16/12/2009 13:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί έριξε λευκή πετσέτα ο Μητσοτάκης;



Θα διαβάσατε και θα ακούσατε ασφαλώς πολλές αναλύσεις και εκτιμήσεις για τους λόγους για τους οποίους εμφανίστηκε χθες στην τηλεόραση ο Μητσοτάκης. Διαβάστε τώρα και τους πραγματικούς:

1.  Είχε …«σκάσει» όλον αυτόν τον καιρό να γίνεται της …π στην πολιτική σκηνή κι αυτόν να τον έχουν κλεισμένο στο σπίτι για να μην εμφανισθεί και ρίξει τα ποσοστά της Ντόρας

2. Για να διακηρύξει – μέσα στην τρελή χαρά – ότι επιτέλους βρέθηκε χειρότερος πρωθυπουργός από τον ίδιο και είναι ο Κώστας Καραμανλής  - γι αυτό και του επιτέθηκε αποκλειστικά

3. Για να ανταλλάξει την «ανοχή» του απέναντι στον Σαμαρά –για τον οποίο δεν είπε κουβέντα», όπως και για τη Ντόρα-  με την αξιοποίηση του Κυριάκου από το νέο πρόεδρο της ΝΔ.

Εμείς καταγράφουμε όλες τις τάσεις και απόψεις που κυκλοφορούν για να είστε ενημερωμένοι (βλ. Το … νέο κόμμα του «πολιτικού κέντρου»)

Όμως η δημιουργία νέων κομμάτων είναι σχεδόν αδύνατη σε αυτήν τη συγκυρία και ο Μητσοτάκης γνωρίζει ότι μόνο στη ΝΔ έχει πολιτικό μέλλον ο γιός του. Σας έχουμε πει άλλωστε πολλές φορές ότι και ο Μητσοτάκης και η Μαρίκα περισσότερο ήθελαν να δουν κάποτε τον Κυριάκο πρωθυπουργό, παρά τη Ντόρα

«Δεν μιλώ για λογαριασμό της κ. Μπακογιάννη» είπε άλλωστε χαρακτηριστικά χθες. Μιλά όμως για λογαριασμό του Κυριάκου κι αυτό το ξέρουν πλέον όλοι στη ΝΔ.

Ακόμα πιο περίεργο είναι όμως το γεγονός ότι στο επιτελείο του Σαμαρά υπάρχουν κάποιοι που υποστηρίζουν διακαώς ότι ο Κυριάκος πρέπει να αξιοποιηθεί επειδή «είναι καλό παιδί και διαφορετικός χαρακτήρας από τη Ντόρα».

Και8 τι θα τον κάνει ο Σαμαράς τον Κυριάκο όταν επανέλθει, στην  Βουλή, ή αλλού, το θέμα της Ζήμενς; Θα απολογείται για λογαριασμό του;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sonia avatar
    Sonia 16/12/2009 13:10:52

    Sumfono apoluta me tin teleutaia ritoriki erotisi..Akrivos. Ti tha kanei o Samaras tote? Afiste loipon to "gio tou Mitsotaki". Ki ego kalo paidi eimai, giati na min paro mia thesi kapou?...

    Episis ritoriko to erotima..

  2. ΤΟ ΚΛΥΣΜΑ avatar
    ΤΟ ΚΛΥΣΜΑ 16/12/2009 13:27:50

    Ο ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΦΤΑΙΤΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΙΜΗΣΕΙ
    ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΣΑΝ ΚΟΜΠΡΑ. ΟΧΙ ΜΠΕΣΑ ΟΧΙ ΜΠΕΣΑ

    Α!ΡΕ ΠΡΩΗΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ(ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΜΑΤΩΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ)
    ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ 0+0=14;

    ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΕ

  3. loretta avatar
    loretta 16/12/2009 15:08:11

    σωστα..το θεμα κυριακος μητσοτακης ειναι καυτη πατατα και σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να βρεθει στην θεση να απολογειτε ο Σαμαρας για αυτον στο κομμα στην βουλη και στην κοινη γνωμη.

    Αντωνη εχε το νου σου...!!

  4. isnogood avatar
    isnogood 16/12/2009 16:04:34

    το 'αχπαραμένον'....

    ΕΛΕΟΣ

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ isnogood 17/12/2009 11:17:15

      Αραίκα νέπε...

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/12/2009 16:43:35

    Μητσοτάκης, ο και "απέθαντος", αποκαλούμενος.

  6. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 16/12/2009 17:28:38

    Μετά την καταστροφή της Θοδώρας προσπαθεί να σώσει τουλάχιστον την πολιτική καριέρα του Κυριάκου.
    Γιατί, πατέρας δεν είμαι και εγώ; ακούστηκε να μονολογεί.
    Nα μην αφήσει μία καλή προίκα στους Έλληνες μετά από τόσα χρόνια "αγώνων";

  7. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 16/12/2009 17:39:17

    πάντως αυτό πως πρεπει οι πρυυπολογισμοί ναναι ισορροπημένοι και να μη δανείζομαστε για να περναν καλά οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι κρατικές βδέλες σωστό είναι. Ετσι?

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΣΟΒΟΚΑΗΣ 17/12/2009 02:38:11

      όπως έκανε αυτός φθάνοντας τον δανεισμό στο 110% επί του ΑΕΠ; Άμα είναι να διαλέξουμε με τα λόγια, υπάρχουν και καλύτεροι (και με πιο μπάσα φωνή παρεπιπτόντως)

  8. Σκόρδα στα μάτια σου avatar
    Σκόρδα στα μάτια σου 16/12/2009 18:38:26

    Σε πιστέψαμε μια φορά και σε κάναμε πρωθυπουργό(καλά να πάθουμε) και 1ον) έσπασες την ραχοκοκαλιά της Ελλάδας μας(αν δεν θυμάσαι λόγω άνοιας ρώτα τον φίλο σου τον Μάνο)2ον)ξεπούλησες τα εθνικά μας προβλήματα(?)ταπεινώνοντας έναν λαό συμπεριφερόμενος λες και είναι ραγιάδες ε όταν εσύ θα έχεις αποδημήσει εις Κύριον εμείς θα είμαστε εδώ να θυμίζουμε ποιά είναι η ιστορία των γόνων σου...Φιλικά,αν μπορείς να καταλάβεις την έννοια της λέξης.

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/12/2009 21:09:17

    με μποτοξ τον ειδα... θελει να βοηθησει.

    ΠΠ

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/12/2009 02:39:05

      και με άλλα ακόμη (δεν τα ξαναγράφω θα με φάει η μαρμάγκα πάλι...)

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ 16/12/2009 23:26:20

    Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυση! Λευκή πετσέτα εξαιτίας του Κυριάκου. Αλλά το κακό δεν είναι τί θα λέει ο Σαμαράς για τα πεπραγμένα του Κυριάκου.. Στο μέλλον όμως; Τί θα κάνει ο Σαμαράς όταν το ξανακάνει το λάθος ο εναπομένων φέρελπις της οικογενείας Μητσοτάκη; Γιατί δε νομίζω να υπάρχει κάποιος που να πιστεύει πως ο Μητσοτάκης έγινε τίμιος και αφού έφαγε μια φορά το μέλι δεν θα το ξαναφάει....
    Και για να μην ανατρέπει τον ...εαυτό του ο Αντώνης καλά θα είναι να προσέχει ποιους βάζει μπροστά!