#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/07/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενική εκποίηση της Ελλάδας



Αυτό που ξεκίνησε στις αρχές του μήνα με μια μικρή πώληση του 10% της ελληνικής εταιρίας τηλεπικοινωνιών, θα εξελιχτεί τα επόμενα τέσσερα χρόνια σε μια άνευ προηγουμένου εκποίηση δημόσιας περιουσίας.

Ως αντάλλαγμα για τα δάνεια που χρειάζεται η Ελλάδα για να αποφύγει τη χρεοκοπία, αναγκάζεται να ξεπουλήσει τα πάντα.

Μεταξύ αυτών των περιουσιακών στοιχείων που θα πουληθούν, περιλαμβάνονται: ατέλειωτες εκτάσεις της περίφημης ελληνικής ακτογραμμής, ορεινά καζίνο, ο σιδηρόδρομος, η ΔΕΗ, τα ολυμπιακά γήπεδα και εγκαταστάσεις, τέσσερα airbus, τράπεζες, το κρατικό μονοπώλιο στοιχημάτων, λιμάνια, αεροδρόμια, εθνικές οδοί, ιππόδρομοι, και τα ταχυδρομεία.

Και όλα αυτά σε μια χώρα, που χρειάστηκε μια ολόκληρη γενιά, και αρκετές πολιτικές κρίσεις προκειμένου να βρει αγοραστή για τη δαπανηρή και παραπαίουσα Ολυμπιακή Αεροπορία. Αυτά που θα κερδίσει η Ελλάδα ξεπουλώντας τη δημόσια περιουσία της, θα μπορούσαν να περιγραφούν σαν λαχείο, αν δεν ξεπουλιόνταν επίσης και τα κρατικά λαχεία!

Ο Έλληνας πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, το σοσιαλιστικό κόμμα του οποίου κρατικοποίησε πολλά από όσα σήμερα πωλούνται, και που η εκλογική του βάση είναι τα συνδικαλιστικά σωματεία που αντιτίθενται στις ιδιωτικοποιήσεις, έχει δεσμευτεί να συγκεντρώσει €50 δις. από αυτή την εκποίηση. Για να το πετύχει όμως, θα πρέπει να βρίσκει έναν νέο αγοραστή, κάθε …τρεις ημέρες.

Οι διαφωνούντες με αυτό το σχέδιο ξεπουλήματος παραπονούνται ότι το να πουλάς σε αυτόν που κάνει τη καλύτερη προσφορά, δεν διαλύει τα υπάρχοντα μονοπώλια, ούτε αναμορφώνει αναποτελεσματικούς φορείς. Η μεγαλύτερη προσοχή δίνεται στην ΔΕΗ, το προσωπικό της οποίας ήδη απεργεί.

Ακόμη και οι οπαδοί των ιδιωτικοποιήσεων σημειώνουν πως η εταιρία αξίζει πολλά περισσότερα ως μονοπώλιο, και πως η πώλησή της δεν θα βελτιώσει καθόλου την ικανότητά της να παράγει ρεύμα, καταστρέφοντας το περιβάλλον, αφού βασίζεται στον λιγνίτη (το μοναδικό ορυκτό καύσιμο της Ελλάδας).

S.A.-The Independent

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 07:32:25

    Καλημερα,
    το θερετρο του παραλογου.
    ΕΑΝ η FITCH μας τη χαρισει απο βδομαδα, και ΕΑΝ η International Swaps and Derivatives Association, Inc. (ISDA) ΔΕΝ χαρακτηρισει ως credit event το κατορθωμα της Γερμανιας ( εχουν γραψει το αντιθετο ! )

    ΤΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΕΚΒΙΑΖΑΝ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΑΝ!

    ΕΑΝ FITCH και International Swaps and Derivatives Association, Inc. (ISDA),
    ΔΕΝ ΜΑΣ ΤΗ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ( η Fitch μας υποβαθμισει ) και η ISDA θεωρησει το κατορθωμα-μορφωμα της Γερμανιας Credit Event = ΧΡΩΚΟΠΗΣΑΜΕ

    Οπως και να εχει , το ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ των ΠΑΣΟΚΩΝ ΑΝΘΕΛΛΗΝΩΝ θα μεινει στην Ιστορια !!!

    Ποια εκποιηση της ΕΛΛΑΔΑΣ Α.Ε. ?? ΑΠο σημερα ειμαστε η Χωρα Ομολογο.
    ΑΠο Αυριο η Χαρα της Τραπεζας και της καθε Γιαγιας του Τεννεσι ! ΓΙΑΤΙ?
    ΔΙΟΤΙ τα ομολογα πανω τησ ΓΗ ΜΑΣ, θα αρχισουν το trading !!! το παρω δωσε πληρωνε προμηθεια.

    ΟΙ ΠΑΣΟΚΟΙ εφτιαξαν την πρωτη Χωρα-Ομολογο.
    ΠΟΙΑ Goldman Sachs και τα swaps του Δρακου/Γιαννου και ποια Λουδιαδη με τα "εξυπνα" προϊόντα .... χαχχαχαα !!

    Τι ΝΤΡΟΠΗ !!!

    ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 07:39:54

    Ηνωμενα Εθνη, αναλυση....23 Ιουνιου.

    The UN warned Wednesday that austerity measures in countries such as Greece threaten a global recovery, and called on governments to take social implications into account when drafting policies.

    “Austerity measures in response to high government debt in some advanced economies, such as Greece and Spain, are not only threatening public sector employment and social expenditure, but also making the recovery more uncertain and fragile,” said the UN department of economic and social affairs in a report.

    Heavily indebted Greece is being forced to deepen and accelerate its reforms in order to qualify for further loans from the European Union and International Monetary Fund.

    However, the austerity measures being imposed in return have led to mounting social unrest in the country.

    The United Nations report stressed that “it is essential that governments take into account the likely social implications of their economic policies.”

    It also criticized lending conditions set by institutions such as the IMF.

    The report noted that 31 out of 41 agreements with the IMF included pro-cyclical policies – such as cuts in fiscal deficits – which could exarcerbate a slowdown.

    “International financial institutions … continue to attach pro-cyclical conditions to the financial assistance packages they extend to countries in need and have paid insufficient attention to the social implications of such policies,” it said.

    “Countries need to be able to pursue countercyclical policies in a consistent manner.

    “Such policy space should be enabled by changing the fundamental orientation and nature of policy prescriptions that international organizations impose on countries as conditions for assistance.”

    ΠΠ

  3. tp avatar
    tp 01/07/2011 07:48:33

    Αλλά πόσο συχνά είναι η φυσική ροπή προς την κοινωνία διαταράσσεται ή καταστραφεί από τις πράξεις της κυβέρνησης! Όταν ο τελευταίος, αντί να ingrafted στις αρχές της πρώην, αναλαμβάνει να υπάρχει για τον εαυτό της, και ενεργεί με partialities των υπέρ και της καταπίεσης, γίνεται η αιτία της mischiefs θα έπρεπε να αποφευχθεί.

    Δικαιώματα του Ανθρώπου Thomas Paine

    http://rightsofman.org/thomas-paine/content/7-rights-of-man-greek-version

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/07/2011 07:52:13

    Καλημέρα ΠΠ και καλό μήνα,
    Hellas Collateral!

  5. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 01/07/2011 07:56:08

    ΠΠ καλημέρα

    Ποτέ στην ιστορία της η Ελλάδα δεν είχε τέτοια εθελόδουλη κυβέρνηση. Την απαρτίζουν παραδομένα και φοβισμένα ανθρωπάκια που τρέμουν μη τους μαλώσει ο μπάμπας τους (ΓΑΠ Μέρκελ Σαρκοζύ και τα άλλα κοπρόσκυλα). Αυτά τα ανθρωπάκια είναι που έκαναν την Ελλάδα χώρα ομόλογο. Χώρα μπανανία. Τέτοια κατάσταση δεν ανέχθηκαν ούτε οι κυβερνήσεις πριν το 1900 που η χώρα βρισκόταν κάτω από προστασία. Ο Τρικούπης αρνήθηκε να ικανοποιήσει τα αιτήματα των δανειστών και ειδικά αυτά που αφορούσαν έλεγχο της δημοσιονομικής πολιτικής και εκποίηση των εθνικών γαιών. Αυτά τα αιτήματα δεν έγιναν αποδεκτά ούτε και μετά την ταπεινωτική ήττα το 1897.

    Σήμερα τα περιδεή ανθρωπάκια που απαρτίζουν τη κυβέρνηση και τη κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, τρέχουν να ικανοποιήσουν το κάθε αίτημα των κοπρόσκυλων της δύσης. Χωρίς καμιά αντίσταση. Χωρία καμιά ντροπή.

    Αίσχος αλήτες.

    ΥΓ. Φάκτορα τα στοιχεία μου είναι γνωστά και αναλαμβάνω την ευθύνη μου για τους χαρακτηρισμούς μου προς τους άθλιους της εξουσίας και των λοιπών κοπριτών.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αρματιστής 01/07/2011 11:04:11

      Καλημερα Αρματιστη μου.

      κανε τον κοπο να διαβαζεις πιο κατω στου Παγωτατζη τα σχολια μου !

      ΠΠ

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Αρματιστής 01/07/2011 11:11:22

      Μα αυτοί τους ταϊζουν Αρματιστή (και ΠΠ). Σαν καλά (Παυλοφικά) σκυλιά μαθημένα στην κουτάλα που είναι δεν θα δαγκώσουν τα χέρια που τους ταϊζουν.
      Το γράφω εδώ και καιρό.

    • Αστος avatar
      Αστος @ Αρματιστής 01/07/2011 13:03:16

      Πολυ κοντη την εχεις (την μνημη) αρματιστη

      Το "τι θα πουν οι αμερικανοι?" του Επιτιμου το ξεχασες ?

      Το "ευχαριστω τις ΗΠΑ για την βοηθεια τους" της κινεζικης αποβολης το ξεχασες?

      Τον "καταλληλοτερο" να περιμενει μολις πριν 3 χρονια την τελευταια στιγμη να παει πριν κλεισουν οι πορτες της μονο και μονο για να αποφυγει τον Μπουσ(τη) και τις "πιεσεις" του για τους κατα φαντασιαν Μακεδονες και την μετεπειτα απο βετο κωλοτουμπα του που τους εδεινε 80 εκ. γιουρα για "να κατσουν να συζητησουμε για το ονομα" ,τα ξεχασες?

      Απο εθελοδουλες κυβερνησεις αλλο τιποτα η Ελλας, ολων των χρωματων και ολων των παραταξεων.....

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 07:57:56

    Καλο μηνα Γιαννη.

    ΝΤΡΟΠΗ και Αηδια.

    ΠΠ

  7. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 01/07/2011 08:02:45

    Τώρα να δούμε τι θα γίνει με την εφαρμογή του ξεπουλήματος. Εντάξει, το ψήφισαν, τα λόγια είναι εύκολα, όμως η υλοποίηση της προδοσίας θα είναι κάτι διαφορετικό.

    Ο ΓΑΠ κατά βάθος το ξέρει πολύ καλά . Ποτέ δεν τόλμησε να υλοποιήσει καμία από τις προδοσίες στις οποίες συμμετείχε. ΦΟΒΑΤΑΙ! Και φοβάται βαθιά. Μας μισεί, αλλά πιο πολύ από όλα είναι κομπλεξικός. Δεν έχει τη δυνατότητα να μας βλάψει άμεσα, δεν είναι αρκετός, είναι "πολύ λίγος", που θα έλεγε και ο Αντώνης. Μόνον μέχρι ενός σημείου μπορεί να φέρει τα σχέδια εις βάρος της χώρας μας σε πέρας.

    Οι βουλευτές και οι ίδιοι οι Πασόκοι, όταν θα δουν τι ψήφισαν και τι πάνε να εφαρμόσουν θα φρίξουν. Κυκλοφόρησε κάποια στιγμή ότι είπε στα μουλωχτά κάποιος (ο Βενιζέλος; δεν θυμάμαι καθόλου) ότι "εντάξει, το ψηφίζουμε τώρα για να πάρουμε την πέμπτη δόση, αλλά δεν θα το εφαρμόσουμε." Αυτό όμως έλα να το πεις σε αυτούς που το υποσχέθηκες.

    Αν πράγματι συμβαίνει αυτό, τότε είναι χαμένοι από χέρι. Αν δεν το εφαρμόσουν θα τους διαλύσουν οι ξένοι, αν πάλι το εφαρμόσουν θα τους διαλύσουν οι εδώ. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.

    Κατά τη γνώμη μου, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα τολμήσουν να το εφαρμόσουν και θα τους διαλύσουν οι ξένοι. Τα αφεντικά. Θα τους απολύσουν, για την ακρίβεια. Και ούτε καν θέση στον ΟΗΕ δεν θα πάρει, στο τέλος, ο επικεφαλής τους...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Επώνυμος 01/07/2011 08:46:45

      To Tαμειο Δημοσιας Περιουσιας θα εχει διακομματικη συνθεση αφου η ΝΔ δεν εχει αντιρρηση στις ιδιωτικοποιησεις και ολες οι συμβασεις θα περνανε απο τη Βουλη πιθανα με διακομματικη ψηφο.
      Αλλωστε ο Βενιζελος ζητησε απο τη ΝΔ να ορισει εκπροσωπους.

  8. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/07/2011 08:55:07

    Tο ecofin αναμένεται να αποφασίσει για το πακέτο δανεισμού κ.α.

    142 δις ευρώ ομολόγων του ελληνικού δημοσίου λήγουν έως το 2014,
    Αν η Ελλάδα, μετά από όσα έχουν συμβεί, γυρίσει με 80 -100 δις πακέτο δανεισμού η αντιπολίτευση πρέπει να ζητήσει την άμεση παραίτησή τους

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ o βουνίσιος 01/07/2011 09:12:01

      Μπίνγκο! Μετά πάλι "δεν θα μπορούμε να βγούμε στις αγορές" και μετά πάλι θα πρέπει να ψηφιστεί το τρίτο το μακρύτερο "Μακροπρόθεσμο" για να βρούμε και τα υπόλοιπα που μας λείπουν μέχρι το δύο χιλιάδες εικοσικάτι.

      Όπως το λες, λοιπόν. Μετά θα πρέπει να τους κηνυγάμε. Τουλάχιστον, αφού ξεπουλάνε τη χώρα, ας ξεπουλήσουν σε καλύτερη τιμή!

      Και θυμάμαι και πάλι εκείνο το ανέκδοτο με το Μητσοτάκη, που το βιώνουμε σήμερα, επί Γ. Παπανδρέου: Το πρόβλημα δεν είναι ότι ο Μητσοτάκης θα πουλήσει την Ακρόπολη. Το πρόβλημα είναι ότι θα την πουλήσει φθηνά!

      Πού να ξέραμε οι έρμοι ότι το ανέκδοτο θα το υλοποιούσε ο Παπανδρέου ο τρίτος...

  9. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 01/07/2011 09:04:39

    Γιατί μιλάτε για τον ΓΑΠ;
    Ο άνθρωπος έχει τόση επαφή με την πραγματικότητα όση και ο Κλούβιος με τη Σουβλίτσα.
    Υπογράφει ό,τι του βάζουν μπροστά του, διαβάζει αυτά που γράφουν άλλοι, ούτε ¨χρόνια πολλά¨ δεν μπορεί να πει χωρίς χειρόγραφο.
    Κανείς δεν μιλάει γι΄ αυτούς που κινούν τα νήματα από το παρασκήνιο.
    Ενώ οι λαμπροί αναλυτές των σοβαρών (sic) εφημερίδων τον παρακινούν να αναλάβει πρωτοβουλίες, να συντονίσει, να οργανώσει, να αναδείξει.
    Ποιος; Ο Κλούβιος;
    Κι εμείς ακόμη κοιμόμαστε με τα τσαρούχια. Κάτι που θα φανεί και στις επόμενες εκλογές, οψέποτε διεξαχθούν.
    Ήδη χθες ο λαός του Ηρακλή ψήφισε Μάκαρο for president.
    Από τα ελάχιστα καταλαβαίνεις και τα μεγάλα...

  10. ενας παλιος γνωριμος avatar
    ενας παλιος γνωριμος 01/07/2011 09:13:18

    Oπως εχει τονίσει ΄΄ο ΠΠ στό μεσοπρόθεσμο υπάρχει αρθρο που προβλέπει πώς ότι μπαίνει στο σχεδιο πρός εκποίηση ,δεν ξαναβγαίνει με τίποτα και για κανένα λόγο.Τέλος!.Και δυστυχώς έτσι είναι.!!!!
    Καθε επόμενη(και ή παρούσα) κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη να εφαρμόσει τα "ρηθέντα"..Η εφαρμογή λίγο ενδιαφέρει αν θα εφαρμοστεί πρακτικά,από τούς Διεθνείς Κλητήρες ΑΕ. Αυτοι ενδιαφέρονται να εντάξουν τα κομμάτια πού αξίζουν μέσα..Θα βρούν και κυβέρνηση να τα πάρουν .Να είσαι σίγουρος!.Συμμαχίες προθύμων και σωτήρων,ποτέ δεν έλειψαν σε αυτήν την χώρα.
    Πώς τό είχε πεί ,τότε ό .Γιούνκερ..."The game is over".
    Αυτός ήξερε από τότε τι εννοούσε.Εμείς δεν καταλάβαμε......

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ενας παλιος γνωριμος 01/07/2011 10:52:26

      Καλημερα καλο μηνα !
      6. Η διάρκεια του Ταμείου είναι έξι (6) έτη από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου. Με αποφάσεις του Υπουργού Οικονομικών, που δημοσιεύονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, η διάρκεια αυτή μπορεί να παρατείνεται, εφόσον ο σκοπός του Ταμείου δεν έχει εκπληρωθεί.

      α. ΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ! ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΙΝΕΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ !!!
      β. ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΓΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ... ΣΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ
      - ΘΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙς ΠΙΣΩ ?? ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ?
      - ΘΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΑΚΙΝΗΤΑ ?
      - ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ, ΚΑΙ ΘΑ "ΤΡΕΧΟΥΝ" ΣΕ ΞΕΝΑ ΧΕΡΙΑ ΟΠΙ ΟΜΟΛΟΓΙΕΣ?
      - ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΚΑΡΠΩΘΕΙ ΤΙΣ ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ (ΜΑΣ)?

      κλπ κλπ

      οι Ξεπουληματιες του ΠΑΣΟΚ, τα παρεδωσαν ολα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ !

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ενας παλιος γνωριμος 01/07/2011 11:02:14

      Να συμπληρωσω στο ΕΓΚΛΗΜΑ,
      ΟΤΑΝ Χρεωκοπησουμε, τι θα ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ οι Ιδιοκτητες Ομολογων Ελληνικης Γης? Λεφτα ??? χαχαχαχαχααααααααα απο που?

      Θα παρουν τις Νομιμες Εγγυησεις = ΓΗ και Εγγυησεις Δημοσιου !!

      Στην ΠΑΡΑΝΟΜΗ Δανειακη Ι, ναι λενε θα σας τα παρουμε ΕΑΝ δεν πληρωσετε μια δοσ, η τελος παντων καταγκειλουμε μονομερως τη Συμβαση !! τι θα ΕΠΕΡΝΑΝ ?? απ τα 3 το μακρυτερο !!!

      Τωρα με Ομολογιες, εχουν στα χερια ( ΕΜΕΣΑ για το Λαο!! ΑΜΕΣΑ γ αυτους ) την Ελληνικη ΓΗ !!

      Θα παμε σε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ "εις χειρας τριτων" !! και οχι μονο !!

      Γι Αυτο φωναζω απο περσυ... καταγκελια Δανειακης !! ( η οποια εφοσον δεν εχει ψηφιστει απο Βουλη, ανα πασα στιγμη εκπιπτει απο το ενα η το αλλος μερος ! ) Οι Δανειστες δεν ειναι μακακες ! κανουν τις παπιες και σου κανουν κλισμα τη Νεα Δανειακη !! ΣΥΝ ΤΑΜΕΙΟ Α.Ε. να κλεισει η δουλεια. Νομιμα Ηθικα και Επισημα !

      ΓΙΑΤΙ ολοι αναφερονται ( Βουλευτες+ΜΜΕ ) σε
      "Νεο Μνημονιο δλδ Νεα Δανειακη"?? αυτολεξει..!!!
      Τα εχουν Παντρεμενα ( ΠΑΡΑΝΟΜΑ ) και τα Πουλανε Πακετο σε Υπερ Χοντρικη ! Ο δε λαος, ακουει το "αυτολεξει" και καταλαβαινει οτι ειναι ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ !... ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΡΕΜΑΛΙΑ ??

      Θα μεινουμε με τα Πρασινα Λασπονερα !

      ΠΠ

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 11:07:44

        ΠΠ,σου έκανα μια ερώτηση παραπάνω.Αν μπορείς,να μου το διευκρινίσεις.Ευχαριστώ.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 01/07/2011 11:09:52

          το εκανα !!

          ΠΠ

  11. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 01/07/2011 09:23:02

    @Επώνυμος
    η κυβέρνηση προχώρησε όπως προχώρησε για να ξεπουλήσει.
    όπως όμως όλα δείχνουν δεν θα μας δώσουν παραπάνω από 70-80 δις,
    θέλουν να εκβιάσουν για τα Εθνικά Θέματα.

    έχουν σχέδια, τα δυτικά βαλκάνια έως το 2013 στην εε , κ..α.

  12. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 01/07/2011 10:53:34

    Καλημέρα ΠΠ.Μια ερώτηση θα κάνω και θέλω να το διευκρινίσω.Όσα πέρασαν χθες και προχθές,έχουν ΜΟΝΙΜΗ ΙΣΧΥ;Ξέρεις γιατί ρωτώ;Διότι χθες ακούσαμε ότι η δανειακή σύμβαση πρέπει να περάσει από 180.Άρα,μήπως και όσα πέρασαν χθες και προχθές ΕΠΡΕΠΕ να περάσουν,και αυτά,με 180;ή μήπως μια νέα ελληνική κυβέρνηση θα μπορεί να τα προσβάλλει και να θεωρούνται ΑΚΥΡΑ;Ευχαριστώ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 01/07/2011 11:09:26

      Εχουν Μονιμη Ισχυ για Οπιοος δεν θελει ν ασχοληθει !! και εννοω τα 300+1 παληκαρια.
      Η Δανειακη Ι ειναι παρανομη ( και ευτυχως δεν ειχε ψηφιστει απο Βουλη !! ) Δυτυχως δεν ασχοληθηκε κανεις με την νομιμοτητα !! αλλα ολοι ασχολουνται-ντο με το τι λεει μεσα !!... τυχαιο ?

      Το ιδιο με τον Εφαρμοστικο Νομο. Ναι ειναι Νομος του Κρατους. Αυτη και η επομενη κυβερνηση θα πρεπει να τηρησουν...
      Τα αρθρα του Εφαρμοστικου ειναι κατα 80% ΠΑΡΑΝΟΜΑ και ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΑ !!! θα βγαλουν μια Εισαγωγικη Εκθεση, θα την πανε και ΣτΕ και θα το κουμπωσουν !! Για να μην εχουν ρισκο οι Δανειστες !!!

      Οποιος θελει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να ασχοληθει... μπορει ανα πασα στιγμη ( με το λαο 100% απο πισω ) να καταγκλειλεις τα παντα ολα !

      ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ??

      ΠΠ

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 11:12:10

        Ευχαριστώ πολύ.Είσαι ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ.

        • Komis Montechristo avatar
          Komis Montechristo @ Komis Montechristo 01/07/2011 11:28:01

          Άρα,ΔΥΟ είναι τα ΚΛΕΙΔΙΑ.Πρώτον,η ΡΗΤΗ και ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΗ
          άρνηση Σαμαρά να ψηφίσει τη Δανειακή σύμβαση και δεύτερον να
          καταγγείλει την αντισυνταγματικότητα του Εφαρμοστικού.Οψόμεθα.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Komis Montechristo 01/07/2011 11:35:54

            Να βγει ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ Πλατεια και να αναγνωσει τον Εφαρμοστικο !!!
            ΑΜΕΣΑ !....
            και σε καθε αρθρο να ρωτα " συμφωνειτε? ΝΑΙ-ΟΧΙ "

            Τα υπολοιπα ειναι μπαλαμουτοκουβεντες μ αλλα λογια ν αγαπιομαστανε... Θεωρια και Κουβεντολοϊ !..

            Εδω ρε συ χτες Χειροκροτησαν το Εκτρωμα !!
            Χτες εκανα βολτες στην αιθουσα λες και βρισκονται σε λουνα παρκ... ενω ψηφιζαν το ΓΥΨΟ !!!

            τι μου λες για ενστασεις μη ψηφιση και βετο...

            εχουν καψει την Πολιτικη βατα !!

            ΠΠ

          • Komis Montechristo avatar
            Komis Montechristo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 12:02:43

            Δεν διαφωνώ με το πνεύμα των όσων γράφεις.Επομένως,ο
            Σαμαράς θα πρέπει να βγει ωμά και να καταγγείλει τη
            συνολική φιλοσοφία του Εφαρμοστικού.Είναι ο μόνος που
            όρθωσε το ανάστημά του παντού.Και όσα γράφω δεν είναι
            θέμα προσωπολατρείας.Είναι ο άνθρωπος που δέχτηκε
            τόσες πολλές πιέσεις και λέει,σε όλους τους τόνους,ΟΧΙ.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 12:18:22

            Κομι
            το χασαμε το τραινο.... τωρα ειναι αργα !!...
            Το αναστημα ΕΓΩ το μετραω στην ΟΥΣΙΑ... χτες !..

            Last year.

            ΠΠ

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/07/2011 11:15:34

    ΕΙΧΕ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΙ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΣΧΙΣΤΟΛΙΘΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ..ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ( ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ) ΟΤΙ ΚΟΠΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΡΥΚΤΟ ΜΑΣ ΠΛΟΥΤΟ..

    ΥΓ:ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ...ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ ΣΗΜΕΡΑ..ΣΗΜΑΔΙΑΚΟ!!!

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 11:47:29

    Οταν οι δικοι μας ψηφιζουν...

    "Την αξιοποίηση της περιουσίας, που υπήρξε δική μας πρόταση, την ψηφίζουμε έτσι κι αλλιώς."
    ( ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ Η ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ Α.Ε. ?? τι σχεση εχουν ολα αυτα με τα Ομολογα πανω στην Ελληνικη ΓΗ ?? )

    Άρθρο 45-Θέσπιση ετήσιου τέλους για τη λειτουργία χώρων καπνιζόντων εντός των καζίνο και των κέντρων διασκέδασης, με μουσική, άνω των 300 τ.μ.: Ουσιαστικά ο τίτλος του το εξηγεί σχεδόν πλήρως. Εισπρακτικό μέτρο για μεγάλες αίθουσες που αφορούν τη διασκέδαση.
    ( φοβερο βετο !! )


    ΠΠ

    • Komis Montechristo avatar
      Komis Montechristo @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/07/2011 12:28:27

      Απαντώ στο τελευταίο σχόλιο σου.Ας έχουμε αισιοδοξία.Ο Σαμαράς έχει και ψυχή και πυγμή.Με τόσο δύσκολες και αντίξοες συνθήκες,βλέπουμε όλοι πως αγωνίζεται.Πράγματι,δεν διαφωνώ πως τα πράγματα είναι εξαιρετικά δυσχερή.Όμως,του έχω εμπιστοσύνη.Είναι πατριώτης και δημοκράτης.Ο αγώνας συνεχίζεται.

  15. και τωρα τι; avatar
    και τωρα τι; 01/07/2011 16:08:12

    Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό:

    Χωρίς έλεγχο της Βουλής οι ιδιωτικοποιήσεις!
    http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2011-06-30-23-29-49-2011063038613/