#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2011 23:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γη και ύδωρ για την επιμήκυνση δίνει ο κ. Παπανδρέου



Σε μια νέα βερσιόν του Μνημονίου στο οποίο όμως εκτός από τα πολύ σκληρά μέτρα για την είσπραξη σχεδόν 30 δις τα επόμενα χρόνια θα περιλαμβάνει και ξεπούλημα της ακίνητης περιουσίας του κράτους και εταιρειών του Δημοσίου, κατέληξε ο πρωθυπουργός. Σύμφωνα με πληροφορίες, φαίνεται να έχει κλειδώσει συμφωνία με τη Μέρκελ και τον Σαρκοζί για επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου με ταυτόχρονη μείωση του επιτοκίου δανεισμού. Αυτό το σενάριο θα ισχύσει και για την Ιρλανδία.

Ωστόσο, η αιφνιδιαστική δήλωση της Γερμανίδας Καγκελαρίου για πώληση κρατικής γης ουσιαστικά αποκάλυψε το σχέδιο που έχει συμφωνηθεί. Η κυβέρνηση μέσα στην απελπισία της θα πάρει την επιμήκυνση και το μειωμένο επιτόκιο αλλά θα δώσει γη και ύδωρ στην… κυριολεξία. Όπερ σημαίνει ότι εκτός από νέα μέτρα θα πουλήσει κρατικά ακίνητα – φιλέτα και εταιρείες όπως η ΕΥΔΑΠ και ΕΥΑΘ, η ΔΕΗ, ποσοστό του ΟΤΕ κ.λπ.

Στο τραπέζι θα πέσουν και προτάσεις για επιμήκυνση των συμβάσεων σε πολύ σημαντικά έργα στα οποία έχουν συμμετοχή ξένες εταιρείες. Για παράδειγμα το αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος, η Αττική οδός, οδικοί άξονες, η Γέφυρα Ρίου – Αντιρρίου , έργα από τα οποία κερδίζουν τεράστια ποσά εταιρείες όπως η Χόχτιφ, η Vinci, η C&C κ.λπ.

Ο Γ. Παπανδρέου θα επιστρέψει από την Ελλάδα θέλοντας να περάσει αυτή τη συμφωνία ως τεράστια επιτυχία καθώς, πράγματι για κάποια χρόνια η Ελλάδα γλιτώνει την αναδιάρθρωση και κερδίζει από τη μείωση του επιτοκίου. Ωστόσο, πιθανότατα να μιλήσει και για σχέδιο εθνικής ανάγκης ζητώντας τη συναίνεση όλων ώστε να βγει το σχέδιο πώλησης ακινήτων και αποκρατικοποιήσεις που θα προσεγγίσουν, αν όχι τα 50 δις σίγουρα πάνω από 30 δις τα επόμενα χρόνια. Κρίσιμo είναι φυσικά το ζήτημα του χρόνου αποπληρωμής και του ποσοστού μείωσης του επιτοκίου.

Το ζήτημα είναι αν θα «τσιμπήσουν» οι αγορές οι οποίες λίγο πολύ έχουν προεξοφλήσει ένα τέτοιο σενάριο. Άλλωστε, το ευνοϊκότερο σχέδιο ήταν η επαναγορά χρέους και το ευρωομόλογο, πράγμα που το ξεχνάμε οριστικά. Αν γινόταν πραγματικότητα θα υποχωρούσαν οι αγορές και η ελληνική οικονομία θα έμπαινε σε μια τροχιά.

Τώρα, όμως, η κυβέρνηση καλείται να διαχειριστεί μια δήθεν επιτυχία και να την πασάρει στον κόσμο ως λύση εθνικής σωτηρίας.

Η ουσία, όμως, παραμένει: Το Μνημόνιο θα συνεχιστεί για πολλά χρόνια, ανανεωμένο, εμπλουτισμένο με πολύ σκληρά μέτρα και με το κερασάκι να είναι η πώληση δημόσιας ακίνητης περιουσίας. Κουβέντα από την κυβέρνηση για αλλαγή προς το καλύτερο των όρων του Μνημονίου.

Αν λοιπόν στις 25 Μαρτίου, ημέρα της ελληνικής επανάστασης δείτε τον Γ. Παπανδρέου να φοράει… φουστανέλα και να κρατά γιαταγάνι είναι γιατί θα θέλει στην απελπισία του να πιστέψουμε ότι έγινε… Καραϊσκάκης και «καθάρισε» για με Ευρωπαίους για την Ελλάδα. Όμως, θα πρέπει κανείς να θυμίσει ότι οι Απόκριες απέχουν πολύ από την 25η Μαρτίου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος Αντωνίου avatar
    Γιώργος Αντωνίου 10/03/2011 23:55:52

    Σηκωθείτε Έλληνες.
    Ουτε δραχμή στους τοκογλύφους φιλους του Παπανδρέου και της φατρίας του.
    Κλείστε τα σύνορα. Βαλτε μεγάλους φορους στις εισαγωγές. Εκδόστε δικο μας χρήμα. Δικάστε πολιτικούς και τραπεζίτες.

  2. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 11/03/2011 00:03:21

    Όλα τα δεδομένα δείχνουν ότι ο Παπανδρέου αναβάλει για το 2013 την πτώχευση προκειμένου να προλάβει να πουλήσει τα πάντα.
    Τότε όλα θα είναι πιο εύκολα επειδή όλοι οι Έλληνες θα είναι εξαθλιωμένοι και έτοιμοι να πουληθούν για δούλοι στους ξένους.
    Αυτή η κατάσταση πρέπει να σταματήσει τώρα. Από δω και πέρα λίγη σημασία έχει να συνεχίσουμε να γράφουμε, σημασία έχει να πράξουμε!.

    • ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ avatar
      ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ @ o βουνίσιος 11/03/2011 08:19:21

      ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ , ΤΩΡΑ ΤΕΡΜΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ, ΩΡΑ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.

  3. panagiotis_argos avatar
    panagiotis_argos 11/03/2011 00:18:34

    Είναι καιρός για έργα επιτέλους. Αυτός ο αργός θάνατος θα μας μηδενίσει. Το υγιές κομμάτι της κοινωνίας πρέπει να πάρει την κατάσταση επιτέλους στα χέρια του. Τα χειρότερα έρχοντε....!!!!!

  4. giannis avatar
    giannis 11/03/2011 00:21:35

    Πρέπει να βγει κάποιος να μιλήσει για αναδιάρθρωση. Δεν βγαίνουμε αλλιώς. Πρέπει να το πάρει πάνω του ο Σαμαράς. Σίγουρα θα τον κατηγορήσουν για χίλια πράγματα και θα κοιτάξουν να του φορτώσουν τις ευθύνες αλλά κάποιος πρέπει να το πει. Αναδιάρθρωση θα γίνει. Ας γίνει μια ώρα νωρίτερα.

  5. Agiatolax avatar
    Agiatolax 11/03/2011 00:28:04

    Αυτη η αναλυση σου ειναι εκτος τοπου και χρονου

    Θα εχουμε εκλογες αφου δεν αντεχει κανεις να περασει τετοια μετρα χωρις να αποκλεειται και το σεναριο χρεωκοπιας

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Agiatolax 11/03/2011 01:01:38

      Ξέρεις για πόσα από τα μέτρα που ήδη πέρασαν, άκουγα και διάβαζα ότι "κανείς δεν αντέχει να περάσει τέτοια μέτρα";

      Τα μέτρα πέρασαν, κι ο νεοέλληνας εξακολουθεί να αναπαύεται επί του καναπέως.

      • Dal avatar
        Dal @ Αυριανιστής 11/03/2011 06:54:45

        Δυστυχώς έτσι είναι. Οι τροϊκάνοι την στιγμή που δεν βλέπουν ουσιαστική αντίδραση, ούτε εκλογική ούτε αγωνιστική, θα συνεχίζουν να μας πέρνουν τα μέτρα, και το μνημόνιο θα γίνει μνημόσυνο.

      • co avatar
        co @ Αυριανιστής 11/03/2011 10:36:10

        δεν φταιει ο νεοελληνας. να κατεβει με ποιον στους δρομους; με το απολιθωμενο κκε;
        με το συριζαιους λαθρομετανάστοπληκτους και την συμπονιαρικια αριστερα;
        η νδ ισως πρεπει να το παρει αποφαση οτι ειναι ωρα να κατεβασει 100.000 κοσμο στο δρομο μονη της

      • σκαθάρι avatar
        σκαθάρι @ Αυριανιστής 11/03/2011 12:28:16

        Το έλλειμμα είναι 17,5δις ή 6 τρις Δραχμές κάθε χρόνο και αυτό σημαίνει ότι η ελληνική κοινωνία δεν ζει με βάση τις δυαντοτητες της και που αναπόφευκτα σημαίνει ότι και το δις ιζ πάρτα να εφαρμόσουμε πρέπει να πάρουμε μέτρα και να γίνουμε φτωχότεροι σαν κοινωνία. Τώρα το τι σημαίνει περνάνε τα μέτρα είναι ανοησία ας μην περάσουν και μετά να δω που θα βρεθούν τα λεφτά γιατί αντίθετα με το τις μας λένε διάφοροι πολιτικοί "τα λεφτά δεν επαρκούν για να διατηρηθεί το σημερινό επίπεδο μέσης διαβίωσης" με ή χωρίς δις ιζ πάρτα

  6. anonymous avatar
    anonymous 11/03/2011 00:55:29

    Σας επισημαίνω ότι τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μεγάλες μειώσεις μισθών στη Γερμανία. Άτομα με διδακτορικά, Γερμανοί όχι ξένοι, δουλεύουν για 3.300 μεικτά το μήνα. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα έξοδα κοινωνικής ασφάλισης και οι φόροι. Είναι ζήτημα να καθαρίζουν σε 2000 το μήνα. Δηλ. 24.000 το χρόνο. Στην Ελλάδα κάτι σύμβουλοι της κακιάς ώρας τα παίρνουν αυτά τα λεφτά και αρκετά περισσότερα.
    Είναι λοιπόν ξεκάθαρο ότι θα γίνουν τεράστιες περικοπές. Σε πρώτη φάση θα θιγούν οι μετανάστες, σε επόμενη φάση οι φτωχοί Έλληνες και σε περαιτέρω φάση θα μειωθούν και οι μισθοί των υπολοίπων. Δε γίνεται να χρωστάς στο Γερμανό και να βγάζεις περισσότερα από αυτόν επειδή διοχετεύουν τα δάνεια στην αγορά.
    Τώρα για τις πωλήσεις δημ περιουσίας, υπάρχουν άλλοι τρόποι να βρούμε τα λεφτά που είναι πιο ανώδυνοι μακροπρόθεσμα.

  7. blue nile avatar
    blue nile 11/03/2011 01:00:42

    Δεν θα γίνουν εκλογές.

    Ο ΓΑΠ θα ξεπουλήσει πρώτα τα πάντα...

  8. Agiatolax avatar
    Agiatolax 11/03/2011 01:03:33

    Θα το δουμε αυτο

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/03/2011 01:06:06

    Οι αλήτες... αυτά ήθελαν από την αρχή...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/03/2011 01:07:56

    α! και ξέχασα... του είπε τα μαντάτα ο Γάλλος του δικού μας; 70% κάτω οι φωτοβολταϊκές ταρίφες... Να δούμε αν θα το καταλάβουν οι μέτοχοι των τραπεζών που δάνεισαν με 400! Στα 120 οι Γάλλοι. Στα 100 οι Τούρκοι. Εμείς έχουμε λεφτά για τέτοια...

  11. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 11/03/2011 01:19:50

    Ε όχι και φιλέτα ο ΟΣΕ και η ΕΥΔΑΠ...

    Να πουληθούνε επιτέλους μπας και εκσυγχρονιστούν από τον νέο ιδιοκτήτη και λειτουργήσουν...

    Αυτό το υποστήριζα και προ ΔΝΤ εποχής...

    Τα ακίνητα να αξιοποιηθούν.

    Οι ΔΕΚΟ να πουληθούνε τελείως!

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ SPYROS T. 11/03/2011 01:24:56

      Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν η Ελλάδα ήταν τοποθετημένη στο χάρτη μεταξύ Ολλανδίας, Αυστρίας και Δανίας...

      Επειδή όμως η μοίρα μας έχει φέρει σε γειτονιά με άτακτα παιδιά, καλό θα είναι σε στρατηγικούς τομείς (Νερό, Φως, Τηλέφωνο) το κράτος να κρατά κάποια μπόσικα...

      Ελπίζω να με καταλαβαίνεις...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ SPYROS T. 11/03/2011 11:13:56

      έτσι θα έλεγα και εγώ κάποτε... Η μεταβίβαση σε ξένο είναι ΛΑΘΟΣ. Θα το χάριζα στον χειρότερο διαπλεκόμενο, παρά να το πουλήσω σε Γάλλους.

  12. Agiatolax avatar
    Agiatolax 11/03/2011 02:06:15

    Λες αστοχα πραγματα spyros t
    Σε βολιβια και αργεντινη που πουλησαν νερα και ενεργειες και ολες της δεκο εξαθλιωθηκαν
    Μονο στην βολιβια το νερο εφτασε 400 δολλαρια συνδεση οταν οι κατοικοι εβγαν 2 δολλαρια την μερα
    Οι δεκο ειναι οι πιο κερδοφορες ελληνικες επιχειρησεις και παρεχουν τις φτηνοτερες υπηρεσιες (δεη - ευδαπ) σε σχεση με τις αντιστοιχες της ευρωπης
    Ο χαρακτηρας τους πρεπει να μεινει κοινωνικος , το νερο , η ενεργεια , οι συγκοινωνιες ειναι κοινωνικα αγαθα και δεν πρεπει να πουλουνται

    Ειδαμε και τα διοδια που εγιναν ιδιωτικα


    http://anoixtomualos.blogspot.com/2010/10/30.html


    http://thenetwar.com/wp-content/uploads/2009/12/ependiseis.jpg

    • ekiourk avatar
      ekiourk @ Agiatolax 11/03/2011 04:40:16

      Πες τα, γιατί κάποιοι κοιμούνται όρθιοι..

  13. blue nile avatar
    blue nile 11/03/2011 02:45:20

    ...προσυπογράφω...

  14. peter13 avatar
    peter13 11/03/2011 03:12:10

    Ο κύριος πράσινη αναπτυξιακή κοροϊδία, που μου το παίζει και gentleman, είναι ο πρώτος πρωθυπουργός που αποδεδειγμένα μισεί τους Έλληνες - Φανταστείτε έναν Έλληνα ακροδεξιό εθνικιστή να τον έκαναν Πρόεδρο της Τουρκίας και οι Τούρκοι να πίνουν νερό στο ονομά του......μέσα σε ένα χρόνο θα τους αφάνιζε στους φόρους και στην ανεργία- Αυτός είναι ο ΤΖΕΦΡΥ, απολαύστε τον!!!!!!! Μόνο με τον προδότη Αλκιβιάδη της αρχαίας Αθήνας μπορεί να συγκριθεί - φυσικά οι Αθηναίοι τον λάτρευαν σαν θεό.......σαν έναν Παπανδρεόυ!!

  15. ekiourk avatar
    ekiourk 11/03/2011 04:50:32

    Αυτά που λες είναι τελείως ανακριβή
    Αν ισχύουν αυτά που λες τότε να μειωθούν οι μισθοί στους συμβούλους που αναφέρεις
    Αν εσύ γνωρίζεις μόνο τι γίνετε με τους συμβούλους και τα στελέχη, εγώ γνωρίζω τι γίνετε με νέους μηχανικούς και δικηγόρους και άλλους επιστήμονες που τους δίνουν ότι μισθό θέλουν, αν θέλουν και οπότε θέλουν κ τους διώχνουν οπότε θέλουν αφού τους έχουν όλους με δελτία παροχής υπηρεσιών και παίρνουν 900 μικτά, σύγκρινε λοιπών αυτούς με όποιους Ευρωπαίους θες και τα ξαναλέμε τότε
    με νέα μέτρα και νέες φορολογίες πως θα κάνουν οικογένειες αυτοί οι άνθρωποι?

    • drider avatar
      drider @ ekiourk 11/03/2011 13:26:24

      Δεν ξέρω αν είναι ανακριβή τα στοιχεία που έδωσε ο anonymous για την Γερμανία.

      Αυτό που ξέρω είναι ότι για τους επιστήμονες στην Ελλάδα ισχύουν αυτά ακριβώς που λες. Και προσθέτω:
      "Επιστήμονας είσαι, σκατά θα καθαρίζεις" (από λούφα και παραλλαγή).

      Απλώς σε αυτή την περίπτωση "σκατά¨είναι ο μισθός που "καθαρίζουν" οι νέοι επιστήμονες!

  16. pikras57 avatar
    pikras57 11/03/2011 08:32:11

    ΚΙΝΗΣΕ Ο ΓΑΜΟΣ!
    Το κυβερνητικό Συγκρότημα βγαίνει και αυτό στα κεραμίδια!
    Μήπως περισώσει κάτι.

    http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=389041

    ...αναμένουμε συνέχεια με ένταση...

  17. popolaros avatar
    popolaros 11/03/2011 09:16:42

    Εάν δεν φύγει ο ολίγιστος από το τιμόνι της χώρας, δεν αλλάζει τίποτα.
    Δεκαετίες έκανε υπομονή το 'σύστημα' για αυτόν.
    Μέχρι και τζούλια ψηφίζω για να φύγει.

  18. Ioustinianos avatar
    Ioustinianos 11/03/2011 09:20:13

    Η Μερκελ το λέει καθαρά......
    Επιμήκυνση και ίσως χαμηλότερο επιτόκιο, μόνο εάν μαζέψουμε 50 δισεκατομμύρια ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ.
    Τί έχουμε να πουλήσουμε; Τίποτα που να πιάνει τα λεφτά αυτά. Όλα κι όλα κοστίζουν σήμερα περίπου 30 δισκατομμύρια.
    Χώρια ότι είναι τεράστιο λάθος να πουλήσουμε νερό και ενέργεια.
    Άρα τι θα γίνει;
    Θα πάμε σε υποχρεωτική αναδιάρθρωση του χρέους μας.
    Όπως έγραψε και η Credit suisse αυτή θα είναι της τάξης του 37%.
    Δηλαδή το χρέος μας θα πέσει από 350 δισεκατομμύρια σε 220 δισεκατομμύρια.
    Βέβαια όχι χωρίς συνέπειες για τη χώρα, έτσι;
    Οι συντάξεις και οι μισθοί θα μειωθούν άμεσα 37%. Δηλαδή από 400€ που παίρνει η συνταξιούχος πρώην ιδιωτική υπάλληλος, θα πάρει 252€.
    Και οι καταθέσεις του μπαμπά του κάθε ένα που λαϊκίζει κωλοβαρόντας στο ιντερνετ, από 50.000€ θα γίνουν 31.500€.
    Και αυτή είναι η πρώτη φάση της αναδιάρθρωσης. Θα ακολουθήσουν κι άλλες.
    Τώρα τι κάνουμε;

  19. dimos avatar
    dimos 11/03/2011 09:28:57

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΑΖΙΚΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΔΗΦΑΓΟ ΚΡΑΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ Η ΑΝΕΡΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 15% , Η ΑΝΕΠΙΣΗΜΗ > 20% ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΝΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΣΕ ??? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ dimos 11/03/2011 10:26:49

      Φυσικά και είναι ξεπούλημα. Απόλυσε τους αποφοίτους δημοτικού του 5χίλιαρου, εξορθολόγησε τις προμήθειες και κατάστρωσε στρατηγικό πλάνο για εκμετάλευση στον τομέα των Logistics σε συνεργασία με τους κινέζους (λιμάνι-Θριάσειο κλπ.). Το τραίνο είναι κοινωνικό και στρατηγικό αγαθό.

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ dimos 11/03/2011 16:08:01

      Δηλαδή τι προτείνεις,να πουλήσουμε τα πάντα?
      Γιατί καλύτερα θα'ταν να προχωρούσαμε σε εξορθολογισμό και να ψαχνώμασταν στο ποιοί πρέπει να μπούνε φυλακή σε αυτήν την χώρα επιτέλους,αναζητώντας τις ευθύνες.
      Αντί να μιλάμε για ξεπούλημα και.. έχει ο Θεός μετά!
      Το αυτομαστίγωμα που προτείνεις είναι φοβερό σαν τελετουργικό..δε λέω.Αλλά απευθύνεται σε ιθαγενείς περιορισμένης ευθύνης που αναζητούν εξιλέωση.

  20. ενας παλιός avatar
    ενας παλιός 11/03/2011 10:30:43

    το ότι θα σκίζαμε τα ρούχα μας , σε αυτό τον ιστότοπο για τον οσε και τη δεη ,δεν θα το πίστευα.
    περα από το στελεχιακό δυναμικό της παράταξης που είναι για τα μπάζα, το να αντιτίθέμεθα σε πώληση κρατικών οργανισμών με ξεπερνά.
    ας μηνπαραπονούμεθα λοιπόν για τα γκάλοπ.

  21. Fanis avatar
    Fanis 11/03/2011 10:53:02

    Η "τελικη λυση" ειναι να υιοθετηθει παραυτα απο την Ν.Δ αλλα και ολη την αντιπολιτευση η ..ρηξικελευθη (τω οντι) προταση του "προοδευτικου"
    αλ(α)βανου:
    "Να απαγορευτει εντελως η εξοδος απο την χωρα του γαπ".!
    (Να του κατασχεθουν και τα τηλεφωνα,προσθετω εγω).

    Εχω χιλιους δυο λογους να διαφωνω με το αλαβανο.
    Αλλα εδω συμφωνω και το δινω μπραβο.

    Αυτος σαν πρωην ευρωβουλευτης εχει μαθει οτι καθε φορα που το γαπ παει
    στο εξωτερικο μας κανει ρεζιλι.
    Ασε δηλαδη που τα "σπρεντς" τρελλαινονται..

    Και ολοι (υποθετω) ξερουμε γιατι.
    Και το οτι ο γαπ δεν εγινε ανεκδοτο της κοινωνιας εδω ,οφειλεται στη τεραστια προσπαθεια που καταβαλλουν τα εδω ΜΜΕξαπατησης να καλυπτουν τα ..
    προσοντα του..

  22. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/03/2011 11:17:19

    Oι Αγορες οταν σε βρουν μποσικο θα σου ρουφιξουν το μεδουλι.
    Ειμαστε μποσικοι με το ΓΑΠ να παρακαλα τα δεδομενα οπως η επιμηκυνση, χωρις να παιρνει τιποτε! Η Μερκελ το ειπε μονη της οτι δεν βγαινει η 3ετια στα 110Δις.
    Αρα?? Μονοι τους θα μας το τραβηξουν, χωρις να παρακαλαμε !!!
    Βεβαια με το ΓΑΠ το Αμερικανο και τον Τιμοθι το φιλο του π ηρθε να μας πει τα γνωστα για το καλο των ΗΠΑ και το δολλαριο, θα δουμε να φευγει η γη κατω απ τα ποδια μας, Ηρωικα και Πρασινα.
    Ηθελα να ξερα, ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβουν οι Βουλευτες του ΠΑΣΟΚ οτι τ αφεντικο τους τους παιρνει τα σοβρακα, και οτι η Χωρα θα πεσει σε βαθεια μελαγχολια???? Ποσο???
    Αυτοι που ψηφιζουν ΠΑΣΟΚ εστω στις δημοσκοπησεις, τι σκεφτονται? Τι? Τι βλεπουν? τι ακουν? Φως στο τουνελ του ΠΑΠΑΚ ?? Συγγενεις και παιδια δεν εχουν? Δεν ψωνιζουν? Δεν διαβαζουν? Ποιον νομιζουν οτι εχουν πανω? τον μπαμπα του, να τον ακολουθουν σαν προβατα με τα ζιβαγκα και τις μεγαλοστομιες?? Τα εχουν χασει εντελως και δινουν λαθος μηνυμα επικινδυνο για ολους μας.

    Δεν χωρανε πλεον χρωματα και χαντρες. Εδω μιλαμε οτι δεν εχει μεινει τιποτε ορθιο και στο μελλον θα πληρωνουν το νερο και το ρευμα 3πλασια τιμη χωρις λογο και αιτια... Θα κανουν μπανιο σε Γερμανικη παραλια με διοδια!!! Αυτο θελουν? Αν αυτο θελουν, να το γνωριζουμε για να τους φερθουμε αναλογα οταν ερθει η ωρα.

    Γιατι δεν βγαινει δημοσκοποηση με ολα οσα λεω πιο πανω και βγαζουν αυτες τ.κ. με τις γενικοτητες με κομματα, αρχηγους, λοχαγους και προβληματισμους!!!
    ΑΝ βγαλουν ερευνα, με ερωτησεις τυπου
    - Θα πληρωνετε το ρευμα 3 φορες πανω χωρις ελεγχο και χωρις ΓΕΝΟΠ
    - Θα πληρωνετε το φθηνο νερο, 2 φορες πανω
    - Θα πουλησουμε νησια και ακινητη περιουσια τσαμπα σε ξενους στο 1/3
    - Θα αυξηθουν οι τιμες των προιοντων κατα 30% σε 2 χρονια
    - Οι μισθοι θα μεινουν σταθεροι, ενω η ανεργια θα παει στο 15-18% σε 2 χρονια
    - Το 2014 το χρεος θα ειναι 450 Δις και δε θα ξεπληρωνεται ουτε σε 100 χρονια
    κλπ....
    τι θα απαντουσαν οι Ελληνες πολιτες ανεξαρτητου χρωματος και κοματος?? ΝΑΙ στο ΓΑΠ??? ναι στο αρχηγοπουλο των Αγορων?

    ΠΠ

  23. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/03/2011 12:00:52

    Ξυνος ο Σαρκοζι.. λετε να του πειραξε τη γυναικα το ΓΑΠ??
    Μον αμι Ζορζ, σε λα βι.
    Φιλοι στις φρεγατες, ξυνοι στους τοκους!!! το πιασες τωρα??

    ΠΠ

  24. σκαθάρι avatar
    σκαθάρι 11/03/2011 12:37:53

    έτσι είναι η κατάσταση και έχει δίκιο ο anonymous οι μισθοί καθορίζονται από την αγορά και τον ανταγωνισμό και όχι από τις ανάγκες μας όσο μετρημένες και να είναι αυτές ας επιλέξει κάποιος άλλο επάγγελμα ή άλλο τρόπο ζωής αυτές είναι οι δυνατότητες. Έχω ζήσει στη γερμανία και το το βιοτικό επίπεδο των πολιτών μειώθηκε πολύ μετά το 2001 να σκεφτείται ότι οι άνθρωποι πέρναν άδεια και δεν πήγαιναν καθόλου διακοπές για χρόνια λόγω οικονομικών