12/12/2009 00:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί άλλαξαν τίτλους οι εφημερίδες του Σαββάτου;



 Στις περισσότερες εφημερίδες η πρώτη σελίδα γύρω στις 4 χθες το απόγευμα ήταν έτοιμη και οι τίτλοι έλεγαν ότι έρχονται επώδυνα μέτρα που θα ανακοινωθούν τη Δευτέρα. Στις μέσα σελίδες μάλιστα οι δημοσιογράφοι παρέθεταν λίστα με τα σκληρά μέτρα που θα λάβει η κυβέρνηση. Οταν άκουσαν όμως εκείνη την ώρα τον Γ. Παπανδρέου στη συνέντευξή του για την σύνοδο της ΕΕ έμεινα άναυδοι.

Ξαφνικά όλα τούμπα, η πρώτη σελίδα άλλαξε και το Σάββατο πολλές εφημερίδες θα βγουν με τίτλους όπως... Ο Γιώργος νικητής στις Βρυξέλλες, ο... Άγιος Γεώργιος εξολόθρευσε το τέρας των Βρυξελλών και άλλα τέτοια.

 Μην εκπλαγείτε επίσης αν δείτε εφημερίδες που έκλεισαν την Παρασκευή νωρίτερα να έχουν ρεπορτάζ που θα μιλά για σκληρά μέτρα. Που να ήξεραν τι κεραυνός θα τους έλθει από τις Βρυξέλλες.

 Κι επειδή κυκλοφορεί πολύ στα δημοσιογραφικά γραφεία, έκπληκτος φαίνεται να είναι και ο Γιώργος Παπακωνσταντίνου που μάλλον αισθάνεται ότι τον άδειασε ο πρωθυπουργός καθώς ο υπουργός Οικονομικών τις προηγούμενες ημέρες διαπραγματευόταν στις Βρυξέλλες τα μέτρα – σοκ και τελικά ο Γ. Παπανδρέου το... έριξε στο τσάμικο.

 Πάντως οι πληροφορίες λένε ότι πίσω από τις κάμερες, στις κατ΄ ιδίαν επαφές που είχε ο κ. Παπανδρέου δεσμεύτηκε στην Κομισιόν ότι θα προχωρήσει σε περικοπές μισθών συντάξεων και επιδομάτων του δημοσίου, αναμόρφωση του ασφαλιστικού συστήματος και ιδιωτικοποιήσεις.

 Υπάρχει επίσης θέμα με τον προϋπολογισμό, αλλά θα το δούμε και μετά την σύσκεψη των πολιτικών αρχηγών την Τρίτη

 Περισσότερα εδώ: http://www.antinews.gr/?p=27416

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 12/12/2009 01:14:21

    Τα μέτρα που έρχονται λίγο-πολύ τα ξέρουμε (και τα έχουμε ξαναφάει στη μάπα).

    Όταν θα ανοίξει το ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ, εκεί θα αρχίσει ο μέγας θρήνος...

  2. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 12/12/2009 01:16:47

    Πιστεύει κανείς ότι ο Λοβέρδος είναι ικανός να ανοίξει ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ?
    Ξεκινάει με κουπόνια το άνοιγμα?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΚΑΙς 12/12/2009 12:27:54

      Το ΠΑΣΟΚ ν ανοιξει ασφαλιστικο? Κουβεντες θα γινονται για καιρο..

      Καμια τυχη

      ππ

  3. dimitris avatar
    dimitris 12/12/2009 05:18:23

    κουπόνια με λεφτα απο το ΕΣΠΑ.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ dimitris 12/12/2009 12:58:29

      Δελτία τα έλεγαν παλιά.

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 12/12/2009 11:23:08

    Προσπαθούν να βρούν το κατάλληλο timing.Αυτό είναι όλο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/12/2009 12:26:25

    Καλημερα,
    ο δρακος παντως ειναι ΠΡΑΣΙΝΟΣ !!..

    ππ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/12/2009 12:47:54

      καλό, πολύ καλό...

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/12/2009 13:32:35

      korufaio

  6. PELIAS avatar
    PELIAS 12/12/2009 12:44:06

    Eίναι καιρός, πρώτα οι δικοί του και μετά οι υπόλοιποι να τον οδηγήσουμε προς την έξοδο. Γιατί άν αφήσουμε τον μετανάστη μας να διαιωνίζεται στην Πρωθυπουργία θα γίνει όχι μόνον αυτός ρεζίλι, αλλά και εμείς που τον ανεχόμαστε.

    Στις Βρυξέλλες έγινε χθές ανάμεσα στους εταίρους μας το "έλα να δείς". Ο άνθρωπος δέν σκαμπάζει ντίπ. Στα ελληνικά δέ δέν καταλαβαίνει και πολλές φορές ζητάει να του τα μεταφράζει καποιος στα αμερικάνικα!

    Είναι φανερό βέβαια ότι, μόνο με ευχολόγια και διαπιστώσεις δέν μπορεί να γίνει τίποτε. Και άν είναι να γίνει με μέτρα όπως τα τέλη κυκλοφορίας, που σε ωρισμένες περιπτώσεις είναι περισσότερα απο την σημερινή αγοραία αξία του αυτοκινήτου, "άς' τον νεκρό αφύτευτο"

    ΠΕΛΙΑΣ

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ PELIAS 12/12/2009 14:39:13

      Τι λες; Να φέρουμε πίσω τον Αλογοσκούφη; Ή να ανακαλέσουμε τον Σουφλιά από την αποστρατεία; Το 93 παρέδωσε με έλλειμμα 13%. Ακόμα δε χορτάσατε στη μάσα και θέλετε να φάτε κι άλλα; Νισάφι.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ΚΜ 12/12/2009 14:48:40

        Όπως έλεγε και η Μάρθα Καραγιάννη στο Φαίδωνα Γεωργίτση "μην αλλάζεις θέμα, εδώ μιλάμε για σένα".

        Η ΝΔ βασίστηκε επικοινωνιακά στα εξής: α) φταίει το ΠΑΣΟΚ, που πριν παραλάβουμε τα έκανε όλα στραβά, β) ο μεγάλος ΚΚ τα βλέπει όλα από ψηλά και θα παρεμβαίνει κάθε φορά που κάτι πάει να ξεφύγει - μην τυχόν όμως και του ρίξετε ευθύνη. Όταν ο κόσμος τα βαρέθηκε αυτά, τους καταψήφισε.

        Έρχεστε τώρα εσείς και αφού χαλάσατε το κλίμα της οικονομίας (που μας πήρε 15 χρόνια να το φτιάξουμε) μέσα σε δύο μήνες, μας λέτε ότι για όλα φταίει η ΝΔ και οι υπουργοί κυβερνούν (άσχετα που δεν έχουν γενικούς γραμματείας) ενώ ο ΓΑΠ ταξιδεύει.

        Αν είχατε βρει καινούργια τερτίπια, θα μπορούσατε ίσως να υπολογίζετε στην ανοχή του κόσμου. Με τα παλιά του Ρουσόπουλου, δεν θα πάτε μακριά. Είναι σαν να ακούμε τον Καραμανλή κάπου το 2007-2008. Εξαντλήσατε την ανοχή του εκλογικού σώματος σε χρόνο ρεκόρ. Για πότε θα πέσει λεμονόκουπα, ούτε θα καταλάβετε.

  7. vas avatar
    vas 12/12/2009 12:49:48

    Πρωθυπουργός εμφανίστηκε αποφασισμένος να διαψεύσει τις «αναλύσεις για μέτρα που δήθεν πρόκειται να πάρουμε», όπως είπε χαρακτηριστικά και ξεκαθάρισε ότι «ναι, θα υπάρξουν σκληρά μέτρα, αλλά απέναντι στη διαφθορά, όχι απέναντι στον μισθωτό. Δεν θα την πληρώσει ο κοσμάκης», συμπλήρωσε. Και πρόσθεσε ότι «έχουμε συστημική διαφθορά, τεράστια σπατάλη, παρασιτική λογική, ανομία, εισφοροδιαφυγή, φοροδιαφυγή- λίγο να τα χτυπήσουμε αυτά έχουμε λύσει το οικονομικό πρόβλημα». Ο κ. Παπανδρέου αναφέρθηκε κατ΄ επανάληψη στο κοινωνικό κράτος «που δεν ήρθαμε για να το γκρεμίσουμε, αλλά να το ενισχύσουμε» και οι αλλαγές θα πονέσουν, αλλά «αυτούς που πρέπει, όχι τους μισθωτούς».
    Δηλαδή η αύξηση στους έμμεσους φόρους,τα τέλη κυκλοφορίας ,βενζίνη,φορολογικα τεκμήρια, μείωση /κατάργηση επιδομάτων στους μισθωτούς ,περικοπές σε επιδόματα ανέργων κλπ ποιούς πλήτουν ? τους υψιλόμισθούς?
    Και τελικά ας μας πεί κάποιος ποιοί είναι κατά την κυβέρνηση οι υψηλόμισθοι και πώς αυτό ορίζεται? Με κριτήρια τους μισθούς της ΕΕ,τους μισθούς των κοματικών που διορίζει η κυβέρνηση? Τους μισθούς τψν βουλευτών ? και αντίστοιχα τις συντάξεις όλων αυτών σε σχέση με τα ανταποδοτικά χρόνια καταβολής κρατήσεων.

  8. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 12/12/2009 12:50:24

    Τα μέτρα,όταν προέρχονται από Σοσιαλιστικούς εγκεφάλους,είναι ανώδυνα και καλοδεχούμενα.Ως διά μαγείας,εξαφανίζονται οι ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΗΔΕΣ από τα παράθυρα.Καλοζωισμένοι κι αραχτοί μιά ζωή,Caviar Gauche που λέμε κι εμείς στα Γκράβαρα.Συγχαρητήρια εργατοπατέρες του ...σχολείου(Γαλλιστί,de l'ecole).Ευτυχώς που η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει.Οι χθεσινοβραδυνοί ύμνοι των καναλιών,δεν εκπλήσσουν πιά κανέναν.Καθείς εφ'ώ ετάχθη.Εξάλλου,μόνον οι διαπλεκόμενοι δεν θα πληρώσουν το μάρμαρο.Συνεπώς καλά κάνουν και επαινούν τον δερβίση.Ξένες ξυλιές σε ξένο πισινό,δεν πονάνε.

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 12/12/2009 12:53:13

    Οι ειδικοί και γενικοί γραμματείς ρε παιδιά, που προσελήφθησαν αξιοκρατικά με τη μέθοδο των βιογραφικών (εδώ γελάει και ο κάθε πικραμένος), τί μισθό παίρνουν;;;

    Ξέρει κανείς έτσι ενδεικτικά να μας πει;;;

    • NAMED avatar
      NAMED @ Lavazza 12/12/2009 22:05:07

      Ο Γενικός Γραμματέας παίρνει περίπου 4500 ευρώπουλα και ο ειδικός περίπου 3500 ευρώπουλα καθαρά + τις επιτροπές εάν έχουν

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 12/12/2009 13:02:29

    Χωρίς πλάκα τώρα, στη σύσκεψη της Τρίτης, ο ΓΑΠ θα προσπαθήσει να ρίξει το Σαμαρά σε παγίδα συναίνεσης. Δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για συναίνεση, ο άνθρωπος είναι εθνικά επικίνδυνος, ο ΓΑΠ εννοώ. Πρέπει να αναδειχθεί πλήρως το πρόβλημα με την εξωφρενική ρητορική του.

    Αντιλαμβάνομαι ότι ο Σαμαράς έχει αυτόν τον καιρό πολλές κομματικές εκκρεμότητες, αλλά είναι ανάγκη να βγει μπροστά και να δείξει τα αδιέξοδα στα οποία μας οδηγεί ο ΓΑΠ με την τρομοκρατική του λογική στην οικονομία.

    Ωρε ζαγάρια, ο ΓΑΠ προσπαθεί με τσομπανόσκυλα να μας κάνει ζάπι. Να μην ξεχάσουμε αυτό για το 18% ανεργία που είπε ο Λοβέρδος. Θα τσιμπήσουμε; Δεν θα πεθάνουμε ποτέ, κουφάλα νεκροθάφτη.

  11. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 12/12/2009 13:03:53

    ΛΙΓΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5000 ΣΥΝ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ,ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΚΛΠ

  12. stelios avatar
    stelios 12/12/2009 13:04:33

    O ΓΑΠ πηρε διαδεβαιωση απο ΗΠΑ οτι θα μας δανεισουν περαιτερω με ανταλλαγμα
    υποχωρησεις σε εθνικα θεματα.
    Θα υποσκαψουμε το Ευρω και την ευρωπαικη ολοκληρωση καταπατωντας το συμφωνο σταθεροτητας με ανταλλαγμα να αγορασουν τα...πρασινα ομολογα ωστε να υπερχρεωθουμε παραπανω και ο Γιωργακης να το παιζει φιλολαικος.
    Πιστευω οτι ειμαστε μπροστα σε εθνικη τραγωδια και δεν ειναι κραυγη υπερβολης,το παζλ συντιθεται επικινδυνα και ο πυρηνας της Ευρωπης θα μας τσακισει πριν μας διαολοστειλει.

  13. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 12/12/2009 13:45:41

    Σχετικά με το ασφαλιστικό,η μοναδική βιώσιμη και με αμεσότατα αποτελέσματα λύση,είναι να ενωθούν όλα τα ασφαλιστικά ταμεία σε ένα,ενώνοντας τα ελλειματικά τους αποθεματικά,που όμως θα δημιουργήσουν με την συνένωση ένα κολοσσιαίο ποσό και να ιδρυθεί με αυτό ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ.Σε 2 χρόνια,το πολύ σε 3,το ασφαλιστικό πρόβλημα θα έχει λυθεί οριστικά.Βέβαια,θα μου πείτε ότι έτσι θα ζημιώσουν οι ιδιωτικές τράπεζες,χάνοντας μεγάλο κομμάτι της πελατείας τους,αλλά τον Λάτση και τον Σάλα θα κοιτάμε ή το σύνολο του Ελληνικού Λαού?Χρειάζεται πολιτική βούληση για να υλοποιηθεί αυτή η πρόταση οριστικής λύσης του ασφαλιστικού και δεν δείχνει να την έχει ο ΓΑΠ. Αν δεν προσανατολιστούν οι πολιτικοί γρήγορα προς αυτή την κατεύθυνση,ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,το οποίο δεν δημιουργήσαμε εμείς,ο απλός εργαζόμενος λαός,αλλά ΑΥΤΟΙ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΙΩΝΑΣ 12/12/2009 14:02:20

      Όταν οι καιροί είναι καλοί, το μέγα φιλέτο για τις τράπεζες είναι τα ταμεία. Τώρα κρατική... Δεν έχεις άδικο ωστόσο. όπως παίζεται το θέατρο όμως, τώρα, σήμερα, Αγροτική Τράπεζα. Πανταλάκης ξύπνιο παιδί. Πασόκος αλλά ξύπνιος και όχι αρπακτικό. Και μην το τρενάρετε, δεν έχει περιθώρια. (και δεν είμαι ο Πανταλάκης, σόρυ σύντροφε, δωρο Χριστουγεννιάτικο...)

  14. trochalos avatar
    trochalos 12/12/2009 17:29:03

    Τι είπε ο Γιωργάκης στις Βρυξέλες; ΑΚΟΥΣΤΕ.Θα γίνω καλό παιδί και θα κάνω ότι είπε ο Κωστάκης προεκλογικά.¨Ομως αφήστε με να κάνω το κουμάντο μου να το παίξω λίγο ήρωας και μάγκας και θα πω τα μέτρα στον Λαό σιγά-σιγά για να μην μου πετάξουν γιαούρτια και πατσαβούρες και χάσω την πρωθυπουργία και γίνω και ρεζίλι στα ΜΜΕ στους Αμερικάνους και στην σοσιαλιστική διέθνη και καταλάβουν οτι προεκλογικά με έβαλαν οι δημοσιογράφοι να λέω @@ριές στον λαό για να κερδίσω.Σας παρακαλώ κάντε μου την χάρη να φανώ Μεγάλος πολιτικός όπως ο μπαμπάς μου και θα δείτε.
    Πείτε και στον Σαμαρά να με υποστηρίξει και εγώ θα του δώσω το τιμόνι του χρόνου.Βοηθείστε με μην φανώ οτι είμαι γκαγκά και δεν θα ξαναμπώ σε κανό ούτε θα ξανακάνω ποδήλατο ούτε θα ξαναπώ ψέματα,δηλώνω δε ότι με τους Αμερικάνους δεν έχω καμμία σχέση ¨Οσο για τον Παπακωνστντίνου μην ασχολείστε αυτός μόνο για να γράφει τουριστικούς οδηγούς είναι.......
    ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;

  15. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/12/2009 17:50:19

    Δεν μπορεί θα έπιασε το τάμα στο St. Dominic

  16. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 12/12/2009 21:14:26

    Μα μόνον οι εφημερίδες άλλαξαν τίτλους! Δείτε εδώ με λινκς τους μαθητευόμενους μάγους - καθότι ουδέν κρυπτόν υπό το Γκούγκλ.

    Πεταλωτής στις 7 Νοεμβρίου 2009: " Η κατάσταση της ελληνικής οικονομίας είναι στα όρια της χρεωκοπίας, πολύ χειρότερη από αυτήν που περιμέναμε, αλλά οι δεσμεύσεις μας θα γίνουν πράξη."
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=99871

    Παπανδρέου στις 13 Νοεμβρίου 2009 από το Βήμα της Βουλής: "Μακάρι να ήταν μόνον ο Αλμούνια το πρόβλημα. Οικτρή η κατάσταση της οικονομίας, στα όρια της χρεοκοπίας τα ταμεία".
    http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=101709

    Παπανδρέου στο CNN, 4 Δεκεμβρίου 2009: "Η ελληνική οικονομία δεν διατρέχει κίνδυνο χρεοκοπίας".
    http://www.antinews.gr/?p=26436

    Πείτε μου τώρα εσείς πότε λέει αλήθεια και πότε ψέμματα.

    Απορώ πώς υπάρχουν ακόμη συμπολίτες μας που τον εμπιστεύονται.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Blimblomblim 12/12/2009 21:54:51

      Ακολουθει μια ευελικτη τακτικη βοηθουμενος και απο τα μπαραζ των ΜΜΕ ωστε η τελικη εντυπωση να ειναι οτι η ΝΔ εφθασε στα ορια της χρεωκοπιας αλλα αυτος με καποιο απροσδιοριστο μαγικο τροπο εσωσε την κατασταση χωρις σκληρα μετρα.Γνωστοι παπανδρεισμοι.

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 12/12/2009 22:01:07

        Ναι, αλλά τώρα έχουμε 2010! Είναι δυνατόν να γίνεται πιστευτός όπως ο Ανδρέας; Είχα την εντύπωση ότι τον καιρό του Σημίτη (αλλά και την ύστερη περίοδο του Ανδρέα) μεγάλο κομμάτι του ΠΑΣΟΚ εκπαιδεύτηκε να σκέφτεται διαφορετικά.

    • Y. avatar
      Y. @ Blimblomblim 12/12/2009 22:02:58

      Ναι αλλά δεν έχεις προσέξει κάτι. Η προτελευταία του ανακοίνωση για πρόβλημα στις 13/11, η δε τελευταία για μη πρόβλημα, στις 4/12. Είκοσι ολόκληρες μέρες.
      Τα λεφτά βρέθηκαν!! (...λεφτά υπάρχουν)