#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2014 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γερμανική επίθεση εναντίον της Ελλάδας μετά τις αποκαλύψεις για τις μίζες



Πριν τα Χριστούγεννα που πέρασαν η εφημερίδα Handelsblatt με κεντρικό τίτλο «Προσωπικότητες 2012» φιλοξενούσε στις σελίδες της προσωπικότητες από το χώρο της πολιτικής και της οικονομίας, οι οποίοι με τις ενέργειές τους σφράγισαν τη χρονιά που φεύγει.

Θυμάστε ποιον είχε ανακηρύξει πολιτικό της χρονιάς; Με τίτλο «Ο ακλόνητος», η εφημερίδα ανακήρυξε τον Πρωθυπουργό της Ελλάδας, Αντώνη Σαμαρά, σε «Πολιτικό της Χρονιάς». Το κείμενο που ακολουθούσε αφιερωμένο στον Έλληνα Πρωθυπουργό, το έγραψε ο πρώην υπουργός Εξωτερικών της Γερμανίας Hans-Dietrich Genscher.

Τότε δεν είχε «σκάσει» ακόμη καλά το σκάνδαλο με τις μίζες. Δεν είχαν βγει στο φως τα σκάνδαλα με τις πληρωμές εκατομμυρίων από γερμανικές εταιρείες. Τότε η κυβέρνηση Σαμαρά ήταν καλή και ο πρωθυπουργός είχε την αμέριστη στήριξη της Γερμανίας.

Κρατείστε αυτό και διαβάστε τώρα ότι προ ολίγων ημερών ο Γερμανός πρέσβης είχε συναντήσεις με διάφορα στελέχη της κυβέρνησης, επιχειρηματίες κι άλλους μεγαλόσχημους στους οποίους εξέφραζε τους προβληματισμούς του για τις διαστάσεις που λαμβάνει το σκάνδαλο με τις μίζες. Και εκδήλωνε τη δυσφορία του για το γεγονός ότι γερμανικές εταιρείες μπαίνουν στο στόχαστρο της δικαιοσύνης και ανακινούνται παλαιές υποθέσεις.

Μάλιστα, όλα αυτά τα έλεγε αφού είχε γίνει και η τρομοκρατική επίθεση στο Χαλάνδρι όπου γάζωσαν το σπίτι του και βρέθηκαν μέχρι και σφαίρες στο δωμάτιο της κόρης του.

Και ξαφνικά, από την αρχή της χρονιάς, μπαράζ δημοσιευμάτων και δηλώσεων στη Γερμανία κατακεραυνώνουν την κυβέρνηση, χρησιμοποιώντας ακόμη και απαράδεκτους χαρακτηρισμούς για τον Πρωθυπουργό, ή τον Βενιζέλο. Μάλιστα, η ίδια η Μέρκελ είχε δηλώσει ξαφνικά ότι μπλόφαρε στην περίπτωση των δήθεν απειλών περί εξόδου της χώρας από τη ζώνη του ευρώ.

Όσο για τα δημοσιεύματα που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα, διαβάστε μόνο μερικά:



Με χαρακτηριστικό τίτλο «ένας ζητιάνος στο θρόνο», η Deutsche Welle σημειώνει... όχι μόνο τη συγκυρία των συνεχιζόμενων διαβουλεύσεων με την τρόικα, αλλά και την ανάγκη να καταλήξει η Αθήνα και η Ευρωζώνη στο πώς θα χρηματοδοτείται το ελληνικό χρέος μετά το 2014. «Ελπίδες, πυροβολισμοί και ανάπτυξη» είναι ο τίτλος της Frankfurter Allgemeine Zeitung, η οποία, αναφερόμενη στην επίθεση στο σπίτι του γερμανού πρέσβη στην Αθήνα, υπενθυμίζει το κλίμα απέναντι στην ΕΕ, τις οικονομικές δυσκολίες και τις πολιτικές προκλήσεις που αντιμετωπίζει η κυβέρνηση Σαμαρά.

Σκληρή επίθεση στον Αντώνη Σαμαρά και τον Ευάγγελο Βενιζέλο εξαπολύει η γερμανική εφημερίδα Frankfurter Allgemeine Zeitung, η οποία με αφορμή την ανάληψη της ελληνικής προεδρίας της ΕΕ κατηγορεί τον πρωθυπουργό πως ενώ «απειλεί» την Ευρωζώνη με την πιθανή άνοδο του Αλέξη Τσίπρα στην εξουσία ο ίδιος παλαιότερα ασκούσε σκληρή αντιμνημονιακή πολιτική.

Επίθεση και κατά του αντιπροέδρου της κυβέρνησης με την κατηγορία πως η επιθυμία του για «περισσότερη Ευρώπη» δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια προσπάθεια αποδυνάμωσης της Τρόικα.

«Για τον Σαμαρά, που τον Μάιο γίνεται 63 ετών..., ζητούμενο για τους έξι επόμενους μήνες δεν είναι μόνο η λιτή προεδρία, αλλά διακυβεύεται η ίδια η υπόσταση της κυβέρνησής του» .Η εφημερίδα δεν θεωρεί σταθερή την κοινοβουλευτική πλειοψηφία που διαθέτει η συγκυβέρνηση. «Ο Σαμαράς προειδοποιεί διαρκώς του δανειστές της Ελλάδας, υπαινισσόμενος ότι εάν επιβαρυνθεί περισσότερο η χώρα θα έλθουν αντιμέτωποι με πολιτικούς όπως ο αρχηγός της αντιπολίτευσης Τσίπρας, ο οποίος θα καταχραστεί το δικαίωμα του βέτο για να μπλοκάρει την ΕΕ μέχρι η Ελλάδα να επιτύχει την άφεση του χρέους της», αναφέρει η FAZ και προσθέτει: «Το ότι ο ίδιος, στις απαρχές της κρίσης ακολούθησε μια μη εποικοδομητική πολιτική έχει ξεχαστεί».

Για στασιμότητα στο πεδίο της δημοσιονομικής εξυγίανσης στην Ελλάδα κάνει λόγο το Spiegel με τίτλο «Ο κατά φαντασίαν θεραπευμένος» δίπλα σε φωτογραφία του Αντώνη Σαμαρά. Μάλιστα το περιοδικό διερωτάται: «Η Ελλάδα, το πλήρες μέλος της ΕΕ και της Ευρωζώνης, μία αναπτυσσόμενη χώρα; Μάλιστα ένα ‘αποτυχημένο κράτος’ (failed state) όπως το Αφγανιστάν και σύντομα ίσως και το Πακιστάν»;

Την άποψη ότι «η Ελλάδα δεν θα μπορέσει να επιστρέψει το 2014 στις αγορές» εκφράζει ο Κάρστεν Σνάιντερ, εκπρόσωπος των Γερμανών Σοσιαλδημοκρατών για δημοσιονομικά θέματα.

Μια πρόσθετη δανειακή βοήθεια για την κάλυψη των χρηματοδοτικών κενών 2014 και 2015 θεωρείται το πιο πιθανό σενάριο. Σύμφωνα με πληροφορίες της Deutsche Welle σε αυτή τη λύση φαίνεται να καταλήγει το γερμανικό υπουργείο Οικονομικών. Άλλωστε και ο ίδιος ο γερμανός υπουργός Οικονομικών Βόλφγκανγκ Σόιμπλε θεωρεί πιθανή τη λύση ενός «μικρού πακέτου βοήθειας» προς την Αθήνα.

Η γερμανική εφημερίδα Tagesspiegel προαναγγέλλει με βεβαιότητα τον θρίαμβο του ΣΥΡΙΖΑ και τη συντριβή της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ στις ευρωεκλογές του Μαΐου.

Είναι όλα αυτά τυχαία; Είναι τυχαία η συγκυρία της επίθεσης κατά της Ελλάδας και κατά της κυβέρνησης, μετά τις αποκαλύψεις για τις μίζες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 10/01/2014 10:44:55

    Ε ας περάσει η κυβέρνηση στην επίθεση, να ξεσκεπαστούν όλα, να γίνει και λογιστικός προσδιορισμός του χρέους, να ξεκινήσουν κι οι απαιτήσεις για το κατοχικό δάνειο κι ας έρθουν οι Γερμανοί να ξανασυζητήσουμε....

    • johny f avatar
      johny f @ σιδεράκιας 10/01/2014 11:49:49

      Μακαρι να γινοταν αλλα μαλλον σε ενα παραλληλο Συμπαν το βλεπω πιο πιθανο....

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 10/01/2014 10:47:02

    Αυτο που φοβούνται οι Γερμανοί είναι πως μια πιθανή καταδίκη μιας εταιρίας τους για δωροδοκία αποκλείεται αυτόματα απο όλες τους ευρωπαίους διαγωνισμούς πωλήσεων

  3. citizennick avatar
    citizennick 10/01/2014 10:52:25

    Τότε χρειαζόμασταν τους Γερμανούς και αγοράζαμε την υπστήριξή τους. Με αυτά που δεν είχαμε, το μέλλον των παιδιών μας, αλλά αγοράζαμε. Σήμερα μέσα από μιά προοπτική ιδιαίτερα ταραγμένης Ανατολικής Μεσογείου η πλούσια, αλλά αδύναμη στρατιωτικά Γερμανία, δεν είναι η καλύτερη επιλογή συμμάχου. Άλλοι έχουν το δυνατότερο στρατό του κόσμου.
    Τα παραπάνω δεν είναι παρά υποθέσεις εργασίας.

  4. Jimakos avatar
    Jimakos 10/01/2014 11:00:55

    Οτι γράφει κάθε εφημερίδα και site στη Γερμανία είναι κατευθυνόμενο και πηγάζει από τη γερμανική κυβέρνηση. Με αυτή τη λογική κι αυτά που γράφετε εσείς είναι κατευθυνόμενα από την ελληνική κυβέρνηση. Που οδηγεί αυτή η λογική; Οι καλοί Έλληνες και οι κακοί Γερμανοί, στο ίδιο έργο θεατές.

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 11:23:29

    Συγνώμη ,αλλα τι απο τα αναφερόμενα είναι ανακριβές?

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 11:25:22

    Jimako,
    Χωρίς να εξετάσω αν είναι σωστές οι παραπάνω αντιλήψεις σου, έχω επισημάνει ότι οι προθέσεις σου είναι μάλλον ανθελληνικές και σίγουρα φιλογερμανικές.
    Το ότι η Γερμανία εδώ και χρόνια κρατάει ανθελληνική στάση συνοψίζεται σ΄αυτό που η ίδια η Μέρκελ δήλωσε , ότι μπλόφαρε στην περίπτωση των δήθεν απειλών περί εξόδου της χώρας από τη ζώνη του ευρώ!
    Και επίσης αν θέλουν να είναι τόσο καθαροί και έντιμοι όσο απαιτούν από μας να είμαστε, τότε ας δώσουν εντολή στον Πρεσβευτή τους, οιονεί εμπορικό πλασιέ των προϊόντων τους, να συνδράμει τούς Έλληνες στην διαλεύκανση των σκανδάλων και να εκδώσουν τα λαμόγια που βρίσκονται υπό την προστασία τους !

  7. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/01/2014 11:34:08

    ...............ότι γερμανικές εταιρείες μπαίνουν στο στόχαστρο της δικαιοσύνης και ανακινούνται παλαιές υποθέσεις...........
    ΟΛΑ θα ανακινηθούν από την αρχή και θα πληρώσουν για τα εγκλήματα που κάναν οι πατεράδες τους και τα κλοπιμαία θα επιστραφούν .
    Και πολύ καλό θα ήταν αυτά να πραγματοποιηθούν από τον Σαμαρά να τον ΣΤΗΡΙΞΕΙ και να τον αγαπήσει όλη η ΕΛΛΑΔΑ μας .

  8. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 10/01/2014 11:35:16

    Οι Γερμανοί είναι οι μόνοι οι οποίοι ωφελήθηκαν από τη δράση της 17Ν...

  9. Γιάννης Κιαπέκος avatar
    Γιάννης Κιαπέκος 10/01/2014 12:12:46

    Το ότι η Γερμανία εδώ και χρόνια κρατάει ανθελληνική
    Θα επεκτείνω τη διαπίστωσή σου και θα την φτάσω στην εποχή της Μικρασιατικής Καταστροφής όταν οι Γερμανοί προέτρεπαν τον Κεμάλ Ατατούρκ να "ξεριζώσει" τον Ελληνισμό από τα παράλια της Μικρά Ασίας. Οι Γερμανοί ήταν είναι και θα είναι Ανθέλληνες όλα τα υπόλοιπα είναι προϊόντα προπαγάνδας.

    • ΠΕΛΙΑΣ avatar
      ΠΕΛΙΑΣ @ Γιάννης Κιαπέκος 10/01/2014 13:03:42

      Συμφωνώ απόλυτα και επιπλέον αυτοί διδαξαν στους Τούρκους τις εκτοπίσεις και την αναγκαστική εργασία σαν τρόπο εξόντωσης πληθυσμών.

  10. Jimakos avatar
    Jimakos 10/01/2014 12:13:59

    Δεν εξετάζεις αν είναι σωστές οι αντιλήψεις μου, αλλά λες οτι είμαι ανθέλληνας και φιλογερμανός. Κόλλησες την ταμπέλα άρα δεν υπάρχει λόγος να ανταλλάσεις απόψεις μαζί μου αφού είμαι αυτός που είμαι. Όπλα αγοράσαμε από Αμερικανούς, Ρώσσους, Γάλλους, Γερμανούς κτλ, όλοι μας διέφθειραν με το ζόρι, από την εδώ πλευρά δεν ζήταγε κανένας τίποτα. Επίσης εμείς θέλουμε να ξεκαθαρίσουμε όλα τα σκάνδαλα, αλλά οι άλλοι, οι κακοί, οι ξένοι, εν συντομία οι Γερμανοί, δεν μας αφήνουν και δεν μας συνδράμουν. Προτιμώ κάτι σε Αίσωπο ή σε Χανς Κριστιαν Άντερσεν, περισσότερο διδακτικό. Όταν καταφέρουμε να τοποθετούμε τα φρεάτια στο ίδιο επίπεδο με το δρόμο, τότε να ξεσπαθώνουμε άμα μας παραλληλίζουν με το Αφγανιστάν.

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Jimakos 10/01/2014 13:20:12

      Μην το ψάχνετε παιδιά. Γνώριζα τον Χριστοφοράκο απο παλιά - (να διευκρινίσω δεν έχω κανένα λόγο να τον υπερασπίζομαι,το αντίθετο μάλιστα).

      Αλλα όταν πρωτοήρθε στην Ελλάδα, το 1990 αν θυμάμαι καλά, του έλεγα πως εδώ αν δεν πέσει μίζα το ξεχνάς το Δημόσιο σαν αγορά , και φώναζε "τι'ναι αυτά που λές , θα μας κλείσουνε μέσα!"

      ΕΔΩ τα έμαθε τα κόλπα!

      Βέβαια ,έχει τεράστια ευθύνη η Γερμανία για την διαφθορά στην Ελλάδα. Αλλά, η ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Γερμανία!
      Ο νοών νοείτω...

      • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
        ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 10/01/2014 20:20:06

        Η Μέρκελ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ Γερμανίδα είναι (και ο Σόιμπλε αν δεν κάνω λάθος).
        Σαφώς στη διαφθορά υπάρχει ο διεφθαρμένος αλλά ικανή και αναγκαία συνθήκη γι αυτό, είναι να υπάρξει ο ΔΙΑΦΘΟΡΕΑΣ. Διότι αυτός βάζει και παίρνει ΟΛΟ το χρήμα μείον τη μίζα. Αρα έχει και το 90% τουλάχιστο της ευθύνης, διότι σίγουρα είναι αυτός ο Κυρίαρχος του παιχνιδιού.
        Το ποιός έχει ευθύνη δεν έχει μεγάλη σημασία. Το σημαντικότερο είναι το ΜΕΓΕΘΟΣ της ευθύνης του καθ' ενός.
        Και ο πεζός έχει ευθύνη όταν τον σκοτώνει αυτοκίνητο. Ομως αυτή θεωρείται αμελητέα μπροστά σε εκείνη του οδηγού. Ετσι συμβαίνει και με τις ευθύνες για το χρέος . Εχει και ο λαουτζίκος κάποια ευθύνη που σκοτώνεται, πλην όμως αμελητέα μπροστά σε εκείνη των οδηγών που τον σκοτώνουν για να κερδίσουν...

        • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
          ΣΤΕΛΙΟΣ @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 10/01/2014 21:55:52

          Το περι ευθυνών της Ανατολικής Γερμανίας δεν το έπιασες. Να βοηθήσω λίγο... Στάζι?

          Αναφορικά με τα άλλα ,υποθέτω πως δεν έχεις προσωπική εμπειρία απο το "σύστημα προμηθειών" του Ελληνικού Δημοσίου ,γιατί αποδίδεις αντίστροφα τους ρόλους εκβιαστή και εκβιαζόμενου.

          Οποιοσδήποτε υποψήφιος προμηθευτής , απο την μεγαλύτερη πολυεθνική μέχρι τον τελευταίο κακομοίρη που ήθελε να πουλήσει κάτι στον Δήμο Κολοπετινίτσας καταλάβαινε σύντομα πως ,αν δεν δώσει μίζα , ο ρόλος του ηταν απλός διακοσμητικός - για φανεί πως έγινε διαγωνισμός με την αναγκαία συμμετοχή.

          ¨Η τα ακουμπούσε λοιπόν, ή το έκλεινε το μαγαζί (και βέβαια ,απέλυε τους εργαζόμενους του). Ποιός ήταν λοιπόν ο εκβιαστής ,και ποιός ο εκβιαζόμενος?

    • Γιώργος Αχαιός avatar
      Γιώργος Αχαιός @ Jimakos 10/01/2014 13:23:19

      Αν έχω καταλάβει καλά οι γερμανοί κατηγορούν τον Σαμαρά ότι:

      1)Είχε προειδοποιήσει αρχικά ότι η συνταγή θα έχει τραγικές επιπτώσεις.
      2)Τελικά δέχτηκε να την εφαρμόσει όσο γινόταν καλύτερα γιατί δεν μας έδωσαν καλύτερη επιλογή.
      3)Ο Σαμαράς απειλει ότι ένας Σύριζα στην εξουσία, δύσκολα θα μπορέσει να μείνει συνεπής στις ευρωπαίκές υποχρεώσεις (ακόμη κι αν το επιθυμεί λέω εγώ).
      4)Ο Σαμαράς προειδοποιεί ότι η κυβερνητική του πλειοψηφία είναι εύθραστη και τα νεύρα και οι αντοχές του ελληνικού λαού εξαντλημένες.

      Η απορία μου εμένα είναι βέβαια πως μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον επειδή περιγράφει την πραγματικοτητα. Είναι τόσο παράλογο σα να κατηγορείς κάποιον που λέει ότι αύριο ο ήλιος θα ανατείλει στις 7 και κάτι το πρωί...

      • Πτήση avatar
        Πτήση @ Γιώργος Αχαιός 10/01/2014 16:53:55

        ''Η απορία μου εμένα είναι βέβαια πως μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον επειδή περιγράφει την πραγματικοτητα.''
        Δεν είναι αυτό το πρόβλημα αγαπητέ. Δείτε το επί τέλους κι εσείς κι Εκείνος!!
        Το πρόβλημα των κατακτητών, είναι που κάθε μέρα απαιτούν, να είσαι και πιό ΔΟΥΛΟΣ τους.
        Διαφορετικά, δεν κάνεις για τη δουλειά και σε κατασπαράζουν.
        Τόσο απλό! Η μόνη αντιμετώπιση απ΄ τη στιγμή που θα το πάρεις απόφαση : τους ξε-τι-νά-ζεις με όλη την Ελλάδα μαζί σου. Τι άλλο πρέπει πια να σου πουν, πόσο να σε εκβιάσουν, ώστε να πράξεις τα αυτονόητα χωρίς ενδοιασμούς; 'Ελεος!

        • Γιώργος Αχαιός avatar
          Γιώργος Αχαιός @ Πτήση 10/01/2014 17:18:34

          Δεν έχω ιδαίτερο πρόβλημα με την πρότασή σου. Μου αρέσουν οι απελευθερωτικοί αγώνες.

        • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
          ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Πτήση 10/01/2014 20:22:51

          Αλλωστε ο Σόιμπλε σε συνέντευξή του το είπε ωμά : Δυό φορές σας δώσαμε την ευκαιρία και εσείς τον δικό μας ψηφίσατε...

  11. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 10/01/2014 13:40:24

    Άσχετα πράγματα. Φαντάσματα και φαντασιώσεις.
    Τα Κράτη δεν έχουν ούτε εχθρούς ούτε φίλους. ΜΟΝΟ συμφέροντα!
    Στην περίπτωση της Ελλάδος η Γερμανία θέλει ή να ενταχθεί στο σύστημα, τη λογική και τη νοοτροπία που η ΕΕ και το Ευρώ επιβάλλουν ή να φύγει.
    Ας βρούμε εμείς τι συμφέρει και τι όχι. Οι διεθνείς σχέσεις είναι ένα συνεχές δούνε και λαβείν, παζάρι συμφερόντων.
    Να δούμε και τι είναι εθνικό και τι συμφέρον προσώπων, συνετεχνιών, ομάδων, νταβατζήδων κτλ.
    Οι έννοιες "Φιλέλληνες" κι "Ανθέλληνες" είναι για το καφενείο. Σε ανθρώπινο επίπεδο έχουν αξία, αν και πρέπει να αναλυθεί και με ψυχολογικά κριτήρια το περιεχόμενο τους.
    Σε κυβερνητικό και στρατηγικής πολιτικής επίπεδο είναι λέξεις τσόντας.

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Μανιάτης 10/01/2014 20:32:42

      Αγαπητέ Μανιάτη,
      Εχεις δίκιο. Ομως θα πρέπει να απαντήσουμε ως ισότιμοι εταίροι (και όχι ως επι τιμήν λόγω λίκνου της Ιστορίας και του πολιτισμού της Ευρώπης που θα ήταν ο φυσιολογικός μας ρόλος στην ΕΕ) οτι η Γερμανία θα πρέπει να αποφασίσει αν θέλει ή να ενταχθεί στο σύστημα της ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑΚΗΣ ΕΕ όπως την ξεκίνησε ο Ζακ Νταλόρ και οι Μιττεράν-Κόλ και μέχρι το 1990 την ακολουθούσαν όλοι, ή αν θέλει να φτιάξει τη Γερμανική Ευρώπη χωρίς εμάς τους Νοτίους. Αν είναι απο ανάγκη επιβίωσης να επιλέξουμε σε ποιά αφεντικά θα είμαστε δούλοι, η τιμή μας ως έθνος αποκλείει τη Γερμανία. Οι εκτελεσθέντες γονείς μας απο τους Γερμανούς δεν θα μας το επιτρέψουν ποτέ.

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 10/01/2014 21:34:07

        Αγαπητέ Γρηγόρη, είναι δεδομένο πως είναι άκρως σεβαστά τα αισθήματα που αναφέρεις.
        Όμως, η Ιστορία είναι αδίστακτη. Η Γερμανία έχει προκαλέσει καταστροφές σε όλη την Ευρώπη. Στη Ρωσία!
        Τα ίδια έχουν κάνει όλα τα μεγάλα Ευρωπαϊκά κράτη.
        Οι γείτονες και φίλοι μας Ιταλοί. Οι Βενετοί στην
        Δ΄ Σταυροφορία λήστεψαν την Κωνσταντινούπολη χειρότερα από τους Οθωμανούς.
        Η ΕΕ έχει αξίες, ιδεώδη κτλ. Έχει, όμως, κι αυτή ως κινητήρια δύναμη την οικονομία. Δεν είναι δεδομένο ότι η ΕΕ θα γίνει Δ Ράιχ. Υπάρχει περίπτωση να γίνει αποικία της Κίνας.

        • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
          ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Μανιάτης 10/01/2014 22:32:12

          Συμφωνούμε φίλε Μανιάτη.
          Αυτό είπα κι εγώ. Αν υποχρεωθούμε δια της βίας να επιλέξουμε Αφέντη μεταξύ Δ΄Ράιχ και Κίνας ή Ρωσίας είναι σαφές οτι θα ήμασταν προδότες των προγόνων μας αν επιλέγαμε το Δ' Ράιχ. Οι Κινέζοι ή οι Ρώσοι δεν έχουν εκτελέσει άνανδρα άοπλο Ελληνα, ΠΟΤΕ.
          Αλλωστε μέχρι να φτάσουμε στην Κίνα, η δική μου άποψη είναι οτι θα πρέπει να περάσουμε πρώτα απ' τη Ρωσία και την δική της Ευρασιατική Ενωση αν το Δ' Ράιχ επιμείνει να μας επιβληθεί ως δυνάστης.

  12. Leyla avatar
    Leyla 10/01/2014 14:00:25

    Όλη αυτή η επίθεση για μένα δεν είναι τυχαία και μου δείχνει το ότι η κυβέρνηση Σαμαρά πέτυχε τον στόχο της η τουλάχιστον βρίσκεται πολύ κοντά στο να τον πετύχει.

    • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
      ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Leyla 10/01/2014 20:36:59

      Λες ξαφνικά αφού τους αποκοιμίσει καλά, να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να τους πεί ευθέως οτι είναι αδύνατο να τους πληρώσουμε όλο αυτό το κατά το μεγαλύτερο μέρος του παράνομο χρέος? Λες γι αυτό να άφησε τη δικαιοσύνη να ξεσκεπάσει πλήρως το ρόλο των Γερμανών στη δημιουργία του χρέους? Μακάρι. Θα τον ψηφίζω για πάντα αν το κάνει. Και δεν θα ξαναψηφίσω ποτέ Τσίπρα όπως θα κάνω αν δεν το κάνει...

  13. Vivi avatar
    Vivi 10/01/2014 14:04:10

    Τίποτα δεν είναι τυχαίο. Σ'εκείνο όμως εγώ που θα ήθελα να σταθώ είναι ο απόλυτος συγχρονισμός της εγχώριας τρομοκρατίας με την γερμανική. Και αναφέρομαι τόσο στους πυροβολισμούς όσο και στην απόδραση. Σαν κάποιο αόρατο χέρι να συντονίζει όλο αυτό το σκηνικό έχω την εντύπωση.

  14. Marsal avatar
    Marsal 10/01/2014 14:08:01

    Μια φράση έρχεται στο μυαλό μου, λίγο γηπεδική... Δεν σας χάλασε! Πόσο τυχαίο να είναι ρε παιδιά; Καθόλου. Πόνταραν στην ήττα της Ελλάδας και αφού δεν τα κατάφεραν, έχασαν τη μπάλα εντελώς. Περαστικά τους!

  15. Ήρων avatar
    Ήρων 10/01/2014 14:12:44

    Θα ήθελα να επισημάνω και κάτι ακόμα σε όλα αυτά. Πρέπει να προσέξουμε και τον ταυτόχρονο εκνευρισμό των ΣΥΡΙΖΑΙΩΝ. Βλέπουμε ότι έχουν χάσει λίγο τα αυγά και τα καλάθια. Η επιτυχία της διακυβέρνησης Σαμαρά και η ταυτόχρονη δυνατότητα που του δίνεται μέσω της προεδρίας, ξυπνάει εφιάλτες σε όλους!

  16. Πτήση avatar
    Πτήση 10/01/2014 14:28:11

    Όπως πολύ σωστά λέει παραπάνω ο Διηνεκής, αυτό είναι το μόνο που πονάει τους Γερμανούς. Η αποκάλυψη της αλήθειας, ο διεθνής διασυρμός και ο αποκλεισμός των εταιρειών τους από όλους τους διαγωνισμούς.
    Η απώλεια των Ευρώ, είναι το μόνο που καταλαβαίνουν. Για τον κατάπτυστο Τούρκογλου και το απόκομμά του, κανείς μας δεν έχει λόγο να νοιάζεται. Ό,τι κι αν λένε γι αυτόν, λίγο είναι…. Ο κ. Αντώνης Σαμαράς όμως, έχει μία ακόμη -την τελευταία μάλλον- ευκαιρία, τώρα που είναι πια απόλυτα ξεκάθαρος ο βρώμικος τρόπος, με τον οποίο τον αντιμετωπίζουν κατά τα συμφέροντά τους οι εκβιαστές-τοκογλύφοι-διεθνείς μιζαδόροι, να τους πληρώσει με το νόμισμα που τους αξίζει. Ας αποκαλυφθεί λοιπόν πλήρως ο αισχρός τους ρόλος στην Ελλάδα, ας αποδειχτούν οι βαριές τους ευθύνες, οι κάθε είδους παράνομες δοσοληψίες και σκοτεινές συμφωνίες τους, που ευθύνονται για την υπερχρέωση της χώρας μας. Ας μην υποχωρήσουμε ετούτη τη φορά ανταλλάσσοντας τη σιωπή μας με τις ψεύτικες υποσχέσεις τους , όπως πράξαμε με την αμαρτωλή υπόθεση της Ζήμενς. Συγχωροχάρτια τέλος.
    Αυτός ο δρόμος αν επιλεγεί, είναι μία σοβαρή επαναστατική πράξη μεγάλης σημασίας και ως τέτοια θα εκτιμηθεί. Το αντίθετο, η ασυγχώρητη υποχωρητικότητα δηλαδή, θα χρεωθεί και σύντομα θα πληρωθεί αναλόγως.

    • Μωρίας εγκώμιον avatar
      Μωρίας εγκώμιον @ Πτήση 10/01/2014 16:27:20

      Αυτές τις επαναστατικές πράξεις όπως λέτε για να τις κάνει κανείς, δεν πρέπει να τον " κρατάει " κανένας και από πουθενά και δυστυχώς σε τούτα τα μέρη σχεδόν όλοι, όλο και από κάπου κρατιούνται.

      • Alexis avatar
        Alexis @ Μωρίας εγκώμιον 10/01/2014 23:49:59

        Το σχεδόν όλοι είναι λίγο υπερβολικό.
        Οι κρατημένοι στη φυλακή η στο σπίτι τους.
        Προχωράμε με τους ελεύθερους.

  17. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 15:37:23

    Αγαπητή Πτήση,
    Να που συμφωνούμε ,γράφεις αυτά ακριβώς αυτά που ήθελα να πω στις απαντήσεις του παραπάνω σχόλιο μου.
    Πράγματι στο επίπεδο των διεθνών σχέσεων δεν υπάρχουν φιλίες, αλλά υπάρχουν συνδρομές , συμμαχίες και αλληλεγγύη, αυτός ήταν και ο σκοπός εξάλλου της ΕΕ .
    Αυτό όμως το εκμεταλλεύθηκε η Γερμανία κατά το δοκούν και εκμεταλλευόμενη την κυρίαρχη θέση της υποχρέωσε την Ελλάδα σε απίστευτη ταπείνωση.
    Το είδος της ταπείνωσης δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανείς πλήρως αν δεν ταξιδεύει για δουλειές (και όχι για τουρισμό), στο εξωτερικό.
    Ο Γερμανικός Λαός είναι απόλυτα πεπεισμένος, ότι όλοι οι Έλληνες είναι κλέφτες λωποδύτες, καταχραστές και τεμπέληδες και είναι υποχρεωμένοι να εξακολουθούν πληρώνουν τα ζεστά δισεκατομμυριάκια σ΄ αυτούς τους ακαμάτηδες και όλα αυτά μετά την πλύση εγκεφάλου που τους έκαναν η Μέρκελ και η παρέα της , με την φιλότιμη αρωγή βέβαια του ΓΑΠ και του Παπακωνσταντίνου.
    Δεν βρέθηκε κανένας να τους εξηγήσει ότι κανένας Γερμανός δεν χάρισε ούτε σεντ στην Ελλάδα, αντιθέτως η Γερμανία , όπως επισήμως ομολογούν οι ίδιοι, κέρδισε από την κρίση, προς το παρόν , πάνω από 40 δισ!
    Και δεν μου αρέσει καθόλου να επαναλαμβάνω τα επιχειρήματα(και μακρυά από μένα) του Βούτση, αλλά τα έχω ξαναπεί πολλές φορές, από τα λεφτά που οφείλουμε ένα μεγάλο μέρος προέρχεται από υπερτιμολογήσεις, λεόντειες συμβάσεις και άχρηστες προμήθειες, έτσι και εξηγούνται και οι τεράστιες μίζες.
    Για κάθε μονάδα χορηγούμενης μίζας, ο Ελληνικός λαός επιβαρύνονταν και 30 φορές, κατά τα λεγόμενα του Ευσταθίου!
    Και για όσους διατείνονται ότι δεν πήραμε μόνο από Γερμανούς, εξοπλιστικά, λέω ναι , αλλά προς το παρόν , αποδεδειγμένα αυτοί έδιναν μίζες, αυτοί μας προμήθευαν άχρηστα Leopard, αυτοί μας πάσαραν γερμένα και εξωφρενικά πανάκριβα υποβρύχια και το σπουδαιότερο, αυτοί μας κρατούν φιμωμένους και δέσμιους λόγου αυτού ακριβώς του άνομου και καταχρηστικού χρέους!
    Αυτά για να λάβουν γνώση οι απανταχού ...Γερμανοτσολιάδες !

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 16:01:32

      Εμπρός να πάρουμε την Πόλη! Ή έστω το Βερολίνο!

      • Πτήση avatar
        Πτήση @ Jimakos 10/01/2014 16:20:54

        Εσείς, καλύτερα ν΄αφήσετε την Πόλη για τους ''άλλους''.
        Πάρτε μονάχα ένα σουβλάκι με γύρο απ΄όλα και μιά μπυρίτσα και μείνετε στ΄αυγά σας.

        • Jimakos avatar
          Jimakos @ Πτήση 10/01/2014 16:26:22

          ya vol fraulein!

          • Πτήση avatar
            Πτήση @ Jimakos 10/01/2014 16:45:04

            :-)

    • Δημητριος Φ. avatar
      Δημητριος Φ. @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 16:39:45

      Καλα Ντινο πως καταδεχεσαι και πας για δουλειες στη Γερμανια;

      Δε φοβασαι μη σε λαδωσουν;

      Μη σε κοροιδεψουν;

      ....αποδεδειγμένα αυτοί έδιναν μίζες, αυτοί μας προμήθευαν άχρηστα Leopard, αυτοί μας πάσαραν γερμένα και εξωφρενικά πανάκριβα υποβρύχια και το σπουδαιότερο, αυτοί μας κρατούν φιμωμένους ...

      Ηρθαν δηλαδη ενα πρωι καποιοι Γερμανοι και αναγκασαν τον Τσοχατζο να αγορασει Λεοπαρντ και να παρει μιζες...
      Ηρθαν δηλαδη καποιοι Γερμανοι ενα πρωι και και αναγκασαν τον Μαντελη να τσιμπισει ενα εκατομμυριο...

      • ΓΡΗΓΟΡΗΣ avatar
        ΓΡΗΓΟΡΗΣ @ Δημητριος Φ. 10/01/2014 20:55:19

        Βεβαίως και δεν ήρθαν στην Ελλάδα ούτε σε κανέναν άλλο πελαααατη τους πχ. Τουρκία και ανάγκασαν τους Τσοχατζαραίους με τη βία να πάρουν μίζες. Απλά έτσι γίνονονται οι "δουλειές" μεταξύ πλουσίων κρατών-παραγωγών και φτωχών κρατών-πελατών οπλικών συστημάτων. Κάποτε ο Nouvel Oservateur έγραφε επιτιμητικά για τους Γάλλους μιζαδόρους-διαφθορείς των οπλικών συστημάτων οτι δεν κάνουν την παστρική δουλεια των Γερμανών "συναδέλφων" τους στις χώρες της περιφέρειας που είναι ΟΛΕΣ γεμάτες μιζαδόρους-μεσάζοντες, διότι δεν ξέρουν να επιλέγουν τα "σωστά" άτομα, με αποτέλεσμα η Πατρίδα τους να χάνει κέρδη και πελάτες...Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ κράτος-πελάτης οπλικών συστημάτων φίλε Δημητριε Φ. χωρίς Τσοχατζο-Μαντελο-Κάντες. Το 50% της παγκόσμιας οικονομίας προέρχεται απο όπλα και ναρκωτικά που όλα περνάνε μέσα απο τέτοιους μεσάζοντες και πολιτικούς. Ετσι δούλευε και δουλεύει το σύστημα. Και δεν το φτιάξαμε εμείς, με τον κακό μας χαρακτήρα βεβαίως...

        • anideos avatar
          anideos @ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 11/01/2014 16:53:05

          Συμφωνω σε οτι γραφεις, δεν θελω να δικαιολογησω κανεναν εμπορο οπλων κτλ.
          Μονο το ζητημα που μενει τελικα ειναι ποιος κανει το μεγαλητερο κακο:
          αυτος που λαδωνει;
          Η αυτος που λαδωνεται;
          Εγω προσωπικα διαλεγω το δευτερο.

    • George Ν avatar
      George Ν @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 17:10:00

      Η Ελλάδα έδωσε (δανείστηκε) 24 δις για όπλα σε 10 χρόνια. Ακόμα και 10% μίζες μας κάνουν 2,4 δις. Το χρέος μετά τις διαγραφές είναι 321 δις. Τα Leopard ήταν άχρηστα γιατί η Ελλάδα δεν παρήγγειλε και βλήματα. Προφανώς σε πόλεμο θα πετούσαν γιαούρτια ή το ΥΠΕΘΑ είχε κάποιο άλλο κρυφό σχέδιο που μου διαφεύγει. Τα υποβρύχια γείρανε όταν ξεμείναμε από λεφτά. Ούτε εξωφρενικά ακριβά ήταν. Την ίδια εποχή τα αμερικάνικα Apache τα είχαν φάει τα ποντίκια ή τουλάχιστον έτσι λέγαμε. Και εγώ δεν πάω τους Γερμανούς αλλά τόση πολλή ανάγκη έχουμε να φταίει κάποιος άλλος, όταν κάνουμε λάθη? Αν ναι μαζί σας! Οι Γερμανοί κάνουν μια χαρά γι αυτόν τον ρόλο. Εξάλλου είχε γίνει πολύ βαρετό να φταίνε για όλα οι Αμερικάνοι.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 16:29:52

    Jimako,
    Σε ευχαριστώ από βάθος καρδίας , με επιβεβαίωσες για το ποιόν σου!!!!!!!!!!!

    • Jimakos avatar
      Jimakos @ ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 18:39:50

      Ντινος über alles.

  19. Ευώνυμος avatar
    Ευώνυμος 10/01/2014 17:39:13

    Δεν ψήφισα και δεν θα ψηφίσω Σαμαρά. Όμως, θεωρώ απαράδεκτα, υβριστικά και μικρόψυχα τα σχόλια του γερμανικού τύπου σε βάρος του, κατ΄επέκταση δε, και σε βάρος των Ελλήνων. Ωστόσο, αν δεν είμαι αγενής, θα ήθελα να θυμίσω στον αρθρογράφο, ότι στις δύο προηγούμενες εκλογικές αναμετρήσεις, άρεσαν (αν δεν ζητήθηκαν...) οι έπαινοι των σημερινών υβριστών υπέρ των συγκυβερνώντων με ωμή και αηδή παρέμβαση στα εσωτερικά μιας κυρίαρχης (λέμε τώρα...) χώρας.

  20. η Dimi avatar
    η Dimi 10/01/2014 17:40:43

    (Αntinews Άρθρο: «Σόιμπλε: Καμιά ελπίδα για τις γερμανικές αποζημιώσεις» 04/2013)

    «Η μυστική Γερμανία του Σόιμπλε» (αποσπάσματα) | του Π. Τραϊανού | 07/2012

    Πάντα θα βρίσκονται στη Γερμανία εγκληματίες, οι οποίοι θα επιχειρούν “μικρά” εγκλήματα και όσο δεν θα τιμωρούνται θα προχωρούν σε “μεγαλύτερα”. Ποτέ δεν θα “ξεμένει” η Γερμανία από τέτοιους πρόθυμους. Ακόμα και σήμερα έχει στις τάξεις της επιφανείς ανθρώπους, οι οποίοι μπορούν να κατηγορηθούν για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Υπάρχει ακόμα και στη σημερινή γερμανική Κυβέρνηση ένα πρόσωπο με αυτά τα χαρακτηριστικά και αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο τι σημαίνει υποκρισία.

    Ποιό είναι αυτό το πρόσωπο; Ο Σόιμπλε. Ο πολύς Σόιμπλε. Ο Σόιμπλε είναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΕΚΦΡΑΣΤΗΣ της αναλλοίωτης μέσα στον χρόνο γερμανικής νοοτροπίας. Της νοοτροπίας του αμετανόητου εγκληματία, ο οποίος θεωρεί ότι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει εναντίον όποιου θέλει. Του εγκληματία, ο οποίος διαρκώς “προοδεύει” στον χώρο του εγκλήματος. Του εγκληματία, ο οποίος όχι απλά νιώθει ασφαλής, αλλά θεωρεί ότι μπορεί ακόμα και να ηθικολογεί εις βάρος των θυμάτων του. Απόλυτα σίγουρος για τον εαυτό του, έχοντας εξασφαλίσει την προστασία της αυθεντικής γερμανικής κοσμοθεωρίας.
    Της θεωρίας του ”συμφεροντολογισμού”.

    Ο Σόιμπλε δεν είναι αυτό που θα λέγαμε “χθεσινός”. Εμπλέκεται σε όλες τις υποθέσεις, που αναφέρουμε στο κείμενο αυτό. Είτε μιλάμε για ανυποψίαστους Γερμανούς αθλητές, οι οποίοι έπεσαν θύματα του εγκληματία αυτού, είτε μιλάμε για Ανατολικογερμανούς εργαζόμενους, οι οποίοι έχασαν τις δουλειές τους εξαιτίας του, είτε μιλάμε για Έλληνες συνταξιούχους, μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Μιλάμε για έναν εγκληματία, ο οποίος για λόγους συμφέροντος δεν δίστασε ούτε για μία στιγμή να τους καταστρέψει. Αυτός είναι ο Σόιμπλε και τα εγκλήματά του έχουν ένα τεράστιο εύρος, που αφορούν πολλούς και διαφορετικούς μεταξύ τους ανθρώπους.

    Ο Σόιμπλε δεν ήταν πάντα Υπουργός Οικονομικών. Την ίδια εγκληματική δράση, που τον χαρακτήριζε ως άτομο, την έφερνε εις πέρας και με άλλες ιδιότητες. Ήταν, για παράδειγμα, ο άνθρωπος αυτός, ο οποίος “συγχώρησε” τον Χέπνερ για τα ντοπαρίσματα. Ήταν αυτός, ο οποίος “μέτρησε” τα κέρδη της τεχνογνωσίας τού Χέπνερ για τη Γερμανία και τον άφησε ελεύθερο να κρύβεται στη γερμανική επαρχία. Η απόλυτη ειρωνεία. Ο ανάπηρος σήμερα Σόιμπλε ήταν τότε Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τα σπορ. Αυτός θέλησε να “κρύψει” τον Χέπνερ, προκειμένου η Γερμανία να εκμεταλλευτεί τη γνώση του και να εξασφαλίσει- “δόξα” έστω και πάνω σε νέα πτώματα ή ψυχοπαθείς.

    Μετά από αυτήν την υψηλής απόδοσης εθνική αποστολή ο Σόιμπλε συνέχισε ακόμα πιό “ψηλά”. Κάποιοι έκριναν ότι θα μπορούσε να προσφέρει ακόμα περισσότερα κέρδη στη Γερμανία και τον έκαναν Υπουργό ειδικών υποθέσεων, Αρχηγό της Καγκελαρίας, αλλά και Υπουργό Εσωτερικών. Τα αφεντικά τής Γερμανίας και των Ναζί εκτίμησαν τις “υπηρεσίες” του και τον έσπρωξαν στα ύπατα αξιώματα του γερμανικού κράτους. Έκριναν ότι είναι ο “κατάλληλος” άνθρωπος, για να διεκδικήσει τα κέρδη της Γερμανίας εις βάρος όποιου αυτή έβρισκε μπροστά της. Εις βάρος των Ανατολικογερμανών εκείνη την εποχή.

    Ο Σόιμπλε ήταν ο επικεφαλής της διαπραγμάτευσης της Κυβέρνησης Κολ με την Ανατολική Γερμανία. Αυτός έταζε ατιμωρησίες στους σταλινικούς ηγέτες της, προκειμένου οι Δυτικοί να λεηλατήσουν την πατρίδα εκατομμυρίων Ανατολικογερμανών. Αυτός έδωσε το σύνθημα για το μεγαλύτερο “πλιάτσικο” στην ιστορία της Γερμανίας. Ο Σόιμπλε, υπηρετώντας απόλυτα τον στόχο του, έγινε ο άνθρωπος, ο οποίος ξεπούλησε για “ψίχουλα” την περιουσία της Ανατολικής Γερμανίας στους βιομηχάνους της Δυτικής Γερμανίας σ’ αυτούς, που είδαμε παραπάνω με μεγάλη ακρίβεια ποιοί ήταν.

    Ο Σόιμπλε ήταν ο άνθρωπος εκείνος, ο οποίος “αποκατέστησε” τις λίγες ζημιές που υπέστησαν οι Ναζί μεταπολεμικά και εξαιτίας του κομμουνισμού. Ο Σόιμπλε τούς έδωσε πίσω τις περιουσίες, που κάποτε έχασαν στην Ανατολική Γερμανία. Αφού αυτοί οι κυρίαρχοι Ναζί της Γερμανίας τον χρησιμοποίησαν, για να εξυπηρετήσει τα συμφέροντα των ισχυρών Γερμανών εις βάρος όλων των αδυνάτων ομοεθνών τους, έκριναν ότι θα τους ήταν χρήσιμος ακόμα πιο πολύ.

    Όλες τις εξετάσεις είχε περάσει ο Σόιμπλε. Εφόσον είχαν αποφασίσει να κάνουν οικονομική επίθεση εναντίον των “κατώτερων” της Ευρώπης, θα τους εξυπηρετούσε ως “στρατηγός” της νέας τους στρατηγικής. Θα γινόταν ο νέος Υπουργός Οικονομικών της Κεντρικής γερμανικής Κυβέρνησης. Θα γινόταν μια νέα “αλεπού” της Γερμανίας, αλλά διαφορετική από τον Ρόμελ.

    Το νέο μεγάλο “κόλπο” της Γερμανίας και των Ναζί ήταν έτοιμο. Θα επαναλάμβαναν τους εαυτούς τους. Μέσω της δήθεν ευρωπαϊκής ενοποίησης, θα κατακτούσαν την Ευρώπη. Όπως στον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο ο Krupp και οι όμοιοί του κάτεσχαν όλες τις βιομηχανίες των ανταγωνιστών τους, έτσι περίπου κάνουν και σήμερα οι επίγονοί τους. Ας ψάξει να δει κάποιος πότε και εξαιτίας ποιών εξελίξεων συνέβαιναν εξελίξεις στο θέμα της ευρωπαϊκής ενοποίησης. Η πορεία τής Γερμανίας και η σχέση της με τις υπόλοιπες χώρες ήταν αυτή, που προκαλούσε τις εξελίξεις στην Ευρώπη. Ο σχεδιασμός άλλαξε και όχι οι στόχοι.

    Αυτό, το οποίο κάνουν πλέον καθημερινά οι Γερμανοί και εις βάρος όλων των λαών δεν διαφέρει από αυτό, το οποίο έκαναν οι Ναζί με τα τανκ. Καθημερινά επιτίθενται στα κράτη, πρωταγωνιστώντας σε έναν ακήρυχτο πόλεμο. Με τα ασυναγώνιστα επιτόκια της Γερμανίας αγοράζουν στην πραγματικότητα τα πάντα τζάμπα. Απλά εκμεταλλεύονται την ενιαία ευρωπαϊκή αγορά και κάνουν αυτό, το οποίο πάντα απαγορευόταν. Χρησιμοποιούν την κρατική δύναμη της Γερμανίας, για να επιβληθούν στον ιδιωτικό ανταγωνισμό και άρα με αθέμιτες συνθήκες.

    Αγοράζουν, λόγω γερμανικής οικονομίας — και άρα με μηδενικά επιτόκια — ευρωπαϊκές κερδοφόρες επιχειρήσεις, όπως για παράδειγμα έγινε πρόσφατα με την Ducati (An Audi Group Company! πλέον). Στην πραγματικότητα, τους βγαίνει “τζάμπα”, εφόσον με τα κέρδη των ίδιων των εταιρειών κάνουν απόσβεση των δανείων που συνάψανε, προκειμένου να τις αποκτήσουν.

    Όμως, αυτό το οποίο περιγράψαμε είναι απόλυτα παράνομο και ανήθικο, γιατί είναι αθέμιτος ανταγωνισμός. Όταν ιδιωτικές εταιρείες “νικούν” ανταγωνίστριες εταιρείες με τις δυνατότητες των οικονομιών αλλά και τις μυστικές υπηρεσίες των κρατών τους, υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός. Με τη δύναμη του κράτους της Γερμανίας “νικούν” οι ιδιώτες Γερμανοί επιχειρηματίες τους αβοήθητους ιδιώτες Ιταλούς επιχειρηματίες στο παράδειγμά μας. Έχουν γίνει προκλητικά επιθετικοί σε σημείο να γίνονται μισητοί. Όπως για παράδειγμα είναι μισητός ο εγγονός του Ναζί Πόρσε, ο οποίος σήμερα, ως ιδιοκτήτης της Φόλκς Βάγκεν, πιέζει την Άλφα Ρομέο για εξαγορά.

    Την πιέζει ως γνήσιος Ναζί κακοποιός και πέρα από κάθε δεοντολογία της αγοράς και της οικονομίας. Πιέζει τη διοίκησή της με απειλές και εκβιασμούς, που είναι ανήθικοι ακόμα και όταν ασκούνται στα πεζοδρόμια από αλήτες. Ούτε οι νταβατζήδες του δρόμου δεν διεκδικούν εξαγορές με τον τρόπο που το κάνει ο Φέρντιναρντ Πιχ. Μιλάμε για πράγματα, τα οποία έχουν ξεφύγει πέρα από κάθε έλεγχο. Αν αυτά τα κάνουν οι ιδιώτες Γερμανοί εις βάρος των περιουσιών ιδιωτών επιχειρηματιών, φαντάζεται κάποιος τι κάνουν απέναντι σε πολιτικούς και στελέχη, οι οποίοι διαχειρίζονται κρατικές επιχειρήσεις. Τι κάνουν εκεί όπου τους “παίρνει” καί να διαφθείρουν καί να “απειλούν”. Φαντάζεται κάποιος πώς συμπεριφερόταν ο Πρόεδρος της Ντόιτσε Τέλεκομ απέναντι στους αρμόδιους υπουργούς και στη διοίκηση του ΟΤΕ, όταν τον “πολιορκούσε” με τη βοήθεια των γερμανικών μυστικών υπηρεσιών και των δωσίλογων τύπου Χριστοφοράκου και Κόκκαλη.

    Επικεφαλής όλων αυτών των “ανταγωνιστικών” και επικίνδυνων επιχειρηματιών είναι ο Σόιμπλε, ως Υπουργός των Οικονομικών της “ασυναγώνιστης” Γερμανίας. Ο άνθρωπος κάνει ό,τι έκανε πάντα, Δικηγόρος του “διαβόλου” είναι και όχι οικονομολόγος. Δεν έχει σχέση με τα οικονομικά. Ακόμα και ως Υπουργός Οικονομικών δεν ασχολείται με τα οικονομικά. Δεν τον έχουμε ακούσει ποτέ να μιλάει για οικονομικά. Τον έχουμε ακούσει να μιλάει γι’ αυτούς, που αφορούν τα οικονομικά. Αυτός λαμβάνει τις έτοιμες εκθέσεις και τους στόχους των Γερμανών γραφειοκρατών και προσπαθεί να τις “περάσει” ως πολιτική. Προσπαθεί να τις επιβάλει ως πολιτική εις βάρος όλων εκείνων, οι οποίοι θίγονται από τους γερμανικούς “στόχους”.

    Στη πραγματικότητα δεν είναι Υπουργός Οικονομικών της Γερμανίας. Είναι Υπουργός Πολέμου με πρόφαση το Οικονομικό. Με αυτόν τον πόλεμο ασχολείται καθημερινά. Γι’ αυτόν τον λόγο βρίσκεται σε διαρκή επαφή με τα ΜΜΕ της Γερμανίας. Από αυτόν ξεκινάνε όλες οι “επιθέσεις”, που κατά καιρούς έχουν δεχθεί οι Ευρωπαίοι από τις διάφορες Bild και τα Focus. Αυτός συντονίζει τις “προβοκάτσιες” των ΜΜΕ και τις προσαρμόζει κατόπιν στους σχεδιασμούς τους. Μέσω των ΜΜΕ ανοίγει τη “συζήτηση” αυθαίρετα με τους όρους που θέλει και την ολοκληρώνει όπως εξ αρχής είχε αποφασίσει.

    Όλη την ημέρα στις εγκαταστάσεις των ΜΜΕ βρίσκεται και προπαγανδίζει τις επιλογές της γερμανικής Κυβέρνησης. Κάνει αυτό, το οποίο έκανε πάντα. Υπερασπίζεται ό,τι συμφέρει τη “ντοπαρισμένη” Γερμανία. Κάποτε προπαγάνδιζε το “δίκαιο” των ντοπαρισμένων αθλητών της Γερμανίας έναντι των “τεμπέληδων” και των “κατώτερων” αθλητών. Μετά προπαγάνδιζε το “δίκαιο” της- “ντοπαρισμένης” Δυτικής Γερμανίας έναντι της “τεμπέλικης” Ανατολικής Γερμανίας των “άχρηστων” κομμουνιστών. Σήμερα κάνει το ίδιο για την “ντοπαρισμένη” γερμανική οικονομία έναντι των “τεμπέληδων” του Νότου.

    Αυτή είναι η εξειδίκευση του Σόιμπλε και όχι η οικονομία. Δεν ασχολείται καν με την οικονομία. Ηθικολογεί εις βάρος των θυμάτων της γερμανικής ανηθικότητας Βρίζει πρώτος στο όνομα της Γερμανίας πριν αρχίσουν να βρίζουν οι άλλοι τη Γερμανία. Κατηγορεί τους μη ανταγωνιστικούς πριν αυτοί αρχίσουν να ψάχνουν τα περί αθέμιτων ανταγωνισμών.

    Αυτό ακριβώς είναι η γερμανική οικονομία. Πρώτη στην Ευρώπη, εξαιτίας του αθέμιτου ανταγωνισμού. Στην κυριολεξία ”Ντοπαρισμένη” με αμερικανικά δολάρια. Όταν η Γερμανία δανειζόταν τεράστια ποσά, για ν’ αποκτήσει την ανταγωνιστικότητά της, διέφθειρε τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά κράτη, προκειμένου να γίνονται αυτά οι σπάταλοι πελάτες της και να βάζουν “λουκέτα” στις δικές τους επιχειρήσεις. Με τον τρόπο αυτόν οι Γερμανοί έστησαν μια τεράστια “πυραμίδα”, η οποία, μέσω της διαφθοράς όλων των υπολοίπων κρατών, έφερε τη Γερμανία στην κορυφή της ευρωπαϊκής οικονομίας. Τώρα προσπαθούν οι Γερμανοί να “προσφέρουν” στα θύματά τους τα μυστικά της “ανταγωνιστικότητας”, τη στιγμή που γνωρίζουν ότι στις “πυραμίδες” το μυστικό δεν είναι στη γνώση, αλλά στη σειρά με την οποία “μπήκε” κάποιος στο “παιχνίδι”. Μας δουλεύουν τα κτήνη.

    Αυτήν την “ντοπαρισμένη” οικονομία υπερασπίζεται ο Σόιμπλε. Την υπερασπίζεται με τον γνωστό προτεσταντικό τρόπο της ηθικολογίας. Την εξηγεί με τον γνωστό γερμανικό τρόπο του ρατσισμού των “ανωτέρων”, που η “φύση” τούς έκανε ασυναγώνιστους.

    Πριν προλάβουν οι λαοί να κατηγορήσουν τη Γερμανία για ανηθικότητα μέσα στην ΕΕ, τρέχουν οι Γερμανοί να κατηγορήσουν τους πάντες για ανηθικότητα. Πριν προλάβουν οι λαοί να καταγγείλουν τον νεοναζισμό τής σημερινής Γερμανίας, τρέχουν οι Γερμανοί να κατηγορήσουν τους πάντες για τεμπελιά και ανικανότητα. Αυτής της στρατηγικής είναι επικεφαλής ο Σόιμπλε.

    Αυτό το ανθρωπόμορφο κτήνος όχι μόνον δεν τιμωρήθηκε από καμία Δικαιοσύνη, επειδή ως Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής για τα σπορ έστειλε στον τάφο και στα ψυχιατρεία πολλούς νέους αθλητές, αλλά έχει “προαχθεί” και ανέλαβε να στείλει στον “τάφο” ολόκληρους λαούς. Αυτό το τροχοφόρο σκουπίδι όχι μόνον δεν απεβίωσε, εξαιτίας της υπόθεσης Τρόιχαντ, αλλά παριστάνει τον “ευεργέτη” μιας Ανατολικής Γερμανίας, η οποία σήμερα δυστυχεί και υποφέρει, εξαιτίας του ξεπουλήματος που υπέστη.

    Όμως, αυτό το οποίο δεν έκανε η γερμανική Δικαιοσύνη, το έκανε η μοίρα.
    Ο Σόιμπλε, ο οποίος ήθελε να “τιμωρήσει” τους Έλληνες και όλους τους Ευρωπαίους του Νότου, γιατί έζησαν πέρα από τις δυνατότητές τους, τιμωρείται από τη μοίρα, επειδή έζησε πέρα από τις δυνατότητές του. Για το κτήνος, που λέγεται Σόιμπλε, είναι πέρα από τις δυνατότητές του να ζει ως φυσιολογικός άνθρωπος. Πολύ πριν ο Σόιμπλε λοιπόν βάλει σε “μνημόνιο” τους λαούς, τον έβαλε τον ίδιο σε “μνημόνιο” η μοίρα.

    Μιλάμε ότι ο άνθρωπος ζει με τις κατάρες εκατομμυρίων ανθρώπων. Εάν δεν είχαν συλλάβει επ’ αυτοφώρω τον παρ’ ολίγον δολοφόνο του, θα ήταν αδύνατον να τον εντοπίσουν με τους συμβατικούς τρόπους. Θα ήταν σαν έργο της Αγκάθα Κρίστι, όπου εκατομμύρια τέτοιων ανθρώπων θα είχαν λόγο και κίνητρο να τον σκοτώσουν. Γιατί; Γιατί ο άνθρωπος είναι κτήνος. Γιατί ο άνθρωπος αυτός, όλους αυτούς τους κατέστρεψε. Γιατί προσπάθησε να φέρει κέρδος στη Γερμανία εις βάρος τους. Στη θέση του εκτελεστή Ντίτερ Κάουφμαν θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε από τα πάμπολλα θύματά του. Θα μπορούσε να είναι ένας Γερμανός αθλητής, του οποίου η υγεία καταστράφηκε εξαιτίας του. Θα μπορούσε να είναι ένας Ανατολικογερμανός εργαζόμενος, ο οποίος σήμερα είναι ένας άνεργος αλκοολικός εξαιτίας του. Θα μπορούσε να είναι ένας Έλληνας συνταξιούχος, ο οποίος σήμερα στην κυριολεξία πεινάει εξαιτίας του.

    Ενώ για τον κοινό άνθρωπο μια σωματική αναπηρία είναι το άκρο άωτο της ατυχίας, για τον άθλιο Σόιμπλε αυτή η αναπηρία ήταν η “τύχη” του. Είναι τυχερός, που ακόμα ζει ανάμεσά μας. Είναι τυχερός που ζει ακόμα κάτω από τον Ήλιο και δεν βρίσκεται μέσα στο χώμα. Είναι τυχερός, που ζει ανάμεσα σε τόσα εκατομμύρια θυμάτων, πολλά εκ των οποίων αυτοκτόνησαν, μην αντέχοντας τη δυστυχία που αυτός τους “φόρτωσε”. Ενώ, ως θνητοί άνθρωποι, σεβόμαστε την αναπηρία και αγαπάμε τους ατυχείς συνανθρώπους μας, στην περίπτωση του Σόιμπλε δεν συμβαίνει αυτό. Persona non grata για την ίδια τη ζωή είναι. Την αναπηρία του τη θεωρούμε ελάχιστο τίμημα, για να εξακολουθεί να βρίσκεται ανάμεσά μας ένα τέτοιο τρομερό κτήνος.

    Είναι από τους λίγους σοβαρά ανάπηρους, που, αν αφεθεί απροστάτευτος, θα βρεθεί άνθρωπος να του στερήσει ακόμα κι αυτήν τη “ζωή” που ζει. Ούτε αυτήν τη δυστυχία δεν είναι διατεθειμένοι κάποιοι άνθρωποι να του “χαρίσουν”. Τη δυστυχία τού να είναι ψυχικά, σωματικά, πνευματικά και σεξουαλικά ανάπηρος. Ένα ανθρώπινο “κουφάρι”, που η μόνη του χαρά είναι να σκορπά τη δυστυχία στους υγιείς ανθρώπους.

    Ένα κτήνος, το οποίο με ευχαρίστηση σκορπά τη δυστυχία σε ολόκληρη την Ευρώπη. Ένας από τους χειρότερους ανθρώπους, που περπάτησαν, σύρθηκαν ή κύλησαν πάνω στην ευρωπαϊκή γη. Celebrity στην Κόλαση δικαιούται αυτός ο άνθρωπος να γίνει.

    Μέχρι τότε η ζωή θα του κάνει “πλάκα”. Ανελέητη “πλάκα” όπως μόνον σε αυτόν αξίζει. Μέχρι τότε θα είναι ο ηγέτης, που σε όλες τις ομαδικές φωτογραφίες είναι μόνος του. Ο ηγέτης, που ακόμα και στις πιο μεγάλες του “στιγμές” θα φωτογραφίζεται με τους κώλους των υπολοίπων. Έτσι θέλησε η μοίρα να τον τιμωρήσει, δίνοντας του την “αθανασία” που του ταιριάζει.

    Για τους ανθρωπολόγους του μέλλοντος —και όχι μόνον— το κεφάλι του Σόιμπλε θα είναι το απόλυτο “μέτρο” των ευρωπαϊκών κώλων του τελευταίου αιώνα- ”Πάχυνες “χρυσή” μου σου λέω !αφού είδα περσινές φωτογραφίες του Σόιμπλε!”.

    …Ο πολιτισμός πάντα τιμωρεί τη βαρβαρότητα.
    …Μετά την Ύβρη έρχεται η Νέμεσις.

  21. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 10/01/2014 21:42:00

    Jimako,
    Ich danke ihnen sehr,
    ΥΓ. Γιατί ίσως είναι η μοναδική γλώσσα που μπορείς να κατανοήσεις πλήρως!!