#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2011 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί αργεί να εμφανισθεί το «ιππικό»;




Η παταγώδης αποτυχία του μνημονίου μοιάζει να ήταν όχι μόνο αναπόφευκτη, αλλά και απολύτως προβλέψιμη. Ήταν η πρώτη πράξη της επανάληψης ενός έργου που οι οικονομολόγοι έχουν ξαναδεί στη Λατινική Αμερική….



Όλο και εντονότερη γίνεται η συζήτηση για την ανάγκη πολιτικής παρέμβασης, μέσω της εφαρμογής ενός  σχεδίου, που θα έχει τη φιλοσοφία του σχεδίου Μπρέιντι, ως απάντηση στην πρωτοφανή κρίση χρέους σε χώρες της Ευρωζώνης.

Το 1985  ο James Baker, υπουργός Οικονομικών της κυβέρνησης του Προέδρου Ronald Reagan, ανακοίνωσε στην ετήσια συνέλευση του ΔΝΤ και της Παγκόσμιας Τράπεζας στη Σεούλ της Ν. Κορέας, το σχέδιό του για βοήθεια προς 15 υπερχρεωμένες χώρες , το οποίο και βασιζόταν στην απλή ιδέα της παροχής νέων δανείων από τις εμπορικές τράπεζες προς τις χώρες κυρίως από τη Λατινική Αμερική, υπό την προϋπόθεση ότι θα υιοθετούσαν διαρθρωτικές αλλαγές που θα προωθούσαν την οικονομία της αγοράς και την ανάπτυξη. Το 1988, όταν η κυβέρνηση του Προέδρου George Bush ερχόταν στην εξουσία ήταν ξεκάθαρο ότι το σχέδιο Baker ήταν ουσιαστικά νεκρό. Το συνολικό δημόσιο χρέος των 15 χωρών είναι ανέβει στα 500 δισ. δολάρια το 1989 από 350 δισ. δολάρια το 1981, με τις τράπεζες να εμφανίζονται απρόθυμες να δανείσουν νέα κεφάλαια.

Ο νέος Αμερικανός υπουργός Οικονομικών Nicholas Brady εμφάνισε ένα νέο σχέδιο αντιμετώπισης της κρίσης του χρέους των αναπτυσσόμενων το 1989, που βασιζόταν σε μια τελείως διαφορετική προσέγγιση. Περιελάμβανε από τη μια μεριά «κούρεμα» των δανείων κι από την άλλη μείωση των επιτοκίων και επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής. Σε αντάλλαγμα, οι χώρες δεσμεύτηκαν να προχωρήσουν σε μια σειρά οικονομικών μεταρρυθμίσεωνσυναίνεση της Ουάσιγκτον»). Πολλοί είπαν ότι το σχέδιο αυτό άργησε. Αν είχε έρθει νωρίτερα, η Λατινική Αμερική θα είχε αποφύγει μια «χαμένη δεκαετία». Η εξυπηρέτηση του μεγάλου δημοσίου χρέους τους έλαβε χώρα με την παροχή κινήτρων προς τις πιστώτριες τράπεζες να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα ανταλλαγής. Το σχέδιο προέβλεπε την έκδοση ομολόγων σε δολάρια από τις υπερχρεωμένες χώρες που θα δίνονταν στις τράπεζες με αντάλλαγμα μια δραστική μείωση των απαιτήσεων που είχαν οι τελευταίες από παλαιότερα δάνεια.  Τα νέα ομόλογα έφεραν εγγυήσεις από διεθνείς οργανισμούς, π.χ. το ΔΝΤ και τις ΗΠΑ, για να είναι ελκυστικά στα μάτια των τραπεζών. (Περισσότερα για το σχέδιο Μπρέιντι είχαμε αναφέρει στις 6/1/2011 στο κομμάτι ”Πώς να αποφύγουμε δέκα χρόνια κρίσης (ή όταν οι Financial Times λένε τα ίδια με τον Σαμαρά)“)

 

Επιπλέον, υπήρχε η πρόβλεψη για επιπρόσθετη χρηματοδότηση των ανωτέρω χωρών, με σκοπό να πάρει μπροστά η οικονομία τους, με την ταυτόχρονη εφαρμογή διαρθρωτικών αλλαγών από μέρους τους, που επέβλεπε το ΔΝΤ.  "Ο σκοπός μας είναι να αναθερμάνουμε την ελπίδα στους ανθρώπους και στους ηγέτες των υπερχρεωμένων χωρών ότι οι θυσίες τους θα οδηγήσουν σε μεγαλύτερη ευημερία στο παρόν και σε ένα μέλλον που δεν θα σκιάζεται από το χρέος", είχε τονίσει τότε ο κ. Brady.

Μερικές δεκαετίες αργότερα, αρκετοί βλέπουν ομοιότητες, τηρουμένων των αναλογιών, μεταξύ του σχεδίου Baker και της πολιτικής λιτότητας που το συνόδευε και του μετέπειτα σχεδίου Brady.

Εύλογα θα αναρωτηθεί λοιπόν κανείς: γιατί αργεί το «ιππικό»; Γιατί πριν τη διάσωση μέσω πολιτικής παρέμβασης, πρέπει να προηγηθούν οι βαθιές επώδυνες τομές. Οι ευρωπαίοιστο σύνολο τους και όχι μόνο οι νότιοι- προκειμένου να αντεπεξέλθουν οι οικονομίες τους στον ασιατικό ανταγωνισμό πρέπει να μάθουν να ζουν με λιγότερα. Με πολύ λιγότερα. Πριν το «κούρεμα» του χρέους, θα έχει προηγηθεί η εμπέδωση μια διαφορετικής κοινωνικής κουλτούρας, καθόλου σπάταλης, ελάχιστα καταναλωτικής, εξαιρετικά «πειθαρχημένης». Θα έχει επέλθει επίσης μια ριζική διαφοροποίηση της κοινωνικής διαστρωμάτωσης. Τα κοινωνικά στρώματα, που συνηθίσαμε να ονομάζουμε "μικρομεσαία" πλήγονται καίρια.

Και πότε θα εμφανισθεί τελικά η « πολιτική λύση για ένα βιώσιμο χρέος;». Λίγο πριν από την κατάρρευση, λίγο πριν τη στάση πληρωμών, όχι λόγω της περίφημης «ευρωπαϊκής αλληλεγγύης», αλλά μόνο και μόνο για να αποφύγουν τις συνέπειες στις οικονομίες τους, οι ευρωπαίοι ηγέτες θα συναινέσουν σε ένα σχέδιο σωτηρίας, πραγματικό αυτή τη φορά. Έως το 2013,  μπορεί και νωρίτερα θα έχει λάβει σάρκα και οστά.

Η παταγώδης αποτυχία του μνημονίου μοιάζει να ήταν όχι μόνο αναπόφευκτη, αλλά και απολύτως προβλέψιμη. Ήταν η πρώτη πράξη της επανάληψης ενός έργου που οι οικονομολόγοι έχουν ξαναδεί στη Λατινική Αμερική….

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2011 15:24:48

    Λοιπόν, Μ.Ο. δεν είμαι σίγουρος καθόλου για το τι θελουν, βασικά γιατί δεν θέλουν όλοι τα ίδια. Πιστεύω (λίγο επηρεασμένος) ότι βασικά δεν θέλουν να πειραχτεί το σεντούκι με τα λεφτά που έχουν οι Βόρειοι, και ξέροντας ότι ότι πήραμε πήραμε, πάμε για 2-3 τελευταίες αρπαχτες (ΔΕΗ, νερά, νησάκια παραλίες, οικοι ευγηρίας και _ωλαράκια).

    Αλλοι πάλι (Δυτικοί) δεν θέλουν την διάλυση της ΝΑ ...πτέρυγας, αλλά βάζουν τους Βόρειους να καθαρίσουν.

    Το ιππικό δεν θα έρθει αυτή την φορά.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ archaeopteryx 20/05/2011 15:49:22

      Δεν θα ερθει.
      Επι του προκειμενου μαλλον πρεπει να υπαρχει σχεδιο που συμφωνουν Αμερικανοι και Βορειοευρωπαιοι να παραδοθει καμενη γη σε ΚινεζοΡωσσους. Ο καιρος τους σαν παγκοσμιοι επενδυτες ερχεται. Αλλιως πως να το εξηγησουμε? Να βλεπουν δηλαδη τα "γωνιακα μαγαζια" οπως η Ελλαδα και να σκεφτωνται μονο τεραστια χρεη για να μην τα αγγιζει κανεις.
      Την κατσαμε τη βαρκα. Δεν θα ερθει προφανως κανεις να μας σωσει. Τωρα ειναι ο καιρος πλεον για μεγαλες αποφασεις αλλιως θα μας μουτζωνουν τα αγεννητα παιδια μας.

    • tamam_87 avatar
      tamam_87 @ archaeopteryx 20/05/2011 16:41:56

      Συμφωνω !!!!
      Δεν υπαρχει ιππικο.
      Η υπαρξη τοσων σχεδιων, για το χρεος της Ελλαδας, υποδηλωνει
      και το μεγαλο προβλημα των δανειστων μας.
      Εμεις εχουμε τη λυση του προβληματος στα χερια μας,
      αλλα δεν κανουμε τπτ. Και ποιος να κανει ????
      Αυτος που δεν θελει ???? (εννοω τους λεβεντες μας)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 20/05/2011 18:56:39

      Φίλε μου αρχαίε και εσύ Μ Οδυσσέα ξεχνάτε κάτι: ποτέ δεν έχει έρθει το ιππικό.
      Μόνο να σκοτωνόμαστε για πάρτη τους και να μοιράζονται τα λάφυρα που έχουμε κερδίσει.

      Ας μας πει κάποιος τα τελευταία 111 χρόνια που μας ...έσωσαν

  2. drider avatar
    drider 20/05/2011 15:46:27

    Το σχέδιο Brady ακολούθησε το σχέδιο Baker μετά από 4 ολάκερα χρόνια! Το ιππικό δεν έχει αργήσει, σκέφτεται ακόμα πώς θα σελώσει τα άλογα του...

    Ραντεβού λοιπόν για το 2014; Κάτι μου λέει ότι μέχρι τότε πολλά θα έχουν αλλάξει.

  3. kiki avatar
    kiki 20/05/2011 15:51:02

    lla , ha venido la hora para irse al diablo,
    no es compadre.
    Venseremos.

  4. kiki avatar
    kiki 20/05/2011 15:52:33

    Κανω προβες μια και κανεις δεν κανει εδω μια πλατεια Ταχριρ η την αλλη της Ισπανιας , λεω να παω να βγαλω το αχτι μου εκει.

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/05/2011 15:52:59

    ΑΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΑΠ ΕΦΕΡΕ ΣΤΟ ΔΝΤ ΣΤΗ ΧΩΡΑ;;; ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟΣΚΟΠΟΥΣΕ….
    ΚΙ ΩΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΟΥ: ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΑΝΕ ΄΄ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ΄΄ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΣΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΙΠΠΑΣΙΑ ΟΥΤΕ ΕΚΑΝΕ ΟΥΤΕ ΕΜΑΘΕ!!!

  6. Στάθης Δ avatar
    Στάθης Δ 20/05/2011 15:57:53

    Me κάθε επιφύλαξη (άρθρο από το xrimanews που δεν έχει διασταυρωθεί και μπορεί να είναι μέσο πίεσης ή ευσεβείς πόθοι), υπάρχει συμφωνία (και με την ΝΔ) για "Νέο Μνημόνιο":

    "Σύμφωνα με αξιόπιστη πηγή με γνώση των συζητήσεων και των συμφωνιών κυβέρνησης - Τρόικας αλλά και με γνώση όσων συζητήθηκαν σχετικά με το ελληνικό θέμα στο ecofin, τη Δευτέρα έπεσε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων η πρόταση για ένα νέο ξεκίνημα με 'ακύρωση' του παλιού μνημονίου και με τη συμφωνία για ένα νέο το οποίο θα περιλαμβάνει το υπόλοιπο του ποσού που δεν έχει δοθεί με επιπλέον το ποσό που η Ελλάδα θα χρειαστεί για να καλύψει όλες τις δανειακές της ανάγκες μέχρι και τον Ιούλιο του 2013.
    Το μνημόνιο αυτό θα χρειαστεί να εγκριθεί εκ νέου από τις χώρες τις Ευρωπαϊκής Ένωσης και σε αυτό θα συμπεριλαμβάνονται όλοι οι νέοι όροι που έχει απαιτήσει η Τρόικα και με τους οποίους, σύμφωνα με τις πληροφορίες, έχει ήδη συμφωνήσει η κυβέρνηση.
    Οι πληροφορίες κάνουν λόγο για συμφωνία της κυβέρνησης ακόμη και στο άκρως ευαίσθητο θέμα των καλυμμένων ομολόγων τα οποία δεσμεύουν δημόσια περιουσία παρέχοντας επιπλέον στους δανειστές μία σειρά άλλων εξαιρετικά σημαντικών δικαιωμάτων.
    Οι πληροφορίες αναφέρουν πως έχει ξεπεραστεί ακόμη και το θέμα της συναίνεσης της αξιωματικής αντιπολίτευσης και ότι πλέον δεν υπάρχει ανυπέρβλητο εμπόδιο για την υλοποίηση του νέου σχεδίου. Παρόλα αυτά μένει η υπογραφή του από το υπουργικό συμβούλιο, το θέμα του τρόπου με τον οποίο θα γίνει η επικοινωνία του στον κόσμο, τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδας και μία σειρά άλλων παραγόντων που πάντα υπάρχουν.
    h-p://www.xrimanews.gr/oikonomia/7843-apokleistiko-pempth-dosh-h-prwth-dosh-

    • Αλέξης avatar
      Αλέξης @ Στάθης Δ 21/05/2011 12:47:52

      Τρίχες. Πράσινος προπαγανδιστικός καπνός για να καλύψει την αποτυχία του Μνημονίου του ΓΑΠ. Ο Σαμαράς φωνάζει σε όλους τους τόνους ότι δεν συναινεί σε καμία πολιτική Μνημονίου και πολύ περισσότερο χωρίς διαπραγμάτευση.

      Το ΠΑΣΟΚ αφού χρεωκόπησε τη χώρα με το πρώτο μνημόνιο τώρα θέλει άλλοθι για το δεύτερο για να αποτελειώσει την καταστροφή.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 20/05/2011 15:59:38

    Μην ξεχνάτε ότι πολλοί ανώτατοι αξιωματικοί του ιππικού μαζί με τον επιτελάρχη Τίμοθυ έχουν κάνει καριέρα στη Φίρμα. Δεν είναι ίδιος ο ΑΝΣΚ για όλους...

  8. YannisKara avatar
    YannisKara 20/05/2011 16:03:40

    Καλοί μου άνθρωποι! Το ζήτημα ΔΕΝ είναι αν θα' ρθει 'η δεν έρθει το ιππικό. Το κρίσιμο ζητούμενο είναι ποιος θα το στείλει, ο Δήμος ή ο ιδιώτης; Έχουμε μάθει πια, τεκμηριωμένα, ότι το χρήμα δε μας ανήκει. Όλοι μας ξέρουμε ότι η Τράπεζα της Ελλάδος, η κάθε κεντρική τράπεζα, ΔΕΝ ανήκει στο Δήμο. Ωστόσο αναμασούμε τον ίδιο πασατέμπο του "ιππικού" των Βορείων, Δυτικών και ... άλλων επαρχιών και κάστρων άπαρτων.
    Ας δούμε επιτέλους ότι "Όσο το χρήμα είναι ιδιοκτησία ιδιωτών δεν υπάρχει λύση. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Δεν υπάρχει ζωή και μέλλον. Το χρήμα πρέπει να γίνει δημόσιο εργαλείο."
    πηγή: http://bit.ly/mPWqqD

  9. aristeidis avatar
    aristeidis 20/05/2011 16:09:12

    ειναι πιό απλό, δειτε τι έγινε στον έβρο και τι θα γίνει μεταξύ ρόδου και καστελόριζου ,το γλέντι ξεκινάει ,το πίσω πίσω μας έχει κολλήσει στον τοίχο δεν έχει άλλο,φτάνει πιά

  10. Απορία avatar
    Απορία 20/05/2011 16:11:33

    Οι ξένοι περιμένουν το ξεπούλημα όσων υποδομών της χώρας προλάβουν, μετά γνωρίζουν ότι ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος. Άλλωστε και 50 ευρώ το μήνα να τσεπώνουν το μήνα από τον καθένα μας μέσω των όποιων υποδομών ξεπουληθούν θα είναι μισό δις το μήνα. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό είτε είμαστε εντός ζώνης ευρώ, είτε όχι.

    Στη συνέχεια θα αρχίσουν την σταδιακή απαξίωση της χώρας με στόχο την έξοδο από την ευρωζώνη και αυτό θα γίνει όσο σκληρά μέτρα και να εφαρμόσει η Ελλάδα. Αυτό δυστυχώς θα γίνει γιατί θα είμαστε για πολλά χρόνια η αχίλλειος πτερνα της ΕΕ όσον αφορά της επιθέσεις των αγγλοσαξώνων για να διαλύσουν την ζώνη του ευρώ.

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 16:43:38

    Δεν ξερουν τι θελουν Μ.Ο.
    Ο Ομπάμας πρότεινε ένα ισραηλινό κράτος βασισμένο στα σύνορα του 1967! αχχαχαα τι ηπιε? ή τι παιζεται??
    Οι Γερμανοι και Ιορδανοι συμφωνησαν!! οι Ισραηλινοι απερριψαν! πες μου εσυ τι γινεται!!

    Το Ιππικο θα ερθει να σουρει το πτωμα....μας αν υπογραψουμε τα Μν/νιο και Δαν/κη ΙΙ.-

    ΠΠ

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 17:32:50

      Σκηνικο οπως επι επταετιας.
      Το Ισραηλ σε πολεμο και η Ελλαδα σε αποσταθεροποιηση χωρις να ελεγχει τιποτε.
      Αποσταθεροποιημενη περιοχη ως λογιστικη υποστηριξη του Ισραηλ τοτε και πιθανον το ιδιο και τωρα. Τι σου ειναι οι συμπτωσεις!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/05/2011 17:18:49

    Σοβαρές ελλείψεις σε υλικοτεχνική υποδομή και προσωπικό στο λιμενικό αναδεικνύεται από το πρόσφατο περιστατικό εντοπισμού λαθρομεταναστών στην θέση Κανάλι Πρέβεζας.

    Όπως δήλωσε στο ΣΚΑΪ ο πρόεδρος της Ένωσης Λιμενικών Βορειοδυτικής Ελλάδας, το μοναδικό περιπολικό που υπάρχει στο λιμεναρχείο Πρέβεζας είναι ακινητοποιημένο λόγω έλλειψης κονδυλίων για καύσιμα και οι λιμενικοί έφθασαν στο συμβάν με τα ιδιωτικά τους αυτοκίνητα.

    Επίσης, το πλωτό του λιμεναρχείου είναι ακινητοποιημένο λόγω βλάβης το τελευταίο διάστημα. Το πλωτό του λιμεναρχείου της Λευκάδας ήταν για επισκευή ενώ το πλωτό του λιμεναρχείου Ηγουμενίτσας έπαθε βλάβη την ώρα που προσέγγιζε το σημείο.

    Όπως κατήγγειλε ο ίδιος, λόγω των χρεών του σώματος προς τα φαρμακεία οι λιμενικοί είναι αναγκασμένοι να πληρώνουν μόνοι τους τα φάρμακα σε περίπτωση ασθένειας, καθώς τα χρέη ανέρχονται σε 9 εκατομμύρια ευρώ.

    ΠΠ αλογολιμενικος

  13. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 20/05/2011 18:39:47

    Ορδές Βουβάλων ακούω και πλακώνουν. Το ιππικό....στο λιβάδι βόσκει. Κι η Ε.Ε. καταρρέει μεθοδικά, με τη μελωδία του Γαλάζιου Δούναβη για υπόκρουση.

    όσο για το πως θα σωθούμε και ποιος θα μας υπερασπίσει...
    «Στρατός και στόλος παρών!»,
    ....
    «Είμαι ο γιος του Βασιλιά. Φλουριά δεν έχω να σου πληρώσω, μα σου ζητώ στο όνομα της Πατρίδας, φτιάσε μου όπλα!»
    Παραμύθι χωρίς όνομα.
    Ιάκωβου Καμπανέλλη, βασισμένο στο μυθιστόρημα της Πηνελόπης Δέλτα

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 20/05/2011 21:20:05

    Tέσσερα μέλη οικογένειας μεταναστών νοσηλεύονται με λοίμωξη από Mycobacterium leprae (μυκοβακτήριο, από το οποίο προκαλείται η νόσος του Χάνσεν), στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ρίου της Αχαϊας, σύμφωνα με ενημερωτικό δελτίο του Κέντρου Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων (ΚΕΕΛΠΝΟ).
    Λέπρα! Τι άλλο θα δούμε;

  15. Μνημων avatar
    Μνημων 21/05/2011 00:29:24

    Αγαπητοι μπλοκερς διαβαζω τις αποψεις σας και αισθανομαι τις αγωνιες σας και ομολογω πως ντρεπομαι που ανεικω στην γενια που εφτιαξε αυτο το μελλον για σας.Στο ονομα καποιας δηθεν προοδου δεν σας μεταδοσαμε καμμια απο τις αξιες των γονιων μας για οπλα στην ζωη προδινοντας και αυτους και εσας .Αναδειξαμε σαν μετρο επιτυχιας την μαρκα και τα κυβικα του αυτοκινητου μας ασχετως του τροπου που το αποκτησαμε.Ακολουθησαμε αντικρουομενες πολιτικες με κριτηριο μονο το κοντοφθαλμο προσωπικο συνφερον.Σε διαστημα 35 ετων κρατικοποιησαμε η κοινωνικοποιησαμε διωχνοντας Ελληνες ΔΙΗΛΙΣΤΗΡΙΑ ΝΑΥΠΗΓΕΙΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ ΤΡΑΠΕΖΕΣ .Τα καναμε κομματικα μαγαζια για να τα χρεωκοπησουμε και να τα δωσουμε [αποκρατικοποιηση] τωρα οσο οσο στο ξενο κεφαλαιο.Ολα αυτα ενω γνωριζαμε οτι στηΕΕ δεν επιτρεποταν ο κρατισμος. Ετσι το μελλον της νεας γενιας θα εχει ξενο εργοδοτη μεσα στην ιδια της πατριδα μεταναστης .Και ολα αυτα με το συνθημα η ΕΛΛΑΔΑ ανηκει στους ΕΛΛΗΝΕΣ