#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2008 17:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί δεν έγινε ποτέ αντάρτικο στα κατεχόμενα;

Το Κόσσοβο ανοίγει το δρόμο για να δημιουργηθεί σταδιακά η «Μεγάλη Αλβανία». Γεγονός που θα έχει άμεση επίπτωση στο κρατίδιο των Σκοπίων, η ύπαρξη του οποίου θα κινδυνεύσει. Προς το παρόν, οι Αμερικανοί είναι αμετακίνητοι στη θέση τους. Θέλουν να διατηρηθούν τα Σκόπια ως κράτος και γι’ αυτό την αναγνώρισαν ως «Μακεδονία». Η ονομασία αυτή όμως, φαίνεται ότι απασχολεί μόνον τους Σλάβους, δεδομένου ότι οι αλβανόφωνοι δηλώνουν πως είναι Αλβανοί και ότι η θέση τους είναι με τα «αδέλφια» τους του Κοσσόβου και της Αλβανίας. Το πώς θα μετεξελιχθούν λοιπόν, τα σύνορα στα Βαλκάνια, και εάν –και για πόσο- θα παραμείνουν ως έχουν τα Σκόπια, είναι ζήτημα άμεσου ενδιαφέροντος για τη χώρα μας. Βέβαια, εδώ και καιρό είναι γνωστό ότι η Αθήνα, και ειδικά το υπουργείο Εξωτερικών, έχει συνταχθεί πεντακάθαρα με την αμερικανική θέση για το Κόσσοβο, και θα προβληθούν αντιρρήσεις στην ανεξαρτοποίηση της περιοχής, μόνον για τα μάτια του κόσμου. Οι Αμερικανοί από την πλευρά τους, θέλουν να τελειώνουν επιτέλους με την «βαλκανική εκκρεμότητα», διότι έχουν να ξεπεράσουν το σοβαρό αγκάθι της στρατηγικής σημασίας για τα συμφέροντά τους περιοχής, της Μέσης Ανατολής. Ως εκ τούτου, ζητούν από την ΕΕ να αναλάβει επιτέλους τις ευθύνες της στο Κόσσοβο (οικονομικές, πολιτικές και στρατιωτικές).



Στην Κύπρο όμως, τα πράγματα είναι σοβαρότερα για τα εθνικά μας συμφέροντα. Πόσο μάλλον, όταν, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, το ελληνικό υπουργείο Εξωτερικών προωθεί λύση-πακέτο σε Κυπριακό-ελληνοτουρκικά. Το ζήτημα που βασανίζει τη μεγαλόνησο και την Ελλάδα τουλάχιστον τα τελευταία τριάντα χρόνια, συνδέεται και με το Κόσσοβο. Κι’ αυτό διότι, η ανεξαρτησία μίας περιοχής που ανήκε έως πρότινος σε άλλη χώρα, δημιουργεί ένα κακό προηγούμενο για τα κατεχόμενα κυπριακά εδάφη. Βέβαια, στην Κύπρο προωθήθηκε με το Σχέδιο Ανάν (και συνεχίζει να προωθείται) μια πιο «λάϊτ» εκδοχή ανεξαρτητοποίησης, αφού ΗΠΑ και ΕΕ θέλουν να δίδεται η εντύπωση ότι αυτό θα γίνει με τη συναίνεση των δύο κοινοτήτων. Ένα τέτοιο σχέδιο αναθερμαίνεται μετά την «υποχώρηση» Παπαδόπουλου. Πολλοί εκτιμούν μάλιστα, ότι δεν θα ήταν άσχημο ένα σενάριο των δύο παλιών «συντρόφων», Χριστόφια και Ταλάτ. Άλλωστε, λέγουν οι ίδιοι κύκλοι, πάντα οι «σοσιαλδημοκράτες» αναλάμβαναν να φέρουν σε πέρας τις δύσκολες αποστολές. Ίδωμεν. Το βέβαιον είναι ότι μια ιστορική αδικία, δηλαδή η εισβολή και κατοχή εδαφών μιας ανεξάρτητης χώρας, νομιμοποιείται. Κι αν αυτό δεν είναι κουρελοποίηση κάθε έννοιας διεθνούς Δικαίου, τότε τι είναι; Και για να αποδίδουμε πάντα τα του Καίσαρος τω Καίσαρι: Μήπως είδατε εσείς κανένα αντάρτικο στα κατεχόμενα τόσα χρόνια; Επειδή εγώ δεν παρατήρησα τίποτα σχετικό από τους αδελφούς μας τους Κύπριους. Θα μου πείτε βέβαια ότι άμα δεν έχει τις πλάτες των Αμερικανών και των υπηρεσιών τους, πώς να κάνει κανείς «αντάρτικο» την σήμερον ημέρα τόσο που ακριβύνανε τα όπλα και δεν υπάρχει και η Σοβιετία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. factorx avatar
    factorx 19/02/2008 17:47:16

    Διαβάσαμε ότι όταν έγινε γνωστό πως έχασε ο Τάσσος Παπαδόπουλος στην Κύπρο, σε ξενοδοχείο, το οποίο πάντως δεν είναι ούτε στην Αθήνα, ούτε και στην Κύπρο, άνοιγαν σαμπάνιες. Ελπίζουμε ότι δεν ήταν η Ντόρα Μπακογιάννη και η συνοδεία της στις Βρυξέλλες, όπου συνεδρίαζε το Συμβούλιο των υπουργών Εξωτερικών της ΕΕ.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/02/2008 17:53:24

    Είναι εντελώς κοντόφθαλμοι οι Αμερικάνοι. Για να κερδίσουν 2 βάσεις μια στην Κύπρο μέσω των Άγγλων και μια μοιρασμένη μεταξύ Κοσόβου-Τετόβου ή αλλιώς Σκοπίων-Κοσόβου αβαντάρουν Μουσουλμάνους. Πως θα διαχειριστούν την κρίση με αυτούς αν ξεσπάσει? Όπως διαχειρίστηκαν την κρίση με τους Ταλιμπάν μήπως? Τα ίδια κάνουν. Μυαλό δεν έβαλαν?

  3. Κρυψινους avatar
    Κρυψινους 19/02/2008 19:01:12

    Γιατι θα επρεπε να κανουν ανταρτικο οι Κυπριοι οταν μετα απο την εισβολη ολος ο κοσμος τους χρυσοπληρωσε με δανεια, εισφορες, χιλιαδες υποτροφιες για τα παιδια τους στα καλυτερα αμερικανικα και βρετανικα πανεπιστημια κλπ. και την περασαν ζωη και κοτα;. Και μετα συνεχισαν να εισρεουν και μαυρο χρημα απο Ρωσους και αλλες μαφιες. Αφου διεθνως θεωρειται λογω του πολυ μαυρου χρηματος ως νεο-πειρατικο νησι. Ειναι τοσο απιστευτα κοντοφθαλμοι και παντα εναντιον των Ελλαδιτων, που θεωρουν οτι ο στρατος μας που υπηρετει εκει ειναι στρατος κατοχης!!!.

  4. cretan runner avatar
    cretan runner 19/02/2008 19:08:08

    Τι ανταρτικο να κανουν ρε παιδια οι χλεχλεδες..?
    Δεν τους εχετε δει στα πανεπιστημια..?
    Η ντροπη του ελληνισμου ειναι...Ασε τους εκει να τρωνε τα φραγκακια των τουριστων και στο 1 χλμ να ειναι 40.000 τουρκοι στρατιωτες...
    2 ΑΝΘΡΩΠΟΙ εχουν κανει αντισταση τα τελευταια χρονια εκει κατω και ενα αγαλμα τους δεν εχουμε δει πουθενα...
    Οι κοτες....
    Οι Κρητικοι μ@λ@κες ειμασταν που καθε 15 χρονια καναν επανασταση και πνιγοταν στο αιμα το νησι..?

    Μια χαρα τουρισμο εχουμε και εμεις...Και χωρις τουρκους στα 100 μετρα...

    Καντε κατι ρε.!!!!
    Κοτες...

  5. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 19/02/2008 19:22:10

  6. nio avatar
    nio 19/02/2008 19:24:58

    Ρε μαγκα κρητικε εμεις δεν βγαλαμε Μητσοτακιδες Κεφαλογιανιδες ,Βαρδινιγιανιδες και ολα αυτα τα τροκτικα που σε εχουν ξεκ....ση .Η λεβεντομανα απο Ζωνιανα εως μαγκια κλανια και...φιλιστρινη ειναι.
    Και μετα εμεις εχουμε δικη μας σημαια μαλακακο.
    Εσεις τα κανατε σκατα και σας πληρωσαμε,Αλλα ΤΕΛΟΣ.

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 19/02/2008 19:46:39

    Είναι εντελώς κοντόφθαλμοι οι Αμερικάνοι. Για να κερδίσουν 2 βάσεις μια στην Κύπρο μέσω των Άγγλων και μια μοιρασμένη μεταξύ Κοσόβου-Τετόβου ή αλλιώς Σκοπίων-Κοσόβου αβαντάρουν Μουσουλμάνους. Πως θα διαχειριστούν την κρίση με αυτούς αν ξεσπάσει?

    Mα είναι απλό. Θέλουν να εμπλέξουν και όλα τα Βαλκανικά κράτη αλλά και την Ευρωπαϊκή Ένωση.
    Τι τους νοιάζει. Με την εμπλοκή αυτή θα έχουν
    συνοδοιπόρους και άλλους.
    Και αυτό θέλουν!. Να βάλουν άλλους στην φωτιά
    και αυτοί να είναι από πίσω.

    Αδύστακτοι οι Αμερικανοί!!

  8. Anonymous avatar
    Anonymous 19/02/2008 19:49:27

    Οι Κρητικοί πρώτα να καθαρίσουν την οργανωμένη
    μαφία των Ζωνιανών και μετά καμμία αντίρηση για όλα τα άλλα.

  9. Le canard avatar
    Le canard 19/02/2008 19:51:33

    Πολλοί στην Κύπρο δίνουν αρκετές πιθανότητες στον Κασουλίδη. Αυτό σημαίνει κληριδική γραμμή. Δηλαδή, βούρ για νέο σχέδιο Αναν

  10. cretan runner avatar
    cretan runner 19/02/2008 19:53:45

    Φιλαρακο μπορει να βγηκε και ενας Μητσοτακης αλλα για καθε Μητσοτακη εχουμε βγαλει αλλους 10 που εχουν πολεμησει για αυτη την χωρα οσο κανεις...Δεν σε συμφερει να αρχισω να καταμετραω...
    Αστα τωρα αυτα που ξερεις για τα Ζωνιανα γιατι εδω μπορει να πουλιεται και κανενα οπλο στη ζουλα αλλα ολη η Κυπρος ειναι ο παραδεισος των off-shore παγκοσμιως...Μιας και εισαι μαγκας λοιπον για μαντεψε σε ποιες τραπεζες ποιας χωρας εχει βαλει τα φραγκα του απο τον Αμπραμοβιτς μεχρι τον Βαρδινογιαννη...Ποιος εχει κανει μεγαλυτερο κακο...?
    Ενας "κακομοιρης" που πουλαει καμια σφαιρα για να ριχνουν οι βλακες στους γαμους, ή ολοι αυτοι οι μεγιστανες που ειναι τιγκα στην διαφθορα και στην βρωμια...
    Μαλακακο που εχεις και δικη σου σημαια, ασε που ειναι πατσαβουρι αφου μεσα σε 48 ωρες μπορει με αυτη να σκουπιζει ο τουρκος τον κ@#λο του. εγω τουλαχιστον μπορω να παω απο την μια μερια της Κρητης στην αλλη ελευθερος και ας μην εχω τα δις του Χατζηιοαννου..
    Τωρα αυτα για τα σκ@τ@ που λες δεν τα σχολιαζω καν, ρε βλημα για ποιον ειναι τα F-16 στην Κρητη..? για να μπορουν οι βρουβες να μεγαλωνουν στα Λευκα Ορη...?
    Αλλα αλλος εχει για εθνικο του τραγουδι τα μονοληρα και τα πεντοληρα και αλλος τον Ομαλο και τα τουφεκια...
    Συνεχισε γιατι μου δινεις επιχειρηματα με αυτα που λες...Μου ενισχιεις την αποψη που εχω για τους Κυπριους...Αλλα ενα σοβαρο ανθρωπο ειχατε κατω και τον βγαλατε 3ο στις εκλογες...Ο Μητσοτακης που λες εχει στησει παρτυ για αυτο...

  11. Le canard avatar
    Le canard 19/02/2008 20:07:54

    Για μαζευτείτε ρε παιδιά. Αν έχετε επιχειρήματα, παραθέστε τα. Με βρισιές δεν αποδεικνύετε τίποτε.

    Προς Ανωνυμο 3.
    Ναι, να κάνουμε έναν απολογισμό και να δούμε τι χρωστούν οι Κυπραίοι και τι εμείς οι Ελλαδίτες. Αναμφισβήτητα, έχουν κάνει πολλά λάθη, ολέθρια συχνά, οι πρώτοι. Αλλά κι'εμείς, ακόμα και πραξικόπημα στήσαμε. Και μην λέτε ότι η περίοδος 67-74 δεν μας αφορά. Μπορεί να ήταν χούντα, αλλά -τι να κάνουμε;- η Ελλάδα έκανε την εξωτερική πολιτική της. Ηταν μάλιστα, μιά Ελλάδα απολύτως ξεπουλημένη στους Αμερικάνους, που άνοιξε την Κερκόπορτα για την τουρκική εισβολή. Πολύ περισσότερο, είχε ξεγυμνώσει αμυντικά τη Μεγαλόνησο.

    Μην τρώμε το παραμύθι των πλούσιων Κυπραίων που πάντα εκμεταλλεύονταν τους φτωχούς Ελλαδίτες. Ναι, να τους ξεσκίζουμε στην κριτική τους Κυπραίους για τον καταναλωτισμό τους, αλλά να αναλαμβάνουμε κι εμείς τις ευθύνες μας για όσα συνέβησαν και γίνονται στην Κύπρο. Τέλος, μην τα ρίχνουμε όλα στους "κακούς" Αμερικάνους. Υπςερδύναμη είναι. Ας αντιστεκόμαστε, και εάν δεν τα καταφέρουμε, τότε να ρίξουμε και εκεί τις ευθύνες. Αν δεν ρίξουμε όμως ούτε μιά ντουφεκιά (όπως στην Κύπρο το 74), γιατί παραπονούμαστε;

  12. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 19/02/2008 21:07:26

    Προς Cretan runer
    μην τσαντίζεσαι και μη ρίχνεις το επίπεδό σου, άλλωστε δείξε μου έναν που του λες "Κύπριος" και δεν φτύνει τον κόρφο του!

    Τα ριάλια ριάλια, ριάλια
    ο τζεβελέγκης που τάχει στην πούγκα!!!!!

    Να την χαίρονται την σημαία τους, η Κρήτη έχει την Ελληνική!
    Όσο για τα Ζωνιανά μια χαρά χωριό είναι και υψόμετρο έχει και φρέσκο αέρα έχει και άντρες πραγματικούς έχει και .....σύντεκνος είναι.
    Εγώ μαζί σου είμαι
    φίλη του blog και Ρουστικάνα (απ' τα Ρούστικα εννοώ).

  13. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 19/02/2008 22:43:17

    Πόσο μ' αρέσουν οι τοπικιστικές κοντρίτσες ειδικά όταν το χοντραίνουν! Γεγονός βέβαια παραμένει ότι οι Κύπριοι αδελφοί μας τριάντα τόσα χρόνια δεν μαγάρισαν τα χεράκια τους με λιανοντούφεκα (ε όχι να χάσουν και την ελεύθερη Κύπρο), μεταξύ μας, ευτυχώς γιατί θα μας είχε πάρει και μας ο διάολος. Επίσης βέβαια γεγονός είναι ότι η ελληναράδικη χούντα πούλησε την Κύπρο στους γείτονες και φέρει όλη την ευθύνη για το σήμερα της Κύπρου. Και μη λέμε τώρα πως εμείς δεν ξέρουμε τίποτα για την αμερικανοκίνητη. Εφτά χρονάκια πέρασαν χωρίς να άνοιξει ρουθούνι, μόνο στο κλείσιμο προλάβαμε και βάλανε το γκολ της τιμής στο Πολυτεχνείο (μετά μερικοί το εξαργυρώσανε βέβαια αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

  14. ioannis avatar
    ioannis 21/02/2008 03:02:00

    Η αλήθεια είναι ότι διάφορες μυθοπλασίες που αφορούν Κυπρίους και Έλλαδίτες έχουν καλλιεργηθεί ανά ταχτά χρονικά διαστήματα. Καρπός τους η άνωθι άκομψη ανταλλαγή απόψεων.
    Πολλοί φταίνε για τη σημερινή κατάσταση όμως το πρωτεύθυνον βαραίνει εμάς τους Ελλαδίτες. Πότε αλήθεια το ελληνικό κράτος στάθηκε δηλωμένος εγγυητής της εδαφικής ακεραιότητας της Κύπρου?
    Ή μήπως εγινε ποτέ σαφές ότι οποιαδήποτε απειλή κατά της Κύπρου ισοδυναμεί με απειλή κατά της Ελλάδας ?

  15. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 21/02/2008 16:26:27

    Εκτος απο τους πολιτικους λογους (Θυμισου πχ s-300) και τα οικονομικα συμφεροντα που δεν επετρεψαν τη δημιουργια ανταρτικου στην Κυπρο αυτο αποκλεισθηκε και για καθαρα στρατιωτικους λογους. Οι Τουρκοι θα συνεχιζαν τις επιχειρησεις στο ελευθερο τμημα (βασεις ανταρτων) με δυστυχως καταστροφικες συνεπειες για τους Ελληνοκυπριους. Παραλληλα η Ελλαδα (γιατι αυτη φυσικα θα ανελαμβανε το βαρος μιας τετοιας προσπαθειας αν ηταν σοβαρη) θα ειχε εμπλακει απο μειονεκτικη Θεση σε αγωνα χωρις εκ της Θεσεως της να εχει την πρωτοβουλια ή εστω τον στοιχειωδη ελεγχο των κινησεων.Η οποια κλιμακωση των επιχειρησεων θα την εφερνε προ πολιτικων διπλωματικων και στρατιωτικων αδιεξοδων.

  16. Ελληνόψυχος avatar
    Ελληνόψυχος 07/04/2008 10:44:07

    Διαβάζω μετα λύπης μου τις πιο πάνω απόψεις και καταλαβαίνω ακόμη περισσότερο το πόσο έχουν επιτύχει οι ξένοι να διχάσουν τους έλληνες.Κατ'αρχήν έλληνας δεν είναι αυτός που έχει γεννηθεί στην Ελλάδα αλλά αυτός που έχει ελληνική καρδία και θεωρείται άξιος να φέρει την ιστορία και παρακαταθήκη που του άφησαν οι άξιοι πρόγονοι του. Έτσι για να ξεκαθαρίσουμε εγώ είμαι ένας Έλληνας της Κύπρου. Μπορεί κάποιοι από τους προλαλήσαντες να έχουν δίκαιο σε αρκετά πράγματα αλλά η γενίκευση σε ολόκληρο τον πληθυσμό της Κύπρου με εκνευρίζει.
    Υπάρχουν Κύπριοι που είναι πολύ πιο Έλληνες από τους Ελλαδίτες αδελφούς τους. Εμείς το πρωί ξυπνούμε βλέποντας τον Τουρκοπατημένο Πενταδάκτυλό μας και δακρύζουμε ενώ οι ιδεολόγοι εξ'Στερεάς Ελλάδος μας μιλούν για ελληνοτουρκικοί φιλία. Ξέρουμε και αγανακτούμε με αρκετούς Κύπριους που ξεπουλιούνται και ανταλάζουν την πατρίδα τους με την προσωπική τους καλοπέραση. Αλλά μην μου πείτε ότι αυτό δεν το συναντάς παντού. Δεν θα αναφερθώ για την βοήθεια που ήρθε από την Ελλάδα ούτε και την στάση της το 74. Λάθη από παντού. Αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά.
    Όλοι εσείς του εκφέρετε γνώμες έχετε κατέβει στο νησί και έχετε μιλήσει με κύπριους;
    Εδώ η καρδία μας κτυπούσε, κτυπάει και θα κτυπάει ελληνικά όποια και να είναι η κατάσταση. Ελάτε εδώ σε κάποια εθνική επέτειο. Θα δείτε αναρτημένες περισσότερες ελληνικές σημαίες σε σπίτια και κτήρια από όσες στο κέντρο της Αθήνας. Όσο για την Κυπριακή σημαία, δεν είναι τίποτα αλλό από κρατική σημαια. Η εθνική μας σημαία για την οποία πεθαίνουμε (όπως άλλωστε έκαναν και αρκετοί πρόγονοι μας ) είναι αυτή που μας εκπροσωπεί. Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ.
    Τελειώνοντας με το αντάρτικο. Πως μπόρει να γίνει αντάρτικο χωρίς την βοήθεια πληθυσμών. Στο κατεχόμενο νησί δουν τούρκοι έπικοι. Δεν είναι δυνατό γίνεται συνεχόμενος ανταρτοπόλεμος εκεί. Αλλά μην θεωρείς ότι καθόμαστε εδώ άπραγοι. Ξερετε υπάρχουν και μυστικά εθνικής ασφαλείας που δεν διαρέουν.
    Εμείς εδώ είμαστε πανέτοιμοι να αναλάβουμε δράση όταν μας δωθεί η ευκαιρία. Έτσι και αλλίως εμείς γεννηθήκαμε με το μίσος για τους Τούκρους (όλο και κάποιο συγγενή έχουμε χάσει το 74) και δεν πλανώμεθα πλάνην ικτράν με την λεγόμενη Ελληνοτουρκική Φιλία.

  17. γαμω τον cretan runner avatar
    γαμω τον cretan runner 10/10/2008 17:51:03

    Cretan runner άντε να ασχοληθείς με τις χασισοφυτείες σου κ άσε την Κύπρο ήσυχη ρε νεοέλληνα του pc. Είσαι ο πρώτος που θα καταριέται τη κύπρο αν γίνει ανταρτοπόλεμος και εμπλακεί η Ελλάδα. Όπως κάνουν μέχρι σήμερα οι Κωνσταντινουπολίτες. Εμάς μπορεί να μην το λέει η καρδιά μας αλλά για κάτι τύπους σαν εσένα είναι σίγουρο.

    Πανέξυπνη όταν φας βίλλο κυπριακό θα αλλάξεις γνώμη. Άντε στη σπηλιά σου

    Τιμή και δόξα στους ήρωες νεκρούς του 74 εξ Ελλάδος.