#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/09/2011 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερό ψαλίδι στους μισθούς του δημόσιου τομέα


Γερό ψαλίδι στους μισθούς του δημόσιου τομέα αλλά και δραστικές αλλαγές στον τρόπο που θα ανεβαίνουν κλιμάκια οι δημόσιοι υπάλληλοι, «κλείδωσαν» στο σημερινό υπουργικό συμβούλιο. Σύμφωνα με τις πληροφορίες:




Ο ανώτατος μισθός στο Δημόσιο θα είναι τα 2.200 και ο κατώτερος βασικός τα 780, ανεβαίνει δηλαδή όσο και στον ιδιωτικό τομέα.
Η επιβολή πλαφόν στους μισθούς θα πλήξει τα ανώτατα κλιμάκια που μπορεί να χάσουν από 1.000 έως 1.500 ευρώ.
Περίπου 8 στους 10 υπαλλήλους δεν θα θιγούν από το νέο μισθολόγιο, το 15% θα δει μείωση του μισθού του και 7% θα δει μικρή αύξηση
Όμως, μη γελιέστε, το ενιαίο μισθολόγιο δεν είναι μόνο τα παραπάνω διότι οι μεγάλες μειώσεις θα προέλθουν από τις σαρωτικές αλλαγές στα επιδόματα και την κατάργηση πολλών από αυτά

Μεγάλες είναι οι ανατροπές και στην εξέλιξη των δημοσίων υπαλλήλων με βασικότερη την κατάργηση της σύνδεσης της παλαιότητας με την ιεραρχία. Επίσης, με βάση τις εισηγήσεις που έχουν γίνει:




Οι υπάλληλοι θα κατατάσσονται σε έξι συνολικά βαθμούς από Α μέχρι ΣΤ. Καταληκτικός βαθμός για τους υπαλλήλους με πτυχίο ΑΕΙ και ΤΕΙ θα είναι ο Α, για όσους έχουν τελειώσεις λύκειο ο Βαθμός Β και για τους Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης ο Βαθμός Γ. Οι κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος κατατάσσονται ως δόκιμοι στο Βαθμό Δ, οι κάτοχοι αναγνωρισμένου μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών, ετήσιας τουλάχιστον διάρκειας ως δόκιμοι στο Βαθμό Ε. Κάθε υπάλληλος θα περνά μια δοκιμαστική περίοδο ενός έτους σε κάθε βαθμό.
Προβληματικό σημείο που μπορεί να δημιουργήσει το πεδίο για κομματικές παρεμβάσεις και ρουσφέτια είναι αυτό που προβλέπει ότι για τις προαγωγές θα συνέρχεται το υπηρεσιακό συμβούλιο και θα εξετάζεται η απόδοση του υπαλλήλου με βάση τους στόχους που πέτυχε. Αν κάποιος υπάλληλος κριθεί αρνητικά δε θα μπορεί για δύο χρόνια να πάρει μέρος σε διαδικασία κρίσης.
Από το Βαθμό ΣΤ στο Βαθμό Ε θα προάγεται μέχρι και 100% των κρινόμενων υπαλλήλων, από τον Ε στον Δ  μέχρι και 90%, από τον  Δ στον  Γ μέχρι και 80% , από τον Γ στον Β μέχρι και 60% και από τον Β στον Α μέχρι και 20% των κρινόμενων υπαλλήλων.
Πολύ σημαντική είναι και η πρόβλεψη για μετακίνηση υπαλλήλων ανάλογα με τις ανάγκες που έχουν οι υπηρεσίες

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tpe avatar
    tpe 29/09/2011 22:30:29

    Επιτέλους!
    Ναι και κάτι που κινείται στη σωστή κατεύθυνση...
    Τα 2200 είναι λίγα, δεν είναι μισθός για ένα διευθυντή αυτό το πράγμα.
    Επίσης, δεν είναι δυνατό να γίνεται διευθυντής κάποιος που δεν έχει Master! Που ζούμε, το 1950;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tpe 29/09/2011 23:07:18

      Τι μάστερ και ξάστερ;
      Αμα κολλάς αφίσες, ότι θέλεις σε κάνουνε.

      • tpe avatar
        tpe @ Strange Attractor 29/09/2011 23:19:46

        Ακόμα κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια!!!
        Φοβερός, να 'σαι καλά, μου έφτιαξες το κέφι...

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ tpe 29/09/2011 23:09:26

      Γιατί να έχει σώνει και ντε, Μάστερ, μωρέ tpe;

      Ο διευθυντής των σκουπιδιαραίων στο Γκεσελνκίρχεν έχει Μάστερ;

      Ένα μάνιουαλ του έχουν μάθει τριάντα χρόνια να ακολουθεί με πέντε βασικά πράγματα και τέλος.

      Είπαμε να κάνουμε αποτελεσματική και εξορθολογισμένη διοίκηση, δεν είπαμε να ανοίξουμε παράρτημα του ΜΙΤ...

      • tpe avatar
        tpe @ ierofantis 29/09/2011 23:25:34

        Εγώ θέλω να έχει... Ο προϊστάμενος ας ακολουθεί το manual. Αλλά δεν θα το φτιάχνει... Άντε να βοηθάει με την άπειρη πείρα του. Ο διευθυντής πρέπει να το κάνει...

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ tpe 29/09/2011 23:36:39

          Καταρχήν, ας βολευτούμε με το να εμφανίζεται ο Διευθυντής στην Υπηρεσία του και ο Προϊστάμενος να είναι γνώστης του αντικειμένου του.

          Μετά, μαζί σου...

          • tpe avatar
            tpe @ ierofantis 29/09/2011 23:42:07

            Το ξέχασα, η κάρτα προσβάλει την προσωπικότητα δεν έλεγαν το 80;
            ΟΚ, ηλεκτρονική κάρτα εισόδου εξόδου σε όλους, που θα είναι κι η κάρτα για τον υπολογιστή τους...
            Αφού έτσι θέλουν, ηλεκτρονικός έλεγχος. Ναι, big brother. Εγώ μ@@@@ς είμαι στον ιδιωτικό τομέα;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ tpe 29/09/2011 23:51:48

            Μη τα λες σε μένα, σε παραπλήσιο περιβάλλον κινούμαι.

            Αλλά και η μαγνητική κάρτα δεν είναι πανάκεια.

            Ένα κεντρικό υπολογιστικό σύστημα θες, που να ανιχνεύει σε καθημερινή βάση πότε γίνεται log on και πότε log off στα τερματικά που είναι συνδεδεμένα μαζί του...

          • la poderosa II avatar
            la poderosa II @ tpe 30/09/2011 00:24:00

            Και γιατι οχι να εμφυτεψουμε σε ολους τους δημοσιους υπαλληλους ενα τσιπακι RFID, για να τους εντοπιζουμε καλυτερα;

          • ierofantis avatar
            ierofantis @ tpe 30/09/2011 00:40:10

            @la poderosa II

            Σωστά. Και να τους έχουμε μαντρωμένους σε στρατόπεδα έξω από τις πόλεις, και κάθε πρωί να τους μεταφέρουμε στις Δημόσιες Υπηρεσίες με καμιόνια υπό τους ήχους της Erika.

            Συμφωνώ φίλε μου, παραλογισμός...

            Το ζητούμενο, η συνέπεια στην εκτέλεση του καθήκοντος και της υπηρεσίας, τείνει να μετατρέψει σε οργουελιανή την κοινωνία μας.

            Κλαώς έκανες και με προσγείωσες.

          • κάποιος avatar
            κάποιος @ tpe 30/09/2011 13:10:10

            ναι. Και το χειρότερο είναι ότι νομίζεις ότι η μ#@%&α είναι το σωστό

      • Εύμηλος avatar
        Εύμηλος @ ierofantis 30/09/2011 11:56:17

        "Ιεροφάντης" βρίσκω άκρως ανδρεοπαπανδρεϊκή, κοινώς λαϊκιστική κι άστοχη, τη θέση σου για τους έχοντες μεταπτυχιακό τίτλο (κι εννοώ όσους τον απέκτησαν κοπιάζοντας κι όχι αγοράζοντάς τον).

        Ο διευθυντής της όποιας υπηρεσίας στις γερμανόφωνες χώρες αλλά και στη Γαλλία έχει διδακτορικό τίτλο, το ίδιο κι ο αναπληρωτής του και αρκετοί συνεργάτες. Αυτό είναι που κάνει τη διαφορά "ιεροφάντη". Διότι κατά τεκμήριο διαθέτει μεθοδικότητα κι ορθολογική κρίση.
        Αν είναι να μην πάμε σχολείο ποτέ. Έτσι, στην πράξη κι όπου βγει. Και βγήκε εδώ που είμαστε. Από το πλήθος των χαχόλων χειροκροτητών ρουσφετολογικώς και αναξιοκρατικώς διορισμένων στο Δημόσιο.
        Εξειδίκευση κι οργάνωση προϋποθέσεις για να πραγματωθεί συστηματικά το όποιο πολιτικό όραμα. Εκτός κι αν δίπλα στον ανειδίκευτο διευθυντή θα υπάχουν οι θέσεις των ειδικών συνεργατών (πολύ της μόδας και στην ραγκούσεια/καλλικράτεια απορρύθμιση).
        Καιρός εστί ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
        Δυστυχώς όμως, διακρίνω απ' όσα αναφέρει το άρθρο ότι πέρα από τις μισθολογικές περικοπές λόγω συγκυρίας είναι διάχυτη όχι η διάθεση για αξιοκρατία αλλά η παλιά ευνοιοκρατική και μικροκομματική αντίληψη.

        • ierofantis avatar
          ierofantis @ Εύμηλος 30/09/2011 20:33:15

          Εύμηλε, το ότι η θέση μου ενδέχεται να είναι άστοχη, δεν είναι κάτι φοβερό. Εγώ τουλάχιστον δεν διεκδικώ το αλάθητο.

          Αλλά να είναι ταυτόχρονα λαϊκιστική και ανδρεοπαπανδρεϊκή, εδώ φίλε μου, με εξέπληξες.

          Κάποτε στο στρατό, σε άσκηση, ο διοικητής μου, καθόλα λαμπρός στρατιωτικός καριέρας, επιστήμονας με όλες τις σχολές πολέμου στην πλάτη, ξένες γλώσσες και υψηλού επιπέδου γνώσεις υπολογιστών και ψηφιακού πεδίου μάχης, τα βρήκε σκούρα στο σενάριο...

          Τη δουλειά την έκαναν δύο μόνιμοι επιλοχίες καραβανάδες, με άπειρες ασκήσεις στην πλάτη επί του πεδίου και με άριστη γνώση του χώρου και των προδιαγραφών και αναγκών της μονάδας...

          Αν ήξερες πόσους μαστερούχους και δόκτορες ξέρω που δεν ξέρουν, πρακτικά, που παν τα τέσσερα...

          Δεν μέμφομαι λοιπόν τη γνώση και την θεωρητική κατάστηση.

          Μέμφομαι την εκ προοιμίου απόλυτη παραδοχή μερικών (μάλλον και δική σου) ότι ο θεωρητικώς καταρτισμένος, είναι αποτελεσματικότερος και αποδοτικότερος από τον πρακτικώς εκπαιδευμένο, μόνο και μόνο επειδή έχει ένα ή πέντε πτυχία παραπάνω.

          Αυτή είναι μια άποψη που αν δεν το καταλαβαίνεις οδηγεί σε διακρίσεις.

          Το κριτήριο πρέπει να είναι, όχι πόσα πτυχία έχει κανείς, αλλά ποιος μπορεί να κάνει τη δουλειά γρηγορότερα, καλύτερα, αποδοτικότερα.

          Τα περί κομματισμού και ρουσφετιού, μακριά από μένα.

        • gynner avatar
          gynner @ Εύμηλος 01/10/2011 02:07:30

          Ναι ναι διδακτορικό!!Οσοι το έχουν έχουν πιάσει τον πάπα απ τα .........!!!!Ανθρώπους ψημένους στη δουλειά θέλουμε με κοινή λογική!!!

    • Χαζούλης avatar
      Χαζούλης @ tpe 29/09/2011 23:09:51

      Υπάρχουν Master και Master... Τα Master με κύρος εδώ στη Ελλάδα έχουν τη σφραγίδα ΠΑΣΟΚ.

      Έχω γνωστό κομματόσκυλο, που έφτασε στο σημείο να απειλεί τη καθηγήτριά του, για να του δώσει το MASTER... Φυσικά το πήρε.

      Αγαπητέ tpe, δεν θέλω να τα ισοπεδώσω όλα. Αλλά στην Ελλάδα ζούμε.

      • tpe avatar
        tpe @ Χαζούλης 29/09/2011 23:26:08

        Ναι, γνωστό το κόλπο, δυστυχώς...

    • m.s avatar
      m.s @ tpe 29/09/2011 23:12:16

      και με μάστερ φιλαράκι θα πας να χαραμιστείς στο Δημόσιο με τρεις και εξήντα; Δε το κάνεις σαΐτα εγώ λέω.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ m.s 29/09/2011 23:16:41

        Νάτα!!!!
        Τόσα χρόνια όλοι ζηλεύουν τους ΔΥ.
        Μόλις άρχισαν να μειώνονται οι μισθοί τους και να κινδυνεύουν με απόλυση, έσκασε μύτη πάλι ο γιαπισμός.
        Φίλτατε Μ.Σ, σε πληροφορώ ότι και με 3 μάστερ δίνουν εξετάσεις στο ΑΣΕΠ,και πάλι δεν περνάνε.
        Μάλλον δηλαδή καίγονται για τις 3.60, διότι στην αγορά δεν θα έπαιρναν ούτε 1.60.

        • tpe avatar
          tpe @ Strange Attractor 29/09/2011 23:23:05

          Ε, περίπου...
          Ξέρεις, υπάρχουν συνάδελφοί μου, αξιόλογοι βρε παιδί μου, αλλά κάνουν για ΔΥ, όχι για ΙΥ. Ξέρεις τι είναι να έχεις κατεβασμένα τα μισά συστήματα λόγω προβλήματος κι άλλος να σου μιλάει για "διαδικασίες" νυχτιάτικα; Ε; Δεν σου κάνει για τέλειος ΔΥ;

          Χωρίς πλάκα όμως, ναι ρε παιδιά, απαραίτητο είναι... Με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάρι...

  2. m.s avatar
    m.s 29/09/2011 23:15:19

    Θυμάμαι σε ένα νησάκι ήταν κάτι καθηγητάδες με μεταπτυχιακά και τελικά διευθυντή κάναν τον ''ντόπιο''.

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 29/09/2011 23:21:42

    Η ΝΔ οφείλει να καταστρώσει σχέδιο γενναίων και δραστικών περικοπών των δαπανών του δημοσίου που θα στηρίζεται όχι σε μείωση μισθών αλλά σε κλείσιμο και συγχωνεύσεις των περιττών οργανισμών που ακόμα λειτουργούν. Επίσης μαχαίρι στις ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ που είναι τεράστια πληγή για τα δημοσιονομικά του κράτους. Δυστηχώς και επί Καραμανλή έγιναν τρομερές σπατάλες στις ΜΚΟ.

    • tpe avatar
      tpe @ ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 29/09/2011 23:23:43

      Ενώ τώρα γίνεται οικονομία, ε;

  4. Απολλώνιος avatar
    Απολλώνιος 30/09/2011 00:16:20

    Ένας διευθυντής σε δημόσια υπηρεσία, πάνω απ'όλα πρέπει να έχει γνώσεις και ταλέντο διοίκησης, καθώς και διαχείρησης προσωπικού.
    Το να έχει μάστερ στην επιστήμη του δεν λέει απολύτως τίποτε.
    Η επιλογή προϊσταμένων, κι ακόμη περισσότερο διευθυντών, κυρίως με τα προαναφερθέντα προσόντα θα πρέπει να έχει σχέση.
    Τι να τον κάνεις έναν διευθυντή με "μάστερ"η διδακτορικό στην ειδικότητά του (π.χ γεωπονίας, δασολογίας, αρχιτεκτονικής κλπ), όταν από διοίκηση είναι παντελώς άσχετος...?
    Ακόμη και ΔΕ (απόφοιτοι λυκείου) υπάλληλοι πολλές φορές, είναι πολύ πιό αποτελεσματικοί σε θέματα διοίκησης και δίνουν λύσεις, εκεί που διευθυντές με μάστερ κολλάνε.
    Δεν μπορεί να είναι θέμα "τυπικών προσόντων" η κρίση αυτών των ικανοτήτων, απαιτείται άλλου είδους διαδικασία επιλογής.

    • The Saint avatar
      The Saint @ Απολλώνιος 30/09/2011 01:19:49

      Δεν θα μπορούσα παρα να συμφωνήσω τα μάλα μαζί σου αγαπητέ Απολλώνιε! Εθεσες ένα θέμα που δεν "καίει" βεβαίως μόνο το δημόσιο τομέα. Χρόνια τώρα στο χώρο της πληροφορικής (πωλήσεις), είδαν τα μάτια μου κάτι masterούχους ...αρχαιολόγους, να μην πιάνουν "μία" ούτε μπροστά σε απλούς πωλητές που είχαν χρόνια και εμπειρία στο "κουρμπέτι". Φυσικά, επειδή εκεί ήταν Ι.Τ. δεν είχαν τύχη καμμία... Το master στον πάτο τους, και ...απο εδώ παν' και άλλοι. Αλλωστε το λέει και το γνωστό γνωμικό "Καθείς στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες"

  5. ΚΩΣΤΑς Β. avatar
    ΚΩΣΤΑς Β. 30/09/2011 01:32:28

    tpe θέλεις να μειωθούν οι μισθοί των ΔΥ ή να αυξηθούν των ΙΥ; Θέλεις ένα καλό εργοδότη ή έναν κακό;;Μιλάς πάντως σαν εργοδότης ή σαν κάποιο που θέλει διακαώς να προσληφθεί στο κακό δημόσιο.

  6. Periergos avatar
    Periergos 30/09/2011 07:03:20

    Επειδή πλέον το ΠΑΣΟΚ κατάφερε να δημιουργήσει εμφύλιο Δημοσίων και Ιδιωτικών Υπαλλήλων και τα όσα λέτε εκτός από το μένος προς τους Δημοσίους, έχουν και σωστές ιδέες, σας ενημερώνω ότι πολλά τα εισηγούνται στις Διοικήσεις αλλά οι διαδικασίες και τα πλαίσια στο Δημόσιο είναι παροχειμένα και δεν ακολουθούν τις εξελίξεις, Τέλος το Δημόσιο είναι σαν το γάμο, όσοι είναι έξω θέλουν να μπουν και όσοι είναι μέσα να βγουν. Γιατί δεν βγαίνουν?? Γιατί δεν θα βρουν δουλειά στον Ιδιωτικό Τομέα, είναι σαν βγαίνεις από τη φυλακή. Μόνο σαν συνταξιούχος για να "αγοράσουν" την τεχνογνωσία το πως δουλεύει και σκέφτεται η οργάνωση του Δημοσίου Τομέα. Και κάτι τελευταίο, οι συνδικαλιστές φτιάξανε το έκτρωμα του Δημοσίου Τομέα και το συντηρούν μέχρι σήμερα.

    Σας ευχαριστώ

  7. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 30/09/2011 07:35:05

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΜΑΣΤΕΡ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ "ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ", ΑΛΛΑ Η ΓΝΨΣΗ, Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ "ΠΑΠΑΡΙΑ", ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΝΕΙ ΘΕΜΑΤΑ.
    ΟΙ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΔΕΣ, ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ "ΠΑΠΑΡΙΑ" ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ ΣΤΟ ΝΤΟΥΛΑΠΙ ΤΗΣ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑΣ.
    ΕΔΩ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΟΛΩΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΠΑΛΙΟ", ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΣΤΡΑΒΟ ΕΜΑΘΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ, ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΦΟΒΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΩΧ-ΑΔΕΛΦΙΣΜΟ ΤΗΣ 35ΕΤΟΥΣ! ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΤΟΥ...

  8. danaos avatar
    danaos 30/09/2011 07:56:34

    Καλημέρα!Εγώ "μάστερ και ξάστερ" που λέει κι ο Strange δεν έχω.Αλλά θα σας βάλω σήμερα ένα τεστ!
    Το τεστ έχει μόνο 1 ερώτηση, που είναι πολύ σημαντική! Δίνοντας μια ειλικρινή απάντηση θα καθορίσει το φιλότιμο σου!
    Το τεστ περιέχει μια τυχαία, εντελώς φανταστική περίσταση όπου ΕΣΥ καλείσαι να πάρεις μια απόφαση! Θυμήσου ότι η απάντηση σου πρέπει να είναι ειλικρινής. Διάβασε τα παρακάτω και δώσε ιδιαίτερη σημασία σε κάθε γραμμή!

    Η ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ
    Είσαι στην προβλήτα του Πειραιά. Γύρω σου κυριαρχεί το χάος, που προκάλεσαν ακραία καιρικά φαινόμενα, ένας τρομακτικός άνεμος και πολλαπλές πλημμύρες. Είναι μια καταστροφή βιβλικών διαστάσεων. Είσαι δημοσιογράφος - φωτογράφος, που δουλεύει για μία πολύ μεγάλη εφημερίδα, και είσαι παγιδευμένος μέσα στην μέση αυτής της καταστροφής!!
    Η κατάσταση είναι φοβερή! Προσπαθείς να τραβήξεις φωτογραφίες που θα καθορίσουν την καριέρα σου. Σπίτια καταστρέφονται, άνθρωποι ουρλιάζουν, άλλοι εξαφανίζονται κάτω από τα νερά! Η φύση τα καταστρέφει όλα!
    ΤΟ ΤΕΣΤ
    Ξαφνικά βλέπεις έναν άνθρωπο μέσα στο νερό! Παλεύει για τη ζωή του προσπαθώντας να μη τον καταπιούν τα κύματα!
    Πλησιάζεις... και σου μοιάζει οικείος! Ξαφνικά καταλαβαίνεις ποιος είναι!
    Είναι ο Γιωργάκης Παπανδρέου !!!
    Την ίδια στιγμή βλέπεις τεράστια κύματα να κατευθύνονται καταπάνω του έτοιμα να τον πνίξουν!

    Έχεις 2 επιλογές:

    1) Μπορείς να σώσεις την ζωή του Γιώργου Παπανδρέου, ή
    2) Να τραβήξεις μια δραματική φωτογραφία που αναπαριστά τον θάνατο ενός από τους πιο αμφιλεγόμενους πρωθυπουργούς της Ελλάδος και γνωστό στην Ευρώπη, για το «δόσιμο-εκχώρηση» της πατρίδας του στο ΔΝΤ !
    Η ΕΡΩΤΗΣΗ:
    Εδώ είναι η ερώτηση και παρακαλώ απάντησε ειλικρινά:

    α) Θα επιλέξεις έγχρωμο φιλμ με υψηλή αντίθεση,
    β) θα πας για την κλασσική απλότητα του ασπρόμαυρου;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 30/09/2011 08:15:39

      Απ τα καλύτερα Δαναέ!!!!
      Και μια και το θυμήθηκα, όπως έλεγε κάποτε ένας φίλος μου, που ονειρεύονταν να γίνει γιάπης:
      "Και τι έγινε που έχει μάστερ; Κι εγώ έχω Ούνο"!

  9. ΑΝΤΑ avatar
    ΑΝΤΑ 30/09/2011 08:48:48

    Την στιγμή που πολλοί θεωρούν πάααρα πολλά τα 2200 για
    - έναν δ/ντη νοσοκομιακής κλινικής ( με πολυετής σπουδές που έχει εφημερίες και από τα χέρια του περνάνε ζωές)
    - έναν αξιωματικό αστυνομικού τμήματος ( με υποχρεωτικά νυχτερινά , με ειδικές συνθήκες επικυνδυνότητας)
    - έναν δ/ντή σχολείου πού έχει στην ευθύνη του 240 παιδιά και 40 καθηγητές
    (σσ. οι περισσότεροι ουτε το δικό τους 1 παιδί δεν κάνουν καλά)

    ενώ την ίδια στιγμή η φίλη μου που δουλεύει σε τράπεζα με πτυχίο ΙΕΚ (χωρίς να δώσει ποτέ πανελλήνιες και εξεταστική) παίρνει 1600 και τα δώρα ακέραια..

    τότε

    αξίζουμε την παιδεία την υγεία και την ασφάλεια που μας παρέχουν πια...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΑΝΤΑ 30/09/2011 17:21:10

      Μην το ψάχνεις ...το έχω γράψει πολλές φορές κανένας δεν θέλει ένα Δημόσιο με δομές και λειτουργίες αμοιβές και ποινές γιατί τότε ορισμένοι Δ Υπάλληλοι αλλά πάρα πολλοί ελεύθεροι ιδιώτες θα κλαίγανε.

      Οπότε θα δίνεις σε ένα νευροχειρούργο, σε ένα δάσκαλο, σε ένα υπάλληλο ή σε ένα πιλότο 2,200 μετά από 40 χρόνια (ο καταληκτικός...) αλλά θα μιλάς και από πάνω ...

      Πλέον έχω πειστεί ότι κανένας δεν θέλει να έχουμε Κράτος ( ...και ορισμένοι Δ Υπάλληλοι) ...μπαξίσι θέλουν όλοι για να μπορούν να κάνουν εξυπηρετήσεις ... και να μιλάνε για την κατσίκα του γείτονα

      ΥΓ

      ας αναλογιστούν ορισμένοι ότι οι ...Τροικανοί Υπάλληλοι είναι ...εδώ έχουμε αφίσες και αφασίες αρεστών των ΑΡΙΣΤΩΝ