Γιατί έδειρε τους χρυσαυγίτες ο Γ. Μπαλτάκος;
03/04/2014 10:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί έδειρε τους χρυσαυγίτες ο Γ. Μπαλτάκος;

Οποιος γνωρίζει τον γιο του Τάκη Μπαλτάκου θα έλεγε με βεβαιότητας ότι δεν είναι και από τα καλύτερα παιδιά. ΟΥΚάς, τσαμπουκάς, με άγριες διαθέσεις όπου κι αν βρίσκεται, με έντονη παρουσία στις εξέδρες των φανατικών του Παναθηναϊκού, με πολλές και έντονες εκρήξεις και κυρίως με ακροδεξιό προφίλ που προσειδιάζει στον χαρακτήρα ενός… Χρυσαυγίτη. Δε λείπουν μάλιστα και οι μαρτυρίες ότι ο Δημήτρης Γεώργιος Μπαλτάκος ήταν πολύ περισσότερο κοντά στη Χρυσή Αυγή απ’ ότι δείχνουν τα χθεσινά περιστατικά και οι μαρτυρίες των βουλευτών που λένε ότι δεν τον ήξεραν και δεν τον είχαν δει ποτέ τους.

Με απλά λόγια, τα όσα έγιναν χθες στη Βουλή αποτελούν ίσως μια «οικογενειακή υπόθεση» ακροδεξιών που «τα έσπασαν» και επήλθε η ρήξη. Εξηγούμαστε. Ο Ηλίας Κασιδιάρης με τη δημοσιοποίηση του βίντεο και με τις απειλές ότι έχει κι άλλα ράμματα για τη γούνα του Τάκη Μπαλτάκου ουσιαστικά «πούλησε» το… φιλαράκι του. Ο πρώην γενικός γραμματέας του υπουργικού συμβουλίου είναι γνωστός για τις ακροδεξιές του απόψεις, έχει γράψει βιβλία τα οποία αποτελούσαν ιδεολογικά κείμενα και για τη Χρυσή Αυγή και γενικά είχε μια πολύ ήπια στάση στην υπόθεση της εξάρθρωσης της οργάνωσης. Σε αντίθεση με τον Μάκη Βορίδη, τον οποίο η Αριστερά κατηγορεί ως ακροδεξιό, αλλά ήταν αυτός που αποτέλεσε τον καταλύτη μέσα στην κυβέρνηση για να αντιμετωπιστεί μια και καλή η εγκληματική δράση της Χρυσής Αυγής.

Ο Τάκης Μπαλτάκος διαφωνούσε με τον εγκλεισμό των Χρυσαυγιτών βουλευτών και το έλεγε και μέσα στην κυβέρνηση, όλοι δε ήξεραν τις απόψεις τους. Έτσι, λοιπόν, ο Κασιδιάρης με το να «αδειάσει» τον Μπαλτάκο ουσιαστικά «άνοιγε πόλεμο» με την οικογένεια. Για το λόγο αυτό ο γιος του Μπαλτάκου βγήκε από τα ρούχα του. Διότι είδε ότι τον πούλησαν οι σύντροφοί του ή τουλάχιστον οι ιδεολογικά πιο κοντά σ’ αυτόν. Μπήκε σαν μαινόμενος ταύρος στα γραφεία της Χρυσής Αυγής, στα οποία είχε ξαναμπεί όσο κι αν κάποιοι θέλουν να το αποκρύψουν. Τώρα το τι έγινε εκεί κι αν έπεσε ξύλο κανείς δεν το ξέρει, υπάρχουν οι μαρτυρίες των βουλευτών της Χρυσής Αυγής. Σίγουρα έπεσαν και χοντρές και ψιλές αφού όταν μαλώνουν «ντουλάπες» είναι αδύνατο να μην υπάρχουν και θύματα. Αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Μια «οικογενειακή υπόθεση» ήταν, ένας σφοδρός τσακωμός μεταξύ «αδερφών» επειδή ο ένας βγήκε από το μαντρί και «πούλησε» τον άλλο.

Θα μου πείτε, δεν τα ήξεραν στην κυβέρνηση και τη Νέα Δημοκρατία όλα αυτά; Πιθανότατα να τα ήξεραν και τώρα πληρώνουν το τίμημα της αβλεψίας τους. Όταν ένας πολλαπλώς ευεργετηθείς από τον πρωθυπουργό δικηγόρος μιλά με τέτοιο τρόπο για το πρόσωπο του Αντώνη Σαμαρά, δεν έχει καμιά θέση πουθενά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/04/2014 11:03:10

    Αυτού του είδους τα κείμενα που θυμίζουν Πράβδα την εποχή των Δικών της Μόσχας δεν περιποιούν τιμή σε κανένα....Θα έχουμε "απομπαλτακοποίηση" της ΝΔ, κατά το "αποκουλακοποίηση";

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΒΙΣ 03/04/2014 11:56:34

      - Ο Μπαλτάκος θα εμφανιστεί συντετριμένος μπροστά στον δικαστή Andrey Vyshinsky και θα ομολογήσει πως είναι εχθρός του Μπόμπολ.... ε ,συγνώμη , εχθρός του λαού ήθελα να πώ! - Ολες οι φωτογραφίες που δείχνουν τον Μπαλτάκο δίπλα στον σύντροφο Σαμαρά θα ρετουσαριστούν ,έτσι ώστε ο άθλιος πράκτορας του ιμπεριαλισμού να εξαφανιστεί απο την ιστορία!

  2. ΜΒ avatar
    ΜΒ 03/04/2014 11:10:12

    Ώστε ο Ναός της Δημοκρατίας κατάντησε αρένα, όπου με γροθιές και βρισιές λύνονται οι "οικογενειακές υποθέσεις" μεταξύ των νονών;

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ ΜΒ 03/04/2014 19:21:38

      Ε, κάπου πρέπει να λύνονται οι διαφορές των συμμοριών αυτών. Να δίδουν ραντεβού για μονομαχίες απ' έξω και να κρατούν και τον κώδικα Ταβερνιέ, όπως έκαναν άλλοτε; :-)

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 03/04/2014 11:11:23

    Μήπως θύμωσε γιατί μαγνητοσκόπησαν τον πατέρα του χωρίς αυτός να το γνωρίζη ? Μήπως δικαίως θύμωσε ? Εκ των υστέρων ανακαλύψατε και μας κοινοποιείτε την άποψη ότι ο πατήρ Μπαλτάκος ήταν ακροδεξιός ? Μήπως γνωρίζετε πόσο έχει ωφελήσει έως τώρα τον Αντώνη ? Το μεγάλο λάθος του ήταν ότι συνομιλούσε με απόβρασμα και επίσης έλεγε ό,τι έλεγε σε αυτόν, με αποκορύφωση την βρισιά κατά του Αντώνη. Δυστυχώς, ο σκοπός δεν αγιάζει τά μέσα, εξάλλου τίποτε δεν αγιάζει τον σκοπό...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 03/04/2014 15:21:38

      Συμφωνώ. Ο πατέρας Μπαλτάκος δεν είναι ακροδεξιός. Είναι πατριώτης μέχρι τα μπούνια. Απλά. Και διαφωνούσε στη στρατηγική αντιμετώπισης της ΧΑ επειδή πίστευε ότι ενισχύεται αντί να αποδυναμώνεται. Αυτά τα είπε ο ίδιος σήμερα στο Χατζηνικολάου ζωντανά. Και ήθελε να ξέρει τις κινήσεις της ΧΑ για να προλαβαίνει πράγματα. Απλά την πάτησε επειδή αφέθηκε να χαλαρώσει για να τους πείσει ότι είναι ο άνθρωπός τους δίπλα στο Σαμαρά μήπως μάθει πράγματα κι αυτός. Πολιτική κατασκοπεία έκανε με δική του πρωτοβουλία, έχασε και έφυγε κακήν-κακώς. Μην υπερβάλλουμε λοιπόν. Άλλο ακροδεξιός, άλλο πατριώτης δεξιός. Δεν υπήρξε ποτέ εξτρεμισμός στον πατέρα Μπαλτάκο. Για το γιο άλλο θέμα. Είναι νεότερος, οϋκάς και να πω την αλήθεια μου δεν ήταν κακό να φάνε ένα χέρι ξύλο οι χρυσαυγίτες εντός της βουλής όπου έλεγαν προ των εκλογών ότι αυτοί θα έριχναν ξύλο στους αντιπάλους τους. Και 1 εναντίον 3 έτσι; Και με το δίκιο του κατά τη γνώμη μου. Άλλο που δικονομικά είνα μεμπτό. Σας άνδρας καλά τους έκανε. Είναι λαμογιά αυτό που έκανε ο Κασιδιάρης άλλωστε. Και ως πράξη παράνομης καταγραφής και ως προς το χρόνο που το έβγαλε στη φόρα. Τόσους μήνες γιατί το έκρυβε; Μη δίνουμε άλλοθι στη ΧΑ με τέτοια σχόλια εναντίον του Μπαλτάκου. Έκανε ανοησία που τους επιστεύθηκε και ανέλαβε την ευθύνη αμέσως.

  4. Aegean times avatar
    Aegean times 03/04/2014 11:17:16

    Γιατί δεν συνελήφθη χθες επ΄αυτοφόρω ο τσαμπουκαλής υιός? Να υιοθετήσουμε την άποψη ότι παρεσχέθη στην οικογένεια ένα ακόμη ευεργέτημα? Γιατί δεν έχει επέμβει ακόμη η δικαιοσύνη για τον πατέρα Μπαλτάκο, τι περιμένουν δηλαδή, μέχρι ντιγκιντάγκα αποκαλεί τον πρωθυπουργό της χώρας, ήμαρτον Θεέ μου. Οσο ο πρωθυπουργός δεν αναλαμβάνει πρωτοβουλία να ξεκαθαρίσει το τοπίο με κοφτερή ρομφαία τόσο περισσότερα σύννεφα θα μαζεύονται εντός τους κόμματος & της κυβέρνησης και με την αντιπολίτευση να βάλει κατά ριπάς.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Aegean times 03/04/2014 23:08:59

      Για τον λογο που δεν συνεληφθη και ο Κασιδιαρης οταν εδειρε την Κανελλη. Την εκανε αμεσως ..... Και κανενας δεν αντεδρασε γρηγορα.... Αιφνιδιασε

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 03/04/2014 11:49:35

    Αυτό απασχολεί το πανελλήνιο: Το γιατί τσαντίστηκε ο υιός Μπαλτάκος! Μάθαμε κάτι χρήσιμο πάντως, πως το να υπηρετείς σε μια επίλεκτη μονάδα των Ελλήνικών Ε.Δ. (ΟΥΚ) είναι κατακριτέο! Το ήξερα βέβαια πως είναι κατακριτέο... αλλα στα Εξάρχεια! (Αν συνεχίσουν έτσι αυτοί ,ότι έχει απομείνει απο την ΝΔ θα ονόμαστεί "Ν.Δ-Αντιφά-Αδούλωτα Εξάρχεια"!) Ασε πιά αμα είσαι και φανατικός Παναθηναϊκός: Κατευθείαν στη φυλακή για εγκληματική οργάνωση! Θέατρο το παραλόγου που θα ζήλευε και ο Ιονέσκο!

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/04/2014 13:49:50

      Το ζήτημα, αν δεν το καταλαβαίνετε, είναι ότι ο τσαμπουκάς κ. Μπαλτάκος έδρασε ανενόχλητος εντός του Κοινοβουλίου, επιδεικνύοντας το ήθος του...Βέβαια η δικαιοσύνη όπως όφειλε, σήμερα κινήθηκε εναντίον του και μπράβο της...Κανέναν δεν ενδιαφέρει τι δουλειά κάνει ο υιός αλλά το παιδί, του παρά τω Καίσαρα, πρέπει να μάθει να συγκρατεί τον θυμό του...Αυτό και μόνο είναι κατακριτέο...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Αιρετικός 03/04/2014 14:26:32

        Είναι θέμα και αυτό, αλλα δευτερεύον, σε σχέση με αυτό των αποκαλύψεων Μπαλτάκου. Οπως ήταν αναμενόμενο βέβαια, όλο το Σύστημα κάνει τα στραβά μάτια στο κολοσιαίο σκάνδαλο ο Γενικός Γραμματέας της Κυβερνήσεως να ομολογεί πως εκλεγμένοι απο το λαό βουλευτές πήγαν στην φυλακή με εντολές της κυβέρνησης, και ασχολείται με το γιατί ο Μπαλτάκος μίλησε με τον κακό Κασιδιάρη! Ακόμα και ο Τσίπρας, ενώ θα μπορούσε να ανατρέψει άμεσα την κυβέρνηση θέτοντας το σκάνδαλο στις πραγματικές του διαστάσεις , ζητάει συζήτηση στη Βουλή μόνο για για το ότι..ο Μπαλτάκος συνομιλούσε με την Χ.Α! Αυτό για τους αφελείς που νομίζουν πως ο ΣΥΡΙΖΑ είναι...αντι-Συστεμικός. Για όσους λίγους διατηρούσαν αμφιβολίες για το οτι η δήθεν "Δημοκρατία" μας δεν είναι παρα αισχρή λαμογιοκρατία ,ο φερεντζές έπεσε οριστικά...

    • ΜΒ avatar
      ΜΒ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/04/2014 13:58:59

      Το πανελλήνιο απασχολεί η αναίσχυντη βεβήλωση της Βουλής των Ελλήνων από ένα μαινόμενο τραμπούκο και το γεγονός ότι δεν συνελήφθη επ' αυτοφόρω, αλλά αφέθηκε να διαφύγει και, έκτοτε, ο γενναίος αξιωματικός αγνοείται, όπως είπε και ο συνεντευξιαζόμενος μπαμπάκας του (με κάτι τέτοιους θα πάρουμε και την Πόλη, δεν το συζητώ). Αδέκαστε και υπεράνω πάσης υποψίας κύριε Δένδια, αλήθεια, που ήταν η αστυνομία σ' αυτήν την περίπτωση; Μόνο τις καθαρίστριες ξέρουμε να δέρνουμε για να επιβάλλουμε το κυβερνητικό ακροδεξιό δόγμα "νόμος και τάξη"; Το να υπηρετείς στα ΟΥΚ δεν είναι κατακριτέο. Κατακριτέο είναι να έχεις απορριφθεί ως ακατάλληλος (ή, εν πάση περιπτώσει, λόγω χαμηλής μοριοδότησης) και να χρησιμοποιείς το μέσο του μπαμπά για να πάρεις τη θέση, εις βάρος κάποιων άλλων υποψηφίων με περισσότερα μόρια. Και μετά από αυτό, σαν κακομαθημένο μαμμόθρεφτο, ενώ έχεις αδικήσει κατάφωρα όσους αξιοκρατικά επεδίωξαν να καταλάβουν τη συγκεκριμένη θέση - και πιθανότατα αυτή τη στιγμή είναι άνεργοι - να "θίγεσαι" για τη δήθεν "αδικία" και να τα κάνεις λαμπόγυαλο μέσα στο Κοινοβούλιο, εξευτελίζοντας την επίλεκτη μονάδα των Ελληνικών Ενόπλων Δυνάμεων στην οποία υπηρετείς και υποβιβάζοντας ένα θεσμό της Δημοκρατίας σε ΘΥΡΑ 13. Και μετά, σαν κότα, να κρύβεσαι (γιατί στη φυλακή δεν έχει και καλό room service). Τέλος, είναι ντροπή να επιχειρείται ταύτιση των φιλάθλων του Παναθηναϊκού (την έκανα πάλι την υπέρβασή μου) με τους χούλιγκανς, τους σκίνχεντς και τα μέλη της πάλαι ποτέ ΝΟΠΟ. Όσο για το θέατρο του παραλόγου, το ζουν οι Έλληνες σε όλο του το μεγαλείο, μόνο που ο τίτλος του έργου είναι Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΘΕΣΜΙΚΗ ΞΕΦΤΙΛΑ.....

  6. Tassos avatar
    Tassos 03/04/2014 12:42:05

    Από την φάτσα πάντως το παιδί είναι για φυλακή χωρίς πολλά-πολλά. Αν είναι δυνατόν, ας τον συνοδεύσει ο υβριστής του Σαμαρά πατέρας του. Να κάνει στους Αλβανούς μαθήματα ...Ελληνισμού. Θα εκτιμηθεί δεόντως.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Tassos 03/04/2014 13:46:17

      "Από την φάτσα πάντως το παιδί είναι για φυλακή χωρίς πολλά-πολλά" Πρόσεξε Τάσο ,γιατί με τέτοια κουβέντα είσαι κι'εσύ για τη φυλακή... (όχι πως υπερασπίζομε τους Μπαλτάκους ,όυτε τους ξέρω ουτε με ξέρουν)

      • Tassos avatar
        Tassos @ ΣΤΕΛΙΟΣ 03/04/2014 16:04:33

        Εγώ λέω ότι εμένα δεν με ξέρεις, αλλά κάτι με λέει ότι τον Μπαλτάκο τον ξέρεις πολύ καλά...

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Tassos 03/04/2014 13:54:10

      Από τα σχόλια σου γενικότερα μάλλον εσύ είσαι για φυλακή ή ίδρυμα χωρίς πολλά πολλά...

      • Tassos avatar
        Tassos @ Lichnee 03/04/2014 16:05:37

        Ναι? άντε τώρα να πεις του Μπαλτάκου ότι τον υπερασπίστηκες για να σε ευχαριστήσει. Μπορείς όμως να πας και στον Κασιδιάρη (λέω γω...)

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Tassos 03/04/2014 17:27:30

          Και εσύ στο ταμείο να πληρωθείς.
          Τρολάρεις με την ώρα ή με τη λέξη;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Tassos 03/04/2014 15:53:50

      Γατάκι δικαστή Ντρεντ! Τί να πιάσεις μπροστά στον Tasso; Βγαίνει στο δρόμο παγανιά και επιτόπου καταδικάζει «από την φάτσα» (sic)!

  7. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/04/2014 14:09:05

    Άν οι όποιοι "συνομιλητές" του "πουλούσαν" τον πατέρα μου (το έκαναν για την "ιδεολογία" ρε gamoto), μπορεί και του λόγου μου να τους έρριχνα ένα μπερντάχι. Αλλά όχι και μέσα στη Βουλή. Εδώ πάνε να διακαιώσουν αυτούς που φωνάζανε "να καεί να καεί..." (ανάρχες υποτίθεται, αλλά άντε τώρα να τους ξεχωρίσεις από τα eggs και τους οργισμένους γιούς και OY(τσεκ)Kάδες]... Της Κορεατικής βουλής, αλλά έπρεπε να το περιμένουμε

  8. naytis avatar
    naytis 03/04/2014 14:13:33

    ο εν λόγω κύριος δέν είναι απλός ιδιώτης, είναι αξιωματικός του Λιμενικού. Είναι ή όχι στρατιωτικό ποινικό αδίκημα το οποίο ελέγχεται από Ναυτοδικείο? (στο Λιμενικό ισχύει ο Ναυτικός Ποινικός Κώδικας). Μπορεί οποιοσδήποτε των Σωμάτων Ασφαλείας ή των Ενόπλων Δυνάμεων να εισέρχεται στη Βουλή και να δέρνει βουλευτές? Αν οι βουλευτές αυτοί είναι εγκληματίες αυτό το κρίνει η Βουλή και η Δικαιοσύνη. Το θέμα είναι άσπρο- μαύρο. Ή αποτάσσεται ή δεν τιμωρείται καθόλου. Ούτε διαθεσιμότητες ούτε πρόστιμα. Διότι βγούν οι κρυμμένοι στη γωνία ανθέλληνες να κατηγορήσουν το Λιμενικό, Στρατό κλπ. Ο Αξιωματικός τηρεί τους νόμους και τους θεσμούς πρώτος απ΄όλους και υποδειγματικός. Αν ο κάθε αξιωματικός μπουκάρει... στη βουλή, τότε αυτό θυμίζει άλλα χρόνια και άλλα ήθη.

  9. Απορών avatar
    Απορών 03/04/2014 14:13:46

    Ο υιός Μπαλτάκου επιτέθηκε στους χρυσαυγίτες για έναν απλό λόγο: ένιωσε προδομένος από ανθρώπους που πίστεψε ότι θα έδιναν και το αίμα τους για να υπερασπίσουν την τιμή τους (κατά το προσφιλές τους σύνθημα) και δεν κατάλαβε (όπως πολλοί εδώ μέσα) ότι ναι μεν θα δίνανε αίμα αλλά αίμα άλλων, είτε πακιστανών είτε εν προκειμένω του πατρός Μπαλτάκου. Όσοι πιστεύουν ότι η ΧΑ είναι το αντίπαλο δέος του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ και για αυτό την υπερασπίζονται αποδεικνύονται για μια ακόμη φορά είτε αφελείς είτε επικίνδυνοι είτε και τα δύο: η ΧΑ ανήκει μαζί με το ΚΚΕ και συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ στον έναν πόλο, αυτόν του ολοκληρωτισμού, της αυτοδικίας, του λαϊκισμού κτλ. και δεν είναι τυχαίο ότι όλοι αυτοί είναι σοσιαλιστές. Στον άλλον πόλο ανήκουν όσοι υπερασπίζονται την ελευθερία οικονομική και πολιτική. Είναι τόσο απλά τα πράγματα και όσο ακούω φασισταριά και εθνικοσοσιαλιστές να ρωτάνε "ναι αλλά όταν τα κάνουν οι κομμουνιστές δεν λέτε τίποτα" αναρωτιέμαι τι να είναι αυτό που τον κάνει να νιώθει τόσο διαφορετικός από αυτούς είναι πρόκειται για τα ίδια μην πω τι... (κάντε τον κόπο να διαβάσετε το Road to Serfdom του Hayek που εκδόθηκε πρόσφατα και στην ελληνική).

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Απορών 03/04/2014 15:24:11

      Έτσι και χειρότερα είναι.

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Απορών 03/04/2014 17:17:04

      Κουράσατε και κουραστήκατε. Μην πιπιλάτε άλλο το μυαλό του κοσμάκη. Game over.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Απορών 03/04/2014 17:34:07

      Χάγιεκ; Φιλελές είσαι;

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Απορών 04/04/2014 16:58:27

      Εχεις αναρωτηθεί, μήπως πληρώνουμε τα νάματα του φον Χάγιεκ και του φον Μίζες (όνομα κι αυτό!); Και, καλά, είσαι σίγουρος ότι τα περί την Χρυσή Αυγή τεκταινόμενα συνιστούν προστασία της ελευθερίας και της δημοκρατίας (ή μάντρωμα των ψηφοφόρων "για το καλό τους");

  10. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 03/04/2014 14:21:04

    Ο ένας αποκάλεσε σε πολιτικό αντίπαλο "πούτη" τον πρωθυπουργό της χώρας (και άμεσο προιστάμενό του), ο άλλος ανάρτησε το χαριτωμένο ντοκουμέντο σε κανάλι gas-tube της θάλασσας Μπάρεντς, και ο γιός του πρώτου πλάκωσε στο ξύλο τους φίλους του δεύτερου. O tempora o mores,θα έλεγε κανείς. Αλλά όλα έγιναν με τη "φυσική", σαικσπηρικού τύπου σειρά: Προδοσία ως αμοιβή της προδοσίας. Και μετά ξύλο της αρκούδας. "Μάχαιραν έδωσες, μάχαιραν θα λάβεις", έλεγε ο ανεπανάληπτος Μαίτρ της ειρωνείας και του ακριβοδίκαιου Λόγου, ακόμη και στις πιό δύσκολες στιγμές. Στην ανθρώπινη φύση υπάρχουν πράγματα που δεν αλλάζουν, ίδια εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια. Αλλά πρέπει να είναι κανείς Θεός για να τα αντέχει με ψυχραιμία.

  11. Hunter avatar
    Hunter 03/04/2014 14:51:42

    Ο γιος Μπαλτάκος έβγαλε το "σχολείο" με σπρώξιμο και κατόπιν διορίστηκε στο Λιμενικό επίσης με σπρώξιμο δεδομένου ότι 14 άλλοι είχαν μεγαλύτερη βαθμολογία από εκείνον αλλά παρακάμφθηκαν. Είναι και αυτό ένα θέμα.

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Hunter 03/04/2014 15:07:08

      Απ' όσο θυμάμαι κατέθεσαν αγωγή για αδικία, την κέρδισαν και μπήκαν και αυτοί. Δηλαδή έχουμε 14 περισσότερους ανθρώπους απ' όσους χρειαζόμασταν σε κάποια υπηρεσία (άρα και 14 περισσότερους μισθούς). Και όπως είναι φυσικό κανένας δεν διερεύνησε τίποτα επί του θέματος όταν έγινε λόγο θέσης του μπαμπά.

    • panas avatar
      panas @ Hunter 04/04/2014 00:31:52

      Αν αληθεύουν τα παραπάνω, εδώ έχουμε και πάλι το βασικό αίτιο της παρακμής μας: Τη βεβαιότητα πως στη χώρα μας είχαν και έχουν τον έλεγχο άνθρωποι που θεωρούν την χώρα μαγαζί τους...

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/04/2014 15:09:59

    Με απλά λόγια δηλαδή,ο Baltak-son έκανε τη Βουλή θύρα 13...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Κυθήριος 03/04/2014 15:40:34

      Baltakson (αμερικανιστί και σουηδιστί), Baltaksen (νορβηγο-δανιστί) ή κατά τα Ρωσικά ήθη Μπαλτάκοβιτς; Βέβαια και οι Ρώσοι απο τους Βίκιγκς (Ρως) προπάτορές τους πήραν την αγαπημένη τους συνήθεια των πατρωνυμικών. Απλώς ο Waldemarson του 900 μ.Χ. έγινε 100 χρόνια μετά Βλαδιμήροβιτς... Οι μισοί Σουηδοί έχουν ακόμη επίθετα που τελειώνουν σε -son, και όλοι σχεδόν οι Δανοί και Νορβηγοί σε - sen. Οι Ρώσοι το βάζουν ανάμεσα, σαν πατρωνυμικό. Αλλά και οι δικοί μας, πιό extreme, δεν λεγόντουσαν έτσι απλά Αλέξανδρος Φιλίππου και Περικλής Ξανθίππου; Όλος ο κόσμος ένα χωριό, οπότε καλά το είπες: Μπαλτάκοβιτς.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Uncle Stgm 03/04/2014 16:47:47

        Το αμερικάνικο είχα στο μυαλό μου Θείε.

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ Uncle Stgm 03/04/2014 17:32:10

        Θα μπορούσε να είναι και Μπαλτάκωφ βέβαια θείε κατά την αγαπημένη συνήθεια των γειτόνων Βούλγαρων.Επίσης και Μπαλτάκογλου κατά τη συνήθεια των ανατολικών μας γειτόνων.Αλλά ας μη συνεχίσουμε γιατί θα έρθει και από εδώ και θα φάμε και εμείς ξύλο! :)

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Lichnee 03/04/2014 17:44:22

          Ελπίζω το "Βίκιγκ - Ρούσιος" (γνωστοί στη Μεσαιωνική ιστορία για το βαρύ τους χέρι και τις ναυτικές καταδρομικές επιχειρήσεις), να το θεωρεί τιμητικό και να μη τον εκνευρίσει. Για τα άλλα το βουλώνω, χωρίς δεύτερη σκέψη.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Lichnee 03/04/2014 17:47:12

          Μα και το Μανιάτικο "- άκος" το ίδιο πράγμα είναι με το "- son", το "-βιτς" και το "-ογλου": Το παιδί του Μπάλτο. Οπότε, ουδείς ψόγος.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Lichnee 03/04/2014 17:51:32

          Τι λέω τώρα; Balto = Σιβηριανό Χάσκυ, πανέξυπνο, άφοβο και ανθεκτικό πλάσμα http://en.wikipedia.org/wiki/Balto

  13. Μπαρμπαμαθιός avatar
    Μπαρμπαμαθιός 03/04/2014 17:27:30

    ο γιος δηλαδή του Μπαλτακου, μπηκε με βυσμα τον μπαμπα στο Λιμενικό παρανομα, για χαρη του Μπαλτακεικου πληρωνουν οι Ελληνες φορολογούμενοι 14 παραπανω ατομα. Μετά, ο γιος Μπαλτακου μπηκε με τσαμπουκα στη Βουλη, προπηλακισε βουλευτές κι έφυγε ανενοχλητος και δεν εχει συλληφθεί ακόμη. Μάλιστα.. Κατα τα άλλα, ο Μπαλτακος ειναι πατριωτης. Σκεφτείτε τωρα τι θα γραφόταν εδω αν στη θέση του ονοματος "Μπαλτάκος", υπήρχε το ονομα καποιου βουλευτη αλλου κομματος, ποσο περισσότερο του ΣΥΡΙΖΑ.

  14. 12345 avatar
    12345 03/04/2014 21:47:34

    οι διαφορες μεταξυ αντρων γινεται με πλακωμα . αν και μελοντικος ψηφοφορος του ακροδεξιου χωρου, του δινου του υιου πολλα ελαφρυντικα και θα επρεπε να ειχε τελειωσει εκει η ιστορια ( στο τελος του καβγα ). διαβασα οτι ειχε μπει κοινως με βυσμα αλλα ο πατερας του μετα απο καταγγελιες πηρε και τους υπολοιπους υποψηφιους στα Ο.Υ.Κ. το θεμα εν κατακλειδι δεν ειναι αν μπορεσεις να μπεις , ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΕΙΣ .και αυτο ο υιος του μπαλτακου το καταφερε . οποτε απο εμενα RESPECT σε ενα βατραχι της ΕΛΛΑΔΟΣ.ειναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟΣ για την αμυνα της χωρας. πιστευω οτι πρεΠει απο τον πατριωτικο χωρο το θεμα να σταματησει ΕΔΩ.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ 12345 04/04/2014 17:24:15

      Μέγιστε!!! Δεν νομίζω, δεν δείχνεις και από το γραπτό σου, ότι μπορείς να καταλάβεις τι έγραψες. Σε πληρώνουμε και εσένα να μας προστατεύεις ή να ελπίζουμε, στο μέλλον;

  15. ΒΑΣΙΛΗΣ avatar