27/12/2012 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενικό έλεγχο στον ΕΟΤ διέταξε η κυβερνηση

Ευτυχώς που μας διαβάζουν στην κυβέρνηση για το σκάνδαλο του ΕΟΤ για το οποίο ζητήσαμε να διερευνηθούν και οι καταγγελίες Καραχάλιου για την τρύπα των 12 εκατ. ευρώ αλλά και για όλα όσα αφήνει να εννοηθούν ο πρώην γενικός γραμματέας. Πριν λίγο ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών, Χρ. Σταϊκούρας ανακοίνωσε τη συγκρότηση ομάδας δημοσιονομικών ελεγκτών του Γενικού Λογιστηρίου του Κράτους που θα αναλάβει κατά προτεραιότητα να κάνει φύλλο και φτερό τα ταμεία του ΕΟΤ. Ποιοι χρωστάνε, σε ποιους, τι κονδύλια σπαταλά ο ΕΟΤ και που και γιατί υπάρχει αυτή η μαύρη τρύπα.

Ελπίζουμε μόνο ο έλεγχος να γίνει με ταχύτατες διαδικασίες και το πόρισμα να είναι ξεκάθαρο. Οποιος φταίει για τους σκελετούς στη ντουλάπα του ΕΟΤ να πληρώσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 27/12/2012 19:53:31

    Μετά την παραδοχή ανικανότητας, η Ολγα είναι ακόμα στη θέση της?

    Θα περιμένουμε πολύ ακόμα?

  2. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 27/12/2012 20:39:59

    Κάτι φαίνεται να κουνιέται σιγά σιγά....
    Απλά είναι τα πράγματα αρκεί να θέλουμε να φύγει αυτή η ....αριστεράτζα από τα μμε και τη κοινωνία.

  3. Simon Bolivar avatar
    Simon Bolivar 27/12/2012 22:19:42

    Ούτε 6 μήνες δεν πέρασαν . Θέλουν οι τανες να κρυφτούν και οι χαρά δεν τις αφήνει . Τα ίδια και ίδια με μπλε και πράσινους κόκκους και κάτι από νέο-φιλελεύθερη αριστερά

  4. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 27/12/2012 23:35:59

    Θελει πολύ προσπάθεια για να γίνει αυτό παντού;Πρέπει να λειτουργεί ενας μηχανισμός μόνο μετά απο ενα σκάνδαλο;

  5. Πέτρόπουλος avatar
    Πέτρόπουλος 28/12/2012 00:05:16

    Τα πλαστά τιμολόγια θα τα βρουν, που πιστεύω ότι δεν είναι τόσο ηλίθιοι να έκαναν χρήση. Τις υπερτιμολογήσεις με τους κάθε είδους προμηθευτές και παραγωγούς πως να τις βρούν;

  6. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 00:45:00

    Είναι ευκαιρία να εξεταστεί η όλη δομή λειτουργίας και η αναγκαιότητα του ΕΟΤ.
    Είναι δε σκάνδαλο η λειτουργία των Γραφείων του ΕΟΤ εξωτερικό.
    Δεν προσφέρουν τίποτα και κοστίζουν πολλά.
    Αντίστοιχη σκανδαλώδης περίπτωση είναι και η λειτουργία των εμπορικών Γραφείων και το Γραφείων Τύπου.
    Ας ασχοληθεί κάποιος επαγγελματικά με τα θέματα αυτά.

    Ας φροντίσουν οι αρμόδιοι να θεσπίσουν κανόνες ορθής και έννομης δημόσιας διοίκησης, ώστε να μη δημιουργεί το Δημόσιο με τον τρόπο λειτουργίας του κλέφτες.
    Δεν φταίνε οι κλέφτες, αλλά οι θεσμοί που τους το επιτρέπουν να είναι ή να γίνονται.
    Η εστίαση της συζήτησης σε πρόσωπα είναι ανήθικη ηθικολογία και ανθρωποφαγία.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μανιάτης 28/12/2012 00:52:57

      Το ακούσαμε και αυτό : " Η εστίαση της συζήτησης σε πρόσωπα είναι ανήθικη ηθικολογία και ανθρωποφαγία." !!!!!
      ΔΕΝ είναι καθόλου ανθρωποφαγία να τιμωρηθούν όσοι πιθανά έχουν καταχραστεί δημόσιο χρήμα στον ΕΟΤ!!!
      Αυτό που είναι ανθρωποφαγία, είναι μένοντας ατιμώρητοι, να καλείται ο λαός να πληρώσει τα κλεμμένα τους, μέσω της λιτότητας (που είναι συνεπακόλουθο συσσωρευμένων τέτοιων φαινομένων)

    • Λιάννα avatar
      Λιάννα @ Μανιάτης 29/12/2012 19:11:51

      Ε, όχι και τα εμπορικά γραφεία σκάνδαλο! Έχετε ιδέα τι κάνουν τα γραφεία αυτά και πόσο χρήσιμα είναι; www.oey.gr

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/12/2012 09:52:20

    Και βέβαια πρέπει να τιμωρηθούν και παραδειγματικά.
    Εννοώ πως δεν αρκεί η τιμωρία, αν δεν δημιουργηθούν θεσμοί που θα αποτρέπουν τέτοιες καταστάσεις.
    Αν δεν σταματήσει να συμπεραίνονται οι πολιτικές εξουσίες σαν ιδιοκτήτες της χώρας και να συμπεριφέρονται αυτάρεσκα κι αυθαίρετα.
    Χωρίς τιμωρία και μάλιστα παραδειγματική η κοινωνία μας θα καταρρεύσει.
    Όμως, παράλληλα πρέπει να απαιτήσουμε τον εκσυγχρονισμό του θεσμικού πλαισίου της δημόσιας διοίκησης και την απόσυρση των διατάξεων περί ασυλίας των βουλευτών και των υπουργών.
    Αν μείνουμε μόνο την τιμωρία, δεν θα κάνουμε κανένα βήμα προς τα εμπρός. Και θα έλθει η στιγμή που ένας θα κυνηγάει τον άλλο.