#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/05/2011 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί ανακινήθηκε ξαφνικά το θέμα με τους συνταξιούχους βουλευτές;



Σαφέστατα η υπόθεση με τους συνταξιούχους βουλευτές και τις προκλητικές απαιτήσεις τους, είναι σοβαρό θέμα και λογικό είναι να απασχολεί την επικαιρότητα. Δύο ημέρες τώρα ο κόσμος που ζει τις ημέρες του Μνημονίου, σιχτιρίζει τους πολιτικούς γιατί τα “τρώνε μόνοι τους”. Δικαίως να αισθάνεται ο κόσμος απογοητευμένους από τους πολιτικούς ταγούς, έστω κι αν αυτοί είναι συνταξιούχοι. Δείχνουν άλλωστε το επίπεδό τους, σε μια στιγμή που η Ελλάδα χρεοκοπεί αυτοί να ζητούν 80 εκατ. ευρώ.

Λογικό λοιπόν και τα πολιτικά κόμματα να αποδοκιμάζουν αυτή τη στάση.

Πρόκειται για ένα παλιό θέμα για το οποίο αναμένεται μια δικαστική απόφαση και που δύσκολα θα βρεθούν χρήματα να πληρωθούν οι συνταξιούχοι, ακόμη κι αν δικαιωθούν, πράγμα πολύ πιθανό.

Τότε γιατί έτσι ξαφνικά ανακινήθηκε το θέμα; Την ίδια ημέρα μάλιστα που η Τρόικα πάτησε το πόδι της στην Αθήνα, άρχισε το ξεσκόνισμα της κυβέρνησης, ενώ πληθαίνουν τα σενάρια για κούρεμα το οποίο, σύμφωνα με τους FT πρέπει να φτάσει το 55%.

Πολύ περίεργη είναι αυτή η προσπάθεια αποπροσανατολισμού από πραγματικά προβλήματα, καίριας σημασίας ζητήματα και υποθέσεις που αν σκάσουν θα προκαλέσουν πάταγο.

Γιατί όλος ο κόσμος να ασχολείται με τους... "κλέφτες" πολιτικούς, όπως γράφουν σε διάφορα sites αγανακτισμένοι πολίτες; Μήπως δηλαδή η απαξίωση του πολιτικού συστήματος που έχει φτάσει στο ζενίθ μετά και από την υπόθεση των συνταξιούχων, βολεύει το υπάρχον πολιτικό σύστημα, με απλά λόγια την ίδια την κυβέρνηση;

Οι απαιτήσεις των “κακών” συνταξιούχων είναι ωραίο θέαμα για τα κανάλια, τα ραδιόφωνα, τις εφημερίδες και τα πηγαδάκια στο καφενείο.

Την ίδια στιγμή η οικονομία βρίσκεται σε μαύρο χάλι, οι τροικάνοι μας έχουν βάλει άγριο χέρι και πιέζουν για μέτρα, ο Παμπούκης ψάχνει τους Καταριανούς για το Ελληνικό ενώ ο Στρος Καν επανέρχεται δριμύτερος για να μας θυμίσει ότι Γ. Παπανδρέου συζητούσε μαζί του από το Νοέμβριο του 2009 για ένταξη στο ΔΝΤ.

Τόσο σημαντικά θέματα, βόμβες για την κυβέρνηση κι εμείς ασχολούμαστε με τους συνταξιούχους και με το αν ο... Μεϊμαράκης έβρισε τον Κοραντή;

Μάλιστα, η επιχείρηση αυτή της κυβέρνησης έρχεται μαζί με κάποιες πληροφορίες ότι ο πρωθυπουργός αναζητεί σανίδα σωτηρίας σε κάποια επιχειρηματική κίνηση ή κάποιο deal για να αλλάξει το κλίμα και να ξεχάσουμε την ανικανότητα του ΠΑΣΟΚ. Φημολογείται ότι σύντομα θα σκάσει είδηση από τον χώρο των τραπεζών ώστε να δοθεί ένα μήνυμα αισιοδοξίας και επανεκκίνησης της οικονομίας.

Αλλά με φθηνά επικοινωνιακά τεχνάσματα, δεν ξεχνιέται η πραγματική αλήθεια. Το κακό μας το χάλι και το γεγονός ότι η χώρα βουλιάζει όλο και περισσότερο στη λάσπη.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 04/05/2011 19:25:47

    Οι πολιτικοί χρόνοι τελειώνουν. Για ΟΛΟΥΣ.

    Αυτοί λοιπόν που ΔΕΝ θέλουν να ταυτίζονται παίρνουν αντίστοιχη θέση.

    Όσοι μένουν στα "ναι μεν αλλά-θα δούμε-μπορεί-κι αν όμως-ε τότε", καταγράφονται στη συνείδηση του κόσμου, ίσως άδικα, σαν ΣΥΝΑΥΤΟΥΡΓΟΙ.

    Όποιος δεν θέλει να ταυτίζεται με τους αναδρομικούς άρπαγες τους καταγγέλλει ευθέως και διαχωρίζει τη θέση του.

    Οι μεγάλες και ξεκάθαρες πράξεις μένουν.
    Μπορεί κανείς να προσάψει στον Σαμαρά ότι υπέγραψε το Μνημόνιο;
    Όχι βέβαια.

    Μπορεί όμως να πει ένα σωρό για χλιαρές αντιδράσεις σε πλείστα θέματα, από την ΝΔ.

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/05/2011 20:05:38

    Σε παρακαλώ Φάκτορα μην βάζεις τέτοιες εικόνες... συγχέεται το συμπαθέστατο ζώον με το κάθε ζώ ον της πολιτικής μας ζωής.

  3. Μιχαηλ Στρογκωφ avatar
    Μιχαηλ Στρογκωφ 04/05/2011 20:08:18

    H απαντηση στο παραπανω ερωτημα ειναι πολυ απλη : Τα ΜΜΕ επιστρατευουν το λεγομενο "screening effect", δηλαδη το "φαινομενο του παραβαν". Ριχνουν μ' αλλα λογια ως δολωμα και σε πρωτο πλανο καποιες αλλες "γαργαλιστικες" ή "ερεθιστικες" πληροφοριες που αποσπουν την προσοχη του κοινου απο αλλες περισσοτερο καιριες πληροφοριες οι οποιες ειναι επικινδυνες γι' αυτους που ελεγχουν το συστημα. Προκειται για μια παληα και δοκιμασμενη τεχνικη. Οταν π.χ το καθικι, ο Blair, ηθελε να βομβαρδισει τον Λιβανο, τα ΜΜΕ "ανακαλυψαν" μια τρομερη αποπειρα αεροπειρατειας με ...σαμπουαν και κρεμμες προσωπου (η οποια ουδεποτε επιχειρηθηκε κι' ουδεποτε καταδικαστηκε κανενας) που εστρεψε αλλου την προσοχη του κοινου. Στις ΗΠΑ, καθε φορα που η κυβερνηση Bush βρισκονταν σε δυσκολη θεση, ανακαλυπταν διαφορες τρομοκρατικες αποπειρες και εξηγγειλαν διαφορες "yellow allert". Στην Ελλαδα, οταν προκειται να ανακοινωθουν αντιλαϊκα μετρα, η αστυνομια "ανακαλυπτει" διαφορες γιαφκες τρομοκρατων.
    Τωρα, που οπως φαινεται, προκειται να σκασουν διαφορα κανονια, τα ΜΜΕ ριχνουν παλι καποια δολωματα, για να αποσπασουν την προσοχη του κοσμου.

  4. st.takis avatar
    st.takis 04/05/2011 20:16:11

    ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΟΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΠΔΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΔΕΙ ΤΟ ΕΦ ΑΠΑΞ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

  5. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 04/05/2011 20:33:51

    Κάπου διάβασα σήμερα οτι πολλοί από τους 800 βουλευτές έχουνε πεθάνει αλλά διεκδικούν χρήματα οι συγγενείς τους!!!!!!!!!

    Ευσταθεί αυτό???

  6. Κάποιος avatar
    Κάποιος 04/05/2011 20:46:44

    Δεν είναι 800 οι βουλευτές, αλλά συνολικά οι προσφυγές.
    Κάποιοι έχουν κάνει περισσότερες από μία προσφυγές και υπάρχουν περιπτώσεις που διεκδικούν χρήματα συγγενείς.
    Ας βγουν επιτέλους τα ονόματα στην φόρα για να ξέρουμε με ποιους έχουμε να κάνουμε.

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 04/05/2011 20:49:34

    στις τσέπες τους...

  8. Παναγος avatar
    Παναγος 04/05/2011 20:49:38

    Ωχ! και μετα θαχουμε και αναδρομικα δικαστικων παλι??

    Ωιμε! Μεγαλε Παπαδοπουλε σηκω απο τον ταφο σου. Θα μας πιουνε το αιμα αυτοι εδω οι λεχριτες...

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/05/2011 20:54:55

    τι ωραιο μακετο ειναι αυτο ρε Φακτωρα !!!
    το μακετο του υπνου.

    ΠΠ

  10. skopelosnews avatar
    skopelosnews 04/05/2011 21:37:45

    Καλά, δεν έχουν το Θεό τους οι πρώην βο(υ)λευτάδες μας. Στο καιρό του ΔΝΤ και ενώ πετσοκόβονται μισθοί, συντάξεις και οι οικογενειακοί προϋπολογισμοί καταρρέουν, διεκδικούν αναδρομικές αυξήσεις συνταξιούχοι βουλευτές, σύμφωνα με τα όσα αποκάλυψε η αντιπρόεδρος του Ελεγκτικού Συνεδρίου Φλωρεντία Καλδή.
    Όπως ανέφερε κατά τη συνεδρίαση της Επιτροπής Θεσμών και Διαφάνειας της Βουλής, περίπου 850 συνταξιούχοι βουλευτές επιμένουν να ζητούν να λάβουν αναδρομικά αυξήσεις, ως επί το πλείστον στη βάση της αντίστοιχης ρύθμισης που έχει γίνει για τους δικαστές (περίοδος 2003 – 2007). Τον κατάλογο γρήγορα στη δημοσιότητα και ας μην παραπονιούνται μετά για τα «γιαούρτια» . Το θράσος τους δεν έχει όρια. Δεν φτάνει που άλλος λίγο άλλος πολύ με τις αποφάσεις τους οδήγησαν τη χώρα στο γκρεμό, θέλουν να τους πληρώσουμε και πανωπροίκια. Αυτό πλέον ξεφεύγει από κάθε όριο. Ντροπή.

  11. apostolos avatar
    apostolos 04/05/2011 22:02:36

    Για δειτε το θέμα και απο αλλη πλευρα. Θα μπει πλαφον στους μισθους των δικαστων ή απλα θα μειωθουν
    Ολη η ιστορια βγαινει να γινει η αποσυνδεση της βολευτικης αποζημιωσης απο το μισθο των δικαστων για να μην εχουν μειωσει οι εριφηδες

  12. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/05/2011 22:06:28

    Γιατί να μη διεκδικήσουν και οι βολευτές, και οι δικαστές, και όλοι; Όταν, εν έτει 2003, "σκάσαμε" πειθήνια ένα κάρο λεφτά στον Ντεγκρέτσια, δεν περιμέναμε ότι θα άνοιγαν οι ασκοί του Αιόλου για πάσης φύσεως διεκδικήσεις;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Αυριανιστής 04/05/2011 22:21:30

      Αυτός παίρνει σύνταξη;

  13. Johnny Rep avatar
    Johnny Rep 05/05/2011 10:51:41

    Μήπως λέω εγώ ο καχύποπτος, εκτός από τον αποπροσανατολισμό της κοινής γνώμης από τα σοβαρότερα θέματα, προβάλλεται και το όνομα της Αντιπροέδρου του Ελεγκτικού Συνεδρίου εν'όψει κρίσεων λόγω συνταξιοδοτήσεως του προέδρου;
    Κι επειδή δεν έχω καλή μνήμη (ούτε το χρόνο για να το ψάξω αυτή τη στιγμή) μήπως η συγκεκριμένη κυρία ήταν μια από τις 2 εισηγήτριες που εισηγήθηκαν υπέρ της απορρίψεως της προσφυγής της ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΕ, Δικ.Συλ.Αθηνών κατά του μνημονίου προβάλλοντας λόγους δημοσίου συμφέροντος; Ας το επιβεβαιώσει/διαψεύσει κάποιος παρακαλώ.