#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2008 03:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί βιάστηκε να μιλήσει ο κ. Καραμανλής;

Το διάγραμμα διακίνησης…μιζών που αποκαλύψαμε χθες στο post «Η Ζήμενς πλήρωνε και επί κυβέρνησης ΝΔ» αφορούσε όπως γράψαμε το C4I, το σύστημα ασφαλείας των ολυμπιακών αγώνων. Λογικό ήταν λοιπόν να το αναπαράγουν τα ΜΜΕ, μαζί με τον καταιγισμό και των άλλων στοιχείων που οδηγούν και στη ΝΔ.  Φαίνεται όμως ότι ο κ. Καραμανλής δεν ενημερώνεται σωστά από τους συνεργάτες του όταν βρίσκεται στο εξωτερικό. Επειδή σε χθεσινές δηλώσεις του στις Βρυξέλλες, μετά το τέλος της Συνόδου Κορυφής,  απέκλεισε την οποιαδήποτε σχέση του κόμματος του με την υπόθεση των μαύρων ταμείων της Siemens. Χθες επίσης ο υπουργός Δικαιοσύνης κ. Χατζηγάκης απάντησε ότι δεν είναι «μελλοντολόγος» όταν ρωτήθηκε πως εξηγεί τις παλαιότερες δηλώσεις του ότι «δεν υπάρχουν πολιτικές ευθύνες» στο σκάνδαλο της Ζήμενς. Προτείνουμε λοιπόν, προκειμένου να μην βρεθεί το Μαξίμου προ εκπλήξεων και αναγκαστεί να πάρει πίσω κι αυτό προηγούμενες δηλώσεις του, εκτός των άλλων σχετικών δημοσιευμάτων να διερευνήσει τις απαντήσεις στα εξής ερωτήματα:

Αληθεύει ότι το άσκοπο της αγοράς  για την Ελλάδα του C4I εξασφαλίστηκε χάρις στις μίζες που έδωσαν η μεν Siemens στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης, η δε  SAIC στο υπουργείο Αμύνης;

Η πρακτική αυτή συνεχίστηκε και κατά την παραλαβή του συστήματος από τη ΝΔ, αλλά και μετά, όταν η κυβέρνηση της ΝΔ το επέκτεινε;

Ποιος από τους υπουργούς Δημόσιας Τάξης της ΝΔ έχει την ευθύνη της παραλαβής και ποιος της επέκτασης;

Ποιος είναι ο πρώην Νεοδημοκράτης υπουργός, που αφού κατάφερε να πάρει τα λεφτά της η «Ζήμενς» για το C4I, απολαμβάνει τώρα το νεοαποκτηθέν πολυτελές κότερό του;

Ποια είναι η σχέση του σκανδάλου του C4I με το σκάνδαλο των υποκλοπών; 

Διαβάστε κι αυτά:
1. Οι υποκλοπές έγιναν μέσω του C4I;
2. Πως το FBI έδιωξε τον πρέσβη των ΗΠΑ για το C4I
3. Κότερα και εξοχικά από τα «μαύρα ταμεία»;
4. Τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και το C4Ι -2. Οι «γαλάζιοι»
5. Τα μαύρα ταμεία της Ζήμενς και το C4Ι - 1. Οι “πράσινοι”

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 21/06/2008 04:58:20

    Xerei ti leei o mpoulhs,kapoios ypodikos kanonizei poia onomata tha diereysoun sta Media.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2008 08:12:21

    δεν το έιχα δει ένα από αυτά, αλλά αν και ο πρέσβης των ΗΠΑ ταπιασε στην Αθήνα, πρώτον χαίρομαι που το FBI έκανε την δουλειά του, και «είμαι και εθνικά περήφανος που ο ελληνικός πολιτισμός ακτινοβόλησε άλλη μια φορά»

    πριν από χρόνια, 96; 97;, άλλο ασήμαντο γεγονός: ο Γερμανός αφεντικός του αερδοδρομίου είχε απομακρυνθεί από τα Γερμανικά αφεντικά του ως «ελληνοποιηθείς». Τότε υπέθεσα ότι ήταν επειδή είχε αναπτύξει σχέση με νεαρά δικιά μας (20+/- χρόνια μεγαλύτερός της)...Ίσως άλλος λόγος.

  3. σοπέν avatar
    σοπέν 21/06/2008 08:34:01

    Το κότερο αγοράστηκε με επισκευαστικό δάνειο και ξεπληρώθηκε σε έξη μήνες. Ελλάδα το μεγαλείο σου.
    Μετά ο υπουργός "αηδίασε" από την πολιτική και αποσύρθηκε.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2008 08:54:51

    σοπέν; με τέτοιο όνομα, τι δουλειά έχεις σε τόσο βρώμικα θέματα...

  5. antOnio b avatar
    antOnio b 21/06/2008 09:14:17

    Παιδιά , συγνώμη αλλά βαρέθηκα να ακούω και να διαβάζω ποιος υπουργος πήρε κοτερο; ποιος υπουργος χτισε βίλα; ποιος; ποιος; κλπκλπ. Αυτά είναι για τις κουτσομπολίστικες εκπομπές στην ΤουΒου και για τις ιδίου τύπου εφημερίδες,Φακτορα, δειξε μας το κοτερο, την βιλα , γράψε σε ποιον ανήκουν χωρίς να κατηγορεις πως αποκτηθηκαν. οι αναγνωστες σου είναι ξυπνιοι καιθα καταλάβουν!!! Καλημερα !!!

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2008 09:21:03

    ΑΝΤοΝΙΟ Β, γιατί, δεν σου αρέσει η ροή, προσωπικά μου θυμίζει την Οδύσσεια...ποίημα που ξέρεις πως τελειώνει, αλλά έχει περιπλάνηση, περιπέτεια...διαφωνώ μαζί σου, 21 Ιουνίου, ηλιοστάσιο, μου αρέσουν τα παζλ.

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 10:19:25

    @ ANToNIO B

    Όποιος παρακολουθεί την επικαιρότητα στο 90% με αυτά που γράφει το ποστ και τα σχόλια καταλαβαίνει ποιος είναι ο υπουργός. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ο αποσυρθείς από την πολιτική είναι ένας.

  8. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 21/06/2008 11:02:02

    Ξέθαψαν το σκοπιανό για να πνίξουν το θέμα Ζαχόπουλου, ήλπιζαν τώρα από το Euro να έλθει βοήθεια αλλά χωρίς Red Bull δεν έγινε τίποτα, τι μένει τώρα ? το στουπί.

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/06/2008 15:06:34

    @ANToNIO B: αν δεν τίθεται θέμα αγωγών, (δεν το ξέρω το θέμα), συμφωνώ μαζί σου. Δεν ερχόμαστε εδώ να λύσουμε ...σταυρόλεξα

    @Αθ. Κλάρας: σωστός σε όλα! και φυσάει, σήμερα, ε;

  10. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 15:17:47

    Σαφώς και τίθεται θέμα αγωγών και ειδικά με τη διαβρωμένη και ανίκανη δικαιοσύνη που έχουμε μπορεί να βρούμε χοντρά το μπελά μας. Γι αυτό περιριζόμαστε στις αναλύσεις και δε λέμε ονόματα ...

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/06/2008 15:23:55

    ναι, γιατί, για την ώρα το θέμα είναι διαχειζόμενο και ελεγχόμενο. Αλλά φανταστείτε αν, λέω αν, τους ξεφύγει... ή αν τραγουδήσει κανένας απρόσμενα...αυτό δεν περιμένουμε;

  12. Vass avatar
    Vass 21/06/2008 17:01:36

    Εξάκτινε, φώτισε μας λίγο με τις ακτίνες σου. Ο αποσυρθείς πούλησε μήπως κότερο δωδεκάμετρο σε νεαρό βουλευτή;

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 17:22:00

    Αυτό δεν το ξέρω. Κάτι κυκλοφόρησε για μια αγοραπωλησία όπως την περιγράφεις αλλά δεν το συγκράτησα.

  14. Vass avatar
    Vass 21/06/2008 17:45:20

    Κι εγώ αυτό είχα ακούσει, αλλά τέτοιες αγοραπωλησίες, μιά που τις ακούς κι αμέσως τις ξεχνάς.

  15. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/06/2008 17:50:54

    @Εξάκτινος: ΟΚ, φίλε. Αλλά δεν καταλαβαίνω, αν κάτι είναι αλήθεια, γιατί να απαγορεύεται να λέμε ονόματα.

    @Vass: έχει το ίδιο επώνυμο και είναι από την ίδια πόλη με τον "Σαλώμη". Κι αυτό που είπες εσύ, σωστό είναι.

  16. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/06/2008 18:04:54

    Γιατί τι στοιχεία έχεις για να την αποδείξεις? Ή βγάζεις τα στοιχεία και λες στον τάδε τρ. λογαριασμό την τάδε μέρα και ώρα πήρε τόσα από την τάδε εταιρία ή τον κλείνεις μέχρι να βγουν τα στοιχεία.