15/10/2010 00:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενική 24ωρη απεργία για τις 15 Δεκεμβρίου κήρυξε η ΓΣΕΕ

Η ΓΣΕΕ με απόφαση της ολομέλειας της διοίκησης κήρυξε 24ωρη γενική απεργία για την Τρίτη 15 Δεκεμβρίου κατά των «σκληρών και άδικων μέτρων του μνημονίου», όπως επισημαίνει σε ανακοίνωσή της.

Για την ίδια ημέρα προγραμματίζει και συγκέντρωση στο Πεδίο του Άρεως.

Στην ανακοίνωσή της επισημαίνει ότι «στις διεκδικήσεις της Συνομοσπονδίας και ως απάντηση στο μνημόνιο, είναι ένα μνημόνιο κοινωνικής και εργασιακής προστασίας των δικαιωμάτων των εργαζομένων».

Η ΓΣΕΕ απορρίπτει «κατηγορηματικά κάθε σκέψη για νέα μέτρα λιτότητας και φοροεπιδρομής κατά μισθωτών και συνταξιούχων με τον νέο προϋπολογισμό έτους 2011» και ζητά να «πληρώσουν οι "έχοντες και οι κατέχοντες"».

Ακόμη, απαιτεί τη λήψη μέτρων για την αντιμετώπιση της ανεργίας «η οποία λαμβάνει εφιαλτικές διαστάσεις», μέτρα «για την προστασία της απασχόλησης, αύξηση του επιδόματος ανεργίας στο 80% του κατώτατου μισθού καθώς και επιμήκυνση του χρόνου χορήγησης του».

Επιπλέον, ζητά την «επαναχορήγηση της 13ης και 14ης σύνταξης με προτεραιότητα στους χαμηλοσυνταξιούχους, την εφαρμογή ενός μείγματος οικονομικής πολιτικής που θα ενισχύει τα εισοδήματα, την ανάπτυξη και την έξοδο από τις δαγκάνες του μνημονίου».

Τέλος η ΓΣΕΕ διαμηνύει «προς πάσα κατεύθυνση ότι οι εργαζόμενοι έχουν εξαντλήσει τα όρια αντοχής τους και δεν πρόκειται να δεχθούν νέες περικοπές καθώς και την υποταγή των κλαδικών συμβάσεων στις επιχειρησιακές καθώς και την συνέχιση των εργοδοτικών αυθαιρεσιών» και καλεί «όλους τους πολίτες να συστρατευθούν με τα Συνδικάτα για την υπεράσπιση και διεκδίκηση των βασικών θεμελιωδών οικονομικών, ασφαλιστικών και εργασιακών δικαιωμάτων τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ avatar
    ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 15/10/2010 00:54:44

    15 Δεκεμβρίου; ; ωραίο αστείο από τη "μαχητική" ΓΣΕΕ.Άντε την επόμενη φορά στις 25 Δεκέμβρη....

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΑΡΕΣΜΑΡΕΣ 15/10/2010 11:36:48

      Αστείο, ξε-αστείο, πρέπει να πάμε.
      Μη γκρινιάζουμε μόνο ότι κανείς δεν κάνει τίποτε και δεν αντιστέκεται.

      Κρατάμε την διαφωνία μας με τους χειρισμούς της ΓΣΕΕ, αλλά ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ.

      Εκτός κι αν έχουμε τίποτε καλύτερο να κάνουμε.

      Θραξ Αναρμόδιος

  2. bromoskylo avatar
    bromoskylo 15/10/2010 00:58:46

    15 Δεκεμβρίου του 2011 ή του 2012; η είδηση όπως τη δίνετε είναι ασαφής!

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 15/10/2010 01:10:19

    ΞΕΦΤΙΛΕΣ ΛΕΡΕΣ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ

  4. man8os avatar
    man8os 15/10/2010 01:12:39

    Αυτος ο Παναγωπουλος τι ρολο παιζει?
    Ντοματες!!

  5. youresd avatar
    youresd 15/10/2010 02:44:31

    Πότε????!!! ΑΧΑΧΑΑΑΧΧΧΑΑΑ! Τυχαίο?

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 15/10/2010 03:29:42

    Όλοι στη μεγάλη και μαχητική απεργία που εξήγγειλε η ΓΣΕΕ για τις 15 Δεκεμβρίου τού 2037!

  7. rizospastikos avatar
    rizospastikos 15/10/2010 07:06:10

    Ιδου πεδιον δοξης λαμπρον λοιπον...
    Εστω και στις 15 Δεκεμβρη.

    Να κλεισουν τα παντα.
    Να βουλιαξει το πεδιον του Αρεως.

    Να πεσουν ντοματες, αυγα, γιαουρτια και οτι προαιρειται ο καθενας

    Να γινει πορεια προς το Μεγαρο Μαξιμου απο 500.000 εργαζομενους.

    Να τους τρομοκρατησουμε.

    ΟΛΟΥΣ!!!

    Και την ηγεσια της ΓΣΕΕ και τη Συμμορια του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και τους επιδοξους διαδοχους του λοβοτομημενου στην Εξουσια...

    Εστω και στις 15 του Δεκεμβρη.

    Κανενας αγωνας δε παει χαμενος.Μονο αυτοι που δε δοθηκαν ποτε.Με οποιαδηποτε δικαιολογια.

    Για να μας δω λοιπον...

  8. strategic avatar
    strategic 15/10/2010 08:27:00

    ρε παιδιά η 15η Δεκέμβρη είναι Τετάρτη. Αλλά και η 15η Νοέμβρη είναι Δευτέρα! Τι ανάρτηση είναι αυτή; Ειρωνική;

  9. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 15/10/2010 13:48:14

    Γεια σου Παναγόπουλε αγωνισταρά.Χτύπα τους αλύπητα...

  10. antwnio avatar
    antwnio 16/10/2010 21:18:23

    Σιγά Παναγόπουλε μη σκίσεις κανένα καλσόν.!!!!!!!!!!!!!!
    Που ήσουνα τόσο καιρό που πηδάγανε το λαό;
    Αγωνισταρά τώρα θυμήθηκες το μνημόνιο;
    ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΚΕΙ ΜΕ ΑΥΓΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΟΠΑΤΕΡΕΣ.!!!!!!!!!!!!!!