#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/05/2011 00:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενική 24ωρη απεργία κατά των οικονομικών μέτρων



Εικοσιτετράωρη πανελλαδική απεργία έχουν κηρύξει για σήμερα Τετάρτη η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ, καλώντας σε «μαζική και αγωνιστική συμμετοχή για την απόκρουση των νέων αντεργατικών και αντικοινωνικών μέτρων που επιβάλλουν τρόικα και κυβέρνηση».

Στην απεργία συμμετέχουν, μεταξύ άλλων, το προσωπικό των ΔΕΚΟ και του ευρύτερου δημόσιου τομέα, οι εργαζόμενοι σε τράπεζες, οι καθηγητές των δημόσιων σχολείων, οι εργαζόμενοι στον Τύπο καθώς και το προσωπικό των ΟΤΑ.

Με προσωπικό ασφαλείας θα λειτουργήσουν νοσοκομεία, κέντρα υγείας, υπηρεσίες του ΙΚΑ, της Πρόνοιας και το ΕΚΑΒ, μετά την απόφαση των εργαζομένων να συμμετέχουν στην πανελλαδική απεργία διεκδικώντας την επίλυση οικονομικών και θεσμικών αιτημάτων τους.

Από τις 6:00 το πρωί της Τετάρτης και για 24 ώρες δεν θα μεταδίδονται ειδήσεις λόγω της συμμετοχής των δημοσιογράφων στην απεργία.

Ακινητοποιημένα θα παραμείνουν την Τετάρτη τα τρένα του ΟΣΕ και οι συρμοί του Προαστιακού Σιδηροδρόμου, καθώς οι εργαζόμενοι στον ΟΣΕ συμμετέχουν στην 24ωρη απεργία.

Σοβαρές αλλαγές στο πτητικό τους πρόγραμμα, με ματαιώσεις δεκάδων πτήσεων, ανακοίνωσαν οι δύο μεγάλες ελληνικές αεροπορικές εταιρίες, λόγω στάσης εργασίας που θα πραγματοποιήσουν οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 00:09:43

    Θα τριξουν τα τουβλα της Βουλης.. θα τρεμει η Αμαλιας.. σεισμος+τσουναμι+πυρηνικοι συνδικαλιστες!!! = το τελος του ΠΑΣΟΚ !

    ΠΠ

  2. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 11/05/2011 00:27:58

    Δεν θα γίνει τίποτα, έχουν ψεκάσει τα αεροπλάνα... Ξέρουν.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/05/2011 00:31:00

    καλησπερα...
    ΕΝΑΣ μα ΕΝΑΣ δεν εχει παει στο ΕΠιτελειο Αεροποριας!! να ρωτησει επιτοπου.. τιος ειναι αυτο που πεταει και ψεκαζει?? τι κωδικο εχει? τι σχεδιο πτησης?
    Γραφαμε περσυ... αλλα τωρα που το λες.. σκανε καθε μερα με λιακαδα πλεον 10 σε 3 ωρες πανω απο Αττικη.. τα βλεπω οταν εχω το σκυλο εξω...

    Θα καταθεσει ΕΝΑΣ μια ερωτηση στη ΒΟΥΛΗ ?? να αναγκαστιυν να δωσουν στοιχεια των πτησεων! εαν ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ειναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ !!!
    Εαν γνωριζουν ειναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ !

    ΠΠ

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 11/05/2011 00:44:33

    Εδώ δεν έχουν φραγμό στο να ξεπουλήσουν την χώρα μια για πάντα στις τράπεζες και στους ιδιώτες, να μας κινεζοποιήσουν εις το όνομα της ανταγωνιστικότητας και του κέρδους των επιχειρήσεων, στο να μας ψεκάζουν σαν τις κατσαρίδες για να κάτσουμε ήσυχα θα προβληματιστούν; Η Ελλάδα έχει γίνει δοκιμαστικός σωλήνας έτσι κι αλλιώς, γιατί να μην δοκιμάσουν ότι περνάει από το μυαλό τους;

    • H pena tis orghs avatar
      H pena tis orghs @ H pena tis orghs 11/05/2011 00:45:39

      Κοινώς άστα βράστα.

  5. δημης avatar
    δημης 11/05/2011 01:27:46

    ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ....ΨΕΚΑΣΜΟΙ, ΔΕΝ ΧΑΛΑΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ,ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ...ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΟΛΟΤΩΦ ΝΑ ΔΙΑΛΥΣΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΑ "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ" ΜΜΕ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ "ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΒΙΑΣ" ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΛΥΟΥΝ ΣΤΑ ΤΡΑΠΕΖΙΑ
    ΚΑΙ,ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΣΘΕΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΘΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ ΕΙΡΗΝΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ........(ΕΡΓΟ ΞΑΝΑΠΑΙΓΜΕΝΟ...)

  6. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 11/05/2011 08:42:55

    καλημερα φιλοι.
    σημερα αφηνουμε πληκτρολογια και παμε απεργια.
    πουλημενες η οχι,ηγεσιες δεν μας νοιαζει.
    εμεις παμε για την ελλαδα μας,για τα παιδια μας,για τους γονεις μας,για εμας.
    για κανενα λαμογιο πολιτικο-συνδικαλιστη.
    το ξερουν και αυτοι οτι τελειωσαν και απο τον φοβο της προδοσιας τους δεν πηγαινουν στην συγκεντρωση.θα λογαριαστουμε αργοτερα μαζι τους.
    οσο για τα αληταρια με τις κουκουλες,οπου τους δουμε ,τους πιανουμε,τους βγαζουμε την κουκουλα,τους βγαζουμε φωτογραφια και αν εχουν σπασει,καψει τους παραδιδουμε σε ενστολους αστυνομικους,αφου κρατησουμε τον αριθμο που ειναι στον ομο της στολης τους.
    τερμα οι φοβιες,τερμα η αδρανια.
    ολοι στον δρομο και τα ματια-αυτια ανοιχτα.

  7. perastikos avatar
    perastikos 11/05/2011 09:19:37

    τα καναλια φροντισαν να απεργησουν κι αυτα σήμερα... οποτε μην ανησυχειτε για τυχόν παραπληροφορηση αλλά για την μη αναμετάδοση της απεργίας και της διαδήλωσης. κατα τα λοιπα εμένα δεν θα με εμποδίσει κανένας ψεκασμός για να συμμετασχω. οι ψεκασμοι και τα συναφή ειναι για να δικαιολογούμε στον εαυτό μας οτι οι περισσοτεροι απο εμας θα καθίσουν για μια ακομα φορά αραχτοί και light στον καναπε του σπιτιού τους σχολιάζοντας μέσα απο τα blogs. Αυτο παει να πει αντισταση και διαμαρτυρία! Μπράβο σε όλους τους "απεγνωσμένους" αντιστασιακούς του γλυκου νερού.

  8. Σακκας avatar
    Σακκας 11/05/2011 10:35:34

    Καλη η απεργια δεν λεω ... αλλα αμα ειναι "ειρηνικη" δεν λεει.
    Αμα δεν πεσει καμμια μολοτωφ ,κατα προτιμηση σε κανενα πασοκοσκυλο, δεν λεει τιποτα..

    Παντως εχει και ενα καλο . Απεργουν και τα παπαγαλακια δημοσιοκαφρα !!
    Κατι ειναι κι αυτο .Ξεβρωμιζουν ,εστω για λιγο, τα Ερτζιανα!!
    Για φανταστειτε! Το βραδυ δεν θα δουμε χατζη- και στραβομουτσουνη "κ.μακρη" και τραγκα και βαλε...
    Α! Καθε μερα απεργια ..γουσταρω...