#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2011 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιαννίτσης: οι εκλογές θα αναβληθούν!!!



Στη Süddeutsche Zeitung έκανε δηλώσεις ο υπουργός Εσωτερικών Τάσος Γιαννίτσης, επισημαίνοντας ότι οι εκλογές θα αναβληθούν, λόγω της χρονοβόρας διαδικασίας των διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων: «Όπως στην Ιταλία έτσι και στην Ελλάδα ενδέχεται η μεταβατική κυβέρνηση να παραμείνει περισσότερο στην εξουσία από όσο σχεδιάστηκε αρχικά. Στην Ελλάδα η ΝΔ άσκησε πιέσεις για διεξαγωγή των εκλογών στις 19 Φεβρουαρίου. Τώρα διαφαίνεται ότι το χρονοδιάγραμμα δεν μπορεί να τηρηθεί.
Η μεταβατική κυβέρνηση πρέπει να εκπληρώσει «τα καθήκοντα» που ανέλαβε, δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικών Τάσος Γιαννίτσης στο Βερολίνο (…) Ο υπουργός δεν προχώρησε σε εικοτολογίες για νέα ημερομηνία διεξαγωγής των εκλογών. (…)

Ο κ. Γιαννίτσης εξέφρασε επίσης την άποψη ότι βασικό καθήκον της μεταβατικής κυβέρνησης δεν είναι μόνον η ανάκτηση της εμπιστοσύνης των επενδυτών, αλλά και η συρρίκνωση της ανεργίας. Σε πολλά τμήματα της δημόσιας διοίκησης παρατηρείται σύμφωνα με τον Έλληνα υπουργό ‘πτώση του ηθικού και απογοήτευση’ μετά τις απολύσεις και τις μισθολογικές περικοπές μέχρι και 40%.»

http://www.dw-world.de/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. zap-zap avatar
    zap-zap 01/12/2011 15:08:42

    μωρέ τι αναβολή, να ματαιωθούν, τι ματαίωση, να καταργηθούν...
    δείξτε μας πόσο φασίστες είστε.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/12/2011 15:17:25

    ορισμένες τις καταλαβαίνεις μόνο αν παρατηρήσεις τη συμπεριφορά τους όταν βρίσκονται μαζί με τις όμοίες τους...

    τότε "απελευθερώνονται" ...

    • Θοδωρής avatar
      Θοδωρής @ αλλενάκι 01/12/2011 17:55:59

      Καλό!!!

  3. Kst avatar
    Kst 01/12/2011 15:18:30

    Στο αρθρο παρακατω γραφει οτι κανενα κομμα μεχρι τον Φεβρουαριο δεν θα ειναι ικανο να σχηματισει κυβερνητικη πλειοψηφια λογω της απογοητευσης των πολιτων προς τα κομματα γι αυτο οι εκλογες θα αναβληθουν.

    Δηλαδη αυτος ειναι σοβαρος λογος να αναβληθουν..? Αναμεσα στους τυφλους ο Παπαδημος ειναι ο μονοφθαλμος? Τι πολιτεια ειμαστε? Αν δεν συγκεντρωνουν εμπιστοσυνη αυτα τα κομματα να συσταθουν καινουργια με καινουργια προσωπα και καινουργιες ιδεες..

  4. avanti avatar
    avanti 01/12/2011 15:20:21

    Ο κόσμος τόχει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι. Υπομονή, χούντα είναι θα περάσει, αρκεί να μην διαρκέσει και αυτή 7 χρόνια!! Εξάλλου αφού ο σκοπός είναι ιερός - η αναπτέρωση του ηθικού των εργαζομένων λόγω απολύσεων - κομμάτια να γίνει. Ερε γλέντια.

  5. manos avatar
    manos 01/12/2011 15:22:03

    Δεν περιμέναμε τον Γιαννίτση να μας επιβεβαιώσει αυτό που ήταν δεδομένο.
    Προσέξετε μόνο γιατί έχετε υποτιμήσει τις δυνατότητες του λαού.
    Και όταν στριμώξεις την γάτα στη γωνιά, θα χυμήξει και θα σου βγάλει τα ματάκια.

    • βορειος avatar
      βορειος @ manos 01/12/2011 21:07:31

      μονο που ο γατος ειναι και ναρκωμενος και ευνουχισμενος.

      • manos avatar
        manos @ βορειος 02/12/2011 09:07:52

        Δεν έχεις άδικο Βόρειε.
        Είναι κρίμα πάντως που την φάγαμε έτσι.

  6. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 01/12/2011 15:51:35

    Ότι έλεγα νωρίς το πρωϊ, εκλογές γιοκ στον προσυμφωνημένο χρόνο. Υπέροχα. Καλά σαράντα.

  7. IOANNIS avatar
    IOANNIS 01/12/2011 15:52:12

    AΥΤΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΘΑ ΠΡΟΦΑΣΙΣΤΟΥΝ ΧΙΛΙΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ. Η ΝΔ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ?ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 01/12/2011 15:53:46

    Σωστά! Που θα ξαναβρεί παχυλούς (δοτούς) υπουργικούς μισθούς αν γίνουν εκλογές; Ας συνεχίσει λοιπόν τις μεταρρυθμίσεις μετά τη μεταρρύθμιση της Δημόσιας Επιχείρησης Πετρελαίου...

  9. Θέμις avatar
    Θέμις 01/12/2011 15:56:33

    Από τη στιγμή που σχηματίστηκε αυτή η -ο Θεός να την κάνει- κυβέρνηση, κάθε μέρα προκύπτει κάποια παρόμοια είδηση και κάθε μέρα αντιδράμε όλοι με τα σχόλιά μας με τον ίδιο τρόπο. Το πιο απογοητευτικό όμως είναι ότι είμαστε μόνοι μας, παρέα μόνο με τον ΣΥΡΙΖΑ και την Αλέκα!
    Πόσο ακόμη μπορεί κανείς να εμπιστεύεται τον Σαμαρά, όταν δεν αποσαφηνίζει τις προθέσεις του, όταν ανέχεται τον κάθε διορισμένο υπουργό ν ' αποφασίζει ερήμην της βούλησης του ελληνικού λαού, όταν στηρίζει τον προϋπολογισμό της εξαθλίωσης, με το "σθεναρό" επιχείρημα πως είναι ούτως ή άλλως ανέφικτος, όταν ανέχεται τους θυμωμένους αντιπροέδρους να προσβάλουν τους Έλληνες, όταν δεν μας λέει τι πρεσβεύει για το δίκαιο που θα διέπει το δημόσιο χρέος, όταν οι εξελίξεις στο εξωτερικό έχουν προσπεράσει το κούρεμα του 50% που αποφασίστηκε στις 26/10, άρα και το λόγο ύπαρξης της παρούσας κυβέρνησης;
    Υ.Γ.1: Μέχρι στιγμής έχω υπάρξει -πάση θυσία- συνεπής φορολογικά. Αλλά αν είναι με τα χρήματά μου να πληρώνονται υπουργικές αποδοχές σε ανθρώπους όπως ο Καψής και ο Γιαννίτσης, μήπως να κάνω το... απονενοημένο διάβημα να ψηφίσω ΤΣΙΡΙΖΑ σε κανένα χρόνο που θα γίνουν εκλογές;
    Υ.Γ.2: Αν δεν έχει ήδη γίνει αντιληπτό, αυτό που πιστεύω πως είναι η αυτονόητη απαίτηση του κόσμου είναι ο Σαμαράς να διαφοροποιηθεί από το συρφετό της διαπλοκής που "αναπόφευκτα" στηρίζει.

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Θέμις 02/12/2011 00:55:46

      Μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Σε όλους τους τόνους ο Σαμαράς έχει πει ότι η ημερομηνία είναι 19 Φεβρουαρίου. Αυτό τον αυτοδεσμεύει κιόλας. Αν τυχόν πραξικοπηματικά η παρούσα κυβέρνηση ζητήσει κάποια παράλογη παράταση του βίου της (δηλαδή μήνες μετά την 19η Φεβρουαρίου) ο Σαμαράς απλώς θα αποσύρει τη στήριξή του, θα αποσύρει τους υπουργούς, θα κάνει ανένδοτο αγώνα για άμεσες εκλογές, θα κατέβει στο πεζοδρόμιο και θα γίνει μεγάλη αναταραχή. Θα φοβηθούν να πάνε στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου όλοι οι πασοκάνθρωποι ακόμα και οι απλοί κολαούζοι των βουλευτών, πόσο μάλλον δε οι υπουργοί και λοιποί.

      Μην είστε ανυπόμονοι. Αυτοί που λένε για παρατάσεις, στην ουσία είναι μια έμμεση έκφραση του "πόθου" τους η ΝΔ να έχει πολύ χαμηλό ποσοστό, να ενδυναμώσουν και τη Μητσοτάκαινα για να κόψει και αυτή ότι μπορεί, και έτσι ελπίζουν ότι ο Σαμαράς θα κωλώσει να πάει σε εκλογές και θα δεχτεί την παράταση της μεταβατικής κυβέρνησης. Έχουν ξεχάσει όμως κάτι που σε ανύποπτο χρόνο έχει πει ο Σαμαράς που είναι πιο σκληρός παίκτης απ' ό,τι φαίνεται μέρα με τη μέρα: Αν δεν βγάλει αυτοδυναμία, θα ξαναπάει σε εκλογές μέχρι να την πετύχει! Ακούσατε πασοκάκια, ντοράκια, μπομπολάκια, αλαφουζάκια και ΔΟΛια υπαλληλάκια; Ακούσατε εσείς ...

      Η δε παπαριά ότι στην Ιταλία έχουν αποφασίσει να εξαντλήσει τη θητεία δεν μας αφορά καθόλου διότι είναι εντελώς άλλα τα δεδομένα. Ο αποκαθηλωμένος εκεί είναι ο Μπερλουσκόνι όχι ο Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ.

  10. Kanaris avatar
    Kanaris 01/12/2011 16:00:27

    Το καλό που τους θέλουμε να φροντίσουν να έχει τελειώσει όλα μέχρι την 25 Μαρτίου, διαφορετικά στην γιορτή της Εθνεγερσίας ο Λαός θα τους περιποιηθεί κανονικά. Και τότε τα γεγονότα στην 28 Οκτωβρίου θα φαντάζουν σαν εκδρομή του Κατηχητικού σχολείου!

    • βουλα ελευθεριαδου avatar
      βουλα ελευθεριαδου @ Kanaris 01/12/2011 16:15:07

      ευτυχως οι προγονοι μας φροντισαν να εχουμε πολλες εθνικες εορτες ετσι και δεν εχει προκυρηξει εκλογες μεχρι τοτε ας βρε ενα καλο αεροπλαν0 να την κανει

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2011 16:03:11

    Συγγνώμη... Μία μέρα ΠΡΙΝ ορκιστούν οι καλοί αυτοί άνθρωποι, όλοι υποψιαζόμαστε ότι στην ουσία έγινε πραξικόπημα. Και δεν είμαι από αυτούς που πανηγυρίζουν με πραξικοπήματα, έστω και με αυτό το Κυνοβόλειο, έστω και για να ρίξουν τον ΓΑΠ ή τον γιαγκούλα τον αντεροβγάλτη.

    ΤΩΡΑ, που μας το λένε 10 φορές την ημέρα (και οι ξένοι), η ΝΔ συγκινείται; Aν υπάρχει άποψη ότι "σώζουμε την χώρα" ας βγει κάποιος να το πει. Εγώ αισθάνομαι ότι το μαγαζί έχει κλείσει και κυβερνούν μαϊμούδες. Δεν έχει σημασία αν είναι καλές μαϊμούδες ή κακές μαϊμούδες, μαϊμούδες είναι.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 01/12/2011 16:56:34

      Μα ακριβώς υπάρχει η άποψη ότι “σώζουν την χώρα”, αλλά η διαφορά με την παραδοσιακού τύπου χούντα είναι ότι δεν έχουν την ειλικρίνεια, ή έστω τον κυνισμό, να το παραδεχθούν. Και αυτό δεν τους καθιστά καθόλου ηθικά ανώτερους από τους πρώτους – το αντίθετο μάλιστα!

      Επίσης δεν μπαίνουν στον κόπο να μας πουν ποια από τα άρθρα του Συντάγματος ανεστάλησαν – εγώ ήδη εντόπισα δύο κατά την διαδικασία σχηματισμού της κυβέρνησης, ενώ ήδη υπήρχε κυβέρνηση με χθεσινή ψήφο εμπιστοσύνης.

      Επίσης, αν έχει αλλάξει το πολίτευμα, και οι εκλογές θεωρούνται περιττή πολυτέλεια, ή απλώς άχρηστες γιατί δεν μπορούν να αλλάξουν την ζωή μας, όπως θα έλεγαν οι “αντιεξουσιαστές” που έτυχε να έρθουν στην εξουσία, ας βρει το θάρρος, ή έστω τον χρόνο, να μας το ανακοινώσει κάποιος. Έστω ο φρέσκος κυβερνητικός εκπρόσωπος ο οποίος, δημοσιογραφική αδεία, εξέφρασε κατά καιρούς, ή υπονόησε, διάφορες τέτοιες σκέψεις.

  12. ANGRY MAN avatar
    ANGRY MAN 01/12/2011 16:09:18

    Ρε παιδιά με κυβερνητικό εκπρόσωπο τον Καψή, δεν καταλάβατε ποιοι είναι οι συνέταιροι των έξω; Το πρόβλημά μου είναι ότι ακόμα δεν έχουν ξυπνήσει οι ΝΔδες. Ο Παπαδήμος πήρε σύμβουλο ως 16-5-12. Πολύ φοβ΄μαι ότι το παιχνίδι είναι πολύ στημένο. Ίσως τελικά και ο Σαμαράς να παίρνει εντολές από αυτούς που επέβαλαν τον Παπαδήμο και τον Καψή. Δεν εξηγείται γιατί δεν ζήτησε παραίτηση Πάγκαλου. Στην τελική αν είναι τέτοια αντιπολίτευση, καλύτερα να οριστεί αξιωματική αντιπολίτευση η καπετάνισσα Παπαρήγα. Περισσότερους μάζεψε αυτή από όλους τους συνδικαλίστές μαζί σήμερα. Τα τηλέφωνα σπάνε από αγανακτισμένους οπαδούς και εσείς στηρίζετε κάποιον που σας φορμάριζε κανονικά, ως κυβερνητικός εκπρόσωπος. Άσε τον Αντιπρόεδρο του κόμματος που βλέπει κυβερνήασεις συνεργασίας και μετά τις εκλογές !!! Με τέτοια στελέχη ρε που πάμε, πού πάμε !!! Ξυπνήστε ΝΔδες, αντιπολίτευση από τους καναπέδες ή βολεμένοι σε υπουργικούς θώκους δεν γίνεται !!! Για συνέλθετε !!!

  13. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 01/12/2011 16:10:30

    Αντωνη μολις παρουμε τη δοση καντην με ελαφρα πηδηματακια

  14. Μαρια avatar
    Μαρια 01/12/2011 16:39:23

    "Η μεταβατική κυβέρνηση πρέπει να εκπληρώσει 'τα καθήκοντα' που ανέλαβε," δηλαδη να δωσει οτι εχει και δεν εχει η χωρα στις ξενες τραπεζες.

  15. Περιπτερας avatar
    Περιπτερας 01/12/2011 16:59:41

    Διάβασα κάπου το παρακάτω. Μπορεί να μην λέει τίποτα, μπορεί και πολλά…

    Έστω και αν καμία δημόσια δήλωση για παράταση της διεξαγωγής των εκλογών δεν έχει γίνει από τον κ. Παπαδήμο φαίνεται ότι ο ίδιος προσδοκά να δώσει επιπλέον χρόνο ζωής στην κυβέρνησή του. Αυτό δείχνει η απόφαση του κ. Παπαδήμου να ανανεώσει τη θητεία του οικονομικού συμβούλου του Γιώργου Γλυνού (ήταν και σύμβουλος του Γ. Παπανδρέου) στο πρωθυπουργικό γραφείο μέχρι τις 15 Μαΐου.

  16. Enzo avatar
    Enzo 01/12/2011 18:06:10

    τι δοση και χαζομαρες?
    εδω εχει διαλυθει ολη η χωρα.
    δηλαδη δεν εχουμε τιποτα να χασουμε πλεον.
    αρα ολομετωπη επιθεση χρειαζεται σε ολα και οποιον παρει ο χαρος.

  17. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 01/12/2011 18:08:00

    :) "Out of the closet" cases!

  18. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/12/2011 18:22:41

    Δεν ανησυχώ.
    Θα αποστείλει η Συγγρού επιστολή και θα γίνουν ...εκλογές.

  19. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/12/2011 18:40:37

    Στέλιος Παπαθεμελής: «Μόνο ο Σαμαράς επιθυμεί να γίνουν εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου»

    29/11/2011


    Υπάλληλο μιας συγκεκριμένης πολίτικης που υπαγορεύεται από εξωελλαδικές δυνάμεις χαρακτήρισε τον Λουκά Παπαδήμο ο Στέλιος Παπαθεμελής, μιλώντας στον real fm 97.8 και τον Νίκο Χατζηνικολάου.

    «Είναι ευπρεπής, καλοστημένος, καλοσυνάτος και υπάλληλος μιας συγκεκριμένης πολίτικης που υπαγορεύεται ακόμα και στις λεπτομέρειες από εξωελλαδικές δυνάμεις», τόνισε χαρακτηριστικά ο κ. Παπαθεμελής.

    Αναφερόμενος στο θέμα της ημερομηνίας διεξαγωγής των εκλογών, ο πρόεδρος της Δημοκρατικής Αναγέννησης εκτίμησε ότι «ο μόνος από το πολιτικό προσωπικό που επιθυμεί να γίνουν οι εκλογές στις 19 Φεβρουαρίου είναι ο Αντώνης Σαμαράς» και σημείωσε ότι επιδιώκεται μια παράταση του βίου αυτής της κυβέρνησης, καθώς με αυτήν γίνεται καλά η δουλειά.

    «Το να έχουμε κυβέρνηση κατ΄ εικόνα και καθ’ ομοίωσιν Παπαδήμου είναι δεδομένη πρόθεση των εξωελλαδικών δυνάμεων», πρόσθεσε ο κ. Παπαθεμελής.

  20. karenin avatar
    karenin 01/12/2011 18:40:44

    Από την στιγμή που κανείς δεν έχει την λύση στην τσέπη του, ούτε σαφή εναλλακτική πρόταση, το θέμα των εκλογών είναι άνευ ουσίας για τον λαό.
    Θα δούμε απλά μεγάλα ποσοστά στην αριστερά, και συγκυβέρνηση με 80 υπουργούς. Μετά;

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/12/2011 18:53:14

    Ας καταργήσουμε λοιπόν τον αναχρονιστικό θεσμό των εκλογών.
    Οι πολιτικοί (που είναι και εξυπνότεροι από την πλέμπα κατά τον Αντιπρόεδρο) μπορούν να τα βρίσκουν μέσα από ένα εποικοδομητικό διάλογο και να μοιράζονται τον αριθμό των καρεκλών.

    ΥΓ

    Αν για σένα η έκφραση της άποψής σου μέσο της επιλογής σου είναι ο αριθμός των εδράνων έχεις απόλυτο δίκαιο να μην γίνουν εκλογές.

    • karenin avatar
      karenin @ Ο Ιθαγενής 02/12/2011 01:25:31

      Απλά θεωρώ ακρως επικίνδυνο να επικυρωθεί η συμφωνία
      μέσω λαικής ψήφου, πριν ο λαός νιώσει και καταλάβει ότι όπως και τώρα με Παπαδήμο, και στην συνέχεια αντί για πρωθυπουργό, θα έχει απλώς τραπεζικό επιτροπο, που θα διαχειρείζεται προβληματικό πελάτη.
      ΥΓ Θα προτιμούσα να εκφραστώ πρωτα σε δημοψήφισμα, για την αποδοχή η όχι της συμφωνίας.

  22. Γιώργος avatar
    Γιώργος 01/12/2011 19:06:17

    Με την συμμετοχή της στη κυβέρνηση η ΝΔ επανέφερε και νομιμοποίησε όλη την ομάδα του αρχιερέα της διαπλοκής. Γιαννίτσηδες, Παπαδήμοι, μόνο ο Τσουκάτος με τον Μαντέλη λείπει.

  23. Theoprovlitos avatar
    Theoprovlitos 01/12/2011 19:20:43

    Ο Γιαννιτσης δεν ειναι αυτός που με 170.000 ετησιες αποδοχες ως προεδρος στα Ελληνικα Πετρελαια ξεπουλησε τα δικαιωματα για τα πετρελαια της Αιγυπτου στον Βαρδινογιαννη-Shell και της Λιβυης στην Γαλλικη GDF-Suez;

    Αξιος ο μισθος του! Θα ανέβη και ο βαθμός του...

  24. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 01/12/2011 19:26:58

    Πόσα, μα πόσα φαντάσματα υπάρχουν σ' αυτό το άτιμο χρονοντούλαπο της μεταπολίτευσης;

  25. Ραβινος avatar
    Ραβινος 01/12/2011 19:57:31

    Οταν επιτρεπουμε στον καθε δοτο Γιαννιτση των παχυλων μισθων {πρωην Προεδρος των ΕΛΠΕ !} να κανει παιχνιδι με τις εκλογες το υψιστο καθηκον καθε δημοκρατικης κυβερνησης τοτε το αυγο του φιδιου αρχιζει να επωαζεται και μολις σκασει μυτη {προχθες μου ελεγε ενας συνταξιουχος μυριζει βενζινη στον δρομο με μια γοπα να πεταχτει θα γινουμε ολοι μπουρλοτο !}τοτε να δουν οι Γιαννιτσιδες που θα πανε να χωθουν!

  26. eliot avatar
    eliot 01/12/2011 20:10:56

    Αν οι εκλογές άλλαζαν οτιδήποτε , θα ήταν παράνομες

  27. Theo avatar
    Theo 01/12/2011 21:08:37

    Άρχισαν σιγά σιγά να μας προδιαθέτουν. Ο Γιαννίτσης το είπε έξω έξω. Κι όταν είναι Υπουργός εσωτερικών, κάτι θα ξέρει. Κατ' εμέ ήταν αναμενόμενο. Μέχρι το Φεβρουάριο δεν προλαβαίνουν να ολοκληρώσουν το "σωτήριο" έργο τους. Εκεί σε θέλω Σαμαρά, για να περισώσεις κάτι από το στραπατσαρισμένο σου γόητρο: Αν επιχειρηθεί ένα τέτοιο ανοσιούργημα, έχεις τα κότσια να ρίξεις την κυβέρνηση των ανδρικέλων; Ιδού η Ρόδος ......

  28. Μπούφος avatar
    Μπούφος 01/12/2011 21:26:03

    Bασικό καθήκον της μεταβατικής κυβέρνησης δεν ήταν ποτέ " η ανάκτηση της εμπιστοσύνης των επενδυτών", ούτε η "συρρίκνωση της ανεργίας". 'Αλλοι ήταν οι λόγοι που διορίστηκε αυτή η κυβέρνηση ανοχής, αφού κανείς δεν την εξέλεξε και δεν ξέρω αν κανείς την θέλει. Στόχοι της ήταν κάποια προδιαγεγραμμένα πράγματα που συμφωνήθηκαν εν αγνοία μας (ξέρει κανείς τι πραγματικά συμφωνήθηκε), χωρίς τη σύμφωνη γνώμη μας (αφού άλλα προκηρύχθηκαν και άλλα έγιναν) και μόνο με την ανοχή μας (αφού δεν ήταν ποτέ αυτή η επιλογή μας - αν υποτεθεί ότι διατηρούμε ακόμη τα δημοκρατικά μας δικαιώματα). Εφόσον η ίδια η συμφωνία (;!!!;) της 26ης Οκτωβρίου σχεδόν δεν ισχύει, δεν είναι ώρα να φύγει η γελοιότητα που αποκαλούμε κυβέρνηση, αντί να μας υποδεικνύει ότι πρέπει να "της κάτσουμε" περαιτέρω; Μαζεύτε τα και δρόμο, γιατί θα ξαναβγούμε στους δρόμους. Και αυτή τη φορά θα είμαστε πιο θυμωμένοι. Άκου "οι εκλογές θα αναβληθούν"!!!

  29. Orestios avatar
    Orestios 01/12/2011 22:27:07

    Κάποιος να θυμήσει στον Γιαννίτση ότι η δουλειά του είναι να ετοιμάσει την χώρα για τις εκλογές.
    Αλλιώς να πάρει φάρμακα για τη μνήμη, καθώς ξέχασε ότι το χρονοδιάγραμμα είναι πολύ συγκεκριμένο.

  30. Ρίτα avatar
    Ρίτα 01/12/2011 23:02:36

    Δεν θα ξαναγινουν εκλογες στην Ελλαδα. Το πολιτευμα μας εγινε δικτατορια.

  31. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 01/12/2011 23:11:23

    Αντωνη τωρα πρεπει να κινηθεις και οταν παρουμε την 6 δοση να τους αφησεις στα κρυα του λουτρου και να μας δοσεις ενα λογω γαι να σε ψηφησουμε.!!!
    Παντως ετσι και δοθει παραταση στο θεμα των εκλογων και δεν κανει η ΝΔ καποια γρηγορη κινηση απεκλοβισμου, τοτε θα παρουν ιδια ποσοστα, οι δυο συμαθητες.!!!

  32. aurora3363 avatar
    aurora3363 02/12/2011 00:23:09

    Εχετε πάρει χαμπάρι ότι για το σημερινό μπάχαλο φταίει η ΝΔ και ο ΑΣ;;Εκεί στη Συγγρού..λέμε εμείς το'χουμε απ'την αρχή.Και δεν κατάλαβα δλδ ούτε εγώ ούτε ο μέσος πολίτης (εξαιρούνται όπως καταλαβαίνετε οι διάνοιες ) πώς έσωσε την χώρα από την καταστροφή κοτσάροντας ανδρείκελα για κυβέρνηση!!

  33. grnik avatar
    grnik 02/12/2011 07:02:17

    Ε που θα πάει, θα ξυπνήσουν και αυτοί που βαριούνται να ξυπνήσουν (διότι δεν είναι θέμα βλακείας...τα δεδομένα μιλούν από μόνα τους. Δεν χρειάζεσαι μυαλό για να καταλάβεις τι παίζει).

    Ελπίζω τότε να υπάρχει πατρίδα για να προσπαθήσουμε να υπερασπιστούμε με όλους όσους ήδη είναι στους δρόμους

  34. k avatar
    k 02/12/2011 10:04:26

    ΔΗΛΑΔΗ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ?