18/03/2009 14:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει τίποτα


___________________________________________________________________________________________
Δεν πέρασαν λίγα λεπτά (όχι ώρες !!!) από τη χθεσινή συνεδρίαση της κυβερνητικής επιτροπής για τις κουκούλες και τα άλλα μέτρα και όλα τα μήντια (συμπολιτευόμενα και αντιπολιτευόμενα) γέμισαν ειδήσεις και «ρεπορτάζ» για τους υπουργούς που «ξεσπάθωσαν» κατά της αστυνομίας και του Μαρκογιαννάκη και διαφώνησαν με τα μέτρα.

Σήμερα μας λένε επιπλέον ότι ο Πρωθυπουργός αναγκάστηκε να διακόψει την συζήτηση λόγω της έντασης που επικρατούσε (!!!). Το Βήμα μάλιστα δημοσιεύει και τους διαλόγους στην κυβερνητική επιτροπή που ένα πράγμα σημαίνει: Είτε τους διέρρευσαν υπουργοί που φρόντισαν να κρατήσουν σκονάκια (για να τα διαβάσουν μετά στους ρεπόρτερς), είτε η διαρροή έγινε απευθείας από το Μαξίμου (για άγνωστους ακόμα σε εμάς λόγους)

Διαβάστε εδώ τις απόψεις που αναπτύχθηκαν και βγάλτε μόνοι σας συμπέρασμα

Εκτός του προφανούς (η χώρα δεν μπορεί να κυβερνηθεί από μια κυβέρνηση της οποίας οι υπουργοί σπεύδουν να διαφωνήσουν με κάθε απόφαση και να το πούνε μάλιστα και στον Τύπο) θα παρατηρήσουμε και κάτι άλλο: Τις τελευταίες ημέρες πολλαπλασιάζονται οι υπουργοί που εκφράζουν δημοσίως τις διαφωνίες τους, ενώ κάποτε μιλούσαν off the record.  

Ετοιμάζονται για την επόμενη ημέρα, ή μου φαίνεται;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 15:24:12

    Μαρκογιαννάκης με Μαξίμου..πώς τα πάνε;

    Χανιά με Μακεδονία......πως τα πάνε;

  2. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 15:26:15

    @ Anonymous 3.24pm

    Αφού ΤΟΥΣ υπονοείς, γιατί δεν ΤΟΥΣ ονοματίζεις;

  3. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 15:39:00

    Στίχοι: Κίτρινα Ποδήλατα
    Μουσική: Κίτρινα Ποδήλατα
    Ερμηνευτές: Κίτρινα Ποδήλατα

    Γίναμε σκλάβοι δέκα τυπάκων
    Που τον πλανήτη τον κρεμάνε σαν μπρελόκ
    Θερίζουν πλούτοι και σπέρνουν πείνα
    Θέλουν να δουν να φτύνουν αίμα στη ρουτίνα
    Νοιάζονται τόσο για τα παιδιά σου
    Τους ψηφοφόρους που χεις μέσα στην κοιλία σου
    Να τους σπουδάσουν δουλεία να πιάσουν
    Και με ρουσφέτια υποκλίσεις να χορτάσουν
    Μα εγώ θα ζήσω μέσα στη μέρα
    Θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα
    Θέλω τον ήλιο και οξυγόνο
    Κι αυτό το μέλλον με ελπίδα να ανταμώνω
    Θέλω οξυγόνο θέλω να ζήσω
    Θέλω να ζήσω θέλω να ζήσω

    Κι άμα τα πάρω θα πάρω φόρα
    Θα σας ρημάξω στις κλοτσιές στη ανηφόρα
    Άμα τα πάρω δεν θα μπορέσουν
    Δυο διμοιρίες από ΜΑΤ να με βολέψουν
    Και έτσι πλανιέμαι έτσι ξεχνιέμαι
    Κρύβομαι μέσα μου και κάνω πανικό
    Και έτσι πλανιέμαι έτσι ξεχνιέμαι
    Τι φαντασία μου χορεύω στο κενό

    Αξιοπρέπεια κι αρχές λείπουν ταξίδι
    Και την καρδιά μας που διψά ποτίζουν ξύδι
    Ματαιόδοξοι μασόνοι κυβερνάνε ρε
    Μα οι μεγάλοι χορηγοί που πολύ μας αγαπάνε
    Θα μας γλιτώσουν είναι σπουδαίοι
    Θα μας αφήσουν να ρημάξουμε στα βράχια τελευταίοι
    Δημοκρατία κι αξιοκρατία
    Πλέον πωλούνται σε πανέρια σ’ ευκαιρία
    Μα εμείς πονάμε αυτό τον τόπο
    Σφίγγουμε δόντια και λουριά για την Ελλάδα ρε γαμώτο
    Νομίζουν ποτέ δεν θα μιλάμε
    Όμως τα πρόβατα τους λύκους θα τους φάνε
    Και ‘γω θα ζήσω μέσα στη μέρα
    Θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα
    Θέλω τον ήλιο και οξυγόνο
    Κι αυτό το μέλλον με ελπίδα να ανταμώνω
    Αχ Ελλάδα σ’ αγαπώ και βαθιά σ’ ευχαριστώ
    Που με έμαθες ποτέ να μην κωλώνω

    Κι άμα τα πάρω θα πάρω φόρα
    Θα σας ρημάξω στις κλοτσιές στη ανηφόρα
    Άμα τα πάρω δεν θα μπορέσουν
    Δυο διμοιρίες από ΜΑΤ να με βολέψουν
    Και έτσι πλανιέμαι έτσι ξεχνιέμαι
    Κρύβομαι μέσα μου και κάνω πανικό
    Και έτσι πλανιέμαι έτσι ξεχνιέμαι
    Τι φαντασία μου χορεύω στο κενό

  4. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 18/03/2009 15:43:04

    Φακτορα,
    Δε σου φαινεται οταν ο διεθνης τυπος βουιζει, δειχνοντας καθημερινα προς αυτη την κατευθυνση.
    Η επιταση πολιτικων και επιχειρηματιων για διενεργεια εκλογων οσο το συντομοτερο γινεται στην Ελλαδα μοιαζει να ειναι ΓΕΓΟΝΟΣ.

  5. tony avatar
    tony 18/03/2009 15:44:49

    Μπράβο ρε τιραμόλα,έτσι είναι.
    Και ας μας πούνε και βασιλοχουντικούς.

  6. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 15:46:13

    Τι μας ενδιαφέρει τι λένε μεταξύ τους και ποιοι πως και γιατί τα διαρρέουν!!!

    Εγώ ξέρω ότι αν υπήρχε έστω και ένας ανάμεσά τους που να μπορούσε να αναλύσει την κατάσταση και να προτείνει σχέδιο αντιμετώπισης θα έβγαινε μπροστά και οι άλλοι ποιούντες την ανάγκη φιλοτιμία θα έκαναν τουμπεκί ψιλοκκομμένο.

    Προφανώς αυτός ο ένας έστω δεν υπάρχει!!!

    Πλήρης ένδεια!!!

  7. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 15:46:49

    @Anonymous 4

    ΚΟΙΝΟΤΥΠΟ το σχόλιο της "αράχνης"!

  8. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 18/03/2009 15:56:04

    5. Υπεροχοι στιχοι!
    Αποδιδουν με μια απολυτη ειλικρινεια την ωμη και σκληρη πραγματικοτητα.
    Πολλες ειναι οι φορες οπου με ενα στιχο ξεπερναμε της ζωης μας τα εμποδια κι αλλες που δεν τολμαμε ν' αρθρωσουμε λεξη απο φοβο μη μας μπλοκαρει η φαντασια.
    Οταν μερικοι σου χαλαν το τσερκι στο μονοπατι της λογοπλεκτης πορειας, μπουσουλας στα τεσσερα στην αναζητηση της βραγιας με τα γιασεμια.

  9. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 15:56:51

    Και κάτι που ξέχασα!!!

    Για ποιά επόμενη μέρα ετοιμάζονται, ποιοί και με ποιά προσόντα?

    ΥΓ: Ισχύει για όλους όσους "ετοιμάζονται" για την επόμενη μέρα (εξουσίας): Που πάτε ρε Καραμήτροι? Το πάρτυ, όπως το ξέρατε, τελείωσε.

  10. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 18/03/2009 16:05:20

    Αυτή η Κυβέρνηση, δηλαδή οι ολίγοι κυβερνώντες δεν μπορούν πλέον να κάνουν τίποτε διότι αφού σφετερίστικαν το κόμμα της Ν.Δ. και αφού κοροίδεψαν τους ψηφοφόρους τους, τελικά τους πήρανε χαμπάρι και τώρα χαλαρώνουν για να το απολαύσουν (όπως συνιστά και ο Κομφούκιος σε ειδικές περιπτώσεις).

    Η συλλογική λειτουργία έχει υποκατασταθεί από ένα εσμό κουμπάρων, κολλητών και μπράβων του ΠΑΣΟΚ (σε αντιδιαστολή με τους σοβαρούς ανθρώπους του ΠΑΣΟΚ) που καθημερινά κινούνται με αποκλειστικό οδηγό τους την προσωπική τους μάσα.

    Οι ευθύνες για αυτό το χάλι βαρύνουν αποκλειστικά τον αρχηγό και την ηγετική ομάδα (όχι παραπάνω από 300 άτομα) που συνολικά αποδεικνύονται ασήμαντοι και μεμπτοί διότι αντιλαμβάνονται πολύ καλύτερα (λόγω ατελείωτης εσωτερικής πληροφόρησης) από εμάς τι συμβαίνει και δεν κάνουν απούτως τίποτε για να αλλάξει η κατάσταση.

    Εχουμε φτάσει σε ένα οδυνηρό τέλος.

    Αυτό δεν αφορά μόνο την κυβέρνηση, διότι σε κάθε περίπτωση είναι με ημερομηνία λήξεως. Το τέλος αφορά κυρίως την πολιτική σχολή(;) με την ετικέτα Καραμανλισμός και ενδεχομένως πολλά περισσότερα.

    Αλλά επ΄ αυτού θα επανέλθουμε και μάλιστα χωρίς κουκούλα.

  11. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/03/2009 16:05:41

    Γράφεις:

    Τι έγινε λοιπόν και χάθηκε η μπάλα της τάξης και ασφάλειας σε έναν κατ` εξοχήν συντηρητικό πολιτικά χώρο; Άντε και να δεχθούμε ότι το ΠΑΣΟΚ είναι φαύλο και δεν ξέρω τι και ότι ο ΣΥΡΙΖΑ χαϊδεύει τους περιθωριακούς κλπ. κλπ. Αλλά να χάσει το παιχνίδι της τάξης και της ασφάλειας η συντηρητική παράταξη της Ελλάδας; Τι γίνεται ρε παιδιά; Τις πταίει;

    Ερώτηση. Ποιος σου είπε ότι την εξουσία τη διαθέτει η "συντηρητική παράταξη"; Από τη μεταπολίτευση η χώρα έχει παραδοθεί αμαχητί στην αριστερά. Η αριστερά κυριαρχεί παντού, ειδικά δε στους δύο πυλώνες της κοινωνίας: στην παιδεία και στα ΜΜΕ. Μπορεί η ΝΔ να είναι κυβέρνηση αλλά επειδή η πολιτική σήμερα γίνεται με τον τρόπο που γίνεται αυτό που διαμορφώνει τις επιλογές της είναι η πιθανότητα επανεκλογής, άρα η εντύπωση που θα αποκομίσει η "κοινή γνώμη" μέσω των ΜΜΕ για τις πράξεις της. Ο έλεγχος της σκέψης του πολίτη μέσω των αριστερών στερεοτύπων που επικρατούν εδώ και 35 χρόνια στην Ελλάδα είναι ανώτερη δύναμη από την οποιαδήποτε κυβέρνηση του κοινοβουλίου. Έρμαιο στις ορέξεις του Λαζόπουλου, της Ελευθεροτυπίας, του MEGA και του Αλαβάνου είναι η κυβέρνηση. Η παντελής αδυναμία αντιμετώπισης της αταξίας της παρούσας κυβέρνησης οφείλεται σε τεράστιο βαθμό στον φόβο της για τη λαϊκη δυσαρέσκεια που θα διοχετεύσουν τα ΜΜΕ εναντίον της εάν τυχόν αντιδράσει όπως θα έπρεπε.

  12. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 18/03/2009 16:07:25

    (Έρμαιη, όχι "έρμαιο")

  13. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:15:51

    Τι είναι αυτά που γράφεις ρε συ Τηλέμαχε?
    Τους έφυγες ή σε αμολύσανε?
    Από τη μεταπολίτευση η χώρα έχει παραδοθεί αμαχητί στην αριστερά?
    Γιαυτό οργιάζουν οι νταβατζήδες και η "δεξιά του κυρίου"?
    Γιαυτό ελαστικοποιούνται οι εργασιακές σχέσεις και αυξάνονται τα όρια απολύσεων κάθε μήνα?
    Γιαυτό πουλιέται η δημόσια περιουσία εν ονόματι των μεταρρυθμίσεων?
    Γιαυτό έχουμε υπουργούς με off shore?
    Για να μην σε κουράζω άλλο ρωτάω απλά...
    Τρέλλα πουλάς?

  14. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:18:34

    Τιραμόλα

    Για τα εθνικά μας θέματα, γιατί δεν αναφέρεσαι;

  15. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:22:08

    Τι ανερματιστοι είσαστε εσεις οι ψηφοφόροι της δεξιάς?
    Δηλαδή θέλεις να μας πεις κύριε Τηλέμαχε ότι αν η κυβέρνηση με την αστυνομία της έδινε τέλος στους 100-200 ψευτοαναρχικούς που καταστρέφουν την περιουσία του κόσμου , θα μπορούσε η όποια Τρέμη ή ο κάθε Λαζόπουλος να το μετατρέψει σε διαμαρτυρία εναντίον της κυβέρνησης?

  16. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:25:21

    Τιραμόλα

    Τρέμη/Λαζόπουλος είναι οπαδοί/κουμπάροι της οικογένειας Μητσοτάκη. Γνωστά αυτά.

    Στα εθνικά θέματα φαίνεται η διαφορά.

  17. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:25:50

    Τι να πρωτογράψω Kanis?
    Εδώ βιώνουμε 20 χρόνια νεοφιλελευθερισμού , κάνουμε συνεχώς εκπτώσεις και ο άλλος γράφει για παραδομένη χώρα στην αριστερα...

  18. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:27:52

    στο αλτσχάιμερ, τιραμόλα, τι απαντούν;

  19. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:29:22

    Άμα δεν μπορείς να καταπιείς έχει και αυτοκόλλητα!

  20. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 16:31:29

    Τιραμόλα όταν πρώην πρωθυπουργός παραδέχθηκε δημόσια ότι έβαζε μπομπίτσες τι περιμένεις να σκεφτούν όλοι για τις πρακτικές του ΠΑΣΟΚ και την φιλοσοφία της τρομοκρατίας που φιλοξενεί στα σπλάχνα του?

  21. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:32:45

    Η έννοια του αυτοκόλλητου αποπροσανατολίζει την κοινωνική συνοχή!

    Εχουν γνώση οι φύλακες και την εκμεταλλεύονται,γαρ!

  22. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:34:59

    Έβαζε μπομπίτσες ενάντια στη χούντα ρε αποβλακωμένε!
    .....
    Άντε να δούμε τι άλλο θα κατεβάσει η κούτρα σας...
    Όσο πλησιάζει το τέλος έχουμε έξαρση της βλακείας...

  23. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 16:36:32

    Τιραμόλα

    Βλακεία...θεωρείς την κοινωνική συνοχή;

  24. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 18/03/2009 16:36:32

    Έξαρση της επικινδυνότητας θα έλεγα, της βλακείας είναι αφελές να το πιστεύουμε.

  25. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:38:11

    kanis είσαι δω?
    Αφού έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση ο Ορέστιος...

  26. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 16:38:45

    Ενάντια στην χούντα των αμερικανών? Τους οποίους ευχαριστούσε από το βήμα τις Βουλής μια 20ετία μετά? :))))))

  27. tiramola avatar
    tiramola 18/03/2009 16:47:27

    Άκου Ορέστιε...
    Εγώ κρατικοδίαιτος δεν είμαι , δεν περιμένω τίποτα από κανένα πολιτικό!
    Με τις δυνάμεις μου παλεύω πολλά χρόνια τώρα.
    Και θα είμαι και από αυτούς που θα πάρουν και το όπλο αν χρειαστεί για την χώρα μου , σε αντίθεση με άλλους που θα φορέσουν κουκούλες στη δύσκολη..
    Και ξέρουμε από ποιόν χώρο προέρχονται αυτοί...
    Αρκεί να κάνεις μια αναδρομή στην ιστορία του κόμματος που ψηφίζεις...

  28. Hellenic avatar
    Hellenic 18/03/2009 16:52:08

    Σωστα η κυβερνηση δεν σπευδει να παρει σκληρα αστυνομικα μετρα γιατι ξερει οτι αυτα θα οδηγησουν σε ενα φαυλο κυκλο βιας και τελικα σε ανεξελεγτες καταστασεις. Καποιοι κυκλοι ομως, και σε συναρτηση με την αδικαιολογητη απραξια της Αστυνομιας θελουν να σπρωξουν την Κυβερνηση σε αυτο το παιχνιδι.

  29. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 16:52:08

    Α, ρε τιραμόλα! Τιμή σου για την προσπάθειά σου να βγάλεις το ψωμί σου. Μαζί σου.
    Αν μιλάς για τον παππού Παπανδρέου, που την κοπάνισε για Αίγυπτο με την είσοδο των Γερμανών στη Χώρα, τότε δεν θέλω να έχω καμία σχέση.

  30. Hellenic avatar
    Hellenic 18/03/2009 16:59:14

    Και πως τολμαει το Βημα και αποκαλυπτει δηθεν αποκαλυπτικους διαλογους υπουργων μετα απο κυβερνητικη συνεδριαση?-τα ιδια και με την αποκαλυπτικη δηθεν λιστα με στοχους που διερευσε δηθεν απο την ΕΛ.ΑΣ. Ενα ειναι το Κρατος και αυτη ειναι η εκλεγμενη Κυβερνηση του Κ.Καραμανλη.

  31. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 17:04:34

    @tiramola29 & orestios 31

    Γνωστοί οι παλιοί κοινοί σας εχθροί το 50!

    Σήμερα 2οο9, μας αφορά η κοινωνική συνοχή, που κάποιοι θέλουν αποδιαρθρωμένη!

    Ποιός είναι ο σημερινός Μακιαβέλι του "διαίρει και βασίλευε";

  32. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 17:06:55

    Ετοιμαζεται κυβερνηση Ντοριτας μου φαινεται και σου λενε ας πουμε οτι διαφωνουμε μηπως μας παρει αυτη ως δεξιους. Γιατι απο ποιο χωρο θα παρει; Κυβερνηση ΝΔ με υπουργους απο το ΛΑΟΣ;

  33. αν-αρχικως avatar
    αν-αρχικως 18/03/2009 17:08:48

    Τηλέμαχος

    το μεγκα στηίζει την αριστερά; αυτό βλέπεις;

  34. ΜΝΗΜΩΝ avatar
    ΜΝΗΜΩΝ 18/03/2009 17:12:36

    @ 22
    "πρώην πρωθυπουργός παραδέχθηκε δημόσια ότι έβαζε μπομπίτσες"!
    Ώρα είναι τώρα, να πούμε, ότι κακώς έβαζαν μπόμπες στη χούντα του παπαδόπουλου!
    Είναι κακό επειδή στην προκειμένη περίπτωση το έκανε ο Σημίτης, ή είναι κακό γενικά;
    Άν είναι το πρώτο, είσαι απλά φανατικός (και συγχωρήσαι, λόγω ...), άν είναι το δεύτερο, μάλλον έμπλεξες με πολύ άσχημες παρέες.
    Και τους άλλους, που αρπάξανε ολόκληρο αντιτορπιλικό και το πήγαν στην Ιταλία τι να τους κάνουμε; Να τους αφορίσουμε; Ο ένας λεγόταν και ...Παππάς, παρεπιμπτόντως.
    Μπλέξαμε σε πολύ ύποπτα μονοπάτια, ούτως ή άλλως ο φανατισμός εκεί οδηγεί! Και πόσο άραγε είσασταν αντιαμερικανοί όταν ο αντιαμερικανισμός ήταν έγκλημα στην Ελλάδα; Μήπως είστε εσείς οι ίδιοι, που φωνάζατε στις διαδηλώσεις κάποτε "Χό - Χό - Χό Τσί Μίνχ";
    Τώρα βρήκατε να γίνετε "αντιαμερικανοί", που ο κάθε φιλισταίος αστούλης το παίζει εκ του ασφαλούς Ούγκο Τσάβες;

  35. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 17:14:17

    Το καλλύτερο όλων το είπε ο Γιακουμάτος:

    "Ο Καρατζαφέρης στο σπίτι του διαθέτει αίθουσα ονομαζόμενη "Μαρίκα" "

    Αυτό αρκεί, για κάθε συμβαλόμενο σε αντιπαραθέσεις , σχόλια και προθέσεις...

  36. ΜΝΗΜΩΝ avatar
    ΜΝΗΜΩΝ 18/03/2009 17:15:47

    @ 22
    Προσωπικά, με χουντικούς, ολοκληρωτικούς (απολύτως το ίδιο και με σταλινικούς) δεν θέλω ούτε μου χρειάζεται καμμιά απολύτως κοινωνική συνοχή. Ελπίζω κι εσύ το ίδιο.

  37. ΜΝΗΜΩΝ avatar
    ΜΝΗΜΩΝ 18/03/2009 17:17:05

    Να προσθέσω και τους ακροαριστερούς

  38. Orestios avatar
    Orestios 18/03/2009 17:24:01

    @ Μνήμων
    Μόνο αυτές τις επιλογές έχω? Σε καμιά περίπτωση δεν την γλιτώνω δηλαδη. Για να ξεκαθαρίζουμε, με την χούντα ούτε σχέση έχω και ούτε θέλω να έχω. Όπως επίσης με όλους της γενειάς του Πολυτεχνίου που μάλλον μεγαλύτερα λαμόγια από την χούντα αποδείχθηκαν. Όσο για τον Παππά, αυτός πίστευε στο Σύνταγμα και όχι στους κουκουλοφόρους. Για να γνωρίζεις όμως δεν έριξε αυτός την Χούντα. Η χούντα έπεσε εκ των έσω.

  39. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 17:24:01

    @Μνήμων

    Eπαναλαμβάνεσαι, για όσους παρακολουθούμε εδώ μέσα και μας κάνεις να βαρυόμαστε!

    Να μου πείς, στο σπίτι του Βερνίκου (φίλου Μητσοτάκη και Σημίτη) δεν στήθηκαν αποστασίες, χούντες, πολυτεχνεία κλπ

    Ε, και μετά, οι ίδιοι δεν πρέπει να εισπράξουν τους "αγώνες" τους;

  40. osaperas avatar
    osaperas 18/03/2009 17:47:13

    Δηλώσεις του βουλευτή Μανώλη σε ραδιοφωνικό σταθμό όπως τις διάβασα στο Βήμα:

    "Νομίζω δηλαδή ότι είναι υποχρέωσή μας να ζητάμε να υπάρχει ένας έλεγχος, να εφαρμόζεται ο νόμος. Δεν τον εφαρμόζουμε ούτε εμείς» παρατήρησε (ο Μανώλης), ενώ βαθμολογώντας την κυβέρνηση στα ζητήματα δημόσιας ασφάλειας τόνισε πως παίρνει «κάτω από τη βάση».

    Όταν ένας βουλευτής της κυβέρνησης παραδεχεται δημόσια ότι η κυβέρνηση του παιρνει κάτω από τη βάση σ εθέματα ΄δημόσιας ασφάλειας, τότε τι άλλο να συζητήσουμε; Και φυσικά επιβεβαιώνει τον τιτλο: "Γιατί αυτή η κυβέρνηση δεν μπορεί να κάνει τίποτε".

  41. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 17:48:35

    Ο Μανώλης πόθεν επιχορηγείται;

  42. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/03/2009 17:49:43

    osaperas
    Σωστος στο Μπαχαλισταν !

  43. theo1611 avatar
    theo1611 18/03/2009 18:02:37

    Μια και ο λόγος για επιχορηγήσεις ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα για έκτακτη εισφορά με βάση τα εισοδήματα 2007.

    Τι λέτε, να απαιτήσουμε δημοσιοποίηση του καταλόγου και του ποσού της εισφοράς και ανακήρυξη ως εθνικών ευεργετών!!!

    ΥΓ: Να μάθουμε και ποιοί λείπουν από τον κατάλογο!!!

  44. j avatar
    j 18/03/2009 18:53:35

    Τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται ή όπως παρουσιάζονται για τον ΚΚ .δεν πρόκειται να πάει σε εκλογές εύκολα ούτε διακρίνεται από ευαισθησίες για τα όσα διαδραματίζονται.περισσότερο τον ενδιαφέρει η καρέκλα και το όνομα. Θα προτιμήσει να σέρνεται μέχρι την κατάλληλη ευκαιρία και αν στριμωχθεί θα χρησιμοποιήσει την αίθουσα ‘μαρίκα μητσοτάκη’. το παιχνίδι θα παιχτεί στην εκλογή του προέδρου της δημοκρατίας.

  45. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 18:56:37

    J 6:53pm

    Δηλαδή, όπως κι εσύ, όλοι παραδέχονται, ότι η μάχη θα δοθεί, μέχρι να παραδόσει ο ΚΚ στην Ντόρα!!!!

    Εκεί είναι το ΟΛΟΝ πρόβλημα λοιπόν;

  46. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 19:19:18

    @ Τιραμολα.
    Κι εσυ,δικηο εχεις.
    Αλλα και ο αλλος,εχει ενα καποιο δικηο,στο οτι η κρατουσα ιδεολογια,ειναι αριστερη.
    Τελικα,εχουμε μπερδεψει τα μπουτια μας,γι αυτο παμε κατα διαολου.
    Αν διαβασεις,τι ειπαν οι Αμερικανοι σημερα,που γραφει παραπανω ο Φακτωρ,θα καταλαβεις.
    Υπαρχει δηλαδη η πιθανοτητα,να βαρεσουμε κανονι.Σταση πληρωμων που λενε.
    Οπότε,πρεπει να σοβαρευτουμε ολοι,γιατι μας πηρε και μας σηκωσε.

  47. j avatar
    j 18/03/2009 19:42:25

    @47 δεν εννοούσα αυτό.δεν εννοώ τη Ντόρα.απλά θέλω να πω ότι αντίθετα από αυτά που εξαγγέλει θα χρησιμοποιήσει αυτόν που αποκαλεί άκρο.το πρόβλημα του καθένα είναι εκεί που πιστεύει ότι εξυπηρετείται ταξικά....αν μου επιτρέπεις.

  48. j avatar
    j 18/03/2009 19:53:46

    @48 τώρα το κατάλαβες;πέρνα καμιά βόλτα από οικονομικό τμήμα και ρώτα κανένα ξύπνιο,σφαιρικά ενημερωμένο φοιτητή να σου πει και για τα επόμενα 4-5 χρονάκια όπως τα σημερινά τα έλεγαν πριν δύο.

  49. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 20:02:34

    @J 7:42pm
    Τι Ντόρα, τι "αίθουσα Μαρίκα" το ίδιο δεν είναι;

    @Προβοκατωρ. 7:19 pm
    Aκόμη κι αν γράφεις από το Φάληρο (τόσο μακρυα από το Σύνταγμα), απορώ που βλέπεις αριστερή πολιτική κι ιδεολογία! Ο Καραμανλης Α', απομυθοποίησε αυτή την φοβία.Ο Μητσοτάκης την συντηρεί, για ίδια οφέλη προς διαπραγμάτευση. Προφανώς αυτά ευαγγελίζεσαι.

    Αριστερά, όμως που βλέπεις; Ακόμη κι ο Τσίπρας, σαν νεουορκέζος γκόμενος κινείται!

  50. j avatar
    j 18/03/2009 20:18:20

    @51 δεν νομίζω ότι ταυτίζονται Ντόρα και Καρατζάφ.ο δεύτερος είναι δεξιότερα στον άξονα αν τολμούσαμε μία σημειακή τοποθέτηση.ασχετα αν είναι μια στο καρφί και μια στο πέταλο για ψηφοθηρικούς λόγους.

  51. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 20:24:48

    @52 j 8:18pm

    Μην κρίνεις απο συγκυριακά περιστατικά. Υπάρχει η απόλυτη ταύτιση και συμπόρευση.
    Ακόμη και η πρόσφατη δήθεν κοινοβουλευτική αντιπαράθεση, την Ντόρα ευνοεί, διαχρονικά!
    Χουντικοί, Βασιλικοί, Χρυσαυγήτες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις γύρω σου,τι "σταυρώνουν";

  52. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/03/2009 20:47:04

    Το ΠΑΣΟΚ στηλιτεύει τα μέτρα της ΜΔ (περί κουκούλας κλπ) και ζητάει να γίνουν επιτέλους συλλήψεις! Ποιός; Το ΠΑΣΟΚ.
    Ε, ρε πλάκες....

  53. j avatar
    j 18/03/2009 20:50:59

    @53 πιστεύω ως προς τις προσχηματικές ενέργειες σαν διαφορές και βέβαια σαν υποσύνολο του ολικού που γράφεις.αθροιστικά εξυπηρετούν τον ίδιο στόχο είναι προφανές.

  54. ΜΝΗΜΩΝ avatar
    ΜΝΗΜΩΝ 18/03/2009 22:59:49

    @ 41 kanis
    "στο σπίτι του Βερνίκου (φίλου Μητσοτάκη και Σημίτη) δεν στήθηκαν αποστασίες, χούντες και - παρακαλώ, προσέξτε, τι άλλο - πολυτεχνεία";
    Η μετα-λαμπρακική Ελληνική ιστορία σκηνοθετήθηκε λοιπόν σούμπιτη στο σπίτι του (σεναριογράφου -σκηνοθέτη, άν δεν απατώμαι) Βερνίκου.
    Μήπως κάνεις λάθος; Μήπως άρχισαν πιό νωρίς; μήπως ο Βερνίκος έβαλε μπρός και το τρίκυκλο του Γκοτζαμάνη;
    Παρατράβηξε το αστείο, δεν βρίσκετε σύντροφοι;
    Έλα μ..νί στον τόπο σου, που θάλεγε και ο Καραισκάκης!

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 23:00:32

    Κοιτα,ισως δε μπορω να εκφρασω αυτο που καταλαβαινω εγω,γι αυτη την περιεργη κατασταση που υπαρχει γυρω μας.
    Βλεπω αςπουμε,οτι ενω ειμαστε στην ΕΕ,και η κατσταση ειναι δεδομενη,υπαρχουν πολλοι,που βγαινουν απο τα κομματα της αντιπολιτευσεως,και λενε και ζητανε τρελλα πραγματα.Αυξησεις μισθων,και ενα σωρο αλλα που βρισκονται στη σφαιρα της φαντασιας.
    Ενω ξερουν οι χαχολοι,οτι οταν τα γειτονικα κρατη,εχουν κοινωνικο νταμπιν ,δηλαδη,μεροκαματα 10Ευρω,η και λιγοτερα,δεν ειναι δυνατον να αυξησουμε εμεις οσο θελουμε τους δικους μας μισθους,γιατι απλως,θα σταματησουμε να ειμαστε ανταγωνιστικοι,οποτε θα κλεισουν οι επιχειρησεις,ή θα μεταφερθουν στα γειτονικα κρατη,οπως ηδη εχουν γινει.
    Δεν ειμαστε κυριοι,κατοικοι κανενος απομονωμενου νησιου,για να κανουμε ο,τι θελουμε.Ειμαστε μεσα στην παγκοσμια οικονομια,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι.
    Η Σοβιετια,ειδατε τι ωραια που τα καταφερε.Τα τιναξε τα πεταλα,εν μια νυκτι,και φτασανε οι ανθρωποι στη Ρωσια,να ξυλιαζουν με -50C,αφου δεν υπηρχαν λεφτα για καυσιμα.
    Και οι πεθαμενοι,φτασανε να θαβονται με μπουλντοζα σε ομαδικους ταφους.Ναι τοσο καλα.
    Γι αυτο,καντε και κανα Σταυρο,να μη φτασουμε εκει.
    Και οχι,δε μενω στα Φαληρα.Εκει,μονο για χειμερινο μπανιο πηγαινα,μπας και κρατησω κανα χρονο παραπανω..Στας Κυψελας μενω.Πολυπολιτισμικη,που λενε.

  56. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:23:16

    @ Προβοκάτωρ 11:οο

    Φάληρο..σχήμα λόγου. Δεν έχει σημασία, που μένεις. Σημασία έχει η απαισιοδοξία, που αναδύεις.
    Τόσο χαμένη θεωρείς κι εσυ την Ελλάδα; Στην Αμερική, αν μη τι άλλο, οι άστεγοι απο τις Τράπεζες και τους νεοφιλελευθερους, είναι παραπάνω! Στην Ευρώπη το χάλι δεν είναι τέτοιο.

  57. kanis avatar
    kanis 18/03/2009 23:26:14

    @Μνήμων 10:59

    Τόσο στο 60, όσο και στα 70, 80, 90, 00,η οικογένεια τούτη πρωτοστατούσε..

  58. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 19/03/2009 00:02:05

    Μακαρι να ειμαι απαισοδοξος και να φτιαξουν τα πραγματα φιλε μου.Μακαρι.
    Και πραγματι,αυτα που λες για το Αμερικα,ετσι ειναι.
    Αλλα βλεπεις,εκει ειναι σαν το τσιρκο οπου οι ακροβατες,δεν εχουν διχτυ ασφαλειας απο κατω.
    Και αμα πεσουν,παπαλα.
    Στην Ευρωπη ομως,υπαρχει μια αλλη κουλτουρα.Γι αυτο,τα πραγματα,ειναι καλυτερα.
    Χωρια οτι αυτη η κριση,ειναι Αμερικανικη στη βαση της,(subprimes),ασχετα απο το οτι την πληρωνουμε κι εμεις.

  59. kanis avatar
    kanis 19/03/2009 00:35:19

    @Προβοκατωρ.
    και πέρα από την Ευρώπη, στην Ελλάδα έχουμε και κάτι άλλο καλό: την συνοχή της οικογένειας, ακόμη και της χωρισμένης!

    καλό ξημέρωμα φίλε