#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2010 21:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενικευμένη κρίση χωρίς προοπτική



Η γενικευμένη απογοήτευση των πολιτών από τα μέτρα και τη συνολική διαχείριση της οικονομικής κρίσης από την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ αναδεικνύεται με τον πιο

χαρακτηριστικό τρόπο και στην συνδρομητική έρευνα Forum της εταιρείας Metron

Analysis η οποία διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 10 Ιουνίου έως 2 Ιουλίου 2010.

Από το σύνολο των στοιχείων της έρευνας προκύπτει ανάγλυφα ένα και μόνο κύριο συμπέρασμα: η απογοήτευση «χτυπάει κόκκινο», χωρίς ελπίδα και κάποιο

σημάδι αισιοδοξίας. Η ελληνική κοινωνία καλείται να υποστεί θυσίες πέρα από τα

όριά της χωρίς να αισθάνεται ότι τουλάχιστον υπάρχει κάποια προοπτική.

Όλοι οι δείκτες που αποτιμούν τη συγκυρία και την προοπτική της χώρας βρίσκονται σε ιστορικό χαμηλό. Ποτέ άλλοτε δεν έχουν καταγραφεί τόσο αρνητικές τιμές. Το 84,2% θεωρεί ότι η οικονομία της χώρας είναι σήμερα χειρότερη σε σχέση με τον προηγούμενο χρόνο, ενώ το 74,5% θεωρεί ότι η επόμενη χρονιά θα είναι ακόμα χειρότερη, έναντι μόλις του 7,7% που απάντησε ότι θα είναι καλύτερη. Ταυτόχρονα, επιλέγοντας λέξεις που περιγράφουν καλύτερα τη σημερινή κατάσταση της χώρας, οι πολίτες προτιμούν τις λέξεις «κρίση» κατά 58,6% και «χρεοκοπία» κατά 31,7%. Αθροιστικά δηλαδή, περισσότεροι από 90% περιγράφουν τη σημερινή κατάσταση της χώρας με τον πιο μελανό τρόπο.

Κόλαφος όμως για την κυβέρνηση είναι και τα στοιχεία που προκύπτουν από την

αποτίμηση των επιλογών και της πολιτικής της, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τις

απαντήσεις που δόθηκαν σχετικά με τις αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις. Όλες

απορρίπτονται και θεωρούνται ότι «δεν είναι αναγκαίες» με ποσοστά πάνω από

90%. Το αποτέλεσμα είναι, να υποχωρούν ραγδαία όλοι οι δείκτες αξιολόγησης της

κυβέρνησης. Η ικανοποίηση από την κυβέρνηση μειώνεται κατά -10,3% σε σχέση

με την προηγούμενη αντίστοιχη έρευνα της ίδιας εταιρείας του φετινού Μαρτίου

(13,4% από 23,7%) όπως και η ικανοποίηση προσωπικά από τον Γ. Παπανδρέου κατά -10,7% (17,6% σήμερα έναντι 28,3% τον Μάρτιο).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 07/07/2010 21:39:28

    Το χαστούκι που θα φάνε από τους Έλληνες δεν θα έχει προηγούμενο.

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 07/07/2010 21:50:01

    GAP
    "WANDED"

  3. Σπίθας avatar
    Σπίθας 07/07/2010 22:07:54

    Σάββατο, 01 Μαΐου 2010

    "Θυσίες": Χωρίς πολιτική προοπτική και ενάντια στην κοινωνία.
    Posted on 10:04 π.μ. by Σπίθας

  4. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 07/07/2010 22:29:12

    Η μόνη μας ελπίδα είναι να φύγει η ΧΟΥΝΤΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ!
    Αγώνας με όλα τα μέσα που διαθέτει ο καθένας μας,στους χώρους δουλειάς,στα καφενεία,στις λαϊκές ,στα σχολεία,στις παρέες μας,στο διαδίκτυο.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 08/07/2010 00:01:16

    http://www.youtube.com/watch?v=xf-VGkYbw8w&feature=related

    Αφιερωμενο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! χαχααααα

    ΠΠ

  6. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 08/07/2010 00:12:27

    Η έρευνα δεν είχε κάποια ερώτηση που να λέει για κρεμάλες και τέτοια: Πχ θα θέλατε να δειτε τον Άκη τον Πάγκαλο τον ΓΑΠ (συμπληρώστε όποιο όνομα θέλετε) να σας κοιτά από δυο μέτρα ψηλά στην πλατεία συντάγματος;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 00:17:25

      Μπλανκίστρια είσαι?

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ tiramola 08/07/2010 01:20:44

        Οχι! Κοπτοραπτού είμαι. Εφοριακός είσαι;

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 00:42:57

      Τα κεφάλια Άκη-Γιάνου κρεμασμένα στο Σύνταγμα. Για αρχή.

      • tiramola avatar
        tiramola @ Προφήτης 08/07/2010 00:50:10

        Και μετά την εξέγερση στο Σύνταγμα και το κρέμασμα καμιά 20αριά πασόκων θα μπορείτε με άνεση να εφαρμόσετε το πρόγραμμα εξόδου από την κρίση όπως εμφανίστηκε σήμερα στις διαφάνιες...

      • ataktos avatar
        ataktos @ Προφήτης 08/07/2010 05:22:34

        tiramola ..ρε μπαγάσα .. σταθερά τελευταία άρχισες να βγάζεις μπουρμπουλήθρες .. πνίγεσαι...

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/07/2010 00:56:04

    Συντάσσεσαι με τα καθάρματα; Σε αφορούν τα εγκλήματά τους και τα παίρνεις πάνω σου;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Προφήτης 08/07/2010 01:08:00

      Μπας και είναι το GAP?

      • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
        ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Orestios 08/07/2010 09:05:09

        To GAP δεν γράφει από μόνο του. Του τα γράφουν

  8. ataktos avatar
    ataktos 08/07/2010 05:18:53

    Η Κεφαλαιοποίηση του Χ.Α. στις 30/6/2010 υπολογίστηκε στα 56,5 δισ. ευρώ. Σε σχέση με την αντίστοιχη κεφαλαιοποίηση του Μαΐου 2010 που ήταν 60,9 δισ. ευρώ, σημείωσε μείωση της τάξης του 7,2% ενώ συγκρινόμενη με την αντίστοιχη κεφαλαιοποίηση του Ιουνίου 2009 που ήταν 82,2 δισ. ευρώ, η ποσοστιαία μείωση έφτασε το 31,3%.πηγή ισοτιμία.

    λέτε τίποτα για... ύφεση και ανεργία ..

  9. yannidakis avatar
    yannidakis 08/07/2010 07:06:38

    ειναι πραγματι τραγικο, ομως σε αυτο το σημειο ειναι που χρεθαζεται θαρρος απο τους πολιτες για ενα νεο ξεκινημα :[