#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2012 07:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανικό σενάριο για παράλληλη κυκλοφορία ευρώ και νέας δραχμής



Τα γερμανικά πλήγματα εναντίον της Ελλάδας από αναλυτές και παράγοντες συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό, με φόντο την ενόχληση του Βερολίνου για τις δηλώσεις του προέδρου του Γιούρογκρουπ, Ζαν-Κλοντ Γιούνκερ, που κατηγόρησε τη Γερμανία ότι δεν κινητοποιείται για να αντιμετωπιστεί η κρίση χρέους. Γερμανοί οικονομολόγοι επανέφεραν χθες το σενάριο του «διπλού νομίσματος». Με άρθρο στην εφημερίδα «Χάντελσμπλατ» προτείνουν την παράλληλη κυκλοφορία ευρώ και νέας δραχμής στην Ελλάδα με στόχο να αποφευχθούν αρνητικές επιπτώσεις της εξόδου της Ελλάδας. Οι Γερμανοί αναλυτές τονίζουν ότι η πληρωμή μισθών και συντάξεων θα μπορεί να γίνει σε δραχμές, των οποίων η συναλλαγματική ισοτιμία έναντι του ευρώ θα είναι κυμαινόμενη και το εθνικό νόμισμα θα μπορεί να υποτιμηθεί.

Στη Γερμανία ακόμη δεν έχουν αποσοβηθεί οι αντιδράσεις από την προειδοποίηση Γιούνκερ για διάλυση της ευρωζώνης αν το Βερολίνο συνεχίσει να απειλεί την Ελλάδα ότι θα αποτύχει και θα δει την έξοδο από το ευρώ και να μη δραστηριοποιείται για να βοηθήσει στην επίλυση της κρίσης. Η γερμανική έκδοση των «F. Times» κατηγόρησε χθες τους Χριστιανοκοινωνιστές και Φιλελεύθερους ότι προϊδεάζουν για την έξοδο της Ελλάδας, αν και μέσα στον κυβερνητικό συνασπισμό όμως εμπεριέχεται και εκφράζεται και η αντίθετη άποψη. Σε μια προσπάθεια «κατευνασμού», ο Γκίντο Βεστερβέλε κάλεσε τους Ευρωπαίους εταίρους να διατηρήσουν την ηρεμία τους για να αντιμετωπιστεί η κρίση στην ευρωζώνη. «Δεν συμφέρει κανέναν να σκληρύνουν τα μέτωπα. Η σταθεροποίηση του ευρώ και η επίλυση της κρίσης χρέους είναι το κοινό μας καθήκον», ανέφερε σε ανακοίνωσή του ο Γερμανός υπουργός.

Περικοπές στην Deutsche Bank

Η ύφεση αγγίζει και τη Γερμανία. Πτώση των κερδών της καταγράφει η Deutsche Bank (46% μείωση στο δεύτερο τρίμηνο) και προχωρεί στην περικοπή 1.900 θέσεων εργασίας, σε μια προσπάθεια να εξοικονομήσει περί τα τρία δισεκατομμύρια ευρώ. Οι περικοπές θα αφορούν κυρίως τις μονάδες εκτός Γερμανίας. Η διοίκηση της γερμανικής τράπεζας ανακοίνωσε ένα σχέδιο στρατηγικής αναδιάρθρωσης, υπό τη σκιά των αρνητικών στοιχείων.

Επίσης, πτώση καταγράφει και ο τομέας της αυτοκινητοβιομηχανίας στη Γερμανία, ακολουθώντας την υπόλοιπη Ευρώπη, παρά το γεγονός ότι αυτό αποκρύπτεται λόγω της πρακτικής που ακολουθείται από τους μεγάλους κατασκευαστές. Τα τρία στα δέκα νέα αυτοκίνητα στη Γερμανία (στα οποία περιλαμβάνονται πολυτελείς BMW) πωλούνται στους ίδιους τους επικεφαλής των αυτοκινητοβιομηχανιών και στους πωλητές τους, σε μια στρατηγική που ονομάζεται «αυτο-απορρόφηση» (των προϊόντων). Ετσι, ενώ οι αριθμοί μιλούν για αύξηση 0,7% των πωλήσεων γερμανικών αυτοκινήτων, στην πραγματικότητα υπάρχει πτώση 5% (στοιχεία της Dataforce και BDW Automotive).

Από τον Ελεύθερο Τύπο

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 10:09:14

    Το ζήτημα χρειάζεται προσοχή. Όπως έχουμε επανειλημμένως τονίσει, συγκλίνουσες πληροφορίες μας αναφέρουν ότι υπάρχει δεδομένη απόφαση της Τρόικας για την έξοδο μας από την Ευρωζώνη. Όχι όμως οπότε εμείς θέλουμε, αλλά όποτε θα συμφέρει τους ..φίλους μας. Και αυτό θα συμβεί όταν θα είμαστε πλέον εντελώς εξουθενωμένοι πολιτικώς και οικονομικώς , ώστε να μην μπορούμε να αντιδράσουμε και ως εκ τούτου οι παγκόσμιες αγορές να πέσουν στα μαλακά!
    Να λοιπόν και ένα από τα μελετώμενα μέτρα (όπως περιγράφονται στο άρθρο), για την όσο γίνεται ομαλή μετάβαση της Ελλάδος εκτός Ευρωζώνης.
    Συνεπώς όπως το έχουμε αρκετές φορές ξαναπεί, η Κυβέρνηση θα πρέπει να λάβει αποφασιστικά μέτρα, σήμερα ή αύριο, όχι μεθαύριο! Έτσι ώστε να εξουδετερώσει το δυνατόν τα διαφαινόμενα σχέδια, απειλώντας τις παγκόσμιες αγορές με τις συνέπειες μιας ανεξέλεγκτης χρεοκοπίας της Ελλάδος. Ο χρόνος δουλεύει εναντίον μας και οι εταίροι μας αυτό που κάνουν είναι να διασφαλίζουν καθημερινά όλο και περισσότερο τα συμφέροντα τους!!

  2. abc avatar
    abc 01/08/2012 11:01:39

    Τώρα θα καταλάβουν επιτέλους και οι Γερμανοί οτι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο...

  3. abc avatar
    abc 01/08/2012 11:02:54

    Και παράλληλα θα κυκλοφορήσουν πεσέτες, λιρέττες, εσκούδος και ιρλανδέζικες λίρες?

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 01/08/2012 11:39:58

    Πως ειναι δυνατον να εχουν το ιδιο νομισμα δυο χωρες,απο τις οποιες η μια παρα την τεραστια βιομηχανια της εχει τη συνηθεια να απολυει 1900 υπαλληλους με την πρωτη μειωση κερδων της μεγαλυτερης τραπεζας της και μια αλλη που εχει χρεωκοπησει αλλα παρ ολα αυτα δεν εχει απολυθει κανεις τραπεζουπαλληλος και η πωληση μιας χρεωκοπημενης τραπεζας ,της Αγροτικης ,δικαιολογηθηκε ακριβως επειδη ο αγοραζων εγγυηθηκε οτι δεν θα απολυθει κανεις.
    Aσυμβατες αντιληψεις περι ζωης και οικονομιας.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ ψυχραιμια 01/08/2012 12:00:45

      Χα χα, μόνον αυτές οι αντιλήψεις είναι ασύμβατες;
      Η μεγαλύτερη εμπορική τράπεζα με έδρα την Γερμανία, Deutsche Bank, δεν έχει πιά πρόεδρο Ελβετό όπως συνήθιζε (Ackermann) αλλά Ινδό (Anschu Jain) !
      Φαντάζεστε την Εθνική Τράπεζα με Πρόεδρο Ινδό;
      Ή την Alfa με Πρόεδρο από την Σρί Λάνκα;
      Η νεοελληνική αγοραφοβία, ο οικονομικός επαρχιωτισμός και οι έμμονες ιδέες από το 1900, δεν παίζονται.

      • ορεσείβιος avatar
        ορεσείβιος @ Ο Θείος 01/08/2012 12:30:49

        Θείε έχεις ένα λάθος...Οχι απο το 1900 απο το 1821 που ιδρύθηκε το ελλαδιστάν με αυτά ασχολείται.
        Απο τους πρώτους νόμους που έφτιαξαν ήταν για να οριοθετήσουν και εξασφαλίσουν του δικούς μας απο τους ξένους (πάνω απο το αυλάκι-διώρυγα).

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ορεσείβιος 01/08/2012 12:45:25

          Εδώ δεν τα βρίσκουν οι Καλαματιανοί Αποσκιεροί Μανιάτες με τους Λάκωνες Προσήλιους Μανιάτες, για Μοραίτες και Ρουμελιώτες θα συζητάμε τώρα ;...

          • cielo avatar
            cielo @ Ο Θείος 01/08/2012 12:50:10

            Ε οχι και Μανιατες οι Καλαματιανοι, Θειε!

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 12:43:30

    Αν νομίζετε ότι αυτά φταίνε, είστε βαθειά νυχτωμένοι. Ίσως να έχετε δίκιο αν τα βλέπετε με τα μάτια του νεοφιλελεύθερου επικεφαλής κάποιας πολυεθνικής. Και για την ιστορία, κάποιος ιδιωτεύων τώρα , πρώην Υπουργός οικονομικών Υπουργείων , είχε δηλώσει ότι οι μεγάλες αυτοκρατορίες έγιναν γιατί δεν ήταν υποχρεωμένες να πληρώνουν μισθούς ! Απλώς χρησιμοποιούσαν Δούλους!!
    Επίσης, πίστευε ότι το Κράτος και ο εργοδότης δεν έπρεπε να συμμετέχουν στην Κοινωνική ασφάλιση! Καθε ένας από τους εργαζόμενους να φροντίζει για λογαριασμό του!
    Αμ ! και κάποια άλλη , τσιράκι του Προηγουμένου, προχθές που ρωτήθηκε αν το Μνημόνιο επέτυχε σε κάποια χώρα, δήλωσε ότι στέφτηκε με επιτυχία στην Βουλγαρία!! Και όταν ξαναρωτήθηκε γιά τους μισθούς πείνας των εργαζομένων, απάντησε , "Πρόβλημα τους" !!

  6. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 01/08/2012 14:02:55

    Αλλο κοινωνική ασφάλιση φίλε μου και άλλο το δικό μας μπαχαλιστάν..
    Τυφλός ταξιτζής με επίδομα..
    γεγονόςπαραπάνω (όχι μια εξαίρεση , αλλά οι μισές περιπτώσεις επιδομάτων).
    Το κράτος πλήρώνει έναν πολίτη επίδομα επειδή είναι τυφλός.Το ίδιο κράτος του δίνει μια άδεια ταξί να μεταφέρει τους έλληνες ,όχι τίποτε μετανάστες ρακένδυτους ,και ξένους τουρίστες.
    Κάποια ασφαλιστική εταιρεία έχει ασφαλίσει τον ταξιτζή έναντι αστικών ζημιών για ατύχημα.
    Υποβάλλονται δηλώσεις στο κράτος απο τον τυφλό και απο τον ταξιτζή για τα ποσά που εισπράτει ο καθένας και το κράτος τα αποδέχεται.
    Να συνεχίσω?
    Το κράτος δεν ξέρει ότι ο τυφλός και ο ταξιτζής είναι το ίδιο πρόσωπο, ούτε αν ο ταξιτζής εισπράτει και άλλα επιδόματα ,ούτε αν ακόμη έχει 2-3 αυτοκίνητα με τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας.
    Ο ταξιτζής μπορεί να βγαίνει στους δρόμους και να κλείνει τα λιμάνια διαμαρτυρόμενος κατά των προδοτών του έθνους και της πατρίδας.
    Ο τυφλός μπορεί να βγαίνει στους δρόμους και να φωνάζει για το ανάλγητο κράτος που περικόπτει την πρόνοια.
    Οι πολίτες βρίζουν τους πολιτικούς ,που δανείζονταν τόσα χρόνια λεφτά για να πληρώνουν τον τυφλό και τους υπαλλήλους του που έφτιαξαν τη χίμαιρα του τυφλού ταξιτζή και τόσα χρόνια δεν μπορούν να την δούν ,επειδή κάποιοι απο αυτούς ψελίζουν ότι πρέπει να βάλουμε λίγη τάξη στο μαγαζί.
    Και όλοι μαζί βρίζουμε τους εξαποδώ που δεν μπορούν να ενοήσουν ότι δεν νοείται κατεδάφιση της κοινωνικής πολιτικής μας.
    Γιατί με κάθε τυφλό ταξιτζή, ανάπηρο αθλητή,εγκυμονώσα παπά κλπ κάπου χάνονταν και καμιά σαρανταριά χιλιάδες επιδόματα,συντάξεις, χρηματοδοτήσεις και ευρά μέσα στο χάος του ελλαδιστάν μας.
    Δικαολογημένα βέβαια.
    Οταν δεν μπορείς να ανακαλύψεις έναν τυφλό ταξιτζή πως να δείς τις σκοτεινές ροές του χρήματος?
    Και για όλα αυτά φταίει το ευρώ.
    Μόλις έρθει η δραχμή όλα θα εξαφανιστούν.Ζούμε εναν εφιάλτη, δεν είναι αυτά πραγματικά που΄βλέπουμε, δεν είναι δυνατόν, μας κοροιδεύουν οι εξαποδώ, δεν υπάρχουν τυφλοί ταξιτζήδες που επιδοτούνται κιόλας.
    Μόλις πάρουμε στα χέρια μας την ευλογημένη δραχμή όλα θα γίνουν όπως πρέπει...Και οι ταξιτζήδες και οι τυφλοί θα εξαφανιστούν ..
    Ποιός τρελός θα θέλει να πληρώνεται σε δραχμές...
    Δαιμόνιο...Ευφυέστατο

    • avanti avatar
      avanti @ ορεσείβιος 01/08/2012 16:58:41

      Και ποιός είχε την ιερή υποχρέωση να εξασφαλίζει ότι δεν πρέπει να υπάρχουν σκοτεινές διαδρομές χρήματος? Μήπως οι πολιτικοί μαζί με τους επικεφαλείς της κρατικής μηχανής? Το έπραξαν? Οχι βεβαίως , αντιθέτως, μετά από αρκετές εξεταστικές επιτροπές, το πολιτικό σύστημα έχει βρεθεί εντάξει! Ενας μόνο είναι κακός και αυτός είναι ήδη στην φυλακή.

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/08/2012 14:14:05

    Απολαυστικός Wolfgang Münchau, στον Spiegel σήμερα:
    "Η λύση για την κρίση χρέους - Μόνον η καταστροφή του κόσμου που προφήτευσαν οι Μάγια θα μας σώσει".
    "Τι θα συνέβαινε άραγε, άν ένας μεγάλος αριθμός ανθρώπων πίστευε πραγματικά ότι στις 21 Δεκεμβρίου θα συμβεί το τέλος του κόσμου, όπως - υποτίθεται - προφήτευσαν οι ιερείς των Μάγια;
    Αυτη η πίστη θα είχε τεράστιες οικονομικές συνέπειες και μάλιστα θετικές.
    Κανένας δεν θα σκοτιζόταν για τα δεκαετή ομόλογα της Ισπανίας, αφού κανένα ομόλογο δεν θα προλάβαινε να "κουρευτεί". Η παγκόσμια κρίση χρέους θα τέλειωνε μονομιάς, και ως συνέπεια θα σωζόταν και το Ευρώ. Η Angela Merkel θα έβγαινε στην TV και θα μας έλεγε ότι "στην πολιτική της κατά της κρίσης χρωστούμε αυτό το θαύμα".
    Ταυτόχρονα θα είχαμε το μεγαλύτερο οικονομικό "μπούμ" όλων των εποχών. Οι τράπεζες θα χορηγούσαν πάλι πιστώσεις. Κανείς δεν θα σκοτιζόταν για την μακροπρόθεσμη βιωσιμότητα των χρεών ή για την επάρκεια των τραπεζικών ιδίων κεφαλαίων. ¨Ολος ο κόσμος θα έτρεχε να ψωνίσει μέχρι τελικής πτώσεως. Στην Κϊνα θα μετέτρεπαν επιτέλους τις επενδύσεις σε ιδιωτική κατανάλωση. Ακόμη και οι τόσο συντηρητικοί - υποτίθεται - Γερμανοί καταναλωτές, θα έτρεχαν ασυγκράτητοι και μέσα σε λίγες μέρες θα άδειαζαν όλα τα ράφια του Media Markt.
    ......
    Από τον αρνητικό φαύλο κύκλο στον οποίο έχει εγκλωβιστεί η Νότια Ευρώπη, θα γεννιόταν μια αυτοτροφοδοτούμενη ανάπτυξη και επιτόκια που πέφτουν. Και η Merkel θα προσποιηθεί ότι όλα αυτά τα είχε στήσει με ακρίβεια και ευφυία, και θα μας έπειθε τόσο, ώστε θα κέδιζε τις Βουλευτικές εκλογές το Σεπτέμβριο 2013 με απόλυτη πλειοψηφία.
    Η προφητευμένη καταστροφή του κόσμου είναι η ιδεώδης λύση για την κρίση του Ευρώ, με 2 προυποθέσεις: Αρκεί να την πιστέψει ένας επαρκώς μεγάλος αριθμός ανθρώπων και αρκεί βέβαια να μην συμβεί πραγματικά. Πιθανότατα η υπόθεση αυτή θα αποτύχει σε μία από τις 2 αυτές προυποθέσεις.
    ¨Ομως, από την άλλη πλευρά, ένας επαρκώς μεγάλος αριθμός ανθρώπων πιστεύει σε ένα ακόμη πιό μυστήριο παραμύθι - συγκεκριμένα ότι μεγάλες χώρες μπορούν να εξυγιάνουν τα οικονομικά τους μέσω λιτότητας. Έτσι ακόμη και το σχέδιο με την προφητευμένη καταστροφή του κόσμου, ίσως δεν είναι και τόσο παράλογο όσο φαίνεται ".
    h**p://www.spiegel.de/wirtschaft/wolfgang-muenchau-nur-der-weltuntergang-kann-den-euro-noch-retten-a-846560.html

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 16:51:06

    Oρεσειβιε, τι θελεις να πεις , ότι γιά όλα φταίνε οι κακοί ταξιτζήδες και οι μαιμουδες αναπηροί; Εγω αυτό το συμπέρασμα εβγαλα!! Δηλαδή αυτοί που έδωσαν το δικαίωμα στον ταξιτζή να ενεργεί τοιουτοτρόπως και στον ψεύτικο αναπηρο να κλεβει το Δημόσιο δεν φταίνε; Και ξέρεις κάτι; Οι πραγματικοί ηθικοί αυτουργοί , όχι μόνο των παραπάνω αλλά και άλλων κακοδαιμονιών , είναι αυτοί που πραγματικά φταίνε γιά τυην καταντια της χώρας μας. Και ξέρεις και κατι άλλο; Κατι τέτοια παπαγαλάκια σαν και σας αναζητουν , γιά να τα παρουσιάσουν ως άλλοθι , ώστε να βγούν αλόβητοι στην κοινωνία. Σε μιά κοινωνία που εγώ και ίσως και εσείς δεν θα έχετε θέση, γιατί θα έχει καταληφθεί από τα λαμόγια που αυτή τη στιγμή προετοιμάζουν το μέλλον τους!!

  9. TARAMAS avatar
    TARAMAS 01/08/2012 19:24:45

    Αν τόσο ψύχραιμα αποκαλείτε "παπαγαλάκια" τους διαφωνούντες με εσάς, το ίδιο ψύχραιμα θα αποδεχόσασταν από αυτούς τον χαρακτηρισμό "φτωχός τω πνεύματι" για την αφεντιά σας;

  10. Εnzo avatar
    Εnzo 01/08/2012 19:49:45

    Πρωτη χωρα για μενα υποψηφια για εξοδο απο το ευρω ειναι η Ιταλια μετα η Ισπανια και τριτη η Ελλαδα.
    Ειδικα για την Ιταλια τους συμφερει με χιλια να φυγουν.
    Απογειωνονται την αλλη μερα κιολας οικονομικα.
    Απορω γιατι καθονται ακομα

    • sanderson avatar
      sanderson @ Εnzo 01/08/2012 20:40:12

      Έχω την εντύπωση ότι περιμένουν το στραβοπάτημα των γερμανών.

  11. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 20:43:55

    TARAMA, Εσύ που δεν είσαι πτωχός τω πνεύματι ,από που συμπέρανες οτι αποκαλω παπαγαλάκια όσους δεν συμφωνούν μαζί μου;
    Αν δεν το κατάλαβες καλά , θα το κάνω πιο λιανά γιατί νομίζω ότι το χρειάζεσαι! Είπα λοιπόν ότι , δεν φταίνε μονό οι ταξιτζήδες και λοιποί ,για όλα τα κακά της Ελλάδας, αλλά περισσότερο τα λαμόγια που εξέθρεψαν αυτή την κατάσταση, έτσι ώστε να έχουν ερείσματα για να συνεχίσουν τις λαμογιες τους. Ονόμασα δε παπαγαλάκια , αυτούς που με τα γραφόμενα τους καλύπτουν αυτά τα λαμογια ή ηθικούς αυτουργούς όπως τους αποκάλεσα!!
    Τώρα αν εσύ έχεις τη μύγα και ..μυγιάζεσαι, τότε δικαιολογείται και η στάση σου!!

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 21:48:11

      "Κατι τέτοια παπαγαλάκια σαν και σας αναζητουν , γιά να τα παρουσιάσουν ως άλλοθι , ώστε να βγούν αλόβητοι στην κοινωνία."

      Σε ποιους αναφερόσουν συγκεκριμένα αν όχι στον Ορεσείβιο και τους προλαλήσαντες από σένα; (στους οποίους μπορεί εδώ να μην συμπεριλαμβάνομαι εγώ, αλλά πάντα με διαολίζει η ευκολία με την οποία κάποιοι σαν κι εσένα βαφτίζουν με κοσμητικά -το "παπαγαλάκι" τέτοιο δεν είναι;) Κι αυτό απλά επειδή διαφωνείς με τις απόψεις τους, μια και δε είσαι ο υπέρτατος κριτής να "ξέρεις" αντικειμενικά ποιος είναι παπαγαλάκι και ποιος όχι. Και για την ιστορία να σου πω ότι (θα το πρόσεχες αν έδινες λίγο περισσότερη σημασία σε ότι γράφουν οι υπόλοιποι πέρα από σένα) ότι δε σε αποκάλεσα "πτωχό τω πνεύματι", αλλά σε ρώτησα πως θα αντιδρούσες αν ήσουν εσύ (υποθετικά) το αντικείμενο υποτιμητικού χαρακτηρισμού.
      Τώρα αν εσύ έχεις τη μύγα και ..μυγιάζεσαι, τότε δικαιολογείται και η στάση σου!!

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 23:07:27

    TARAMA. Σε πληροφορώ οτι ουτε και στις σοφιστίες έχεις ταλέντο.
    Αν σου γραψω οτι, " Τι θα ελεγες για καποιον που σε χαρακτηριζει ονομα και πραμα;'' Σιγουρα θα υποθεσεις οτι αυτο δεν σου το λεω εγω αλλα αυτος ο "αλλος" καποιος! Ετσι ειναι;!!
    Παντως για να τελειωνουμε, εγω δεν χρειαζομαι ή και ισως δεν χρειαζεται, να βγω αλοβητος στην κοινωνια , γιατι ειμαι ενας συνταξιουχος που ζω μονο απο την συνταξη μου η οποια συνολικα εχει περικοπει κατα 60%. Εχω καταναλωσει περαν των 25 ετων, πανω στα βιβλια και αξιωθηκα να φθασω στην κορυφη της πυραμιδος στον τομεα που ακολουθησα. Συνεπως δεν εχω αποκτησει περιουσια που μπορει να δικαιολογησει την οποια προσπαθεια μου ωστε να βγω αλοβητος . Ειμαι απο αυτους που ολο πληρωνουν και οχι απο αυτους που περνουν εστω και για το ..καλο της Οικονομιας.
    Οσον αφορα για την "ταμπακιερα" τιποτα δεν μας ειπες"
    Να εισαι καλα!

    • Vee avatar
      Vee @ ΝΤΙΝΟΣ 01/08/2012 23:58:26

      Δε ξέρω τί είδους βιβλία ήταν αυτά στα οποία αναφέρεσαι, αλλά θα πρέπει να είχαν ορθογραφικά λάθη.

    • TARAMAS avatar
      TARAMAS @ ΝΤΙΝΟΣ 02/08/2012 01:35:28

      Η "ταμπακιέρα" εδώ για μένα είναι οι φθηνοί κι απρόκλητοι χαρακτηρισμοί που επιφύλαξες σε κάποιους που διαφωνούσαν με σένα, πάνω σε αυτό απάντησα. Πιο λεβέντικο θα ήταν να τους πεις ένα συγνώμη και να λήξει το θέμα, δε βγαίνεις "αλόβητος" με το να πουλάς εξυπνάδα, τόσος κόσμος διαβάζει και κρίνει.