#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2011 18:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί έχασαν 740 εκατομμύρια ευρώ από την πώληση του ΟΤΕ;



 Την  Τρίτη από τη στήλη του στην εφημερίδα τα ΝΕΑ, ο κ. Γιάννης Πρετεντέρης έγραφε τα εξής:

 Την περασμένη Δευτέρα, ο εκπρόσωπος του ΔΝΤ Ρόμπερτ Τράα διηγήθηκε σε ένα συνέδριο μια καταπληκτική ιστορία - η οποία (να σημειώσω) δεν διαψεύστηκε από την κυβέρνηση...

Πέρυσι την άνοιξη, κατά την πρώτη επίσκεψη της τρόικας στην Ελλάδα, συμβούλευσαν τους δικούς μας να πουλήσουν το 10% της συμμετοχής του Δημοσίου στον ΟΤΕ για το οποίο η προηγούμενη κυβέρνηση είχε κάνει μια επωφελή συμφωνία.

Αν το πουλούσαν τότε, θα έπαιρναν 740 εκατομμύρια ευρώ.

Κάποιος ηλίθιος ή άσχετος ή κουτοπόνηρος κυβερνητικός παράγοντας πέταξε τη συμβουλή στο καλάθι. 

Θυμήθηκε ίσως ότι προεκλογικά, τότε που φώναζαν «λεφτά υπάρχουν!», το ΠΑΣΟΚ υποσχόταν να ξαναπάρει τον ΟΤΕ από τους Γερμανούς, αφού πρώτα θα έδιωχνε και τους Κινέζους από τον Πειραιά.

 Ετσι η κυβέρνηση δεν πούλησε για 740 εκατομμύρια.

Εναν χρόνο αργότερα, το 10% του ΟΤΕ τελικά πουλήθηκε.

Πόσο; 390 εκατομμύρια ευρώ. 

Πράγμα που σημαίνει ότι για την ευθυνοφοβία ή την αμεριμνησία ή την αναβλητικότητα ή την ιδεοληψία ενός κυβερνητικού φιρφιρίκου το ελληνικό Δημόσιο έχασε 350 εκατομμύρια ευρώ μέσα σε έναν χρόνο. Μας περίσσευαν; Δεν μας περίσσευαν.”

Εχουν περάσει τόσες μέρες, απάντησε κανείς, αν αυτό που είπε ο εκπρόσωπος του ΔΝΤ και γράφει ο κ. Πρετεντέρης ισχύει;

Γιατί εδώ πρόκειται για μια καραμπινάτη  παράλειψη που ζημίωσε το ελληνικό δημόσιο.

Αν ισχύει, που κατά πάσα πιθανότητα ισχύει, ο κ. Παπακωνσταντίνου παραμένει ακόμα υπουργός;

Και η αντιπολίτευση, θα  το αφήσει να περάσει  έτσι;

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 29/09/2011 18:19:01

    Ξεχνάει όμως ο Πρετεντέρης, ότι ο ίδιος και η παρέα του συγκροτήματος και του μεγκα, έβαλαν πλάτη για να βγει ο ΓΑΠ, ο Παπακωνσταντίνου και τα άλλα παιδιά και ακόμη έβαλαν πολύ πλάτη για να το παίζει ο ΓΑΠ πρωθυπουργός και ο Παπακωνσταντίνου ΥΠΟΙΚ

  2. TED avatar
    TED 29/09/2011 18:24:00

    Τι έγινε; Είπε σιγά-σιγά ν'αλλάξει στάση ο Πρετέντερ;

  3. jkr avatar
    jkr 29/09/2011 18:26:36

    Σιγά μην έδωσαν τα 350 εκατομμύρια οι Γερμανοί. Ούτα αυτά τα ψίχουλα. Συμψηφισμός θα έπαιξε και κόβω το κεφάλι μου!
    Πρόκειται δε για το μεγαλύτερο σκάνδαλο μετά τη Siemens και σε απόλυτα μεγέθη και σε έμμεσες απώλειες για το Ελληνικό Δημόσιο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ jkr 29/09/2011 19:54:16

      χαχαχα jkr, από το στόμα μου το πήρες!

  4. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 29/09/2011 18:36:30

    "Και η αντιπολίτευση, θα το αφήσει να περάσει έτσι;"

    Η Αντιπολίτευση;

    Υπάρχει Αντιπολίτευση;

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γιάννης Καλαματιανός 29/09/2011 19:56:24

      σσσ σιγά τα πλήκτρα θα ξυπνήσουμε ορισμένους που ετοιμάζουν τις καρέκλες τους.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 29/09/2011 21:47:40

        Μήπως να φωνάζαμε ένα μέντιουμ μπας και επικοινωνήσουμε με το πνεύμα της ΝΔ????????

  5. π.τ. avatar
    π.τ. 29/09/2011 18:54:01

    ...η ποιά; η αντιπολίτευση ; ... μα, σε ποιά δικτατορία, υπάρχει αντιπολίτευση ;
    ( καμμιά φορά σκεύτομαι , αν δεν είμασταν στην Ευρωπαική Ένωση (-όσο νά είναι , υπάρχει κάτι το... Ευρωπαικό και δεν γίνονται αυτά-) και είχαμε τέτοια οικονομική κατάσταση και τέτοιες αντιδράσεις, η κυβέρνηση , θα έβγαζε το στρατό για να φυλλάξει το κοινοβούλειο και τους βουλευτές και να διατάξει απαγόρευση συγκεντρώσεων άνω των 2 ατόμων ???? Ναι ή Όχι... ; )

  6. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 29/09/2011 19:23:02

    Ο ΟΤΕ δεν ειναι απλως μια μεγαλη επιχειρηση μεσω της οποιας μπορουν να κερδοσκοπουν οι "Ιδιωται' και οι "Αγορες". Ειναι κοινοφελης οργανισμος που παρεχει θεμελιωδεις υπηρεσιες για μια συγχρονο κοινωνια, ετι δε ειναι στρατηγικης σημασιας για την Εθνικη Αμυνα. Φαινεται οτι για το φαυλο πολιτικο κατεστημενο δεν ειναι αξιες λογου αυτες οι ιδιοτητες. Εχρησιμοποιησαν τον ΟΤΕ και τις λοιπες ΔΕΚΟ για να προσλαβουν τους ψηφοφορους τους εν ειδη δωροδοκιας. Τα κομματα και οι κομματανθρωποι εγιναν αποδεκται μεγαλων ποσων (απο μιζες), τα οποια εχρεωσαν στους δημοσιους οργανισμους δλδ στον Ελληνικο Λαο. Το θεμα δεν ειναι σε ποιο τιμημα θα εκποιηθη ο ΟΤΕ , αλλα στο οτι πρεπει να ευρισκεται υπο πληρη ελεγχο του Δημοσιου. Η πωλησις του στους Γερμανους ισοδυναμει με παραχωρηση εθνικου εδαφους στρατηγικης μαλιστα σημασιας. Ο ΟΤΕ να επανελθη στην κυριοτητα του Ελληνικου Λαου μαζι με ολη την δραστηριοτητα σταθερας και κινητης τηλεφωνιας, που τωρα νεμονται ξενες εταιρειες. Τα κερδη θα ειναι μεγαλα και θα συνεισφερουν στην αποπληρωμη του Χρεους.

  7. ataktos avatar
    ataktos 29/09/2011 20:35:48

    από το 1999 χρόνος που "απελευθέρωσαν" τα μπουμπούκια(Βενιζέλος ,Σημιτης) τον Τομέα της Ενεργείας ...η απαξίωση της ΔΕΗ είναι 13 τρις. δραχμές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. τώρα για φιστίκια μας λένε οι τροικανοι ...

  8. perastikos avatar
    perastikos 29/09/2011 21:32:06

    Σιγα το νεο! Πανε μηνες απο τότε που εγινε. Σήμερα το διαπιστωσε ο KP?

  9. Orestios avatar
    Orestios 29/09/2011 22:34:57

    Φταίει τότε ο ΚΡ που σου το θύμησε????