06/08/2009 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί έκλεισε και ξανάνοιξε το troktiko;



Οι πληροφορίες μας λένε ότι η Google έβαλε υπο έλεγχο την λειτουργία του μπλογκ troktiko, μέχρι να διευθετηθεί το θέμα από την ελληνική δικαιοσύνη επειδή υπάρχει μήνυση για προσωπικά δεδομένα.

Φαίνεται ότι έχει προηγηθεί η κατάθεση μήνυσης στη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος τόσο από τον Μάκη Τριανταφυλλόπουλο όσο και από τον διευθυντή του ALPHA, Βασίλη Παπαδρόσο.

Να σημειωθεί ότι η Zougla online επικροτεί το κλείσιμο του troktiko κατηγορώντας το για «συμπεριφορά απαράδεκτη και αντιδεοντολογική..υπό την καθοδήγηση και τις εντολές γνωστών επιχειρηματιών», τους οποίους όμως δεν κατονομάζει.

Προσθέτει δε ότι οι ίδιοι επιχειρηματίες «επεδίωξαν τον θόρυβο δια του λογοκριτικού δήθεν λουκέτου, προκειμένου να ενισχύσουν τη διαφήμιση των μελλοντικών σχεδίων τους». Τα σχέδια των επιχειρηματιών-σύμφωνα με το Zοugla online - είναι «να μπουν στα μέσα, ηλεκτρονικά και μη, με Δούρειο Ίππο τον θόρυβο για την ελευθερία στο διαδίκτυο. Είναι κι αυτός ένας τρόπος διαφήμισης. Να γίνεσαι γνωστός ψευδόμενος, βρίζοντας και συκοφαντώντας χωρίς στοιχεία το σύμπαν» ( http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=56476).

Αργά τη  νύκτα είδαμε οτι το troktiko ξανάνοιξε με επίθεση εναντίον του Μάκη Τριανταφυλλόπουλου. Καμιά εξήγηση για το τι μεσολάβησε.

http://www.troktiko.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. olympia avatar
    olympia 06/08/2009 14:59:20

    Ήταν λίγο – πολύ αναμενόμενο αφού είχε κινηθεί η κακουργηματική δίωξη μέσω της οποίας έγινε η αναστολή λειτουργίας. Όπως άλλωστε είχαμε γράψει εδώ: Η κακουργηματική δίωξη του Τρωκτικού ανοίγει τον χορό. αυτή η εξέλιξη ήταν αναμενόμενη. Μένει η άρση του απορρήτου για να βρεθούν οι διαχειριστές και να οδηγηθούν στην Ελληνική δικαιοσύνη. Υπάρχει όμως μεγάλο παρασκήνιο, καθόλου όμορφο και δείχνει την κατάντια των βαρόνων της ενημέρωσης και των μεγαλοδημοσιογράφων. Νεώτερα σε λίγο.

  2. anonimos avatar
    anonimos 06/08/2009 15:00:47

    >ΕΚΛΕΙΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΤΡΩΚΤΙΚΟ... ΗΤΑΝ ΕΞΥΠΝΟ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΝΑ ΔΕΙΤΕ. ΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...
    >ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΩΝ
    >ΜΑΚΗΣ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ
    >ΚΟΝΤΟΜΗΝΑΣ - ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ (ΑΝ ΘΑ ΕΜΠΛΑΚΕΙ) ΚΑΙ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ
    >ΕΔΩ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΚΛΗΘΟΥΝ ΝΑ ΩΣ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΤΗΘΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΕΡΓΟ.
    >ΣΕ ΛΙΓΟ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΡΟΥΦΙΑΝΟ...

    STAY TUNED
    ******
    >ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΟΥ ΤΡΩΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΙΓΑ ΕΞΥΠΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΚΑΡΦΙΣΤΕΙ Ο ΜΑΚΗΣ
    >ΟΠΟΥ ΜΑΚΗΣ ΒΛΕΠΕ ΑΓΙΟ..... Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ. ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΕ ΤΗΝ ΑΦΟΡΜΗ
    >ΘΑ ΣΑΣ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΝΗΜΕΡΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ

    >ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΜΠΛΑΚΟΥΝ ΗΧΗΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΛΙΚΑΡΑΚΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ.
    >ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ...

    STAY TUNED
    ************
    >ΠΟΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΜΑΚΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΤΑ ΧΕΙ ΧΩΣΕΙ... ΕΚΕΙ ΘΑ ΛΥΣΣΑΞΕΙΣ ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ! (ΑΠΟ ΤΟ λλ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΣΙΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΥ...)
    > ΑΜ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΜΑΚΗΣ; ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΘΑΡΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ
    > ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΑΜΠΩΣ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΠΟΤΕ;
    >ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕ ΤΟ ΝΙΦΛΗ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΓΚΙΟΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΟΤΑΝ Χ... ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗ ΔΙΩΞΗ ΣΤΟ PRESS-GR
    >ΑΝ Ο ΜΠΟΜΠΟΛΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ ΜΕΤΟΧΙΚΟΥ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ...
    >ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΕΙΧΝΑΝ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΑΪΜΟΥΔΕΝΙΑ
    >ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΞΗΣΗ; ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ; ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ; ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ DVD ΝΑ ΔΙΝΕΙ ΔΩΡΟ ΚΑΙ DVD PLAYER;
    >ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΓΕΛΙΟ ΜΕ ΘΕΜΟ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΗΤΣΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

    >ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΛΗΣΤΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΕΣΤΗΣΑΝ ΤΟΝ ΑΡΧΙΒΑΡΩΝΟ. ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΖΗΜΙΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ!

  3. sinn avatar
    sinn 06/08/2009 15:05:31

    Έκλεισε ο Νo1 διαδικτυακός λυμεών; Τεράστιο πλήγμα στην ενημέρωση. Να λάβει θέση άμεσα η Καϊλή και ο Άκτωρ...

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/08/2009 15:07:56

    Η Αυτοκρατορία (ΜΜΕ) αντεπιτίθεται...

  5. JULIA X avatar
    JULIA X 06/08/2009 15:32:45

    To κλείσιμο του troktiko ανοίγει τον δρόμο για τη "φίμωση" της ελευθερίας της έκφρασης από τους "αρχιερείς" της διαπλοκής. Υπάρχει ορατός κίνδυνος και για τους υπόλοιπους που δεν αντιστρατεύονται τον "Ρομπέν" τω Αμνών Μάκη.

    • hypo avatar
      hypo @ JULIA X 06/08/2009 15:40:02

      Για τη "φίμωση" της συκοφαντίας θέλεις να πεις.

  6. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 06/08/2009 15:41:32

    H αποκαλυψη της αληθειας παντα τρομαζει οπως επισης και η πληρης ενημερωση...Οι κρατουντες επιθυμουν να εχουν τον κοσμο στο σκοταδι προκειμενου να επιτυχουν τους βρωμικους σκοπους τους παντα σε βαρος του λαου...Υποθετω οτι θα ακολουθησουν και αλλα.....Λεμε ΝΑΙ στην ελευθερη εκφραση των blogs και των blogers!!!!

  7. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ avatar
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ 06/08/2009 15:49:02

    Οι αποκαλύψεις από το royfiano είναι όλα τα λεφτά. Ε ρε σαπίλα...

  8. Tsertos avatar
    Tsertos 06/08/2009 16:25:46

    ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ.

    Το κοψιμο ειναι δεξια φασιστικη ενεργεια.
    Το κλεισμο ειναι αριστερη αυτοπροστατευτικη πρωτοβουλια.

  9. pennyton avatar
    pennyton 06/08/2009 16:28:14

    Ξέρει κανείς τι είναι αυτό που ενόχλησε και ποιούς και το φιμώσανε το τρωκτικό? Δεν είχα τσεκάρει τις τελευταιές μέρες το blog...

  10. takis avatar
    takis 06/08/2009 16:34:09

    O ΑΣΗΜΩΝΗΣ τι εφταιγε αληθεια?

  11. Λαμπω avatar
    Λαμπω 06/08/2009 16:34:48

    ~eytyxws esbhse k aytos o faros toy laikismou.
    ante na apagoreytoun k oi raketes stis paralies na hsyxasoume..

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/08/2009 16:48:10

    Δεν με ευχαριστεί καθόλου που κλείνει, αν κλείνει το οποιοδήποτε τρωκτικό, ακόμα και είναι το χειρότερο από όσα πει κανείς. Με ενοχλεί περισσότερο που δεν ξέρω ποιός το κλείνει. Οι εφημερίδες, εδώ και καιρό, είναι, γενικά, πληρωμένες καταχωρήσεις, μερικές με δόσεις αληθοφάνειας. Τα blogs σίγουρα έχουν τις προκαταλήψεις, τα λάθη και την παραπληροφόρηση. Ίσως και την συκοφαντία. Συκοφαντία και παραπληροφόρηση στον Τύπο βλέπω από το 1989 που έμαθα να διαβάζω. Αν λογοκριθούν τα blogs, θα είναι αλλη μια μυστριά στην ταφόπλακα της μίζερης ψευδαίσθησης που λέγεται Ελλάδα.

  13. Κρης avatar
    Κρης 06/08/2009 16:56:59

    καλα τωρα αυτος ο τρελος αποδεδειγμενα με χαρτι Ι5 , που κατεχει
    παρανομα οπλο ο φτωχουλης του θεου , γιατι χαιρεται ???


    O Tριανταφυλλόπουλος χαίρεται για το κλείσιμο των "τρωκτικών"


    Σιγά μην έχανε την ευκαιρία ο Μάκης Τριανταφυλλόπουλος και η δημοσιογραφική του ομάδα να σχολιάσουν το κλείσιμο του blog troktiko. Διαβάστε πως πανηγυρίζουν για το κλείσιμο του δημοφιλούς blog με κείμενο στην ηλεκτρονική τους εφημερίδα.

    «Πεπρωμένον φυγείν αδύνατον» συνήθιζαν να επαναλαμβάνουν μονότονα οι παλαιότεροι. Στην υπόθεση της ιστοσελίδας «Τρωκτικό» η φράση αυτή αποκτά την κατά κυριολεξία σημασία της.

    Μετά την απαγόρευση του blog «PRESSMME» έφθασε η στιγμή να απαγορευθεί και η ανάρτηση στο Διαδίκτυο του βlog «Tρωκτικό», ως άμεση συνέπεια των επιλογών της ιδιοκτησίας του να χρησιμοποιήσει το μέσο με αυτοσκοπό τον βιασμό της δημοσιογραφίας. Αυτή είναι η κατάληξη όσων, υπό την κάλυψη της ανωνυμίας και με επίφαση την δημοσιογραφία, χρησιμοποιούν την απίστευτη δύναμη των blogs για να σπιλώσουν συνειδήσεις και να υπονομεύσουν όσους έχουν οι ίδιοι θέσει στο στόχαστρο της απληστίας τους.

    Η απληστία και η βουλιμία αποτελούν θανάσιμα αμαρτήματα . Οι αυτοαποκαλούμενοι δημοσιογράφοι, που εκμεταλλεύονται τον υπέροχο νέο κόσμο του Διαδικτύου για να διεκπεραιώσουν τις επιταγές των εργοδοτών τους, έχουν ημερομηνία λήξης. Ο κύκλος εργασιών τους είναι απίστευτα βραχύς και αργά ή γρήγορα η ίδια η τάση αυτοπροστασίας της κοινωνίας τούς τοποθετεί εκεί όπου ανήκουν: στη λησμονιά και το περιθώριο.

    Αυτή η ιστορία ας λειτουργήσει «παιδαγωγικά», και ας αποτελέσει αφετηρία μιας ζύμωσης εντός της Κοινωνίας. Όπως σε κάθε επαγγελματική και κοινωνική δραστηριότητα υφίστανται "κόκκινες" γραμμές που κανείς δεν έχει το δικαίωμα να περάσει. Η βασικότερη όλων, είναι αυτή της αξιοπρέπειας. Όποιος την βεβηλώνει θα καταθέσει στο ακέραιο και το τίμημα που δυστυχώς είναι βαρύ».

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 06/08/2009 16:59:08

    Το άσχημο με τη λογοΧΧΧΧΧΧΧΧ είναι ότι ΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧ ΧΧΧΧΧ και ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧ, γι' αυτό τώρα πρέπει να ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ.
    Καταλάβατε;

  15. mareli avatar
    mareli 06/08/2009 16:59:44

    Γιατί δεν μας ενημερώνει κανένας απ' τους Γκιόλιες που γράφανε νυχθημερόν; Καλά δεν είδαν από περιέργεια τι λένε τα άλλα blogs; Έτσι κι αλλιώς το antinews ήταν δεδομένο ότι θα ενημέρωνε το κοινό του! Γιατί δεν λένε κάτι; Ας αφήσουν τις ανοησίες περί Μάκη και κυβέρνησης γιατί έτσι πιστοποιούν την πραγματικότητα της ύπαρξής τους... Αν τολμάνε ας ανοίξουν το www.troktiko.gr, όπως ακριβώς κάνει το antinews! Φοβάμαι όμως ότι οι Καχριμοσέξτες της μπλογκόσφαιρας δεν τάχουν!!! Η ανωνυμία είναι όπλο... πόσοι ήξεραν το Γκιόλια πριν του επιτρέψει ο Μεγάλος (Μ κεφαλαίο) να βγάλει τη μούρη του στα κανάλια, για να σωθούν όλοι μαζί εκβιάζοντας την κυβέρνηση με τον Κουκοδήμο... ενώ τώρα που τον ξέρουμε... όλοι καταλαβαίνουμε ότι τον ξεβράζει ο βούρκος μέσα στον οποίο κολυμπάει το συνάφι του...

  16. dibolio avatar
    dibolio 06/08/2009 17:13:37

    O/H αλλενάκι νομίζω τα είπε όλα σε μια πρόταση !!

  17. ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ avatar
    ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΚΟΣ 06/08/2009 17:14:06

    Καλά εντάξει ο Μάκης αλλά και τον άλλο τον έχετε για αγιόπαι; Έπεσε και ο Ρουφιάνος γμτ και δε μαθαίνουμε το παρασκήνιο.

  18. Tsertos avatar
    Tsertos 06/08/2009 17:15:47

    Ο ΤΑΡΖΑΝ αν και πολυ θα το ηθελε, δεν ειναι αυτος που εβαλε το λουκετο.
    To λουκετο ειναι επωνυμο και ειναι MADE IN FRANCE.

    • Nick avatar
      Nick @ Tsertos 06/08/2009 17:39:46

      Αααα... τώρα μάλιστα. Από Γ αρχίζει το επώνυμο;;;

    • Ηλιάνα avatar
      Ηλιάνα @ Tsertos 06/08/2009 17:44:41

      ΗΜΑΡΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! Κι για αυτό ο Γαβράς φταίει; Τί άλλο θα ακούσω ρε π#$#% μου!

      • Tsertos avatar
        Tsertos @ Ηλιάνα 07/08/2009 01:42:50

        Τωρα που ξανανοιξε το TROKTIKO χρωσταω μια απαντησουλα σε κατι γαβρικα κοριτσακια και μη.
        Η ΠΡΩΙΝΗ ΣΥΜΠΤΩΣΗ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ.
        ------------------------------
        Πέμπτη, 6 Αύγουστος 2009
        Πω, πω απειλές που μας κάνουν να...σκιαχτούμε

        "Ο Γαβρας εκανε το φιλμ δωρεαν ρε γουρουνια. τον ενημέρωσα και θα σας ταράξει στις μηνύσεις. Για να μαθετε, καθικια του κερατά, που σπιλώνετε υπολήψεις με το τιποτα. θα σας κλείσει και θα παρει και τα κλειδια. χε χε. Δεν τον ξέρετε καλα"

        ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

        TROKTIKO(ή αλλιώς γουρούνια, καθίκια):

        Σιγά μην σκίσεις το καλσόν. Ρωτάμε πάλι εμείς(παρότι θα μας πάρει τα κλειδιά) από που χρηματοδοτήθηκε για να κάνει το φιλμάκι για την ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ολυμπιάδα; Ελληνικά μιλάμε! Τζάμπα το έκανε; Να μας πει κάποιος.
        Ούτε εξύβριση είναι ούτε συκοφαντία. Μια απαντησούλα θέλουμε.




        Share on Facebook
        Αναρτήθηκε από troktiko στις 11:05 πμ

        http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_502.html

    • Tsertos avatar
      Tsertos @ Tsertos 07/08/2009 02:06:09

      ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΑΥΤΑ
      http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_7407.html
      http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_8756.html
      ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΥΤΟ
      http://troktiko.blogspot.com/2009/08/blog-post_502.html
      ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ.

      Υ.Γ
      ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΕΡΜΟΣ Ο ΤΑΡΖΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΕ ΣΑΝ ΤΟ ΒΟΣΚΟ ΜΕ ΤΟΝ ΛΥΚΟ
      ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕ ΚΑΝΕΙΣ.
      ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΑΜΟΓΙΑ ΚΑΙ
      ΣΤΗΝ ΚΑΜΠΟΥΡΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΟΛΟΙ.
      ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.
      Η ΑΠΟΡΙΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΟΚΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ ΕΚ ΠΑΡΙΣΙΩΝ ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΤΟΠΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΑΛΗ.
      ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΘΟΛΟΚΟΥΛΤΟΥΡΑ ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ΘΥΜΑ ΓΙΑ ΜΠΙΝΕΛΙΚΟΜΑ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΟΥΖΕΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΤΕΡΟΥ ΒΙΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.
      ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΠΡΟΣΕΧΩΣ.

      • Tsertos avatar
        Tsertos @ Tsertos 07/08/2009 02:07:15

        Εχω κουραστει να γραφω και να ξαναγραφω οτι οταν εχεις λινκ μπαίνει αυτόματα σε μοντερεσιον. Μην βαζεις λινγκ για να ανεβαίνιε κανονικα. Τι παριστανεις επιτέλους. σου εχω απαντήσει κι άλλες φορες.

  19. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 06/08/2009 17:19:39

    Το τρωκτικό το είχε ο Σωκράτης Γκιόλιας, αρχισυντάκτης του Μάκη Τρ. επί πολλά χρόνια. Μάλιστα όταν πρωτοφτιάχτηκε εκθείαζε τον Μάκη κλπ. Στην υπόθεση Ζαχόπουλου έριχνε βιτριόλι στον Θέμο. Πριν μερικούς μήνες τα σπάσανε οι δυο τους (Γκιόλιας-Μάκης) και άρχισαν να αλληλοβρίζονται μέσω Τρωκτικού-Ζούγκλα.γρ.

    Το πρόβλημα με τα διάφορα ανώνυμα δημοσιογραφικά μπλογκς είναι ακριβώς αυτό. Κανείς δεν ξέρω ποιος κρύβεται από πίσω. Στις περισσότερες περιπτώσεις -όχι σε όλες, παρόλο που μιλάω μόνο για τα ανώνυμα δημοσιογραφικά και όχι για όλα τα μπλογκς- είναι άτομα που είναι γερά μπασμένα στο σύστημα και επιχειρούν να αποκτήσουν επιρροή ΚΑΙ μέσω του διαδικτύου λες και δεν τους φτάνουν τα κατεστημένα μέσα στα οποίοα ανήκουν.

    Προσωπικά τέτοια μπλογκς τα έχω για φτύσιμο.

    Όσο για το κλείσιμο και τις κορώνες για το κυνήγι των μπλογκς και τα ρέστα νομίζω ότι αυτά λέγονται από άσχετους ή όσους εθελοτυφλούν. Το πρόβλημα ξεκινά από το κυνήγι ανωνυμίας.

    Γιατί κύριε κρύβεσαι πίσω από τη φούστα του blogspot; Τι έχεις να κρύψεις; Μήπως ενδιαφέρεσαι μόνο για συκοφαντίες και τα άλλα είναι προκάλυμμα; Πόσο κοστίζει πια να αγοράσεις ένα ιδιόκτητο domain και να γράφεις ό,τι γουστάρεις; και πάλι μπορείς να το κάνεις ανώνυμα χωρίς πρόβλημα. Μη μου πείτε για την έτοιμη πλατφόρμα γιατί τουλάχιστον το Wordpress μπορείς να το πάρεις δωρεάν σε δικό σου σέρβερ. Και το αντινιούς σε Worpdress δουλεύει, όσο μπορώ να καταλάβω.

    Λοιπόν, πάψτε τις κορώνες περί "λογοκρισίας", πάψτε τις κορώνες για κυνήγι των μπλογκς.

    Όποιος μιλάει τον 21ο αιώνα για λογοκρισία είναι εκτός τόπου και χρόνου.

    Η γνώμη μου για το Τρωκτικό; ο καθένας όπως έστρωσε θα κοιμηθεί. Καληνύχτα.

  20. Κρης avatar
    Κρης 06/08/2009 17:44:12

    Το σημερινό μας λουκέτο το αφιερώνουμε σε όλους τους πολίτες που υποφέρουν από την αδίστακτη διαπλοκή των ΜΜΕ και της πολιτικής. Ορισμένοι μαφιόζοι και γκάγκστερ με μυθική περιουσία εξουσιάζουν σήμερα τη χώρα έχοντας υπό τις διαταγές τους την πολιτική εξουσία.

    Οι λούμπεν της καπιταλιστικής τάξης έχουν όνομα και επώνυμο. Έχουν Πόρσε Καγιέν και είναι εκδότες, υπουργοί και βουλευτές. Διαθέτουν επιρροή στον χώρο των μέσων μαζικής επικοινωνίας με τις εφημερίδες και τους ιδιωτικούς τηλεοπτικούς σταθμούς, τον τραπεζικό χώρο. Για να κλείσουν το troktiko ακολούθησαν μεθόδους γκαγκστερικής μαφίας. Κατέθεσαν μηνύσεις εν κρυπτώ (Μάκης Τριανταφυλλόπουλος και ο φίλος των Γερμανών του ALPHA Β.Παπαδρόσος) ενώ εδώ και λίγες ημέρες αναρτήθηκαν και απειλητικά σχόλια από τον γνωστό εκπρόσωπο της χλιδής και της μεγαλοαστικής τάξης της Εκάλης. Σήμερα πήγε για πρώτη φορά στο γραφείο του μετά από τις διακοπές γεμάτος χαρά ΠΡΙΝ κλείσει το troktiko. Το γνώριζε και είναι σαφές. Ο δημοκράτης-δημοσιογράφος που ξεμπροστάστηκε από τους bloggers. Η δημοκρατική του ευαισθησία είναι τέτοια που καταφεύγει σε άθλιες μεθόδους για να κλείσει blogs. Δεν είμαστε οι πρώτοι. Όπως έλεγε στην τηλεόραση ότι ξήλωσαν τα γαλόνια του πατέρα του επί χούντας, ενήργησε και ο ίδιος. Με τις μεθόδους της επταετίας. Συκοφαντία, μηνύσεις και παρασκήνιο. Κάποιοι άλλοι με "πρακτόρισσες" συζύγους στην ΕΥΠ και οι ίδιοι να δημιουργούν την επικαιρότητα έχοντας την δυνατότητα να παίρνουν ...χαφιεδίστικες πληροφορίες.
    Οι λόγοι "εθνικής ασφάλειας" δεν επιτρέπουν να βγει το troktiko στον ...αέρα. Ένα οργανωμένο σχέδιο μιας ξεπερασμένης εποχής αφού τα troktika θα τους σαρώσουν πολύ σύντομα.

    Οι συνεχείς μας αναφορές στα σκάνδαλα και την χλιδή υπουργών όπως και στην συγκάλυψη του υπουργού Οικονομικών Γ.Παπαθανασίου και τα εικονικά τιμολόγια στην υπόθεση Κουρή, οι επιθέσεις με στοιχεία στον Μάκη Τ, το ξεγύμνωμα του υποστηριχτή της Σαηεντολογίας Κ.Γαβρά αλλά και οι θέσεις μας για την ΜΗΔΕΝΙΚΗ εξωτερική πολιτική στο Τουρκικό είναι οι λόγοι που το troktiko δεν είναι αρεστό. Χθες το πρωί μάλιστα ΕΠΙΣΗΜΑ μας ενηνέρωσαν να μην ασχολούμαστε με τα εθνικά θέματα γιατί επηρεάζουμε τον κόσμο. Να αφήνουμε δηλαδή να κάνουν τσάρκα τα f-16 των Τούρκων και να μην μιλάμε. Όλα αυτά είναι γεγονότα. Όπως και ότι ο υπουργός δικαιοσύνης είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον δ/ντη του ALPHA να καταθέσει μήνυση και όπως γράφτηκε του είπε: "Μετά άστο σε μένα". Έτσι και έγινε αλλά ο Δένδιας δεν απάντησε και δεν διέψευσε ποτέ το δημοσίευμα.

    Κάναμε λάθη και θα συνεχίσουμε να κάνουμε. Όταν πλένεις πιάτα θα σπάσεις κιόλας. Όμως ποτέ δεν είπαμε ότι δεν θα επανορθώσουμε. Δεν συκοφαντήσαμε(τουλάχιστον δεν είχαμε πρόθεση) και ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΜΕ όταν η δικαιοσύνη μας το ζήτησε (για κακούργημα). Δεν εκμεταλλευτήκαμε δηλαδή την ανωνυμία μας και παρουσιαστήκαμε στην ΓΑΔΑ και την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Ίσως αυτό είναι που τους ενόχλησε γιατί πλέον δεν μπορούσαν να κάνουν την πολυπόθητη άρση απορρήτου και την εισβολή στα σπίτια ανθρώπων που έχουν οικογένειες (σαν να πρόκειται για τρομοκράτες). Όμως εμείς τηρήσαμετο νόμο ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και αυτοί βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Αποφάσισαν με ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ τρόπο και μέσω επαφής με την google(την καλοαναθρεμμένη από όλους εμάς τα κορόιδα)να βάλουν λουκέτο χωρίς να μας ενημερώσουν.

    Στην αρχή έβαλαν την φραγή με τον όρο ΠΙΘΑΝΗ παραβίαση και όταν διαπίστωσαν ότι ξεπερνάει κάθε όριο η φίμωση, αφαίρεσαν μετά από μια ώρα τον όρο "ΠΙΘΑΝΗ" για να έχουν λόγο.

    Ποια όμως είναι η παραβίαση των όρων; Αν λειτουργούσαμε σαν εφημερίδα θα μας έκλειναν; Όποιος θίχτηκε πήγε στην δικαιοσύνη και εκεί θα μας αντιμετώπιζε. ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΜΕ - το ξαναλέμε - και δεν κρυφτήκαμε. Οι απόψεις μας είναι και τις υποστηρίζουμε.

    Μπορεί ο καθένας να διαφωνεί με όσα γράφουμε αλλά όχι με την δολοφονία και την εκτέλεση των blogς.

    Οι συμπαραστάτες μας είναι οι φίλοι bloggers που θα έρθει και η σειρά τους, αλλά όπως τους έχουμε υποσχεθεί θα κάνουμε την αρχή και δεν θα τους χαριστούμε. Επιστρέφουμε πολύ πολύ σύντομα ίσως και σε ώρες. Όμως τα πράγματα θα είναι πιο άγρια. Αντάρτικο μέσα στο διαδίκτυο δεν θέλετε; ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ. Αλλά αυτή την φορά θα είναι κυνηγητό. Κανονικό όμως.

    Ενοχλήσαμε τους αδίστακτους μεγαλοαπατεώνες μαφιόζους, εκδότες και πολιτικούς. Ξέρουν αυτοί ποιοι είναι. Είδωλο-σύμβολό τους έχουν τον εύκολο, γρήγορο, παρασιτικό κι ακόρεστο πλουτισμό, χρησιμοποιώντας οποιαδήποτε απάτη και παρανομία διανοηθούν και μη διστάζοντας μπροστά σ' οποιοδήποτε έγκλημα κατά της δημοκρατίας.

    Όπως λέει και ο ...ποιητής: «ένας εκατομμυριούχος, στο βάθος των χρηματοκιβωτίων του, έχει στη διάθεση του περισσότερες ανθρώπινες ζωές από τον οποιονδήποτε μονάρχη»

    Αναρτήσαμε δεκάδες καταγγελίες πολιτών που ήταν επώνυμες και ήταν επιλογή μας να βάζουμε ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ γιατί ξέραμε ότι τα σκυλόψαρα μπορεί να τους κυνηγήσουν. Ο κόσμος γιαυτό έκανε το troktiko to No1 blogspot σε όλο τον κόσμο και το Νο1 από όλα τα portal στην Ελλάδα αφήνοντας δεύτερο το πολυδιαφημισμένο portal της διαπλοκής της εξουσίας, της απόκρυψης θεμάτων που ανήκει σε συκοφάντη και διαφημίζεται από τους ΣΥΝΕΡΓΟΥΣ του μεγαλοδημοσιογράφους.

    Πολλοί έλεγαν: "Θα τα πούμε στο troktiko" έβρισκαν μια δίοδο επικοινωνίας αλλά θα φροντίσουμε να γίνουν περισσότεροι. Όπως θα φροντίσουμε να βελτιωθούμε κάτι που το κάναμε πολλές φορές. Χρησιμοποιήσαμε το χιούμορ και την σάτιρα πολλές φορές γιατί είναι μέρος της ζωής μας.

    Για όλους αυτούς τους λόγους αποφάσισαν να μας εκτελέσουν. ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ! Λειτούργησαν σαν τους εγκληματίες της πρωτότυπης αυτής προκήρυξης που εμείς παραφράσαμε.

    Κάποιες επιχειρήσεις του δημοσίου ξεπουλιούνται σε απίστευτα χαμηλές τιμές, με τους διάφορους απατεώνες να βρίσκονται σε εμφύλιο για το ποιος θα εισπράξει τις μεγαλύτερες μίζες.

    Σ' αυτό το γενικό ξεπούλημα της χώρας σημαντικό ρόλο παίζουν και κάποια μαφιόζικα μέσα επικοινωνίας τόσο τα ηλεκτρονικά όσο και τα έντυπα. Ο δρόμος μας ήταν το διαδίκτυο. Αλλά και αυτό είναι ελεγχόμενο. Θα παίξουμε στο γήπεδο τους αλλά με τους ΌΡΟΥΣ ΜΑΣ. ς κομισάριους για το περιβόητο δάνειο.

    Η απόφαση αυτή του σημερινού Τέταρτου Ράιχ είναι καθαρά ναζιστική αφού πουθενά δεν παραβιάστηκαν ανθρώπινα δικαίωματα και δεν διαπράχθηκαν κακουργήματα.

    Και αν οι Γραικύλοι, ατζέντηδες του κεφαλαίου, πολιτικοί ηγέτες αδιαφορούν γι' αυτό, ο ελληνικός λαός δεν πρόκειται να το επιτρέψει. Ήρθε η ώρα να ανοίξουν όλοι από ένα blog και να τάσσονται κατά του πολιτικού και εκδοτικού κατεσημένου που λυμαίνεται τον τόπο.

    Κλείνει ένα και ανοίγουν δέκα.

    Μόνο που αυτό που θα ανοίξουμε σε λίγες ώρες θα είναι πολύ πιο ισχυρό από το προηγούμενο. Το δυσάρεστο γιαυτούς είναι ότι δεν μπορούν να το κλείσουν.

    Έπαιξαν και έχασαν! Δεν είμαστε ένας είμαστε πολλοί

  21. anonimos avatar
    anonimos 06/08/2009 18:04:16

    Ε οχι και ενοχλήσαν τους "αδιστακτους" απατεώνες τα παιδάκια του Μάκη που αφου τον υπηρετησαν δεκεατιες ξυπνησαν ξαφνικα και καταλαβαν τι γίνεται. Σε λιγο θα μς πει και ο Παπαγιαννης οτι υπηρετει την ελευθεροτυπία και την δημοκρατία. εχουν γκατς; ας κανουν μπλογκξ ή σαιτ με το όνομά τους. Τι προσφέρουν στην ελευθερία της πληροφόρησης όλοι αυτοί οι ανώνυμοι λαδππόντικες που εισπρατουν εκατονταδες χιλιαδες απο ανωνυμους χορηγούς;

  22. Jimmy L avatar
    Jimmy L 06/08/2009 18:05:07

    Κρατανε γερα τα blogs και oι blogers.....Zητω η ελευθερη ενημερωση ακομα και με τα λαθη της!!!!!

  23. anonimos avatar
    anonimos 06/08/2009 18:05:42

    @αλλενάκι: δηλαδή εσυ το θεωρεις ελευθεροτυπία να σου βριζουν την γυναίκα σου και να λενε οτι η ταδες γυναίκα του ταδε υποτυργού τον απατούσε με τον δείνα υφυπουργό, χωρίς ονόματα;

    • Observer avatar
      Observer @ anonimos 06/08/2009 19:06:09

      Ρε συ anonimos!
      Έχεις συνειδητοποιήσει τι παπαριές σου πουλάνε από την TV σε καθημερινή βάση και με υπογραφή 'επωνύμων' (μη χέσω) δημοσιοκάφρων?
      Η παραπληροφόρηση παέι σύννεφο από επίσημους μεν, μη επίσημα αδειοδοτημένους δε, φορείς ενημέρωσης και εσένα σε πειραξε η παπαρίτσα που μπορεί να έγραψε ένας bloger και που τη διάβασαν 500, άντε 1000 άνθρωποι?
      Αναρρωτήθηκες ποτέ πόσοι βλέπουν το χαζοκούτι κάθε μέρα και τι συνειδήσεις καλλιεργεί?
      Τέλος, αναρρωτήθηκες ποτέ τι σκατά κάνει η ΕΣΡ με τα απείρου κάλλους τεκτενόμενα στους τηλεοπτικούς σταθμούς της 'Τηλεοπτικής μας Δημοκρατίας'?
      Αναρρωτήθηκες γιατί 20 (ΕΙΚΟΣΙ) χρόνια τώρα ΚΑΝΕΝΑΣ υπουργός δεν ξεκαθάρισε το τηλεοπτικό και ραδιοφωνικό τοπίο?

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ anonimos 06/08/2009 19:18:35

      Όσον αφορά ειδικά το Τρωκτικό αν και δεν το παρακολουθώ αρκετά, δεν έχω διαπιστώσει συκοφαντίες, το αντίθετο θα έλεγα, μάλιστα αυτοί ανασκεύαζαν αμέσως αν έπαιρναν επιστολή διαμαρτυριάς από αναγνώστες.
      Θεωρώ ότι είναι ένα σχετικά ισορροπημένο blog, - τα ενδότερα, ποιοι το έχουν πραγματικά δεν τα ξέρω. Το γράψιμό τους πάντως είναι "συμπαθητικό", δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις αυτό, απλό, καθημερινό, όχι ειρωνικό και απειλητικό.

      Στο πληκτρολόγιο ενός blog δεν γνωρίζεις ποτέ ποιος κάθεται και χτυπά τα πλήκτρα. Και αυτό γιατί σΣ=το blog λειτουργεί η δύναμη της άποψης και της είδησης, και όχι η δύναμη του επωνύμου του "επώνυμου".

      Αλλά δεν είναι το μόνο παράδειγμα του Τρωκτικού τελευταία, έκλεισε ένας Ασήμωσης, ένας Άλκιμος παλιότερα νομίζω, ένα show-bizz τώρα (κάπως έτσι είναι το όνομα) τώρα, όλα τους πειράζουν;

      Λοιπόν κάτι γίνεται εδώ πέρα, αίρεται η προστασία των επικοινωνιών των κινητών τηλεφώνων, κατεβάζουν blog, σε λίγο θα απαγορεύσουν και τις συναθροίσεις στις πλατείες δυο δυο.

  24. Jimmy L avatar
    Jimmy L 06/08/2009 18:07:02

    Με την ευκαιρια γιατι σε moderation???

  25. anagnostis avatar
    anagnostis 06/08/2009 18:08:42

    είναι τυχαίο οτι όλα αυτα τα ελέυθερα αντικειμενικά και δημοκρατικά μπλογκς συμπολιτεύονται με το ΠΑΣΟΚ - που κάποτε έβγαλε ακόμα και ένα μέλος του πολιτικού του γραφείου - τον Ανδρέα Χρ - "μη άντρα" για να το πω κομψά; Είναι τυχαίο οτι όλα αυτα τα δημοφιλή μπλογκς τροφοδοτούνται απο γνωστούς πρασινους δημοσιογράφους που βρίζουν ασύστολα όποιον τους παει κόντρα και επι μια εικοασαετια ([πρασινη) δεν έβρισκνα τίποτα να γραψουν;

  26. Ellinas7 avatar
    Ellinas7 06/08/2009 18:10:17

    Μανόλης Σφακιανάκης προϊστάμενος του Τμήματος Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος: "Εμείς το indymedia το υποστηρίζουμε"!

  27. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2009 18:25:41

    Είχε καταντήσει βαρετό το τροκτικό. Τον χώρο του μπορούν να τον καλύψουν άνετα άλλα blogs. Ουδείς αναντικατάστατος.

  28. Blue Velvet avatar
    Blue Velvet 06/08/2009 18:27:57

    O Ρουφιανος εκπέμπει απο εδω
    http://royfianos.wordpress.com

  29. Orestios avatar
    Orestios 06/08/2009 18:29:57

    Εαν είχαν εμπλακεί και διάφοροι επιχειρηματίες τότε καλώς έκλεισε γιατί δεν μπορεί να πει κανείς πως ήταν απλά αγανακτησμένοι bloggers.

    • sinn avatar
      sinn @ Orestios 06/08/2009 19:38:38

      Γιατί τόση καχυποψία και κυνισμός; Δεν καταλαβαίνετε ότι το troktiko είναι ένας στυλοβάτης της ανεξάρτητης ενημέρωσης και ένα αποκούμπι για τα άπειρα θύματα της νεοδεξιάς χούντας του Καραμανλή; Δεν νιώθετε το πράσινο ποτάμι της οργής του Άκτορα να ξεχειλίζει; Δεν συγκινηθήκατε σαν δημοκρατικός πολίτης από το κλείσιμο του pressmme; Δεν σας ενδιαφέρει ούτε ο αγνός ενδοπασοκικός πόλεμος των μπλογκαρχών; Θυμηθείτε τουλάχιστον το αθάνατο τσιτάτο του Μπρέχτ (λίγο παραλλαγμένο για την περίσταση):


      Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα. Δεν ήμουν τσιγγάνος.

      Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα. Δεν ήμουν κομμουνιστής.

      Όταν ήρθαν να πάρουν τους εβραίους δεν αντέδρασα. Δεν ήμουν εβραίος.

      Όταν ήρθαν να κλείσουν το troktiko δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ sinn 07/08/2009 09:32:37

        Το ωραίο είναι πως κυκλοφόρησαν πολλές βρώμες περί του "κλεισίματος" του τρωκτικού. Κόντρες, διαπλοκές, πάθη, μίση και ότι μπορεί να φανταστεί κανείς από ανθρώπους που το μόνο που προσφέρουν είναι, πιθανόν, το γέμισμα της τσέπης τους.
        Αναρρωτήθηκε κανείς μήπως το τρωκτικό "έπεσε" εξαιτίας του προβλήματος που υπήρχε στο διαδίκτυο και όλο το "αντάρτικο" να είναι μαϊμουδιά?

        @sinn
        Στην σημερινή πραγματικότητα οι τσιγγάνοι αλωνίζουν, οι κομμουνισταί (πολύ ντεμοντέ λέξη) αλωνίζουν, οι εβραίοι αλωνίζουν. Πιστεύεις ότι τα τρωκτικά κάθονται?

    • Αρχίδαμος avatar
      Αρχίδαμος @ Orestios 07/08/2009 11:02:24

      Δεν είναι του Μπρεχτ. Κόλλησε το μυαλο μου αλλα θα το βρω και σου πω το ονομα αυτου που το διατυπωσε πρωτος.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Αρχίδαμος 07/08/2009 11:57:48

        Πρωτοειπώθηκε από τον Γερμανό θεολόγο Martin Niemoller to 1968. Καμία σχέση με Μπρέχτ.

      • μιχάλης avatar
        μιχάλης @ Αρχίδαμος 07/08/2009 11:58:40

        Φαίνεται ότι μία παραπλήσια φράση (όχι ποίημα) ειπώθηκε λίγο μετά τον πόλεμο από τον πάστορα Μάρτιν Νιμέλερ, Martin Niemöller

        http://www.history.ucsb.edu/faculty/marcuse/niem.htm

  30. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 06/08/2009 19:25:16

    Όσοι πιστεύουν ακόμα στις ουτοπίες περι "πλήρους" και "απεριόριστης" ελευθερίας στο διαδίκτυο, να ξυπνήσουν γιατί ήδη χτυπάνε οι πόρτες : ή ο εισαγγελέας θα είναι, ή ο εισπράκτορας για τα τραγούδια που κάποτε κατέβασαν "τζάμπα".

    Η ανωνυμία είναι όπλο - πάρτε το χαμπάρι ! Και σάν όπλο θέλει άδεια κατοχής και έλεγχο, γιατί αλλοιώς αυτός που το κρατάει θα γίνει κάποτε επικίνδυνος. Ο πλουτισμός μέσω εκβιασμού είναι το προφανέστερο παράδειγμα. Η παιδεραστία το άλλο. Έχουμε βαρεθεί τις κλάψες : "σίγησε μιά ελεύθερη φωνή" και "βάλανε φίμωτρο στην γνώμη" - βρέ, δέν μας παρατάτε !

    Οι χαζοχαρούμενες φωνές περι "ελευθερης διακίνησης γνώσης και ιδεών" και "παγκόσμιου χωριού" είναι για τους χίπηδες και για εκείνους που επιδίδονται σε ιδεοληπτικούς αυνανισμούς. Κάποιες ανοχές που υπήρχαν στην αρχή τέλειωσαν γρήγορα κι έπιασαν για τα καλά δουλειά οι δικηγόροι κι οι εισαγγελείς. Που στην Ελλάδα γι αυτά τα θέματα - άν το προσέξατε - τραβάνε εύκολα πιστόλι !

    Φάκτωρα, άνοιξε επιτέλους τη συζήτηση γιατί το πράγμα σε λίγο θα γίνει χιονοστοιβάδα και θα πνίξει κόσμο.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ τσώφλι πασατέμπου 06/08/2009 19:51:17

      οι δικηγόροι και οι εισαγγελείς κοιμούνται. απλά όπως ανώνυμα γράφω εγώ εδώ ή κάπου αλλού, ημιανώνυμα καταγγέλλω το κάθε χψζ.μπλογκσποτ, και η γκούγκλ άκολουθεί τους κανόνες που η ίδια βάζει. Κουκουλοφόρος από την μία, κουκουλοφόρος από την άλλη. Οι δικηγόροι και οι εισαγγελείς ασχολούνται, όσο ασχολήθηκαν με τον Χριστοφοράκο (ασχολήθηκαν να αρρωστησει με πόνο στην μέση για να μείνει στο κρεββάτι, αλλού.

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ τσώφλι πασατέμπου 06/08/2009 20:00:13

      Αμφίδρομης επικοινωνίας blogs δεν πρόκειται να κλείσουν ποτέ.

      Οι μονολογούντες σε blogs ας πρόσεχαν!!!

      • Observer avatar
        Observer @ theo1611 06/08/2009 20:14:11

        Μονολογών είναι και ο Μάκης και όλα τα 'καλά' παιδιά της 'επώνυμης' δημοσιογραφίας.
        Μονολογούσες είναι και οι εφημερίδες και η TV...
        Εκεί έγκειται η διαφορά του διαδικτυου:
        Στην επιλογή του αν θέλει κανείς να είναι μονολογών ή όχι...
        Είτε έχει blog, είτε website (π.χ. www.tvxs.gr)

  31. anagnostis avatar
    anagnostis 06/08/2009 20:23:07

    Για πέστε μου μια μεγάλη αποκάλυψη που έκανε το troktiko; Ποια είναι η νέα δυναμικη που έφερε στην ενημέρωση; Τι φόρεσαν οι σταρ του σινεμά; Ποια πηδιέται με ποιόν;

    Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε οτι οι τηλεεισαγγελείς μετεφεραν τη δυσωδία τους στο Διαδίκτυο και μετά άρχισαν να τσακώνονται μεταξύ τους;

    Τόσο αφελείς είναι μερικοί σαν τον άλλο προηγουμένως που θα μας συγκρίνει τώρα τον Γκόλια με τον ...Γλέζο; Έλεος;

    • theo1611 avatar
      theo1611 @ anagnostis 06/08/2009 20:43:30

      Ο διαχειριστής και κάθε διαχειριστής blog ή website μπορεί να μπει στον πειρασμό της ιδιοκτησίας και της αυθαιρεσίας, για ίδιους σκοπούς, ιδιοτελείς ή ανιδιοτελείς.

      Στο βαθμό όμως που επιτρέπει τον αντίλογο, άμεσο μέσω σχολίων έστω και με moderation, ή/και έμμεσο μέσω email, αργά ή γρήγορα θα εδραιώσει την πεποίθηση αν πρόκειται περί βήματος διαλόγου ή μονολόγου. Ο διάλογος δύσκολα κλείνεται, αν κλείνεται.

      Εφημερίδα, Radio και TV είναι άλλα μέσα και υπόκεινται σε άλλους κανόνες (π.χ. τιράζ ή διαφημήσεων!!!) από το διαδίκτυο και την δυνατότητα άσκησης μέτρων λογοκρισίας επ' αυτού.

      • anonimos avatar
        anonimos @ theo1611 06/08/2009 20:48:58

        τι σχέση έχει αγαπητε αυτο που λεω εγω, με αυτο που λέτε εσεις - οχι βεβαίως οτι δεν έχετε δίκαιο

  32. παλαιός συντάκτης avatar
    παλαιός συντάκτης 06/08/2009 20:24:29

    Όλοι γνωρίζουν οτι ο Γκόλιας είανι πίσω απο το τρωκτικό. Μια απλή ερώτηση: αληθεύει όπως έχει γραφεί οτι είναι ειδικός σύμβουλος του Κοντομηνα; Ναι η οχι; απλά πράγματα.

  33. παλαιός συντάκτης avatar
    παλαιός συντάκτης 06/08/2009 20:26:42

    Και για να μην μπερδεύονται μερικοί: Το τρωκτικό δεν το έκλεισε η κυβέρνηση. Μεταξύ τους πλακωθήκαν και τρέχαν μετά στην αστυνομία και τους ειαγγελείς. Επειδή ο ένας έβριζε τον άλλο. Η δεν είναι ετσι;

  34. mpaxalo avatar
    mpaxalo 06/08/2009 20:28:38

    Ποιος μπλογκερ που τον έκλεισαν πήρε δυο φορες απο 200.000 ως ενίσχυση απο γνωστό μεγαλοεπιχειρηματία που αγοράζει τελευταία τα πάντα. Πλάκα μας κάνετε;

  35. theo1611 avatar
    theo1611 06/08/2009 20:30:44

    Στο zougla έχω στείλει δύο φορές email, μέσω της φόρμας επικοινωνίας:

    1. Την πρώτη φορά ήταν όταν παρουσίασαν ως αποκλειστική είδηση την περίφημη αναφορά των δύο εισαγγελέων του Βατοπεδίου, που παραιτήθηκαν. Διέκρινα την πασίγνωστη χειρόγραφη διόρθωση και ρώτησα αν είχαν διασταυρώσει το κείμενο που έδιναν στη δημοσιότητα με τις πηγές τους. Απάντηση δεν πήρα.
    2. Τη δεύτερη φορά τους επεσήμανα ότι το αστειάκι που έχουν στη φόρμα επικοινωνίας τους περί ευθύνης ή μη στα Δικαστήρια και διαφοροποίησης εκδοτικής ευθύνης από ευθύνη έναντι δικαστηρίων είναι ανοησία νομικού περιεχομένου, την οποία δεν είναι υποχρεωμένος να υφίσταται οποιοσδήποτε θέλει να επικοινωνήσει με το blog. Ω, του θαύματος, ήρθε απόκριση, τι ακριβώς εννοείτε?

    Για να καταλάβετε σε το ζούγκλα ή zougla ζούμε.

  36. anonimos avatar
    anonimos 06/08/2009 20:31:16

    Ο κουρδιστός γιατί δεν γράφει τίποτα; Εεπειδή ήταν στα μαχαίρια με τον τρωκτικό, ή επειδή τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;

  37. Royfianos avatar
    Royfianos 06/08/2009 22:19:35

    ΓΙΑΤΙ Ο ΓΚΙΟΛΙΑΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΩΒΡΑΚΑ. Ο ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΓΡΑΜΜΗ ΤΙ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΚΑΤΩ ΑΠ' ΤΗ ΜΥΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΑΡΓΑ. ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΡΙΕΣ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ.

  38. Tomás de Torquemada avatar
    Tomás de Torquemada 06/08/2009 23:05:37

    Δεν ξέρω για τι έκλεισε το Τρωκτικό και το αν ήταν ποιοτικό ή όχι το ιστολόγιο είναι άσχετο. Η ελευθερία του λόγου ισχύει ή δεν ισχύει για όλους, όχι μόνον για τους ποιοτικούς (εντός ή εκτός εισαγωγικών). Εκείνο που με ενοχλεί, όμως, εμένα, δεν είναι που έκλεισε ένα λαϊκιστικό, χαμηλού επιπέδου ιστολόγιο. ΕΓΩ δεν είμαι υπέρ της ασυδοσίας, όχι, ΕΓΩ δεν είμαι τόσο «δημοκράτης». Εκείνο που με ενοχλεί εμένα είναι η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ορισμένων ψευτοδημοκρατών «προοδευτικών», οι οποίοι σκούζουν ολημερίς κι ολονυχτίς για το «δικαίωμα» της ελευθερίας στην εξύβριση ιερών και οσίων, για το δικαίωμα της μιανής να αυνανίζεται στην Σημαία, του αλλουνού να εκσπερματώνει στον σταυρό, το δικαίωμα του χριστιανόφοβου εξτρεμιστή Γαβρά να ΚΑΠΗΛΕΥΕΤΑΙ το Μουσείο όλων των Ελλήνων και τα πολυτιμότερα και ιερότερα μνημεία μας για να προωθήσει την αντιχριστιανική του προπαγάνδα, να διαστρέψει την ιστορική αλήθεια, να υβρίσει την ελληνορθόδοξη παράδοσή μας (και εμμέσως πλην σαφώς να δικαιώσει και τον Έλγιν - αλλά μας έφαγε που θέλαμε να χρυσοπληρώσουμε «φίρμα», για ένα κακό τεχνικώς βιντεάκι που ο οποιοσδήποτε νέος Έλληνας επαγγελματίας θα γύριζε πολύ καλύτερο). Για την ασυδοσία όλων αυτών να μας υβρίζουν και να μας προσβάλουν (α, ξέχασα και το δικαίωμα του Indymedia να καταχράται δημόσιους πόρους και κτήριο για να υβρίζει, να εκβιάζει, να απειλεί και να τρομοκρατεί), οι «προοδευτικοί» σκούζουν και μας παίρνουν τα αυτιά, αλλά εδώ λένε ότι... δεν τους νοιάζει να κλείνει όποιο ιστολόγιο δεν είναι «καλό»!

    Να το έλεγα εγώ, καλώς. Εγώ όχι μόνον θεωρώ ότι πρέπει να κλείσουν τα μισά ιστολόγια και φυλλάδες, αλλά και οι μισοί νεοέλληνες να πάνε για δωρεάν διακοπές στα άγονα νησιά μέχρι να στρώσουν. Αλλά εγώ δεν είμαι «δημοκράτες»! Οι υποστηρικτές των αυνανιστών και γαυριάδων, όμως, πότε έγιναν επιλεκτικοί όσον αφορά στην ελευθερία του λόγου; Γνωρίζουν καν τί είναι ελευθερία του λόγου (π.χ. στις ΗΠΑ, όπου σε αυτό το πράγμα, ναι, είναι σοβαροί);

  39. mareli avatar
    mareli 07/08/2009 02:08:21

    Απ' ότι φαίνεται οι Γκιόληδες ξανάρχονται στο σβέρκο μας... είναι πολλά τα λεφτά Βασίλη... ποιός ξέρει πόσα χρήματα χώνουνε σε δικηγόρους για να μπορούν να αντιστέκονται σχετικά άμεσα σε τέτοια γκουγκλοχλαμπάτσα!!!Όλα δείχνουν ότι πράσινοι και χοντρομηνάδες χώνουν βαθειά το χέρι στην τσέπη... Η ανακάλυψη του "ΕΝΑΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ" είναι δημοσιογραφία που την τιμούν με ζήλο οι Γκιόληδες και την πληρώνουν με χαρά καχριμοχοντρομηνάδες...
    Ο γΚΙΟΛΙΑΣ λέει πάει μάρτυρας περάσπισης των Γκιόληδων για ν'αποδείξει ότι ο Μάκης την έπεσε σε δυό γυναίκες-υπαλλήλους του και στη συνέχεια με την ιδιαίτερη συντακτική του δεινότητα αναμασάει τα ίδια και τα ίδια εκτοξεύοντας απειλές... Αειειειει... χάσου ποντικάκι!!!

  40. Tsertos avatar
    Tsertos 07/08/2009 03:00:40

    Kαι πορτες να ηταν τα ιστολογια, δεν θα ανοιγοκλειναν τοσο γρηγορα.
    Ανοιξε το TROKTIKO και εκλεισε το INDYMEDIA.
    Τελικα καποιοι κανουν πλακα στους μπλογκεραδες, ετσι για να τους
    θυμιζουν που και που, ποιοι ειναι τα αφεντικα και ποιοι οι
    διαχειριστες του κοπαδιου.
    ΖΩΗ ΣΕ ΜΑΣ.
    http://www.youtube.com/watch?v=KronN4cRktE

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Tsertos 07/08/2009 08:27:25

      @tsertos, η παλιότερη, η πρώτη, εκτέλεση του ΣτΚ ήταν καλύτερη...

  41. sinn avatar
    sinn 07/08/2009 12:45:10

    Eυχαριστώ πολύ για την δίορθωση Strange. Άλλαξα και τον συγγραφέα και το διάσημο ποίημα- μικρό βέβαια το κακό μπροστα στο προσωρινό κλείσιμο του troktiko που μας συγκλόνισε όλους :)

    First They Came .... by Martin Niemöller


    "In Germany they came first for the Communists, and I didn't speak up because I wasn't a Communist. Then they came for the Jews, and I didn't speak up because I wasn't a Jew. Then they came for the trade unionists, and I didn't speak up because I wasn't a trade unionist. Then they came for the Catholics, and I didn't speak up because I was a Protestant. Then they came for me, and by that time no one was left to speak up."