυπουργο" μας.
    νομιζω οτι σε διαβαζει, γιατι δεν εξηγειται αλλιως η παρουσια του ξανα σε γυμναστηριο κεντρικου ξενοδοχειου.
    οσο για εκλογες, δεν προκειται να κανει, απλα θα παραδωσει... στο Σαμαρα. να μην μας χρεωσει και με το κοστος των εκλογων... σε αυτο μαζι του... πονοψυχος ο "αθλητης"...
    εφησυχασμενος , να δεις που θα παει για κανο το Σαββατοκυριακο.
    ολοι αναζητουμε ελικοπτερα... άλλα εχει στο νου του ο 'παγκοσμιος' ηγετης: με κανο θα την κανει τελικα... βοηθουντος και του στρατηγου ανεμου, ενας θεος ξερει απο που θα τον μαζεψουν... αν προσφερθει να τον μαζεψει κανεις, γιατι αλλαξαν βλεπεις οι καιροι... κριμα... ασχετο: το Λαος γιατι επιμενει για καθε αγνωστο πλεουμενο στο Αιγαιο, βυθιστε το ...τωρα?

  6. pikras57 avatar
    pikras57 14/05/2011 12:23:00

    το non paper του ΠΑΣΟΚ, ένα εξελόφυλλο κακοσυμοπληρωμένο δεν το συμπλήρωσε οικονομολόγος!
    Μάλλον ο Πεταλωτής το συνέταξε,διαφορετικά δεν δικαιολογείται ... αυτή η ασχετοσύνη...

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 12:56:26

    Ο Γιώργος ετοιμάζεται να φύγει προς τα εμπρός κάνοντας δομικό ανασχηματισμό με επιλογές που θα εκπλήξουν και θα ταρακουνήσουν το πολιτικό σκηνικό.
    Ήδη, όπως μαθαίνω, για το Υπουργείο Οικονομικών προορίζεται ο Αντώνιος Μπεϊζάνης, άνθρωπος της πιάτσας, με βασικό του σύνθημα το "Θα σε κάνω βασίλισα!"
    Θα συγχωνευθούν τα υπουργεία Αγροτικής πολιτικής, Εργασίας, Εσωτερικών και Υγείας και το νέο υπερυπουργείο Εργατοαγροτικής Ανασυγκροτήσεως και Περιθάλψεως θα ανατεθεί στον εκ Λονδίνου προερχόμενο Ανδρέα Μαυρογιαλούρο.
    Θα ανασυσταθεί το Υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής πολιτικής με νέο Υπουργό τον εξ Αμερικής καθηγητή Πολιτικών Επιστημών Ανδρέα Μαντά,ανηψιό του μεγαλοεφποπλιστή Κασσανδρή.
    Για το Γραφείο Τύπου προορίζεται ο Θεόδωρος Πάρλας ή Ψευτοθόδωρος, δεινός ρήτωρ ο οποίος αρθογραφούσε επί σειρά ετών στην εφημερίδα Η Αλήθεια.
    Η τρόϊκα φαίνεται, όμως, ότι ανησυχεί ιδιαιτέρως με τις ανωτέρω επιλογές του Γιώργου και ο Τόμσεν φαίρεται να δήλωσε εκνευρισμένος ότι αυτά δε γίνονται ούτε στο σινεμά!

  8. EU avatar
    EU 14/05/2011 12:58:24

    Λυπάμαι, διαφωνώ.
    Απλά δεν έχουμε την πολυτέλεια για να αφήνουμε τον ΓΑΠ να συνεχίζει το καταστροφικό του έργο.
    Τι να το κάνει ο έρμος ο πολίτης αυτής της χώρας (άσχετο ένα στηρίζει ή όχι τον Σαμαρά), αν ζητήσει εκλογές όταν ο ΓΑΠ θα μας έχει σύρει στη χρεωκοπία? Είναι θέμα ημερών, ίσως και ωρών.

    Έκτακτο διάγγελμα αύριο, πρίν τις συναντήσεις της Δευτέρας στα ευρωπαϊκά όργανα. Σε αυτό να ζητήσει εκλογές για να συζητήσει επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου η νέα κυβέρνηση. Ρητή δέσμευση ότι - ότι και να γίνει - εμείς θα βγούμε στις αγορές το 2012. Εμείς να αναλάβουμε να πληρώσουμε μεγαλύτερο επιτόκιο εφόσον αυτό ζητάνε οι αγορές και η Ευρώπη να μας δώσει πολιτικό χρόνο για να μη διαλυθούμε.

    Σε 20 ημέρες και ένα μήνα που λέτε θα είναι αργά.

    • of8almos avatar
      of8almos @ EU 15/05/2011 11:04:58

      Πολύ αργά γιατί θα έχουν κλείσει και όλες οι νομικές τρύπες για έξοδο από τους ληστρικούς όρους

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 14/05/2011 13:36:13

    Ο Αντώνης δεν ζήτησε εκλογές,επειδή δεν είναι λαικιστής,δεν του αρέσουν οι πολιτικοί εντυπωσιασμοί,δεν θέλει να τους συσπειρώσει εκεί, στο ΠΑΣΟΚ,τώρα που διαλύονται και τέλος,επειδή δεν μπορεί να επιβάλλει εκλογές. Ξανατόνισε όμως,για πολλοστή φορά,ότι όποτε έρθουν θα είναι καλοδεχούμενες.

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 14/05/2011 15:10:50

    Ο Γιώργος Παπανδρέου είπε λεφτά υπάρχουν και πήρε λαϊκή εντολή να κυβερνήσει. Μετά είπε ότι φταίει ο Καραμανλής. Στη συνέχεια άρχισε να λέει για τον τιτανικό και τα βουλιάγματα, ώσπου εμφάνισε το μνημόνιο, για το οποίο σίγουρα δεν είχε λαϊκή εντολή. Μας φόρτωσε 110δις χρέος χωρίς να μας ρωτήσει, η ύφεση έγινε η μεγάλη ρουφήχτρα που εξαφανίζει την αγορά, οι δηλωμένοι άνεργοι ειναι περίπου 800.000 ,τα λουκέτα καθημερινά αυξάνονται,
    όπως και οι πρόωρες συντάξεις, πάνε τα δώρα, η βενζίνη στα ύψη, οι συμβασιούχοι με το απολυτήριο το καλό στα χέρια και ο Σαμαράς δε ζητάει εκλογές.

  11. ΑποΜηχανηςΦτωχος avatar
    ΑποΜηχανηςΦτωχος 14/05/2011 15:22:32

    Δηλαδή μας λέτε τελικά με μια δόση χιούμορ ότι δε ζήτησε εκλογές γιατί είναι ευγενικός. Μάλιστα...
    Ξέρετε έχουμε ενάμιση χρόνο πού περιμένουμε να τελειώσει με τις ευγένειες και να κάνει το συνταγματικό του καθήκον: Να μας υπερασπιστεί!

    • of8almos avatar
      of8almos @ ΑποΜηχανηςΦτωχος 15/05/2011 11:08:11

      Η τελευταία γραμμή είναι για οσκαρ

  12. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 14/05/2011 16:42:51

    Τους προθυπουργούς δεν τους ρίχνει η αντιπολίτευση ζητώντας εκλογές σε κάθε περίσταση ,τους αποδομεί ο λαός .
    Εφόσον έστω και δημοσκοπικά υπάρχουν 3,5 στους 10 συμπατριώτες μας οι οποίοι πιστεύουν ακόμα ότι ο ΓΑΠ είναι καταλληλότερος για Προθυπουργός καλώς πράττει σε αυτή την φάση ο Σαμαράς και δεν ζητά αμέσως εκλογές αλλά εμμέσως παρουσιάζοντας το οικονομικό του πρόγραμμα ,το οποίο πρώτα θα συζητηθεί στην κοινωνία και αν πείσει οι εκλογές θα έρθουν μόνες τους ,ήτε το θέλει ο ΓΑΠ, ήτε δεν το θέλει.
    Από ότι φαίνετε μετά το Ζάπειο 2 οι εκλογές είναι θέμα χρόνου ,γιατί πλέον υπάρχει ελπίδα ,το θέμα είναι να ενημερωθεί ο λαός και αυτό είναι θέμα της Ν.Δ. και των στελεχών της, από χθές έπρεπε να αλλωνίζουν την Ελλάδα συζητώντας με φορείς, κοινωνικές ομάδες το ελπιδοφόρο οικονομικό πρόγραμμά της .
    Παραφράζοντας το κομουνιστικό μανιφέστο του Μάρξ θα πώ Νεοέλληνες ενωθείτε ,αντισταθείτε δεν έχετε τίποτα άλλο να χάσετε εκτός από τις αλυσίδες του μνημονίου.

  13. δημης avatar
    δημης 14/05/2011 20:02:11

    "Πώς βγήκε αυτό το νούμερο;"
    ΑΚΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ...
    -ΜΑ ΕΔΩ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΑΙΖΕ... ΖΑΡΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ;;;;
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ...ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ...
    -ΤΟΥΣ ΕΙΧΑΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ...ΑΕΤΟΥΣ...Ή ΓΙΑ...ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΥΣ;;;;;;;