10/12/2008 13:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γενική Απεργία με πετροπόλεμο

(Ανανέωση 3:38 μμ). Καθολική είναι η συμμετοχή των εργαζομένων απ' όλους τους κλάδους στη σημερινή γενική απεργία της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ.

Με μαζικό και ειρηνικό, ως την ολοκλήρωσή του, συλλαλητήριο στην Αθήνα, απάντησαν χιλιάδες πολιτών «στην εν ψυχρώ δολοφονία του νεαρού Αλέξανδρου, την κρατική βία και τρομοκρατία την άδικη, αντικοινωνική και αντεργατική πολιτική».
Για καθολική συμμετοχή και μεγάλη επιτυχία της απεργίας, μιλούν οι συνδικαλιστές. 

Μετά το τέλος όμως της πορείας ρίψεις μολότοφ και δακρυγόνων, πετροπόλεμος και συμπλοκές μεταξύ αστυνομικών και διαδηλωτών συνθέτουν για πέμπτη συνεχόμενη μέρα την εικόνα που παρουσιάζει το κέντρο της Αθήνας. Ομάδα περίπου 100 νεαρών πέταξαν βόμβες μολότοφ κατά αστυνομικών έξω από το κτήριο της. Η αστυνομία προχώρησε σε ρίψη δακρυγόνων, ενώ οι διαδηλωτές ανταπάντησαν με πέτρες, μπουκάλια και ξύλα.

Επεισόδια μεταξύ διαδηλωτών και αστυνομικών σημειώθηκαν και στη Θεσσαλονίκη στο τέλος της πορείας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσιριζα-δεν τσιριζα avatar
    τσιριζα-δεν τσιριζα 10/12/2008 14:19:30

    Ο καταλληλοτερος για να ανοιξει το καπακι του βοθρου ηταν ο "ΚΚ ο βους".

    Η πλακα ειναι οτι επεσε και μεσα στα σκατα.

    ΚΟΛΥΜΠΑ μεγαλε,
    εμεις ειμαστε σε μια γωνια και σε βλεπουμε,
    αντε να δουμε ποσες μερες θα αντεξεις.

  2. alekos avatar
    alekos 10/12/2008 14:21:10

    Αυτό είναι …σάτιρα από άρρωστα μυαλά ή μέρος του σχεδίου κ. Αλαφούζo;
    Δείτε το εξαιρετικά ενδιαφέρον άρθρο που βρήκα στο ​​​​​politis-gr​​​​​
    Βαρύτατο ηθικό και πολιτικό ατόπημα.!!!

  3. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 14:22:28

    ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟΘΙ ΣΤΟΥΣ ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΥΣ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΥΣ!

    ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ!

  4. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 14:30:38

    Ma den katalabain bre paidia.

    Oi koukouloforoi/pliatsikologoi/bandaloi pou den exoun apolytws kamia ideologia den mporoun na katalaboun oti pleon den exoun thn sympatheia kanenos?

    Dhladh prepei na meinei kanenas apo aytous ston topo apo kanenan polith (kai na mhn mporei na brethei ki o drasths mesa sta plh8h)?

    Ti theloun dhladh?

    Den blepoun oti shkwnetai o normal kosmos pleon kai tous dernei?

    Pou to pane dhladh?

  5. Lakis, Spain avatar
    Lakis, Spain 10/12/2008 14:36:27

    Poioi "Deksioi" re Anwnyme 2:22?

    Exei shkwthei o kosmos olos (aneksathtou politikhs ideologias) kai sas dernei!

    Antres hlikiwmenoi sas dernoun, gynaikes me ompreles sas dernoun, xthes olh h Patra sas ederne.

    Ama htane oloi aytoi deksioi h ND den tha eixe piasei pato stis Dhmoskophseis...

    Parte to xampari, sas exei parei o kosmos sto giouxa.

    Ki ama thelete na kanete kai kala "Epanastash" prwta kante thn sto spiti sas na apogalaktisteite...

  6. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 15:05:27

    Οι ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ αναγνωρίζουν μόνο ένα χρώμα...Το χρώμα του χρήματος!

    Δεν ανήκουν σε παράταξη, αλλά στο αφεντικό που τους πληρώνει!

    ΕΧΘΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ!

  7. Μπτίλια στο πέλαγος avatar
    Μπτίλια στο πέλαγος 10/12/2008 15:06:58

    Είναι λυπηρό ότι όλοι ασχολούνται μόνο με τα επεισόδια και χύνουν συναισθηματικά δάκρυα για τον Αλέξη. Και αυτά είναι αναγκαία, αλλά κανείς δεν ασχολείται με τον τρόπο που έγινε η στυγνή δολοφονία, τη στιγμή που πάνε να βγάλουν λάδι το δολοφόνο.

  8. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 15:12:46

    Είναι κρίμα και ντροπή, που ταυτίζεται η δολοφονία του Αλέξανδρου (Αλέξης είναι ο άλλος των ΜΜΕ) και τα δίκαια αιτήματα της κοινωνίας,
    με τους τραμπούλους κουκουλοφόρους !

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ.

    Να τελειώνουμε με αυτούς, για να δούμε τα άλλα τα σοβαρά! Ετσι λειτουργεί η Δημοκρατία!

  9. kanis avatar
    kanis 10/12/2008 15:15:32

    Είναι κρίμα και ντροπή, που ταυτίζεται η δολοφονία του Αλέξανδρου (Αλέξης είναι ο άλλος των ΜΜΕ) και τα δίκαια αιτήματα της κοινωνίας,
    με τους τραμπούκους κουκουλοφόρους !

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ.

    Να τελειώνουμε με αυτούς, για να δούμε τα άλλα τα σοβαρά! Ετσι λειτουργεί η Δημοκρατία!