07/05/2009 11:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανικό σκάνδαλο ΜΑΝ και στην Ελλάδα

Υπόθεση Siemens «νούμερο δύο» με παράνομες πληρωμές σε διάφορες χώρες, μεταξύ των οποίων και στην Ελλάδα, έρχεται στο προσκήνιο έπειτα από έρευνα των γερμανικών αρχών στη γερμανική εταιρεία ΜΑΝ, που κατασκευάζει φορτηγά και λεωφορεία. Όπως διαπίστωσε η εφορία του Μονάχου, ένα ποσό τουλάχιστον 16 εκατ. ευρώ κατευθύνθηκε σε φορείς που αποφάσιζαν για την προμήθεια προϊόντων της εταιρείας στην ίδια τη Γερμανία και μια σειρά άλλα κράτη. Τα υπό εξέταση στοιχεία αφορούν την περίοδο 2002-2005.

Σε σχέση με την Ελλάδα, νομικοί κύκλοι στη Γερμανία εκτιμούν ότι οι πληρωμές αφορούσαν μια σύμβαση του 2002 με τον ΗΛΠΑΠ για την προμήθεια 91 οχημάτων Ν 6216 και 40 αρθρωτών Ν 6221. Η ΜΑΝ συμμετείχε ακόμα στην υλοποίηση προγραμμάτων του υπουργείου Άμυνας ύψους 21 εκατ. ευρώ για το διάστημα 2000-2003.

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100062_07/05/2009_313710

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/05/2009 11:58:17

    Έχουμε ακόμα πολλά να δούμε με το συγκεκριμένο σκάνδαλο.

    Πριν από 2-3 χρόνια η ΜΑΝ κυνηγούσε μια δουλειά στην Ελλάδα 500 εκ. Ευρω για την πώληση στρατιωτικών οχημάτων στην Ελλάδα. Ο Μειμαράκης τελικά δεν προχώρησε καν σε διαπραγματέυσεις και από αυτο φαινεται ότι κυκλοφορούσαν τα στοιχεία από τότε.


    Κου που να δείτε για το όλο πακέτο των εξοπλιστικών την περίοδο 1996-2004 και ειδικότερα τα Καναντέρ. Υπάρχει και σεξ στην υπόθεση..

  2. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 13:22:28

    Βρε μήπως είναι καλύτερα ο ΓΑΠ να ανακηρύξει νέο Κόμμα μπας και ξεφύγει από το αμαρτωλό ΠΑΣΟΚ (του παρελθόντος και δει άσπρη μέρα;

    Με το που λες την λέξη ΠΑΣΟΚ λερώνεσαι...

  3. Lavazza avatar
    Lavazza 07/05/2009 13:23:43

    Υ.Γ.:

    Πάλι εξοπλιστικά.

    Πάλι δηλαδή ο Γιάννος στη μέση...

    Καλά, δεν είχε το θεό του μιλάμε...

  4. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 07/05/2009 13:27:12

    Άντε καλέ!
    Σκάνδαλα στην Ελλάδα; Σα δεν ντρέπεστε;
    Δεν βλέπετε η "δημοκρατία" και οι "δημοκράτες" πως δεν τα "βλέπουν" στη Βουλή;
    Τι θέλετε τώρα εσείς; Αυτοί ξέρουν.
    Γεώργιος Παπαδόπουλος

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 14:09:13

    Εχω γραψει και παλιοτερα,

    Κιολειδης + ΠΑΣΟΚ.

    Συγγελιδης + ΠΑΣΟΚ ( + Μιλενα )

    κλπ κλπ

    http://www.kioleides.com/templates/main/main.php?languageID=1&site_areaID=17&contentID=%CB%E5%F9%F6%EF%F1%E5%DF%E1%20MAN

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 14:12:28

    Η εταιρία Nικ. ΚΙΟΛΕΪΔΗΣ ΑΕΒΕ δραστηριοποιείται από το 2002 στη διανομή των λεωφορείων ΜΑΝ στην Ελλάδα, έχοντας παραδώσει δεκάδες αστικών, υπεραστικών και τουριστικών λεωφορείων και υποστηρίζοντας ενεργά κάθε αυτοκινητιστή.

    Nικ.ΚΙΟΛΕΪΔΗΣ ΑΕΒΕ
    17ο Χλμ Εθνικής Οδού Αθηνών-Θεσσαλονίκης,
    145 64 Νέα Κηφισιά-Αθήνα
    Τηλ. 210-8180000
    Fax. 210-8180001

    να μην ψαχνουν ρε παιδι μου...

    ΠΠ

  7. koinos_nous avatar
    koinos_nous 07/05/2009 14:20:08

    αΜΑΝ !!!!

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 14:24:46

    ο Κιολειδης παντως εκανε βολτες τοτε με ελικοπτερο με εναν πολυ γνωστο ΠΑΣΟΚΟ !!!Καλο και εξυπνο παιδι.

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 14:33:36

    μμμμ και ο ΠΑΝΟΣ ΤΡΑΒΕΛ με λεωφορεια δεν επαιρνε ολες τις δουλειες με το ΠΑΣΟΚ ????? τινος λεωφορεια χρησιμοποιουσε? ρωταω...

    Ολα τα πηγαινε - ελα !!!!!!???? μιλαμε οτι ο ανατγωνισμος δεν εβλεπε ταριφα !!!

    Τα λεωφορεια ειναι βολικα, χωρουν πολλους μεσα, σε βλεπουμε τους επιβατες, γικαιολογεις το τρανσφερ και ως τουριστικο και ας ειναι Μιζοεισπρακτικο.

    τι λετε τωρα???

    ΠΠ

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/05/2009 14:39:11

    Πάνος Κατσιμπάρδης

    να συπμληρωσω το προηγουμενο σχολιο μου.

    ΠΠ

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/05/2009 20:43:28

    Και υπήρχαν κάποιοι που αναρωτήθηκαν ειλικρινώς που βρήκε τα λεφτά ο "καθυστερημένος" για να τελεί γάμους εις Παρισίους.....

  12. αγανάκτηση avatar