20/11/2008 20:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν είμαστε μούμιες

Είναι πλέον θέμα αρχής: Δεν πρέπει να διαβάζω ...Βήμα, ούτε σε ηλεκτρονική μορφή γιατί νευριάζω. Κατ' αρχάς ο κύριος Ψυχάρης με την ...«αλήθεια» για την ΔΕΗ. Αυτό με τους Κοσοβάρους τουρίστες το ξέρετε;

Μετά ο κύριος Τρισέ που βλέπει «κίνδυνο στην καρδιά του χρηματοπιστωτικού συστήματος» (βλ. εδώ) ... Συγνώμη κύριε Τρισέ, αυτό τέλειωσε, τώρα είμαστε στους κινδύνους της πραγματικής οικονομίας. Εκτός και αν ο κύριος Τρισέ εννοεί την καρδιά του Ευρωπαϊκού χρηματοπιστωτικού συστήματος. Αυτό πρέπει να εννοεί. Η Αμερική έχει ήδη πάει στο επόμενο ή το μεθεπόμενο κεφάλαιο. Η σχετικά ελεύθερη αγορά και ο Paulson από την μία, οι ωραίες Ευρωπαίες από την άλλη. Μην αρχίσετε να σκούζετε, εγώ θα υποφέρω μαζί σας... Χωρίς αστεία τώρα, αν η Αμερική αερίζει τα προβλήματά της για να τα κριτικάρει η υφήλιος, στην Ευρώπη όλα είναι χαμένα και προπολεμικά.

Ο κύριος Προβόπουλος ...εκπέμπει κι αυτός SOS.( http://www.tovimadaily.gr/). Σας παρακαλώ να διαβάσετε το άρθρο. Το διάβασα εγώ και δύο φίλοι μου. Με έλλειψη μετριοφροσύνης, τόσο εγώ όσο και οι φίλοι μου κάτι ξέρουμε από τράπεζες και αγορές. Το διαβάσαμε, τηλεφωνηθήκαμε, και είπαμε:

- Μα καλά τι λέει;

- Τι θέλει να πει ο Προβόπουλος;

- Είπε μια μπαρούφα να γεμίσει την σελίδα χωρίς να θέλει να καταλάβει κανείς τίποτα...

- Καλά... είναι σοβαρός;

- Όχι καθηγητής είναι

- Και τι λέει;

- Τίποτα

Δεν ξέρω πολλά αλλά καταλαβαίνω τα περισσότερα από όσα διαβάζω. Μπορώ να συμφωνήσω ότι ο κύριος Προβόπουλος είπε μερικές κούφιες κουβέντες για να μας πει πόσο σημαντικός είναι. Δεν τον ενδιαφέρουμε εμείς, τον ενδιαφέρει η σημαντικότητά του. Την οποία μετέφερε στην πολιτειακή ηγεσία. Θαρρώ πως ακούω τον κ. Παπούλια να ρωτάει: «Ρε συ Προβόπουλε, το δολάριο είναι στο 1,25... Να αγοράσω ευρώ;» Δεν ξέρω αν ο κύριος Προβόπουλος σας απάντησε Πρόεδρε, εγώ θα περίμενα 16 με 18 μήνες.

Καλοί μου άνθρωποι. Έχουμε συμφωνήσει ή διαφωνήσει σε πολλά θέματα σε αυτήν την φιλόξενη ιστοσελίδα. Αλλά ποτέ κανείς μας δεν παπάριασε τον άλλο με εσκεμμένα ακαταλαβίστικα. Για αυτό εμείς δεν είμαστε μούμιες.

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 20/11/2008 21:01:17

    Λέει ότι πράγματα είναι τσριμόκωλα.

  2. k.kontoyiannis avatar
    k.kontoyiannis 20/11/2008 21:02:48

    ayto mou arese poly!
    http://taxalia.blogspot.com/2008/11/m_20.html

  3. Nick avatar
    Nick 20/11/2008 21:15:57

    Η καρδιά του συστήματος είναι οι πιστωτικές κάρτες.

    Αυτές που για 30 χρόνια κινούσαν την Οικονομία.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 21:18:53

    atakte, τι ησυχία; Γίνεται χαμός, κανείς στον επιχειρηματικό κόσμο δεν ξέρει που πάει ο Γενάρης, η παγκόσμια οικονομία είναι σε αναταραχή και εμείς με τέως χορεύτριες της κοιλιάς (που δεν ειναι καν ουρί του παραδείσου) Γκαντέμηδες και στις χορεύτριες. Και στα DVD. Και ο κ. Προβόπουλος κατάλαβε ότι έχουμε πρόβλημα. Αν δεν ντρεπόμουν θα τον έπαιρνα για εργοδηγό να δει τι σημαίνει πραγματική οικονομία.

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 21:19:34

    Αρχαιε μου,

    συνεννοηθηκαμε ! επιτελους οι φωνες μας ακουστηκαν.

    Πλεον και ο καθε ασχετος-μηειδικος εχει κατανοησει την κατασταση ΜΑΣ. Εχουμε πολυ δρομο ακομη και το τουνελ ειναι μακρυ και σκοτεινο.

    Ειμαστε στον "οριζοντα γεγονοτων" τωρα. Event Horizon (google it). της Μαυρης Τρυπας. Οποιοσ καταλαβε καταλαβε.

    Ουτε το φως ξεφευγει απο τη Μαυρη Τρυπα ποσο μαλλον οι Προβοπουλοι ...

    Θα γραψω σχετικα.. οταν προλαβω.

    ΠΠ

  6. Πιτσαδόρος avatar
    Πιτσαδόρος 20/11/2008 21:22:13

    Ζητούνται golden boys για delivery!

    Εξτρά Κυριακές Αργίες.

  7. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 21:25:01

    εμεις εδω παμε εκει
    http://kozani.net/news2.php?page_module=news&p_id=11634

  8. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 21:28:06

    arxeaopteryx -και μερα ,νυχτα η ζαχαρη μας παει εκει .Εδω εκλεισαν το Πλατη ?

  9. Αζέλ - Γκιουζέλ avatar
    Αζέλ - Γκιουζέλ 20/11/2008 21:35:16

    Πάντως μια και το έφερε η κουβέντα:
    Όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο πείθομαι ότι αυτοί που θα ξεπεράσουν πρώτοι την κρίση, είναι ο Αμερικανοί... Αυτοί γέννησαν το νεοφιλελευθερισμό, εμείς εδώ στην Ευρώπη ακόμα να τον μάθουμε...
    (Καλά δεν ήμασταν στον κρατικό παρεμβατισμό; Τρομάρα μας!..)

  10. Αζελ-χανουμ avatar
    Αζελ-χανουμ 20/11/2008 21:49:20

    θα ξεπεράσουν την κρίση, γιατί έπεσαν οι αξιες των σπιτιών τους, θα κλείσουν οι μεγαλύτερες εταιρίες τους - αφού απέτυχαν, θα φάνε ανεργία και όρι, θα μετακομίσουν, θα αλλάξουν δουλειά, βόρεια, νότια, θα ψάξουν την εξιλέωση από τις αμαρτίες σε κάθε αραχνιασμένο βιβλίο και αν δεν το βρουν θα γράψουν καινούργιο, θα κοιτάξουν τον χειρότερο φόβο τους στα μάτια και θα πούνε: «φόβε, χαίσε μας, θα σε ξεπεράσουμε»

  11. marx avatar
    marx 20/11/2008 21:53:06

    παιδακια θα ξεπερασουν,πρωτοι την κριση,μονο αυτοι που εχουν καταλαβει πως λειτουργει ο καπιταλισμος.
    οσοι με εχουν διαβασει και οι νεοφιλελευθεροι.
    ο καπιταλισμος σε κριση ,ειναι υποχρεωμενος να
    "δαρβινιζει"..
    δηλαδη
    θα σωθουν οι χωρες,που θα παρουν γρηγορα και επιθετικα μετρα..θα αφησουν να αρρωστα μελη να χρεωκοπησουν για να σωθουν οι υπολοιποι..
    π.χ οι σπαρτιατες ειχαν τον καιαδα.
    οι γιατροι οταν ο σωμα εχει γαγγραινα,κοβουν το αρρωστο μελος.
    οι ασχετοι πολιτικοι που θα παρασυρουν τις χωρες τους σε κρατικη παρεμβαση για την σωτηρια ολων,θα τις καταστρεψουν.
    οι αγορες ειναι σκληρες..

  12. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 20/11/2008 21:58:15

    ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ; ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΙ,
    Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΕΡΟΣ ΔΗΛΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΤΕΡΟΣ ΚΑΝΗ ΕΝΤΑΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΜΕ ΜΑΙΤΡ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ. ΕΠΑΝΑΠΑΥΘΕΙΤΕ…..

  13. marx avatar
    marx 20/11/2008 22:04:21

    στο παρελθον ο καπιταλισμος ξεπερνουσε τις κρισεις στο τελος, με πολεμους.
    δηλαδη
    με καταστροφη παραγωγικων δυναμεων.
    σημερα δεν μπορουν να κανουν πολεμο για να καταστρεψουν τους ανταγωνιστες τους.
    αυτη η κριση θα ξεπεραστει μονο εαν οι κυβερνησεις αφησουν να καταστραφουν το ενα τριτον ,τουλαχιστον των επιχειρησεων.
    δεν θα τα κανουν ,αρα θα εχουμε ολοκληρωτικη καταστροφη.
    μονο οι λαοι που εχουν αποδεχθει τον νεοφιλευθερο δαρβινισμο θα ξεπερασουν την κριση.
    οι λαοι που θα υιοθετησουν "σοσιαλιστικα" μετρα ,θα ισοπεδωθουν.

  14. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 22:36:47

    Φοβάμαι ότι με της σοβαρές ,ψυχρές και πλήρως τεκμηριωμένες αναλύσεις σου arxeapteryx ο factorx πρόκειται να δεχτεί προσφορά ,και θα μας λείψεις . Την επόμενη φορά πρόσθεσε και λίγη ενθαλπία στα άρθρα σου να συνεχίζουμε τον διάλογο .

  15. donaE avatar
    donaE 20/11/2008 22:54:55

    Προκειται για ενα θεατρικο εργο και αυτοι ειναι μελη του θιασου,και παιζουν τον ρολο τους.Αντε να τους κρινεις σαν ηθοποιους,το πολυ.Σιγα μην ασκουν οικονομικη πολιτικη ολοι αυτοι σημερα.

  16. salmonellas avatar
    salmonellas 20/11/2008 23:11:22

    Agapitoi filoi, afto to levendopoulo konomaei 350,000 evrw to xrono kai an noizete oti to evalan ekei oi touristes , kanete lathos.To evale to trapeziko lobby. Kata ta alla, mono oi xazoi pistevoun oti ha doume aspri mera apo afton kai apo ton politiko me alogisio onoma kai myalo gia ta panigyria. O apolytos diasyrmos tis akadimaikis koinotitas pou stis meres tis ND yperevi pan orio.

  17. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/11/2008 23:13:50

    ΤΑ ..."ΑΜΕΡΙΚΑΝΑΚΙΑ"


    Κογκρέσο, χθες. Οι τοπ μανατζαραίοι της "GM" έχουν πάει σε επιτροπή του, για να πείσουν τα μέλη της να δοθούν χρήματα του κράτους- φορολογουμένων, ώστε, όπως υποστηρίζουν, να βγουν από την κρίση.

    Ερώτηση: Πότε θα βγείτε από την κρίση, αν σας δώσουμε τα χρήματα;
    Απάντηση: Θα χρειαστεί ένα εύλογο διάστημα.
    Ερώτηση: Οριοθετήστε το "εύλογο". Πότε τελειώνει.
    Απάντηση: Τον Μάρτιο

    Ερώτηση: Πόσα χρήματα χρειάζεσθε, ώστε τον Μάρτιο να έχετε βγει από την κρίση;
    Απάντηση: Μπλα- μπλα- μπλα... "a sufficient amount of money"- ένα επαρκές- αρκετό- ικανό- κατάλληλο ποσό χρημάτων.
    Ερώτηση: Που είναι πόσο; Πόσα χρήματα απαιτούνται, ακριβώς, για να βγείτε από την κρίση;
    Απάντηση: Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, οπότε υπάρχει διακύμανση
    Ερώτηση: Πείτε μας το μέγιστο. Το ποσό που απαιτείται, ώστε να είστε σίγουροι 100% ότι το πλάνο σας θα πετύχει.
    Απάντηση: ... ...

    Άλλο μέλλος

    Ερώτηση: Όλοι έχετε από ένα δικό σας τζετ. Όποιος από σας συμφωνεί να πωληθεί και τα χρήματα να δοθούν υπέρ του πλάνου σας εξόδου από την κρίση, να σηκώσει το χέρι του. (Η κάμερα κάνει ζουμ στις αποσβoλομένες φάτσες των σύξυλων μάνατζερ. "Άγαλμα" όλοι!)
    ...
    Παρακαλώ, να γραφτεί στα πρακτικά ότι, ΚΑΝΕΙΣ δεν σήκωσε το χέρι του!

  18. marx avatar
    marx 20/11/2008 23:19:32

    ρε νηπιο,αυτοι ειναι αναλγητοι νεοφιλελευθεροι,γιαυτο φερονται ετσι στους μανατζερ.
    ενω εμεις οι "σοσιαλιστες" που ειμαστε πονοψυχοι,ποτε δεν θα καναμε τετοιες ερωτησεις.

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 23:30:31

    atakte

    μου έδωσες ιδέα για άρθρο με enthalpy... Αλλά για φαντάσου αντι για φραππέ, σαντέζ και ύποπτες χανούμισες αν η μαρίδα ασχολιόταν με θερμοδυναμικούς κύκλους...

  20. provato avatar
    provato 20/11/2008 23:37:25

    Η κρίση πλέον ξέφυγε απο τα ΄΄στενά΄΄ πλαίσια του χαρακτηρισμού της ως οικονομικής ή χρηματοπιστωτικής ή ΄΄σιωπηλού κράχ΄΄ .Είναι πλέον μια ραγδαία εξελισσόμενη ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΡΙΣΗ με τα πρώτα σημάδια ρήξης της κοινωνικής συνοχής (που βασιζόταν κυρίως σε μια επίπλαστη και δανεική ευμάρεια) επί θύρας.Και αυτό σημαίνει μεταξύ άλλων, ακόμα πιο θολό πολιτικό-κοινωνικό σκηνικό.Και κατά συνέπεια ΄΄ετοιμασία΄΄ αποδιοπομπαίων τράγων (πχ μετανάστες,ιδιωτικός τομέας εναντίον δημοσίου , ΄΄πλουσιες΄΄ χώρες ΕΕ εναντίων ΄΄φτωχών΄΄ κτλ).Θα τσιμπήσουμε;Γιατί κάπου εκεί παραμονεύουν ολοκληρωτικές ΄΄λύσεις΄΄.Εσωτερικές ή ΄΄παγκόσμιας συνεννόησης΄΄.
    Η ροή των πληροφοριών θα παίξει μεγάλο ρόλο.Ο πληροφοριακός πόλεμος που έχει αρχίσει θέλει την μεγαλύτερη δυνατή ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΣΚΕΨΗΣ ΚΑΙ ΕΚΦΡΑΣΗΣ σε όλα τα επίπεδα.
    Αλλά τι να έλεγε με ΄΄καθαρότητα΄΄ ο θλιβερός καθηγητής (σκεφτείται ποιούς ΄΄εκπροσωπεί΄΄ πραγματικά) χωρίς να ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΠΑΝΙΚΟ στους ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ακόμα κοιμώμενους συμπολίτες του.Αλλά και πότε οι κάθε λογής προβόπουλοι εγχώριοι και διεθνείς μίλησαν καθαρά;Όταν πριν ένα χρόνο μιλούσαν για ΄΄δυνατές οικονομίες΄΄ και πριν μισό για ΄΄αναμενόμενο ράλλυ΄΄ , για ΄΄καλές αποτιμήσεις΄΄; .Oταν υπουργοί οικονομίας λέγανε ΄΄η κρίση δεν θα αγγίξει την ευρώπη΄΄, ΄΄την χώρα μας΄΄ κτλ. ενώ είχαν εκθέσεις με σενάρια κραχ κτλ;
    Ας κρατηθούμε γιατί η πρόσκρουση των κοινωνιών μας θα είναι μάλλον πολύ δυνατή.Και με τοιούτους Προβόπουλους στα ηνία (εγχώρια και διεθνή) ανησυχώ ακόμα περισσότερο.

    ΥΓ:Ερώτηση ηλιθίου προβάτου.
    Όλη αυτή η κρίση που μας σερβίρεται πλέον απο τα ΜΜΕ τους δεν έχει αυτουργούς , υπεύθυνους για την άγρια κερδοσκοπία , για τους δήθεν ελέγχους κτλ
    Οι ΄΄φούσκες΄΄ μόνες τους φούσκωσαν;Φυσικό φαινόμενο είναι ρε απατεώνες παπατζήδες;Θα πάει κανένας φυλακή;
    ΥΓ2:Και η ύψιστη υποκρισία.οι υπεύθυνοι της κρίσης συμμετέχουν στις προσπάθειες ΄΄επίλυσης΄΄.Περαστικά μας....ο απλήρωτος λογαριασμός μας περιμένει...

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2008 00:00:38

    provato

    οι φούσκες φούσκωσαν από ανθρώπους σαν και μας, λίγο πιο άπληστους ίσως...αφ' ενός, και από καταστρατήγηση απλών λογιστικών και ρυθμιστικών αρχών αφ' ετέρου (κατ' επιταγήν των τραπεζών, βασικά) Το υπεραπλοποιώ, αλλά αυτή είναι η περίληψη της περιληψης.

  22. tiramola avatar
    tiramola 21/11/2008 00:18:46

    Τετοιου ειδους ηθικοπλαστικα μυνηματα κανουν την εμφανιση τους κατα διαστηματα απο το αμερικανικο συστημα εξουσιας...
    Κοινωνικου περιχομενου , εχουμε αξιες αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα διοτι ετσι λειτουργει η "αγορα"...
    Και οδηγεις σε αφανισμο μια τραπεζα και παιρνεις και καμια 200αρια εκατομυρια απο πανω!
    Οι αδιστακτοι εχουν επικρατησει κατα κρατος των ικανων και λιγοτερο ικανων.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/11/2008 00:28:01

    ΤΑ Α-ΛΗΘΗ

    Σπύρος Says, @ "Οι «φιλελεύθεροι» που είναι ρε παιδιά;", (September 19th):


    Ο Νεοφιλελευθερισμός είναι η μεγαλύτερη απάτη πού έχει επινοηθεί γιά να ληστεύει τούς Πολίτες.

    Οποτε οι διάφοροι απατεώνες πού κυβερνάνε επιθυμούν να ξεπουλήσουν περιουσία τού Λαού αρχίζουν τίς μπούρδες περί ελέυθερης αγοράς, περί ισορροπίας τής αγοράς, και λυμαίνονται τά φιλέτα (ακόμα και υγιείς κρατικές εταιρείες) αρχίζοντας ξεδιάντροπα τίς ιδιωτικοποιήσεις.

    Οταν η καπιταλιστική απληστία τών γιάπηδων ξεπερνά τά όρια και τά κάνουν μπάχαλο αρχίζουν να ζητάνε απο το κράτος να ΄σώσει΄ τίς αγορές.

    Ετσι αυξάνονται οι στρατιές τών νεοπτώχων και συμπιέζεται διαρκώς η μεσαία τάξη.

    Γιά τούς ΄μικρούς΄ δεν το συζητάμε.
    Αυτούς τούς έχουν τελειώσει πρό πολλού.
    Το μοντελάκι τών νεοφιλελεύθερων αποτελεί τόν ΄σοσιαλισμό΄ μιάς μικρής μερίδας καπιταλιστών όπου όλα δουλεύουν γιά πάρτη τους και γιά το μόνον που δεν νοιάζονται είναι οι πολίτες τών Χωρών τους.

    To δυστύχημα είναι πού σέ αυτά τά ιδεολογήματα τσιμπάνε και εργαζόμενοι τών 800-1000 ευρώ .
    Ισως ονειρεύονται οτι θα γίνουν οι νέοι Ρότσιλντ αγοράζοντας το νέο μοντέλο τηλεόρασης πού τούς προτείνουν γιά περαιτέρω αποβλάκωση.

  24. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/11/2008 00:38:33

    «… ό,τι ισχύει για τα μαθηματικά το ίδιο ισχύει και για την ζωή. Αν δεν πιστέψει κανείς βαθιά στο δόγμα μιας θρησκείας (αλλά και καμιά φορά, ακόμη και τότε) η ζωή μας δεν είναι πλήρης [...] Η έκπληξη με το θεώρημα της Μη Πληρότητας δεν ήταν ότι ισχύει στη ζωή, αλλά ότι το ίδιο ισχύει και στα μαθηματικά. Μέχρι τότε όλοι πίστευαν πως από κει μπορεί κανείς να φτάσει στην απόλυτη γνώση. Όμως, ακόμη και στα μαθηματικά αυτό είναι αδύνατον. Αυτό ας μας κάνει να είμαστε σεμνοί και ταπεινοί κάτι που όλοι το χρειαζόμαστε και μόνο καλό μπορεί να μας κάνει.» - Kurt Godel

    ΠΠ

  25. provato avatar
    provato 21/11/2008 00:41:19

    ...Σαν και μας .... λίγο πιο άπληστους ... απο καταστρατήγηση απλών λογιστικών κτλ
    Ναι με μια ΒΑΣΙΚΗ διαφορά.ΑΥΤΟΙ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ.ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ.ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΕΙΑ.Και μη με ρωτήσεις ποιοι αυτοί.Αν θέλεις κάνε το κόπο να διαβάσεις (και όλοι οι φίλοι) ΤΗΝ ΞΕΚΑΘΑΡΗ σε σκέψη και έκφραση τοποθέτηση του epicurus2day.blogspot.com
    Τα υστερόγραφα μου στο προηγούμενο post πιστεύω αποτελούν απορίες πολλών.Και παραμένουν χωρίς απάντηση......

    -----------------------------------

    CDS - Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά τους θαναι

    Τα CDS είναι ιδιωτικές συμβάσεις μεταξύ δύο μερών πάνω σ' ένα «στοίχημα» για την πτώχευση, αθέτηση υποχρέωσης ή αναδιάρθρωση του χρέους ενός εκδότη. Πρόκειται για ένα είδος ασφαλιστηρίου συμβολαίου για τα δάνεια. Αν η πιστολήπτρια εταιρεία δεν μπορέσει να κάνει κανονικά τις πληρωμές της, η πιστώτρια τράπεζα θα χάσει χρήματα από το δάνειο, αλλά θα κερδίσει από το CDS. Αν δεν έχει προβλήματα, τότε η τράπεζα θα πρέπει να αποζημιώσει το τρίτο μέρος μειώνοντας τα κέρδη που θα έχει από το δάνειο. ----- Τα CDO είναι μια «δεξαμενή» από δανειακές συμβάσεις που μεταβιβάζονται σε μια νομική οντότητα ειδικού σκοπού (special purpose entity - SPE), η οποία στη συνέχεια εκδίδει τίτλους με διαφορετική προτεραιότητα αποζημίωσης σε περίπτωση δυσκολίας τήρησης των υποχρεώσεων. -----

    Κατά συνέπεια αυτοί οι τίτλοι έχουν διαφορετική πιστωτική ποιότητα.

    Έχουν καταγραφεί περιπτώσεις όπου συνέφερε τους κατόχους των υποχρεώσεων μιας εταιρείας (Τράπεζες) να την κλείσουν αντί να τη βοηθήσουν να ορθοποδήσει γιατί είχαν λάβει θέσεις ανοικτών πωλήσεων, που σημαίνει ότι θα κέρδιζαν περισσότερα από την καταστροφή της εταιρείας.*

    To παραπάνω γράφτηκε στις 2 Σεπτεμβρίου.

    Από σήμερα ο Depository Trust & Clearing Corporation (DTCC) δημοσιεύει την αξία των CDS που κυκλοφορύν (των περισσότερων, του 90%, λέει).

    http://www.dtcc.com/products/derivserv/data/index.php?lpos=home_splash_promo&lid=index.php

    Και την υπολογίζει σε $33.6 τρις...

    Τώρα, μετά απ' ό,τι έχει προηγηθεί στις αγορές, "θυμήθηκαν" την διαφάνεια...

    Ποιοι ηγούνται του "Οργανισμού" - το ΔΣ;

    Εκπρόσωποι της JPMorgan Chase,UBS AG,ICAP, Fidelity, Merrill Lynch, Goldman Sachs, Bank of New York, Barclays, Lehman Brothers.

    Θαυμάστε τους. Έχει και φωτογραφίες τους σε υψηλή ανάλυση, για εκτύπωση αφίσας, ταπετσαρίας, ή πανό :

    http://www.dtcc.com/about/governance/board.php

    Ποιοι έχουν τα περισσότερα CDS συμβόλαια (ως εξασφάλιση των "πιστώσεων" τους, άρα μάλλον επισφαλείς) : Τουρκία, Βραζιλία, Ρωσσία και... Merrill Lynch! 3 χώρες και 1 εταιρεία. Δεν διαφέρουν έχουμε ξαναπεί εταιρείες και κράτη...

    Μα, μισό λεπτό η Brazil και η Russia δεν είναι μέλη των αναπτυσσόμενων "νέων οικονομιών" του BRIC (Brazil - Russia - India - China) που - και καλά - θα ήταν η νέα ατμομηχανή της οικονομίας μας; Οι 2 από τις 4 είναι οι πιο "επίφοβες";;;

    Δηλαδή στα λόγια, να λέμε, χτίζουμε ανώγεια και κατώγεια... Στην πράξη; No comment. Next question please.

    Και μιας και ο λόγος για την πιο επίφοβη Merril, που - συμπτωματικά μάλλον - δικαιώθηκαν οι "φόβοι" και έπεσε στην αγκαλιά της Bank of America (κατα Βγενόπουλο, παράδειγμα ακεραιότητας του συστήματος αφου το κράτος τους είπε "βρείτε τα μόνοι σας"): Ο διευθύνων σύμβουλος του Ελεγκτικού Οργανισμού της πιο σκοτεινής αγοράς που τζιράρει ποσά περισσότερα από τα 3/5 του ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΑΕΠ, είναι ο κύριος αυτός:
    MARK ALEXANDER , MERYL LYNCH
    Στέλεχος και εκπρόσωπος της Merill!
    Δηλαδή σε αυτό τον Οργανισμό, οι ελεγχόμενοι είναι και ελεγκτές;

    Ναι. Είναι ένας νέος ορισμός της διαφάνειας. Aυτορρύθμιση -Απορρύθμιση - Αντίο.

    Τι μπορείς να πεις;

    Και κάτι τελευταίο, ως κερασάκι:

    Για το έτος 2008 τα CDS λήξεως στο έτος αυτό είναι, λένε, 25.852.

    Του χρονου, το 2009 εξαπλασιάζονται.

    Το 2010, οχταπλασιάζονται.

    Το 2011; δεκαπλασιάζονται.

    Το 2012 εικοσαπλασιάζονται!!

    Και είναι ακόμα περισσότερα το 2013...

    Τι σημαίνουν όλα αυτά;

    Ότι τα μεγαλύτερα κεφάλ(α)ια στον κόσμο, θεωρούν τα επόμενα χρόνια μαύρα και άραχνα.

    Και μάλιστα ποντάρουν πιο πολύ στην μαυρίλα, όχι για ένα ή 2 χρόνια μετά αλλά μετά από 4 και 5.

    Από τώρα. Και λέω "ποντάρουν" διότι δεν πιστεύω ότι κάποιος θεωρεί ότι "ασφαλίζονται".
    Αλλά κι αν ασφαλίζονταν η εκτίμηση είναι ίδια...
    Μιλάμε για τεράστια ποσά. Για ΤΟ ΒΕΤ. Και κανείς δεν παίρνει χαμπάρι. Κανείς δεν ασχολείται. Ή μάλλον ασχολούνται. Με το αν η JP Morgan μας λέει "Μην είστε short".
    Tην στιγμή που αυτοί που πέρυσι (23/10/207) μας έλεγαν ότι το ράλι λήγει το 2009, "δεν υπάρχει λόγος πώλησης μετοχών".
    MORGAN STANLEY ΄΄Το ράλυ δεν τελείωσε ακόμα , λήγει το 2009΄΄.Αυτό στις 23-10-2007.
    -------------------------------------

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/11/2008 11:22:24

    Κατατεθηκε και ο Προυπολογισμος σημερα !!

    "Επιπτωσεις μπορει να υπαρξουν κι αλλες... κινδυνοι απο την αυξηση των επιτοκιων, επηρεαζονται οι κλαδοι τουρισμου κ ναυτιλιας... ΕΥροζωνη -στασιμοτητα, ανεργια 8+, μισθοι Ευροζωνη 0.3% φετος κ 0.2% του χρονου... Ελληνικη Οικονομια θετικοτερες προβλεψεις, μισθοι 3%+, αποφυγαμε τις υπερβολες αλλων χωρων.. μετρημενη στρατηγηκη..!!?
    το ελειμα μειωθηκε 7%+, Δημ Ελειμ. στο 90%/ΑΕΠ απο 100%+, 40Δισ Ε το χρονο σε τοκους και χρεωλυσια... Ρυθμος αναπτυξης 2.7%.. προβλεψεις..

    ΧΡΕΟΣ = 91.4% / ΑΕΠ απο 93%.
    ΑΝΕΡΓΙΑ = στασιμο 7.5%
    ΠΛΗΘΩΡΙΣΜΟΣ= 3% ΑΠΟ 4.3
    ΑΜΟΙΒΕΣ = 3.5%

    κλπ κλπ κλπ "

    NO COMMENTS !!!!!!!!!!! Στο Τουνελ ολοι.. με 1.000.000 assumptions..

    ΠΠ

  27. F(r)ED avatar
    F(r)ED 21/11/2008 16:56:29

    Με αφορμή αυτό το ψευδεπίγραφο, κατ' εμέ, σχέδιο ενισχυσης των τραπεζών με 28 δισ. είχα στείλει σε κάποιους φίλους ένα email πριν κάνα μήνα στο οποίο επειχηρηματολογούσα οτί αυτό το οποίο κάνουν είναι επί της ουσίας να κόβουν πληθωριστικό χρήμα και άρα αυτό θα παέι αναλογικά, ως προς το ΑΕΠ, σε όλες τις χώρες του ευρώ.
    Οπότε αυτό το οποίο δηλώνει ο Προβ(ατ)όπουλος επιβεβαιώνει το τότε επιχείρημά μου.

    Ο λόγος που τα γράφω εδώ αυτά είναι για να ζητησω ένα πιο αναλυτικό σχόλιο ωσ προς το πιο σημείο μπουρδολογεί ακριβως ο Προβο (εγω εντόπισα ένα , αλλά την ουσία του συλλογισμού την είχα κάνει και από μόνος μου και με ελάχιστες οικονομικές γνώσεις).

    Βουαλά το αρχικό email (συγγνωμή για τα τυχόν τυπογραφικά):
    ==================================
    The whole point is irrelevant.

    ΤΟ κράτος δεν *έχει* 28 dis τα οποια θα *δώσει* στις τράπεζες.

    θα τα δανειστεί.

    Από πού ? Από τις τράπεζες !

    Στην ουσία αυτό που κάνουν είναι να "τυπώσουν" *πληθωριστικό χρήμα*.

    Απλά δεν το λένε έτσι , γιατί θα πανικοβάλλουν/εξαγριώσουν τον κόσμο.

    Αυτό είναι πάγια νομισματική πολιτική εδώ και δεκαετίες, δηλ σε περιόδους οικονομικής κρίσης, έλλειψης ρευστότητας, αυξάνουμε τον πληθωρισμό ("τυπώνουν" *πληθωριστικό χρήμα*), για να *κινηθεί* η αγορά, δηλ. να αυξηθεί η ανάπτυξη , σύμφωνα με την ορολογία που χρησιμοποιούν οι οικονομολόγοι.

    Για όσους δεν ξέρουν στοιχειώδη μακρό-οικονομικά (δηλ για όλους :) )

    δείτε το βιντεάκι που έστειλα τις προάλλες.

    Τώρα ποιος ο λόγος η ελληνική κυβέρνηση να "τυπώσει" στην παρούσα φάση πληθωριστικό χρήμα,

    μιας που , τουλάχιστον σύμφωνα με όσα επίσημως λένε , οι ελληνικές τράπεζες ΔΕΝ είχαν προβλήματα ρευστότητας, είναι στοιχειώδες Watson.

    Το νόμισμα της ελλάδος είναι το euro, και με δεδομένο ότι οι μεγάλες οικονομίες (βλ. γερμανία) στις οποίες στηρίζεται το euro τυπώσαν πληθωριστικό χρήμα , πρέπει το ίδιο να πράξουν κι οι υπόλοιποι στο βαθμό που τους αναλογεί.

    Γι αυτό και πιθανότατα τα ποσά που κάθε χώρα έχει ανακοινώσει ως "ενίσχυση προς τις τράπεζες" παρουσιάζουν μια ευθεία αναλογία με το μέγεθος της οικονομίας της κάθε χώρας, δηλ το πόσα χρήματα κυκλοφορουν στη χωρα αυτή.

    Δηλ τα ποσά που κάθε χώρα θα δώσει ως ενίσχυση στις τράπεζες της , άρα η "ζήμια" που υπέστησαν οι τράπεζες παρουσιάζει τέτοια κανονικότητα που έιναι ανάλογη με το μέγεθος της οικονομίας της χώρας (κανονικότητα την οποία φυσικά δεν παρουσιάζει η κεφαλαιοποίηση , το ενεργητικό η όπως σκατά αποκαλούν, το μεγεθος των τράπεζων οι οποίες ενισχύονται). Μιλάμε για τέτοια κανονικότητα που ακόμα και τράπεζες που δεν υπέστησαν ζημιά (βλ Ελλάδα) θα ενισχυθούν !

    Παπάρια μάντολες. Απλά τυπώνουν πληθωριστικό χρήμα και αυτό πάει αναλογικά. Δηλαδή ο καθένας τυπώνει τοσο ανάλογα με το πόσα κθκλοφορουν στη χώρα του. ['Οποιος δε βαριέται ας τσεκαρει το λόγο ΑΕΠ προς "ενίσχυση προσ τισ τράπεζες", θα είναι πάνω κάτω ο ίδιος για όλεσ τισ χώρες της ΕΕ, εγώ βαριέμαι, οπως βαριέμαι να επιχειρματολογω για το αν η γη γυρίζει, αν υπάρχει θεός κτλ ]

    Φυσικά πληθωριστικό χρήμα συνεπάγεται μείωση της αξίας του χρήματος και άρα αυξηση τιμών.

    Δεν το έχω τσεκάρει αλλά υπό κανονικές συνθήκες αυτό πρέπει να αντικατοπτρίζεται χοντρικά και στις ισοτιμίες των νομισμάτων , δηλαδή η διακύμανση της ισοτιμιας ευρο-δολλαρίου θα είναι ανάλογη του ποσοστού πληθωριστικου χρήματος που θα διοχετευσουν οι αντίστοιχες κεντρικές τράπεζες/κυβερνησεις... Δεν έχω κάτσει να τσεκαρω τα νουμερα αλλα παω στοιχημα οποιονδηποτε ενα τωρινό ευρω ή ένα τωρινό δολλάριο επί την παλιά ισοτιμιά ευρώ-δολλαρίου πολλαπλασιασμένη με το λόγο του ποσοστού (ως προς το ήδη υπάρχον χρήμα) "ενισχυσης των τραπεζων" στην αμερική προς τα αντιστοιχο ποσό στην ευρωπη , που θα είναι χοντρικά το ίδιο :) (διότι παίζουν κι αλλα νομίσματα) .

    Κι αυτή τη μαλακία την ονομάζουν επιστήμη, εγώ πάντως το ή3ερα σαν απλή μέθοδο των τριών.
    ==================================

    και εδώ το σχολιό μου σχετικά με τις δηλώσεις προβό:
    ===================================
    μέσα στο παραπάνω mail έγγραφα:
    Παπάρια μάντολες. Απλά τυπώνουν πληθωριστικό χρήμα και αυτό πάει αναλογικά. Δηλαδή ο καθένας τυπώνει τοσο ανάλογα με το πόσα κθκλοφορουν στη χώρα του. ['Οποιος δε βαριέται ας τσεκαρει το λόγο ΑΕΠ προς "ενίσχυση προσ τισ τράπεζες", θα είναι πάνω κάτω ο ίδιος για όλεσ τισ χώρες της ΕΕ, εγώ βαριέμαι, οπως βαριέμαι να επιχειρματολογω για το αν η γη γυρίζει, αν υπάρχει θεός κτλ ]

    kai x8es edw http://www.tovimadaily.gr/Article.aspx?d=20081120&nid=10428341

    ο Προβόπουλος (πρόεδρος της ελληνικής κεντρικής Τράπεζας) λέει ακριβώς το ίδιο:
    Εξάλλου χθες ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Γ.Προβόπουλος σε συνέντευξή του στην κρατική τηλεόραση επισήμανε ότι το κυβερνητικό «πακέτο» των 28 δισ. ευρώ για την ενίσχυση της οικονομίας είναι μικρό σε σχέση με αντίστοιχες «ενέσεις» των κυβερνήσεων των ευρωπαϊκών χωρών. «Το ποσόν είναι μάλλον μετριοπαθές,αν λάβουμε υπόψη ότι σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες το ποσόν συνολικά είναι της τάξεως των 2 τρισ.ευρώ.Τα 28 δισ.ευρώ στην Ελλάδαείναι κάτι λιγότερο από 1,5%.Θυμίζω ότι η ποσοστιαία συμμετοχή του ελληνικού ΑΕΠ στο ευρωπαϊκό ΑΕΠ είναι πάνω από 1,5%. Με αυτό το κριτήριο, είναι πολύ μετριοπαθές» τόνισε.

    Φυσικά το συμπέρασμα στο οποιο καταλήγει ο -εν γνώση του- "μπαρουφολογος" Πρob(at)όπουλος είναι εσκεμμένα παραπλανητικό. και ο λόγος για αυτό είναι ότι το "πραγματικό" ελληνικό GDP (ΑΕΠ στα ελληνικά) έινια κατά πολύ μικρότερο του επισήμως δηλωθέντος στην ΕΕ ελληνικού GDP. θυμίζω ότι πριν κάνα 2-3 χpoνάκια ο Αλογομούρης είχε αυθαίρετα αυξήσει το ελληνικό ΑΕΠ κατά 25% (!!!) , κερδίζοντας επάξια ένα ολοσέλιδο αφιέρωμα στους financial τιμές ως ο πρώτος υπουργός οικονομικών παγκοσμίως που υπολογίζει τις πουτάνες στο ΑΕΠ :)

    Ο λόγος για αυτήν την αυθαίρετη αύξηση του GDP ήταν για να πληρείται το κριτήριο του Maastrixt σχετικά με το όριο του δημοσιου ελλειματος (συνολικό χρέος του κράτους) ως ποσοστό του ΑΕΠ (νομίζω 103%). Επειδή λοιπόν το ελληνικό δημόσιο χρέος αύξανε υπέρογκα , αύξησαν λογιστικά το ελληνικό ΑΕΠ για να μην ξεπεράσουν το ποσοστό αυτό. Ο Αλογομούρης όμως πήγε να το παίξει πονηρούλης και το 25% αύξησιν ήταν πολύ παραπάνω από όσο χρειαζόταν τότε για να καλυφθεί αυτό το έλλειμμα, προφανώς υπολογίζοντας -τότε- να δώσει και μερικές παροχές προεκλογικά. Η ΕΕ όμως δεν μάσησε και ενέκρινε μια αύξηση της τάξης του 7%, και αυτή εντελώς εικονική, ισα ισα για να καλυφθεί το τότε έλλειμμα, μια απόφαση πολιτική , για να μην πεταχτεί η ελλάδα έξω από την ευρωζώνη.
    Έτσι λοιπόν στην ΕΕ ξέρουν ότι η Ελλάδα δηλώνει εντελώς εικονικά ποσα ως ΑΕΠ εξού και οι διαβουλεύσεις την προηγουμενη βδομάδα στhv ΕΕ σχετικά με τα ελληνικά 28 dis.

    Αλλα όλα αυτά μπορεί να καταλήξουν σε κάτι πολύ πιο βαρβάτο: έξοδο της ελλάδας από το euro!

    Ήδη πρόσφατα σε άρθρο του Economist (το διάβασα σε hardcopy αν το βρω μπορεί να στείλω και το link) υποστηρίζεται ότι είναι αδύνατη υπό τις διαμορφωμένες συνθήκες η συνύπαρξη οικονομιών όπως η γερμανική, η γαλλική , και η ελληνική κάτω από το ίδιο νόμισμα.
    ===============================

    Sυγγνώμη για το μακροσκελές του σχολίου. Παρακαλώ για τα δικά σας σχόλια.
    ===================================

  28. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 22/11/2008 03:26:32

    Η αναλυση σου είναι σωστη με τα δηλωμενα στοιχεια που χρησιμοποιης . Όμως η Ελληνικη Οικονομια εχη δικες της ιδιαιτεροτητες. Αν προσεξεις χρησιμοποιω τον ορο δηλωμενα στοιχεια και αυτό γιατι στην Ελληνικη Οικονομια εκ παραλληλου δραστηριοποιειται μια άλλη οικονομια ,η οποια δεν προσμετραται στο ΑΕΠ αλλα δρα παραγει και επηρεαζει οικονομικα μεγεθη και δρωμενα. Η γνωστη αγνωστη παραοικονομια η οποια είναι υπερμεγεθης συγκριτικα με τις ευρωπαικες οικονομιες. Και εγω ειμαι σφοδρα επικριτης του Αλογοσκουφη και της ενεργειας του να συμπεριλαβει τις πουτανες στο ΑΕΠ αλλα εχη και αλλα τετοια «κρυφα χαρτια» τα πανελλαδικα ζωνιανα , τα τραπεζικα μαυρα , τα κατασκευαστικα μαυρα ( ειδες να κατεβαινουν οι τιμες στα σπιτια;) τα καυσιμα και αλλα πολλα. Για «τσονταρισε» στα στοιχεια του ΑΕΠ που χρησιμοποιης αλλα συν 70 Δις Ευρω και θα δεις πως αλλαζουν τα μεγεθη και οι αντοχες. Ποιος εχη το στομαχι να το κανη; Κανενας. Γιατι εάν το κανη όπως πρεπει και όχι κυνηγωντας τους ταλαιπωρους μικρους θα πρεπει να ξεκινηση πρωτα με χαρακιρι στο δικο του το στομαχι.