15/10/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί έφυγε άρον άρον ο Ολυμπιακός από τις ΗΠΑ;



Δημοσίευμα του CNN υποστηρίζει ότι η αποστολή του Ολυμπιακού (μπάσκετ) έφυγε άρον άρον από τις ΗΠΑ επειδή έμπλεξε με το μάνατζερ ενός παλιού παίκτη του, ο οποίος διεκδικεί δεδουλευμένα. Πρόκειται για τον Tom McLaughlin, μάνατζερ του Κρις Μόρρις που έπαιξε για τον Ολυμπιακό το 1999 και διεκδικεί τώρα σε αμερικανικό δικαστήριο 140.000 δολάρια.

Την Δευτέρα ένας άλλος Αμερικανός ατζέντης, ο Gary Ebert, ο οποίος εκπροσωπεί κι αυτός τον Μόρρις κατήγγειλε στην αστυνομία ότι κάποιος με ελληνική προφορά  ιδιοκτήτη του τηλεφώνησε και απείλησε να τον… σκοτώσει, ύστερα από συνομιλία που είχε νωρίτερα με τον ιδιοκτήτη της ομάδας κ. Παναγιώτη Αγγελόπουλο (;;;;)

Κατά τα άλλα , τα "καλά ενημερωμένα" αθλητικά σάιτς και πόρταλς ...τσιμουδιά.

Διαβάστε περισσότερα εδώ: http://sportsillustrated.cnn.com/2009/writers/ian_thomsen/10/13/olympiakos/index.html#ixzz0TzvPTLSd

 Η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επέστρεψε χθες στην Ελλάδα αφού έδωσε φιλικά παιχνίδια με τους Σαν Αντόνιο Σπερς και τους Κλίβελαντ Καβαλίερς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σικάτος avatar
    Σικάτος 15/10/2009 13:36:54

    Ο γιος του προέδρου ειναι καλό κουμάσι. δεν με εκπλήσσει να το επαιξε μαγκας στα αμερικανακια και μετα όπου φύγει φυγει.

  2. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 15/10/2009 13:50:00

    Όποιος παρακαλουθεί μπάσκετ, είδε όσα ματς είχαν προγραμματιστεί, επομένως πού κολλάει το "άρον-άρον"; Επιπλέον, μετά από δέκα χρόνια θυμήθηκε πως απειλείται ο Μόρις;

    Ούτε σιωπή υπάρχει από τα ελληνικά μέσα. Η ιστορία έχει δημοσιευτεί από την πρώτη στιγμή.

    http://www.sport-fm.gr/article/199399

    Συνεχίζεται η κόντρα Μόρις-Ολυμπιακού

    13/10/2009, 23:44

    Φαίνεται πως η διαμάχη του Ολυμπιακού με τους εκπρόσωπους του Κρις Μόρις καλά κρατεί. Και μάλιστα παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις μετά τις δηλώσεις ενός εκ των εκπροσώπων του πρώην παίκτη των «ερυθρολεύκων», ο οποίος ούτε λίγο ούτε πολύ ισχυρίζεται πως «κάποιος με πήρε τηλέφωνο από ελληνικό αριθμό και μου είπε να αφήσω ήσυχο τον Αγγελόπουλο γιατί αλλιώς θα με σκοτώσει» τόνισε χαρακτηριστικά ο Γκάρι Έμπερτ που εκπροσωπεί και αυτός τον Κρις Μόρις. Φαίνεται πως οι μάνατζερ του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού δεν έχουν κάποια καλύτερη δουλειά να κάνουν.

    Ο Έμπερτ με δηλώσεις του στο www.si.com έδωσε πολύ σοβαρές διαστάσεις στο θέμα λέγοντας πως «δέχθηκα μια κλήση από ένα ελληνικό νούμερο και ο άνθρωπος που μου μίλησε μου είπε πως θα πρέπει να αφήσω ήσυχο τον Αγγελόπουλο. Εγώ του απάντησα πως τα λεφτά που χρωστάει ο Ολυμπιακός στον Μόρις θα τα πάρω. Στη συνέχεια μου είπε πως ότι είναι να γίνει θα πρέπει να το κάνω μέσω δικαστηρίου και να μην τον ενοχλήσω ποτέ. Εγώ του απάντησα πως έχω κάθε δικαίωμα να του τηλεφωνήσω και εκείνος με αυστηρό τόνο μου είπε “ας τον ήσυχο γιατί θα σε σκοτώσω”».

    H επίσημη θέση του Ολυμπιακού είναι πως ο συγκεκριμένος άνθρωπος ψεύδεται και τίποτα από όσα ισχυρίζεται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Πονοκέφαλος 15/10/2009 13:53:38

      Ερώτηση: Δηλαδή το CNN είναι με τον ....Βαρδινογιάννη εναντίον του Κόκκαλη;

      • Πονοκέφαλος avatar
        Πονοκέφαλος @ Factorx 15/10/2009 13:58:48

        Πρόσεξε τι λέει:

        "on the verge of escaping"

        στο όριο να αποδράσει (η ομάδα) - όχι απέδρασε

        "an allegation of a death threat"

        ισχυρισμό για θανατική απειλή (στον μάνατζερ)


        Κάνω κι εγώ ρεπορτάζ με πιθανότητες και υποθέσεις...


        Από εκεί και πέρα, δεν έγραψα κάτι για Κόκκαλη και Βαρδινογιάννη.

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 15/10/2009 14:26:21

    Έχει δίκιο ο Πονοκέφαλος για το ότι το θέμα δεν αγνοήθηκε από τα ελληνικά sites.

    Αντιγράφω από το http://www.sport-fm.gr/article/198859 της 10/10/2009:

    «Ο ατζέντης του πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Κρις Μόρις, Τομ ΜακΛάφλιν, απειλούσε πως μόλις οι «ερυθρόλευκοι» πατούσαν το πόδι τους επί Αμερικανικού εδάφους, θα έστελνε εισαγγελέα και εκείνος θα άρχισε τις κατασχέσεις καθώς όπως υποστήριζε στον πελάτη του οφείλονταν συνολικά 1.7 εκατ. δολάρια από τον Ολυμπιακό. Η ΚΑΕ Ολυμπιακός, όμως, χειρίστηκε άψογα το θέμα και κέρδισε την υπόθεση-Μόρις.

    Ο Γενικός διευθυντής της ομάδας του Πειραιά, Χρήστος Σταυρόπουλος, μετέβη στο Οχάιο για να δώσει το «παρών» στη δίκη, η κατάθεση του απάλλαξε τους «ερυθρόλευκους» από τις κατηγορίες και έτσι η ΚΑΕ δεν χρειάζεται πλέον να δώσει ούτε ένα δολάριο στον εκπρόσωπο του Μόρις.

    Η ιστοσελίδα amlawdaily.com, είναι αυτή που αποκάλυψε την εξέλιξη της υπόθεσης και εξήγησε πως ο δικαστής Κρίστοφερ Μπόικο βασίστηκε στην κατάθεση του Ολυμπιακού βάσει των όσων μετέφερε ο Χρήστος Σταυρόπουλος και τον απάλλαξε από κάθε απαίτηση του ΜακΛάφλιν. Όπως σημειώνει η ιστοσελίδα, αυτό στηρίχθηκε «κατά βάσει σε κωμικά επιχειρήματα. Ο Έλληνας GM επιβεβαίωσε ότι η ομάδα δεν έχει στη κατοχή της τις φόρμες που χρησιμοποιεί. Αυτές ανήκουν στην ΝΙΚΕ, η οποία επιτρέπει στον Ολυμπιακό να τις χρησιμοποιεί βάσει χορηγικής συμφωνίας. Επίσης, η ομάδα δεν κουβαλά μαζί της συνάλλαγμα και τέλος η ομάδα κατέβαλε 109.000 δολάρια στη Delta για να πετάξει αντί για να χρησιμοποιήσει ιδιωτικό αεροπλάνο. Εν τέλει, η συνολική αξία των αγαθών, τα οποία θα μπορούσαν να κατασχεθούν, είναι μεταξύ 5.000 και 10.000 δολαρίων. Το κόστος για να αναπτυχθεί αυτή η απαίτηση; Περίπου 10.000 δολάρια. Άρα, η απαίτηση απορρίφθηκε»

    Τώρα, αν μ' αυτή την ταχυδακτυλουργία "απέδρασε" από τις ΗΠΑ ο Ολυμπιακός και ο πτωχός του πρόεδρος είναι βεβαίως ένα κάποιο θέμα...

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ antiathlitikos 15/10/2009 20:54:59

      Οι Αγγελόπουλοι ετοιμάζουν μηνύσεις:

      http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&artid=4541302&ct=5

      Φυσικά και το θέμα της καταγγελίας του μάνατζερ Γκάρι Έμπερτ ήταν θέμα συζήτησης που προκάλεσε οργή στους ανθρώπους του Ολυμπιακού και η διοίκηση ετοιμάζεται να απαντήσει με μηνύσεις.

  4. fantomas avatar
    fantomas 15/10/2009 16:49:48

    ΛΙΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΡΥΛΟ !!!!