26/05/2010 15:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γεύμα Σαμαρά - Μπόμπολα

Οι επαφές του Αντώνη Σαμαρά με τους εκδότες συνεχίζονται στο πλαίσιο της προσπάθειας της αξιωματικής αντιπολίτευσης να περάσει στις εφημερίδες και τα κανάλια τη δική της πρόταση εξουσίας σε μια χρονική στιγμή όπου η κυβέρνηση σπαράσσεται από προβλήματα. Σήμερα το μεσημέρι λοιπόν ο πρόεδρος της ΝΔ γευμάτισε με τον εκδότη του Έθνους και της Ημερησίας, Γιώργου Μπόμπολα, παρουσία του επιτελείου του κ. Σαμαρά καθώς και των διευθυντών των εφημερίδων που έχει στην κατοχή του ο κ. Μπόμπολας. Το...μενού ασφαλώς περιλαμβάνει την οικονομική κρίση, τα προβλήματα που έχουν προκύψει με την εμπλοκή του ΔΝΤ καθώς και τις ραγδαίες εξελίξεις σε ασφαλιστικό και εργασιακό. Ο Αντώνης χτίζει πρωθυπουργικό προφίλ...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lewnidas avatar
    Lewnidas 26/05/2010 16:03:31

    ωραιες παρεεες! αν και για να δεχονται να τον δουν.........ο γιωργακης μας τελειωσε!

  2. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 26/05/2010 16:13:54

    Εγώ πάλι γιατί δεν τρελλάθηκα απ'τη χαρά μου;

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/05/2010 16:20:05

    Ο Μπόμπ ο Μάστορας ήταν ανέκαθεν πολυεδρικός, να γιατί παντού τα καταφέρνει.

  4. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 26/05/2010 16:21:00

    Δεν είναι αφελής ο Σαμαράς. Ξέρει τί κάνει.Αυτοί δεν θα ξέρουν από πού τους ήρθε.

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 26/05/2010 16:21:23

    πρεπει α μιλας και με τους αντιπαλους σου...θα δουμε στο δρομο τι θα γινει..

  6. Λαχανάς avatar
    Λαχανάς 26/05/2010 16:29:14

    Αυτά επρεπε να κανει ο Καραμανλης δυστυχως. Δεν τα κανε και τον ριξανε...

    • trellakias avatar
      trellakias @ Λαχανάς 26/05/2010 17:26:31

      Και πρέπει να χαιρόμαστε γι' αυτό;

    • panos avatar
      panos @ Λαχανάς 26/05/2010 17:29:40

      ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο ΣΟΥΦΛΙΑΣ ΗΤΑΝ ΚΟΛΟΣ ΚΑΙ ΒΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ!ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΑΥΞΗΣΕ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ...

  7. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 26/05/2010 16:35:16

    O Μπόμπ νίκησε στου Μπαιρακτάρη, αλλά έφαγε φέσι στο Ντουμπάι. Μέχρι τα γόνατα. Δεν χάνει συχνά, αλλά και δεν είναι άτρωτος. Πάντως, στο δια ταύτα δεν έχει εχθρούς, όλους τους κάνει τελικά φίλους, ίσως γι αυτο τα καταφέρνει.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 26/05/2010 16:38:33

    Oι δανειακές ανάγκες του "Πηγασου" στο τέλος του 2008 ήσαν 230 δις.
    Για φέτος η διαφημιστική δαπάνη είναι δραστικά μειωμένη.
    Με την επιβολή πρόσθετου φόρου 20% στις διαφημίσεις, θα μειωθεί ακόμα παραπάνω.
    Η κυβέρνηση σκέπτεται επίσης να ζητήσει την επαναδιαπραγμάτευση της Αττικής Οδού.
    Εχει θέματα ο κ. Μπόμπολας.
    Ας προσέχουν εκεί στη Ρηγίλλης.

  9. rizospastis avatar
    rizospastis 26/05/2010 16:48:34

    Aν ο κ.Α.Σαμαράς χτίζει το "πρωθυπουργικό" του προφίλ με τέτοιου είδους συναναστροφές, λυπαμαι τους 800.000 (και μαζί και τον εαυτό μου) συμπολίτες μας που στήθηκαν με τις ώρες έξω από τα εκλογικά κέντρα τον περασμένο Νοέμβρη, ώστε να μην ηγηθεί του κόμματος η γνωστή κυρία που αποτελεί μαζί με τον Γιωργάκη, τον ορισμό του κατευθυνόμενου απο τα διάφορα συμφέροντα πολιτικού...

  10. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 26/05/2010 17:16:13

    ΝΑΤΑ ΜΑΣ........
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟΝ ΨΗΦΙΣΑ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ...
    ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΟΛΕΜΙΟΣ, Ο ΕΧΡΟΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ
    ΕΓΙΝΕ ΣΥΝΟΜΗΛΙΤΗΣ ΜΑΣ???
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.....
    ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΑΜΑΡΑ

    • nancy avatar
      nancy @ ΑΙΧΜΗΡΟΣ 26/05/2010 18:07:55

      Βρε παιδιά έλεος, στην ίδια κοινωνία ζούμε, δεν βγήκε δελτιο τύπου να λέει τί συζητήθηκε..
      Σημασία έχει η στρατηγική για τον στρατηγό, δεν είναι κάτι κρυφό, ας περιμένουμε και το αποτέλεσμα όπως λέει η Κόριννα.

    • DARK-BLUE avatar
      DARK-BLUE @ ΑΙΧΜΗΡΟΣ 26/05/2010 22:36:00

      Σιγά μην τον ψήφισες....

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 26/05/2010 17:35:39

    Ἐγώ θά περιμένω καί μετά θά κρίνω.οἱ βιασύνες δέν ὠφελοῦν.

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/05/2010 17:49:45

    Από τη μια θέλουμε ο Σαμαράς να ακουστεί κι από την άλλη μας ενοχλεί που μιλάει με αυτούς που κρατάνε τα μικρόφωνα.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Δημήτρης 26/05/2010 18:27:48

      Δεν αναφέρομαι στην ανάρτηση αλλά σε μερικά σχόλια.

  13. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 26/05/2010 17:57:50

    μάλιστα...

  14. enianos avatar
    enianos 26/05/2010 18:09:15

    Ψευδαισθήσεις ………

  15. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 26/05/2010 18:12:30

    Οι συνομιλίες από μόνες τους δεν βλάπτουν, τουναντίον είναι επιβεβλημένες.
    Οι νταβατζήδες αποτελούν συγκεκριμένο πόλο εξουσίας, που δεν είναι παρακάμψιμος στην πολιτική σκακιέρα. Δεν είναι οι συζητήσεις, ή οι διαπραγματεύσεις καθ' εαυτές επιλήψιμες, αλλά οι συμφωνίες που κλείνονται, οι συμβιβασμοί και το περιεχόμενο μιας διαπραγμάτευσης είναι αυτά που αποτελούν τα κριτήρια.
    Από την συνομιλία όμως αυτή, δεν νομίζω ότι μπορεί να βγει το συμπέρασμα ότι ο κ. Σαμαράς δημιουργεί έτσι πρωθυπουργικό προφίλ. Τουλάχιστον για την περίπτωση που δεν πιστεύουμε, ότι αυτό θα το δομήσει σε ουσιαστική συνάρτηση με τους νταβατζήδες.
    Ένα πρωθυπουργικό προφίλ που εκφεύγει - έστω και σε μικρό μέρος - από τις λογικές του συστήματος, δεν μπορεί να χτίζεται στηριγμένο στους πάγιους αρχηγικούς διακανονισμούς προσεταιρισμού των διεφθαρμένων δεκανικιών του κατεστημένου, είτε φράξιες πολιτικών είναι αυτές, είτε μαζικά μέσα, είτε συνασπισμένα οικονομικά λόμπι, που λειτουργούν σε βάρος του κοινωνικού συνόλου.
    Οι συνιστώσες στήριξης δεν μπορούν σε μια τέτοια περίπτωση να είναι άλλες από την σύμπτυξη καλώς νοουμένων συμφερόντων, που πάσχουν συμπιεζόμενα στα πλαίσια μιας αντιαναπτυξιακής πολιτικής, η δημιουργία ισχυρού μηχανισμού, που δεν προάγει μόνο πρόσωπα αλλά και η όργανα, η επεξεργασία θέσεων και προοπτικής, που να μπορεί να συσπειρώσει ευρύτερες κοινωνικές δυνάμεις πέρα από την βάση των κομματικών μελών και οπαδών, η βαθμιαία συγκρότηση ενός μπλοκ με άλλες πολιτικές και κοινωνικές δυνάμεις, με τις οποίες μπορεί να επιτευχθούν μερικού χαρακτήρα συνεργασίες σε συγκεκριμένα ζητήματα που μπορούν να ποικίλουν όσο αφορά τους τομείς, η ανάπτυξη ενός μηχανισμού αντιπληροφόρησης, ο προσεταιρισμός και η ανάδειξη προσώπων που χαίρουν ευρύτερης κοινωνικής εκτιμήσεως και αποδοχής, η συγκρότηση ενός επιστημονικού - τεχνολογικού επιτελείου που θα προωθήσει την τεχνογνωσία του κόμματος σε αυτά που διέπουν οι θέσεις του και αρκετά άλλα. Τα οποία όμως θα έφερναν σε τράπεζα διαπραγματεύσεων τον κάθε εκφραστή του παρελθόντος συστήματος από θέση συγκεκριμένης ισχύος. Η οποία δεν μπορεί να είναι μονοσήμαντη, αλλά εάν δεν είναι μελετημένη, και δυναμικά ρεαλιστική, πάμε για τον Καραμανλή Γ' και ζεϊμπέκικα απάνω στο ταψί.

  16. Γιώργος avatar
    Γιώργος 26/05/2010 18:15:48

    Δε μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την είδηση...

  17. ΦΩΝΗ avatar
    ΦΩΝΗ 26/05/2010 19:05:46

    Νομίζω ότι αν ήταν κάτι που έχει σχέση με κάποιου είδους διαπλοκή,
    δεν θα έβγαιναν σε δημόσια θέα, να μιλήσουν.
    Κάτι άλλο συμβαίνει, και σύντομα θα φανεί.

  18. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 26/05/2010 19:36:38

    Τέλος στη δικτατορία των Μπομπολάδων, Κοντομηνάδων και λοιπών βαμπίρ που ζούνε σ' αυτή τη χώρα!!! Το ότι ο πρόεδρος τούς συνάντησε δε μου λέει τίποτε!!! Αυτοί στηρίζουν το υπάρχον σύστημα και προσπαθούν με νύχια και δόντια να το συντηρήσουν!!! Αν μπορούσαν θα ρούφαγαν το αίμα του Σαμαρά!! Όμως δεν μπορούν ούτε θα μπορέσουν!!!!

  19. Βασίλης Χ. avatar
    Βασίλης Χ. 26/05/2010 22:14:42

    Κράτα τους φίλους σου κοντά... και τους εχθρούς σου κοντύτερα ;-)

  20. Crash&Burn avatar
    Crash&Burn 26/05/2010 22:22:59

    καλα ..... αυγα
    τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια .........

    εγω για μια απο τα ιδια το βλεπω........ ατε παλι να παρου αξια οι νταβατζηδες και μετα να εχουν να εκβιαζουν

  21. Ιωάννης Ένατος avatar
    Ιωάννης Ένατος 26/05/2010 22:25:40

    Τί πιστεύατε όλοι εσείς που στηθήκατε στην ουρά και τώρα λυπάστε; Πως ο Σαμαράς θα πάρει το σπαθί του. Θ' ανέβει στο άλογό του και θα πήγαινε να πάρειτην Πόλη; Η Δικτατορίες πέφτουν με δύο τρόπους. Ή με πόλεμο από τα μέσα ή από τη σήψη τους. Η ιστορία αυτό μας δίδαξε. Δείτε και τη δική μας ιστορία. Τρεις δικτατορίες, οι δύο (Πάγκαλος και Παπαδόπουλος), έπεσαν από τη σήψη τους. Ο Ιωαννίδης από μέσα. Τον Μεταξά τον γλίτωσε ο Χίτλερ..
    Έτσι και σήμερα. Η σήψη άρχισε.. Ε! και λίγο σπρώξιμο από τον Αντώνη θα βοηθήσει..

  22. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 26/05/2010 23:20:22

    Eλληνες αει παιδες...
    Με ποση ευκολια περιμενουμε τον κακο λυκο να μετατραπει σε κοκκινοσκουφιτσα!
    Το δραματικο ειναι οτι πολλοι απο εμας πιστευουμε οτι θα χτισουμε το μελλον μας με δομικα υλικα του παρελθοντος.
    Το Συστημα διασφαλιζει τη συνεχεια του,τα χρονια περνουν,κι "ολα τριγυρω αλλαζουνε κι ολο τα ιδια μενουν".

  23. BlueSky avatar
    BlueSky 27/05/2010 00:02:35

    Αιχμηρέ και ριζοσπάστη μη τρελένεστε, ο μπόμπολας το ζήτησε.......

  24. mara avatar
    mara 27/05/2010 01:01:30

    Κατά πάσα πιθανότητα έχουν διερευνητικό χαρακτήρα αυτού του είδους οι επαφές, σε ότι αφορά τις προθέσεις και τις κινήσεις, εκατέρωθεν.
    Όσο για το άν χτίζει πρωθυπουργικό προφίλ με τέτοιες συναντήσεις, δεν νομίζω ότι εισπράττει κάτι τέτοιο ο κόσμος. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.
    Γίνεται περισσότερο καχύποπτος και επιφυλακτικός.
    Ωστόσο επειδή κανείς δεν μπορεί να ξέρει τί ακριβώς συζητήθηκε, ας περιμένουμε να δούμε για να κρίνουμε. Τα σημάδια... δεν θα αργήσουν να φανούν.

  25. oreinos avatar
    oreinos 27/05/2010 01:49:40

    Το παιχνίδι με τα ΜΜΕ είναι δύσκολο και ο Πρόεδρος το ξέρει. Δεν κάνει συμβιβασμούς ούτε υποχωρήσεις.Ας παίξει μπάλα με τα ΜΜΕ της περιφέρειας που δίνουν καρδιά και δεν έχουν απαιτήσεις.Άλλωστε η μισή Ελλάδα είναι ο περιφερικός τύπος που είναι σε άνθηση τα τελευταία χρόνια και έχουν πιστούς αναγνώστες σε αντίθεση με τα πανελλαδικά που μειώνεται η κυκλοφορία τους και συνεχώς με τεχνάσματα πουλάνε ότι πουλάνε.

  26. zackii avatar
    zackii 27/05/2010 05:13:11

    Μη βιάζεστε. Αν ένα κόμμα δεν έχει πρόσβαση στα μέσα ενημέρωσης -όποια και
    αν είναι αυτά- δεν βλέπει κυβέρνηση.
    Το παράδειγμα το (ξανα)είδατε. Μερικούς μήνες πριν τις εκλογές ο Παπ ήταν ....ο Γιωργάκης και ξαφνικά έγινε ο...Γιώργαρος που είχε σχέδιο να σώσει την Ελλάδα. Σε φτιάχνουν και καταλληλότερο με 5-6 ψευδοσκοπήσεις και άντε γειά..

  27. enianos avatar
    enianos 27/05/2010 08:43:46

    Ήλπιζα ότι αυτή την φορά σαν λαός θα είχαμε σαν κριτήριο εκλογής, τα έργα των πολιτικών και όχι τα λόγια!

  28. nina avatar
    nina 27/05/2010 11:37:49

    ο Σαμαράς τρώει με τον εθνικό κατασκευαστή ωχμανούλα μου με βλέπω με την Κανέλη στην Αλέκα άν παραμείνω στο ελλαδιστάν. Τώρα κατάλαβα γιατί δίνουν ιθαγένεια στους μετανάστες.για να μείνει κάποιος να τους ψηφίζει βρε κουτά.